NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Poolsch-Russische Oorlog. No. 5282 DINSDAG 10 AUGUSTUS 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero, Telefoon BQ VREDESONDERHANDELINGEN. Polen en de Entente. De dreigende catastrofe. FEUILLETON. door JESSIE DOUGLAS JCERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. Daarna groev n wij do aarde weg rondom mijn Kirabu. Het bleek een gevleugelde leeuw te zijn, van fijn albast. Hij as vol komen intact gebleven» ofschoon rijn twee De Inhoud van hef Britscho voorstel. DE CONFERENTIE TE HYTIIE. De afwijzing van het voorstel dor geallieerden. Z\J werkten iii groepen van zeven, twee Uhuld'oeörs.die den grond met piek en hou- weel braken en omwoelden, twee sterke Ara bieren om het losse leem mot schopiieu ln /manden to doen, en drie andoren om do man den weg te dragen en te ledigen over den rand van den TeL De mannen van piek en houweel werkten ln nevels van stof, de man nen van de schop in wolken van stof, waaruit dam de mandendragera met volle Ladingen te voorschijn traden, om even later, bij het uit storten zelf het meeste stof op te jagen. Schreeuwend renden zij dan weer met leege manden terug. „Alharodu 1-lah! Vloek ruste eeuwig t/p den gesteenigden Salami" wensoht de mam, die terugromt naar den Kirabu. En zoo voort, tot in het oneindige. Zij werkten alle dagen van morgengebed tot avondgebed, met twee onderbrekingen voor middag- en mimiddaggebed, en een rusttijd van omstreeks een uur, wanneer de zon vlak boven hun hoofden stond, en de kinderen uit hutten en tenten kwamen aandragen met De toestand ln Polen, Het zou een aardsch paradijs geweest zijn, als de Amerikaan er muur niet was geweest. Zijn aanwezigheid wierp overal een schaduw, en bedierf al de zonnelichte dagdh en geuren de nachten. En nog erger weid bet, toen ik na «enigen tijd tot de conclusie kwam, dat Aan bef front Iedere uitgeputte vrouw diende dit te weten. Zorgen en overwerking veroorzaken de meeste zenuwachtigheid en nierkwalen by vrouwen. Uitgepuf voor do dag begint en te ver moeid om do noodige rust to genieten na afloop van hot werk dat is wat zich lede ren dag voordoe^ als de nieren aangedaan Hoofdpijn, dulzollghoid, rugpijn, urine- kwalen, bloedarmoede en VToemdo pynen, die kernen en gaan, zyn de eerste aanwyzin- gen van onzuiver bloed en vatbaarheid voor urinezuur, te wyten aan nierzwakte. Om gezond te worden en de gevaren van rheuma/tlek, blaassteen, waterzucht ontsto ken nieren en urinezuurvergiftlging te ver- myden, dient gij onmiddellijk te beginnen met een eenvoudige, goed geregelde voeding, frissche lucht en rust, en uw Borgen en over werking ter zijde to zetten. Fosteris Rugpyn Nieren Pillen zullen uw herstel bevorderen, want zy werken zacht dooh rechtstreeks op de nieren en blaas, alle nier-organen verzachtend en versterkend. Zelfs in gevorderde gevallen van nierziekte hadden Pesterig Pillen opmerkelijk succes. Vrouwen zullen haar behulpzaam vinden op alle tyden van nier- of urineateornlssen. Men dient te onthouden, dat Fosteria Pillen hoe genaamd niet op de Ingewanden werken, doch uitsluitend op de nier-organen. De handteekentng van Janus Foater op de verpakking waarborgt de echtheid. Fosteris Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bü A. ton Klooster, Kelzerstr. 93, ii j 1.76 p. doos of 1(1— p, zes dooaott ik heru oen prettigen kameraad zou hebben gevonden als (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Holdersohe Ct. per 8 mnd. 1.60, franco p. poet 1.70. Buitenl. ƒ2.50 Zondagsblad „0.65. „1.05 Modeblad 6 „0.95, 1.U5. Jjosso nummert der Courant 4 ct. „1.80 Post-Glrorakonlng No. 16066. ADVERTENTIEN: extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierdunrtetoeel. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 rag. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct p. adv. extra). Bew.-ox. 4 ct Alle prijzen tijd. verh. m. 10% paplerduurtetoesl. Bij een bespreking van den toestand In hot Oosten imeent het „Journal des Débats", dat de Entente voorioopig niet veel te ver wachten heeft van secondaire hulpkrachten tegen Rusland, dodh slechts over twee af doende middelen beschikt om een Duitsch- Bolsjewistisdhe samenwerking te voorkomen of tot staan te brengen, n.1. het bezettings leger in Rijnland en de vloot in de Duitsch- Russisohe wateren. Terwijl bij weigering van Rusland om den opmarsch te staken, onmiddelyk de blokkade moet worden her steld, 'behoort tevens aan Berlijn te worden beduid, dat elke openlijke of geheime sa menwerking met de bolsjewistische legers, beschouwd zal worden als een aanslag op de veiligheid der geallieerden en gevolgd zal worden door maatregelen te land en ter zee om die veiligheid te waarborgen. De blokkade moet gepaard gaan met een be zetting van Daniziig door een indrukwekken de troepenmacht, daar deze haven een soortgelijke rol kan vervullen als Saloniki van '16 tot '19. De geallieerden moeten zich daar een zeer sterke basis verzekeren, den staat van beleg afkondigen en het geheele bestuur in handen nemen, totdat het tegen woordig gevaar geheel geweken ia In plaats van zooals Winsten Churchill voorstelde, Duitsdhland tot lansknecht te maken van de Entente, moet dat land in nauwkeurige dbservatie worden gehouden. In scherpe tegenstelling met deze en der gelijke min of meer oorlogszuchtige raad gevingen en oplossingen, stelt J'Europe Nouvelle" de nuchtere en verstandige vraag wat nu deze drie jaren militaire bestrijding van het bolsjewisme hebben uitgehaald. Daar die Entente zelf geen mannetje meer op de bres kan 'brengen heeft zij met onbe zweken moed en vertrouwen alle actie tegen de sovjets gesteund, van welke zijde die ook kwam. Achtereenvolgens waren de Tsrjeoho- Slowaken, de Kozakken, de Oekrajiners, tien Russische generaals de hoop van de En tente. En dirie jaren lang heeft het zelfde bureau voor de Russische zaken aan de Quai d'Orsay die pers medegedeeld, dat de val van heit bolsjewistische regime aanstaande was. En het eenige resultaat is geweest, dat men een internationalistische regeering tot het uiterste veranderd hoeft in een nationale regeering. Blijkbaar is dus militaire bestrijding geen jafdoend middel om het bolsjewisme te doo- den. En het blad hoopt, dat de Entente het nu eindelijk eens met den vredo zal beproe ven, die wellicht een meer verteerendo en vernietigende uitwerking zal hebben. De vrede zal het schouwspel brongen van de resultaten van het bolsjewisme, en zal, indien decao afschuwelijk zijn, er toe bijdra gen het regime zijtn gevaarlijke aantrek kingskracht te ontnemen, n.1. het volksge loof, dat het communisme betrekkelijk vlak bij in deze tijdon reeds is verwezenli jkt. Een erkenning van de sovjets zou wellicht spoe dig 'blijken slechts een schijnbare oapitulatie van het Westen te zijn geweest, aangezien bij den' geregeldon omgang spoedig vele sovjet-dogma's zouden afslijten en zouden moeten worden terzijde gesteld. Eu wanneer straks de Fransche regeering zij het dan vrij laat, de Engctschen volgt in de onderhandelingen mot de sovjets, dian moeten de Pranschen, betoogt ,j'Europo Nouvelle" tenslotte, zich maar troosten met de gedochte, dat voor de bestrijding van de sovjets de vrede misschien veel verkieslij ker is dan de oorlog, daar hij voor het bols jewisme veel verderfelijker is. De berichtgever te Warschau van de „Kölndsdho ZeJtung" la vtCndaar te Berlijn 67) Wij gingen stelselmatig te werk. De too- stand van het kerkhof kwetste onze gevoe lens; wij lieten daarom alle verspreid: lig gende beenderen verzamelen en ze diep be graven, onder toezicht van den grooten Sheikh Abd UI KTvri'r van liirkuk, denzelfde, wiens zegen over de slachtingen onder de Armeniërs Abdul Hamid telegraphisch ver zocht, voor het toeken, om met moorden to beginnen, was gegeven. Op de Muzelmannen maakte de wijze, waarop wij het Zevende Werk van Genade vervulden, grooten indruk, en wij waren in de 'gelegenheid eenige waarnemingen te doen, terwijl de mannen de gemeenschappe lijke groeve dolven. Wij bevonden, dal de begraafplaat» wva gelegen boven ecu langrijk bouwwerk. Wij mochten natuurlijk geen opgravingen verrichten op begraaf plaatsen, en wij mochten er geen gein en ■moeite aan wagen, het ln H geheim te doen, trls we niet zeker waren, dat de resultaten de uitgaven zouden rechtvaardigen. teruggekeerd en seint aan zijn blad een be langwekkend1 overzicht van de gebeurte nissen in Polen gedurende de jongste dagen. De Duiteche legatie heeft Warschau Don derdag B Aug. verlaten en is per extra-trein naar Duitsdhiland teruggekeerd. De gezant, graaf öberndorff, is te Warschau achter gebleven en zal de Poolsche regeering naar Czenstochau vergezellen. In den loop dezer- week tot Donderdag, toen ik 's avonds Warschau verliet, heeft de toestand van Polen zich tot een militaire catastrofe en' tot de volkomen ineenstorting op binneniandsch politiek gebied ontwik keld. Zelfs de militaire adviseurs van Polen, de Pranschen, gaven Donderdagmiddag hun beschermeling op. De laatste militaire hoop der Polen, het door generaal Halier goaganiseerde vrijwil ligersleger, heeft zich in den eersten zwa- ren strijd, dien het begin dezer week met den vijand aan het nardfront had te voeren, in weerwil van de .geweldige bloedige ver liezen voor een gedeelte heldhaftig geweerd maar gedeeltelijk ook volkomen gefaald. Tot de vernietiging heeft speciaal de eigenaardige positie van de Fransche staf officieren van generaal Weijgand, die als adviseur aan de hoogere staven is toege voegd, medegewerkt. Het militaire eerge voel der Polen verzette er zich tegen, onder voogdij der Pranschen te staan. Vaak wer den door de Poolsche leiders in een bepaal den sector hun bevelen uitgevoerd, terwijl men er in den naburigen sector absoluut geen notatie van nam, zoodat deze zjg. Fransche hulp een heillooze verwarring ver oorzaakte. Dinsdag en. Woensdag word de laatste hindernis voor den opmarsok naar War schau, de Boeg, over een breedte van 40 KM. tusschen Janof en Drohytedhin over schreden, waarbij een brigade van het vrij willigersleger zoodanig Mop kreeg, dat de overblijfselen in wanorde -tot in Warschau terugvluchtten, waar zij vermoeid, gewond, met of zonder wapens, in troepen van 20 tot 40 man door de stad trokken. Tengevolge van dezen treumgen toestand aan het front maakte zich Donderdag van de'bevolking van Warschau een paniek moester. Do banken werden om 1 uur go- sloten, de l»eurs was reeds om half twaalf lang voor het sluitingsuur geëindigd. De levensmiddelenzaken werden bestormd. De Joodsche winkels waren, wegens de heor- schende program/stemming, die in weer wil van de waarschuwing der regering door de onverantwoordelijke pers tot het wildste anti-somietisme werd opgevoerd, met ijze ren stangen en rolluiken verschanst. De regeering begon de stad te verlaten, allereerst het ministerie van financiën. Het vluchtoord zou Gzenstoohau zijn, mogelijk ook Rrafcau of Kalisch in geen geval Posen. Toen ik 's avonds laat het ministerie van buitenlandsGhe zaken wilde bezoeken, waren reeds allo Romers leeg. Van een onverdeelde Poolsche regeering is geen sprako meer. De minister-president Witos, wiens bezorgdheid in de eerste plaats zijn geboorteland, de provincie Gaiizië, be treft, bevindt zich mot oen staf hoogere ambtenaren te Lemiberg, de andere minis ters zijn vermoedelijk te Czenstodhau. De chef van dén staf, die tevens als op- per-autoriteiten blijven te Warschau. Van PilsoedSki zegt men in officiers- kringen, <jat hij Heiver den dood op het slag veld wil zoeken, dan den ondergang van Polen overleven. Londtón, 8 Aug. Het Enigelsch-e voorstel aan Moskou komt, in het kort samengevat, op het volgende neer: Een 10-daagaohe wapenstilstand wordt ge sleten, welke den Oen Augustus, des rnidder- nachts, begint. Beide legers blijven hun stel ling bezetten, die ze momenteel innemen. De geallieerden verplichten zich, geen troepen of oorlogsmateriaal naar Polen te zenden ge lui gbrooder in poeder uiteenviel, toon hij aan de inwerking van de lucht was bloot gesteld. Zij lagen ter weerszijden van de hoofddeur van een tempel, en toen wij daar van den toegang eenmaal hadden bloot ge legd, was de wt'g gebaand voor een der ge lukkigste Assyrlsche opgravingen. De eene gang na do andere werd gezui verd. De eene hal na de andere bloot gelegd. De meeste ervan waren versierd met mans- hooge basreliëfs. Iedere kamer bevatte schat ten: altaars en ex-voto's, offerschalen en kannen, offerbeeldjes, klokken en cymbalen, schrijftafeltjes uit de tempelboekerij, en kook gerei en schotels uit de tempelkeuken. Ook vonden wij den naam van den tempel. Die waa F.'Anna, de Hemelsche Waaier, opge richt door Asshur Dan ter eere van zijn schutspatrones, Ishtar, de Oorlogsjonk vrouw. De heuvels meer oostwaarts bedekten de oude stad Dur Asshur Dan. En in het midden van elke kamer, langs de wanden der gangen en in eiken hoek Lagen kleine hoop jes aardewerk, gebroken helmen, verroeste zwaarden en stukken vergaan gebeente, reli- quieën van de krijgers en soldaten, priesters, die den dood hadden gevonden, het gelaat naar den vijand gekeerd, toen hutn heiligdom ■viel, in de dagen voor Judea» ophield een koninkrijk te zijn. Binnen enkele dagen was de hult, die wij tot bergplaats voor de kunstschatten hadden ingericht, bijna geheel gevuld, en Evelyn en ik besteedden onzen vrijen tijd met het eti- ketteeren der vondsten. De werklieden» Mlen aangestoken door ons eigen enthousiasme, stelden levendig belang in alles wat bloot gelegd werd; zij hielden de olifanten die nu en dan in het steen wareu afgebeeld, voor reusachtige varkens, en geloofden heilig, dat durende de perioden tussoben de staking der vijandelijkheden en de onderteebening van den vrede. De bladen vernemen dat de Bolsjewistische regeering het Britsche voorstel tot hot slui ten van een wapenstilstand voor 10 dagen van de hand heeft gewezen. Deze weigering hecft de geallieerde staats lieden bezig gehouden van hedenmorgen kwart over tien tot v; nmiddag half twee en om half drie werden de besprekingen hervat Lord Ridder die deze mededeeling aan de geallieerde journalisten verstrekte, voegde er aan toe: de toestand is ernstig! Hythe, 8 Augustus. De regeering te Mos kou heeft de Britsche voorstellen definitief verworpen. De conferentie to Hythe heeft daarop de geheele kwestie verwezen naar de maritieme en /militaire raadgevers. De con ferentie is verdaagd tet morgen. Londen, 9 Augustus. In de Vrijdag gehou den conferentie met Ramemef en Krassin de den Lloyd George en Bonar Law het aan de Russische regeering over te seinen voorstel om een wapenstilstand van 10 dagen met Polen te sluiten, welke tijd zou worden gebezigd voor heit ontwerpen van vredesvoorwaarden. Kamenef en Krassin voerden tegen dit voorstel aan, dat de Polen en de geallieer den deze tien dagen konden 'gebruiken om hun militaire toebereidselen te voltooien en vroegen welke waarborgen daartegen kon den worden gegeven. George en Law antwoordden er geen be zwaar tegen to suHen ïaken als do Russen officieren achter het i Ooische front zouden houden om na te gaan of de overeenkomst behoorlijk werd nageleefd. Het Russische le ger zou tijdens'den wapenstilstand de linie bezet houden, welke zij op den dag van den wapenstilstand had bereikt JDe Russen van hun kant moesten zich verplichten tijdens den wapenstilstand geen stappen to doen voor de verbetering of de versterking van hun militaire positie. Krassin en Kamenef verklaarden zich be reid dit voorstel aan hun regeering over te brengen. Deze zou Zondag een definitief antwoord bunnen geven. Sedert Vrijdag zijn verscheidene telegrammen uit Moskou ont vangen en in een ervan weigort do Russi sche regeering stellig de voorgestelde voor waarden te aanvaarden. De conferentie te Hythe heeft daarop de zaak naar de maritieme en militaire deskun digen verwezen om advies en nadat dezen vanochtend hun rapport hadden uitgebracht heeft de conferentie overwogen, welke stap pen noodig zijn. Lloyd George heeft met het oog hierop zijn verklaring ln het Lagerhuis tot morgen (Dinsdag) uitgesteld. De conferentie is overtuigd, dat de Rus- son hun opmafsch zullon voortzetten, War schau bezetten en een sovjet-rogooring in Polen instellen. Londen, D Aug. Do staat van zaken ln ver band met den Russiseh-PooLscbon toostaild is verward geworden door het feit, dat de bols- jowiM kortaf de voorstellen der geallieerden hebben van de hand gewezen. Do aanvaar ding, door de Polen, van de voorwaarden der bolsjcwiki voor een conferentie heeft een verbijsterend element in den toestand ge in-acht, daar zij gepaard ging met het uit blijven van ophelderingen van Poolsohen kant. Voor hot oogenbllk is dit onbegrijpe lijk; maar het kan beteekenen, dat do bols jcwiki voorwaarden hebben aangeboden, die een verleidelijk lokaas voor de Polen zijn om hun toestemming te verkrijgen voor directe onderhandelingen. De „Times"' betoogt, dat hot gemakkelijk 'zou wezen, aan te toonen dat hot optimisti sche opportunisme heeft geleld tot dezen raanpspoedlgen toestand, waarvan niot is te wij, Christenen uit liet Frankenland, zo dos nachts in de hut aanboden. Iedereen gilde en jouwde voortdurend, en waar de namen van alle heiligen en profeten, ju zelfs de naam van den Allerhoogste in Aziatisch Turkije gemeen goed, en dus goed koop is. was de algemoeue toom weinig stichtend. „In naam van Alah, gij delvers, delft meer aarde!" vloekten de mandenvullers. „In naam van Allah en de heilige profeten, haast u, o broeders mandenvullers!" schreeuwden de dragers. „Ik wend mij tot Allah, en keer mij af van Satan den eeuwig gesteenigdenl" bromt de man, die zijn vracht uitstort. begrijpen, hoe men er met fatsoen uit kan komen. Het blad .dringt aan op een nauwe samenwerking tusschen Engeland en Frank rijk tegen het Russisoh-Duitsche oompiot en oen vasteland-organisatie te vormen, die nog grootscher is gedacht, dan zelfs die, welke door Napoleon was totstandgebracht De „Daily Ohronicle" erkent dat de toe stand ernstig is, maar verzekert, dat geen vreedzaam middel zal worden verzuimd om de bolsjewikl tot redelijke opvattingen te brengen. De „Daily News" geeft aan Frankrijk de schuld en uit de meening, dat indien het van Engeland afhing er binnen veertien dagen vrede zou zijn met Rusland. De houding van alle groepen der georga niseerde Engelsche arbeiders trekt zeer de aandacht. Men dient te weten dat het on verzoenlijk anti-Poolsohe standpunt van de EngoLsohe arbeiders vooral onder de ge matigden niet is toe te schrijven aan in stemming met de bolsjewieksehe denkbeel den, maar aan wrevel over wat beschouwd wordt als een ongewettigden aanval van Po len op Rusland en aan Waraahau's onverza digbare begeerte naar verovering tot voorbij de voor Polen edelmoedige grenzen zooals zij door de geallieerden waren vastgesteld. Gisteren is er op tal van vergaderingen in verschillende oorden des lands gehouden, veel opgewonden taal uitgeslagen over een al'gemeene staking om een oorlog tegen Rus land te verijdelen; maar de verantwoordelijke arbeidersleiders bestrijden een dergelijke po litiek van uiterste maatregelen. Wat 5e Pranschen zegg' U over de coEïerende te Rytha, Parijs, 9 Aug. De bladen vestigen de aan dacht erop, dat de gebeurtenissen MMlerand in het gelijk gesteld en bewezen hebben, dat Lloyd George, ondanks vijf uur spreken met Kamenef en Krassin, het bij het verkeerde eind had. De „Matte" vat het antwoord van Moskou op Lloyd Georges laatste voorstellen aldus samen: Wij hebben u al gezegd, dat onze zaken met Polen u niet aangaan. Hoe lang moeten we dait herhalen? Toen dit draadlooze telegram in de confe rentie te Hythe was voorgelezen, rustte de beraadslaging een poos, om Lloyd George ge legenheid to geven zijn slechte humeur weer meester te worden. Hij luchtte dit op de Russen en de geallieerde militaire deskundi gen, waarna hij den Franschen vroeg, wat zij worstelden. Dozen vragen militaire en diplo matieke waarborgen. De eerste slaan niet op oen zending van militairen naar Polen. Iir de beide landen (Engoland en Frank rijk) zou do oponbare meening zich daarte gen kooren, mon zou uiterst ernstige arbei ders-onlusten riskeeren. Een volstrekte blok kade van Rusland komt het eorst in aanmer king. Do medewerking dor Voreenigdo Sta ten zal wordon govraogd. Admiraal Bontty is gereed, de Britsche Ixxioins zullen in 48 uur op hun post zijn. Men zal niet dulden dat sowjet-Rusland van wie ook nog munitie, koopwaar of leeftocht krijgt. Daarna wordt overwogen om in het vrijgebloven dool van Polen oen Btevig verdodigtegsfront in te richten en do mogelijkheid van gemeen schap door de gang van Dantzig te handha ven. Frankrijk moot ln Westelijk Duitech- land alle waarborgen nemen om aanrandin gen in het Oosten to kunnen doen ophoudon. Hot „Petit Journal" meldt, dat Engeland zich met een blokkade van Rusland wil tevre den stellen, dio naar de moening der Fran- soho deskundigen niets zou helpen, daar Duitscbland jegens Rusland een welwillende neutraliteit in acht zou nemon. Frankrijk wil Fransohe en Engetecho troepen in Oppor- riiileziö togen Rusland aanwenden en het Roemeensche leger afdoende helpen met ver sterkingen uit Turkije, die door Gricksohe troepen zouden kunnen vervangen worden. Keulen, 0 Aug. Do Wursohausche oorros- kommon gorstopap, of kleine koekjes van goratejneel, die hot eenige maal vormden, dut zij bij daglicht gebruikten. ZIJ luidden zelden iets beters, irinar zy waren wel tevreden, de urine drommels, wanneer zij schik hadden en elkaar geschieden Inwon vertelden, als zij zaten te eten in de schaduw van de uitgruvlngeu, ön de eenige waterkan lieten rondgaan en samen een pyp deelden; Al het drinkwater werd ons gebracht van een klein bronnet je, eenige mijlen ver weg, en het vormde een weelde-artikel voor mannen, die hun water voorraad pleegden op te doen uit brakwater- wellen, of uit Üorpsvijvers, waar ook de dorpswaseh in werd gespoeld, en waarin ook de dorpsdieren een laatste rustplaats vonden. Zij achtten zich gelukkig, en benijdden zelfs den Padisja of Suljana Victoria niet op de dagen, dat een marskramer van Tekrit of Mabmudië den Tel op kwam met een ezel- last tabak of dadels, en wy zijn voorraad kochten om zo te verdoelen. Wij zelf leidden een loven als patriarchen, veraangenaamd door reisstoelen, romans en andere Meiue geriefelijkheden. Voor het aanbreken van den dageraad, bij het licht van de morgensterren, maakten wij een wan deling over den Tel of een rit in de vlakte, terwijl de opzichters de mannen wakker maakten. Na het ontbijt, vroeger in den mor gen, begou het werk: de drie mannen hielden toezicht, 'en wij behartigden huishouden en administratie, boekten de vondsten en be handelden de zieken. pondent van de „Köln. Ztg.a noemt de poli tieke toestanden in Polen uiterst verward. De laatste dagen hield men reeds ernstig re kening met dè mogelijkheid van afkondiging der radenrepubliek te Warschau. De bolsje wistische propaganda heeft zich sedert we ken in de voorsteden genesteld en de over heid heeft ze niet kunnen uitroeien. De gewapende deserteurs, die in menigte te Warschau aankomen, na van het "front te zijn gedrost, vormen den kern van het aan groeiende gevaar. Deserteurs, die in een tot op.de daken der wajggons propvol! en trein in de hoofdstad kwamen, hebben zich op het Weensche station in een vuurgevecht tegen hun ontwapening verzet. Ook loopen er te Warschau tallooze gedroste officieren rond. Woensdag is tegen 300 hunner een proces voor den krijgsraad begonnen en denzelfden dag zijn er 82 soldaten wegens desertie in tijd van oorlog in de citadel doodgeschoten. Den dag, dat zij doodgeschoten werden, werden er vliegende blaadjes verspreid, on- derteekend door den revolutionairen solda ten-raad te Warschau, waarin het proleta riaat opgeroepen werd om aan de Russische broeders de hand te reiken voor den gemeen- sohappelijken strijd tegen de bourgeoisie. Het groote gevaar, dat er ligt in de bolsje wieksehe propaganda, is ook te merken uit de verandering in de stemming van een groot deel van de boeren op het boerenoongres van Polen. Die propaganda, te zamen met de scherpe politiek» tegeni prijsopdrijving der laatste weken, heeft tengevolge gehad, dat men niet meer op de vaderlandsliefde der boeren mag rekenen als bolwerk tegen het bolsjewisme. Men heeft er hen van overtuigd, dat 'ie landheer n, dié den oorlog ontketend en de bolsjewikl geprikkeld hebben tot hun oprukken tegen de Polen, tevens de vyanden van den boerenstand zijn; zij bezitten name lijk bijna geheele provinciën en zij zijn het beletsel voor de boeren om het land te krij gen. In Galicië moet het wat beter gesteld zijn met het nationale gevoel van de boeren, vanwege de nationale tegenstelling met de Roethenen. Berlijn, 8 Augustus. De groote omzwast- kende beweging der Russische troepen Ingezonden mededeeling. zyn. Als lk hem alleen maar had kunnen ont moeten zonder telkens oen zich herhmeron van do Rue de Póra en oen spoeuleeren op het bosdh van fcülwa KHxaia in zyn oogen to zien. Hy leerde theorie en praktyk der Assyrio- logie met een snelheid aan, die hem in Papa's gunst deden stygen; hy leerde het echte Ara bisch, 'gutturalen en alles in de perfecties; hij verdroeg de zon en het herfstklimaat als maar weinigen dat kunnen en behield by het domste stel gravers nog zyn goed humeur. En wat een zegen was het, dat hij ons met zyn banjo de lange avonden kon korten! Hy speelde muzikaal, en een tweede zegen was het, dat zyn repertoire niet overmatig klas siek waa Papa, die niet zingen kan, hielden wij zoet met een speciaal voor dat doel door mij aangeschaft merk sigaren; en dan klon ken „De bloemen die bloeien in Mei, trala", en dergelijke over het terrein onizer archaeo- logische werkzaamheden, terwijl de werklie den zich stil hielden om te luisteren. Niet dat zij van Westersche muziek hielden, maar zy' dachten, dat wy onze godsdienstige plichten vcrvTllden, en het is niet meer dan behoorlijk, dat je menseheu, die Je goed betalen, ln vrede huii gebeden laat verrichten. En de hyena's en jakhalzen, op nachtoorvée op het kerkhof, begeleidden ons gezang nu en dan met een schreeuw, tot de dauw de vergadering uit eendreef.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1