zal geschieden, zoo vaak de markt zekere grensprijzen bereikt, welke van tijd tot tijd door een oommissie van prijszetting worden vastgesteld. Beneden deze prijzen mag geen haring, welke aangevoerd wordt, verkocht worden, Genoemde commissie stelt tevens periodiek ten grensprij* vast, waartegen de vereeniging de aangekochte haring even tueel verkoopt en waar beneden zij niet mag gaan. De verkoop van haring door de vereeni ging zal sleohts plaat* hebben aan Neder- lanasche haringhandelaren, tenzij om ge wichtige redenen daarvan afgeweken moet ■worden. Het risioo, aan oen en ander verbonden, wordt gedragen door alle deelnemers geza menlijk, in evenredigheid tot de hoeveelheid haring, die tijdens den duur van de verbin tenis door hun schepen in 1020 is aange bracht. Voor de financiering van deze zaak wordt ©en overeenkomst aangogaan met een der -rroote Nederlandsche bankinstellingen, zamenlhke deelnemers aan de combinatie, harlng^koopen en verkoopen. Het koopen Salarieertng rijkspersoneel. Reeds eerder hebben wij vermeld, dat bij de regeering het plan bestond met wetsvoor stellen te komen, teneinde den rijksambte naren een bijslag te verstrekken. Thans ver nemen wij, dat de bijslag zal bedragen: 76 voor ongehuwden, 176 voor gehuwden, ver meerderd anet 26 voor ieder kind. Aan de pepartementen is men bezig met het berekenen der kosten, terwijl de publi catie der regeerlngsmaatregelen dezer dagen kan worden tegemoet gezien. De hoer F. Perdok Hzn., Voorzitter van de Oentrale van Vereenigingen van Perso neel in 's Rijksdienst, meldt ons, dat gisteren het bestuur van gemelde vereeniging en dat van den Oentralen Postbond in audiëntie werden ontvangen door den Minister-Presi dent. De Minister-President machtigde de besturen aan de ambtenaren ter kennis te brengen: dat de Regeering zoo spoedig mogelijk mededeellng zal doen van hetgeen voor do rijksambtenaren gedaan zal worden. Beperklg van de hnlslndnstrie. Naar het „Oentrum" meldt, overweegt de regeering maatregelen tot regeling en be perking van de hulsindustrie, in verband met de invoering van de Arbeidswet De zomertijd. De zomertijd eindigt dit jaar in den nacht van Zondag 26 op Maandag 27 dezer. Dan worden de klokken te 2 uur een uur stilgezet. De paspoorten-ellende. Wtllen wij dan leder maar in ons land laten Hongerige Dultschers en opruiende Bolsjewie ken?' Och bet euvel van de hongerige Dnitsehers zien wij niet zoo erg ln. Hebben die Duitschers geld dan komen zij thans ook hier. Hebben zij geld, dan doen zij ook geen kwaad, want voor dat geld kan Nederland ln bet buitenland zooveel voedsel koopen als het wil. De prijzen hier zullen er niet zoo zeer door stijgen. En hebben zij geen geld, dan kunnen zij én bier niet zoo gemakkelijk komen én als zonder middel van bestaan weer over de grenzen worden gezet. Evenals vroeger. Men kan zelfs direct aan de grenzen de intrede van mensohen die klaarblijkelijk geen middel van bestaan hebben, verhinderen En Bohjawiki en andere oproerkraaiers! Wij zijn er minder bang voor dan anderen. Wij gelooven niet, dat buitenlandsche oprui ers hiér zoo buitengewoon veel kwaad kun nen doen. Maar één ding weten wij zeker. Het paipoorten-systeem verhindert geen Bol sjewiek om hier binnen te komen. Wie de grenzen over wil, komt de grenzen over. Wie tegengehouden worden zijn de fatsoenlijke men- schen, die zich strikt aan de wetten van het land willen houden. Een valsch paspoort is zeer gemakkelijk gemaakt en de grens 1b te voet, voo» wie het een paar keer onder des kundig geleide beproeft, te overschrijden. Dus de paspoorten belemmeren het Bolqjewieksch verkeer allerminst. Het zou zulk een mooie en goede stap zijn in de richting van het vrije verkeer. Een stap die het eerst door Nederland genomen behoort te worden. Volgens traditie en volgens onze beginselen van vrijheid. Vóór den oorlog be stonden er ook anarchistische en on-sociale Individuen, die wij gaarne zouden weren, vóór den oorlog bestonden er ook ongewenschte buitenlanders. En het ging toen toch goed zonder paspoorten. Het is thans byna twee jaar geleden dat de wapenstilstand gesloten is. Is het te vroeg om thans zelts het opheffen van de paspoortvisa in overweging te'geven? Een ding is merkwaardig. Nederland, het land van de vrijheid en de gastvrijheid, is het land dat buitenlanders verreweg de meeste en grootste moeilijkheden in den weg legt om in het land te mogen komeu of zelfs door het land te mogen trekken 1 Verdacht ziektegeval. Het s.8. „Limburgia" is gisteren te IJmui- deu met de quarantaine-vlag binnengekomen. Aan boord was'onder de passagiers een ver dacht ziektegeval geconstateerd. Bij onder zoek bleek het een geval van nekkramp te zijn. De „Limburgia" is daarop naar Amsterdam doorgestoomd. Verplichte Lichaamsoefeningen. In aansluiting aan (hetgeen dienaangaande dezer dagen door de pers met enkele woor den werd vermeld, verneemt het Haagsch Correspondentiebureau nader, dat aan het Departement van Ondeiwijs een wetsontwerp ln voorbereiding is, dat ten doel hoeft alle Jonge mannen van 15 tot 10 jaar te verplich ten aan lichaamsoefeningen deel te nemen. De oefeningen zullen een zuiver burgerlijk karakter dragen en zich zoo na mogelijk aan sluiten bij de oefeningen, welke thans be staande sport- en gymnast! ekvereeniigngen beoogen. Zij zullen, naar men zich voorstelt, ln de toekomst behalve het voordeel een er betere pfovsieke en geestelijke vorming der jeugd, ook belangrijke vruchten afwerpen voor ons leger en tevens de persoonlijke ml- „Mercurius", Door den Natlonalen Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Morcurius" is een adres aan den Minister van Arbeid gezonden, verzoekende de Invoering der Arbeidswet op de kantoren zooveel mogelijk te doen bespoe digen. Droogdok. Volgens ontvangen draadloos telegram, bevonden de Nederlandscho zeesleepbooten „Brabant" en „Siimson", met een 1400 tons droogdok op sleeptouw, van Kiel naar Rot terdam, zich gisterenmiddag 12 uur dwars van het Haaksvuursohlp. Alles wel. Het dok wordt eerst naar Rotterdam gesleept en zal vervolgens einde dezer maand per sleepboot „Brabant" naar Soerabaja vertrekken. Wedstrijd motorbotters. Ter gelegenheid van den jaardag der Ko ningin hebben de Urkers een eigenaardigen wedstrijd gehouden. Het ging tusschen irüo- torbotters, die twee maal den toer rondom het eiland moesten afleggen. De eerste prijs, een zilv. beker, aangeboden döor de Kromhout-motorenfabriek te Amster dam, werd behaald door de „U.K. 194" ln 2 u. 27 m. 40 s.; de „U.K. 1", die den tweeden prijs van 40 bemachtigde, deed er 8 min. 65 sec. langer over. De wet In de meeste gemeenten mag een motorbe- rijder in de bebouwde toorn geen gebruik maken van de klaxon. Nu deelt een heer het zonderlinge feit mede, dat hij bekeurd werd, doch door een kantonrechter is vrijgespro ken. En hij schrijft verder: „De kantonrech ter sprak mij na voldoende bewijs en pleidooi vrij. De ambtenaar ging ln hooger beroep en de rechtbank sprak mij vrij, omdat weliswaar een klaxon niet mag worden gebruikt, maar candat or nergens In do wet staat, wat of eigenlijk een klaxon is." weet welk een ontzaglijke moeite en soesah zoo'n organisatie medebrengt Dit alles verdient waardeering, ook bui ten den kring der intimi, immers, dit alles is publieke zaak, en voert het muzikalepeil onzer ptad omhoog. O, de heer Lebf ens zal ongetwijfeld nog meerder ^n: htj is nog jong en ambitieus, en aan de muziek nee, - PLAATSELIJK NIEUWS. Ot> het te Rottoidam gehouden examen tor verkrijging van het Radio-telegrafist le- klasse slaagde Dinsdag j.1. de korporaal- seiner der Kon. Marine J. Hoek, van Hr. Ma „Gelderland". Korporaal Hoek is een leerling van de Op leidingsschool voor Radlotelegrafie, Van Hogendorpstraat 87, alhier. Jubileum A. J. Leewens. De muziekschool aan de Weststraat, waar de heer A. J. Leewens den directeurstaf zwaait, jubileerde gisteren. Eigenlijk is dit woord jubileeren" wat te grootsch voor het intieme, ln famile- en vriendenkring ge vierde feestje. Maar hoe dan ook, de in richting van den heer Leewens bestond 16 September 26 jaar, en, hoezeer ook stilge houden, te verhinderen was natuurlijk niet, dat bij goede vrienden de mare bekend was geworden, en dat, des morgens vroeg al, de jubilaris en zijn gezin ln de bloemen waren gezet. 't Geurde en fleurde rondom van Flora's aanvallige kinderen, die bewijzen gaven van waardoering van des jubilaris' vierd'eeuw- schen werkkring op het gebied van Frau Musica. 't Was destijds, 26 Sept. 1895, een heele onderneming eene muziekschool op touw te zetten. Geheel op eigen krachten aangewe zen, heeft de heer Leewens zich moeten op werken, en door vlijtlgen en aanhoudenden arbeid, zijn instelling tot een bloeiende, al gemeen gunstig bekend staande school ge maakt, die aan vele vroegere en tegenwoor dige Helderschen de eerste paden op het bij uitstek glibberige pad der „holde Kunst" ietwat gladder heeft gemaakt. Voorzeker gold ook voor den heer Leewens de waar heid van Sohubert'8 onsterflijk lied: Du holde Kunst, in wie viel grauen Stunden, Wo mich des Lebens wilder Kreis umstrickt, [entzunden, Hast du mein Herz zu warmer Lieb' Hast mich in eine bess're Welt entrückt. Want zoo ergens, dan is voor het geven van muziekonderwijs bij uitstek een dosis „warme liefde" noodig. Velen achl zijn ge roepen, maar weinigen uitverkoren, en het abc der toonkunst te hameren in onontvan kelijke hersens, vereischt toewijding en roe ping. Dat de heer Leewens gedurende deze kwart-eeuw al zijn frischheld, al zijn ener gie behouden heeft, Is de grootste lof, dien wij hem geven kunnen. Vijfentwintig jaar geleden stond het mu zikale leven onzer stad op laag peil. Er wa ren enkele muziek- en zangvereenigingen, maar zij werkten met eigen, bescheiden krachten, ook op gebied van den solozang. Aan den heer Leewens voornamelijk komt de eer toe van den import van goede solisten van buiten. Order zijne leiding fijn, in den loop dezer 25 jaar, meer dan 100 concerten gegeven. Om ons bij den allerlaatsten tijd te bepalen: wij weten allen hoe de heer Lee wens nog steeds ijvert voor het engageeren van sommiteiten op muzikaal gebied: hoe hij erin slaagde corypheeën als Katbleen Parlow, Percey Granger, mevr. Noordewier- Reddingius, en de Haan—Manifarges, Ver hev e.a. hier te doen optreden. Geene moeite is hem daartoe te veel, nog versch ligt in ons geheugen de onverwachte tragische dood van dén jongen Stephan Pértós. Hier voor had de heer Leewens zich, zooals men dat populair uitdrukt, „het vuur uit de schoenen" geloopen, en plotseling viel alles in duigen! Gelukkig kwamen toen een vier tal Budapester musici den jonggestorvene vervangen, zoodat de talrijke muziekliefheb- oers* althans schadeloos werden gesteld. Maar'hij, die achter de schermen kan zien, jong hti ziin hart verpunc. ai» wij in 't verleden terugzien, ontmoe ten wij den Jubilaris als directeur van de toenmalige „Koorvereeniging'Den jaar lang heelt hij de concerten daarvan geleld, en ouderen dan wij herinneren zich nog wel do uitvoeringen van „Jahreezeiten Schöp- fung", „Judith", „das Lied von der Glocke „Elias", e,a. oratoria, deels 'met solisten en orkest. In het openbare muziekleven treedt do heer Leewens thans nog op als directeur van het degelijke dubbolmannonkwartet Inter Nos", van de liedertafel „Helder's Mannenkoor". Ook zijn, mede door zijn toe doen, de marine-ooncerten, vroeger bijna uitsluitend het monopolie van de officieren, binnen het bereik gebracht van do burgetij, zeer ten gerieve van muziekliefhebbers. Ook in den engeren kring zijner geloofs- genooten neemt de heer Leewens eene lei dende plaats in op muzikaal gebied. Als directeur van de R. K. Vereeniging voor den Volkszang heeft hij gedurende 6 jaar 82 uitvoeringen gegeven. Deze uitvoeringen, voor zoover wij ze persoonlijk hebben bij gewoond, stonden alle op hoog peil. Wij herinneren aan de oratoria „Petras", „Ave Maris Stella", ,4e Jaargetijden", enz. De De Ruyter-cantate van M. H. van 't Kruys werd met orkest uitgevoerd, en de Oranje- Nassau-cantate van denzelfden componist onder zijne leiding geheel ingestudeerd. Tijdens een bezoek van H. M. de Koningin aan den Helder werd onder leiding van don heer Leewens „Holland's Glorie" van Rich. Hol gezongen. De heer Leewens is voorts ongeveer 15 jaar directeur-organist van de St. Petrus- en i'auluskerk, alsmede directeur van het St. Gaeclliakoor. Tenslotte is de heer Lee wens, die sedert jaren het praedicaat „plaat selijk muziekmeester" bezit, leeraar in zang aan de Rijksnormaallessen. Bij onze firma gaf hij ln 1910 een „Beknopte Muziekleer" uit, die in populairen vorm de grondbegin selen der toonkunst behandelt en nog altijd hier ter plaatse gebruikt wordt. Ook zijn eenige oomposities van zijne hand ver schenen. Jaarlijks wordt een „openbare les" gege ven met de leerlingen der muziekschool. Deze les heeft ten doel den ouders de vor deringen der leerlingen te doen zien, en, was het eerste programma, op 12 November 1897, nog zeer bescheiden, de tegenwoordige programma's vergen meestal twee volle avonden, en geven een aardlgen kijk op de muzikale ontwikkeling van eiken leërllng. Door gestadige uitbreiding van he<t getal leerlingen in verschillende vakken, wij citeeren thans de „N. Held. Ort." word l September 1903 als leeraar in vioolspel aan de inrichting verbonden, de heer Jao- ques Vischer. Deze oonsclentieuse, fijnvoe lende violist, moest na slechts één jaar verbonden te zijn wegens gezondheidsre denen op 1 September 1004 worden vervan gen door den heer G. Hop, thans Stedelijk Muziekdirecteur te Hoorn. Sinds do zonoT- vacantie 1011 is als vioolleeraar aan de Mu ziekschool verbonden geweest de heer Jan Sluis, die thans vervangen is geworden door mej. Marcelle de Haas. Als zangleeraressen traden respectievelijk in 1910 en 1918 op de dames Eveline Syp- kens en Willy von Saher. Bovenstaande leeraressen en leeraren be zitten einddiploma Conservatorium. Wel tee kenend is het, dat, ondanks de vestiging van verschillende leerkraohten te dezer plaatse, de Muziekschool zioh nog steeds in gestadi- gen bloei mag verheugen. Het getal vakken, dat aanvankelijk zich bepaalde tot piano, orgel en koorzang, is in den loop der jaren belangrijk uitgebreid, zoodat thans, behalve in genoemde vakken, les wordt gegeven in solfège, solozang, har monieleer en analyse. 0 Leerlingen werden opgeleid voor diploma piano en orgel. Uit een en ander blijkt welk een groote plaats de heer Leewens in "ons muzikale leven inneemt. En dat hij nog vele jaren werkzaam moge zijn op dit gebied, zal wel do wensch van al onze lezers zjjnl Bakkersgezellenactle. Gisterenavond had in „De Pool" een zeer druk bezochte vergadering van de afdeeling bakkersgezellen van den Christelijken Bond plaats. Na opening door den voorzitter, gaf dese het woord aan den Bondssecretaris, den heer Kannegieter, uit Rotterdam, die in een breed voerig beloog het verloop der Heldersche loon- actie voor de bakkersgezellen uiteenzette. Spr. legde sterk den nadruk op de groote teleur stelling en ontevredeuheid, die onder de gezel len gewekt was, waar enkele patroons, met name de Directie van de Broodfabriek „De Volharding" en „De Eendracht", in gebreke waren aan de voorstellen der organisatie tege moet te komen. Ook herhaald bezoek en cor respondenties hadden niet tot het gewenschte resultaat geleid. Spr. wekte op tot sterke aaneensluiting en gaf in overweging om tegen over de achterblijvende patroons met scherpere maatregelen te komen. Na in algemeeneu zin tot opbouwing en uitbreidiug der vakbeweging en op haar groote beteekenis gewezen te hebben, was het woord aan de vergadering. Algemeen werd het gevoelen van den spre ker ondersteund eu met algemeens stemmen besloten het Hoofdbestuur op te dragen met alle ten dienste staande middelen de belangen van de broodbakkersgezelleu en de bezorgers te behartigen en de daartoe te nemen maat regelen bekrachtigd. Uitslag Bloemen wedstrijd A. G. O. Deze kon niet meer in ons blad van Dins dag j.1. opgenomen worden. De prijzen waren: le, 2e en 3e prijzen boekwerken; 4e prijs: kaatsbal; troostprijs: hark of popje; eervolle vermelding: diplo ma. Voor de inzendingen ter opluistering: 1e prijs: kistje sigaren; 2e en 3e prijzen: flacon eau-de-cologne; eervolle vermelding: diploma. Door den heer S. v. Amesfoort \as een extra le pr|js vopr het mooiste geheel beschikbaar gesteld. De namen der irijswinners(sters) zijn: le extra-prijs: No. 63. J. Dekker; le pr.: No. 71, L. Lugt; No. 162 W. Groot en No. 185 C. Dingemanse; 2e pr.: No. 62, J. v. 't Hert;'No. 124, H. v. d. Blom en No. 166, C. Visser; 8e pr.: No. 30. 'J. Molenaar; No. 87, J. Sanderse, en No. 111. L. v. Boordt; 4e pr. No. 23,No. 177, M. Korver en No, 160, H. Bot; -troostprijs: No. 42,No. 168, T. Koopmans en No. 200, H. Waarde- burg; eervoile vermelding: No. 24. H. Engel, No. 110, A. Metz; No. 114, C. Damera No. 180, T. Faber en No, 158. O. v, Kampen. Van de ter opluistering gezonden plBD- ten werden aan de volgend - eigenaarsfeters) prijzen toegekend: le pr. W. H. Elittga (voor de genoemde verzameling cacteeën); 2e pt. mej. Dikstaal; 8o pr. mej. J. Vos1; eervolle vermelding: mej. M. v. 4. Berg, m^J. A. v. d, Berg en mej. Schutte. Door omstandigheden zijn de diploma's voor prtjswinners(9ters) en eervolle vermel dingen nog niet gereed. Per advertentie zal bekend gemaakt worden, waar en wanneer deze afgehaald kunnen worden. Electriflcatie der straatverlichting. Men ls thans begonnen met de electrifl catie van de lantaarns ln do voornaamste straten, waar de kabel gelegd ls. Binnen kort zullen dus de hoofdstraten eleotrisch verlicht zijn. Lezing over de Oostkust van Azië. De kapitein J. D. van Buren Schele Jr., gezagvoerder bij de JavaOhina—Japan- Lijn, hield Dinsdagavond ln de Bovenzaal van het Militair Tehuis aan de Spoorstraat eene lezing over een reis langs de Oostkust van Azië. Deze lezing, die toegelicht werd met lichtbeelden, was toegankelijk voor leder, die ln betrekking stond tot of belangstelde in onze scheepvaart, en dus was uitteraard de belangstelling zeer groot. Zelfs bleek de zaal vrijwel te klein om alle belangstellenden te kunnen bevatten. De heer Yan Mierlo, directeur der Zee vaartschool, heette de aanwezigen welkom. Het komt weinig voor, zeide spr., dat mannen van do praktijk in hun verloftijd aldus hun vele indrukken mededeelen, en ongetwijfeld kan de ervaring van den heer Van Buren Sclhele van rijke leering z|jn voor anderen. De spr. heeft een groot aantal zelf vervaar digde kiekjes van Azië's Oostkust. Doordat de heer Van Buren Schele geen spreker van professie was, had men gemeend geen groo- tere zaal te moeten -nemen, hetgeen achteraf beschouwd wel jammer ls, gezien de groote belangstelling voor deze lezing. De spreker, thans het woord verkrijgend, deelde mede, dat het doel der lezing was de aandacht te vestigen op het bedrijf der Java- China-Jaoan-HJn. Zij vaart op. weinig be kende, hoogst Interessanto landen, zooais China, Korea, Japan, de Filippijnen, ook Oa- lifornië. Aan krachtige, vaste leiding heeft het haar nimmer ontbroken en ook do tegen woordige leiding van den heer Roosegaarde Bisschop ontbreekt het niet aan vastheid. Be gonnen in 1908 met 8 schepen, hoeft z|j thans 11 groote schepen in de vaart. Voor de vloot is natuurlijk degelijk vak kundig opgeleid personeel urgent en' paart zioh hier het belang der Mij. aan het belang van geschikte jongelui, daar deze laatsten een gunstige gelegooheid hebben zich tot een echt mannelijke, voordeeligo positie op te werken. De J. O. J. L. getroost zich groote offers aan subsldlo en tegemoetkoming in de opleidingskoston dezer jongelui in de overtuiging daardoor de veiligheid harer schepen als het ware te verzekeren. Velen hebben op voren in Indië tegen, hier geldt het een lijn, die geregeld ln goinq- tigd, zelfs kouder klimaat komt en in alle opzichteif een 1ste klasse Mij. is. Het klimaat •is afwisselend, waardoor tropische ziekten weinig voorkomen hij geregelde levenswijze. Gunstige voorwaarden maken het ouders in den tegenwoordigen moeilijken tijd moge lijk aan de keuze hunner zonen tegemoet te komen. Noodig ls overgangsexamen le—2e klasse H. B. S., daarna 8-jarlge opleiding op een Zeevaartschool of 2e—8e klasse H. B. S. en dan 2-jarige opleiding. Kweekschool in Am sterdam einddiploma 8-jarige minstens, ver volgens één jaar praktisch varen als stuur- mansleerling of matroos, tot slot herhalings cursus z.g. stuurliodencursua voor 8 mnd., dan examen voor Bden stuurman Groote Stoomvaart. Wanneer een jongmensch 8 mnd. op een Zeevaartschool is, en de Directeur der School zich dus een oordeel kan vormen over ge schiktheid, dan worden, als dit jongmensch zich aan de J. O. J. L. wil verbinden, door slechts 8-jarig contract te teekenen, alle op leidingskoston, óók pensionkosten door de J. O. J. L. gedragen. I De hoofdzee ls de Ohlneesche Zee, wier klimaat misschien het beste kan worden ver geleken met dat van de Noordzee, wat heer- sohende stormen, eto. betreft. In hoofdzaak waait er de N.O.-moesson, die voor noorde lijk varende schepen nogal moeite geeft, veel mist, enz. De Chineesche Zee ls op som mige plaatsen 1000 M. diep, maar voor de peiling is het gemakkelijk, dat zij langzaam oploopt naar de kust, hetgeen in de Japan- sche Zee niet het geval is, waardoor deze veel moeilijker te bevaren is. Na deze korte inleiding werd een uitge breide serie lichtbeelden vertoond, aan de hand waarvan spr. een en ander nader toe lichtte. Verschillende kiekjes van het bedrijf der Maatschappij, van enkele schepen en aan legplaatsen, werden vertoond. Van Balikpa- pan, Manilla en omstreken werden Interes sante photo's vertoond. We zagen een Phi- Uppijnschen dorpsbarbier aan het werk, we woonden het rljstplanten op de Philippijnen bij, we zagen Hongkong met haar fraaie hotels en gebouwen. Aanschouwelijk werd voorgesteld de verwoestende werking van de taifoen, die vele schepen, baden, enz., ver nielde. Verder ging de reis naar Canton, naar Shanghai. Over de Ohineezen was de spr. zeer tevreden; het zijn geschikte zakenïnen- sohen. Veel ongunstiger indruk maken hun vrouwen, in tegenstelling met de Japansche vrouwen, die altijd opgeruimd en vroolijk zijn, goedhartig en welgemoed. Van Shang hai kan men in 3V* dag Peking per spoor bereiken, ln Japan zagen we verschillende groote werven, en zeer mooie kiekjes, die een goed denkbeeld geven van het natuur schoon in dit land. Daarna werd overgesto ken naar Oalifornië, de spr. had photo's van de groote aardbeving, die in 1906 San Fran- cisoo verwoestte. Op smakelijke wijze vertel de de heer* Van Buren Schele van zijn onder vindingen in San Francisoo en het typisch Amerikaansche optreden van de politie. Ten slotte kregen we nog eenige kiekjes van Sumatra en de Batakkera De heer Van Mierlo sloot daarna, onder dankzegging aan den spr., de bijeenkomst. Zij, die in dienst wenschen te treden bij de woord: Het voorlooplg rapport der Staatscommis sie tot het instellen van een onderzoek naar 4e bezoldiging van burgemeesters, ambte naren en werklieden in dienst der gemeen ten, bevattend de groepsindeeling met de salarisschalen en toelichting, werd op 4 Sep tember vastgesteld en ls ter perse. Publicatie volgt zoo spoedig mogelijk. Sluiting zitting Staten-Generaal. Bij Kon. besluit van 14 dezer is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Ge neraal zal worden gesloten op Zaterdag 18 dezer, des namiddags te 8 uur. De minister van binnenlandsche zaken is gemachtigd zich op dat tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, teneinde in een vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam van de Ko ningin te sluiten. J. O. J. L„ kunnen zich, onder overlegging van een extract uit het geboorteregister, eene verklaring van ouders of voogden, dat de sol licitatie geschiedt met hunne volledige toe stemming, alsmede hun rapporten en cijfer lijsten van de Zeevaartschool, die zij bezoe ken of bezocht hebben, wenden tot den direo- teur der Maatschappij, Prins Hendrikkade, Amsterdam. De speciale vooraarden van opleiding tot 4en stuurman zijn op aanvrage aldaar te bekomen. gehouden op 15 Sept, 1920, ten oreretaan van notaris C. J. daas. Het huis en erf aan de Kuiperstraat 8, groot 68 centiarenkooper de heer H. van Pelt qq voor f775.-. Het hul» en erf aan de Prinsenstraat 18, groot 1 are 8 centiarenkooper de heer P. J. b! Puinbroek qq., voor f1570.—. Het huis eu erf aan de Spuistraat 28, groot 44 centlaren, en het huis en erf aan de Spui straat 26, naast het vorige perceel, groot 50 centiaren; kooper de heer J. Veenstra, voor f2355.-, De stalhouderij met aftsonderlijk bovenhuis, pakhuis, steeg en erf aan de Spoorstraat 3 en 5, groot 2 aren 36 centiarenkooper de heer J. w. Th|jssen qq., voor f9900.-. Het heerenhuis en erf aan "de Hoofdgracht 56, groot 97 centiaren; kooper de heer J. W. Thljssen qq., voor f6260.—. Het heerenhuis en erf aan de Hoofdgracht 56a, naast het vorige perceel, groot 97 centi aren kooper de heer J. W. Thyssen qq., voor f6650, Het huls en erf aan de Achterstraat 24, achter het vorige perceel, groot 72 centiaren, en het pakhuis en erf aan de Achterstraat 25, naast het vorige perceel, groot 96 centiarenkooper de heer J. W. Thjjssen qq.. voor f2315.—. Het winkelhuis met afzonderlijk bovenhuis, pakhuis en erf aan de Zuidstraat 83 en 83a, uitkomende aan de Achtergracht Zuidzijde, groot 1 are 8 centiarenkooper de heer J. W. Thljssen qq, voor f8700.—. taHet huis en erf aan de Californiestraat 40, groot 1 are 13 centiaren; kooper de heer U. W. Thljssen qq, voor f726.—. Het huis en erf aan de Oalifornieitraet 42, naast 'het vorige perceel, groot 1 are 8 cen tiaren; kooper de heer J. W. Thljssen qq, voor £749.—. Het perceel welland in den Huisduiner polder, kad. sectie B, no. 3», groot 11 aren 90 centiarenkooper de Heer J. de Wit qq, voor f840.—. Het perceel weiland ln den Helderschen Polder, groot 1.27.60 H.A.kooper de heer J. W. Thljssen qq, voor f9100.—. TWEEDE KAMER. - x Schriftelijk beantwoorde vragen. Op vragen van den heer T. e r H a 11 betref fende den stand der werkzaamheden van de Staatscommissie tot herziening van de sala rissen van het gemeentepersoneel, heeft de minister van binnenlondsohe zaken geant- UIT DEN OMTREK. Uit Behagen. De historische optocht Dinsdagmidda g werd te Scha gen de his torische optocht een onderdeel der fees telijkheden ter gelegenheid van de Land bouwtentoonstdling gehouden. Bij het Oude Slot was zij opgesteld; eerst de Romeinsche krijgers (op g"ond van op gravingen valt aan te nemen, dat de Romei nen ter plaatse een nederzetting hebben ge had); dan volgden de Heeren van Schagen, uit de verschillende tijdperken, met hunne edelknapen en pages en groepen krijgers en schutters van omstreeks 1700. Dit deel van den optocht omvatte Schagen in de geschie denis. Het volgende was Schagen in de Nijver heid. In deze groep waren de Timmerlieden, Bierdragers en Messenmakers vertegen woordigd. Hierbij trof men de broeders Tak en Huibert Filips, de uitvinders van het geploegde hout en die het eerst het potdek- selen toepasten voor het bouwen van sohu- ren enz. Behagen ln Landbouw en Nijverheid" was de derde groote groep. Het spreekt wel vanzelf, dat men hier de eerste en eere plaats had toegedacht aan de godin Cérès, die op een keurige praalwagen zetelde. Dan volgden de Rentmeester en Marktpersoneel idt oude tijden, Ruiters, die de verschillen de markten te Schagen symboliseerden, enz. Deze groep werd gevolgd door die van Thomasvaer en Pieternel met hunne brui loftsgasten. Het slot van den groep gaf een beeld van Schagen in Kunst en Sport. De verschillen de vereenigingen namen hieraan deel, meest al met hun vaandel, anders door vertegen woordigers. Duizenden en duizenden waren te Scha gen samengestroomd om den optocht te zien. Zij zullen zich niet beklaagd hebben. Het was een kleurrijk, schitterend geheel, waar op de organisator, de heer M. Visser, met bijzondere voldoening mag terugzien. Het einde van het Land bouw feest vormde een vuurwerk, dat Dinsdagavond op het tentoonstellingsterrein werd afgestoken. Het spreekt wel van zelf, dat dit schitterend slot ook door duizenden werdi bijgewoond. Naar de „Schager Crt." meldt, kan het aantal bezoekers der landbouwtentoonstel ling geschat worden op ongeveer 28000. Reeds eerder maakte bet Hbl. melding van een Internationaal comité, dat zich gevormd heeft tot vereenvoudiging van het paspoorten systeem en matiging van de onredelijke ver boogingen der internationale posttarleven. Het Hbl. beeft die beweging met zêer groote sym pathie begroet en bet wunBeht de eommlsBle kracht en voorspoed in baar arbeid toe. Maar zegt bet blad verder wij zouden verder willen gaan, en huiverend, een maatregel willen aanbevelen, waaraan de eommissie nog niet denkt. Kan Nederland de wereld niet voorgaan met bet afschaffen van paspoorten, met bet openstellen van de grenzen Den toestand herstellen yan vóór den oorlog? Wij weten dat er bezwaren zijn, ernstige bezwaren, en gelooven toeh dat de zaak zóó goed is, dat die bezwaren gedragen mogen worden. Een van de vele zaken, die het herstel van den normalen toestand in Europa, het herstel van het vrije verkeer en het economisch opleven in den weg staan, is het paspoorten-systeem. Het land, dat het eerst waagt dat euvel te verwijderen, geeft een goed voorbeeld en brengt Europa en de beele wereld weer een klein stapje dichter b(j den mooien toestand van vóór den oorlog, toen een paspoort een onnoodlg en waardeloos papier was. Afloop dor Vellirrg van huizon en ervan,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2