Z T«rt)etiextogen (inzake wachtgeldregeling) In te voeren, daarvoor in plaats stelde een regeling, die absoluut geen zekerheid geeft en aan de hoofdbesturen het onverdiende verwijt richtte, dat de dienst en zijne belan gen ondergeschikt schenen te zijn gemaakt aan de belangen van het personeel Dubbelmannenkwartet „ïnter \T0ê". Op het Zaterdag te Amsterdam gehouden J concours, uitgeschreven door het mannen koor „Johan Schmier", behaalde bovenge- noemd kwartet, dir. A. J. Leewens, in de 2e afdeeling A, een vierden prijs. Revue Ter Hall. Zooals wij reeds vermeldden, wordt de revue „Wij vliegen" a.s. Maandag, Dinsdag en Woensdag 16,17 en 18 Aug. opgevoerd. Wij laten hier nog eenige beoordeelingen volgen: 2.60; van N. N. 2.60; van de dames R. elk 1 en van mevr. V. 1. Hiermede dank aan de milde gevers. Achtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Hoogachtend P. DE GEUS. P. DE GEUS, Oud-Wethouder, Raadslid te Helder. Helder, 9 Aug. 1920. Waard o Redactie. Nog ontvangen voor het gezin Buis, van: den heer K. 2.60; van H. 0.50; van Z. Auto-ongeluk, Naky de Berkummerbrug by Zwolle is een driewieler-auto by het nemen van een sterke bocht gekanteld. De inzittenden, een heer en dame, twee kinderen en een pleegzuster werden er uit geslingerd. De pleegzuster werd vry ernstig gewond en bleef geruimen tyd bniten kennisde overigen kwamen met lichte verwondingen aan hoofd en hand vry. De auto was geheel onbruikbaar. Bandieten. Verdronken. Prof. Rotgans ln Indlë. Geen vleeschverglftlglng. Zaterdag werd Vermeende diamanten. 8PORT. 8TOOMVAARTBERICHTEN. M. 26 mijnwerkers gedood. hoofd vlinder (Acherantia atropoa), die eoo lete aangeeft als afschuwelijk; ïyden, of doodsgezant, spruit voort uit dat volksgeloof. By de Engelsche boeren staat deze vlinder evenmin ln een goed blaadje. Zy meenen, dat hij met de tooverheksen in betrekking staat en dat het piepend geratel niets anders is dan het fluisteren van de namen der perso nen, die weldra moeten sterven. Stellig brengt hij ons geene berichten uit het doo- denryk en zeker zal het ons teikens genoe gen doen, wanneer we zoo'n grooten, mooien nachtvlinder zien. De meesto kans hebben we in den schemeravond, zooals licht te be grijpen is. En mocht men eenmaal zoo'n groote, bruine pop vinden, dan kan men daar thuis wel een vlinder uit verkrijgen. Men be ware dan de pop evenwel niet op een doffe, donkere plaats, waar het dier sterft, tenge volge van schimmelziekte. Goed is, ook hier de natuur zooveel mogeiyk na te bootsen, door b.v. wat zand in een kistje te doen, dat af en toe een weinig besproeid moet worden. Wanneer men de pop nu onder het zand ver bergt, kan men het kistje gemakkelijk buiten laten staan of in een niet verwarmd vertrek. By zoxmeschyn is het goed, de aarde eens te laten verwarmen. Zoo lang de Doodshoofd vlinder sporadisch voorkomt en de rups niet meer schade aanrioht, dan tot heden het ge val is, willen wy hem een goed hart toedra gen. We zien in hem iets sohoons uit de Na tuur, die ten allen tyde het leven harer schepselen weet te onderhouden. Of wy be schouwen, als van ouds, den vlinder zich in volle praoht uit de rups ontwikkelend, als het zinnebeeld der onsterfelijkheid. Uitsluitend brieven, briefkaarten enaan- geteekende stukken. De Doodshoofdvlinder. De Doodshoofdvlinder werd voir het eerst ln Frankrijk waargenomen, toen er kort daarna een besmetteiyke ziekte uitbrak, waarvan de vlinder de schuld kreeg, even als de fraaie Pestvogel wel als voorbode van de vreeselijke pestziekte werd beschouwd en daaraan zijn leelijken naam verschuldigd is. Ook de Latynsche naam voor den Dood»- Een middel om witte tanden te krijgen. UIT DEN OMTREK. Verzendlngs- weg. Datum van de ter post bezorging. Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. Per zeepost vla Amsterdam Rotterdam Per Eng. mail via Marsellle Woensd.*) Oudeschlld (Texel), 8 Aug. Een kranig stukje zwemsport Texel, 9 Augustus. LAATSTE BERICHTEN. OPENLUCHTSPELEN TE BERGEN. Sauls verwerping van A. H. J. van. Delft, R. C. pr. „Het Vaderland", 2 Mei 1920: De massa menschen, die gisterenavond de Scala- zaal tot in de verste hoeken hoert gevuld, is be slist gehypnotiseerd door den naam van de nieu we revue. Het was of men met elkander had af gesproken: Wij vliegen... naar Scala. Het spreekt vanzelf, dat deze nieuwe revue evenals haar talrijke voorgangsters, weder een rijkdom vau toiletten en tafereelen te zien geeft. Het slottafereel van het eerste bedrijf voert ons in het sprookjesland. Moeder de Gans gaat voor ons leven en oud en jong juicht bij het ten to<}- neele komen van de bekende figuren. Het rosarium dat het volgende bedrijf besluit is een gedicht van kleuren, dat met de harmoni sche opstelling der uitbeeldende figuren een weel de ten toon spreidt, alleen reeds een gang naar Scala waard. De huide aan de aviatiek ia minder kleurig en is het aardigst wegens de vernuftige lichteffecten. Alle steunpilaren 'en kopstukken van dit revue- gezelschap zijn weder in de rollen, waarin het publiek hen het liefst ziet en waarin zij ook tel kens zooveel variatie weten te geven. Buziau en de jonge Nieuwenhuizen, de komie ken die uitmuntend bij elkander zijn gaan pas sen, zij vullen elkander aan ieder met zijn eigen trouvailles, de oude Nieuwenhuizen in zijn onvol prezen vrouwenrollen en mevr. Kohiervan Gel- dei- weder als Roosje als een lieftallige verschij ning met goede dictie en vol gratie. (Buiten verantwoording) der Redactie.} Aan de Redactie van de „Helderaehe Courant". WelEd. Heer. Naar aanleiding van den slotzin van het door u overgenomen artikel, door den heer Ver stegen aan „het Volk" gezonden, verzoek ik u beleefd onderstaand artikeltje op te willen nemen, hetgeen mi. bewijst dat „niet ieder een" alles tegen sociaal-democraten geoor loofd acht. Ik vraag u zulks, omdat dit artikel reeds den 12en Juli door mij aan de Redactie van „de Controleur" gezonden werd, doch niettemin zonder opgave van redenen, niet geplaatst is geworden. Terwille van de rui verheid van den politieken strijd vertrouw waarvoor bij voorbaat mijn vriendelijken dank. Aan de Redactie van „de Controleur", te Amsterdam. P] li Mijnheer de Redacteur. In uw blad van 10 Juli j.1. komt een artikel voor onder den titel „Vroede Vader", waarin den heer Verstegen, Wethouder dezer Ge meente, eenige minder „vroede" eigenschap pen worden toegedicht, die bij de officieele opening van de Districts-Arbeidsbeurs al hier, aan den dag zouden zijn getreden. In datzelfde artikeltje zegt uwe Redactie, dat zij van dit geval geen melding of gewag zou hebben gemaakt, als niet eveneens mede op initiatief van den heer Verstegen „een Gemeentelijke Brikettenfabriek werd opge richt, die J 100.000 heeft gekost, en nooit heeft gewerkt; en op Initiatief van Z.Ed. Achtbare een rerverschlngsknnaal gegraven werd, waarvan vaststaat dat het geen ver- vtlschlng zal brengen." Er staat aan het hoofd van uw blad het devies: Wie wat verdient, men geef heim wat Maat op humane wjjz* Kritiek In een gezonden zin, Stelt ledereen op prijs. Nu -ben ik zoo vrij om te veronderstellen dat óók uw blad bij het uitoefenen van (kritiek steeds de waarheid tracht te dienen. Waar u in het door mij gewraakte artikel zegt dat irnen u, „nog wel half ambtelijk", de gegevens daarvoor, heeft verstrekt, aoht ik imij ver licht u te waarschuwen voor deze soort in- chtingen, die ik zoo vrij ben, „heel ambte lijke leugens" te noemen, althans wat be treft het door mij gecursiveerd© gedeelte uit dat artikel. Toen naiieUjk door den Raad der ge meente Helder werd besloten om een Bri kettenfabriek te bouwen, die n.b. van Maart tot Augustus 1910 heeft gewerkt was genoemde heer Verstegen geen lid van den Raad te Helder. Het voorstel door het toenmalig College van B. en W. gedaan aan den Raad, waarvan ondergeteekende lid was, was een uitvloeisel van het advies van do Brandstoffen-Commissie alhier, welke Com missie op haar beurt weder door de Rijks- Kolen-Distributie was aangespoord de bri- ketteering ter hand te nemen. En wat nu be treft het besluit om door het maken van een spuikanaal de verversching van het Helder- sche kanaal mogelijk te maken, óók dat besluit werd genomen op voorstel van het D. B. der gemeente, waarvan destijds wèl ondergeteekende, doch geenszins de heer Verstegen lid was. Een en ander bijeengenomen en in onder ling verband beschouwd, meen ik niet te veel te zeggen wanneer ik beweer dat de bronnen waaruit u uwe berichten put, nu juist niet van de zuiyerste zijn. M.i. moet, vooral bij de booordeeling van een politiek tegenstander wat o.a. de heer Verstegen voor m'ij is eerlijkheid en waarheid, het begin en bet einde zijn. Met nijjn dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw Ed. Dw. Dnr. V Op den Wedderweg werden Zaterdagavond vyf fietsende heeren uit Oude Pekela aange houden door twee bandieten. Met messen vielen ze de heeren aan. De heeren B. Heyes ry wielhandelaar, W. d. Aart, onder-directeur van de gasfabriek, kregen eenige sny- en steekwonden. Het ergst echter werd de heer P. Imminga, werkzaam op het kassierskantoor van de firma Polak, getroffen. Een zyner longen moet getroffen zyn. Zyn toestand is levens gevaariyk. De vermoedeiyke daders, M. en H van Qnstwedderholte, zy'n gevangen genomen Beiden ontkennen, maar.by H. zyn een mes en een zakdoek gevonden, beide met bloed bevlekt. De aangevallenen herkenden de daders. De 16-jarige jongejuffrouw S., die met een aantal padvinders te Noordwyk in de duinen kampeerde, geraakte by het baden in zee in een draaikolk, met het noodlottig gevolg, dat zy onmiddellijk in de diepte verdween. Een paar flinke zwemmers trachtte haar nog te redden, doch tevergeefs. Haar lyk is nog niet aangespoeld. Prof. Rotgans, die 3 Juli per auto uit Wel tevreden naar Bandoeng was vertrokken, kreeg onderweg een ernstig ongeluk door een stom miteit van den chauffeur. Mevrouw Rotgans werd vry ernstig verwondde professor kreeg een paar schrammen. Twee andere inzittenden zyn naar Welte vreden teruggekeerd. (Deli Ct.) Mevrouw Jacobs uit Amsterdam, van wie verondersteld werd, dat ook zij tot de slacht offers der vleeschverglftiging te Bergen be hoorde, is alhier hedennacht 2 uur overle den. Een nader onderzoek van het bloed en het braaksel door dr. Blok en dr. Lubbers uit Amsterdam verricht, heeft uitgemaakt dat men hier niet met een vergiftiging te doen heeft. De doktoren .veronderstelden dit aanvan keiyk, omdat het ziekteprooes in het hagln dezelfde verschijnselen vertoonde. De vleeschvergiftiginig eischte te Bergen dus geen slachtoffers, aangezien alle daaraan lijdend© patiënten in 2 dagen geheel her stelden. de wedstrijden om amateurs verroden. Het gelukte onze landgenoot P. Peetere, beslag op den titel te leggen; 70 renners van naam hadden ingeschreven. Nadat de verschillende eeries vorreden waren, kwamen in do finale uit: Peetere, Johnson (Engeland) cn Halpin (Australië), waarin do Hollander ijch no. 1 plaateto. By de athletlekwedstryden op het Philips- sportterreia te Eindhoven, behaalde Zondag Augustus de bootsman A. J. Levinson, lid van de sportvereeniging „Zeemacht" voor de tweede maal het kampioenschap van Nederland kogelstooten, met een worp van 10.63 M. In het „Weekblad" van den Diamantbe- werkersbond doet A. R. een vermakeiyk ver haal van den tocht, dien hij naar Wyk Duurstede ondernam om den ruwen diamant van 19 gram te bezien die door zekeren B Greven in het „Handelsblad" te koop werd aangeboden: vam zyn moeite om den „parle vinker" (varenden koopman) te vinden die den steen bezat; van 2yn wedloop met een Amsterdamseh koopman om het eerst by het schippertje te zijn; van het naïeve schip pertje dat voor een eenigazins doorschijnend kiezelsteentje 6000 vroeg. De redakteujo Henri Polak schryft onder dat verhaal: Het is wellicht niet onaardig mede te doe len, dat ik zeker vyf of zee maal per jaar allerlei waardelooze steonbroktoen toegezon den kryg„ waarvan de gelukkige bezittere zich verbeelden, dat het ruwe diamanten zyn. Eenmaal ontving ik zelfs een heele bezen ding kiezel-hompen uit Atjeh. Een tragisch geval van dezen aard deec zich gedurende den oorlog voor. Een Hollan der bevond zich in de Oongo en vond daar ergens in de binnenlanden gesteenten, die bi, zich verbeeldde diamanten te zijn. Hy nam er zooveel van mede als hy aan zyn lichaam verbergen kon en trok alleen en zoo goed als ongewapend dwars door Afrika heen, leed ontberingen en trotseerde gevaren, om ten slotte de Portugeeaohe kolonie Lourenqo Marqués te bereiken. Met allerlei kunstgre pen en door er al het geld, dat hy bezat, aan ten koste te leggen, kreeg hy scheepsgele genheid naar Europa (het was midden ln den oorlog) en belandde ten slotte te Amsterdam waar zyne „diamanten" waardelooze stuk ken veldspaat bleken te zyn. De wanhoop van den armen kerel, die zich schatryk waand had en nu bleek het beetje dat bezat verloren te hebben door den vreeseli, ken tocht, dien hy te maken had, is niet te beschrijven. Wereldkampioenschap Wielrijden. op de Antwerpsche wielerbaan het wereldkampioenschap voor Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Bawean vertr, 4 Aug, v. Batavja n. Hamburg Bali, ultr., arr, 7 Aug. te Sabang. Banka, thuisr., vertr. 7 Aug. v. Port Sald. Roopat, ultr., pose, 4 Aug. Perlm. Celobee, ultr., uaes, 8 Aug. Bevozler. -fan Pietcrez. Ooen, thular,, arr, 8 Aug. te Suez. Java, arr. 6 Aug V. Amsterdam to Batavia. Knrimata, ultr,, pass, 6 Aug. Ouessant. Prlnsos Jullana. ultr., arr. 8 Aug. te Port Sald. Rombrandt, thuisr.,.vertr. 6 Aug. v. Colombo. Ambou, v. Norfolk n. Kopenhagen, pass, 9 Aug. Holte o au. Onze landgenoot Peetere won te Antwerpen ook de finale van den persoonlijken wedetryd (wielrydenj der Olymp. Spelen. Burgerlijke Stand van Helder van 79 Aug. BEVALLEN: H. Kramer—Paeterkamp, d.; Bijl—Kroonen, d.; W. Koster—Wezelman, il. OVEREEDÉN: O. Brus—Groot, 37 j.i lx Dorlijn, 36 j. In de myn Kaiserstuhl by Dortmund Zaterdag een ophaalkooi met 25 mynwerkers door 't, breken van den kabel. 350 M. in de diepte gestort. Alle mynwerkers zyn gedood De berging van de ïyken gaat met groote moeiiykheden gepaard, daar de schacht door de kooi is afgesloten. Nader wordt nog gemeld, dat definitief is vastgesteld, dat er samen 30 mynwerkers om het leven zyn gekomen. Er zyn reeds negen ljjken geborgen. Het ongeluk is gebeurd, doordat de machinist de ophaalkooi te hoog onder de binten van de schacht liet opstygen. De kooi stootte tegen de binten, waardoor de kabel brak, zoodat de kool 300 meter in de diepte stortte, aangezien ook de opvangoprichting weigerde. - Een be trouwbare opvanginrichting bestaat in de mynen nog nietniettegenstaande dit zyn ongelukken als die in de Kaiserstuhl zeer zeldzaam. Een dergeiyk ongeluk is ln de myn minister Hardenberg in 1879 gebeurd, waarby 24 myn werkers den dood vonden. Het werk in de myn Kaiserstuhl zal waar- schyniyk heden weer hervat kannen worden. MARINEBERICHTEN. De kapt der mariniers J. G. Grüschke, die met I Sent ia benoemd tot luitenant-kolonel, ia be-l jmd 'om op te treden als commandant der ai- deelinjr mariniers te Rotterdam, in verband met de benoeming tot kolonel-inspecteur van den te-1 genwoordigen commandant der afdeeling, de luit,- kol. G. P. van Boreelen. Met het op 16 0ctober vertrekkend particulier stoomschip „Vondelvan de Maat- Sï oSievoerdsergeantkonstabeW.de Groot, A. da Wolf en A. Koumans; sergeant- schrüver K. H. G. Louwerse sergeantmachine- drijver E. Swaneveld, F. J. de ia Fonteyne en A. R, Gerdinghbotteliermajoor A. Roze- veld sergeantbottelier J. Koningsergeant ziekenverpleger J. Vreekensergeantvliegtuig- maker R- Gillisse, H. G. Möller, H. H. Londen, D. Schraa, H. Moses, J. W. Brakel en W. H. Ankringa, benevens 85 korporaals en man schappen. Het transport van 7 onderofficieren dat met de „Jan Pietersz. Coen'' naar Oost-Indië zou vertrekken, zal thans worden overgevoerd met het stoomschip „Johan de Wit", waarvan het vertrek is vastgesteld op 21 Augustus a.s. De ondervolgende onderofficieren zy'n be stemd om met Hr. Ms. onderzeeboot „K 5' naar Oost-Indië te vertrekkentorpedistmajoor A. Kleinman torpedomakermajoor L. van Riel; sergeanttorpedomaker H. A. Roodenburg monteurmajoor I. Voorbrood machinedry ver majoor. M. van der Kuijlsergeantmachine- drj ver P. van Es. Kon. Hollandsche Lloyd. Ootmarsum, uitr.. vertr. 6 Aug. v. Bahia. Delfland arr, 7 Aug. v. B.-Aires te Amsterdam. Frisia, uitr., vertr. 8 Aug. v. Vigo. Gelria, uitr., arr. 8 Aug. te Montevideo. Rotterdamsche Lloyd. Rindjani vertr. 6 Aug. v. Batavia n. Rotterdam, mbora, uitr., pass. 6 Aug. Pe-im. sbres arr. 7 Aug. v. Duinkerken te Rotterdam. Garoet, uitr., vertr. 7 Aug. v. Suez. Insulinde arr. 7 Aug. v. Rott. te Batavia. Kawi, uitr., vertr. 7 Aug. v. Port Said. Kediri vertr. 7 Aug. v. Port Said n, Benisaf. Rindjani, uitr., vertr. 7 Aug. v. Padang. Salatiga, v. Pensacola n. Alexandrië, pass. 7 Aug. Malta. Sindoro, uitr., pass. 8 Aug. Kaap Palos. Sitoebondo, uitr., pass. 7 Aug. Point de Galis. Tabanan, uitr., pass. 7 Aug. Kaap Finisterre. Ternate, v. Hamburg n, Antwerpen, pass. 9 Aug. den N. Waterweg. Op 17 oen het fort plaats hebben 1920. Inlijving. zal in de gymnastiekzaal Helder eene inl bln- Aug. a.s. Erfprins te den van dienstplichtigen der lichting VISSCHKRIJ BERICHTEN. 7 Augustus. Aangebracht door 8 korders; 40 groote tongen, per stuk f 1.25, 250 middel tongen, per stuk f0.6B, 80 kleine tongen, per stuk f 0 20, 4 tarbotten, per stuk f 9.00, 20 roggen, per stuk f 1.25, 4 kisten zetschol, per kist f 14.00, 8 kisten kleine schol, per kist f 6.50, 8 kisten schar, per kist f 6.50. 10 Augustus. Anngebracht door 20 korders 80 middeltongen, per stuk f 0.75, 200 kleine tongen, per stuk f 0.20, 4 kisten zetschol, per kist f 15.00, 20 kisten kleine schol, per kist f 6.00 k f 10.00, 20 kisten schar, per kist f 5.00 k t 6 00, 50 kisten pieterman, per kist f 8.00 k f 12.00. MARKTBERICHTEN. Purmerend, 10 Aug. 200 stapels fabriekt kaas p. 50 K.G. ƒ78; 41 id. boerenkaas ƒ79; 4 id. GoudBche kaas 77; 1 id. Middelbaro kaas ƒ74; 14572 K.G. boter p. K.G. X k 3.10; 784 runderen: 365 vette p. K.G. ƒ1.80 a 2.22; 369 melke en gelde 4.50 k 9.00; 35 stieren: stuk j 200 k 5o0; 85 vette kalveuren ffii- k 2.30; 136 nuchtere id. p. stuk ƒ25 a 70; 174 vette varkens p. K.G. 1.6-4 k 1.84; 305 magere id. p. stuk ƒ75 k 110; 176 biggen p. stuk ƒ48 k 65; 857 schapen 50 k 90: 308 lammeren 30 k 48; 38 bokken; kipeieren p. 100 stuks 13.50 a 14.50; 60 zak appelen; 45 zak peren. vug. Kon. West-Indische Maildienst. Fauna vertr. 5 Aug. v. Newyork n. W.-Indië. Achilles, v. Paramaribo n. Havre, pass. 7 Aug-. Ouessant. Jan van Nassau arr. 7 Aug. v. Port. Haetings te Fredrikshaven. Ulysses arr. 5 Aug. v Amsterdam te N. Orleane Criinssen vertr. 8 Aug. v. Curacao n. Puerto Columibia. Prins Frederik Hendrik vertr. 3 Aug. v Cursgsuo n. St. Martin. Van Renselaer vertr. 3 Aug. r. Curagao n. Puerto C&bello. Holland—Amerika Lijn. Andi.ik arr. 7 Aug. v. Newport News te Rotterdam. Noorderdiik vertr. 7 Aug. v. Rott. n. Antwerpen. Kinderdijk, v. Newyork n. Rotterdam, pass. 9 Ai Prawlepolnt. Poeldjjk vertr. 7 Aug. v. Rotterdam n. B. Aires. Themisto vertr. 8 Aug. v. Rotterdam n. Hamburg. Maartensdijk, v. Rott. n. Mexico, vertr 8 Aug. v. Vigo. Soestdijk, v. Rott. n. Vera Cruz., arr. 8 Aug. te Tamplco. HollandZnid-Afrika Lijn. Oostdijk, uitr., arr. 5 Aug. te Durban. Holl.Britsch-ïndië Lijn. Kiefldrecht arr. 1 Aug. v. Rott te Bombay. N'oorderdijk, uitr., arr. 8 Aug. v. Rott. te Hamburg. Vechtdijk, uitr., pass. 9 Aug. Wight. IJsseldijk, uitr., pass. 7 Aug. Perim. Holl. O.-Azië Lijn. Kangean arr. 9 Aug. v. Hamb. te Amsterdam. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Japan n. Ameterd.. vertr. 1 Aug. „Psyche", de geest, het onsterfelijk begin sel, wordt immers voorgesteld met vlinder vleugels! J. D. Dz. LEGERBERICHTEN. Reservekader bij de Genie. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dait I hot examen van hen, dis wenschen te worden toe gelaten tot de verbintenis als vrijwilliger voor het reservekader bij de genie, dit jaar zal plaats hebben te Utrecht op 12 October a.s. en zoo noo- dig op één of meer volgende dagen. De aanmel ding voor het examen moet plaats hebben vóór 28 September a.s. bij den commandant van het regi ment genietroepen, waarbij door hen, die meenen aanspraak te kunnen maken op geheele of gedeel telijke vrijstelling van het examen, moeten wor den overgelegd do desbetreffende bewijsstukken. Voorts moeten worden overgelegd: een extract uit het regieter der geboorten of een ander authentiek stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt, en het getuigschrift van lichamelijke geoefend heid. Aan het examen kan worden deelgenomen door hen, die niet jonger dan 17 en niet ouder dan 24 jaar zijn; jongelieden, die op den dag of op één der dagen, waarop het examen wordt ge houden, den leeftijd van 17 jaar nog niet hebben bereikt, doch in hot jaar 1908 geboren zijn, kun-l nen ook a»n het examen deelnemen. Voor wat betreft de eischen van kennis en bedrevenheid j voor de examens vastgesteld, de gedeeltelijke of] geheele vrijstelling van het examen, het onder gaan van een militair geneeskundig onderzoek en verdere inlichtingen, kan men zich wenden tot den commandant van hét regiment genietroepen, te Utrecht. Jaarlijksch ondersoek der Landweer. Bij Kon. besluit Is bepaald: In 1920 zullen al leen de verlofgangers vau do landweorlichtinp 1913a, 1918b en 1919 wordun onderworp Agapenor, r. Colombo. Sorpedon airr. 7 Aug. Batavia te Amsterdam. Elnenor, v. Japan n. Amsturd., arr. 5 Aug. te Suez. Neleus arr. 8 Aug. v. Japan te Rotterdam. Tantalus, r. Amst. n. Java, arr. 7 Aug. te Port Said. JavaChinaJapan Lijn. TjIsalak vertr. 5 Aug. v. Yokohama n. Batavia. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-Indië. Naar Ned. West-lndlë. jaarlijksch onderzoek. Bij ministerieele beschik king is verder bepaald, dal aan het onderzoek geen oefening wordt verbonden. Betachocrlng. De sergeamt-m&joor-admin. H. L. Hornkamp, van het 12e reg. inf. te Groningen, la gedetacheerd bij het 2le reg. 'van het wapen, ln garnizoen te den Heldor. Overplaatsing. De bil het 21e reg. ingedeelde kapitein van het wapen der inf. V. F. J. voor het 3e bat. van h den Heldor. 's midd. ouwmeeeter, is bestemd korps, in garnizoen te De grootste van onze vlinders heet Doods hoofdvlinder, en meea-malen vindit men hein in de aardappelvelden. Vanwaar die vreese- ïyke naam? Zie eens, zoo ge er gelegenheid toe hebt, op den rug van het borststuk van zoo'n dier, dan zult ge daar een geedgekleur- de vlek vinden, die wel wat op een doods hoofdfiguur gelijkt. Hoe mooi gekleurd zyn de bovenvleugels: donkerbruin met gele en 'groene vlekjes en streepjes en een witte stip op het midden, Mooi zyn tevens de ondervleugelsoker geel met twee zwarte dwardbanden. Raakt men zoo'n vlinder aan, dan laat hy een ratelend geluld hooren. Dat 'doet geen enkele andere vlinder by ons, en men weet ook niet precies te zeggen, op welke wijze het wordt voortgebracht. De geleerden zyn het er nog niet over eens. In het Zui den van Frankrijk zyn meer geluidgevende vlinders, die een vliesje, dat dienst doet als kleine trom, op den laatsten ring van het borststuk hebben; dooh naar zoo'n vliesje zoekt, men bij den Doodskopvlinder tever geefs. Deze vlinder is ook voor ons lan4 een vreemdeling, die uit Indië en Afrika tot ons is overgekomen. Men weet, dat de aardappel plant ook vroeger in ons land niet voorkwam, en juist de bladeren hiervan heeft de groote, fraaie rups van den Doodshoofdvlinder noo- dig. 't Is wel een verrassing, eens zoo'n kolos sale rups, met een krommen hoorn op den achtersten ring, te vinden. Zy is fraai geel gekleurd en versierd met helderblauwe, zwartgezoomde, schuihsohe strepon. Geluk kig voor den boer, komt ze by ons niet veel vuldig voor. Sommige menschen hebben, niettegenstaande de meest zorgvuldige behandeling gele- of grijsachtige tanden. Een eenvoudig middel om deze wit te krij gen is het poetsen met waterstof-superoxyde waar van men een eetlepel op een glas warm water neemt. Men moet de behandeling echter niet lan ger dan acht dagen achtereen voortzetten. Vervol gens kan men na I maand de behandeling weer hervatten. Haven te Nienwediep. 7 Aug.: Aangekomen van Londen en bestemd voor Har-1 lingen het Eng. s.s. Heron. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Huil het Eng. sn. Auricula. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Goole het Ned. en. Friesland. 17 en 20 Aug. 18 en 27 eiken Dinsdag 6.80 'b ar. 6.30 6.30 6.80 Ten 2 ure zwom onze toavdn binnen een zekere Kramer van Helder. Begeleid door een vlet, was hij ten ll1/» uur by de windwy- zer te Helder te water gegaan en volbracht deze overtocht dus binnen de 3 uur. In de week van 8 tot en met 9 Augustus I werden van Texel verzonden549 schapen, 330 lammeren, 8 kalveren, 5 varkens, 22 paarden. De eerste opvoering van dit bybelsch treur spel had Maandag 9 Augustus plaats op de daartoe zoo geëigende plek in Cranenburgh's heerlijk natuurbosch. Het weer was prachtig en de omgeving heerlyk 1 'n Kwartier na opgegeven tyd, vermoedelyk ter eere van den Saul der perswereld, „Bar- barossa" die juist kwartier over twee den natuurtempel der kunst binnen stapte, begon deze bybelsche tragedie zich voor onze oogen te ontrollen. De dramatische personen, gehuld in de kleürryke Oostersche gewaden, trachtten met alle hun ten dienste staande talenten de levendige poëzie van pr. v Delft ln woord en gebaar tot haar recht te brengen. 'n Bijzonder zware taak was opgelegd aan Julins Brongers, die Koning Saul moest typeeren, maar mot nobel geluid en iorsch gebaar den wispelturigen, verdwaasden jodenvorst wist te personifieeren. Uitstekend spel gaf hy meermalen met Kommer Klein aan wien het gegeven was op uitnemende wyze de rol van Jonatha, Saul's eersten en liefsten zoon, te vertolken. Gerard ArbouB, bekend nlt z.yn uistekende creatie van Nero, in „De triumph des kruises", gaf hier met onmiskenbaar talent deze persoon van den verraderiyken, afgunstigen Isboseth, Saul's tweeden zoon, weer. Charles Gilhuys, de schrale, ascetisch uit ziende acteur, vertolkte voortreffelijk de sym pathieke figuur van den moedigen herders knaap David, die den schimpenden reus Goliath wist neer te leggen. Byzonder goed typeerde Coen Hissink den Oppersten van 8aul's herders „Doëg" en wist zoo wel in stem als in gebaren uitstekend een schurkachtigen, cynischen hoveling weer te geven. Jacob, de David welgezinde veldheer, (Ench Buttlnghausen) mag een woord van lof niet worden onthouden voor zyn verdiensteiyk spel en verzen zeggen, maar zyn uitspraak is wel «enigszins op verbetering aangewezen. Beter was in dit opzicht Johan te Wechel, die beschikt over een byzonder goed klinkend spreekorgaan en daarvan als veldheer Abner een uitstekend gebruik wiBt te maken. De hofzangeres SephanaJ, die trouwens meer te zeggen dan te zingen had, werd ge creëerd door Marie Sasbach (de schoone Portla uit „De Koopman van Venetië"). Haar kunst van verzen zeggen garandeert steeds een voortreffeiyke handeling. Het samenspel had nu en dan wel iets vlotter gekund, maar men moet niet vergeten, dat men hier te doen had met een eerste opvoe ring en dan zyn er al tyd wel vlekjes aan te wijzen, die al spelend worden opgemerkt en verbeterd. Het gejuich b.v. van het opgewon den volk weerklonk eerst „spontaan" na een flinke en duideiyk verstaanbare opwekking van Isboseth, die aanmoedigend het volk toeriep: Juichen: En toen gaven ze 'm van katoen. Het openluchtspel eindigde omstreeks half vijf. Het lindapplau» was wat zwak, doch hiernit valt nog niet te concludeeren dat de ontvangst koel was. Wy gelooven dat vele bezoekers, die de weergave van dit met onmiskenbaar talent geschreven bybelsch drama wisten te waar- deeren, met groote.voldoening deze première hebben bygewoond. Een eigenaardige tegenstelling van den ouden en nieuwen tyd mocht wel genoemd worden het moment, dat een vliegmachine zeor laag over de hoofden vau de bybelsche personen heenronkte.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3