M. Pb. Polak. Arrondlssements-Bechtbank Ie Alkmaar. De mislukking der onderhandelingen te Minsk. Gezusters dieveggen. levoetaluiA PLAA1 CK NTET7VC5. Bij het laatst gehouden examen voor leerling-telegrafist en kantoorbediende bij de P. en T. iljn geslaagd T. de Bock en P. v. d. Vis, leerlingvü der M, U. L. O.-Sdhool aan de Molenstraat alhier. Te Amsterdam slaagde voor het Hoofd- ncte-examen de heer J. Pieters, alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. A. Meijer, oud-kapitein d<* genie, direc teur der gemeente-werken te Hengelo, is benoemd tot directeur van het gemeente lijke Bouw- en Woningtoezicht te 's-Gra- venhage. Naar wij vernemen zullen de leden van het oomité: „Nederland gedenkt zijn slacht offers der marine", die niet hier ter stede woonachtig zijn, Zaterdag cn Zondag a.s. tn deze gemeente vertoeven tot het houden van besprekingen en van een algemeene vergadering met de Heldersche leden van het hoofd-comlté. Het oomité houdt zitting Zaterdagmiddag van 28 uur in hotel Bel- jevue om belangstellenden te woord te staan. Gelijk de lezers van ons blad reeds zullen hebben opgemerkt, zal dezer dagen de „Casino"-directie het veertig-jarig bestaan der zaak op feestelijke wijze herdenken. En ook mag bekend worden verondersteld, dat er voor die gelegenheid nog iets te vuur staat, n.1. de huldiging van den heer M. P. Polak, tot voor eenige jaren het hoofd der zaak. Want het spreekt vanzelf, dat het jubi leum daarmede als het ware een geheel vormt In het jaar 1880 ving de heer Polak zijn loopbaan in deze gemeente aan met het geven van dansonderwijs. Aanvankelijk, gedurende ongeveer drie jaren, in verschillende kleinere lokaliteiten (het laatst in de Ooststeeg). De behoefte aan eigen lokaal deed zich evenwel gevoelen, zoodat de heer Polak overging tot aankoop van een winkelhuis, staande, waar thans het Casino-gebouw verrijst. Aanvan kelijk werd dit verbouwd tot café met een strijkje (In die jaren had de heer Polak het agentschap van de alom bekende brou werij „De Posthoorn"). Later werd op het groote, achtergelegen erf een houten zaaltje gebouwd. Vele oud-Heldersohen zullen zich prettige en vroolijke urqp herinneren, door gebracht in dit primitieve, maar gezellige zaaltje. In 1890 echter werd dit gebouwtje door brand vernield. Het werd vervangen door een grooter steenen gebouw. In den loop der jaren werd dit nog eenige keeren veranderd, terwijl in 1901 het voorgedeelte werd ver- nieuv^l en /de zaal op de ^tegenwoordige grootte werd gebracht. Doordat de werkzaamheden van den heer Polak uit den aard der zaak op het gebied van het openbaar leven lagen, zullen er on getwijfeld velen zijn, die uit clien hoofde bij zijn jubileum tegenwoordig zullen zijn. Ook op ander gebied heeft de heer Polak zioh be wogen. Enkele bijzonderheden willen wij aan stippen. Zoo was hij gedurende 16 Jaar kapel meester van het muzlekorps der schutterij hier ter plaatse en leidde hij menig oonoert in het toenmalige Spoorbosohje of in den tuin van het reeds lang verdwenen „TlvoU" aan de Loodsgracht. Als musicus maakte de heer Polak aan boord van hpt Nederlandsohe oor logsschip de opening van het Suez-Kanaal mede. Nu we toch het muziekgebied betreden de balmuziek en het strijkje der Polakken, staan, ook buiten Den Helder, hoog aange schreven. Dan is er de werkzaamheid van den heer M. P. Polak op het gebied der feestelijkheden, Koplnginnefeesten, Reuniefeesten. O. a. her inneren wij ons hoe de heer Polak een koor van 1000 kinderen leidde, dat onze Vorstinne bij een bezoek aan onze gemeente toezong en waarvoor hij den dank van H. M. ontving. Niet alleen echter op het terrein van fees telijkheid eh muziek kwam de werkzaamheid van den heer Polak tot uiting. Ook in den kring van de Ned. Israël. Gemeente alhier zal men deze weten te waardeeren. 80 jaar lang toch was de heer Polak secretaris dier gemeente, terwijl hij thans gedurende meer den 40 jaren reeds het secretariaat van het IsraëL begrafenisfonds waarneemt. De heer Polak en met hem „Casino" jubelt. Wij twijfelen niet of velen, die met hem in aanraking kwamen en niet minder zijne tal rijke oud-leerlingen, zullen voor hem zijn jubileum onvergetelijk maken. Over de feestweek in „Casino" een vol gende keer. Op verzoek herinneren wij hiermede even aan de houders van introductlekaarten, dat het uur van aanvang (op Zaterdag is.) van 7 uur is gewijzigd in zaalopening half drie, terwijl de deuren te half vier gesloten zullen worden. Brandstoffendlstrlbutie. In verband met de brandstoffendistributie hier ter plaatse hebben wij om eenige in lichtingen tot de Brandstoffencommissie ge wend. Het bleek, dat juist de vorige week de Brandstoffencommissie een bezoek had gebracht aan het Rykskolenbureau. Onze indruk van de aldaar gehouden con ferentie was wij laten hier een der leden van de Brandstoffencommissie zelf aan het woord dat het er met de voorziening van „zwarte" brandstof deze a.s. winter niet schitterend voorstaat. Wij waren er op uit gegaan om „bijzon derlijk" wat meer anthraciet en eierkolen toegewezen te krijgen, om dezer dagen weer Bonnen beschikbaar te kunnen stellen. Hoe wel nu de reis in dat opzicht niet vruchte loos is geweest immers er was hier van deze soorten zoogoed als niets in voorraad werden wij er terdege op gewezen, dat het publiek er van doordrongen moest zijn, dat er speciaal van deze soorten zéér geringe voorraden beschikbaar waren, en men er dus op moest rekenen, dat de gas- ookes, die op Bonnen beschikbaar wordt ge steld, óók genomen moest worden, wilde men verzekerd zijn het Minimum-Rantsoen te zullen ontvangen. De gascokes die in een Brandstoffen- District wordt geproduceert, moet om hooge transportkosten te vermijden óók in dat District gedistribueert worden. Alles wat binnen onze grenzen wordt geprodu ceert is onmisbaar voor de Distributie, ten einde het Minimum-rantsoen te verzekeren, en moet dus „ten volle" benut worden. De aanvoeren uit het buitenland blijven wis selvallig, en speciaal wat anthraciet be treft zijn wij in minder gunstige conditie dan in het vorige jaar, toen belangrijke hoe veelheden door België zijn geleverd. Het is dus beslist noodzakelijk, voor alle groepen, een groot gedeelte in den vorm van gasookes op de bonnen beschikbaar te stellen. Wij achten het niet ondienstig aan een en ander de noodlge bekendheid te geven, aangezien ons bij informatie bleek dat de gascokes, die op de Bonnen beschikbaar is gesteld zéér traag wordt afgenomen. Illu sies, omtrent de ruime verstrekking van „meer gewilde" soorten, behoeft men zich niet te maken, zoodat wij iedereen ernstig aanraden om alles wat op de Bonnen wordt verstrekt óók te nemen. Anders loopt men evaar dezen winter in de koude te zitten oor „eigen sohuld". Zanguitvoering op 27 Augustus a.s. Programma der te zingen liederen op a.s. Vrijdagavond van 8V» tot 91/» uur, door de Ohr. Zangvereeniging „Zingt den Heere", dir. P. Brizee. Lof zij den Heer Melodie uit 1665 De Wereld zingt Gods lof John Bacchus Dykee Zondagmorgen O. Kreutzer Twee Kerstliederen. Morgenwandeling J. Paardekooper Avondlied J. du Pui Hymne F. G. Beversluis Loof nu mijn ziele Melodie uit 1665 Avondlied Luiee Reichardt Rectificatie. Dinsdag j.1. vermelden wij in ons blad dat de pasgeopende winkel van den heer Van Wolferen, Koningstraat, is verbouwd dooT den heer O. Bos, dit moet zijn O. Bot. Zanguitvoering op 81 Augustus (Konlnglnne-verjaardag). Door den Heer Burgemeester bereids van toestemming voorzien, geeft de Afd. Helder van de R.-K. Vereeniging voor Volikszang bij gelegenheid van Koninginne-verjaardag op Dinsdag ajs. van 7—8.16 u. een zanguitvoe ring in de muziektent (Plantsoen). Het, onder leiding van den heer A. J. Lee- wens uit te voeren programma bevat kinder liederen Voor vrouwenkoor: „Oranje-Nassau Cantate" van O. van Rennes en voor mannen koor: „Vlaggenlied" van Verhulst en „Hol lands Glorie'1 van Rich. Hol, een en ander met koperbegeledding van de Muziekvereeni- ging „Wixmubst". Uitspraken: M. E. de B„ Amsterdam, diefstal, 2 mij den voorw. met 2 proefjaren. Hendr. L., Helder, feit en uitspraak als boven. G. W., huisvr. J. A. G. B., Helder, heling, 4 maanden gev. A. de L., Helder, diefstal, 20 boete, suba 20 dagen gev. Ohr. P., Helder, diefstal van gas, 1 maand gev. Nieuwe zaken Dat alweer de ellende, met dien grooten onbekende. De smid Van Bodegraven te Koqgras miste sinds den nacht van 16 op 16 April 4 rollen prikkeldraad, die blijkbaar van zijn erf waren gestolen. Het ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat de losse werkman P. O. 8. te Helder aan den landbouwer Dekker aldaar die 4 rollen had verkocht voor 14 plek, 'n reuzen- koopjel De slager M. Koning uit 8t Maarten was b]j de tnassel tegenwoordig. Natuurlijk werd aan Plet gevraagd hoe hij in het bezit van dit prikkeldraad was geko men en toen hij daarop geen voldoende op heldering kon geven, werd h# In staat van beschuldiging gesteld en stond j.1, Dinsdag terecht. Piet wensohte echter niet tot benige be kentenis over te gaan. HIJ was totaal on schuldig, had het prikkeldraad gekocht van een onbekend man,, die hij misschien wol zou kunnen opsporen, als de reohtbapk hem de reiskosten en tijdverzuim maar vergoedt. Het was waarlijk een edelmoedig aanbod, doch de officier wenschte er geen gebruik van te maken. Die dacht zeker ook: beter een vogel in de hand, dan 10 in de lucht en stelde voor om Piet te veroordeelen tdt 1 maand gev. Bekl. was in het bezit gevonden van het gestolen prikkeldraad. Hij kon niet voldoen de ophelderen hoe hij er In het bezit van was geraakt en bovendien had hij het prikkel draad ver beneden de werkelijke waarde ver kocht Allemaal aanwijzingen, die het O. M. êr toe brachten, schuldig verklaring en ver oordeeling tot bovengemelde straf te requi- reeren. Piet liet zich ook door dat requisitoir niet van de sokken blazen en bleef stabiel bij zijn dierbaren onbekende. BUITENLAND. DE POOLSCH-RUSSISCHE OORLOG. De nederlaag der Sovjet-troepen. Londen, 24 Aug. Wij vernemen uit ge zaghebbende bron, dat de Polen 63.000 ge vangenen maakten, 200 kanonnen en JOO0 machinegeweren veroverdtn. Warschau, 24 Aug. Een communiqué meldt: De overwinning der Polen is volledig. De Bolsjewisten zijn geheel in de pan gehakt. Wij maakten 70.000 gevangenen en verover den geweldige hoeveelheden munitie <>n voor raden. Duizenden gevangenen komen nog steeds binnen. Het resultaat van de ver .ve ring van Bialystock is, dat het noorderleger der Bolsjewisten tenslotte afgesneden is. Capitulatie. Naar de Poolsehe bladen meedeelen, heeft het bolsjewistische leger ten westen van Mlawa met den commandant der Poolsehe troepen onderhandelingen over de capitulatie aangeknoopt. De bolsjewistische troepen zijn hier ongeveer 60.000 man sterk. Een Russisch tegenoffensief? Berlijn, 25 Aug. Volgens berichten uit Mark- grabowa bereiden de Russen achter de Njemen een groot nieuw tegenoffensief voor. Er wor den geweldige troepenmassa's gesignaleerd. Totdusver zijn 60.000 Russen over de Duit- sche grens getrokken. Bijzondere incidenten hebben zieh niet voorgedaan. Londen, 25 Aug. Alegmeen wordt thans aangenomen, dat de onderhandelingen te Minsk zullen worden afgebroken, tengevolge van de keer in de krijgskans. Naar de Warschausche oorrespondent van de „Morning Post" meldt, heeft Prins Saple- ha, de Poolsehe minister van bultenlandsohe zaken, reeds een draadloos telegram aan de Sowjet-regeering gezonden, waarin hij voor stelt de vredesconferentie naar Warschau te. verplaatsen, zulks met het oog op de gebrek kige verbindingen tussohen Minsk en War schau. Dezelfde oorrespondent sednt: Hier is mèn algemeen van oordeel, dat de Poolsehe op- marsch overal .ten einde is gebracht, behalve in het Zuiden, waar Boedienny's ruiterij nog over de Zbrucz uit OostrGalicië voort woidt gedreven. Londen, 25 Augustus. De «Manchester Guar dian" meldt uit Minsk van 23 Augustus., dat het Poolsehe antwoord op de Russische vre desvoorwaarden neerkomt op een volkomen verwerping ervan. Slechts een der vijftien voorwaarden wordt aanvaard, n.1. de demo bilisatie en dit alleen als Rusland eveneens demobiliseert. RUSLAND. Corruptie. Het bolsjewieksche blad Iswesöa deelt mede, dat bij een inspectie van de opslag plaatsen van goederen te Moskou de ergste wantoestanden aan het licht gekomen zijn. Overal heersdht de grootste wanorde, de bolsjewieksche administratie is hier op de meest onredelijke, ondoelmatige wijze te werk gegaan en heeft bovendien zelf met de goederen gespeculeerd. Er bestond heele- maal geen organisatie, heelemaal geen re gister van de voorhanden goederen. Het ge volg is geweest, dat er eensdeels een groot aantal goederen eenvoudig zijn blijven lig gen, waaronder heele wagonladingen met aan bederf onderhevige goederen, difl nu geheel vergaan teruggevonden zijn, ander deels op de grootste schaal fraude gepleegd werd. Een geheele fraude organisatie is zelfs ontdekt (dat was blijkbaar het eenige, waarvan hier organisatie bestond 1) waarbij de oontroleerende ambtenaren samenwerk ten met de dieven. Er zal een rapport over deze zaak aan den sowjet der volkaoommlaari aaen gezonden worden. Een stad verbrand. Naar de Temps uit Hélsingfors verneemt, is daar uit Moskou bericht onvangen, dat de stad Saratof bijna geheel door brand is vernield. De brand duurde 8 uur en legde heele wijken in de asch. 100 burgers vonden den dood in de vlammèn. 26000 zijn dakloos. Tal van schepen in de Wolga zijn mede ver brand. Korte berichten. Te Saragossa zijn een architect en twee ingenieurs doodgeschoten door een staker van het electriciteitsbedrijf, toen zij bezig waren een kabel te herstellen; de dader werd gearresteerd. Aan het Attermeer in Oostenrijk is een steiger ingestort, waarbij meer dan 100 personen zwaar gewond en eenige gedood werden. GEMENGD NIEUWS. Onder den trein. Tijdens het rangeeren op het spoorw emplacement te Zaandam heeft Maandag de rangeerder L. W. Lingbeek, die op do ma chine van den rangeerenden trein stond, een ernstig ongeluk gekregen, aan welker gevol gen hij bij aankomst in de pollkliniek is over leden. Of dó verongelukte door de machine is go- grepen of hiervan afgevallen is, zal het on derzoek nog moeten uitmaken. Lingbeek was 25 jaar, gehuwd en vader van een kind. Een ongelukkige tocht. Dezer dagen kwam de veehouder M. van Assendelft uit Purmerend. Zijn voor do kar gespannen paard schrok voor den stilstaan- den automobiel van dr. N. te Wormer. Ge noemde M. viel van zijn kar en kneusde twee ribben. Na door dr. N. verbonden te zijn, bracht deze hem per auto naar Assendelft. Zijn zoon zou echter den weg naar huis ver volgen. Ter hoogte van de markt passeerde de auto van dr. N. genoemd paard en kar. Het paard schrok weer en nu viel de zoon van de kar en brak zijn been. Ook die werd door dr. N. verbonden en per auto naar zijn woning vervoerd. Kinderroof. Een 8-jarig knaapje, dat In de Johannes Verhulststraat te Amsterdam aan het spe len was, ontmoette een Zigeuner, die hem naar zijn woonwagen wist mede te lokken. Het kind volgde den man, niets kwaads ver moedende. De wagen vertrok terstond in de richting van het Gooi. Eenige dagen lang werd door de politie naar den bewusten Zi geuner gezocht, tot zij plotseling aanwijzi- gingen kreeg, dat de wagen nabij Laren aan den weg stond. Een inspecteur en een rechercheur begaven zich er ijlings heen en slaagden er in den kinderroover op den weg te arresteeren. Het kind werd in de wagen aangetroffen. De arrestant verklaarde, dat het jongetje in Amsterdam naar hem was toegekomen en hem water had gevraagd. Het ventje wist zijn huis niet meer te vinden, weshalve hjj hem meenam. De Zigeuner is reeds ter beschikking van de justitie gesteld en bevindt zich in het Huis van Bewaring. De rechtbank te Breda veroordeelde de gezusters, die als dienstboden by een notaris te Tilburg te diens nadeele voor een bedrag van ruim 6500 gulden stalen, respectievelijk tot acht en vier maanden gevangenisstraf. Het O. M. had resp. een jaar en tien maan den gevangenisstraf geëischt. De moord te Grflpskerk. Omtrent den Zaterdag gemelden móórd te Grljpskerk, meld Het Volk" nog het volgende In de gelagkamer van het hotel ,8poorzicht" werd de napret der feesten van de Vereeniging voor Volksvermaken gevierd. Zooals dit hier veelal gebruikelijk is te doen, ging dit tot in den morgen. Aan een der tafeltjes zat, met den verslagene (den 31-jarigen 8imon Likkema van Den Horn, gemeente Adaard), ook de 27- jarige J, Pompstra, arbeider te Niezyi, beiden ongehuwd. Hoewel op dit late uur, 8l/s uur Zaterdagmorgen, de toon van het gesprek somtijds nu niet bepaald vriendschappelijk was en .de aanzittenden onder den invloed van drank wat zat te «zeuren", ruzie was er nu bepaald niet. Ruggelings van het gezelschap zaten tenminste drie dienaren van politie, wier optreden niet noodig werd geoordeeld. Toen de kafeehouder, de neer Gorter, den aanwezigen verzocht te vertrekken, ging het gezelschap uiteen. In den doorrit bij 't kalee, waar de fietsen der vertrekkenden waren ge stald, zeide P. tot 8.: «Komt u maar met mij, daar is u het veiligst". Beide betaalden aan den stalknecht een dubbeltje, waarna P. tot den knecht zei«Doe die staldeur maar dicht, ik heb nog wat met 8. te verhandelen." De knecht hoorde toen woorden als: «Ik steek je dood", waarna hü de politie waar schuwde. Deze trad den stal binnen en zag juist, dat S. achterover zeeg. Dit geval speelde zich in een paar minuten af. De politie nam toen P. onderhanden. Zij nam hem een boksijzer af. En niet anders den kende of 8. was hiermee geslagen, liet zij P. verder begaan. Later bleek, dat 8. een groote steekwond in de borst had en niet meer leefde. De politie nu in gezelschap van burge meester Bakker ging P., die inmiddels de vlucht had genomen, uit zijn bed lichten en arresteeren. Een mes werd in den stal gevon den. Bij het verhoor, eerst door de politie en later door het inmiddels gearriveerde parket uit Groningen, wist men P. reeds tot eene zoo goed als geheele bekendenis te krijgen, waar na hij gevankelijk naar Groningen werd ge voerd. Het lyk werd geschouwd en gekist en roor de sektie naar Groningen gebracht. Naar wy vernemen, had reeds een vorig jaar de verslagene P. den dood gezworen, zoo dat vermoedelijk eene oude veete beBtond, die hier thans op sluipmoordenaarsmanier werd uitgevochten. De verslagene stond niet guns tig, de dader daarentegen vry gunstig hekend. Het geval veroorzaakte in deze vreedzame omgeving groote opschudding. Een duistere zaak. Men schryft uit Dinxperlo: Zaterdag J.1. was ons dorpje in rep en roer. Sedert een paar dagen was, na eenige afwezig heid van ongeveer 5 jaar, in ons dorp terug gekomen een door de ingezetenen algemeen geacht persoon. Deze persoon, die nogal op den voorgrond trad, had het by zyn familie verbruid en by het uitbreken van den oorlog wera hij spoedig weg gewerkt, door middel van uitwijzing. Hy had zich te Utrecht gevestigd, bewoog zich vry en zoolang de wet hem verbood terug te gaan was de Familie hem hier kwyt. Toen die tyd verstreken was, werd hy geesteiyk abnormaal verklaard en naar het krankzinni gengesticht .Geel" in België getransporteerd. Deze dagen was hy per rywiel tiaar hier terug gekomen en iedor met wie hy in aan raking kwam, verklaarde dat zyn verstand oed is. Drie dagen heeft hy hier vertoefd e» aterdag werd hy onder geleide van 8 politie mannen weer uit zyn huis en ook per auto weggevoerd. Het aantal menschen, dat van de plannen tot ontvoering de lucht gekregen had, was tot honderden aangegroeid. Dreigende uitroepen werden vernomen en men wierp zich voor den auto, om het wegryden te verhinderen. Met revolvers moesten de menschen terug gedreven worden. De man, die vervoerd werd, sprak de menigte toe en verzocht haar bedaard te biy ven, doch hy kon niet na laten te zeggen, dat men hem reeds 5 Jaar van vrouw en kinderen door opsluiting afgehouden had, en dat hy nu zeker weer voor 5 jaar weggevoerd zou worden. Toen de auto weg reed, koelde de menschen hun woede op hen, die, naar z|j meenden, de aanleiding tot die gewelddadige vryheidsbe- rooving waren, en met steenen werden de familie en de aanwezige dokter bewerkt. Een er van werd zelfs licht gewond en vluchtte voor de woedende menschen by een der dorps- ljpgen binnen, maar hy werd direkt weer uit geworpen. Een sterke politiemacht bewaakt thans de woningen der betrokkenen, doch dit kon niet verhinderen dat ruiten ingeworpen werd. De burgery neemt met dezen gang van zaken geen vrede en reeds is een kommissie gevormd, om in deze duistere zaak licht te ontsteken. Ieder, die den man van naby kent, verklaart, dat er geen sprake is van abnormaliteit, maar dat andere overwegingen in deze een rol spelen. Het personeel van de zaak nam direkt in zijn geheel ontslag en de ingezetenen besloten niet meer in de zaak te koopen of eerst moet de baas weer terug zyn. (Volk). Auto-bandieten. In de bnurt van Recklinghausen hebben vier onbekend gebleven gemaskerde auto-ban dieten een wagen, waarin 2 miliioen Mark naar de mijnen Emscher-Lippe werd vervoerd overvallen. Zy schoten den koetsier en twee mynbeambten dood: roofden 1 milioen mark en gingen er in hun auto vandoor. Het geld was bestemd voor uitbetaling van loonen By Bochun is een dergelijke aanval gepleegd. Daar zyn twee beambten die met groote be dragen op weg waren naar de myn Konstanza, neergeschoten, de een is dood, de ander zwaar gewond. Ook in dit geval hebben de ban dieten een goeden slag geslagen UIT DEN OMTREK. MAMNEBERICHTEN. Hr. Ms. Schorpioen. 1 Dei! 27aten Augustus wordt het torpedo- instructieschip Schorpioen uit den dienst gesteld en de luitenant ter zee eerste klasse O. Bender eervol ontheven van het bevel over genoemden bodem, en hem het hevel opgedragen over het depótsdhip van de on derzeebooten Oornelis Drehbel Rijkswerven. Texel, 25 Aug. Mejuffrouw T. Kikkert, die dezer dagen met gunstig gevolg examen deed voor telefo niste, is ook voor kantoorbediende geslaagd In September zal aan den Burg een feest gehouden worden ten voordeele der missie. Men is van plan aan dit feest een Fancy-Fair te verbinden. Morgen zullen te de Cocksdorp volksfeesten worden gehouden, bestaande in: hindernis- ryden op fietsen, tobbesteken enz. Op Koning innedag zal een dergelyk feest gevierd worden aan De Koog. Callantsoog. Mej. A. Gysberts en de heer A. Nol, onder- wyzeres en onderwijzer aan.de Openbare School alhier, zyn beiden geplaatst op de lijst van bij voorkeur benoembaren by het Open baar Onderwijs te Amsterdam. Aan den hoofdofficier van gezondheid ls kl. B. van UtteTen ie vergund uit Ooet-Indlë naar Neder land terug te koeren. Officier van gezondheid le iel. 0. W. Botten» ie ter beschikking gesteld. Bij K. B. Is eervol ontslagen wegens langduri- g^en dienst met toekenning van pensioen de kapi- tein ter zee A. O. de Jonoheere, alsmede de luitj- n&ntrkolonel der mariniers A. H. Bakker, de laatst»- genoemde met den titulairen rang van kolonel. Bü K. B. Is bevorderd tot kapitein ter zee da kapitein-luitenant ter zee W. R. H. van Leersum. BIJ K, B. is eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e kl. J. P. Abölnga. De kapitein ter zes G. F. Nooidhoek Hegt ie met 1 Sept, gesteld ter beschikking. De officier-machinist 8e kl. J. Terp st ra is met 1 Sept., op verzoek, op non-activiteit geeteld; de officier van. administratie 2e kl. J. G. van Kregten is met 8 Sept. geplaatst bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord als officier-instructeur. Gerepatrieerd nit Ooet-IndiS: Op 14 Aug. per particulier stoomschip „Siniioro": Schipper K. Kramer; bootsman K. de Jong; torpe- dist-xnajoor I. Harms; eergeant-torpedomaker A. J. Steendam. Op 19 Aug. per particulier stoomschip „Kawi": Korporaal-seiner A. J. Woltering; korporaal-tim merman L. P. T. van Son; korporaal-bottelier P. G. Schooté; korporaal-kok P. G. van Baaren; ma troos-bottelier P. van Sinderen; matroos-schri.iver A. J, Vorstman en H. H. Bokel; matroos 2e kl. L. Hoenderdos; matroos 8e kl. Th. de Roo; marinier 2e kl. I. Huizing. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der zeemacht: Op 25 Aug.: eergeant-machinedriiver P. Nielen van Onderzeedienstkazerne naar Hr. Ms. K UI. Onderzeeboot K V. De bij de Ned. Stoomboot-Mij. Fedjenooid te Rot terdam in aanbouw zijnde onderzeeboot K V 7-Ant. a.s in dienst gesteld en zal te1 October dJLv. naar Nsd.-Indi6 vertrekken. De torpedobooten G 2 en G S zfin op 's Rijke werf te Heilevoetaluis in conservatie opgenomen. LEGERBK&ICMTEN. Loonen voor losse bnrgerwerklleden. Bil Min. beschikking is bepaald: Nu volgens de ter zake uitgevaardigde bepalingen bet achterstal lige verhoogde loon vanaf 1 Juli 1918 óók moeten worden toegekend aan loese werklieden, die reeds zijn ontslagen, moet van dat loon óók worden in gehouden de verplichte bijdrage >oor weduwen en w wezenpensioen. Tegemoetkoming Onderhoud Kleeding. Aan de dienstdoende onderofficieren, behooiende tot de gewone vrijwilligers van den vrijwllllgen landstorm, die vanaf 1 Januari 1920 in den onder- offlclerarang tot dit instituut behoorden, worden voor het jaar 1920 de volgende tegemoetkomingen voor het onderhoud van hunne kleeding eu uit rusting toegekend: vaandrig» en adjudanten-onder officier 50.—; onderofficieren beneden dien rang 25.—. Inlijving. B jt gymnas binnen het fort Erfprins te Den Helder eene Inlij ving plaats hebben van lotellngen der lichting 920, bestemd voor het garnizoen alhier. Buitenl&ndsch verblijf. Door den Min. van Oorlog is bepaald: Ten aan zien van de kleeding en uitrusting van met groot- verlof zijnde dienstplichtigen van de militie, de landweer, en den landstorm, aan wie vergunning ia verleend zich buitenslands, enz. op te houden, behoort als volgt te worden gehandeld. Zii. die een vergunning als hiervoren bedoeld hebben verkre- en, om zioh in de Koloniën of wel in den vreemde uiten Europa op te houden, behooren hunne klee ding en uitrusting op te zenden aan den Comman dant van het Korpe of Korpsgedeelte, waartoe zii behooren; en zij, die vergunning hebben verkregen zioh in den vreemde in Europa op te houden, de zeevlseoherij buitenslands of de budtenlandsche zeevaart uit ts oefenen, behooren zelf voor de be waring van hunne kleeding en uitrusting zorg te dragen. Voorts wordt eangeteekend in bedoeld schrijven van den Minister, dat ook de dienstplich tigen met onbepaald klein verlof, in het geval hiervoren bedoeld, zelf voor de bewaring van hunne kleeding en uitrusting verantwoordelijk zijn. Aug. STOOMT A ARTBERICHTKN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Grotlus, uitr., pass. 28 Aug. Gibraltar. Rembrandt, thuïar., pass. 23 Aug. Kaap Bon. Radja, uitr., pass. 19 Aug. Perim. Kon. Hollandsehe LloytL Gelrla, thulsr., vertr. 28 Aug, Pernambueo. Salland. uitr., vertr. 22 Aug. v. Santos. Zeeiandia, uitr., vertr. 23 Aug. v. Lissabon. Delfland vertr. 24 Aug. v. A'dam n. Buenos Ayras. Hollandia, thulsr., vertr. 24 Aug. Plymouth. Rotterdamse!» Lloyd. Bandoeng. thulsr., vertr. 22 Aug. v. Port Garoet, uitr., arr. 22 Aug. te Sabang. Goentoer, thulsr., vertr. 20 Aug. wPadang. Kediri, v. Benisaf n. Middlesbro, pass. 24 Dover. Medan, uitr., pass. 24 Aug. Ousseant Menado, uitr., vertr. 20-Aug. v. Padang Patria, truisr.. paes. 24 Aug. Gibraltar.' Sa'stiga, v. Aiexandrië n. Gibraltar, paos. 23 Aug. Malta. Kon. West-Indisehe Maildienst Crynasen vertr. 22 Aug. v. Trinidad n. Havre. Oranje Nassau, thuisr., vertr 25 Aug. v. Ilavre. Prins Frederik Hendrik, thuisr., vertr. 25 Aug. v. Havre. Atramemnoo arr. 22 Aug. v. A'dam te San Pedro de Macoris. Almelo, v. Hamburg n. Valparaiso, arr. 21 Aug. te Colon. Holland—Amerika Lijn. Beukelsdijk. v. R'dam n. Philadelphia en BaJti- more, pass. 23 Aug_Lizard. Callisto arr. 25 Aug. v. Savannah te Rdam. Gorredijk, v. R'dam n. N.-Orleans, vertr 22 Aue v. Vera Croz. Holl.—Britsch-Indië Lijn. Kieldrecht vertr. 23 Aug. v Madras n. Calcut»* Vechtdijk, uitr., vertr. 23 Aug. v. Suez. Holl. O.-Azië Lijn. Kaugean, uitr., arr. 24 Aug. te Genua. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Albireo, uitr., arr. 23 Aug. te Montevideo. JavaNew-York Lijn. Madioen, v. Java r N.-York, paos. 22 K ug. Fer- nando Noronh» Soimmelsdiik, v Java n. N.-York, arr 21 Aug. ts Port Natal. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Sarpedon arr. 24 Aug. v. Hamburg te A'dam. Agapenor, v. Japan n. A'dam, pass. 20 Aug. Gi braltar. Laomedon, v. Japan n. A'dam, vertr 20 Aug. v. Port Swottenhhm.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2