NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 3'A el stof is benoodigd voor Demie. 4'/2 el stof heeft u noodigv. Heeren-Cost. ALLÉÉN MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG Eerste Blad. De Poolsch-Russische Oorlog. No. 5287 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1920 48e JAARGANG feuilleton. hoofdstuk il 12 gulden de heele lap. ALLEN dus naar I. GRUNWALD, „jy en ik dacht, dat het een werk van Piers werd?" COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 3 mud. 1.60, franco p, poet 1.70. Buitenl. 2.60 Zondagsblad 8 „0.671/«, „0.66. „1.06 Modeblad 3 0.95, 1.05. 1.30 Losse nummers der Oourant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 latere. Telefoon 60 Post-Glrorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 rag. 60 ct., elke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Zomertijd.) Maan Zon Hoogwater Aug. Zondag 22 a. Maand. 23 Dinsdag 24 Woensd.25 Dond.d. 26 Vrijdag 27 Zaterd. 28 ond.: op: ond.: v.m.tnni: 12 6 5.56 8.10 12 53 5.56 8.7 1.— 5.59 8.5 1.48 6.— 8.3 2.46 6.1 8.1 8.50 6.3 7.58 4.55 6.4 7.56 2.15 3.10 4.20 5.40 6.45 7.35 8.40 2.35 8.45 5. .20 .20 ,10 .50 Het Poolsche tegenoffensief. Parijs, 19 Aug. Uit Warschau wordt ge meld, dat de rechtervleugel der troepen van maarschalk Pilsoedski de Russische afdee- limgen, welke op de hoofdstad aanrukken, dreigt te omvatten. De officleele berichten over het Poolsche tegen-offensief, welke thana ln de Engelsche bladen worden gepubliceerd, doen zien, dat dit veel omvangrijker is geweest, dan men aanvankelijk meende. Benoorden de hoofdstad hebben de Pool sohe successen aan den spoorweg Warschau Dantzig feitelijk de Corridor ontzet en ten Oosten en Z.O. van Warschau heeft het breed opgezette tegen-offensief de rooden gedwon gen in allerijl terug te trekken. De „Daily Express" schrijft: De onver wachte kentering in den toestand is te dan ken aan het fedt, dat de snelle opmarsch der Russische troepen, die meest uit ruiterij be stonden, werd aangemoedigd door den snel len terugtocht der Polen op de stelling van Warschau. Daar stuitten de Russen op sterke verdedigingsposities, waartegen zij zonder zware artillerie en sterke infanterie machte loos waren. De bladen beschouwen het Poolsche succes als een resultaat van de Fransclie leiding en vergelijken de redding van Warschau met die van Parijs in 1914. „L'Action Francaise" zegt: Onze officieren streden in de gelederen, onze generaals leid den de chefs van het Poolsche leger. Het is Frankrijk's naaste belang om aan de zijde der Polen te staan, want het was onze vrij heid, die onze landgenooten aldaar verdedig den. Te Warschau beschermde Frankrijk de beschaving tegen een invasie van de barba ren uit het Oosten. De „Figaro" Bchrijft: De pacifisten zullen, tenzij zij de meest wreede vijanden van den vrede zijn, generaal Wey- gand wel diep bewonderen. Bernis juicht in het „Journal des Débats" 'ook mee, maar meent toch een waarschuwend woord te moe ten laten hooren. Hij is van meening, dat de Polen moeten blijven gevoelen, dat het Wes- ten, welks bélangen zij verdedigen, zich voor hen blijft interesseeren. Dat is een eerste plicht der geallieerden. Het miunltlevraag- stuk moet onmiddellijk opgelost worden. In alle landen ziet men de socialisten en syndi calisten zich tegen het transport van munitie verzetten. Dat mag niet getolereerd worden. Het zou een gevaarlijk precedent scheppen, indien de beambten der spoorwegen of ha vens hun autoriteit ln de plaats van die der regeering zouden stellen en ook uit interna tionaal standpunt is deze stelling noch op het recht, noch op de billijkheid gebaseerd. Een staat in oorlog heeft volkomen het recht om zich zijn munitie ln het buitenland te ver schaffen. Zij, die zich hiertegen verzetten, houden op neutraal te zijn, want zij nemen de partij der bolsjewiki. Warschau, 18 Aug. Het legerberlcht meldt, dat het offensief met succes wordt door JESSIE DOUGLAS KERRUI8H, voor Nederland bewerkt door L. ALETRLNO. O 72) „Het leven is vol coïncidenties,™ antwoord de ik. „Ik wantrouw ze," zeide hij, zijn gladge schoren kin wrijvend. „Bestuurder van een groot district toen u er was, nu gedegra deerd tot spion op de plaats waar u is. „Nu, wat zou dat?" vroeg ik kleurend. „Ik weet niet," antwoordde hij met wanho pige vasthoudendheid. „Ik had een zeker soort gevoel, toen 8ir Horne hem ons voor stelde. U kent dat soort gevoel, Miss Jer- ningham: intuïtie." „U schijnt te willen zeggen, dat men, om een of andere verborgen reden, ons fialet Bey gezonden heeft om ons te b esp ionnee ren" Ik hoopte dat mijn stem niet zoo woedend klonk, als ik ln werkelijkheid was ,/uaur aanleiding van iets wat te Bitfa gebeurd zou ziji:. Oosterlingen zijn dver het algemeen alles behalve dom, vindt u niet, dat het niet erg tactvol zou zijn, hem achter mij aam té sturen? Het zou er ronduit gezegd, dik op- liggen." „Degene, die hem die opdracht had gege ven, zou hebben kunnen hopen, juist daar door u zand in de oogen te kunnen strooien, voortgezet. De linker Weichsel oever is ge heel in Poolsche handen. Berlijn, 19 Aug. Officieus wordt uit Warschau geméld: Aan het noordelijk front maakt ons, onder opperbevel van maarschalk Pilsoedski, ingezet offensief vorderingen. Onze afdeelingen ontwikkelen zich langs de linie Warschau—Brest-Litowsk en hebben Siedlecz heroverd. Zooals reeds thans blijkt, streeft de opper ste legerleiding er naar den vijand in het oosten te omvatten om hem den terugtocht af te snijden en tegen de Oost-Pruisische grens te dringen. Voor zooverre het dén bolsjewieken niet gelukt den opmarsch onzer troepen definitief tot staan te brengen, blijft hun slechts de overgang naar Duitsch gebied. Het aan het zuidelijk front begonnen offen sief heeft tot de inneming van Sokole Boesk geleid. Onze afdeelingen drongen in weerwil van den verbitterden tegenstand des vljands ver in oostelijke richting door. De minister-president en de minister Das- synski, Skoelski, Grabski en Sliwinski zijn van een frontreia terdggekeerd. De pantsertrein, waarin zij naar het front reisden, werd bij Zegnze door de bolsjewieken hevig beschoten. Omtrent den strijd bij Warschau meldt het Poolsche legerberlcht het volgende: De voor posten der vijandelijke ruiterij, dl© trachtten de Weichsél te foroeeren, stieten op den tegenstand der bezetting van Wlodslawsk, die alle aanvallen afsloeg. Toen de vijand het mislukken dezer poging 'bemerkte, bombar deerde hij die stad en richtte aanzienlijke schade aan. Tengevolge van de zwakte der bezetting van Pommerellcn hebben de voorposten der vijandelijke afdeélingen Lautenberg en Sol- dau bezet. Overal ondervonden de bolsjewieksche af- deehngén krachtige ondersteuning van Duit sch e zijde. Onze tegenactie in den sector van Modlïn stuitte op den hevigen tegenstand van den vijand. In weerwil daarvan ontwikkelt ons tegen-offpnsief zich gunstig. In verband met het offensief in het cen trum ging ook de rechtervleugel aan het Warschausche bruggehoofd tot het offensief over. De aanvallen der voorposten leidden na de ontwikkeling der tanks tegen den mid dag tot de inneming van Dombemielski. Onze afdeelingen rukten daarna op Novo-Minsk aan. Levée en masse. Berlijn, 19 Aug. In een manifest der Russische volkscommissarissen worden alle burgers onder de wapenen geroepen. Frankrijk en Engeland. Het sohijnt, dat althans voor het oogen- blik de spanning tusschen Engeland en frankrijk geluwd is. Uit Parijs wordt ten minste gemeld, dat de Engelsche ambassa deur Lord Derfby, a.s. Zaterdag met vaoan- tie gaat. In officleele kringen is men van oordeel, dat het Fransch-Engelsche conflict aangaan de Polen geliquideerd is. Het optreden van Slr Reglnald Tower ln Danzlg. Parijs, 19 Aug. Naar de bladen melden, zal het optreden van Sir Reginald Tower, Hoogen Commissaris te Danzig, die de ont scheping aldaar belet van Fransch© munitie, waarschijnlijk aanleiding geven tot ernstige vertoogen. In aansluiting op dit bericht herinneren wij er aan, dat volgens een telegram uit Dan zig aan de „Times" Slr Reginald Tower bevel heeft gegeven, dat geen enkel schip, geladen met munitie voor Polen, de haven van Danzlg mag blnnenloopen. Indien dit bericht juist is, zoo zegt het „Journal des Débats", dan beeft de Hooge Commissaris een initiatief genomen, dat on begrijpelijk la Gedurende den geheelen oorlog toch is erop speculeerend, dat u hetzelfde zou den ken, als u thans inderdaad doet." „Geen Oosterling zou een vrouw betreffen de haar slimheid zoo'n slecht compliment we gen te maken, daar ben lk zeker van." Hij stak de lippen proevend vooruit. „Ik vertrouw het niet recht," hield hij vol. „U hebt geen grond voor kwade vermoe dens," meende ik. „Ik ga alleen maar af op mijn instinct, Miss Jerningham, en ik verzeker u, dat men altijd z'n geld op instinct kan zetten, wanneer het met verstand in conflict komt. Instinct springt op de waarheid toe, verstand bereikt haar langs zijpaden en omwegen." „Tot op zekere hoogte ben ik het met u eens, Mr. Wiibur. Zoo bijvoorbeeld zegt mijn instinct me, dat ik zeker wel belang zal stel ten in uw laatste eahetpen, als. u ze me eens zoudt willen laten zien, hoewel lk geen be paalde aanleiding tot die onderstelling heb." Hij wachtte nog even, en wreef zich de kin. ,Eens zullen wij elkaar verstaan dat zegt mijn instinct me," zeide hij langzaam. Toen ging hij het schetsboek halen. De geweren Tan SliwaKUssia. De weken volgden elkaaT op: Esflüaiglbl, zooals men ln het laad der Twee Rivieren zegt. Dat ook ls de officleele leus van Turkije en het beteekent: „Het oude gangetje." Ook al was een aartsengel in die plaats van onzen ouden Gbefket Bey getreden, toch zou den wij er iets op. aan te merken hebben ge had; maar met Halet Bey konden wij tevre den zijn, voor zoover dat met een mensch, en kunt U in de Keizerstraat No. 118, bij de Firma I. GRUNWALD prima lappen Heerenstof koopen ver beneden inkoopsprijs. Wij willen namelijk rnimte maken voor een groote sorteering marengos- en winter-heeren- stoffen. Daarom ruimen wij de geheele huidige voorraad voor spotprijs op 1 Een prima lap Stof waaruit U een demie of winterjas kunt laten maken, koopt U alléén deze drie degen bij ons voor circa Een heele ooupon van 4} el voor een Heeren-costunm leveren wij U voor f 17.60. P.S. Wij etaleeren met deze coupons niet in den benedenwinkel. Zij zijn uitsluitend op de 2e etage verkrijgbaar. KEIZERSTRAAT 116 (bovenwlnkel). het standpunt van de geallieerden geweest, dat de geallieerden zich munitie konden ver sohaffen bij de neutralen, zonder dat men deze van schending van hun neutraliteit zou kunnen beschuldigen. Voordat Amerika ln den oorlog betrokken werd, heeft Frankrijk groote hoeveelheden munitie daarvan daan gehaald. Ook in Zwit serland heeft Frankrijk veel projectielen la ten maken. En thans zouden de geallieerden, met omverwerping van dit standpunt, waar van zij baat hébben rel)ad, Polen, dat vecht voor zijn leven, beletten om de munitie te laten komen waaraan het behoefte heeft? Een dergelijk optreden zou geheel en al ontoelaatbaar zijn. Dit zou tenslotte neerko men op materieel partij kiezen tegen een geallieerde natie. Het blad betoogt dan ver der, dat sir Reginald Tower niet te Danzig zit als Britsch ambassadeur, dooh als ver tegenwoordiger van een internationale ge meenschap. Men kan dus geen oogenblik toelaten, dat hij zulk eeü ernstigen maatregel neemt. Hier moet met spoed worden ge handeld. De munltlequae1 We in België. Brussel, 19 Aug. Do vanochtend gehouden Ministerraad duurde vier uur. Het ls er, als men de flation Beige" gelooven mag, vrij stormachtig toegegaan. Vooreerst zou men over de quaestle der Vlaamsche univer siteit, die als eerste punt op de agenda voor kwam, heelemaal niét hebben gesproken. De Poolsche quaestle zou de geheele vergade ring in beslag hebben genomen. Daarover weet do „Soir" alleen maar te vertellen, dat de regeering heeft besloten by haar vroe gere houding te blijven en dus geen door voer van oorlogsmateriaal naar Polen toe te laten. Volgens de flation Beige" zou Hymans in den Ministerraad hébben voorgesteld te rug te komen op het op 29 Juli genomen be sluit en doorvoer van oorlogstuig toe te la ten. Weer zou Viandervelde kraohtig daar tegen opgekomen zijn. Delacroix en enkele andere ministers waren echter meer op de hand van Hymans, dooh Vandervelde, onder den Invloed van Huysmans, dreigde toen met ontslagneming. De twee treinen met oorlogs materiaal, die Frankrijk, zonder dat men goed' weet hoe, te Antwerpen heeft ge bracht, zullen echter, aldius de flation" naar Polen mogen worden vervoerd, nu Vander velde- tochVhoopt dat Tower ze te Danzig wel zal vasthouden. Vanmorgen kwam aan de Fransch-Bel- flsche grens een trein met paarden voor olen en werd niet doorgelaten. De Poolsche rageering ging de verbintenis aan deze Sïarden voor den landbouw te gebruiken, iettemin werd de doorvoer weer op aan stichting van Vandervelde geweigerd. Zoo staan dan de zaken besluit de flation". (Zie verder Tweede blad). onder die omstandigheden, mogelijk ia Hij was tegenover ons welwillend by het ver vullen zyner plichten, liet zich onzen Bor deaux goed «maken, en ging den werklieden vaak in gebed voor. Hy bleek ln Konstanti- nopel geboren en getogen te zijn, en ias gaar ne geïllustreerde tijdschriften. Zoo ging de lente voorby en zoo kwam de zomer iin het land, die alle groen deed verzengen, de loop graven tot bakkeryen en de tunnels tot ovens maakte. Het was allerminst het prettigste jaargetijde, maar wij kampeerden op een ge zonde plaats, en in Mosoel of Bagdad was het nog minder om uit te houden geweest Het was reeds einde Mei, op een koeien avond tra een gloeienden dag, dat, wat lk al zoolang vermoed en gehoopt had, werkelijk heid bleek te zijn. De Bey en de Amerikaan waren in hun eigen appartementen. Papa en ik zaten vreedzaam van de avondkoelte te ge nieten en trachtten de gevleugelde legioenen der schemering met waaiers en oigiaretten te vèrdryven. Piers en Evelyn kwamen lang zaam terug van een wandeling langs den Tempelberg. Toen ze ons naby waren geko men, scheen hy veel lust te hebben om een anderen kant op te gaan, maar zy hield hem bij zijn jas vast en scheen doof te zijn voor zjjh gefluister. „Wel kinderen,™ kwam Papa op hen toe, „hebben jullie genoeg van jullie solitude k deux?" Evelyn keek Plers aan. Plers" gelaat werd van zonverbrand rood, purper. „Integendeel, oom," begon hjj aarzelend. „We kwamen eigenlijk juist om u te vertellen te vragen 'hy begon te stotteren en gaf het op. „Zeg jy het maar, Evelyn." „Neen, jij," wierp zy tegen. Piers staarde Papa aan, als had hij Oen BUITENLAND. De veepest In België. Brussel, 19 Aug. Gevallen van veepest werden waargenomen ln 120 stallen ln 70 verschillende gemeenten. Zekere voorteeke nen wyzen erop, dat de provincie Luxem burg, die tot hiertoe gespaard bleef, ln de ramp zal worden betrokken. Zelfs van offi cieel© zijde wordt op den grooten ernst van den toestand gewezen. Drastischer middelen worden in uitzicht gesteld. DUITSCHLAND. Naar men uit Keuten meldt, gaan de com munisten en onafhankeiyke socialisten ln het geheele Westfaalsche nyverhHdsgebled on verdroten voort de arbeiders tot staking aan te zetten. In verschillende groote fabrieken te Dortmund lag Woensdag het werk stil als protest tegen den belasting-aftrek van de loopen. In het Roergebied verrichten de mijnwer kers haast nergens meer overwerk, tenge volge waarvan vele bedrijven uit gebrek aan steenkool stop staan. In het geheele mijn- bekken heerscht ©en krisisstemming, die elk oogenblik tot uitbarsting kan komen. De stijgende kolennood In Dultschland. De Duitsche kolennyverheid staat er alles behalve gunstig voor. De kolenproductle ln het Roergebied ls sterk aan het dalen. De gemiddelde productie per dag heeft in Mei j.1. 305.048 ton, in Juni 804.246 ton en in Juli 280.164 ton bedragen. Tegenover deze sterke productie-vermindering siaat een krachtens de overeenkomst van Spa verhoogde gedwon gen kolenlevering aan de entente. In Mei werden aan de entente 1.097.000 ton, in Juni 1.087.000 ton, thans moet 2.000.000 ton per maand worden geleverd. De onwil der arbeiders om overwerk te verrichten stijgt met den dag. Op de jongste aandeelhoudersvergadering der Gelsenkir- chener Bergwerks A. G. Is medegedeeld, dat op de voornaamste mijnen geen overwerk meer plaats vindt, terwyi Hugo Stlnnes op de aandeelhoudersvergadering der Deutsch- Luxamburgisohe Bergwerks- und Htltten A G. mededeelde, dat reeds drie hoogovens moesten worden gebluscht, hetgeen natuur- ïyk van invloed is op de ruwyzer-produotte. Nu hebben ook de christeiyk-georganiseer- de arbeiders geweigerd verder overwerk te verrichten, als de voedingstoestand niet ver betert. Zy hebben daarvoor aan de regeering een termyn gesteld tot 28 Augustus. Als er dan geen verbetering in de levensmiddelen- positie tot stand ls gebraoht, zal overwerk worden geweigerd. Het ergste is, dat de mo lens, die broodgraan voor de mynwerkers vermaler^ door kolengebrek huh productie capaciteit belemmerd zien. De werf van Blohm en Voss gesloten. Hamburg, 10 Aug. De scheepswerf van Blohm en Voss is wegens oommunistische relletjes tegen de leiders der werf voorloo- pig gesloten. De binnenlandsche moeilijkheden ln Engeland. Londen, 19 Aug. De vakvereeniglngslei- ders, schrijft de „Pall Mali Gazette", zien de toekomst zorgeUjk in. Niet alleen het vooruitzicht op een myrnw erkersstaking geeft daartoe aanleiding, dooh ook andere moeiiyfcheden worden spoedig verwacht. De stemming onder de arbeiders in de gas- en electriolU».iïf^ilJcen en op de spoorwegen ls ook min of meer dreigend, maar de be kroning ligt in de zekerheid, dat binnen wei nige weken byna alle arbeiders op 'het land nieuwe loonelschen zullen stellen met het oog op de verwachting van groeiende kos ten van levensonderhoud. De regeering en de werkgevers zyn echter vastbesloten, dat «r een einde moet komen aan het toegeven goeden man nooit eerder gezien, en als was hy er niet zeker van of hy het Engelsch ver stond. Papa keek eveneens ten hoogste ver- baasd-Jpgrijpen was by dezen neteligen toe stand een gebiedende noodzakelijkheid. Ik sprong op en kuste het gelukkige paar. „Van harte Plers!" riep ik uit „Jé hebt altijd met alles geboft, behalve op het punt van Assyriologlt Nu lk had het al weiken gedacht, natuuriyk." „Watbegon Papa, half ongeloovig, „ben jullieeen paar kinderen nog „Zee-en-twintig en negentien," antwoordde ik. „Dat past buitengewoon goed samen, vindt u niet, Papa? Waarom heb je haar ndet eer der gevraagd, Piers?" „Omdat zy die ellendige rente van 700 pond per jaar heeft,"- kwam de buidegom-inrspe plotseling los. „Maar ik kan er toch niet van afkomen," verklaarde Evelyn. ,fk heb je nu al beloofd, dat ik het alleen maar zou gébruiken voor japonnen en om aan de armen te geven." „Op eerewoordl" eischte hy. „Op eerewoord dan," stemde zij toe. „Zoo waar als mijn naam Evelyn Jerningham is." Op het oogenblik tenminste nog," merkte ny gevat op. „Goeie hemel," zuchtte Papa, „mag ik ook misschien weten, hoe jullie je voorstelt aan den kost te koimen? Gaat zitten, en vertelt me dat eens, als je kunt" „We hadden gedacht, dat Plers u kon biy- ven helpen, en wanneer de expeditie afgeloo- pen ls, zal Mr. Wiibur hem doen benoemen tot uitvoerend directeur by de Babylonische expeditie van de universiteit van Zuid-Oaro- lina", zeide Evelyn, zich op zyn knie nes telend. „Dat was me ontschoten," gal Papt toe. aan de arbeider», weshalve alle nieuwe eischen zullen worden afgewezen. Dit alles gevoegd by de vooruitzichten op groote wer keloosheid laat den toestand in de arbeiders- wereld voor de naaste toekomst somber in zien. Naar de „Evening News" schrijft, schijnt er geen vergelijk mogeiyk tusschen de re geering en den mynwerkersbond naar aan leiding van den eisoh, dat de overwinst op de uitgevoerde steenkool verdeeld zal wor den tusschen de arbeiders en de verbruikers. Men is algemeen van gevoelen ln de mljndla- trlcten, dat een nationale staking tegen half September onvernujdeiyk ie. By de stem ming onder de mynwerkers de volgende week, verwacht men een groote meerderheid ton gunste van staking. Negers In de Unie. Men meldt uit New-York aan de „N. Rott Crt.": Ik heb onlangs in de ,fï. R. O." gewezen op den exodus van negers uit het Zuiden naar het Noorden. Doch voor velen ls het in het Noorden „ook niet alles" en daarom overwe gen zy een uittocht naar Afrika, speciaal naar Llberië, welke republiek, naar men weet, haar ontstaan te danken heeft aan het stre ven tot het vinden van een eigen vaderland voor de in Amerika bevryde negers. Voor dit doel hebben negers te dezer stede een eigBn soheepvaart-my. de „Black Star S.S. Oo. opgericht, welke reeds drie schepen, geheel door negers bemand, ln de vaart heeft De Unlversal Negro Improvement Assoclation ia een organisatie van Amerikaansche negers, welke emigratie op groote schaal naar Afrika beoogt, en die niet eerder tevreden zal zijn vóóx en aleer geheel Afrika, van de Straat van Gibraltar tot de Kaap, één reusachtige negerrepubliek zal zyn geworden. Gisteren was Madison Square Garden, hetwelk thans door den bekenden boks-promotor „Tex" Riokard voor tien jaar is gehuurd, met 20.000 gedelegeerden en hun vrienden dezer neger- organisatie gevuld, ter gelegenheid van de opening eener conventie, welke dertig dagen Ingezonden mededeellng. Nierkwalen schuilend in een kon. Het ls niet algemeen bekend, dat een ge wone kou zoo dikwyis het begin la van ern stige nierkwalen. Dit geschiedt als volgt: Een kou verstopt de huidporiën, luchtkanalen en Ingewanden, zoodat het deel van het werk dezer organen ln het rein houden van het bloed, gevoegd wordt by de reeds zware taak van de nieren om het bloed te zuiveren. Rugpyn en uriueatoornlasen waarschuwen voor overspanning der nieren, en als geen acht wordt geslagen op deze waarschuwin gen. bestaat gevaar voor rheumatiek, nier- gruis, nier-waterzucht, ontsteking der nieren of blaas, en zelfs ongeneeslijke ziekten. Een kou kan niet altijd vermeden worden, doch ongetwyfeld kunt gy «hti de nieren de kracht bybrengen om kwade gevolgen van een gevatte kou te weerstaan. Verklein de hoeveelheid urinezuur ln het bloed. Gebruik daartoe minder vleesch en opwekkende middelen, wat de taak der nie ren verlicht en hun kracht bewaart Gy kunt verder succes verzekeren door het gebruik van Foateris Rugpyn Nieren Pillen, zy her stellen en versterken zwakke nieren, her nieuwen de werkzaamheid van de urine- organen en verzachten de blaas. Fosteris Pillen helpen by Iedere geneeslijke graad van üleraandoenlng. zy menen uitsluitend voor dit soort ziekten en werken niet op de maag, lever of Ingewanden. Wacht u voor namaak onder gelijksoor tige namen. De echte Foster's Rugpyn Nieren Pillen dragen de handteekening van James Foster op de verpakking en zijn te Den Hel der verkrijgbaar by A. ten Klooster, Kei zerstraat 98, k f 1.76 p. dooi Of 10.— p. ses dooien. „En ondertusschen gaat Piers een boek schryven." „Een boek kan ledereen schryven, kindje, maar je moet wel degeiyk iemand zyn, wil je een uitgever vinden. „O, die vinden we wél. Het wordt een hoogst belangrijk werk, en ledereen die maar een beetje is, zal het koopen, om te zien, wat lk geschreven heb." „Van ons samen. Heelemaal over het leven ln Aziatisch Turitije en over Assyriologie. U weet, dat er twee mensahen noodig zyn om een boek over reizen te schrijven, een oude, beproefde kracht en een beginneling." „Ik begin groot respect te krijgen voor jullie beider prestaties. Dus jullie denkt een opzienbarend werk uit te geven, en van de inkomsten daaruit te leven tot de Oarolina- expeditie wordt uitgezonden. En mag ik vra gen wanneer Jullie dachten te trouwen?" „Daar hébben we nog niet over gesproken. Eens! En u hebt ook uw toestemming nog niet gegeven." „Ja ik geloof dat het onvermijdelijk is. Piers, mijn jongen, niemand zou ik eerder de zorg voor een van mijn meisjes toevertrou wen, dan jou." „Dank u, oom!" Piers, nu niet meer purper, sprak met waardigheid. „Maar Evelyn is nog wel wat jong. Ik stel ntijn toestemming daarom afhankeiyk van één voorwaarde. Engagement best; maar niet trouwen voor het boek af is." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1