f De detective merkte op, dat de kat langs rijn smetteloos kleedlngstuk oranje-kleu rige vlekken had achter gelaten. Hij ging daarmede dadelijk naar den regeering»- scheikundige, die verklaarde dat ae samen stelling der verf van dezelfde soort was als die welke vermist- werd. De deteotive liet toen de plaaa, waar de kat verblijf hield, omsingelen. De gehelen verfstoffen werden in een kelder ontdekt en de dievenbende achter slot en grendel gezet. Dynamietontplofflng In Pera, Londen, 12 Sopt. De „Times" meldt uit Lima: Zes duizend kisten dynamiet aan boord van schepen in de Callaobaai ontploften eer gisteren, wegens zorgelooze behandeling. Dertig personen werden gedood en een paar honderd gewond. Duizenden vensters wer den vernield, zelfs tot op 12 K.M. van de G6H vernield, zeiia wv op jll rwa. van uo plaats verwilderd. De centrale spoorweg- werken in de haven werden ernstig bescha digd. Chrlstenmoorden in China. Uit Hongkong werd (Ld. 11 Sept. gemeld: Volgens door de autoriteiten ontvangen be richten is een bloedbad aangericht onder de Chineeeche christenen in het Weiyung-dis- trict. Soldaten, met machinegeweren gewa pend, hebben de dorpen overvallen, vrouwen neergeschoten, de Chineesche christenleeraar uit het kerkgebouw gesleurd en dezen ver moord. De dorpen werden onder vuur geno men en de inwoners verdreven en gedood. De regeering te Canton had- tevoren order aan de troepen gegeven de christenen en vreemdelingen te sparen. KORTE BERICHTEN. De Itaüaansche soc. Kamerfractie ver zoekt de spoedige bijeenroeping van de Kamer. De landdag der onafhankelijken In Sak sen heeft besloten de voorwaarden, door Moskou gesteld, te verwerpen. PLAATSELIJK NIEUWS. Te 's-Gravenhage slaagde voor het voorlooplg machinisten-diploma de heer R. A. O. van der Hoek, alhier. Naam der gemeente Helder. B. en W. van Helder hebben er de aandacht van den Minister van Blnnenlandsohe Zaken op gevestigd, dat hunne gemeente, ook in offlcleele briefwisseling, met uiteenloopende namen wordt aangeduid. Niet alleen wordt in plaats van den naam „Helder" in vele geval len gebezigd „den Helder*', doch het komt ook voor, dat openbare besturen de gemeente aanduiden met den naam „Nleuwediep" of met den naam „Willemsoord". Het gemeente bestuur is van oordeel, dat de juiste naam der gemeente ls „Helder" en riep 's Ministers tusscbenkomst in om zooveel mogelijk te be vorderen, dat die naam algemeen gebruikt worde. De Minister heeft zich met de opvatting van het gemeentebestuur voreenigd en aan de gemeentebesturen verzocht voor het ge bruik van den julsten naozn zorg te dragen. <goi Hr. Ms. „Zeeland". rH. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van kapitein ter zee D. E. Keus, zal in de 2de helft van October een oefeningsreis van 2 maanden maken met adelborston van het Kon. instituut der marine te Willems oord naar de Middellandsche Zee. Dfl „K P. Weldra zal de duikboot „K 6" onzer marine de „K 8'* naar Indië volgen. Het plan was eerst, dut de „K 2" en de „K 8" do reis ge zamenlijk zouden doen, maar er kwam iets aan de machine van de „K 2", zoodat de boot niet op tijd klaar kon zijn. De „K 6" was toen aan do beurt, maar men wou de „K 8" niet laten waohton en deze is, gelijk men weet, een week geloden in eee\ gegaan. De „K 6 is gebouwd op Feijenoord. Het is een duikboot van een kleino 600 ton en kan, met beide machines varende, boven water, een maximum-snelheid van 14 mijl halen. Op reis naar Indië wordt echter slechts één ma chine tegelijk aan het werk gezet om de an dere in reserve te houden. Zoo verkrijgt men een vaart van een 9 mijl Er wordt steeds boven water gevaren. Den lBen dezer wordt de duikboot te Rot terdam in dienst gesteld. Ze gaat dan een proeftocht van eenige dagen doen en loopt vervolgens in den Helder binnen. Vandaar vertrekt ze omtrent 25 dezer naar Soerabaja. De reis zal drie maanden duren. Er worden ettelijke havens aangedaan en daar wordt telkens wat rust genomen. Want er wordt op zoo'n duikboottocht van bemanning en ma chines heel wat gevergd. De „K 5" zal staan onder bevel van luite nant ter zee le kl. A. Vos Jr.; verder cal de bemanning bestaan uit de luitenants ter zee 2e kl. N. A. Rost van Tonningen en L. G. L. van der Kun, de officieren-machinist 8e kL J. van Rugge en De Vries, benevens 24 man lager personeaL Bloemententoonstelling A. G. O. Zaterdagmiddag 2 uur werd deze geopend op de bovenzaal van het Tehuis voor Mili tairen in de Spoorstraat. Ruim 200 kinderen hadden den dag van te voren hunne met liefde gekweekte planten en bloemen ge bracht en aardig was- te zien de zorg dier kleine inzenders voor hunne potjes met bloemen. Dank zij de medewerking van den direc teur van 's Rijkswerf, door het in bruikleen afstaan van vlaggen, van de hoeren J. en S. v. Amesfoort, bloemisten, door het be langeloos aanbrengen van een keurige pal menversiering, had de zaal een fleurig aan zien, waartoe ook de inzendingen „ter op luistering" het hare bijdroegen. Hiervan dient speciaal de inzending van den heer Elenga, met een groote collectie oacteeën, vermelding. Zeer jammer was de belangstelling al zeer gering. Behalve de kinderen-inzenders, be stuursleden van A. G. O., enkele dames, die zoo vriendelijk waren behulpzaam te zijn bij het theeschenken en padvinders voor controle en toezicht, was vrijwel niemand aanwezig. Door de zeer weinige medewerking, daar ook het bezoek op Zaterdagavond en Zon dag gering was, waarvan natuurlijk ook het buffet de nadoelen ondervond, zal dit blos- menfeest voor A. G. O. een finantieele strop warden. Een zeer ongelukkige inzet van het seizoen, waardoor de mogelijkheid van het opnieuw organiseeren in een volgend jaar van een bloem en wedstrijd ernstig in gevaar gebracht wordt: en dit zou zeer jam mer zijn. Afgezien van het feit, dat de kin deren een paar aardige middagen hebben gehad, is het doel van A. G, O.'s bloemen wedstrijd: „het aankweeken bij de kinderen van liefde voor plant en bloem en daardoor het leeren ontzien van wat groeit en bloeit in park en vrije natuur", vermoede! ij k wel bereikt. En al is het bereiken van dit ideeele voor A. G. O. een heele voldoening en wel een materieel offer waard, dan mag toch ook wel. verwacht worden, dat door diege nen in den Helder, die zelf voor bloemen voelen, dit doel finantieelen steun zal ont vangen. De jury, bestaande uit ae heeren a. Thomasz, 8. v. Amesfoort en P. Puinbroek, had geen gemakkelijke taak, om van het groote aantal inzendingen, waarbij zeer goede waren, die uit te zoeken, die voor een prijs in aanmerking kwamen. Zondagmid dag werden de prijzen met .een kort woord door een der bestuursleden uitgereikt. Het bestuur van A. G. O. hoopt, dat de prijs- winners hierin een aansporing zullen vin den, op den ingeslagen weg voort te gaan, terwijl zij, die geen prijs konden verwerven, er door geprikkeld zullen worden, nog meer hun best te doen, om te trachten een volgend jaar tot de eersten te hehooren. Openbare Vergadering van hef Overheids personeel in „Casino". Zaterdagavond vergaderde hel overheids personeel in „Casino" in het openbaar, om te komen tot een loonsverhooging van BOO gulden, ingaande op 1 Januari 1920, weiko loonsverhooging een voorlooplg karakter moest dragen, tot dat de loonen definitief geregeld zouden worden door een aan weers zijden gelijk rechtig overleg. De voorzitter J. Nieuwbuurt opende met een woord van welkom deze vergadering, zijn misnoegen er over uitsprekende, dat het gros der menschen was thuis gebleven, om dat zij schijnbaar in de meening verkoeren, dat loonsverhooging niet meer het middel is om uit de misère te komen en or door hen naar meer krachtige agitatie wordt ver langd. Wij zijn echter van meening, dat voors hands het overheidspersoneel, gezien de hou ding van de christelijke, katholieke en neu trale organisaties, nog niet anders kan doen dan den strijd voeren voor loonsverhooging. Wiarda, daarna het woord verkrijgende, wijst met ernst op de reactie, welke op het oogenblik hoogtij viert en toont zulks met tal van voorbeelden aan, door te wijzen op de transportarbeiders-, fcle bouwarbeiders-, de textielarbeiders, enz. en verwijt de regeering aan de hand hiervan, dat zij bezig is ^voet sporen van Nygh e. s. te volgen. De christelijke naastenliefde 1» bij haar ge heel zoek, voor wat de salarleering van hare ambtenaren en werklieden aangaat, doch voor het militarisme ls er genoeg; daarvoor zijn nu weer pLm. 85 miilioen aangevraagd. Spr. (besluit na nog tal van voorbeelden te hebben genoemd hoe schandelijk onze regee ring betaalt in enkele harer instellingen, met een oproep te doen aan het overheidsperso neel, om ae moderne organisatie te verster ken, om daarmede niet alleen de eoonomisohe doch ook de politieke macht der arbeider» klasse te versterken (krachtig applaus). De tweede spreker, TIepen, hierna het woord voerende, meent zich te moeten bepa len met er hedenavond op te wijzen, welk een ontzaggelijk belang het is, dat het demon stratief congres, hetwelk Zondag den 19en Sept. in Den Haag plaats heeft, en ls uitge schreven door het A. O. O. P„ een comité, hetwelk 45.000 menschen In zich telt, allen in dienst van dé overheid, gedragen wordt in den modernen geest. Het moet nu maar eens uit zijn met adres- socren, enz., enz., de regeering moet de ge zichten zien, de regeering moet weten, dat hert ernst is met den eisch van 800 gulden voor het goheele Rijkspersoneel vanaf 1 Jan. 1920. „De November-dagen" zeide spr. ls de regeering vergeten, toen wij por tele foon konden vragen de 8-urigo werkdag in te voeren en per telefoon bericht ontvingen, dat het in orde was, doch wij meenen goed te doen de regeering te zeggen. d«t uu niet geheel vertrouwd kan worden op de rust, die er op dit oogenblik is, dat er nu niet te veel vertrouwd moet worden op die organisaties, welke de regeering in de dagen, toen het klasse-bewuste proletariaat met hare boeien begon te rammelen, trouw rworen, dus tegen over ons, gingen staan." Spr. wekt tenslotte een ieder, die even daar toe In do gelegenheid is, op, om Zondag den 19en Sept. naar Den Haag te gaan om mede te demonstreeren voor den zoo gerechtvaar digden eisch om vanaf 1 Januari 1920 de loo nen te verhoogen met 6.— per week (geest driftig applaus). Nadat de voorzitter een leder in de gele genheid had gesteld tot spreken, of om even tueel nog vragen te stellen, werd de vergade ring door hem met dankzegging voor het aandaehtig gehoor gesloten. Poppentheater In de Familie Bioscoop. „De Zoom", dagblad voor Bergen op Zoom, schreef over een voorstelling van het opvoedkundig theater van „Asschepoester: (Men zio de advert. in dit nummer): DE LANDBOUWTENTOONSTELLING TE SCHAGEN. Aangaande het bezoek van H. M. de Ko ningin aan de landbouwtentoonstelling, waarover wij in het vorig nummer reeds een en ander mededeelden, wordt nog gemeld: Op het tentoonstellingsterrein werd de hooge bezoekster ontvangen door het be stuur en rondgeleid door den voorzitter, den heer Breebaart, lid van de Prov. Staten. Met belangstelling werd een en ander door de Koningin bezichtigd. Ook toonde H. M. groote belangstelling voor het vee, dat in den ring werd voorge leid. Te 4 uur verliet de Koningin het ten toonstellingsterrein om een bezoek te bren gen aan het raadhuis. Aan den ingang van het gebouw werd II. M. door den burgemeester ontvangen. Het dochtertje van wethouder Hopman bood der hooge bezoekster bloemen aan. In de raadzaal werden wethouders en raadsleden aan de vorstin voorgesteld. De toespraak van den burgemeester werd door H. M. met een korte rede beantwoord, waarna de thee werd aangeboden. H. M. onderhield zich met alle aanwezigen. Intusschen hadden 100 zangers en zangeressen zioh voor het raad- huls opgesteld. Drie zangvereenigingen brachten, begeleid door de harmoniekapel en onder leiding van den componist Jao. Jansen, een cantate ten gehooro, van den heer M. Visser. Onder luid enthuslasme van de rijde van het publiek keerde het gezelschap in auto's terug naar het station, 's Avonds maakte de vorstin buiten het programma om in een open auto een rijtoer door verlicht Schagen. De spontane hoera'a waren niet van de lucht. Nadat in het salonrfjtuig overnacht was, vertrok H. M. met gevolg Zaterdagochtend te half negen in open auto's via de gemeen te ZJjpe langs hot Noord-Hollandsch Kanaal naar Alkmaar. Tijdens de aanwezigheid der Koningin was het bezoek aan de tentoon stelling zeer groot. Geen oogenblik echter werd de goede orde verstoord. Anna Pauiowna bekroond. In ons overzicht van de landbouwtentoon stelling wezen wij reeds op de keurige in zending van Anna Pauiowna op het gebied van Akker- en Tuinbouw. Met deze inzen ding werden dan ook eenige prijzen be haald. Voor de beste inzending Akkerbouw producten ontving Anna Pauiowna den eer sten prijs; eveneens was dit het geval met de inzending in de afd. Zaai- en pootgoed. In de afdeel in g groenten wist Anna Pau iowna den derden prijs te behalen, terwijl aan de afdeellng Anna Pauiowna van de Vereen, r: Bloembollencultuur een eervolle vermelding werd toegekend. Een welverdiend suooea voor deza afdee llng van de HolL Mij. v. Landbouw. NEDERLAND EN BELGIS. Een vergelijk in de Wielingen-zaak. Het Engelsche weekblad „Common Sense" schrijft: „De Britsche regeering doet stappen om de beid» partijen tot elk. ir te brengen en door een vergelijk het Wielingen geschil, dat de oorzaak ia geweest van het onderbro ken van de onderhandelingen in zake de her ziening van de verdragen van 1889, te be ëindigen. Het vergelijk zou bestaan ln «en over eenkomst, krachtens welke het Wielin gengeschil bou worden gebracht voor een oommisaie, samengesteld uit twee vertegen woordigers van Brittannië, Frankrijk, Neder land en België. De beslissing van deze com missie zou bindend zijn voor beide partij e Het blijkt, zegt het Engelsche blad, uit lu Nederiandsche pers, dat de Nederiandsche regeering geen bezwaren heeft tegen een dergelijken gang van zaken. Een schitterende gelegenheid zal daarom aan de Belgische regeering worden geboden om te bewijzen, dat haar besluit om de onderhandelingen met Nederland in zake het Wielingengeseliil af te breken, geen anderen beweeggrond had dan dengene, dien zij opgaf. Indien België weigert het Britsche voorstel van een oom missie in zake het Wielimgengeschil te aan vaarden, zal er niet langer twijfel bestaan, dat dit land het Fransch-Belgisch verbond wenscht te gebruiken om de oogmerken, van zijn annexionisten te bevorderen. (HbL). De oorrespondent van het „HbL" te Parijs seint: In politieke kringen verzekert men, dat Millerand en Delacroix ook de Hollandsch- Belgisohe quaestie besproken hebben. In officieele Belgische kringen is men er wei nig voor te vinden, de quaestie-Wielingen aan een commissie, bestaande uit vertegen woordigers van Holland, België, Frankrijk en Engeland voor te leggen, omdat België in zijn onderhandelingen met Holland nooit veel steun van de geallieerden ondervonden heeft! Het socialisatie-vraagstuk. Naar „Het Volk" uit de kriögen van de sociaal-democratische Kamerfractie ver neemt, wordt daarin de wensehelijkheid overwogen om aan een oommissie uit de fractie de uitwerking en indiening van en kele wetsontwerpen op te dragen, teneinde met de socialisatie een begin te maken, op grondslag van het eooialisatie-rapport van de S. D. -A. P. Men heeft daarbij op het oog den landbouw, de suikerfabricage en een der takken van transport Tegen reactie voor socialisatie. Onder deze leuze hadden de Federatie Amsterdam van de 8. D. A. P. en de Am- sterdamsche Bestuurdersbond Zondagmid dag een meeting belegd op het IJsclub-ter rein, waar als sprekers optraden de heeren mr. P. J. Troelstra,, lid van de Tweede Ka mer, F. M. Wlbaut, wethouder van Amster dam, van der Wal, voorzitter van den Alg. Ned. Typografenbond en van der Walle, be stuurder van het N. V. V. Naar schatting waren ruim 10.000 personen op het terrein aanwezig. Na afloop der redevoeringen werd een stoet gevormd, die door de binnenstad trok en op het Beursplein werd ontbonden. Kasgeldvoorziening door gemeenten. Naar wif vernemen, heeft de Vereeniging van Nederiandsche Gemeenten zich sedert eenigen tijd ernstig bezig gehouden met de moeilijkheden,» welke gemeenten ondervin den bij de voorziening in hare behoeften aan kasgeld. In een bepaald opzicht zijn reeds resultaten van die bemoeiingen be reikt, waarvan, naar valt aan te nemen, wel dra zal blijken. Bestanddeel van de te ver wachten organisatie zal ook uitmaken de vestiging van een bureau der Vereeniging, hetwelk ojrf. gegevens aanlegt betreffende de finantieele positie van gemeenten. De vereeniging heeft besloten tot de In stelling van eene oommissie, welke tot taak zal hebben te onderzoeken, ln welk opzicht maatregelen door gemeenten zijn te treffen, om te strekken tot een oeoonomlsch beheer bij de gemeenten in het .algemeen en bjj hare bedrijven en diensten in het bijzonder. <N. R. Ot.) De melkprijs. Naar „Het Volk" verneemt, wenscht minis ter Van IJ seist eijn niet weder een bijslag door het zulvelkantoor te laten verstrekken, Jaar IJj meent, dat de vrije economische ver houdingen 'hierdoor worden belemmerd. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het publiek den vollen, feitelijken melkprijs zal moeten be talen, Deze zal in de groote steden een kwartje per liter bedragen. Door het zulvelkantoor zal melk worden bijgeleverd, .daar ander» de prijs nog aan merkelijk hooger dan een kwartje zou wor den. Maximum-prijzen. De minister van Landbouw vestigt in efcn circulair© de aandacht van de gemeentebe sturen op de mogelijkheid van het «tellen van gemeentelijke maximumprijzen. De stakende kartonwerkers. Te Winschoten vergaderden Zaterdag avond 900 stakende cartonweikers uit Stads kanaal, Oudepekela en Winschoten. De heer Stenhuls besprak de staking, die veertien weken duurde en adviseerde op ver schillende gronden het aanbod der fabrikan ten te aanvaarden, namelijk minimum week loon 26 plus oen ultkeering op 1 November van ƒ18 tot ƒ20 vacantiegeld naar gelang van het genoten loon. Of in alle fabrieken, gezien den toestand in de cartonlndustrie, met volle kracht en ersoneel als voorheen kan worden gewerkt, niet zeker. Het Koninklijk bezoek aan Alkmaar. Niet minder dan dit te Sohagen het geval was, had men zich te Alkmaar opgemaakt om H AI. te ontvangen. De straten waren op vele plaatsen in bloementuinen omge- tooverd. Druk werd' er gevlagd, en waar vele huizen bovendien nog van bloem- en bladguirlandes voorzien waren, maakte alles een feestelijken indruk. In twee auto's kwam H. M. met gevolg te ongeveer kwart over negen te Alkmaar aan, van den Helderschen weg langs het Noordhollandsch Kanaal, gaande voorbij de gasfabriek, waar Haar door het personeel de eerste bloemen werden aangeboden, ver volgens langs het slachthuis, in welks na bijheid de burgerwacht zich opgesteld had, daarna langs het station van de H. IJ. S. M. waar de vrijwillige landstorm stond aange treden en verder langs den Stationsweg, waar de kinderen der O. L. Scholen on ver schillende vereenigingen zich opgesteld hadden, om vervolgens langs Scharlo, on der een eerepoort van turners door, den Geesterweg, Zevenhuizen, Paternosterstraat, waar de kweekelingen van het Rijksopvoe dingsgesticht H. M. hulde brachten, Kerk plein en Langestraat, het stad huis te be reiken. Vóór de aankomst ten stadhuize hadden de verschillende plaatselijke vereenigingen met ha?r vaandels zich opgesteld. De auto's reden uiterst langzaam langs den aangege ven weg, die overal met een dichte haag van menschen was bezet. Aan de groote trap van het stadhuis, met groen en bloemen versierd en met loop era belegd, werd H. M. ontvangen door den burgemeester der gemeente, mr. W. O. Wendelaar, die H. M., nadat de begroeting had plaats gehad, naar boven geleidde. Daar aangekomen wérd H. M. door kinde ren van de O. L. Scholen toegezongen het Wilhelmus van Nassouwe, waarvoor H. M. minzaam dankte. H. M. was gekleed in mat- blauw zijden oostuum met witten hoed, bont mantel en witte boa. In de vestibule van het stadhuis werden H. M. bloemen aange boden door het dochtertje van den burge meester en werden Haar voorgesteld de wethouders met den secretaris en mevr. Wendelaar. In de raadzaal had de officieele ontvangst plaats. Hier werden de leden van den raad voor gesteld en eenige vertegenwoordigers. Ten raadhuize werd door den burgemees ter een rede uitgesproken, waarin spr. een beeld gaf van den toestand van Alkmaar op allerlei gebied, welke rede door de Koningin met een korte toespraak werd beantwoord. Do Koningin onderhield zioh daarna met elk der wethouders, en met de andere aan wezigen, nadat zij vooraf een oorkonde ge- teekend haa, waarbij haar bezoek aan de gemeente Alkmaar in het 23e Jaar van haar regoering werd vastgelegd, welke oorkonde mede^onderteekend werd door alle aanwe zige autoriteiten en vertegenwoordigers. Het stadhuis werd nu verlaten. Per auto begaf H. M. zich nu na een kleine rij toer d oor de stad naar de Ambachts school. Een aardig moment was het op het waag- plein, waar de verschillende veemen der kaaedragers stonden aangetreden en waar H. M. een beeld werd gegeven van het waagbedrijf. Ook hier werden bloemen en tevens kaas aangeboden. Te ongeveer elf uur bereikte de stoet de Ambachtsschool, waar H. M. werd ontvan gen door het bestuur. Met de grootste be langstelling werd van het hier gegeven on derwijs kennis genomen. Na dit bezoek werd de groote rijtoer ondernomen, waarbij de hulde van vereenigingen, welke zich daar toe in de Harddraverslaan hadden opge- steld, in ontvangst werd genomen. Gedu rende den rijtoer werd een bezoek gebracht aan de woningen van de Vereeniging voor volkshuisvesting Alkmaar, staande aan den Westerweg en de Uitenboschstraat en aan die, gedeeltelijk voltooid, deels in aanbouw, van de R. K. Woningbouwvereenlging Goed Wonen aan den Baansingel. H. M. had n,l. uitdrukkelijk het verlangen te kennen ge geven met eigen aanschouwing te zien wat op het gebied van de volkshuisvesting tot stand is gebracht. Bij het Victoriebeeld stond de Ontzetver- eeniging den Koninklijken stoet op te waoh- ten. Een kinderkoor; begeleid door {iet Sted. muziekkorps liet zich hooren, na af loop waarvan de wd. voorzitter van de Ont- zetvereeniging, de heer Nannes Gorter een toespraak hield, waarbij hij de verdediging en het ontzet der stad in 1578 herdacht. Voorts herinnerde hij er aan, dat H. M. op dezen bodem der klassieke vrijheid ook 26 jaar geleden vertoefde met haar moeder Koningin Emma, terwijl Koning Willem III 8 Oct '73 den «1 uitsteen van dit Victorie- beeld legde. H. M. beantwoordde deze toespraak en zeide: Tk dank U voor de woorden mij toe gesproken op dit historisch plekje grond. Gaarne volg ik het voorbeeld mij door mijn Vader gesteld, door hulde te brengen aan de nagedaobtenis der wakkere strijders van Alkmaar, wier moed en volharding den on- vergankelijken dank van het Vaderland hebben verworven. De tocht werd thans voortgezet en ten einde gebracht. H. M. begaf zioh met ge volg na afloop naar Haar «alonrijtulg van den Koninklijken trein, waar de lunch werd gebruikt. Tegen twee uur begaf de Koningin zioh met gevolg naar de Groote Kerk. De kerk was eivol. Hier zong mevr. Wendelaar— Müller liederen van Bach en van Valerius. Ten slotte zong een gemengd koor van ruim 800 personen onder leiding van den heer Oushoora: 't Vaderland Heil, van dr. J. W. Wicherink. Te ongeveer 8 uur verllef H. M. de kerk om te 6.10 met den Kon. trein te ver trekken. Gedurende den grooten rijtoer demon streerden een 10-tal vliegtuigen der marine op verschillende hoogten hoven de stad. Later ln den avond is den burgemeester cene serenade aan zijne woning gebracht door verschillende vereenigingen en waar hem een huldebetooglng bereid werd voor de tactvolle en uitstekend© leiding welke hij aan de feestelijkheden had gegeven. De Inwerkingtreding der Arbeidswet Wanneer over enkele weken de Arbeids wet 1919 in werking zal treden, worden nog ilit t ingevoerd de werktijdregelingen bulten fabrieken of werkplaatsen. Wel worden ook buiten deze inrichtingen, behalve In land-, tuin- en boschbouw alle overige bepalingen van de wet en van het onlangs afgekondig de arbeidsbesluit van kraoht. De voornaam ste daarvan zijn de volgende artikelen der wet: Het Arbeidsbesluit (algemeene maatregel van bestuur als bedoeld in art. 10 der Ar beidswet 1919) bevat meerendeela bepalin gen welke reeds sedert jaren op grond der bestaande Arbeidswet geldend rijn. Nieuw zijn o.a. de volgende bepalingen: Art. 4a Een persoon beneden 16 jaar mag geen transport-driewieler door trappen voortbewegen. Art. 6<L Een persoon beneden 10 Jaar mag niet ln stukloon werken. Art. 9,10,11,12,18 en 14. Bepalingen be treffende verwarming, zindelijkheid en dünkwater, die tot nog toe alleen gelden in fabrieken en werkplaatsen, gelden voortaan ten aanzien van jeugdige personen en vrou wen ook in andere lokalen (keukens, win kels, kantoren, pakhuizen enz.). Art. 68, 69 en 60. In winkels en apotheken, waar vrouwen of jeugdige personen wer ken, moet gezorgd worden voor zitgelegen heden, lucbtverversching, verwarming, pri vaten. Art, 61, 62, 68, 64, 63, 66. In kantoren, waar vrouwen of jeugdige personen werken, moet gezorgd worden voor verlichting, lucht- verversahing, verwarming, luchtruimte, pri vaten. Art. 67. In het kunst- en amusementsbe drijf moet voor vrouwen en jeugdige perso nen gezorgd worden voor doelmatige naar seksen gescheiden kleedkamers met zitge legenheden en wasohgelegenheden en pri vaten. De werktijdbepalingen, die voor fabrieken of werkplaatsen, behoudens de eerstdaags to publioeeren afwijkingen, zullen gelden, zijn ln beginsel: 8 uren per dag en 45 uren per week, Zondagsrust, vrije Zaterdagmid dag, bedrijfsstil stand van 6 urn 's avonds tot 7 uur 's morgens, tenminste 6 afwisse lende ploegen ln bedrijven met continu- axbedd. GEMENGD NIEUWS. Diefstal In hef Rijksmuseum. Omtrent een diefstal in het Rijksmuseum te Amsterdam meldt de „Tel.' Maandagmorgen j.1. bemerkte de suppoost der afdeelirg kerkelijke kunst in het Rijks museum, dat een kostbaar basreliëf was ge stolen. Aan den muur was tusschen de an dere basreliëfs een ledige plek te bespeuren, die zóó opvallend was, dat de diefstal eerst kort geleden kon hebben plaats gehad. On middellijk werden alle politiebureaux van deze vermissing op de hoogte gesteld en met het onderzoek werd terstond een aanvang ge maakt. Een paar dagen later kwamen eenige rechercheurs uit Den Haag aan, die een zeke ren Brands, Duitscher van geboorte, zochten ln verhand met een serie inbraken in het Willem de Zwijger kwartier en een vermoe- delijken diefstal In een Haagsóh museum. Zoodoende kwamen de Haagsche en Amster- damsohe recherche terecht in een volksloge ment in de Brouwersstraat, waar Brands UEtbl.' Na een zeer verdienstelijke inleiding van den heer Prent werd aangevangen met het bekende sprookje Asschepoester. Het eerste bedrijf speelde af in een ond-Hol- landsche keuken. Asschepoester, die in lompen ge kleed was. was bezig met haar erwtjes te sortee* ren. De duivel belaagt haar, doch de goede fee neemt haar in bescherming. De fee die zeer mooi gekleed was, maakte al dadelijk een diepen indruk op de kleine. De strijd wordt voortgezet tusschen de goede fee en den duivel. En reeds hier wordt de kleine geleerd het goede na te streven. Bij het neerlaten van het fronton was het dan ook geen wonder dat aan het handgeklap geen einde kwam. Het 2de bedrijf speelde af In de ridderzaal van het bekende sprookje. Ook deze decors waren zeer smaakvol gekozen. Zachte dansmuziek klonk den toeschouwers in de oorea. Dit stelde voor de bal zaal naast de ridderzaal gelegen. De stiefzusters van Asschepoester traden binnen, nu echter in bal toilet. Keurig waren deze toiletjes. Maar nog veel mooier was het toilet van Asschepoester die nu optrad in het kleed dat zij gekregen had van de goede fee. Maar o wee, als de klok ia slaat, ze rept zich om heen te gaan enverliest haar gouden muiltje. De Prins, die met haar gedanst had, volgde haar. Hij vindt het muiltje en bewaart het. Hef 3de bedrijf speelt zich weder in de keuken af. Do stiefzusters die reeds het muiltje pasten en nog eens pasten en wrongen, maar het gelukte haar niet het glazen muiltje aan te kregen. Nu moest Asschepoester het passen, met het bekende resul- 4de bedrijf. (Dit is toegevoegd aan het sprookje). Zij mag dan van de goede fee één wenscb uitspre ken en dan klinkt vastberaden: het land der feeen wil ik zkn. Mooi ziet het er daar uit Maar een schaduw werpt zich op en de duivel slaat zun laatste slag met de woorden: nu... of nooit. En ook ditmaal ontstaat er een conflict tusschen de le fee en den duivel. De goede fee verslaat den duivel en het goede wordt overwinnaar. En ge lukkig zijn de Prins en tijn gemalin. Nu geeft de I- Lnaa MA/v J-Jri-T lOVffH TH rr T. 111 Lr goede fee haar zegen en nog lang leven zu geluk kig in hun paleis. r Was het wonder, dat er een daverend applaus opging onder de kleinen? Den heer Prent, die alles zelf met medewerking van zijn vrouw gemaakt en in elkaar heeft gezet komt werkelijk een woord van lof toe. Was het wonder dat de heer Prent namens ver schillende ouders, die aanwezig waren, werd be dankt voor hetgeen hij den kleinen te zien had gegeven •s

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2