NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA „HOLUNDM" REGENJASSEN HERMAN NYPELS. No. 5292 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1920 48e JAARGANG FEUILLETON. Vraagt Nederlandsch fabrikaat, in het gebruik solide, in prijs uiterst billijk, en gegarandeerd waterdicht. Kleedingmagazijn (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: HelderscheCt. per 8 mud. 1.60, franco p. post 1.70. Bultenl. ƒ2.50 Zondagsblad 8 „0.571/., n „0.65. „1.05 Modeblad 0.95, i .Lasae nummers der Courant 4 ct. t30 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DB BOER Jr., HELDER Bursau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 60 Post-Glrorekenlns No. 16066. ADVERTENTIEN i 20 ot p. regel(galjard). Ingw. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adreeBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 et Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. BUITENEAIirD, De Poolsch-Russlsche oorlog. Volgens een draadloos bericht uit Moskou, heeft het Russische leger de reorganisatie voltooid en nieuwe stellingen ingenomen; het heeft het offensief hervat en reeds eenige plaatsen in de nabijheid van Bialistok bezet In Galicië hebben de Russisch-OekrajienBche troepen eveneens overwinningen op de Po len behaald. Berichten uit Berlijn melden reeds, dat Grodno genomen werd. Naar het Russische legerberidht meldt werden tn de streek van Wolkowysfc ver scheiden plaatsen bezet. Bij Brest Litowsk zijn plaatselijke gevechten aan den gang. In het gebied van Wiadkair Woiinski bezetten wij Biels en verscheiden plaatsen benoorden die stad. Wij namen gevangenen en namen 3 kanonnen. In de streek van Lamberg en Przemysl zijn felle, voorspoedige gevechten aan den gang. In de Kri xnbij Oriechof hou den de voor ons gunstige gevechten aan. De vredesonderhandelingen. In eendraadloos telegram aan deni Pool- schen minister van buiteniandsche zaken weigert de Russische regeering verplaatsing van de onderhandelingen naar Riga en blijft bij haar eigen voorstel om ze in een stad in Estland voort te zetten. Een Russisch dreigement In een radiogram der Russische regeering aan den Russisohen zaakgelastigde te Ber lijn, Wigdor Kopp, wordt gezegd, dat Pool- sche troepen de Duitsche grens hebben over schreden zonder te zijn ontwapend. De zaakgelastigde krijgt opdracht daar omtrent van de Duitsche regeering ophelde ring te eischen. Indien het ophanden zijnde Russische of fensief het roode leger weer aan de Duitsche grens mocht brengen, zou de Russische re geering „dienovereenkomstig handelen11. Koningsbergen, 31 Aug. De opmarsch van het leger van Boédjeny duurt voort in weer wil van den taaien tegenstand der Polen. Ten Oosten van Lemberg hadden voor de Bolsjewisten succesrijke gevechten plaats. RUSEAND. De Bolsjewisten en Wrongel. De Russische delegatie in Londen heeft bekend gemaakt, aldus meldt de „Daaly Te- legraph'*, dat zij het volgende telegram uit Moskou heeft ontvangen d.d. 80 dezer: „De door generaal Wrangel gelande troe penmacht in Koeban is volkomen vernietigd. Nadat de roode troepen haar hadden versla gen, sneden zij haar verbindingslinies af, omsingelden haar en vernielden bij een nach- telijken overval haar hoofdkwartier. In het Noorden van Taurië is de regeering van Wrangel geheel verslagen; zij houdt thans alleen nog maar de Krim bezet." Dit bericht is nog niet van andere zijde bevestigd. Onlusten te Petersburg en Kroonstad! Volgens een uit Rusland afkomstig bericht duren de onlusten te Petersburg en Kroon- stadt voort. Er hebben dagelijks massa's te rechtstellingen in beide steden plaats. In de nabijheid van Kroopstadt had een groote ont ploffing plaats, waarvan men de oorzaak nog niet kent. De berichten uit Moskou zijn onderling tegenstrijdig, maar het meerendeel ervan stelt vast, dat de heerschappij der Sovjets bedreigd wordt. De geruchten over moord aanslagen op Lenin en Trotzkl, of opstanden tegen de bolsjewistische heerschappij willen niet verstommen. Enver pasja, die in Moskou is aangekomen, om met de bolsjewistische leiders een veldtocht tegen Engeland te or- ganlseeien, vindt na de groote bolsjewistische nederlaag, nog maar weinig tegenliefde. door JES3IE DOUGLAS KERRUISH, voor Nederland bewerkt door L. ALETRINO. 37) Hoe wij den cherubijn op de kar kregen, daarvan zou het verhaal misschien evenveel uren vorderen, als wij er mee bezig waren. Genoeg zij, dat het gevaarte tenslotte erop stond, en dat, toen het zoover was, de vijf honderd werklieden, die er bij hadden ge holpen, een ^ALLurmduilabr' van verlichting Blaakten en de ongeveer vijfduizend: toe schouwers het cordon van gendarmes verbra ken en een oorverdoovend gejuich aanhie- ven. Thans was aan de orde het vervoer naar de rivier, waarheen arbeiders, gehuurd met do Garoliniscbe dollars een soort weg ge maakt hadden, over een afstand van orn- strecks drie mijlen. De eerste mijl werd be- kjekkeiyk vlot afgelegd; zij liep over een «feu terrein, de arbeiders waren nog frisch y* de kar een zeldzame noviteit Tweehom- yerd man trokken haar voort aan vijf kabel touwen, en zongen daarbij dmpromptua te •J^rer eer, onder leiding van een opzichter, ~re °P het gelaat van den op zijn kant liggen- cherubijn zat, en de maat aangaf. _H®twas een wonderwerk, die kar, zoozon- ja, zij was de grootmoeder van alle ^arren. Haar ouders waren, door AlWh's, des scheppers genade, Vernuft en Vlijt, en haar De opstand ln de Oekrajine. Weenen, 31 Aug. Uit Praag wordt gemeld Achter he front bij Kiejef hebben de opstan dige boeren geregelde troepenafdeelingen geformeerd en hebben daarmede de bolsje wieken aangevallen. Zij hehben de Russische troepen teruggedreven tot op 66 KM. van Kiejef. Het boerenleger staat onder bevel van den ataman Morachsewitsj. Voortdurend sluiten zich boeoren bij de opstandelingen aan. Naar verluidt zouden de bolsjewieken Kiejef reeds hebben ontruimd. Uit Krakau wordt gemeld, dat hef petro- leumgebied van Drohytsj en Borislaf door de West-Oekrajiensche opstandelingen is bezet. De ruiterij van Boedjeny ls door de boe ren teruggeslagen en heeft op 26 Augustus de Stryj-linie onder den druk der boeren- troepen moeten ontruimen. Het geheele ge bied ten Noorden van de Stryj en ten wes ten van Borislaf is door de rebellen bezet. Zij hebben ln dit gebied een eigen regee ring ingesteld. Ook tegen de Poolsobe troepen hebben de opstandelingen successen behaald, waarbij zij vele krijgsgevangenen maakten en 23 machinegeweren veroverden. Naar het heet zullen de opstandelingen een federatie tusschen de Westelijke en de Oostelijke Oekrajine tot stand brengen. ENGELAND. De mijnwerkers. De uitslag van een onder de mijnwerkers gehouden stemming of al dan niet gestaakt zou worden, bad tot resultaat, dat 606.702 stemden vóór een staking, terwijl 238.865 zich daartegen verklaarden. De beteekenis van het groote aantal tegen stemmers wordt nog vergroot, wanneer men in aanmerking neemt, dat vele duizenden mijnwerkers niet stemden, terwijl in bepaalde districten de stemming een meerderheid te gen staking te zien gaf. Zoo hebben er in Nottinghamshire 12.000 niet gestemd, 17.000 waren vooor staking en 13.887 er tegen. De cijfers uit Yorfcshire zijn nog opmerke lijker. 68.530 stemmen zijn daar voor staking uitgebracht, 55.997 tegen. Deze gegevens toonen aan, dat do meenin- gen des werklieden sterk uiteen loepen en de pers beschouwt dit feit als een waarschu wing aan de leiders, dat de staking oneenig- heden onder de leden kan veroorzaken. Ongelukken op straal Blijkens een verslag van den commissaris van politie e Londen zjjn er in 1919 door on gelukken op straat in de Engelsche hoofd stad 688 personen gedood, tegenover 612 in 1918. Het aantal gekwetste personen was 19.027 tegenover 15.091 in 1918. Het cijfer van 1619 is het hoogste sedert 1616. IERLAND, pe moorden op polltle-beambten. Volgens een officieele statistiek zijn er van 1 Januari 1919 tot 81 Juli van dit jaar 70 majn van de Royal Irish Oonstabulary gedood en 108 gewond. Het totaal tot 21 Augustus is 78 politiebeambten gedood en 184 gewond. Te Eden bij Glenties (N. W. Ierland) ls Zaterdagavond de vrederechter majoor Jofan- stone doodgeschoten. Hij zat te ongeveer tien uur in zijn eetkamer, toen er door het raam op hem geschoten werd. De onlusten te Beifast. Bij de relletjes te Beifast zijn Maandag 6 dooden gevallen. Het ia onmogelijk het aantal gewonden te bepalen. De hospitalen zijn er vol van. Verscheidene hebben ernstige ko- gelwonden. Sedert Woensdag zijn er ten minste 18 dooden. Het ernstige van de troebelen van gisteren was, dat de ordeverstoorders bij stroomen kinderen waren piasters en voorspoed voor allen, die in haar schaduw werkten. En nog veel meer in denzelfden stijl, waarbij leder couplet werd voorafgegaan door „YTAllah" en gevolgd door het refrein: Verzeng e de baard van hem, die ons tegenspreektl" Maar weldra was het nieuwtje eraf; nu be gonnen zij de kar in haar ware gedaante te zien, bet was een beest van een kaf, waarvan de voorvaderen in het Zwarte Vuur brand den. Haar vader was een hond, en haar moe der had nooit een neus bezeten. Verzenge de baard van hem, die hen tegensprak 1 Haar kinderen waren gebroken ruggen en vereelte handen. Zij behoorde thuis verzenge de baard van hem, die hen tegenspreken mocht in het land der onzahigen, waar zij getuige moest zijn van de folteringen van dien meest goddeloozen ongeloovige. Toen werden hun zagnen niet oirbaar meer, en toen de kar zes keer was blijven steken in een zacht gedeelte van den weg, en de werklieden gedurende t heetste gedeelte van den dag een uur had den gerust, waren allen, Chaldeeërs, Turken en Arabieren het er roerend over eens, dat het een onmogelijke onderneming was, waar uit weinig heil kou voortkomen. Anders ge zegd: zij staakten. Eenige opzichters werden als afgevaardigde naar ons toe gezonden met de boodschap, dat de wagen betooverd was: een der aanwezigen had zeker het (kwade oog. Wij raadden hen aan, dan maar zelf de schul dige te zoeken. Tot algemeene vreugd» werd Fiers, die het werk met zeldzame energie had geleid, als zoodanig aangewezen; om aan een formeele steeniging te ontkomen, moest hij mdh achter een heuveltje verschansen; de kar weigerde echter hardnekkig zich te ver roeren. Naderbij gekomen, bood ik mij aan o-m te beproeven of ik ook mg een ander Ingezonden mededeellng. tot in het hart van de stad doordrongen. Zij schoten er met revolvers. In de voornaamste zakenwijken zjjn alle zaken gesloten. Sin n-F ei n als zedelijkheidsapostel. Londen, 1 Sept. Volgens een bericht uit Dublin had er te Rosslare een merkwaardig voorval plaats. Gemaskerde en gewapende mannen deden een bal ophouden, gelastten de leger- en marineofficieren te vertrekken en eiichten, dat eenige der dansende dames naar huis zouden gaan, omdat zij onvoldoen de gekleed waren. Lloyd meldt uit QueeDstownde kustwacht van Crookhaven deelt mede, dat alle gebou wen van Brownhead vannacht door brand en hommen vernietigd zijn. DUITSCHLAND. De genoegdoening Inzake Breslau. De Fransdie gezant overhandigde Dinsdag aan den Duitschen minister van buiteniand sche zaken een nota wegens de jongste ge beurtenissen te Breslau. De nota eischt wegens de gebeurtenissen te Breslau: herstel van het consulaat, 100.000 francs schadeloosstelling aan de ambtenaren van het consulaat, bestraffing van degenen, die aan de vernieling hebben deelgenomen, disciplinair optreden tegen de plaatselijke overheid en bij heropening van het consulaat eerbewijs aan de Franscha vlag. Verder wordt geëischt, dat disciplinair wordt opgetreden tegen kapitein Von Amiim wegens de gebeurtenisen vóór het Fransche gezantschapsgebouw op 16 Juli en dat de rijkskanselier ln den koristen tijd aan het gezantschap spijt getuigt wegens alle inci denten ten aanzien van Fransche vertegen woordigers of Fransche onderdanen. HONGARIJE. Van officieele en officieuse Hongaarsche zijdo wordt voortdurend naar het buitenland gemeld, dat er van een witte terreur ln Hon garije niets waar is en wordt het voorgesteld, dat er in Hongarije natuurlijk wel eenige moeilijkheden aan de hand zijn, maar alsof er volstrekt geen rechtelooze toestanden heerachen, gelijk door de vijanden van Hon garije of door bolsjewieksche ophitsers be weerd wordt Nu brengt echter een redevoering, op 25 Augustus in de Hongaarsche Nationale Ver gadering uitgesproken door iemand, die hee- lemaal niets van een „'bolsjewiek" heeft, na melijk Rr. Rudolf Ruppert, vertegenwoordi ger van de kleine landbouwers in de regee- rlngspartij, de scherpste logenstraffing van de optimistische of vergoelijkende officieele voorstellingen over den toestand in Hon garije. Ruppert heeft het woord gevoerd bij gele genheid van de behandeling van de wet die de straf der stokslagen,' die eenigen tijd gele den ingevoerd was tegen prijsopdrijvers, ook toepasselijk moet maken bij politieke vergrij pen. Ruppert gaf nu een beschrijving van den huidigen toestand in Hongarije. Hij zei- de, dat het land voor den ondergang stond kon vinden, die het booze oog had. Ik be schuldigde op overtuigende wijze Evelyn, en, daar niemand de hand togen haar durfde op heffen, duwde ik haar voort in de richting van Piers, met een handvol kiezel, bij wijze van zegening, achterna. De kar werd uit het leem gehaald waar zij tot over de helft der ielschljveii in was gezakt en nog een halve mijl voortgesleept, toen kwam er weer een pauze, en daagde de onvermijdelijke deputa tie weer op. Deze meldde ditmaal, dat het wegnemen van het Booze Oog alleen, niet voldoende was: er moest voorspoed worden gegeven aan het bondskinjd van een kar. Hei was bekend, dat de voetstappen der KMI Khaltoun zegen brachten Ik voorkwam hun vraag, door Arjamamd aan een muildierknecht over te geven, en op het voertuig te klimmen. Ik ging op het oor van den cherubijn zitten, mijn schoenen bun gelend boven zijn neus, en zette de trekkers aan door zacht gezongen oude Arabische lie deren en hartsterkende improvisaties. De zon was thans het dalen, en een koeltje streelde onze gloeiende oogen op onzen tocht naar het westen, waar de avondhemel zich purperrood begon te kleuren. Reeds waren wij in 't zicht van het Jebour- L-uip gekomen, waar wij van plan waren het gevaarte den nacht te laten doorbrengen, toen het ergste gebeurde. De wagen stond weer stil, en ik wilde reeds mijn hoogen poet verlaten; de mannen smeekten mij echter, mij niet te verroeren. Nu het doel ln het zdcht was, waren zij mannen-van-stavast, die niet van opgeven wilden weten: zij beraadslaag den,* en berichtten het resultaat. De Roode Khatoum had groot geluk ge bracht, Mas'allah! maar, nu er twee per sonen met het Booze Oog ontdekt waren, was vanwege de reactionnairen, die door hun op treden den terugkeer tot de sociale orde en rust verhinderden. Terwijl de reactie beweert, dat zij de revolutie onderdrukken wil, vernie tigt zij de openbare vrijheid. Honderden en honderden personen worden van hun vrijheid beroofd zonder eenig rechterlijk oordeel én alleen omdat de reactie zegt, dat dit noodza kelijk is voor 's lands veiligheid. Het optre den van ware nevenregeeringen wekt een dergelijken chaos en zulk een toestand van onveiligheid, dat eerlijke lieden het vaak niet kunnen wagen zich op straat te begeven. De zoogenaamde strijd tegen het communisme is een strijd tegen de burgerij geworden. Dr. Ruppert zegt, dat het volgend woord van een Fransch staatsman toepasselijk is: „Alleen de ordeverstoorders genieten rechtszeker heid''. De toestanden zijn van dien aard, dat een 'hoofdcommissaris van politie de verkla ring afgelegd heeft, dat het niet aan hem lag, dat misdadigers met rust gelaten werden. Particuliere personen hebben zich als redders van het vaderland opgeworpen en door te beweren, dat zij dat zijn, blijven ze ongestraft ofschoon zij allerlei schanddaden begaan. ITALIË. De arbeidersbeweging. Rome, 80 Aug. De bladen vernemen nit Milaan: Tengevolge van een uitsluiting in de Romeinsche fabrieken, hebben de me taalbewerkers te Milaan besloten, teneinde de afkondiging van een uitsluiting in hun werkplaatsen te voorkomen, in hun fabrie ken te blijven; zij hebben een wachtdienst ingesteld; de kas wordt door de arbeiders bewaakt, die beletten, dat de bedrijfsleiders de fabrieken verlaten. Te Bologna zjjn de extremistische groe pen het eens geworden over de toepassing van het program van Sowjet-Rusland in Italië. Zoo noodig zal het proletariaat tot uiterste middelen worden opgeroepen. De „Excelsior" vult het bovenstaande aan met het bericht, dat bij een socialistische mee ting te Florence om de Italiaansche regee ring te nopen die van Sowjet-Rusland te erkennen, de commissaris van politie werd gedood en daarna 8 dooden en 7 gewonden vielen. Te Milaan werd in de groote Romeo fabrieken een uitsluiting afgekondigd. De arbeiders, ten getale van verscheidene dui zenden, pasten al 2 weken lijdelijk verzet toe; Zij bezetten daarop alle metaalfabrie- fcen, na de directeuren te hebben verjaagd. De spoormannen op Sicilië besloten tot lijdelijk verzet, omdat de maatschappijen de bij de laatste staking aangeworven krachten niet willen wegzenden. MESOPOTAMIE. Een Arabisch bestuur. De regeering heeft, volgens de „Daily Mail", besloten, om zoo spoedig mogelijk een Arabisch parlement in Mesopotamië in te stellen. Er zal ook een Arabisch kabinet zijn met Britsche adviseurs, dat met het bestuur zal zijn belast. Voorts zal, wanneer de Ara bieren Iemand aanwijzen als inlandsch vorst of gouverneur, de Britsche regeering daar aan waarschijnlijk haar goedkeuring hechten De Amerlkaansche marine. De minister van marine Daniels heeft ge zegd in een rede, uitgesproken ter gelegen heid van den derden verjaardag van het be gin met de groote uitrustingen voor de vloot, dat het uitstel van de ratificatie van het ver drag van Versailles de oorzaak ls, dat men niet kon uitscheiden met de uitbreiding van de inarine, en dat er géén verandering was gekomen in de plannen nopens de Amerl kaansche vlootuitbreidinlg. „Wij hebben deze groote pianueu niet alleen voltooid, maar hebben reusachtige dokken en andere din gen, die aan de kust onmisbaar zijn, gebouwd en hebben achttien dreadnought slagschepen gebouwd, benevens een dozijn andere mach tige schepen, die onze marine op de eerste plaats brengen, wat betreft de geveohte- waarde." het duidelijk, dat er ook twee golukeaanbren- ers noodig waren. Zou de Effendi uit Yan- ee-land ook niet op de kar willen klimmen? Als de KMI Khatoun het tenminste toestond. Een weigering zou aanleiding geweest zijn tot allerlei praatjes; lk antwoordde dus, dat ik alles wilde doen, om den voortgang van het werk maar te bevorderen. Ook Mr. Wll- bur was zoo verstandig om zich op den sohe- rubljn neer te zetten als was het de gewoon ste zaak van de wereld. En natuurlijk, het noodlot was weer grillig genoeg om, toen de arbeiders zich nu aan het trekken zetten, de kar te laten los raken, en haar voort te laten gaan in een tempo, dat zij te voren nog niet bereikt had. Zoo reden wij voort met ons beiden, boog boven allen, terwijl de zon ons in een rossen gloed zette, en het leeuwmensch onder ons ondoorgrondelijk glimlachte. Steeds nader kwam de Tigris achter het donkere silhouet van het Jebour-dorp en den rtetzoom van den oever; de wereld rondom baadde, tot den ho rizon in een zee van amberkleurig licht Het leek een triumftocht behalve dat daarbij gewoonlijk maar één triumphator is. De Amerikaan sprak zacht met een stom, waarin een lach trilde: „Ave, ave, Miss Ha- roen-al-Rasjid triumpihatoral" Wat had hij noodig mijn gedachten te le zen? „Is dit mijn triumftocht?'' vroeg ik. „Wie verzekerde zich het bezit van den Tel?" antwoordde hij. „Ave, triumphatoral En ge zult den sJLaaf verontschuldigen, die zijn plicht vervult met u in het oor te fluis teren. dat ook gij maar een sterfelijk wezen zijl Zoo is het voorgeschreven!" „Den Amerikaan een slaaf?" vroeg ik. „Nu, Miss Haroen," antwoordde hij lang zaam, „het lijkt er nogal veel op, vindt u niet? KORTE BERICHTEN. Het nieuwe Russische offensief doet zich sterker gelden. De Polen hebben door overschrijding van de demarcatielijn van Lithauen deLithausche neutraliteit geschonden. Lithauen protesteert to Londen en te Parijs. De .Koningsberger Hartungsehe Zeitung" meldt, dat een heele Russische divisie iu ge sloten gelederen weer de Duitsche grens is overgetrokken om aan den oorlog deel te nemen. LUCHTVAART. Een noodlanding. Dinsdagavond moest de vliegmachine, waarmede om ongeveer half acht de brieven post uit Londen naar Fort Schiphol wordt overgebracht, wegens een defect aan den mo tor, op ongeveer 200 M. van Fort Schiphol een noodlanding maken op een stuk weiland van den veehouder M. Splinter te Aalsmeer. Bij die gelegenheid kwam een der paarden, die in de weide liepen, onder de vliegma chine. Het paard brak zijn achterpoot en moest worden afgemaakt De aviateur kwam er zonder ongelukken af, doch de machine was deerlijk gehavend. Een luchtschip over Se Alpen. Friedrfohshafen, 1 Sept Volgens een me dedeellng van de „Deutsche Luftschiffahrt A. G." heeft het luchtschip 61 den 28sten Augustus Friedrlchshafen verlaten, om met een voltallige bemanning en eenige Italiaan sche officieren naar Rome te vliegen. Dit is de eerste maal, dat een luchtschip over de Alpen is gevlogen. Van de beide passagiers- luchtschepen „Nordstern" en „Bodensee" zal het eerste naar Frankrijk, het tweede naar Engeland gaan. Een derde zal uit elkaar worden genomen en met den hangar naar Japan worden vervoerd. INGEZONDEN. Medemenschen. In onze stad zullen volgende week eene vrouw en vier kinderen, van welke het jongste kind 16 maanden is, verhongeren. Sterven van den hongert Onmogelijk 1 roept gij uit, niet waar, waarde lezer, onmogelijk! Zoo iets bestaat niet meer in onze humane wereld Zoo iets wordt niet toegelaten! Menschen die van honger sterven bestaan niet meer en zeker niet in onze stad. Welnu, waarde medeburgers, wQ verzekeren u dat het maar a 1 te waar is. Hongerig en uitermate verzwakt ligt de moeder dezer vier kinderen ter neer, den kinderen ontbreekt alle voedsel, en de kostwinner, de vader van deze arme kleine menschjes, is er niet meer. Er ls niets, absoluut niets in huls, alleen dreigende, sombere, zwarte armoede! Wanneer nu niet allen, die dit lezen, on middellijk en spontaan, niet alleen hunne harten, maar ook hunne beurzen wijd, wagenwijd openen wanneer gy ook maar één oogenblik draalt uwe gave te zenden, dau z\jt gjji m e d e s c h u 1 d i g, dat een i n- fatsoeniyk, braaf gezin ten gronde gaatsterft vaif den honger. Gij moeders, die zelve kinderen hebt, zoudt gjj het niet vreeseljjk vinden wanneer gij zelfs geen snede droog bruin brood had om die honger te stillen Toe, geef spoedig, dan geeft gy dubbel! Iedere gave wordt dankbaar verantwoord. Zendt aan den eersten of aan den tweeden ondergeteekende. J. H. STAALMAN, Weststraat. L. GRUNWALD, Breewaterstraat 69. Lid van den Voogdijraad. Wat doe ik andere hier? ft iben uw slaaf." „Slechts tijdelijk," antwoordde ik. „Oh, Miss Haroen, ge weet heed goed, dat zooiete als tijd niet bestaat WIJ leven in de eeuwigheid." „Wat zijn dat voos menschen?" vroeg ik plotseling. Uit het Noorden, de rivier volgend, nader de een karavaan. Zy Aeetond uit een lange reeks groote, zwaar beladen muildieren, waarvan de ketste tien een eind achter de andere aan kwamen. Aan de spits reed een aantal personen; zij waren te ver af, dan dat ik hen duidelijk kon onderscheiden. Plotse ling stond de eheede colonne stil: een ruiter scheen zich los te ukken van do groep, en kwam op ons toe rennen. Ter zijde van de menigte om de kar, reden, op geruimen afstand Papa, Piers en Evelyn met de groote shedkha Naar dezen richtte de ruiter zijn koers; doch niet mijn vader, Evelyn naderde hij met groetend gebaar. Nog grooter werd mijn verbazing, toen ik Evelyn zich tot Papa zag wenden, waarbij ze hem den ruiter scheen voor te stellen, oem daarna op de stilstaande karavaan toe te Op dat oogenblik had de wagen de buiten ste hutten van het Jebour-kamp bereikt, en ik kon niets meer zien. Langzaam werd bij voortgetrokken naar de plaats, waar de che rubijn zou worden afgeladen. Te midden van een helsch geschreeuw stond de wagen weer stil, nu voor goed. Nog hadden wü geen tijd gevonden om den beganen grond te berei ken, of Evelyn verscheen in het hu tienkamp, aan haar zijde een pnadhtlgen, witten muil ezel, met fluweelen schabrak, die gereden werd door een dicht gesluierde vrouw.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1