NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA MISS HAROEN AL-RASJiD No. 5280 DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1920 48e JAARGANG FEUILLETON. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche CL per 8 mnd. 1.60, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 l "^Tlh - - - °-65" n i.05 Modeblad 8 „0.95, 1.05. „1.80 Loeee nummers dar Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE ROER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intera Telefoon 50 Post-Girorakenln« No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 cL p. regel (galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact tekst) 60 ct. Kleine ady. (gevr., te koop, te huur) y. 14 reg. 60 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adroe: Bur. y. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. ady. extra). Bew.-ax. 4 ct. Alle prijzen tijd. yerh. m. 10% papierduurtetoesl. BUITENLAND. Het Internationaal Socialistisch Congres te Genève. Op het socialistische congres te Genèye heeft Troelstra in een motie uitgesproken, dat de toe stand van Europa verontrustender is dan in 1914, daar het vredesverdrag den militaristischen geest aanwakkert. Hij protesteerde tegen de geallieerde politiek ten opzichte van Rusland, en vroeg onmid dellijk toelating der overwonnenen tot den Vol kenbond. De Raad van den Volkenbond. San Sebastiaan, 3 Aug. De Raad van den Vol kenbond besloot op de agenda van de eerste ver gadering van den volkenbond de maatregelen met betrekking tot de blokkade te plaatsen, en voor te stellen een internationale blokkade-commissie te benoemen om een plan van actie op te stellen. De Raad heeft de Ver. Staten uitgenoodigd opt mede te werken aan de internationale conferentie voor het hervatten van de verbindingen en het ver keer, en aan alle erkende regeeringen de agenda der conferentie en de documenten ter inlichting toe te zenden. De Raad besloot voorts de algemeene vergadering een plan voor te leggen tot het bijeenroepen van een internationale conferentie voor hygiëne, met be trekking tot de oprichting van het internationaal bureau voor hygiëne. Ten slotte werd besloten de publicatie van docu menten nopens den bond, door de commissie der internationale universiteit te Brussel, te subsi dieeren. Er is verder een bureau gevormd met drie sub commissies, n.1. een militaire, een maritieme en een luchtafdeeling, welke resp. voor zes maanden zul len worden voorgezeten door een Belg, een Brazi liaan en een Engelschman. POLEN EN RUSLAND. Volgens een draadloos bericht uit Moskou, d.d. Dinsdag, zijn de wapenstilstandsonderhandelingen gestaakt. De Poolsche afgevaardigden keerden naar Warschau terug om machtiging te vragen van de Poolsche regeering om niet slechts den wapenstil stand, doch ook, op verzoek der Sowj et-regeering, definitieve vredesvoorwaarden te onderteekenen. Uit Warschaü wordt evenwel gemeld, dat de strijd wordt voortgezet en dat van een ondertee- kening van wapenstilstandsvoorwaarden nog geen sprake is. ïntusschen woedt de strijd voort. Het bolsjewis tische legerbericht van Maandag meldde: In de streek van Lomza wordt om den overtocht van de Naref gevochten. Ten Westen van Bjelostok zijn we de Naref overgestoken. Wij blijven den vijand nazitten. In de streek van Brody heeft onze cava lerie na strijd de Noordelijke linie van de Boeg bij Boesk bereikt. In de streek van Czortkof zetten wij den aanval voort. In latere berichten wordt nog medegedeeld, dat de Sovjettroepen in de richting van Lomsha over de Bobor en de Narew zijn getrokken. Ten Westen van Bjelostok zetten zij hun opmarsch voort. Ten Zuiden van deze stad namen zij Bielsk in. Verder veroverden zij het station van Belowits, alwaar zij 4 kanonnen buitmaakten. In het Noord-Oosten braken de 'Russen het Poolsch verzet. In de rich ting van Kowel bereikten zij de Stochod. Zij zet ten hun opmarsch langs de spoorbaan voort Kowel zelf werd ingenomen. De strijd bij Tarnopol duurt voort maar heeft een gunstig verloop voor de Russen. In de Krim wordt aan heel het front hevig ge vochten. Op 1 Augustus werd Brest-Litofsk genomen. Er zijn hardnekkige gevechten gaande in de streek van de rivier de Styr. Bij Tarnopol zijn de Polen verjaagd van den rechteroever van de rivier de Seret. In een Poolsch legerbericht heet het dat de aan vallen der Russen in de buurt van Lomsha zwak ker werden en de Poolsche vrijwilligers aldaar tot den aanval overgingen. Parijs, 4 Aug. Radek, die de wapenstilstands onderhandelingen met Polen leidt betoogt in de Isvestia: Sowjet-Rusland en de Westelijke mo gendheden zijn op het oogenblik in een gevaarlijk vaarwater. Engeland is op het punt een vergelijk met Rusland te sluiten, hetgeen stellig een breuk tusschen Engeland en Frankrijk tengevolge zou hebben. Dit laatste land zou Polen krachtig bij staan. Een sterke diplomatieke druk zou op ons wor den uitgeoefend. Maar we moeten onze vijanden vooral op de slagvelden verpletteren. Daarna zul len we pas vrede stichten. Deze vrede zal niet lang door JESS1E DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L ALETRINO. o- 05) „Geheel uitgeschud te worden door een vrouw dat is te veell" riep Mehreb. „Schiet, Khatoun, wij hebben smaad genoeg verdragen." „Kom, kom," antwoordde ik, goed gehu meurd, „als je dood wilt, blijf dan liever in een aanval op (mij. Maar zoudt ge ook nu weer Irem opgeven voor een ui? Het Iram van misschien aan de Zaptiehs te kunnen ontsnappen voor een ui van wissen dood door mijn hand?" Zij wisten niet recht, of zij leelijk moesten kijken, dan wel lachen. Maar zij gehoor zaamden. „En nu te paard en zorgt, dat jullie weg bent voor de gendarmen komen," zeide ik rustig. Zij wreven hun moede oogen, en keken elkaar beteuterd aan. „Daar zijn jullie paar den, stijgt op en ingerukt 1 Waarom zou ik mijzelf de moeite geven, te Mosoel tegen jullie te getuigen? Wie zou ik zijn, als ik de soldaten over jullie vrouwen en kleinen liet komen? Istafar Allahl Gaat in vrede, zooalB het mijn bedoeling van het eerste oogenblik af was, dat jullie zouden doen!" duren, want we zullen weldra getuigen zijn van een politiek van avonturen. Maar toch zullen we een periode van rust hebben, die langer zal duren dan die, welke volgde op het verdrag van Brest-Litofsk. Bazel. Het Oekrainsch Persbureau meldt, dat in een krijgsraad van het Oekrainsche leger besloten is een wapenstilstand met de bolsjewiki te weige ren. Alle afdeelingscommandanten waren van mee ning, dat het Oekrainsche volk verwacht, dat de strijd zal worden voortgezet. De Paus en het lot van Polen. Rome, 3 Aug. De Paus heeft den Poolschen af gezant in audiëntie ontvangen. Na een onderhoud heeft de Paus allen vertegenwoordigers van het Vatikaan in het buitenland verordend om in con tact te treden met de regeeringen, waarbij zij ge accrediteerd zijn, om middelen aan te bevelen tot het vermijden van de ruïne en de verbrokkeling van Polen. f De geallieerden en Sow Jet-Rusland. Parijs, 4 Aug. De Engelsche regeering heeft draadloos aan de bolsjewistische regeering laten weten, dat, waar deze regeering voorgeeft, met Polen besprekingen te openen, niet alleen over den wapenstilstand, maar ook over vredesonderhande lingen, de gedachte aan een conferentie te Londen moest worden opgegeven. Berlijn, 4 Aug. De Russische legerautoriteiten melden, dat de roode troepen op 3 Augustus de Boeg over een breedte van 100 werts hebben over schreden en in de richting van Siedlets voortruk ken. De aanval op Warschau geschiedt thans in de richting van Siedlets en uit de richting van Ostro lenka. Siedlets ligt 85 kilometer van Warschau verwijderd. DUTTSCHLAND. Uit den Rijksdag. De Rijksdag nam Maandag, na een langdurige nu en dan zeer opgewonden discussie, waarbij de ge schiedenis der Kapp-dagen van alle zijden werd be licht, het door de regeeringspartijen ingediende wetsontwerp betreffende de amnestie aan. Volgens de voornaamste paragrafen van dit ont werp wordt straffeloosheid toegekend voor straf bare handelingen, die zijn begaan ten einde hoog- verraderlijke ondernemingen, tegen het rijk ge richt, tegen te gaan. Verder aan personen, die heb ben medegewerkt gan dergelijke ondernemingen, mits zij daarvan geen leider of aanstichter zijn ge weest. Vrij van straf zijn ook daden, die begaan zijn in verband met hoogverraderlijke ondernemingen of het tegengaan daarvan. Uitgezonderd van deze bepalingen zijn misdaden tegen het leven, het toebrengen van zwaar licha melijk letsel, roof en brandstichting. Hef Huis begon daarop met de tweede lezing der noodbegrooting, waarbij de rijksminister van finan ciën Wirth verklaarde, dat de financieele toestand van het rijk steeds slechter werd. Het is moeilijk om bepaalde beslissingen te nemen wegens de on zekerheid omtrent de groote verplichtingen, die het rijk door de Entente worden opgelegd. Radicale actie te Zlttau. De streek van Zittau wordt weer eens door extre mistische elementen geterroriseerd. Door het handje vol communisten en onafhankelijken dat de macht in handen genomen heeft, werd tot de Saksische regeering een ultimatum gericht betreffende ontwa pening van de Rijksweer en de politie. Verder werd het aftreden van het ministerie en instelling van een radenregeering geëischt. De regeering heeft hierop natuurlijk niet geant woord en afdeelingen Rijksweer en politie naar Zittau gedirigeerd. Het scc.-dem. orgaan „Pol. Part. Nachrichten" meldt uit Zittau, dat voorloopig de algemeene sta king wordt voortgezet, doch dat de groote meer derheid der arbeiders, ten minste het 2/3 gedeelte, volkomen bereid is om te arbeiden en slechts wijkt voor de terreur der radicalen. Zittau, 4 Aug. Vanochtend vroeg zijn de troepen der rijksweerbaarheid, met een afdeeling veilig heidspolitie, Zittau binnengerukt, zonder dat er iets bijzonders is voorgevallen. OOSTENRIJK Betoogingen tegen de belastingen te Weenen. Dinsdag is te Weenen een indrukwekkende pro- testbetooging gehouden van kooplieden en kleine fabrikanten tegen de belastingpolitiek der regee ring. De betooging droeg eigenlijk een zuiver chris telijk sociaal karakter, daar alle sprekers tot de „De Khanoum schertst," zeide de Beg zacht. „Neen, toch niet. Jullie hebt mij gevangen genomen, en daarop Ik jullie. De weegschaal langt ln evenwicht. Mehreb heeft mijn hals open gekrabd, daarvoor hebt jullie den grond opengekrabd en mij' bloedgeld betaald met een ouden steen. De wet der wedervergelding lei talionis. Ingerukt I" „Dat blijk van genade is nutteloos, Kha toun," zeide Mehreb hoofdschuddend. „Uw vader zal van uw avonturen hooren, en ze den wali vertellen „Hoe kan de wali jullie vinden, wanneer ik zeg, dat Ik jullie namen niet weet? Zou hij alle Hammawanders laten straffen, omdat vier onbekende mannen van den stam een paar reizigers uit Frankenland, die om het gebeurde lachen, geen kwaad hebben ge daan?" „Maar de twee Agha's „Een vrouw, die vier Hammawanders de saas is, kan zeker wel twee mannen van haar eigen soort overreden om elk verhaal, dat zij wenscht op te disschen, te beamen. Nu kunt gij, mijn broeders, het verlies van uw patro nen en kleinere wapenen verbergen, en jullie nieuwe verschaffen, maar met de geweren Is dat anders. Dus mogen jullie die weer mee nemen, lading om mij er mee neer te schieten hebben jullie toch niet. Laat leder van jullie dus zijn wapen op den rug hangen, voor hij weggaat van de plek, waar zij liggen ik ben niet zoo dom, dan dat Ik jullie zoo dioht zou laten naderen, dat je mij neer kondt slaan, als jullie dat wilden." Zij renden weg, gretig, maar het nog niet goed begrijpend, om de geweren in het bezit te nemen. De gevangenen aan de boomen vroegen angstig wat er gaande was. voormannen dezer partij behoorden, maar was toch tevens een betooging van den heelen middenstand Alle winkels en koffiehuizen, een enkele uitzonde ring daargelaten, waren gesloten. Alleen in de ar beiderswijken hadden de meeste winkeliers en kof fiehuishouders zich niet bij de betooging aangeslo ten. Een met algemeene stemmen aangenomen mo tie eiècht het aftreden van de socialistische meer derheid uit den gemeenteraad, daar zij niet meer tot regeeren in staat is. Voorts wordt het intrek ken van de gemeentelijke belastingbesluiten geëischt en gedreigd met een staking van de belastingbeta lers als dat niet geschiedt Emmerüng, de socialistische onder-burgemeester heeft aan een afvaardiging der betoogers verklaard, dat aan de uitvoering van de eenmaal genomen be sluiten niet getornd mag worden. De „Arbeiterszeitung" i9 over de gebeurtenis zeer opgewonden. Het blad tracht de beteekenis van de betooging te verklaren en zegt, dat een belasting staking een vernietiging van de burgerlijke orde zou beteekenen, die op de burgerklasse in de eerste plaats terug zou vallen. Volgens het blad zou het aftreden van de socialisten het bolsjewisme tenge volge hebben. De „Reichspost" noemt de betooging een daad van reusachtige beteekenis en maakt er zeer dui delijk gebruik van voor de -verkiezingspropaganda. HONGARIJE. Weenen, 4 Aug. De Arbeiterzeitung verneemt uit Boedapest: Men verwacht hier een monarchisti- schen staatsgreep van de aristocratie en ernstige pogroms. De bevolking is van een hysterische ze nuwachtigheid. Men acht een zware joden- en so cialistenvervolging waarschijnlijk. De Arbeiterzei tung maakt verder nieuwe documenten over gru weldaden van de militaire terroristen openbaar. BELGIE. De Vlaamsche taal. Brussel, 4 Aug. De Belgische Kamer behandelt thans een wet betreffende het gebruik van het Vlaamsch bij de openbare diensten. Een langdurig debat heeft zich ontsponnen over artikel 1, dat werd aangenomen met 98 tegen 45 stemmen en 7 ont houdingen. 13 Walen en 3 ministers (Delacroix, Jaspar en Wouters) hebben voor hqt artikel ge stemd. In dit art. wordt o.m. gezegd: In de provinciën Antwerpen, de beide Vlaande rens, Limburg, in het arrondissement Leuven en in het arrondissement Brussel, zullen de algemeene bestuursinstellingen, alsook de instellingen, die aan de controle van den staat zijn onderworpen of door hem georganiseerd, de staatsbedrijven en de be drijven, waarvoor concessies zijn verleend zich be dienen van de Vlaamsche taal voor den inwendi- gen dienst en in hun briefwisseling onderling of met de centrale departementen der bestuursinstel lingen en die ondernemingen, die aan deze wet zijn onderworpen. In de provincies Luik, Luxemburg, Namen, He negouwen, en in het arrondissement Nivellis, zal onder dezelfde voorwaarden de Fransche taal ge bruikt worden. De Vlamingen hebben deze stemming beschouwd als een groot succes. Zij verheelden ons hun vreug de niet. Aan den anderen kant achten de tegen standers deze wet een vreeselijke slag voor de Wa len, die, naar hun zeggen, binnen korten tijd uit alle lichamen van het algemeen bestuur zullen zijn verdreven. Een buitengewoon kongres der V akver eenigings-lnternatl onale. Naar het „Volk" meldt, heeft het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen het voornemen in den loop van de maand November a.s. een buiten gewoon kongres te beleggen. Op deze bijeenkomst zullen in hoofdzaak de volgende vier punten ter sprake komen: ie. de socialisatie van de produk- tiemiddelen; e. de verdeeling van de grondstoffen voor de industrie2; 3e. het valuta-vraagstuk4e. de vervolging van de arbeidersbeweging in enkele landen. Waarschijnlijk zal dit kongres te' Brussel wor den gehouden. Builenpest onder het vee. Een ernstige epidemie van builenpest maakt thans vele slachtoffers onder het vee in België. De ziekte is meegebracht door zebra's, die uit Indiê kwamen met bestemming naar Engeland en de quarantaine- stallen hebben besmet. De dieren die er daarna werden gestald, werden besmet. Krachtige maat regelen zijn genomen om de uitbreiding der epide mie te voorkomen. In zekere streken heeft men talrijke beesten moeten afmaken. ITALIË. Een anarchistische campagne. De „Tempg" maakt melding van een anarchisti- JChatoun, gij zjjt als Allah, die groot, barm hartig en genadig la," zeide Mehreb terug komend met uitgeatoken handen. „Waarlijk we hebben Irem verloren voor een ui." „En nu ia de ui ook verloren," besloot Ik droogjes. Van den top van den Ziggorat keek Ik hen na, de banen van belde revolvers gespan nen, tót de Koerden verwaaeden in den tril lenden middag-horizon en de Fransehen op tien minuten rijdens van den Tel waren. Sinds het oogenblik dat ik de Koerden om de boomen heen had geleld, buiten het ge zicht der twee Europeanen, had van den voet der twee boomen een luid geroep over den berg geklonken, waar ik toch was, en wat mij overkwam. Ik liet de heeren scheeuwen, en verichtte eerst eenige bezigheden; ik maakte Arjamand los, en zocht mijn eigendommen uit den gemeenschappelijke^ -hoop; ik ver fraaide mijzelf een weinig met behulp van mjjn herkregen attributen, verborg de patro- nengordels onder een grafsteen en galop peerde ten slotte om de boomen heen, terug. De heeren waren in het laatste stadium van demoralisatie, en rukten zonder eenig effect aan hun touwen om zich te bevrijden. „Miss Jerningham, God zij geloofd dat u be houden bentl" riep de Amerikaan uit, toen ik te voorschijn kwam. „Wat bent u vreeselijk opgewonden", merkte ik op, terwijl ik mijn linker oorring ■weer op zfin plaats bracht. „Hadt u mij noodig? Ik heb onze vrienden nagezet onze Koerden zijn namelijk verdwenen!" „Verdwenen?" herhaalde Harvey Wilbur. ./Toen we ben naar de geweren zagen ren nen, dachten we, dat u verdwijnen zou." „U vergeet, dat de geweren niet geladen waren," antwoordde ik, terwijl ik den ande- sche campagne, welke zich in de laatste weken in talrijke aanslagen op munitiefabrieken en depots heeft geuit. Sedert den 30sten Juni heeft een aan slag plaats gehad op de kruitfabriek van Pesaro en op het fort van Montelbano, een ontploffing in het depot van Belluno, een aanslag op het fort van Alconara, aanslagen op de munitiestapelplaatsen van Val di Scurigne, bij Fiume, op de kruitfabriek van San-Bernardino te Verona, en op de kruitfabrieken van Plaisance, Vallegrande, en Capodechino, bij Napels, en een brand in het naphtadepot van het arsenaal van Venetië. Ten slotte heeft den 28sten Juli een ontploffing in de kruitfabriek van Pian-di Mugnone bij Florence plaats gehad. De regeering stelt een onderzoek in. IN KLEIN-A ZIE. Athene, 3 Aug. Een officieel Grieksch bericht maakt melding van een verwoed gevecht, in Klein- Azië, dat een etmaal geduurd heeft, waarbij een vooruitgeschoven bataljon te Demerdji door een sterke strijdmacht van Kemal 19 aangevallen. Het gevecht eindigde met den terugtocht van de Grie ken. De machinegeweer-afdeeling die den terug tocht dekte, werd in de pan gehakt en de man schappen sneuvelden op hun post. IN MESOPOTAMIE. Londen, 4 Aug. Een mededeeling van het minis terie van oorlog behelst: De rustverstoring aan den benedenloop van den Euphraat duurt voort. De spoorweg tusschen Hilla en Bagdad is her haaldelijk afgesneden, maar er is in het gebied van Hilla geen georganiseerde opstand. Er is geen be richt gekomen van het ingesloten garnizoen van Koefah. Een sterke verkenningskolonne, uit Hilla is op 24 Juli door inlanders aangevallen, maar erin geslaagd zich haar terugweg naar Hilla te banen. Haar verliezen bedroegen 300 man. Verder verloor zij vele paarden, muildieren, een veldstuk en twaalf machinegeweren. De Arabieren, die de posten ten Noord-Westen van Hille hebben aangevallen, hebben zware ver liezen geleden; zij lieten 130 dooden achter. Het garnizoen te Koefa handhaaft zich nog, maar een deel van de stad stond reeds drie dagen geleden in brand. KORTE BERICHTEN. Deze week wordt een begin gemaakt met de sloo ping van de vesting Mainz, ingevolge de bepalingen van het vredesverdrag. Te Damascus zijn groote branden uitgebroken. De schade wordt op 6 millioen gulden geschat. Aan de Kielerbocht tusschen Kiel en Schönberg heeft een met hevigen hagelslag gepaard gaand onweder den te velde staanden graanoogst totaal vernield. De schade wordt op meer dan 2 millioen geschat. De Poolsche Raad van Verdediging erkent de totale vernietiging van het eerste Poolsche leger. De laatste Duitsche mijnenvegersflottille is met haar werk in het Kattegat gereedgekomen. De Duitschers hebben nu medegedeeld, dat alle mijnen zijn verwijderd en gecontroleerd, hoewel het vaar water nog niet wordt vrijgelaten. BOÖVNENLAJNH 's Rijks werven. Bij Kon. besluit van 30 Juli ia, met ingang van 1 Fabruari 1920, benoemd tot griffier bij 'a Rijks werf te Hellevoetelula, de commies bij 'a Rijks werven O. van der Keilen. Verkoop rompstaai „Celebes". Op vragen van den heer Van der Voort van Zijp betreffende verkoop van het rompstaai van de „Ge- lebea" luidt het antwoord van den minister van financiën De verkoop in twee kavels van het rampstaai van de „Celebeewerd dezerzijds inderdaad de voor de schatkist meest voordeel ige methode ge acht. Tot deze wijze van verkoopw erd besloten, nar dat met vrij groote zekerheid bekend was, dat er verschillende ernstige gegadigden zouden zijn voor de geheele partij. Een verkaveling in kleine partijen zou kostbaar zijn geweest en weken lang hebben moeten duren. En uitstel van den verkoop was niet raadzaam met het oog op den tegenwoordigen stand der staalprijzen. Daarom werd besloten tot aanbioding in.twee massa's, doch niet tegen één som voor den hoop, maar tegen een uit te loven bedrag per ton. Niettegenstaande de mij toegekomen aanbevet ling om alsnog in meer kavels te veilen, op grond dat deskundigen zouden hebben verzekerd, dat de opbrengst thans misschien ƒ200.000, doch bij ver ren oorring ln stelling bracht. „Kijk, mon sieur Henrlot, uw karavaan Is thans vlak bij den heuvel, de Koerden wisten dit, en deden, ondanks mijn pistolen, een stormloop op de geweren en de paarden. Ik sohóot niet op ten; ik ben een tegenstander van Ijdel bloed vergieten." De mannen keken elkaar veelibeteekenend, en voor mij bijna beleedigend, aan. „Ma foi, mademoiselle," zei monsieur, „ik geloof, dat ge hen in de goedheid van fiw hart hebt laten ontsnappen." „Gelooft u, monsieur? Dan staat het u vrij, wanneer ik mijn verhaal aan madame doe, te kennen te geven, dat u gelooft, dat ik de waarheid te kort doe." „Ik wilde, dat u zoo goed zoudt willen zijn, mij los te maken, en mij een van die pistolen te geven, Miss Ha Jerningham," zeide de Amerikaan haastig. „Dat zou verstandig zijn, voor 't geval, dat onze vrienden misschien terug komen." „Zij zullen niet terugkomen, zoolang ze denken, dat ik er nog ben. En er bestaat eenige moeilijkheid om monsieur Henriot te bevrijden. „Mademoiselle!" en het zou dus een ongeoorloofde voorkeur schijnen, als ik u alleen vrijmaakte, Mr. Wilbur." „Miss Jerningham!" „Maar toch wil ik monsieur Henriot gaarne helpen, en lk zal dat ook doen, mits daarbij ontvouwde ik den ferman, en wuifde met de hand naar het reuzenhoofd. De Franschman barstte in een gullen lach uit. „Chère mademoiselle, ik wil ten volle be kennen, dat ik door mijn meester verslagen t>en. U hebt den Tel eerlijk verdiend. Ik geef mij gewonnen, en verzoek u alleen, dat ge koop in kleine' partijen wel ƒ800.000, zoo niet 400.000 zou zijn. heb ik gemeend daaraan niet te mogen voldoen. De uitslag van de verkooping hoeft m. 1. aan den -lag 1 dag gebracht, dat dit laatste inzicht niet onjuist ie geweest. De partii bracht op 201 pér ton, mar kende voor de geheele partij (samen circa 2500 ton), ongeveer een half millioen gulden, dat is nauwelijks enkele centen per kilogram minder dan het bedrag, waarvoor men thans op aangegeven, gewenschte maten staal kan koopen. Het vlaggen te Pm-merend. De burgemeester van Punnerend had Dinsdag op haar verzoek een bespreking met de rechtsehe raadsfractie en den heer Drost (u.-l.). Daarop volgde een vergadering van B. en W. Naar wil vernamen, heeft de Burgemeester zich bereid ver klaard te trachten als staande boven de par tijen de aangelegenheid tot een zoo goed moge lijke oplossing te brengen, nu men aan den maat regel van bepaalde zijden een niet bedoelde uit legging geeft en B. en W. reeds als tegenstanders van het Oranjehuis tracht voor te stellen. De bur- gomeostor zal daarom den raad in overweging ge ven to besluiten op den regel om van het gemeen tehuls niet te vlaggen een uitzondering te maken voor den verjaardag van Koningin Wilhelmina, met deze beteekenis, dat de raad te kennen geert waaraoering voor haar beleid en gehechtheid aan onze staatsinstellingen. Relletjes te Winschoten. Naar aanleiding van te Winschoten voorgeval len stakingsrelletjes is daar ter. plaatse de staat van beleg afgekondigd. Desniettemin waren er Dins dagavond weer honderden stakers, ook uit Oude Pekela, en veel nieuwsgierig publiek bij het sta tion, terwijl een sterke politiemacht mede aanwezig was, die de menigte uiteen dreef, hetgeen niet zon der verzet ging. Een jeugdig belhamel diende een agent van politie een schop toe; hij werd ingere kend. De militaire politie maakte van de wapens gebruik. Er vielen schoten, maar zonder ernstige gevolgen. Dinsdagnacht is bij de cartonfabriek „Union" te Oudepekela de geheele stroovoorraad, ongeveer vier millioen kilogram, verbrand. Getracht werd met pe troleum den turfvoorraad in brand te steken; dit werd tijdig ontdekt, zoodat het begin van brand ge- bluscht koiv worden. Passagiersboot gezonken. Terwijl de passagiersboot „Vooruitgang I", be- hoorende tot Wagenborgs passagiersdienst te Delf zijl, zich Maandagavond met twee zeilbooten op sleeptouw op de terugreis bevond van Emden naar Delfzijl, geraakten de booten ter hoogte van De Knock ten gevolge van de hooge deining onklaar, met het gevolg, dat een dier vaartuigen onder de passagiers-boot geraakte, welke laatste door de zware stompen een groot lek bekwam, meldt de „Tel.". Béide booten, die gelukkig niet bemand wa ren, zonken onmiddellijk. Aan een tweetal Duitsche sleepbooten, die spoedig ter assistentie opdaagden, gelukte het de „Vooruitgang" tot in de haven van Delfzijl te sleepen. Hier geraakte echter de pomp v^n een der sleepbooten, waardoor de „Vooruit gang" boven water was gehouden, defect en zonk de passagiersboot in diep water in de nabijheid van de Fivelingosluis. De passagiers waren direct na het ongeval op de sleepboot overgenomen. Persoon lijke ongevallen hadden niet plaats. PLAATSELIJK NIEUWS. e voOr het A. P. Boe- Te 's-Graventoage examen hamdteekenen L O., een, alhier Geslaagd voor het eindexamen H. B. S. 5-jar. cursus Mej. M. S. E. Colder en F. A. OosterhouL De examens zlja afgeloopen. Hr. Ms. „Zeeland". Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", dat in het begin der volgende week hier terug ver wacht wordt van den buitenlandschen oefe- ningstocht met adelborsten, zal op 's Rijks werf alhier gereed gemaakt worden voor een nieuwe dergelijke reis. Het voornemen be staat, deze medio October te doen aanvangen. Op audiëntie. Den Minister van Marine aJ. heeft Woens dag 4 Aug, nam. te half 4 ln particuliere audiëntie ontvangen het bestuur der Fede ratie van Rijkswerklleden (aangesloten bij de Centrale van vereenigingen van personeel in 's Rijksdienst) niet name de heeren Baak, Vhn Loo en Schoonevelldt, ter bespreking der invoering nieuwe loonregeling en gnoepstn- deeling voor personeel) marinewerven en marinebakkerij. alles met madame ln orde wilt maken." „Zeker, Miss Jerningham," voegde de Amerikaan er aan toe.. „Wij mannen zouden ons schamen, te vertellen wat er vanochtend Is gebeurd. Eh, Monsieur?" Monsieur knikte en huiverde. Ik sneed hun touwen door. De Franschman greep mijn hand en kuste die. „Vive mademoiselle, fille du Grand Kalif, Impératrice d'Assyriologie!" riep hij uit. ,Goed zoo!" stemde de Amerikaan in. Hjj greep mjjn hand voor ik haar kon terug trekken, en liet haar plotseling weer los, mijn oogen zoekend met een snellen blik, waaruit ik een verontschuldiging voor zijn vrijmoe digheid had geiezen, als ik niet geweten had, dat hij in werkelijkheid zich plotseling het bosch van Sliwa Klissia herinnerde. Wij werden plotseling rood, en mijn triumf leek mij zeer onvolkomen. Geweerschoten en geschreeuw kondigden de nadering der Franschen aan. Reeds was madame van het paard gestegen, toen ik een heuveltje beklom en zij mij zagen. Mijn broe ders in het vroegere ongeluk trachtten zich bescheidenüjk achter mij te verschuilen; zij droegen onmiskenbare sporen van morgen- avonturen in het stof. Ik kon mjj vleien even frisch en strijdlustig te zijn al» madame. Zij hief haar handen ten hemel en riep uit: ,Justo ciell" Nazlm Effendi, de dwarskijker vanwege het Museum te Konstantinopel, die achter haar reed, zeide verbaasd: „Allah Al Kebirl" en hief de zijne op. De gendarmen hadden hun geweren reeds gericht, ze lieten ze weer zakken, en zeiden: „Subhan'Allahl Mosuleani Khatoun!" (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1