NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA De Poolsch-Russische Oorlog. No. 5288 DINSDAG 24 AUGUSTUS 1920 48e JAARGANG Loeae nu minors der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Burssa: Koningstraat 29 Intern, Telefoon .50 ADVERTENTIENt 20 et p. resrel(saljard). Ingez. meded. (kolombr. ale redact tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct, elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 et Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Op het Poolsch-Russische front knijpen de Polen de tang, waartusschen het roode centrum ten Oosten van Warschau zit, steeds verder dicht De verovering van Brost Li- tofsk wordt bevestigd en tevens wordt ge meld dat Siedloe (Sjedles) en Sokoiof in Poolsche handen zijn. Beide plaatsen liggen aan de spoorlijn Ostrolenka—Iwangorod, So koiof 80 K M. benoorden Siedloe en onge veer even ver bezuiden Malkin, waar deze spoorlijn de Boeg snijdt De uitgang van het terrein waar de roode troepen zijn saamge- drongen, wordt dus snel kleiner en hun ver der verblijf daar steeds gevaarlijker. Toch blijven de bolsjewiki nog het oog op Warschau gericht houden. Het Poolsche staf- bericht van 10 dezer zegt dat zij met het grootste gedeelte der tusschen de Welchsel en de Duitsche grens staande strijdkrachten een aanval op Plock (Plotzk, W. N. W. van Warschau) hebben gedaan, om te trachten daar de rivierovergang te forceeren en de hoofdstad ook uit het Westen te kunnen aan tasten. De aanval is echter, met behulp van de bevolking van Plook, afgeslagen. Generaal Weygand, de Fransche militaire adviseur der regeering te Warschau, blijkt van oordeel, dat de overwinning van het Poolsche leger niet alleen Warschau buiten gevaar heeft gebracht, maar hot begin kan zijn van de volslagen vernietiging der roode militaire macht, als de Polen er voldoende partij van weten te trekken. Of zij daartoe in staat zijn moet nog blijken, want de bols jewiki geven zich nog volstrekt niet gewon nen. Volgens berióhten uit Neidenburg zijn roode versterkingen in aantocht. In het Poolsche bericht van den 20sten wordt nog gemeld: De linkervleugel der Po len heeft Poeltoesk en de rechtervleugel heeft Siedlce en Bielsk veroverd. Bij Poel toesk werden 8000 gevangenen gemaakt en 70 machinegeweren en 3 kanonnen veroverd. In het centrum werden Noord-westelijk bij Siedlce 5000 gevangenen gemaakt en 2Q ka nonnen veroverd. H Een bericht uit Berlijn meldt nog dat Straatsburg en Neumark door de Polen zijn hernomen. Acht Duitschers werden op staan- den voet doodgeschoten, omdat zij de Rus sen gesteund hadden. De openbare meening ziet hierin een wraakneming en beschouwt het als een gemeene moord. In de Krlm. Naar uit Konstantinopel wordt gemeld, zijn de krijgsverrichtingen van de -bolsjewiki op den linker Dnjepr-oever mislukt. Wrangel is tot het tegen-offensief overgegaan en heeft Alefski hernomen, zijn tegenstanders op den anderen oever terugwerpend. De bolsjewiki hebben een rijken buit in den steek gelaten en lm haast Kohofka ontruimd. OPPER SILEZIE. Aangaande de gebeurtenissen in Opper Silezië schrijft J. G. B. in het politiek week overzicht van het „HbL": Het spookt in Opper-Silezië, het rijke ko- lengebled, waar een volksstemming zal moe ten beslissen over de toewijzing aan Duitsch- land of aan Polen. Die volksstemming moet plaats hebben onder controle der geallieer den en ook dit gebied was dus door geallieer de troepen bezet, in het bijzonder door Fran sche troepen, terwijl het opperbeheer in handen is van een intergeallieerde commis sie, waarin oveneens de Franschen overwe gen. De strijd tusschen Duitschers, die Op- per-iSilezië willen houden, en Polen, die het willen hebben, heeft herhaaldelijk tot bot singen geleid, maar ditmaal is het conflict van veel ernstiger aard, en de uitbarsting schijnt dan thans gekomen door de vrees van de Duitschers, dat van Opper-Silezië uit aan Polen steun zou worden verleend en dus de Duitsche neutraliteit in den Poolsch-Rus- sisohen oorlog zou worden geschonden. Er brak in Opper-Silezië een proteststaking uit tegen die neutrallteitsschendlng. waaraan de Fransche bezettingstroepen zich schuldig heeten te maken of wildon schuldig maken en deze staking met de onvermijdelijke pro- testvergaderingen en betoogingen, lokte nu weer een optreden der Fransche troepen uit Er zat bij de Duitschers veel opgekropte ver ontwaardiging. De stemming tegen de Fran sdie bezettingstroepen was in den loop van den tijd er al feller op geworden, wijl de Duitschers door de openlijke ondersteuning, die de Bolen van de Franschen ondervon den, werden verbitterd. Die verontwaardi ging vond nu uiting en het ging er in ver schillende Opper-Silezische plaatsen rauw toe en enkele Fransche troepenafdeelingen kwamen leelljk in het gedrang. Dat was ze ker al erg genoeg. De Duitsdie klacht, dat men alleen moeilijkheden heeft met de be zettingstroepen, waar deze Fransche troe pen zijn, is ongetwijfeld volkomen juist. Met de Engelsche of Amerikaansche, of Italiaan- sche heeft men geen last en zelfs met de Belgische schijnt het goed te gaan, althans buiten Bupen en Malmedy; met de Fransche, het Saangebied heeft het geleerd en Opper- Silezië toont het nu ook weer, zijn botsingen blijkbaar niet te Vermijden. Er is daarvoor een eenvoudige verklaring. De Franschen bezetten niet alleen, maar voeren ook poli tiek, waarvan de andere 'bondgenooten zich zorgvuldig onthouden, zij het niet uit deugd misschien, dan wel omdat een politiek^als de Franschen nastreven hun belangen niet kan dienen. Do Duitsche klacht zal dius wel gerecht vaardigd zijn. Maar de Duitschers hebben zich nu eenmaal te schikken in het feit, dat <>»k de r ranschen tot hun overwinnaars be- booren en met klagen krijgen zij ze niet weg. In verschillende Duitsche bladen heeft men dan ook verstandige raadgevingen kunnen lezen, waarin de Opper-Silezische Duitschers werden aangemaand hun ziel in lijdzaam heid te bezitten en niet zich schuldig te ma ken aan een optreden, dat wellicht tot Fran sche represaille-maatregelen aanleiding zou geven. Konden de onlusten in Opper-Silezië voor zoover ze een anti-Fransoh karakter aannamen, dus al reden geven tot bezorgd heid het conflict heeft een veel ernstiger karakter aangenomen, nu het in een Duitsch- Poolschen burgeroorlog is ontaard en vooral nu vas Polen uit in dezen burgeroorlog dreigt te worden ingegrepen. Ondanks den oorlog tegen Rusland hebben de Polen nog tijd om ook bun Opper-Silezische boonen te doppen. In een dezer dagen gepubliceerd ar tikel is, door den heer Nypels, gewezen op de geweldige ommekeer in de stemming van de Opper-Silezische bevolking, die om ver schillende redenen thans liever Duitsch wil blijven dan Poolsoh wil worden. Er is dus alle kans dat bij een plebisciet Opper-Silezië, het heetbegeende, den Polen ontgaat. Maar, zoo zeide men te Warschau, „als wij het niet krijgen, dan nemen wij het". Het heeft er nu allen schijn van, dat de Polen met dat nemen een begin willen maken. Welke verwikkelingen zullen daaruit kun nen voortvloeien? De stemming in Duitsch- land is geprikkeld en in Frankrijk wordt het wantrouwen tegen Duitscrland voortdurend aangewakkerd en wordt van verschillende zijden al op krachtige maatregelen van ver weer aangedrongen.tegen Duitschland's plannen om zich met het bolsjewistische Rus land te vereenigen en met behulp der bols jewiki heel den vrede van Versailles omver te werpen. Men weet hoe er reeds sedert eenigen tijd in Frankrijk geruchten zijn verspreid over een geheim verdrag tusschen Sovjet-Rus land en Duitschland, Kamenef heeft in de „Daily Herald" en de „Humanité" van al de hierop betrekking hebbende geruchten een nadrukkelijke tegenspraak gegeven. Maar de Fransche bladen vinden steeds weer voed sel voor hun echte of voorgewende vrees voor een Duitsch-Russische samenwerking in de uitlatingen van bolsjewistische legeraanvoer ders en propagandisten, die verklaringen af leggen omtrent de bolsjewistische bedoelin gen ten aanzien van den z.g. Poolschen cor ridor de verbinding van eigenlijk Polen met Danzig, welke in hoofdzaak over echt Duitsch gebied loopt waaruit zou blijken, dat de Russen toch niet alleen wat betreft de bepalingen omtrent de oostgrens van Polen, het vredesverdrag van Versailles zouden wil len herzien. De bolsjewiki brengen in den internationalen pluimhof steeds groote ver warring te weeg. Misschien geschiedt dat met propagandistische bedoelingen, van verwarring en chaos moeten zij het immers hebben misscrien is de verklaring een voudig deze, dat ieder rechtgeaard bolsje wiek een woordje wil meepraten, ook in de internationale politiek, al heeft hij dan ook niets in de melk te brokken als het aankomt op de beslissing. Wij zien heft bij de ruzies onder onze eigen communisten en bolsjewiki, ieder meent een zelfde hoog woord te mogen voeren, en in Rusland waar men graag en veel praat schijnt dat al niet veel be ter. De Fransche bladen echter vinden in die uitingen maar al te gereede aanleiding om tegen Duitschland te stoken en de bedoelin gen der Duitsche regeering verdacht te ma ken. Daarin zit methode en te begrijpen is het, dat men in Duitschland bezorgdheid koestert over de bedoelingen en gevolgen van de gevoerde campagne. Men vreest daar. dat de tegenslag van de Fransche politiek iü het oosten wel eens op het westen kon terug- mrarlran. Theodor Wolff bijv. In het „BerL Tagebl.^ schreef Maandag: „Men kan thans niet naar het Oosten kijken, zonder zich telkens weer om te koeren en naar het Westen te zien. Te veel wijst er op, dat het Fransche militaris me tot een nieuwen sprong bereid is of al thans een vreesaanjagingsactie overweegt. Het ls de „Leltsatz" van de geheelo Parijsche pers, dat men den ontvangen slag met een slag tegon Dudtsohland moet beantwoorden, en de wonschen gaan dan naar een scheiding van het Duitsche zuiden van het noorden, of ten minste weder naar het Ruhrgebied. De termijn voor de kolenleveringen en voor de ontwapening loopt voorlooplg nog niet af en daarom kan men niet zeggen, dat Duitsch land zijn verplichtingen niet heeft vervuld, en zou men dus genoodzaakt zijn, naar een ander voorwendsel uit te zien." Misschien ziet Wolff, die nog onder den indruk verkeerde van de Poolsche nederla gen en den Russischen opmar ach, wat al te pessimistisch. Maar zijn woorden zijn ken merkend voor den in Duitschland heersohen- den geest en het ia zeer zeker een tot ern stige bezorgdheid aanleiding gevende toe stand, dat de beide buurlanden, Frankrijk en Duitschland, door een zoo hevig, weder- zijdsoh wantrouwen zijn bezield, hetwelk aan weerskanten zoo gemakkelijk tot een uitbar sting kan voeren. w m De ,N- Rott. Ort." meent dat met den inval van Poolsche benden in Boven-Sileeië, waar bij zich bedenkelijk veel soldaten van het ge regelde leger schijnen te bevinden, de kroon op de balcaniseering van Oost-Europa is ge zet. De komitadzji heeft zijn intrede in Duitschland gedaan en zal, evenals zijn Zui delijke vakgenoot uit Bulgarije, Servië of Albanië, heel moeilijk te verdrijven zijn, ten zij de geallieerde bezettingstroepen in Bo- ven-Sileziö aanmerkelijk worden versterkt. en tegen versterking ervan ging juist de staking, die te Kattowite tot de onlusten leidde. Is het misschien 't doel der Polen ?;eweest, Frankrijk een motief te verschal en om meer troepen te zenden? Duitsche bladen zijn van oordeel dat de Polen veel grooter plannen hebben. Zij willen volgens het „Acht Uhr AbendbL" de Geallieerden voor een uitgemaakte zaak plaatsen door Boven-Silezië militair te bezetten en bij Po len in te lijven. De Polen en een deel der Fransche pers beweren daarentegen dat de Duitsche re geering, speculeerend op de militaire suc cessen der bolsjewiki, de onlusten heeft aan gestookt. Vermoedelijk zijn heide opvattin gen onjuist, althans eenzijdig. De bewering dat de regeering te Berlijn achter het ge beurde zou zitten, is zoo ongerijmd mogelijk. Duitschland kan bij een voortdurende on rust in Boven-Sileziö slechts schade hebben. DÜIT&CHLAND. Communistische roerlgheldL Te Koethen in Anhalt heeft een commu nistische staatsgreep plaats gehad. Vrijdag nacht werd het door 100, van buitenaf ge komen, gewapende arbeiders overvallen. Zij bezetten het raadhuis en de overige open bare gebouwen en zetten het spoorwegver keer stop. De onderneming stortte evenwel spoedig ineen. Het bleek dat men op het valsohe ge rucht dat te Leipzig en Maagdenburg de ra denrepubliek was uitgeroepen, tot de bezet ting was overgegaan. Vóór dat de inmiddels afgezonden Rijkstroepen het stadje bereikt hadden, was de rust weer hersteld. as Ook in Westfaien heeft zich Iets dergelijks weder voorgedaan. De oommunisten maken in het heele industriegebied weer een druk ke propaganda voor de gedachte van een ra denrepubliek en stoken openlijk tot nieuwe oproeren op. In pro amaties zeggen zij, dat men aan den vooravond van de revolutie staat en roepen zij de arbeiders tot den strijd op. In het industriestadje Velbert werd reeds een soort van radenbestuur ingesteld. De ar beiders hebben zich gewapend, den burge meester afgezet en het raadhuis, verdere openbare gebouwen en de banken bezet. Ge wapende patroeljes der arbeiders trokken met de bajonet op het geweer door de stad. Aan welgestelden werd geld afgeperst; van de Rijksbank ontaam men een 100.000 Mk. Zaterdagmorgen m>eg echter is een af- deeliffg groene politie Velbert binnengerukt en heeft een einde gemaakt aan de commu nistische dictatuur in het stadje. Na een kort gevecht, waarin eenige dooden en gewonden vielen, zijn de oommunisten overweldigd, ontwapend en gevangen genomen. Slechts twee raddraaiers zijn ontkomen. ENGELAND. Een malltreln in Ierland aangerand. Volgens den correspondent der „Daily Telegraph'1 ite Oork werden alle brieven voor militaire autoriteiten en politie te Ma- croom opnieuw door Sinn Eeiners geroofd, door het aanhouden van den mail-trein van Oork bij Crookstown. Toen de trein die plaats genaderd was sprongen op eens der tig mannen uit een schuilplaats achter heg gen en renden het perron op met revolvers in hun hand. Zij vielen de locomotief en madlwagen aan ,en maakten machinist, sto ker en twee conducteurs onschadelijk, Toen doorzochten zij alle mallzakken en lieten daarin geen enkele brief voor militairen of politie in achter. Hun werk duurde een uur; daarna stopten zij alle andere corresponden tie weder in de zakken en de trein kon ver der gaan. OOSTENRIJK. De flnancleele toestand. De „Times"-oorrespondant meldt uit Weenen: De beangstigende flnancleele toestand van Oostenrijk heeft zich op een bijna brutale manier aan de algemeene belangstelling op gedrongen door een uiteenzetting, door ar. Stayer, voorzitter van den ministerraad, ge geven aan een deputatie van burgerlijk per soneel. De deputatie pleitte, als gewoonlijk, voor een extra duurte-toeriag in verband met de duurte der levensmiddelen. Dr. Mayer betwijfelde niet de rechtvaardigheid van hot verzoek. HH gaf zander aarzelen toe, dat, terwijl het burgerlijk personeel slechts een toeslag van 700 pot. had genoten, de arbei der zijn inkomsten 80-voudlg had zien toe nemen. Desniettegenstaande drukte hij haar op het hart, rijpelijk na te denken alvorens den Staat te noodzaken opnieuw bankpapier te laten drukken, daar het prooes zijn eigen dood slechts zou verhaasten en haar spoe dig weer met hetzelfde verzoek tot hem zou voeren. Hij voegde er zeer nadrukkelijk aan toe: „Het is absoluut noodig een einde te maken aan dit noodlottige stelsel, als wij niet met een bankroet willen worden bedreigd en een herhaling van de rampen van 1789 en 1811. Wij staan aan den rand van een afgrond." pm De Antwerpsche havenarbeiders en de oorlog. De „Libre Belgique" meldt, dat de vak bond van havenarbeiders te Antwerpen, met de bedoeling een eind te maken aan de oor- '"«a^n, besloten heeft, het aanmonstering»- contract te wijzigen door er een bepaling in op te nemen, waarmede aan de zeelieden be voegdheid gegeven wordt allen arbeid te weigeren aan boord van schepen, die muni tie en oorlogsmateriaal laden. Br is Vrijdag voor het eerst onder deze voorwaarde ge monsterd. Inmiddels is er een zending mu nitie van den Rijn te Antwerpen aangeko men, afgezonden door het Amerikaansche leger aan den Rijn en de lading daarvan in buitenlandsche schepen heeft regelmatig plaats ondanks de genomen beslissing. •co: *Nc MESOPOTAMD1 De toestand in Mesopotamië is bijzonder ernstig en het Britsche departement van oor log heeft dat nu dan ook in een officieele mededeeling toegegeven. Arabische benden maken de streek ten noordoosten van Bag dad onveilig en verschillende Britsche troe penafdeelingen zijn ingesloten. Ook aan den Euphraat, ten westen en zuidwesten van Bagdad, heerscht onrust. Hier zijn even eens enkele Britsche garnizoenen „afgesne den". Ten zuiden van Bagdad blijven de Arabische stammen nog rustig. Hoe eigenlijk de toestand in Mesopotamië is, wordt uit de berichten niet duidelijk. Er zijn nu ongeveer 80.000 man in Mesopotamië, maar het schijnt dat deze in kleine bezet- tingsafdeelingen zijn versplinterd, met het gevolg, dat er nimmer een flinke macht aanwezig is om op te treden als er iets bij zonders gebeurd. Als er zoo iets plaats heeft worden kleine colonnes uitgezonden en tel kens staan die bloot aan een ramp. Zoo zijn er vermoedelijk in de laatste maanden vele duizenden mannen van de Britsche troepen macht omgekomen, waarbij in aanmerking moet worden genomen, dat ook ontbering en ziekte tal van slachtoffers maken. BINNENLAND. De wlnterdlenst bfl de spoorwegen. De plannen omtrent den datum van in voering van den wlnterdlenst bij de spoor wegen hebben eenige wijziging ondergaan. Lag het aanvankelijk in do bedoeling do nieuwe regeling op 27 September te doen in gaan, later heeft men besloten op dien da tum, in verband met het invoeren van den wintertijd hier te lande, alleen het vertrek der internationale treinen een uur te ver vroegen. De eigenlijke wlnterdlenst waarbij, zooals wij reeds meldden, slechts enkele trei nen uitvallen, treedt op 26 October in wer king, de datum waarop in België, Frankrijk en waarschijnlijk ook in het bezette gebied langs den linker-Rijn-oever de wintertijd zal worden ingevoerd. Hulp bij watersnood. De minister van blnnenlandsche zaken heeft'het volgende medegedeeld aan den mmissaris der Koningin in de provincie oord-Holland: De jongste overstroomingen hebben ten duidelijkste de noodzakelijkheid aangetoond om, als zich weder een dergelijke ramp voor doet, ten spoedigste te kunnen beschikken over een voldoend aantal vaartuigen. Be hoefte bestaat aan platgeboomde booten die over verdronken land zich gemakkelijk kun nen bewegen. Terwijl de gewone roelbooten zich leenen voor redding van mensohen en kleinere have, is het bepaald noodig te be schikken over grootero vaartuigen, die ge schikt zijn om vee, huisraad enz. te vervoe ren. Ten einde deze vaartuigen spoedig op de plaatsen van bestemming te kunnen bren gen, zullen sleeplbooten dienst moeten doen. Een en ander eiseht een rganlsatle welke reeds van te voren haar beslag moet hebben gekregen. Komt de nood aan den man, dan moet men aanstonds weten waas de noodige hulpmiddelen te verkrijgen. Daarom meent de Minister reeds thans op den Commissaris der Koningin een dringend beroep te mogen doen, ten einde de noodige voorbereiding te treffen, bijv. door een lijst aan te leggen van de vaartuigen als hierbo ven bedoeld met vermelding van hun gewone ligplaatsen. De eigenaars moeten dan van te voren worden verwittigd hoe zij bij een oproep, om nun vaartuig ter beschikking te stellen, hebben te handelen. Natuurlijk des- verlangd tegen schadevergoeding. Annexatie van een gemeente-auto, In den gemeenteraad van Apeldoorn in formeerde een der leden of er van den ge meentelijken Ford-auto, die onlangs ter be schikking is gesteld van de technisohe meentebedrijven niet eenlgszina overvl gebruik wordt gemaakt voor de particuliere enoegena van den directeur van dezen enst. Wethouder Esmeijor antwoordde, dat de energieke bedrijven-directeur door middel van den auto al menig voordeeltje voor de gemeente heeft behaald. Toen nu deze amb tenaar tijdens zijn verlof te Heelsum rust moest nemen en toch eenige malen what Apeldoorn diende te reizen in verblind met de verbouwing der gasfabriek, had de wet houder gezegd: „Daar is de auto voor". En daar het gemeente-wapen en de initialen op den auto den bedrijven-directeur doornen in het oog waren, heeft de wethouder ook toe gestemd, die te laten verwijderen. Wethouder Van Trigt verklaarde destijds tot de aanschaffing van de Ford te hebben medegewerkt, omdat de bedrijven den wa gen noodig hadden. Nu echter de directeur na verwijdering van het wapen tijdens zijn verlof in den gemeente-auto het land door kruist, van welken toer allicht de kosten ge deeltelijk ten laste der gemeente komen, is hij van die welwillendheid genezemDe auto, waarmee ook de zoon van den diweteur al eens een motorrijder heeft omvergereden, Is er voor de bedrijven, niet voor den direc teur. De Raad mag zich wel tweerqaal be denken, alvorens weer een dergelijk besluit te nemen, afgezien van het feit, dat men van een dergelijk hoogstaand ambtenaar zulke dingen niet zou verwachten. lig g« ^64.7im8rSiiKi?i9). 8611 opbreDa8t 6. Personeel. Met Ingang van 0 Augustua 1820 werd de kapitein-luitenant ter zee J. J. de Vries te Helder, die sedert 1 Juli 1810 ter beschik king was gesteld van den directeur-generaal der Zuiderzeewerken voor het doen van pei lingen en opnemingen in zee, en aan wien met ingang van 1 Augustus 1820 eervol ont slag uit den zeedienst werd ontleend, voor looplg benoemd tot Chef van den hydrogra- fiachen dienst bij de Zuiderzeewerken. Met ingang van 10 Augustus werd be noemd tot buitengewoon opzichter A. Wou- denbeiR. Grondboringen.' Dó eerste boorploeg beëindigde de borin gen langs de Friescb© kust; voor zooveel de weersgesteldheid het toeliet word vervol gens voortgegaan met het onderzoek naar de aanwezigheid van keileem in den zeebo dem nabij Stavoren, terwijl overigens borin gen werden verricht langs de Noord-Hol- landsche kust, ln verband met de aldaar te ontwerpen werken ter voorziening in de af watering. 0 De tweede boorploeg zette do boringen ln de richting van den ontworpen afsluitdijk tusschen Wieringen en de Frieeche kust voort, doch ondervond daarbij*veel opont houd door de slechte weergesteldheid. Peilingen. De peilingen werden ln de eerste plaats voortgezet benoorden de Zuld-Steenplaat, teneinde den loop der bestaande geulen al daar nauwkeurig te leeren kennen. Vervol gens werd aangevangen met eene opneming van het gebied benoorden het oostelijk deel van Wieringen, in aansluiting aan het ge bied dat in het vorige Jaar werd opgenomen. 84 uren per dag «n nooit nut Niemand sou dagelijks 24 oren onafgebro- keh kunnen werken. Toch is dit de taak der nieron zonder dat zij ooit rust krijgen. Zij hebben een belangrijke levenstaak to ver richten, omdat zij hot bloed flltreeren en er de vergiften en vloeibare onzuiverheden aan onttrekken. M. a. w. wij hebben flinke, gezonde nieren noodig om vrij te blijven van overtollig urine zuur en de lange nasleep van urinezuur- kwalen als niergruis, rheumatiek, water zucht, rugpjjp, blaasontsteking, ischias, steen, spit, enz. Geeft aan de nieren bij het eerste toeken van nierzwakte dadelijk hulp. Drinkt ge noegzaam zuiver water om de nierfilters door te spoelen en te reinigen, eet weinig vleesch en urinezuur-vormend voedsel, en versterkt de werking der nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Een zorgzame leef wijze en Foster's Rugpijn Nieren Pillen heb ben menig hardnekkig geval van nieraan doening en onzuiver bloed overwonnen Zelfs in gevorderde gevallen, waarbij meer dere kostbare behandelingen niet gebaat hadden, bewezen Foster's Pillen succesvol te zjjn. De aandacht wordt erop gevestigd, dat Foster's Pillen niet op de lever, maag of in gewanden werken. ZIJ dienen uitsluitend voor de nieren en blaas en ziekteverschijn selen van deze organen. Duurzame baat is hun beste aanbeveling. Hoedt u voor namaak. Elke echte doos draagt de handteekening van James Foster. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 08, h f 1.75 p. doos of ƒ10,— p. zes doozen. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING'. Heldersche Ct. por 8 mud. 1.50, franco p. poet 1.70. Buitenl. 2.50 Zondassblad 8 „0.67*/», „0.66. „1.05 Modeblad 8 „0.95, „1.0». 05 1.30 Poet-Girorekening No. 16066. BELGLE. De toestand der zeevlascherij ln Juli. Naar de Vlsecherij-Inapectle mededeelt, waa de toestand der zeevisacherij in Juli zoo mogelijk nog ongunstiger dan te voren. Weliswaar werd weer vrije invoer in Duitschland toegestaan, doch daar de koers der Duitsche valuta laag bleet had dit practische geen gevolg. Bovendien waren thans de steenkolen duurder dl dan in de vorige maanden. Het gevolg was, dat ook deze maand de visscherij niet alleen beperkt bleet maar dat ze zelfs van veel geringer omvang was en veel minder opleverde dan in Juli van het vorige jaar. Blijkens voorloopige opgave bedroegen de hoe veelheid en opbrengst van alle aangevoerde zee- viech respectievelijk rond 4.209.790 K.G. en ƒ1.707.900 tegen rond 12.828.000 K.G, en ƒ6.288.800 in Juli 1919. Do etoomtreilviasohorij leed, behalve onder de gewone handolsnuoeilijkheden, vooral onder de nieuwe stijging der eteenkolenprijzen. Het bedriif werd Ln hoofdzaak gaande .gehouden, doordat en kele stoomtreilers goedkoopere steenkolen in En geland laadden, waarmede dan eenige reizen ge daan konden worden. Slechts een klein deel van de stoomtreilvloot, n.1. niet meer dan 81 schepen (70 m Juli 1919) was dan ook Ju de vaart. Daarvan marktte een zestal uitsluitend en oen 25-tal ten deele in Engelsche havens. Da uitkomsten der stoomtreilers, die hier te lande hunne vangsten loeten, waren over het alge meen niet gunstig. Hoovoolheid en opbrengst der door hen aangevoerde visch bedroegen volgens reisdag gen 2367 K.G. in Juli van het vorige jaar. In het geheel hielden 8 stoomvaartuigen en 7 dend minder dan toenmaals. De totale hoeveelheid en opbrengst der aange- voerde viseh bedroeg ongeveer 93.000 K.G. en 50.800 tegen rond 120.000K.G. en 59.270 in Juli van het vorige jaar. Tengevolge van de onderlinge overeenkomst der hanngreeders om de vloot niet vóór 1 Juli in de vaart te brengen, waren op het einde dezer maand T?? haringv issoheravloot slechts 475 vaartuigen (34 stoom-, 23 motor- en 418 zeilsohepen) tegen 649 vaartuigen 63 stoom-, (27 'motor- en 559 zeil schepen) Ln Juli 1919 ter visscherij uitgevaren. ;AjJf^racht werd volgens voorloopige opgave 2.124.000 K.G. met een opbrengst van 779.800 Over het algemeen waren de vangsten niet groot, de reizen althans van «toom- en zellloggena lang en de prijzen, welke voor de haring verkre gen waren, matig. Gemiddeld per reisdag werd door allo vaartuig- soorten minder beeomd dan in Juli 1919. Vooral de besommingen der stoomloggers bleven verre beneden die van verleden jaar Juli. DROOGMAKING DEK ZUIDERZEE. Ingezonden mededeeling.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1