langs de grens Tan Oost-Pruisen duurt voort Na bezetting vnn Choroale ia de cavalerie de Orzyta overgetrokken en nadert dua de streek van Soldau. Daar aal de inte ressante vraag worden beantwoord, of de Kussen de grens van 1914 zullen erkennen of die van het verdrag van Versailles. Hier in zal wel mede het gedrag van de Polen den doorslag geren. Het is immers moge'ijk, dat zij van de verdediging van de „gang" tot verkorting van hun front afzien. Wel geven zij daardoor tevens bij voorbaat de verbinding met een tweede Saloniki-kamp der geallieerden te Dantzig prijs, maar daar komt wellicht toch niets van, en bovendien sullen de Rusen hun geen kéus laten. Hun actie is gericht op den spoorweg Nowyj Dwor-Mlawa, den laatsten ten Oosten van d$n TV eióhsel. Met sterke krachten is de Sovjet-infanterie van Miszynieo opgerukt in de richting van bet gewichtige Przasnycz. Zuidwest-waarts is ook haar beweging langs de Naref ge richt. Het is onzeker of de kleine vesting Rosjan reeds is gerallen.De berichten dui den op de mogelijkheid, dat alle door de Poolache legerberichten gemélde botsingen achterhoede-gevechten zijn en de terugtocht der Polen achter den Wedchael reeds een uitgemaakte zaak is. Geruchten uit Oost-Pruisen, dat de Rus sen thans reeds in Soldau zouden zijn, zijn op zijn minst voorbarig. Berlijn, 6 Aug. Volgens de berichten uit Prosken hebben de Russen te Byalostok een contributie van 600.000.000 marken geheven en de fabrikanten daar ter stede als gijze laars gevangen gezet De fabrieken zfln ge- sloten. Men vreest hier, dat van de groote posten welke de Duitsche kooplieden van de firma's te Byalostok te vorderen hebben, niet veel terecht zal komen. Parijs, 7 Aug. In afwachting van de ondor handelingen worden in Polen de vijandelijk heden voortgezet De roode legers Rebben aan belde einden van het front opnieuw suc ces behaald. Op den Noordelijken vleugel •hebben zij Ostrof op 60 KM. ten Z.W. van Lomza en Miesnitz, 60 KM. ton N. van Ostrolenka, genomen. In het Zuiden hebben zij Kowel, Loeck en Buczacs genomen. In het centrum schijnen de bolajewiki geen vooruitgang gemaakt te hebben. Hun afdee- lingen die de Boeg ten N. van Brest-Litofsk overgetrokken zijn, hebben krachtige tegen aanvallen der Polen te verduren. De kansen op een vergelijk tasiehen Bus- land en de Geallieerden, die Zaterdag nog zoo goed schenen te staan, «iJn verkeken. Moskon heeft het voorstel van Lloyd George om ihet Polen een wapenschorsing van 10 "dagen aan te gaan en ln dien tyd de alge- meene trekken van den te Londen te sluiten vrede overeen te komen, verworpen. Het wil zich de voordeelen, aan een voortzetting van den opmarsoh verbonden, niet laten ontne men en blijft het vaderlijk toezicht van de Geallieerden op de vredesbesprekingen met Puien ongewenseht en onnoodig achten. Weliswaar zegt Reuter, dat de draadlooze berichten, uit Moskou ontvangen, nog geen onherroepelijke weigering van Lloyd Geörge's voorstel bevatten, maar hij voegt er aan toe, dat ze aan het voornemen van de 8owj et- regeering om ln het voorstel niet te treden, geen twijfel laten. Volgens berichten ln En- gelsche bladen heeft Rnsland namelijk geant woord met een onaannemelijk tegenvoorstel het ls slechts bereid tot een wapenstilstand als de Geallieerden zich verplichten generaal Wrangel tot overgave van zich en zijn leger te bewegen. Onder die omstandigheden konden Lloyd George en Mlllerand niet veel anders doen dan hun militaire adviseurs raadplegen, enln afwachting van dat advies hun besprekingen tot heden verdagen. Het heeft zeer de aandacht getrokken dat niet maarschalk Wilson, doch admiraal Beatty de conferentie van Hythe heeft bijgewoond. Men leidt er uit af dat bi) militaire maat regelen Engeland ter zee en Frankrijk to land zal optreden. Tot deze verdeeling van de rollen zal allicht de .gepantserde waar schuwing van de Engelsohu arbeiderspartij aan de regeering het hare hebben bijge dragen. De beschouwingen in de Engelsohe pers over den stand van zaken zijn zeer opmer kelijk. De Daily Chronlcle, het lijfblad van Lloyd George, verzekert, dat men geen mid delen onbeproefd zal laten om de bolajewiki tot reden te brengen. De Daily News stelt Frankrijk aansprake lijk ▼oor de reeks van mislukkingen ln de onderhandelingen met Jüoskou en zegt dat als Engeland alleen to beslissen had, do vrede met Rusland binnen 14 dagen zou zijn be klonken. De Times" daarentegen vindt, dat Lloyd George's „optimistisch opportunisme" de schuld van alle rampen is en bepleit nauwe samen werking van Engeland on Frankrijk tegen „de Russlsch-Dultsche samenzwering om een continentaal-stelsel, veel grooter dau dat van Napoleon, op gooten te zetten. Alle bladen zijn het echter eens dat de toestand hoogst ernstig is en dat is Inderdaad een waarheid als een koe, omdat de Entente- regeeringen niet alleen met de bolajewiki te doen krijgen, maar ook met hun eigen volken, die allesbehalve warm loopen.voor een nieuwen oorlog. Misschien achten de Fransche en Engelscbe regeering de verzekering van Kamenef, dat Polen in rechtstreeksche onderhandelingen heeft toegestemd en dat de wederzijdache gedelegeerden elkaar reeds Woensdag a.a. zullen ontmoeten, een aanleiding om nog een paar dagen te wachten met besluiten over het verleenen van militaire hulp aan Polen. Intnsschen wordt de binnenlandsche toestand in Polen hoe langer hoe onrustbarender. De goed ingelichte Warschauscba correspondent van de „Köln. Ztg." verwacht binnenkort een uitbarsting en zegt dat reeds ernstig rekening wordt gehoudep met de uitroeping van een raden-republiek.|)e bolsjewistische propaganda, waartegen de Poolsche regeering niets vermag, wint onder de arbeiders steeds meer veld en de in grooten getale van het front gedroste soldaten en zelfs officieren hopen allicht ook op een omwenteling, omdat dfe alleen hun straffeloosheid kan verzekeren. Het is verklaarbaar dat de zwakke en weifelende regeering zich onder die omstandig heden heeft laten vinden om. zij het ook in 3tr\jd met de plannen der Geallieerden, gedele geerden naar Minsk te zenden voor recht streeksche onderhandelingen met de bolajewiki. N. Rott. Crt. Volgens een bericht uit Berlijn hebben de geallieerden in een nota, gerioht aan d%fool- sche regeering, de redenen uiteengezet, waarom het hun op 't oogenblik onmogelijk is troepen ter hulp te zenden Essen, 9 Augustus. Naar men hier uit het bezette gebied verneemt ie het heele reizigers verkeer Binds verleden week Woensdag in de Fransche en Belgische bezette gebieden aan een streng toezioht onderworpen. In het Fransche gebied ie de oensuur voor telegram men, dagbladen en telefoongesprekken weer ingevoerd. Deze maatregelen Avorden daaraan toegeschreven, dat er reeds groote troepen- afdeelingen, wier sterkte op 24.000 man ge schat wordt, in het bezette gebied zijn aan gekomen. Ook moeten er meer dan 70 treinen met oorlogstuig zijn aangekomen, Te Mainz is een Fransche troep genie van 900 man aangekomen, die in geval van een spoorwegstaking in DUitschland de zendingen oorlogstuig voor Polen en Opper-Sileziö zullen moeten overbrengen. Dit bericht is volkomen in strijd met de Duitsche officieuze tegenspraak nopens troe penverzamelingen en doortoohtsplannen der entente. „Geen man, geen cent, geen granaat voor Polen". Parys, 7 Aug. De „Humanité" meldt, dat het socialistische partijbestuur zich met het Algemeen Verbond van den Arbeid in ver binding heeft gesteld om gezamenlijk onmid dellijk een krachtige actie te beginnen tegen" de struikrooverspolitieik, die op de Russi sche revolutie is gemunt en opnieuw heel Europa in vlam kan zetten. De federaties worden aangespoord dadelijk een agitatie te beginnen om het volk over de misdadige plannen der regeerders en de gevolgen, die daaruit kunnen voortvloeien, in te lichten. Het manifest eindigt aldus: geen man, geen cent, geen granaat voor het reactionaire en kapitalistische Polen. Wapens voor Polen? De „Voorwaarts" <s.-d.) meldt, dat de Cen trale Bond van Transportarbeiders te Rot terdam, eergisteren bericht ontving ,dat in de Spoorfxaven een Duitsch stoomschip lag, dat onder onafgebroken politiebewaking werd gesteld. Junius, bestuurder van de vakgroep zee lieden van den Centralen Bond, vergezeld van .den bestuurder van de Federatie Vos en een redacteur van het genoemde dagblad gingen naar de aangeduide plaats. In de Spoorhaven lag het Duitsche s.s. Echo, de zer dagen binnengekomen uit Huil en thans ln lossing voor Dantzig. Enkele leden der bemanning en de (bootwerkers vertelden, dat ln het ruim 600 groote, grauw geverfde kisten waren geborgen, waarin wapens ver borgen, waarin wapens verpakt waren, n.1. geweren en machinegeweren. Tijdens de lading was een der kisten per ongeluk ge vallen on kwam de inhoud voor den dag. De Duitsche bemanning "vermoedde, dat deze' wapens voor Polen bestemd waren. Men -ging naar den Duitsohen oonsul, doch deze verklaarde niets aan het geval te kun nen doon, omdat Dantzig niet meer tot het Duitsche rijk (behoorde. Op het consulaat verwees men de mensoben naar den Trans portarbeidersbond. Toen de drie bezoekers zich aan boord hadden begeven en den kapitein ,den heer Kadhler te «preken vroegen, trachtte deze de bestuurders van de organisaties «van boord te krijgen. De heer Junius verzekerde hem, dat dit niet zonder meer zou gaan. Daarop vroeg de kapitein uitstel van be slissing tot gistermiddag. Hij zou in dien tijd naar Duitadhland telegrafeeren en als werkelijk bleek, dat de wapens voor Polen bestemd waren, zouden de 600 kisten weer gelost worden. Hij weigerde, echter toe te staan, dat de bestuurders met de bemanning in het volkslogies vergaderden. De bestuur ders verlieten toendhet schip en de gansdhe Duitsche bemanning volgde hen. Op den wal werd den menschen duidelijk gemaakt, vat de plannen van den kapitein waren. Eenparig verklaarden daarop allen, dat niet gevaren zou worden, zoolang de kisten aan boord bleven. Echter zou tot gistermiddag gewerkt worden om het antwoord uit Duitschland van den kapitein te vernemen. Dan zou opnieuw vergaderd worden om de houding vast te stellen. De rédacteur van de „Voorwaarts" zegt verder gelegenheid gehad te hebben om zich ervan te overtuigen, dat er werkelijk een zeer groot aantal lange kisten in de ruimen was. Er stond op geschilderd: „Transport- kisten för Waffen", No..De lading kis ten was aangebracht door een stoomboot uit Amsterdam, vermoedelijk de „Dordrecht". Een nadere herkomst was niet uit te vis- schen. Op de vrachtbrieven was als inhoud der kisten aangegeven: „IJzer". BUITENLAND. IERLAND. Uit officieele berichten blijkt, dat er in Ierland drie-en-twintig gerechtsgebouwen verwoest, tien beschadigd, acht vruchteloos aangevallen en vier bezet zijn. Verder zijn 101 niet gebruikte politie-kazernes verwoest en zijn tien invallen®gedaan in kustwacht stations en negen-en-vijftig in andere regee- ringsgebouwen. Er zijn 77 aanvallen op post wagens gedaan en tal van andere wandaden begaan, o.a. 145 brandstichtingen en honder den vreesaanjagingen. FRANKRIJK. Het verwoeste Frankrijk.. Het „Journal des Débats" stelt een onder zoek in naar den toestand van het verwoeste Frankrijk. Het blad schrijft, dat van al de verwoeste Fransche departementen dat der Aisne er het ergst aan toe is; de oppervlakte van den geteisterden bodem is er het grootst, het aantal verhavende huizen grooter dan er gens anders, al is voor den toerist de aanblik van de verwoestingen in Nauw van Galais, Somme of in de streek van Verd.un erger. Het departement van de Aisne met Saint- Quentin als uitspringende punt is als 't ware de scharnier van de Hindenburg-linie ge weest. Daar zijn in April 1917 op de hellingen van den Chemin des Dames de verschrikke lijke gevechten geleverd, daar is het Duit sche offensief van 1918 ontketend, daar heeft de groote, door maarschalk Foch geleide be- vrydingstrijd, de zwaarste episode en de vruchtbaarste successen gekend. De streek dankt er in de geschiedenis van den oorlog groote vermaardheid aan, die met onmetelij ke bouwvallen betaald wordt Het „Journal des Débats" deelt dan de vol gende schrikwekkende cijfers mede: van de 841 gemeenten, die het departement der Aisne telt, zijn er 725 geteisterd. Er moeten 6.200.000 kubieke meter terrein opgeredderd worden; er zijn 60.888 woningen van de 144.628, die er in 1914 waren, volkomen ver nietigd. 660.000 H.A. terrein moet van pro jectielen gezuiverd worden; de oppervlakte van het geheele departement bedraagt 786.727 H.A. Er moet 40.276.000 vierkante me ter prikkeldraad versperring opgeruimd wor den; 87 millioen kubieke meter loopgraaf moet opgevuld worden; 6891 kilometer we gen moeten er geheel vernieuwd of hersteld worden, de lengte van het geheele wegennet bedraagt 8400 KM. Er zijn 812 belangrijke werken verwoest (bruggen, enz.); bijna alle electrische installaties zijn vernietigd; 265 KM. waterwegen moeten weer bevaarbaar gemaakt worden. Van de 460.000 H.A. bouw grond zijn er 120.480 onbruikbaar gemaakt Bijna het geheele telegraaf- en telefoonnet is onbruikbaar. Er zijn intusschen met het herstellings werk al resultaten bereikt Op 1 Juni van dit jaar waren er 1.870.000 kubieke meier af braak en puin opgeruimd; 40.620 woningen waren voorloopig hersteld; 6157 houten hui zen en 6054 huizen van oude bouwstoffen wa ren er gebouwd. Er waren 591.200 H.A. van projectielen bevrijd, er waren 25.950.000 me ter prikkeldraad verwijderd; 21.400.000 ku bieke meter loopgraaf waren opgevuld; 8588 kilometer weg was verbeterd; er waren 819 houten noodbruggen, 44 voorloopig© bruggen van ijzer en 47 nieuwe, definitieve ijzeren bruggen gebouwd. Waterwegen waren over 217 kilometer bevaarbaar gemaakt; 412.000 H.A. bouwgrond waren voor de cultuur ge reed gemaakt. Het „Journal des Débats" teekent bij deze cijfers aan: Het is duidlijk, dat er deze twee jaar ge werkt is; het is ook duidelijk dat de taak onmetelijkwas. Wat geenszins zeggen wil, dat zij volbracht of bijna volbracht is. Het groot ste gedeelte van het slagveld van den Che min des Dames is nog zooals het was op bet oogenblik van den wapenstilstand. Hetzelfde is het geval met het gedeelte van de Hinden burglinie, die St. Quentin omringde. Er moet op het oogenblik nog vijftien-en-een-kwart millioen kubieke meter loopgraaf dichtge maakt worden. Evenals in de naburige departementen is ook in het AisDe-departement de landbouw het eerst herleefd. De „Débats" wijdt dan eén beschouwing aan de toekomst van de beetwortelsuiker-in dustrie, die in het Aisne-departement veel vuldig voorkwam. Het is nutteloos, zegt het blad, te spreken van de schade, die de oorlog in deze industrie heeft aangericht. Waar ze gelegenheid hadden, hebben de Duitschers de industrleele ondernemingen verwoest. Toch zal de suikerproductie in deze «treken wel weer hervat worden, maar ten koste van welke opofferingen en van hoeveel inspan ning van het particuliere initiatief, die de Staat niet steeds voldoende aanmoedigt. Want men vraagt zich ef of er wel voldoende suikerbleten voor de fabrieken verbouwd zullen worden. Arbeidskrachten zijn er bijna niet meer te vinden en de loonen blijven stij gen. Sommige fabrikanten aarzelen dar\ ook om den handel te hervatten wanneer ze de prijzen berekenen van don herbouw van de fabrieken, van de machines en van de beet wortelen. Het .Journal des Débats" maakt ten slotte melding van de klachten, die er in het ge teisterde Aisne-departement bestaan tegen de wijze, waarop van overheidswege het her- stelllngswerkk wordt aangepakt. De heilige Bureaukratius moet daarbij nogal eens een veer laten. vaar te verwachten. Het eerste bericht over den lavastroom is onjuist gebleken, wel zijn andere eruptiestoffen uitgebraakt. Een groot areaal rondom de Merapi is met asch bedekt, wat nadeelig ls voor den planten groei. En de dikte der aschlaag valt mee. Er is een waarscèniwingspost ingericht. 25.000 arbeiders ontslagen. Dusseldorf, 9 Aug. Naar aanleiding van de houding der arbeider» bij de Elberfelder verf- fabrieken afd. Leverkusen bij Keulen, heeft de directie, teneinde de terroristische intriges die de laatste dagen in een stelselmatige wei gering om te arbeiden ontaardden, tegen t< gaan, besloten van hedenavond 6 uur af het geheele bedrijf te sluiten en, met uitzonde ring van die der vitale bedrijven, alle arbei ders te ontslaan. De directie is tot dezen maatregel des te eer overgegaan, daar het gezag, dat noodig is om een geregelde productie mogelijk te maken door het optreden der arbeiders ern stig leed. Ca. 25,000 man worden door den maatregel Gemeenteraad. Door de heeren Heyblok en Zondervan zijn de volgende vragen aan B. en W. ge richt: Ondergeteekendén hebben de eer uw Ooi lege beleefd de volgende vragen te stellen: Ia door B. en W. al eenige aandacht ge schonken aan de onrustbarende stijging der eerste levensmiddelen? Is er door B. en W. al bij de regeering op aangedrongen.öm prijaregelend op te treden? Mogen we B. en W. beleefd verzoeken al het mogelijke te doen om de ongekende op drijving der levensmiddelen te helpen be strijden? Kunnen B. en W. ln verband met boven staande er toe overgaan stappen te doen om den ln- en verkoop van eerste levensmidde len ter hand te nemen? PROGRAMMA van het Concert, te geven door de Muziek vereenigiDg „Winnubst" op Woensdag 11 Augustus, van half negen tot tien uur, in 't Plantsoen. 1. Le Chanehard, Marsch 2. La Vestale, Ouverture 8. Brise du Soir, Valse. 4. Le Credo du Paysan 6. Ouverture de Concours 6. Populaire Potpourri 7. De Rotterdamsche Vlag v. Doubleve. J. G. Kastner. F. Jivenot. F. Goublier. A. Palnparé. W. Giere. Bart. Verhallen, Nederland en Belgié. De correspondent te Parijs van de „N.Rött. Crt." seint: Volgens de „Temps" verzekert men te Brussel, dat Frankrijk en Engeland deze week bi) de regeering in den Haag een vriend- schappeiyken stap zullen doen in den zin van de Belgische oplossing van het vraagstuk van de Wielingen. De Belgische regeering schynt op bet oogenblik een hervatting op nieuwen grondslag van de herziening der verdragen van 1889 niet onder het oog te «len, daar Engeland tot dusver niet de bedoeling kenbaar heeft gemaakt Belgiö te steunen, welk land van Frankrljk's steun -verzekerd is. Stoomvaart-Mij. Nederland. Het op de werf van de firma Wm. Hamil- ton Oo. te Port Glasgow voor de Stoorn- vaart-Maatschappij „Nederland" ln aanbouw zijnde stoomschip „Salabangka" is met goed gevolg te water gelaten. Dit voor de alge meen© vrachtvaart bestemde stoomschip ls lang 420, breed 64.8 en hol 80 voet tot het Shelter Deok en zal een snelheid hebben van 187« knoop. Kon. Holl. LloydL De „Koninklijke Hollandsche Lloyd" zal een 14-daagsche dienst van Amsterdam op Noord-Amerika en een driewekelijksche dienst op Cuba en Mexioo openen. De „Kennemerland" vertrekt als eerste stoom&cbip 11 September van Amsterdam naar Newyork en de „Hollandia" 29 Septem ber naar Havana. Stoomtreller vermist. Keulen, 7 Aug. De „Köln. Ztg." verneemt uit Hamburg, dat de stoomtreller „Senator Westphal", van do „Cuxhafener Seefissche rei A. G.", van de vischvangst op^de Noord zee niet is teruggekeerd en als verdwenen wordt beschouwd. Met het oog op het feit, dat eeniigen tijd geleden de stoomtreiler „Se nator Sohröder" door communisten naar de Moermankug werd gebracht, wordt gevreesd dat ook aan boord van de .Senator West phal" een communistische strijdorganisatie heeft bestaan en dat het verdwijnen van dit schip eveneens iets met communistische in triges te maken heeft. De werking van de Merapi. De werking van de Merapi te Batavia, is goedaardig. Van de vulkaan is weinig ge- Onze vroegere plaatsgenoot den heer Onze vroegere plaatsgenoot de heer cursus H. B. S. te '«^Gravenhage. I>e hoer W. M. Schoonhoven alhier, ls te 's-Gravenbago geslaagd voor het examen L. O. hamdteekenen. Hr. Ms. „Zeeland". Mot Hr. Ms. pantserdeksohlp „Zeeland", dat heden ter reede alhier zou aankomen, zijn gearriveerd: de kapt. t. zóe G. F. Noord- hoek Hegt, commandant; de kapt-luit. t zee Mr. J. O. Jager, le officier; de luits. t. zee le kl. H. Keyser, J. J. Dikkers en J.,Lagaay; de luits. t. zee 2e kl. A. M. Hekking, O. W. Heringa, W. Harmsen, P. Kronenberg en J. F. Milders; de luit t zee 8e kl H. D. Lind- ner; de off. v. adm. 2e kl. A. van Houte; de off. van gez. 2e kl. P. J. Huldy; de oft-mach. le kl. H. van der linde, chef van het machi- uekamerpereoneel; de off.-mach. 2e kl. H. P. Millaard en F. B. Crane; de off.-mach. Be kL J. O. Hamilton, A. A. E. Kramer, B. J. Loos, M. Kraal, W. P. Plantonberg, O. A. Voa en H. W. Polderman. Ohef der equipage ls de opperschlpper A. P. W. de Graaf. Het schip wordt morgenmiddag naar de haven verhaald. De Rijks-Werklieden. Maandag 9 Augustus heeft eene vergade ring plaats gehad van besturen 'van ver- eenigingen van personeel in 's Rijksdienst, ter bespreking over den noodtoestand van het personeel. De vergadering vond plaat» ln het Algem. Militair Tehuis. Een comité van actie ls gevormd uit de na volgende vereenigingen: Algem. Loodsen- vereeniging, R. K. vereenlging van Ambte naren, genaamd A. R. K. A., Vereenlging van Beambten der Marinewerf, Vereenlging van Adminiatratief Personeel der Marine werf, Katfh. vereenlging van P. T. T. P. St Petrus, Afd. Helder der O. B. P. T.' T„ en de Vereenlging van Rjjkswerklieden Onderling Belang. Besloten werd spoedig een openbare ver gadering te beleggen met verschillende sprekers der diverse Centrale Bonden, ter verkrijging van een maand extra salaris met een minimum van f 200, voor het geheele Rijkspersoneel ln afwachting der salaris herziening. Buitenverf werk Gemeentegebouwen. Bij de op 80 Juli j.1. door B. en W. gehou den herbesteding van het bultenverfwerk aan gemeente-gebouwen over 1920 was de laagste inschrijving ƒ6270.— of'/1281.60 boven de raming. B. en W. hebben nopens deze overschrij ding en de mogelijkheid van uitstel van mtvnp-rinrr •non X* ^4- --—O xxxvrgJJJVXI.ÜJ'U. vaxi U-Ll/öbüi VHU <3.0 uitvoering van dit werk het gevoelen Inge- wonnen van den Gemeente-Bouwmeester on van de Oommissie van Bijstand voor de Pu blieke Werken en zijn met dezen van mee ning, dat het gedachte uitstel geen aanbeve ling verdient, te meer niet, daar de onder dit werk begrepen gebouwen dit onderhoud dringend behoeven. Met een verwijzing naar de betrekkelijke stukken verzoeken B. en W. den Raad voor oeze uitvoering een verhoogd crediet ten be drage van -4281.50 te verleenen. B. en W. hebben het volgend schrijven aan den Baad gericht ter behandeling in de vergadering van hedenavond: Reeds sedert geruimen tijd zijn wij, door toascflituitkomst van den heer W. van Boven, inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage, in onderhandeling met den Raad van Toezicht op de Spoorwegdien sten en de Directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, om gedaan te krij gen, dat er ln het belang van de uitbreiding en het aanzien der stad wijziging wordt gebracht in het stations- emplnceïment en de rangeerterreinen alhier. Met name betreft de gewenschte wijziging het verwijderen van emplacement en spoorlijnen met bJjbo- hoorende werken en inrichtingen ten noor den van het Station, zoodat ter plaatse een rechtstreeksche verkeersweg wordt verkre gen tusschen de oude stad en het nieuwe gedeelte van den Polderweg en omgeving. Die verkeersweg zou dan, gelijk de bij de stukken overgelegde teekening aangeeft, loopen vanaf het Stationsplein, over het ter rein van den spoorweg naar de Paul Kru- gerstraat. Door deze wijziging zou tevens een belang rijk terrein beschikbaar komen, hetwelk, meenden wij, door de Spoorwegmaatschappij aan de gemeente zou worden afgestaan voor den aanleg van plantsoen en mischien voor de stichting van een of meer openbare ge bouwen. Het rangeerterrein met amnexe werken zou moeten worden overgebracht naar den zuid kant van het Station, alzoo langs den Paral lelweg. Na eenig overleg en eenige corresponden tie over en weer, mochten wij bij brief d.d. 30 Januari 1920 van den heer Van Boven ont vangen een afschrift van een schrijven van de Directie der H. IJ. S. M. aan den Raad van Toezicht on de Spoorwegdiensten, met bijbehoorende begrooting van kosten. Uit die kostenbegrooting blijkt, dat de uitvoering eene uitgave zal vorderen van 238.000.—. Met het oog op dit hooge bedrag en ook, wijr wij van oordeel waren, dat bij de uitvoe ring van de bedoelde werken niet enkel de belangen der gemeente betrokken zijn, ter wijl bovendien de thans bestaande voor de stadsuitbreiding en het verkeer zoo onge- wenschte toestand eigenlijk niet is te wijten aan de gemeente, doch aan den Staat en do Spoorweg-Maatschappij, hebben wij pogin gen aangewend, dat de Staat genoemd be drag voor zijne rekening neemt Wij hebben ons namelijk ter zake gewend tot den Minister van Binnenlandsche Zaken, terwijl de Burgemeester reeds eene bespre king hield met den Commissaris der Ko ningin, alsmede, in .tegenwoordigheid van den heer Van Boven, met genoemden Mi nister. De resultaten van een en ander zijn nog niet bekend, ook omdat tusschen den Mi nister van Binnenlandsche Zaken en Zijner Excellenties Ambtgenoot van Waterstaat over, deze aangelegenheid nog onderhande lingen moeten worden gevoerd. Nu ontvingen wfj van den Raad van Toezioht bij schrijven van 27 Februari j.L het verzoek om te willen berichten, of de geopeente bereid zou zijn, om een maximaal bedrag van 1 4000 te garandeeren voor meer-kosten, wanneer een op het spoorweg emplacement noodzakelijk aan te brengen nieuwe draaischijf zoodanig wordt geplaatst, dat zij direct komt te liggen dóór waar zulks met het oog op de gewenschte verbeterin gen noodig zal zijn. In overleg met den heer Van Boven heb ben wfj daarop aan den Raad van Toezicht geantwoord, dat het ons ln de gegeven om standigheden niet gewensobt scheen de ge vraagde garantie te geven. Toen wij vervolgens, den 24 Maart j.1., van de directie der H. IJ. S. M. een schrijven van ongeveer denzelfden inhoud als dat van den Raad van Toezicht ontvingen, hebben wij die Directie verzocht de beslissing omtrent het plaatsen der draaischijf nog even op te hou den, waarop zij aanvankelijk uitstel verleen de tot 15 Mei j.L Door verschillende bemoeiingen ls dat uit stel herhaaldelijk verlengd, doch nu telefo neerde de heer Van Boven ons j.L Donder dag, dat do Raad van Toezicht er op aan drong, dat de 'gemeente eene beslissing nam en die beslissing telegrafisch mededeelde. Wij hebben daarop J.L Vrijdag aan den Raad van Toezicht telegrafisch bericht, dat de gevraagde garantie, behoudens uwe goed keuring, wordt ver 1 eend. i Waar wij ook naar aanleiding van eene bespreking, die j.L Zaterdag namens ons nog met den heer Van Boven ls gevoerd, meenen met grond te mogen verwachten, dat de kosten van uitvoering der bedoelde wer ken voor rekening van den Staat zullen wor den genomen, stellen wij u, overtuigd als wij zijn, dat ook u die uitvoering in het belang der gemeente zeer gewenscht voorkomt, voor, de door ons voorloopig toegezegde garantie definitief te geven. Stedelijk Muziekkorps. Zaterdag 14 Augustus a.s. bestaat het Ste delijk Muziekkorps (vroeger „Harmonieka- pel") 80 jaar. Ter herdenking aan dit feit zul len op dien dag door bovengenoemd korps enkele feestelijkheden worden gegeven, o.a.' het maken van een reveille, 's middags een officieele receptie, 's avonds een feestoonoert in het Plantsoen en na afloop hiervan voort zetting van het feest ln „Oasino". Een comité uit de burgerij heeft zich ge vormd, om, door het inzamelen van gelde lijke bijdragen, bij die gelegenheid een hul deblijk te kunnen aanbieden aan de jubilee- rende vereenlging, hetwelk zou bestaan in oen stel SoheUenboomen, een instrument, dat het aanzien van het korps zeer zal verboo- g«n bij marschen enz. Bond van Marine-Onderofficieren. In de algemeene vergadering van den Bond van M arino-Onderofiieieren te 's-Gra- venhaige, werd aangenomen eene resolutie, waarin wordt geconstateerd, dat met betrek king tot de nieuwe militaire pensioenwetten, de herziening der weduwen-wetten 1909 en de in uitzicht gestelde automatische bevorderingsregeling gerechtvaardigde ver wachtingen bij het betrokken personeel zijn gewelkt en dat ontevredenheid over de ver traagde oplossing van gedane beloften daarvan het gevolg moest zijn; en waarin voorts wordt betreurd de plaats gehad heb bende behandeling of niet-behandellng van zaken met betrekking tot de bezoldigings regeling enz. voor het militaire personeel der zeemacht, en aan het Hoofdbestuur wordt opgedragen met alle ten dienste staande middelen de belangen van genoemd personeel aoo (krachtig mogelijk te behar tigen, Vorder is in genoemde algemeene verga dering aangenomen eene motie waarin wordt betreurd dat het marine-bestuur geen aanleiding heeft gevonden de gevraagde t Verplaatsing en uitbreiding Stations-emplacement.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2