NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA EN- Cor Staalman's Rijwielhandel, extra aanbieding, Abonnements- vóór 15 Juli GOEDKOOP REIZEN PER BOOT. No. 5270 DINSDAG 13 JULI 1920 48e JAARGANG 1 - - "°-65- - i-os Aan onze lezers buiten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van f 1.70 over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 cl verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. FEUILLETON. Binnenhaven 3 - Helder. Profiteert nog heden van onze Zie de Etalage. Zie de prijzen. 4 maal per week van belde zijden. Informaties„ES0NA", Binnenhaven 2a. ITALIË. OOSTENRIJK. Moedeloosheid, voor de romantiek van wapens en beeldhouw-1 (Wordt vervolgd) COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: .Ct per 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. ƒ2.50 Modeblad 8 „0.95, „„„„1.05. L30 J-iosee nummers der Courant 4 ct. BUITENLAND. De Conferentie te Spa. De conferentie van Zaterdagmorgen scheen in den beginne weder spaak te zullen loepen. De besprekingen liepen in hoofdzaak over de steenkolenquaestie. De Duitsohe minister van buitenlandsche zaken, Simons, sprak het eerst Zijn rede hield geen aanvaarding of verwerping der voorwaarden in, doch hij trachtte de onuit voerbaarheid aan te toonen. Daarna verzocht Simons, dat de gedele geerden Hugo Stinnes en Hul als vertegen woordigers van de Duitsche werkgevers en werknemers zouden worden gehoord. Hi, legde daarbij tevens een verklaring af, dat deze beide sprekers slechts in hun eigen naam spraken, waardoor aan de Duitsohe re geering de mogelijkheid werd gelaten, hen later te desavoueeren, indien dit noodzakelijk mocht blijken. Dit is ook noodig gebleken ten opzichte van den groot-industrieel Stinnes, die den ge allieerden aan het verstamd wilde brengen, dat zij op den verkeerden weg waren Indien zij de rust in Europa wilden herstellen. Hij begon zijn rede met: „Hij, die niet aan getast is door de overwinningsziekte, moet weten, dat wij -niet door besluiten als die wel ke ons thans zijn voorgelegd, uit zulk een crisis zullen geraken," welke woorden natuur lijk verbazing ibij de geallieerden wekten. De Belgische minister, Delacrolx, kwam onmiddellijk tussdhenbeide, zeggende: „Wl leven in vrede en moeten den vrede met de meest mogelijke loyaliteit verwezenlijken. ïk verzoek u niet op zulk een uittartenden toon te spreken." Hui lugo Stinnes, die zeer nadrukkelijk sprak met volkomen kalmte, antwoordde:„Ik spreek hier uit naam van het redht en niet om be leefdheidswoorden te uiten." Hierop ging hi in dezelfden geest voort. HU wees er op, dat er velen zijn, die van de practijk des levens weinig begrijpen. Voorts betoogde hij, dat de Fransohe mijnen niet uit vandalisme waren vernield, maar dat strict-militaire belangen zulks wettigden. Hij eindigde met deze woor den: „Uit naam van degenen, die het werk van den wederopbouw moeten ondernemen, verklaar ik, dat wij de beslissing, waarvoor gij ons gesteld hebt, niet kunnen aanvaarden zelfs indien gij het Roergebied zoudt laten bezetten door uw zwarte troepen tegen het gebruik, waarvan als politiemacht elke blanke en elke Duitscher in opstand kiomt. Uw machtsmiddelen zullen slechts tot een revo lutie en een algemeen© ruïne leiden. Zij zullen de Industrie doen verwelken, de aibeiders- klasse verarmen en den huidigen, wahhopi gen toestand, die anders binnen drie jaar zou kunnen verdwijnen, eeuwig doen voortduren en zullen in Duitsohland onlusten verwekken, waarvan de gevolgen Frankrijk en geheel door JESSIK DOUGLAfl KERRUL3H, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 63) HOOFDSTUK IL Een maagdelijke heuvel? Een van de aardigste dingen in het Oosten is, dat wanneer je na een paar maanden, ja desnoods na eenige jaren afwezigheid, ergens ^eer terugkomt, je het leven net kunt terug vinden, als toen je wegging, en het om zoo te zeggen, weer als vroeger kunt opnemen en vervolgen. We hadden kunnen gelooven, dat *e een enkelen nacht waren weg geweest. poesen van Wan en mijn nachtegalen Diaakten het, elk op hun manier, gezellig; het Personeel deed zijn plicht, alles liep als een uurwerk; moskee-duiven, bedelaars en zwer- u'"üe katten, waren, als vroeger, op de bin nenplaats samengekomen en wachtten gedul- o i °i? kruimels van onize tafel Het En- geisoh van onzen Bagdadsohen keukenohef droog nog steeds het kenmerk van geadop teerd te zijn in een café waar veel zeelieden kwamen, en ik had ternauwernood tijd gehad om mijn hoed af te zetten, toen,6ulti reeds Gauriel Junior bij zijn oor voor mij sleepte, dien zij betrapt had bij het gappen van een andere kleinigheid. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intern Telefoon AD Losse nummers der Courant 4 ct. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel(galjard). Ingez. medecL (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr„ te koop, te huur) v. 14reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. eertra)Bervr.-etx. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% paplerduurtetoeel. Ingezonden mededeeling. Europa zullen treffen. Het recht ls niet aan uwe zijde." Na Stinnes kwam de Duitsche Rijksdagaf-1 gevaardigde Hue, die de mijnwerkers verte genwoordigde, aan het woord. Deze ontwik-1 kelde op kalme wijze het standpunt, dat het steenkoolvraagstuk van internationalen aard 13, en dat het moet worden onderworpen aan het onderzoek van een commisie van deskun digen, die hunne meeningen tegenover elkaar moeten kunnen stellen. Duitschland stelt alles in het werk, om ide steenkoolproductie op te voeren. Het heeft den zeven-uren-werk-1 dag gehandhaafd, terwijl de arbeiders denl zes-uren-dag wenschen in gevoerd te zien, I doch de arbeiders weigeren den dagelijksohen oIIoq upr hpflPrlpn inlrnnncnriic werktijd te verlengen en gaan in dezen samen d,,ca VCI UCIIOUCII IIIKUUpbjJNJb, met de leden der Fransche, Engelsche en Annerikaansfche vakvereenigingen. Volgens Hue zou zelfs het beste middel om de steen- kolenproductie op te voeren zijn, den werktijd nog meer te verminderen. De diplomaten, zeide hij, kunnen zooveel plannen uitwerken, als hun goed dunkt, do eindbeslissing hangt uitsluitend af van den wil der mijnwerkers. Gedurende de zitting hadden de geallieerde gedelegeerden zichtbare teekenen van onge duld gegeven, en bij het verlaten van de con ferentiezaal verborgen zij hunne gevoelens niet. werden de opmer- e door Millerand be- In de namlddagzii kingen van Duitsche antwoord. Deze zeide alleen op het betoog van von Simons te zullen antwoorden, aangezien deze de Duitsche regeering vertegenwoordigde. Reeds genrimen tijd zeide spr. heeft men verwijten gericht aan het adres van een gedeelte van onze troepen in het bezette ge bied. Zij zijn geheel ongegrond en ik ben er van overtuigd, dat slechts hij, die ze heeft geuit, er zich verantwoordelijk voor durft stellen. Aangaande de kolenquaestie merkte hij op: Onze eisehen in zake de steenkolen waren rechtvaardig en billijk, maar ik moet verkla ren, dat de kolenleveringen niet zijn geschied, zooals dat vereischt was. Ik ben het eens met von Simons, dat de Duitsche regeering slechts force majeuro van de leveringen kon afzien, De reden, welke de Duitsche regeering O] geeft voor de steenkoolleveringen aan de neutralen, n.L dat zij door den honger ge dwongen was om kolen in ruil voor levens middelen te leveren, is niet voldoende. Zij had zulk een overeenkomst met de geallieer- den kunnen sluiten, hetgeen passend geweest de beurs te Warschau een paniek ten gevolge. allieerden en de geheele wereld. Frankrijk was niet bedwelmd door de overwinnings roes, „wij vragen slechts de uitvoering van •het vredesverdrag, dat gij hebt geteekend. Gij behoort deze onderteekening eer aan te doen." Millerand sprak tenslotte over den goeden wil van de geallieerden en verklaar de, dat de Opperste Raad alle voorstellen zou aanhooren, welke men hem zou doen. Von Simons zeide daarop, dat de Duitsohe I regeering diep getroffen was door de verkla ringen van Millerand betreffende de betrek kingen, welke hij tusschen de geallieerden en Duitschland wil gevestigd zien. Wij willen niet meer op het verleden letten, maar slechts naar de toekomst zien. Von Simons deelde tenslotte mede, dat den volgenden dag de I deskundigen een volledig rapport ever de schadevergoeding zullen indienen. POLEN. De PoolschRussische oorlog. De Russische troepen blijven nog steeds aan de winnende hand. Dunaburg en de ten zuiden van de stad bezette stellingen werden door de Polen ontruimd. De Poolsohe regee ring spreekt het bericht tegen, dat zij War schau zal verlaten. Niettemin werd Zaterdag aan de Duitsohe bladen melding gemaakt, dat de Poolsohe regeering omvangrijke maatre gelen heeft genomen voor een onmiddellijk vertrek uit Warschau. Zij zou voornemens zijn haar zetel op te slaan in een der ooste lijke steden van Posen, men spreekt van De terugtocht der Poolsdhe legers had op zou zijn. Ook thans zijn wij bereid, maatrege len te nemen, ten einde Duitschland steun te verleenen in den moeilijken tijd, dien het doormaakt. De heer von Simons heeft ons een plan van herstel beloofd. Wij zijn bereid, om het in ontvangst te nemen en het door onze deskundigen te laten bestudeeren, mnnr ik kan intusschen niet nalaten te zeggen, dat dit geval van force majeur© in geen geval een eigenmachtige stopzetting of verminde ring van de kolenleveringen van uw kant zou kunnen rechtvaardigen. In geval van niet- nakaming der clausules, die daarop betrek king hebben, zouden wij de maatregelen ne men, welke in het vredesverdrag zijn aange geven. Wij handhaven ons recht. Het ligt aan u, om aan te toonen, dat het plan, dat wij voorstellen, practisch niet uitvoerbaar is. Ik stel u derhalve voor, dat de deskundigen on middellijk zullen bijeenkomen, om de kwestie in bijzonderheden na te gaan, rapport uit te brengen en zoo noodig voorstellen te doen. Millerand zeide vervolgens: De Duitsche minister van Buitenlandsche Zaken heeft het woord „tuchtiging" genoemd. Wij denken niet aan een algemeene tuchtiging. Gisteren I hebben wij ons bezig gehouden met de kwes tie van de oorlogsmisdadigers. Dergelijke lie den behoprt elke natie uit haar midden te verwijderen. De geallieerden hebben echter nimmer de bedoeling gehad een algemeene be straffing te verlangen. Millerand verklaarde verder, dat 't economisch herstel van Duitsch-1 land noodzakelijk was voor Frankrijk, de ge- De Poolsche mark is belangrijk gedaald. Het bolsjewistische leger is verdeeld in twee groepen; de eerste opereerde in de richting Kiejef, de tweede in de richting Minsk. De slagen van deze beide legers volgen elkaar met zoo groote snelheid op dat de Poolsche reserves bijna voortduren* per trein heen en weer moesten worden ge zonden, waardoor zü op het beslissende oogenblik uitgeput waren. De bolsjewieken beschikken over zware artillerie, tanks en vliegtuigen. Aan den slag bij Rofno nam een lucht eskader van 40 bolsjewieksche aëroplanes een werkzaam aandeel. In de streek van Mosyr hebben de bols jewieken meer 200 kanonnen van zwaar kaliber. De commandant van de Russische cava lerie Boedeny ds een vroegere arbeider. De Poolsche regeering heeft bij de oom ferentie te Spa om steun aangeklopt in den strijd tegen de Bolsjewiki. Aanvankelijk verzocht zij de door Duitechlandi uit te le veren wapens te mogen ontvangen. Dit werd echter niet 'toegestaan. Zaterdagmorgen confereerde maarschalk Foch met den Poolschen minister-presi dent. Zjj troffen maatregelen ten einde de eallieerden in staat te stellen hulp aan 'olen te verleenen in den strijd tegen de invasie der 'bolsjewieken. - Ik werd mij pas bewust, dat wij een half jaar waren weg geweest, een half jaar waarin «uitzettend veel gebeurd was, toen de jonge hondjes, die ik blind krioelend ln een mandje had achtergelaten, mij onder aanvoering van hun trotsche moeder met ziware stemmen kwamen verwelkomen. Iedereen kwam even aanloopen. Mijn vrien dinnen bij troepjes, de Mohammedaanschen verlangend om Evelyn te zien en te hooren hoe de padisja keek, toen ik hem werd voor gesteld; de Ghrteten-vrouwen verlangend om Evelyn te zien en te weten of pony in Europa nog gedragen werd. Sheikhs van verre gehuchten kwamen' ons met allen zonder onderscheid zeer apo- crieve verhalen vergasten van Assyrische bouwvallen in de onmiddellijke nabijheid van hun gebied. Wij hadden met het ontvangen der gasten de handen vol, en Evelyn was het voorwerp der algemeene verrukking. De Christenen arrangeerden feestjes te onzer eer; de meest rechtzinnige ünaum had een groet voor Papa, en den dag na onze aan komst te Mosoel, slachtte onze Mohamme- daansche slager een schaap op den weg voor onze poort, waarvan hij het vleesch aan de armen gaf; dit ter vervulling van een gelofte, die hij had gedaan met betrekking tot onzen jehouden terugkeer. Slechts het enorme geluk, dat de Louvre- ixpeditie had gehad, was ons een wanklank n het vreugdeooncert. Hoe wij het hoofd nog ïadden kunnen ophouden, zonder de zegels van Kalmaru, weet ik niet. Hittische antiqui teiten waren weliswaar in die dagen nog niet zoo bekend en in trek; toch was Papa maar al te blij ze direct naar het Oxfordmuseum te mnnen zenden, nadat ze eerst eenige dagen in Mosoel waren ten toon gesteld. Ik was blij, toen ze verdwenen waren; ze schenen mij telkens weer mijn verdenkingen jegens de geefster te verwijten. Gedurende onze afwezigheid had Piers de operaties geleid en, zooals gezegd is, met weinig succes: de berg, waarin hij gegraven had, leverde slechts de eene teleurstelling na de andere op. Een week na onzen terugkeer werd de eerste schappelijke vondst gegraven, een beeld van Esarhaddon met inscripties. Het terrein lag op een der zijden van den Kouyunjik; een Arabier te paard bracht ons het heuglijk nieuws. Wij reden allen erheen om den schat te zien; wij gaven den arbeiders een extra dag loon en beloofden 's avonds hen op een schaap te zullen onthalen. Uit louter dankbaarheid wierpen zij toen, Ara bieren zoowel als Chaldeeërs, hun houweelen en spaden neer, en verspilden eenige werk uren met ons naar huis te esoorteeren. Zij dansten den geheelen weg, vuurden hun ge weren af, en in de stad dacht men al, dat de Bedouïnen een aanval deden, toen men einde lijk ons te midden der enthousiasten onder scheidde en de woorden van het geïmprovi seerde lied, op het rythme waarvan zij rond zwaaiden, verder doordrong. „Allah Hu!" zongen zjj, „wU zijn de kinde ren van Shishman Jernigan Pasja en van Mosuleani Khatoun en van Piers Blessington Agha! Moge de baard van hem die ons dat tegenspreekt, verzengen in vuurgloed 1 Allah hut Shishman Jemlgan is vet: onder zijn scha duw leven wij! Mosuleani Khatoun heeft rood haar. Zij is als de vuurbaken waarheen de wijzen en nijveren zich richten. Het haar van de zuster van Mosuleani Khatoun is van goud; het is zwaar als het goud dat haar vader zijn mannen toebedeelt! Allah Hu! wij zijn de wijzen, wij zijn de nijveren, de wijzen Millerand, Lioyd George en Sforza (de Italiaansohe gedelegeerde ter conferentie) hebben Zaterdag eveneens over de Pool sohe quaestie geconfereerd. Een eendrachtig optreden der geallieer den zou tot stand gekomen zijn, indien Lloyd George zich had kunnen vereenigen met het Fransohe verlangen, dat de Rus sische radenregeering, alvorens zij werd toegelaten tot een officieele conferentie met de geallieerden,, de door de vorige Russische regeering aangegane verplich tingen dient te erkennen. Lloyd George was niet bereid zóó ver te gaan. Derhalve nam Frankrijk een afwachtende houding aan, terwijl Lloyd George op zich nam een nota naar Moskou te zenden, waarin de ra denregeering wordt opgevorderd terstond een wapenstilstand met Polen te sluiten, de Russisch-Poolsohe grens te aanvaarden, die door de geallieerden zal worden vastge steld, terwijl wordt beloofd, dat, alvorens die voorwaarden worden aanvaard en op gevolgd, bolsjewistische vertegenwoordi gers uitgenoodigd zullen worden doel te nemen aan een te Londen te houden inter nationale oonferentie. Lloyd George zal aan deze nota nog toevoegen, dat in geval de bovenstaande voorwaarden niet aanvaard kunnen worden, Engeland zich genoodzaakt zou zien materieel© hulp aan Polen te ver leenen. Daarentegen neemt Frankrijk reeds stappen om Polen onverwijld te hulp te komen. DUITSCHLAND. De volksstemming In hef ocetea. Marienwerder, 11 Juli. De volksstemming in Oost-Pruisen te een groote Duitsohe over winning geweest Volgens het resultaat tot j 's morgens twee uur zijn op Duitschland uit gebracht 59.827 stommen, op Polen 5144. 118 gemeenten hebben zich voor Duitsch land verklaard, 18 ivoor Polen. FRANKRIJK. Ex-keizerin Eugenle. De ex-keizerin Eugenie, die sedert «eni gen tijd ernstig zielk was, te Zondag te Ma drid overleden. Duitsche dulkbooten voor Frankrijk. Frankrijk heeft het recht gekregen van de door Duitsohland uitgeleverde duikboo- ten er tien te behouden voor eigen gebruik. De keus van de marine te voornamelijk: ge vallen op 'booten van het 'kruisertype. ENGELAND. De toestand In Ierland. Donderdag was een onverwacht fcraohtig optreden der Engelsche militaire autoritei ten in Ierland waar te nemen. In den nacht van Woensdag op Donder dag waren op alle wegen naar Dublin lei dende barricaden opgericht. Een draadloos bericht uit Dublin zegt, dat de bovengenoemde uitgebreide militaire maatregelen zijn genomen omdat er reden bestond te vermoeden dat de Binn Feiners generaal LucaB naar een andere plaats wil den overbrengen. Een zeker niet minder ernstig verschijn sel te het hijsdhen van de republikeinsche driekleur aan de vlaggestok op de Admi- ralty Pier te Queenstown. Dit geschiedde in opvolging van een door de Cork Harbour ComSitesioniers uitgevaardigd bevel De handelstand van Cork te voor de keus geplaatst aan de Engelsche dan wel aan de Ierscfhe Republikeinsche regeering te ge hoorzamen. Immers hebben alle kooplieden een bevel ontvangen van de Oork City Binn Fein Executüve, de aaingifte-lbililetten voor de inkom sten-belasting voor hen zeiven en hun kantoorpersoneel oningevuld aan de Engeteohe belastingambtenaren terug te zenden. Ingezonden mededeeling. Indien z}j dit gebod overtreden, zullen zij streng gestraft worden. Met dezelfde post waarmee dit bevel schrift kwam, kwam ook het aangiftebiljet. Indien de kooplieden de .billetten niet invul len, vervallen ze dn boeten. Nu zoeken de kooplieden t%n Oork naar middelen, die hun de veilige doorvaart tus schen de Scylla en den Ohiarybdia zouden kunnen verzekeren. Want, laten belastingambtenaren de wet ten niet straffeloos overtreden, het te meer malen gebleken, dat Slnn Fein voor de meest krasse maatregelen niet terugdeinst Een dreigende staatsgreep? Volgens de „Tempo" kreeg Giolitti een anonieme waarschuwing door „toegenegen vrienden" onderteekend, volgens welke eenige socialistische afgevaardigden een staatsgreep» voorbereiden. Volgens deze zou op een (bepaalden dag de verbinding van licht en water worden onderbroken, Giolitti gevangen genomen worden, het koninklijk paleis worden omsingeld, de gevangenissen geopend en de officieele bureaux bestormd worden. Eigenmachtige landarbeiders. De landarbeliders in Neder-Oostenrijk hebben den grondbezitters verschillende eisehen overhandigd en tevens besloten, in dien deze eisehen niet voor 12 Juli ingewil ligd worden, beslag te leggen op alle land bouwproducten van Neder-Oostenrijk en Ingezonden mededeeling. een der verschijuaolon. Een ernstig verschijnsel bij nieraandoe ning te moedeloosheid, omdat het dienten gevolge lastiger valt om alle andere ver schijnselen te boven te komen. GU doet meer kwaad dan goed door bij do pakken neer te zitten en u zorgen te maken. Maakt in plaats daarvan een wande- Hng en neemt een opgewekt, flink besluit. Zegt tot uzelf: ^Ik weet door mijn rugpijn, loomheid en urinestoomissen, dat mijn nieren verzwakt zijn, maar ik zal de H woonten veranderen* die er nadeelig zijn." Vermijdt laat naar bed gaan, zware maal tijden en onnoodige prikkels, en begint eenvoudiger te leven. Dat te een verstan dige, geschikte leefwijze voor uw gezond heid, die veel zal bijdragen tot het genezen van nierversdhijnselen als rheumatiek, steen,* ischias, niergrute, nier- of blaasont steking, rugpijn, spit on urioekwalen. Fosteris Rugpijn Nieren Pillen zullen n helpen om gezond te worden. Zij versterken en heelen de nieren, geven verzachting aan de urinewegen, en wekken de nieren op tot haar taak om het urinezuur en de vloeibare onzuiverheden uit het bloed te filtreeren. Fosteris Pillen werken niet op de inge wanden. Zelfs gevorderde gevallen van nierziekte zwichten dikwijls voor een voorzichtige ver andering in gewoonten en tijdelijke behan deling met Fosteris Rugpijn Nieren Pillen. En als gij weder gezond zijt, houdt u dan aan matigheid, opgewektheid en de noodlge lichaamsbeweging om gezond te blijven, maar vergeet ook niet een woord van lof voor het geneesmiddel, dat u genas. Overtuigt u, dat de Juiste naam: Fosteris Rugpijn Nieren Pillen en de handteekenlng van James Foster op het etiket voorkomen go- voor der Twee Rivieren zijn wijl WH zullen scha- nif - - ----- •-- penvleesch eten, wij zullen optrekken om de| Tw, rr„i^ ÜJaÜÜ; Üamat!^*. Po odhte zijn te vroegere ongelocrvigen bloot leggen. Wij zullen ze zenden naar het land leggen. WH zullen ze zenden naar het land I J^^ïïJn®8' P' JssHaasaaHHMBi werken, die drie-, vier-, of achtduizend jaar oud zijn. Als je daar een aardige collectie van bij elkaar weet te krijgen, en die in Londen tentoonstelt, komt het Engelsche publiek er naar kijken: de bladen geven vriendelijke artikelen over je, de menschen merken, dat je werk tastbare resultaten oplevert en worden betalend lid van je fonds. Toen Piers zoover gekomen was, werd Sheikh Salih aangediend. Wij houden steeds een heel korps verken ners tusschen de twee rivieren op de been. Sommigen hunner worden gesalariëerd, an deren zijn honoraire deelnemers aan den in lichtingsdienst De lijst van betaalden bevatte de namen van dorpshoofden, Arabische Sbeikihs in minder aanzien, en andere kleine groote-mannen, der Franken, ja, naar Frankenland zullen wij ze zenden, dat Sultana Victoria haar Balat er voor kan doen op den Nazareenschen bid dag!" Na een korten slot-dans te hébben uitge voerd op de binnenplaats, stroomden zij weer naar het werk terug. Wij inspecteerden de vondst in de huiskamer. „Het eerste museum stuk van 't jaar,"- zeide Piers vrooljj'k. Museumstuk wat bedoel je daarmee, Piers?" vroeg Evelyn, die gedurende haar verblijf in het westen al haar zakenkennis op archeologisch gebied was kwijtgeraakt. Piers haastte zich haar in te lichten. Hij was altijd direct bereid haar te helpen. Papa dacht dat het kwam, omdat hij, zelf nog maar een beginneling in de Assyriologie, blij was iemand te vinden, die minder wist dan hij. Ik echter koesterde, zelfs toen al, zekere ver denkingen. Hij verklaarde nu, dat een mu seumstuk een handelsterm te voor wapenen, beelden, offeranden, etc., in tegenstelling met van verschillende streken. Die der honorairen vermeldde onze persoon- lijke vrienden en de persoonlijke vijanden inscripties. Gedenksteenen met inscripties van Henriots, militaire functionnartesen een daarnaar zoekt de Assyrioloog vooral: met Franschen monnik, die op zijn herderlijke ronden langs de Ghaldeeuwsche katholieke dorpen veel hoorde, een schllderachtlgen Ara bier, die sinds Jaren door het land zwierf, gekleed in lompen en met een ketting om zijn hals welke hem overal een vrijgeleide ver- bohulp daarvan reconstrueeren de geschied kundigen thans de historie, het leven, de lite ratuur en het natuurgeloof eener vroegere beschaving. Toch te het geraden, ook een open oog te hebben zoo drukte hij iloh bloemrijk uit voor museumstukken. Be-1 schaften, zijnde het officieele têekViTdat zijn halve wanneer Je ze lezen kunt, zijn steenen opdracht was zooveel piasters bijeen'te bede- met figuren erin gebeiteld, niet bijzonder in- len, dat hij de boete kon betalen voor een teressant ze doen voor een leekenoog den- doodslag, dien hij het ongeluk indertijd'eens ken aan mislukte krentenbolletjes of flauw- had te begaan - groote Bheikhs zooate Balfh gevallen cadetjes, maar elkeen te gevoelig!

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1