E T Tweede Blad. Familie Bioscoop, STINGARÉE en EDDIE POLO. VAN ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1920. BUITENLAND. Munitie-ontploffing. Binnenhaven. Zaterdag - Zondag - Maandag 2 Hoofdnummers Rijkspersoneel. -T De PooJseh-Russische oorlog. In de streek van Grodno en meer naar het Noorden bij Soewalki, waar de roode troe pen hun bewegingen achter den rug der Lithauers verborgen konden houden, hebben de bolsjewiki in den laatsten tijd een plan voor een nieuw offensief tegen den linker vleugel van de Polen uitgebroed. De hou ding van de Lithauscbe regeering tegenover de Polen heeft bovendien niet altijd een In druk van oprechtheid gemaakt. De Polen hebben thans ronduit te verstaan gegeven, dat de Lithauers aldoor met de bolsjewiki geheuld en oogluikend toegelaten hébben, dat de bolsjewiki op Lithausch gebied zich samentrokken met gebruikmaking van de spoorwegen en dat geïnterneerde bolsjewis tische soldaten en spartacische Duitschers over de Oost-Pruisische grens, die voor een krachtige handhaving van de onzijdigheid onvoldoende bewaakt is, door Lithausch ge bied naar de roode linies toestroomden. Op grond daarvan heeft de Poolsche regeering, hoewei haar geschil met Lithauen voor den raad van den volkenbond aanhangig is, den pas gesloten wapenstilstand met de Lithauers opgezegd. Tegelijkertijd zijn de Polen, om den bolsjewiki voor te zijn, een aanval op de stellingen van dezen in de buurt van Grodno over een front van ruim 60 ILM. begonnen, waarop volgens Warschau „verwoede ge vechten'8 zijn gevolgd. Moskou meldt als ver volg op dit bericht, dat de bolsjewistische troepen, met wie ook Iitbauache afdeelingen samenvecbten, den aanval over de geheele linie teruggeslagen hebben en daarna tot een tegenoffensief overgegaan zijn, waarbij zij al strijdende een reeks van niet genoemde plaatsen veroverden. Men zal het oog dienen te houden op dien hoek van het oorlogsterrein, daar het niet onmogelijk as, dat de 'bolsjewiki zich er bui tengewoon versterkt hébben, ten koste van bun zuidelijker gelegen fronten, waar zij dan ook teruggedreven zijn, om een nieuwe flank- bedreiging in de richting van Warschau te beproeven en hun powitie bfl de vredeson derhandelingen te Riga, waar zij als over wonnen partij te beschouwen zijn, te wijzigen. kN. fiott Orl") Het Poolsche legerbeoricht van 23 Bept Eneldt, dat de Polen de geheele Zhroetsj-liniö hebben bezet. Zij bezetten in Wolhynië Vi- sogradek en Rrzeaniendoe en verder Ostrogo, Boebrin en Derezno. Ten N. van de Pripet maakten de Polen 2250 man gevangen en 27 machinegeweren buit Ten Z. van Grodno namen zfi eten dorpen en maakten zij 720 gevangenen. Koningsbergen, 24 Sept De Polen mélden, dat bij de gevechten in dien vestdmgdriehoek Loetsk, Doebno, Rowno sinds 12 September 4000 gevangenen zijn gemaakt en 28 kanon nen, verscheidene honderden machinegewe ren, een gepantserde tredn, een roode kruis- trein, 12 locomotieven, 16 wagons met muni tie en ontplofbare stoffen en heel wat tech nisch materieel en levensmiddelen rijn buit gemaakt In de streek tusschen Rowno en Kobrin zijn hevige bolsjewistische aanvallen afge slagen. DUTTSCHLAND. Kiel handelshaven. De „Köln. Ztg." verneemt uit Kiel, dat al daar het voornemen bestaat de oorlogéhaven, die op grond van de ontwapening der marine als overbodig kan worden beschouwd, in een handelshaven te veranderen en in verband daarmee Kiel tot vrijhaven te maTr^n, Hand aan hand hiermede gaan plannen om Kiel tot industrieplaats te maken door den aanleg van scheepswerven en voorts tot ver betering van het Elbe-Trave-kanaal, om zoo doende de nieuwe handelshaven te wmk»n tot bet centrum der Oostzeevaart. Te Danzig is een wagon met munitie, voor Polen betsemd, in de lucht gevlogen. Drie personen werden gedood. De Polen dachten aanvankelijk aan een wraakneming der DUrrSCHE KINDEREN TERUG UIT HOLLAND. Aan een Duitsoh dagblad ontLeenen wfl het volgende: De „Deutsche Wochenzeitung fttr die Nie- derlande publiceerde in een van haar laatste nummers een artikel over de hulporganisatie der Nederlandsche Centrale voor Duitache vaoautiekindeien, dat menig Duitecher- nu eerst deed inzien hoe groot de omvang van dit Hollandsche liefdeswerk is en hoeveel voordeel het den opgenomen kinderen ge daan heeft. Dinsdag 81 Augustus nu waren wij getuige van de terugkeer van zoo'n HoUanidsohen extra-trein, die ongeveer 450 Duitsche kinde ren, na een verblijf van eenige weken in ver schillende plaatsen van Holland, naar Duitschland terugbracht. Het was in Oberhausen. Nadat de eerste voor Osnabrüok, Hamhurg, enz. bestemde kinderen, ongeveer 6Q in aantal, reeds in Wezel den trein hadden verlaten, en ontvan gen waren door een lid der Osnabrüokache afdeeling van de Düaseldorfsche Centrale, stoomde de trein tegen half vijf in den na middag in Oberhausen binnen. Hier moesten meer kinderen uitstappen, want van hieruit bad de verdeeling plaats over het industrie gebied, waaruit zeer veel kinderen opgeno men waren. Hier waren ook verscheidene oudera van terugverwachte kinderen aanwe zig. »Wat een gekrioel, toen de kleine reizi gers ze waren er van 614 jaar met hun bagage uit den trein stapten, voor wel ken de Nederlandsohe Spoorwegdirectie de beste 8e klasse wagons beschikbaar had ge Drütsehem aiaju üast li' ^«coostateero, dat de ontploffing aan zelfontbranding moet worden toegeschreven. Slechts de geringe qualiteit der handgranaten, zoo wordt er bij gevoegd, heeft een groote® onheil verhoed. Korte Berichten. In Saksen neemt de werkloosheid toe; bijna een vijfde deel der Inwoners ia zonder werk en daarvan 6000 reeds langer dan een half jaar. In de mijn Roland zijn naar men zegt ae- dert eenlgen tijd zes gewezen stuurlieden ter koopvaardij, die den oorlog als zeeofficier mede gemaakt hebben, als gewone mijnwer kers werkzaam. FRANKRIJK. Het nieuwe ministerie. Parijs, 24 Sept Georges Leygues (oud-mi nister van marine uit het laatste kabinet- Clemenoeau) is benoemd tot minister-presi dent en minister van buitenlandsche zaken. De ministers uit het kabinet-Millerand blij ven in functie. Desch&nel's toestand verergerd. Parijs, 24 Sept Het „Journal'1 meldt dat de gezondheidstoestand van Deschanel verergerd is. Hij is naar een inrichting voor zenuwlijders te Malmaison getransporteerd. ENGELAND. De steenkolencrlsls. In de Engeische steenkoolcrisis doet zich het merkwaardige geval voor, dat men den toestand als zeer ernstig beschouwt heden is het al de fatale termijn voor het begin van de staking hoewel de laatste eisch, op welken de mijnwerkers waren blijven staan, de loonsverhooging, hun door de regeering ten volle is toegestaan. In de brieven, die Donderdag tusschen Lloyd George en Smil- lie, den leider van het onijnwerkersverbond, zijn gewisseld, heeft de eenste-minlster zich ten slotte bereid verklaard, om zijn plan, strekkende om de loonsverhooging van de productie afhankelijk te maken, zoo in te richten, dat het pasklaar zou zijn voor den tegenwoordigen looneisch der kolendelvers. Dit kan niet anders beteekenen, dan dat de regeering het minimum van de productie zoo laag wil stellen, dat hun, bij gelijke praesta- ties ais totnogtoe, de twee shillings per schoft, die zij vragen, als „extra belooning" voor productie boven het minimum verze kerd zouden worden. Er zou dus nog Blechts een verschil over een vormkwestie overblij ven, indien het bestuur van het mijnwer- kersverbond met dat al het plan van Lloyd George, dat het aanlokkelijke behoudt van een prikkel tot productie, in de gedaante, die het nu heeft gekregen, niet wilde aannemen. Moet het daarover nog tot een staking ko men? Ondenkbaar, zou men zeggen, indien de elementen, die blindelings op een staking aansturen, niet den doorslag geven. Vrijdagochtend hield het Drievoudig Ver bond nog weer een vergadering. De verte genwoordigers der havenarbeiders spraken zich krachtig uit voor verdere onderhande lingen. Ten slotte stemden de mijnwerkers hierin toe, zoodat men Vrijdag in Engeland hoop had, dat de staking ter elfder ure zou worden •voorkomen. Londen, 24 Sept Officieel wordt medege deeld, dat het bestuur der mijnwerkerafede- ratie er in heeft toegestemd de gedelegeer den te adviseeren, het stakingsultimatum een week op te schorten ten einde samen te bo men met de mijneigenaars om met hen het voorstel van Lloyd George, betreffende loon- betaling volgens de productie, te bespreken. IERLAND. Londen, 28 Sept. Een officieel bericht uit limerick meldt, dat kapitein Lendrum, resl- deerend magistraat te Kürush, vermist wordl Men gelooft dat hij Woensdag j.L vermoord, la Londen, 24 Sept. Sinn Feinsche bandieten hebben gisterenavond het kasteel Mary, een mooi oud gebouw, waarvan sommige gedeel ten 700 jaar oud waren, verbrand met heel zijn kostbaren Inhoud. De schade wordt op 60.000 geschat. Vroe ger hadden de Sinn-Feiners het kasteel al tweemaal doorzocht naar wapenen, mn-m- niets dan een oude sabel gevonden. Te Mllltown Malboy zftn in een hinderlaag vier politieagenten gedood. Een wordt er vermist en een ander ligt op het uiterste. La ter kwam een auto met soldaten aan, die op de aanvallers vuurden. Men gelooft dat er vier van hen gewond werden. Later zijn 88 menschen in hechtenis geno men. Na den aanval hébben gewapende man- steld. De meeste kinderen hadden nu heel wat meer te dragen dan toen ze heengingen, want hun Hollandsche pleegouders hadden ze niet met leege handen en koffers laten vertrekken. Niet alleen voor mondvoorraad op reis had de pleegmoeder gezorgd, maar ook wat Ingepakt voor de familie thuis: boter, suiker, cacao, zeep, chocolade, voor vader een pakje tabak, enz. Het is goed, dat de douane, die in Elten den trein moest inspecteeren^üet slechts één, maar beide oogen dichtgeknepen had. Want de vreugde, om ook de lieve huis- genooten wat van de Hollandsche heerlijk heden mee te kunqen brengen, was toch het grootst En zelfs hadden vele van de kindo ren bij de levensmiddelen nog een nieuwen uitzet aan linnengoed, kleeren of schoenen bjj de bagage of aan hun lijf. «Moeder, ik heb boter voor U meege bracht^, waren de eerste woorden bij de be groeting van een kleine dreumes. Hij wist doos nog goed, waar moeder gebrek aan had. Kan iets een duidelijker bewijs zijn van de Duitsche ellende dan dit gezegde van een zevenjarig kind. Het was voor de uit verschillende plaatsen overgekomen leiders geen gemakkelijke taak, orde te brengen in de verwarde massa en allen goed op de afeonderlijke treinen te brengen, die voor een deel reeds klaar ston den om te vertrekken. Want een groot deel der kinderen, die langoren tijd in Holland hadden doorgebracht, hadden hun Duitsoh verleerd. Wat zij ten gehoore brachten, wan neer men ze aansprak, was een wonderlijk mengsel van Duitsoh en Hollandsoh. Het was geen van tweeën. En Hollanders zouden even goed „kan niet verstaan" gemompeld hebben als ik. Maar eindelijk was het lastige werk van Ingezonden mededeeiing. met artlsten van naami BINNENLAND. nen uit weerwraak, oen aantal huizen te Mlll town, Malbay en in twee naburige dorpen verbrand. Twee burgers werden gedood. RUSLAND. Op zoek naar hun ouders. Uit Genève wordt gemeld, dat 800 Russi sche kinderen, die op zoek naar hun ouders zijn, door bemiddeling van het Amerikaan- sohe Roode Kruis dezer dagen in Europa zijn aangekomen uit Siberië. In het voorgaar van 1918 werden deze kinderen, toen woonachtig te Fetersburg en Moekou, door hun ouders, die zich bezorgd maakten over hun veilig heid, onder toezicht van een aantal onder wijzers naar het berggebied van den Oeral gezonden. Toen de geldzendingen der ouders ophielden, lieten de onderwijzers, enkelen uitgezonderd, de kinderen in den steek. Het gevolg was dat de kinderen, ten slotte naakt, door de bossohen gingen zwerven, levend van wortels en bessen. Het Amerikaansche Roode Kruis trok zich hun lot aan en slaag de er in, de kinderen naar Wladiwostock te transporteeren en vandaar naar Europa. De Bond van Roode Kruisvereenigingen doet thans pogingen om de kinderen, die thans in verschillende landen vertoeven, aan hun ouders terug te bezorgen. De Bond heeft de namen der kinderen en die der ouders in druk doen verschijnen en deze lijsten over de wereld verspreid. ITALIË. Onlusten te Turijn. Turfln, 23 Bept. Bij de begrafenis van twee werklieden viel een groep anarchisten een politiebeambte aan, die op een rijwiel voor bijkwam. Daardoor ontstond een botsing met de gewapende macht. Een andere groep viel de kazerne Borgodera aan. De politie werd met schoten ontvangen, door werklieden uit een naburige fabriek gelost. De politie ont ruimde de fabriek en verspreidde de anarchis ten. Tijden» de botsing zijn vier militairen en ▼ijf burgers gedood, en een twintigtal personen gewond. Heden is, bet rustig. Uit Rome wordt nog gemeld, dat de arbei ders-agitatie in een nieuw stadium is getre den. De vafcvereenigings-oommissies hebben een motie van afkeuring over de handelwijze van den algemeenen arbeidsbond aangeno men, waarin gezegd wordt, dat deze bond thans niet meer het politieke denken van de massa weergeeft Op grond dezer motie trachtten de extremisten de arbeiders tot op roer aan te zetten. Ze slaagden gedeeltelijk te Genua en Turijn, waar de meerderheid de bezette fabrieken niet wil ontruimen. Men verwacht een scheuring in de socia listische partij. De linkervleugel wil tot de derde Internationale toetreden. VEREENIGDE STATEN. Uit New York wordt gemeld!, dat te South Bend in den Staat Indiana, twee bandieten oen postwagen hebben aangehouden. Zij ont snapten in een auto met poststukken ter waarde van naar schatting tusschen de 85006 en 826000. Negeronlusten. In de Negerwijk te Qhioago is het dezer dagen weer warm toegegaan. De politie moest er ingrijpen om een eind te maken aan onlusten, die waren gevolgd op de vermoor ding van een tramconducteur door twee ne gers. De daders en nog verscheiden andere negers werden door een verwoede menigte achtervolgd. De negers namen de wijk in oen kerk, waar zij dioor politie met machine geweren werden ontzet. Vele andere negers werden uit de trams gesleurd en afgeran seld. Overal waar het in de negerwijk ru moerig was, greep de politie onmiddellijk iu. De bommenaanslagen. New-York, 23 Sepi De politie heeft een bom met brandende lont ontdekt op het per ron van een der stations te Brooklyn en op den luchtspoorweg een uitgedoofde lont. De politie houdt rekening niet de mogelijkheid, dat de bom daar door spoorwegstakera is ge plaatst. het brengen der kinderen ln de verschillende wachtende treinen gereed en de extra-trein zette met ongeveer 100 kinderen minder beladen zijn tocht voort naar DUsseldorf, bet einddoel. Van daaruit zouden de kinderen uit het Rijnland, Zuid- en Midden-Duitsoh- land met de dagelijksche treinen verder reizen. Allen droegen een groene kaart met volledig adres en hadden vrij reizen tot de plaats hunner bestemming. Indien echter het groene etiket In hun knoopsgat hun niet als „vacantie-kinderen" had kenbaar gemaakt, zou dit wel door hun uiterlijk gebeurd zijn. Er was niet een bij den troep, die ik in Oberhausen zag, die nog een spoor van ondervoeding vertoonde. En hoe zagen ze er uit, toen ze heen gingen, vooral de kinderen uit het industriegebied. Hun ellendig uitzicht werd dezer dagen tref fend geschilderd door den Belgischen jour nalist Denis in „Peuple". Hij zeide, dat het onderscheid in het uijzien der kinderen zoo zeer in het oog valt, wanneer men uit het be zette gebied in het industriedisirict kamt Hij was er reeds vijf maanden eerder geweest en heeft zich zoodoende kunnen overtuigen, dat de toestand in dien tjjd belangrijk verergerd is. Vooral de kinderen wekken zijn medelij den op. De kinderen zijn ternauwernood ge kleed met wat gemaakt kan worden uit de „feldgrauen" uniform van hun vader. Hun wasbloeke gezichtjes met de groote koorte- oogen spreken van langdurigen honger. Het is maar goed, dat geen kinderschaar uit een „vacantie"-treln den heer Denis als voorwerp van aanschouwing heeft gediend. Gezonde, roode wangen, frissche, heldere oogen, dat was het eerste, wat opviel in het uiterlijk van deze kinderen. Dat de huid niet meer gebruind was, lag niet aan de lieve BtJ Kon. besluit is benoemd tot ridder der Ned. Leeuw A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer. Nederland en de Volkenbond. Mr. Troelstra heeft de volgende schrifte lijke vragen gesteld aan den Minister van Buitenlandsche Zaken: lo. Is de Regeering van plan, voordat de Instructie aan de Nederlandsohe delegatie in den Volkenbond wordt vastgesteld, deze aan de Kamer mede te deelen, opdat de Ka mer in de gelegenheid zij hare inzichten daarover te doen kennén? 2o. Denkt de regeering bij de benoeming dier delegatie rekening te houden niet den vaak uitgesproken wensch, dat ook leden der Sta ten-Generaal daarin zitting zullen heb ben Bakkersactie. Per 15 September heeft het bestuur van den Algem. Nederl. Bond van Arbeiders(sters) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewer- kingbedrjjf b(j de werkgeversorganisaties in het bakkersbedrijf een Ontwerp-arbeidsregeling ingediend, omtrent welker inhoud eerst over leg met de R. K. en Chr. organisaties had plaats gevonden en over de materieels punten volledige overeenstemming was verkregen. De oude overeenkomst loopt per 31 Oct. af. De meest belangrijke punten betreffen» de wederzijdsche verplichting, dat tijdens den dnnr van de overeenkomst geen uitslui ting of werkstaking zal worden geproclameerd om aanvullingen of veranderingen in de over eenkomst aan te brengen; dat de arbeidsduur zal bedragen; voor de bakkerij-arbeiders 45 uren en voor de bezor gers in heelen dienst 48 uren, voor bezorgers in gedeeltelijken dienst 24 of 86 uren per week; dat de rust- of schafttijden op gewone dagen een half uur en op Zaterdagen een nnr zullen bedragen, behalve, wanneer een middag-schaft tijd wordt toegepast van maximaal 2 aren dat op Zon- en feestdagen geen arbeid zal worden verrichtdat voor overwerk (6 uren per week) de eerste 8 uren normaal uurloon en voor de volgende 8 uren 50 pet. extra zal worden betaald. De loonen zijn, naar de functies, die de arbeiders bekleeden, verdeeld in vier gemeente klassen het loon, voor gewone volwassen bakkersgezellen en broodbezorgers, zal be dragen in de eerste loonklasse f88, in de tweede f 86, in de derde f 34 en in de vierde f32 per week verhoogd met eenige guldenB voor diverse functies. Jengdige personen, naar een aantal van gemiddeld één op de drie in elke bakkerij toegestaan, zullen een loon genieten, wat tus schen den 17- en 23-jarigen leeftijd varieert van 40 pCt. tot vol loon. De vacantie zal bedragen een week, plu» een weekloon extra al» reispenning. Dezieken- uitkeering 13 weken vol loon en daarna nog 7 weken 8 vierde deel. Voorts zijn voorstellen gedaan met betrek king tot de toetreding tot de»Arbeidsregeling, ■chorsing of royement, scheidsgerecht, etc., eto. Ten opzichte van den dnur der overeenkomst wordt voorgesteld een jaar met gelegenheid om tusschen tijd» de loonen in voor do arbeider» gunatigen zin te herzien. In de helft van de maand October zullen ln een aantal plaatsen van het land groote vergaderingen worden belegd om de bakkery- arbeiderB in te lichten over de mogelijkheid van overeenstemming met de werkgevers. De besturen van de Centrale van Vereenl- gingen van Personeel ln 's Rijksdienst en den Pentralen Bond van Ned. Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel (hébben gisteren een adres aan den tydelijken voorzitter van den ministerraad verzonden^ waarin de vrees wordt geuit, dat excessen van het personeel niet srullen uitblijven, Indien de Regeering haar standpunt inzake tegemoetkoming wnn de nooden der rijksambtenaren blijft hand haven. De nood onder het personeel heeft zulk een hoogte bereikt, dat van de besturen de grootst mogelijke tact wordt geëischt om te voorkomen, dat tot betreurenswaardige daden wordt overgegaan. Verder wordt erop gewezen, dat de door de Regeering voorge nomen voorzieningen geheel onvoldoende hulp brengen, omdat gehuwden zonder kin deren en oügehuwden, die door de ongeken de hooge pensionprijzen in fmancieelen nood verkeeren, absoluut niet gpholpen worden. Met het oog op ongewenschte daden met daaraan verbonden gevolgen wordt den Mi nister dringend verzodht binnen enkele da gen bekend te maken of en zoo ja, tot welke verdere tegemoetkoming de RÓgeering be reid is. Hollanders, die ook het weer niet veranderen kunnen, maar aan de zon, die juist in de laat ste weken zelfs in Holland te zelden gezien werd. Maar de wangen waren niet alleen rood geworden, doch ook rond, soms zelfs aanmer kelijk, zooals bij mijn 14-jarige dochter, die 16 pond ln gewicht was toegenomen gedu rende haar verblijf van 8 wéken ln het Kin derhuis te Bergen. Het volgende van de 28 kinderen, die in dat huis waren onderge bracht, had het tot 13 pond gebracht. De ge ringste toename was die van een klein meisje (3 pond), omdat zij zelfs de goede Hollandsche tafel geen eer aandeed. Maar wat zijn de 16 pond van mijn doohter tegenover de 86, die een kleine 18-jarige uit Bochum kon toonen. Zij was dan ook acht weken weg geweest en dan nog wel bij een worstfabrikant. Dat ver klaart alles. De moeder van het kind, die ook naar Oberhausen was gekomen om haar te ontvangen, vertrouwde haar oogen niet, toen zij het wonder zag. Ik was de reclame voor de fabriek, spotte de kleine dikzak, die zich de gewichtigheid van haar persoontje wel bewust was. Zij be schouwde overigens deze reis naar haar ouders in Duitschland slechts als een onder breking van haar verblijf in Holland. Reeds ln den trein vroeg zij haar moeder, of ze toch gauw weer naar haar pleegouders terug mocht koeren, die haar met hun K eigen kin deren en het huispersoneel, 14 man sterk, gezamenlijk naar het station hadden gebracht en dringend hadden uitgenoodlgd toch spoe dig weer te komen. Dat vertelden ook alle andere kinderen, die ik ondervroeg, dat ze met een heel zwaar hart van Holland afscheid hadden genomen en met verlangen den volgenden vacantietijd afwachtten, voor welken ze reed» weer uit- HAAGSCHE BRIEYEN. Hoofdcommissaris Van 1 Sant De Ge meente en Woningbouw. Wegeneongres 's-Gravenhage, 24 September. Een groote eer ls „de veel gesmade en be schimpte uithoek aan Texel's reedé' te beurt gevallen: de vroegere Ingezetene Ferdlnand van 't Sant, geboren te Helder, 11 Februari 1888, is benoemd tot Hoofdcommissaris van Politie, alhier. Het is altijd een groote voldoening, als een oud-Heldersche zich bijzonder onder scheidt en een man van naam wordt: dat be wijst dan meteen, dat het smaden en schim pen wel eens lichtelijk overdreven wordt! Dooh geenszins overdreven rijn de buiten gewone prestaties van den heer Van 't Sant, die nog slechts 87 jaar zijnde en daarvan reeds 4 jaar hoofd-oommissaris van politie te Utrecht, alle mede-sollicitanten voor deze belangrijke functie in onze Residentie vér achter zich liet en feitelijk naar den Haag werd geroepen. Het Haaggche Politiekorps heeft dringend reorganisatie noodig, wil het b.v. met Am sterdam gelijken tred houden; de verkeers- en zedenpolitie zijn nog pas in het eerste stadium en de instelling van ^motor-agen ten", zooals in Roterdam, is bij de toenemen de verkeersonveiligheid een eerste ver- eisohte. Men is hét er vrijwel over eens, dat de heer Van 't Sant „de" man is, om die proble men op afdoende wijze tot oplossing te bren gen, daarvoor staan zijn organisatie-talent, diepgaande kennis en toewijding borg. Als er dan ook iemand snel promotie heeft gemaakt, ls het onze nieuwe H.-O. Reeds vroeg moest hij zijn vader, den predikant Van 't Sant, verliezenna volbrachte H. B. 8.- studie kwam hij te Amsterdam als klerk bij de Post. Toen reeds openbaarde zich bij hem zijn voorliefde voor de Politie, door o. a. bij den hoofdinspecteur Van Leeuwen te Utrecht te Jnformeeren naar een plaatsing als adsp.- Lnsp. aldaar; de heer v. L. had echter geen plaats ter beschikking. Toch zag hij zich nog in 1900 te Rotterdam als schrijver bij de Politie geplaatst en viel daar zoo op, dat bij een jaar later reeds insp. 3e kl. was en o. a. geplaatst werd bij de rivier politie zijn buitengewone bekwaamheid leidde in 1910 tot zijn benoeming als chef van deze afdeeling, in welke functie hij vele ver beteringen invoerde, wat vooral in de oor logsjaren broodnoodig was. Reeds ln 1916 klom bjj opnieuw in rang door te Utrecht benoemd te worden tot op volger van den „EL-C!.a Beek: toen was hij dus reeds chef over den vroegeren hoofdinsp. Van Leeuwen! Ook Utrecht heeft van zijn talenten gepro fiteerd en nu heeft de hofstad beslag op ham gelegd, die in haar verwachtingen ook wel niet teleurgesteld zal worden. Dit alles is het werk van een oud-Nieuwedieper! Er gaat baast geen Raadszitting voorbij, of er gebeuren dingen, die het misnoegen van een groep van ingezetenen verwekked, waaruit zou volgen, dat het „algemeen" be lang wel eens wordt vergeten, Aan loons- en salarisverhoogingen, met den nasleep van rumoerige debatten, interpellaties en adres sen, zijn we zoo langzamerhand gewend, ovenals aan de verschiybnde gemeentelijke boterhammen, die met kiezers-stroop genut tigd worden. Oppervlakkig zou men zeggen, dat onze Raad allures aan gaat nemen van een „kunst minnende broederschap" uit de Middeleeu wen, of voor den grommenden belastingbe taler: „een vereeniging voor weldadigheid". Niet lang geleden was „kunstzin" het on derwerp van onze moderne Rederijkers kamer, nu houden de Edelachtbare Heeren zich, evenals de lezers van de „Haagsche Post", bezig met het hoofdstuk „Epigrammen en Citaten", waarvan thans „Schoonheid" aan de beurt van oplossing la. Min of meer noodgedwongen echter; im mers de „Schoonheidscommissie", een ge wichtig ooilege, dat voor het stadsuiterlijk moet waken, achtte het noodig het gevelplan van het te stichten gebouw van de Ned. Han delsmaatschappij, dat aan de Vijverberg hoek Kneuterdijk zal verrijzen, zoo maar af te keuren. De reden hiervan ls alleen aan ingewijden duidelijk, officieel was de bouwstijl niet 18e eeuwsch genoeg en was de toren verkeerd geplaatst En aangezien, dat voor ons Hage naars beslist onoverkomelijke bezwaren zijn, werd de bouw gestaakt en staat nog stil. De Raad bang, dat de Ned. Handelsmlj. te elfder ure nog hare gastvrije stad zal ont vluchten, is nu aan 't vergaderen geslagen, genoodigd waren. Die gelukkige Hollanders: zij kunnen zich deze gastvrijheid veroorlo ven. Slechts oen paar staaltjes als bewijs van Holland's stijgende welvaart De netto-op brengst van de belasting op de publieke ver makelijkheden in Den Haag steeg van ƒ101285 in 1916 op ƒ225152 in 1916, op 242900 in 1917 op 807459 in 1918 en op 891671 in 1910. Het aantal afgestempelde entreekaarten voor bioscopen steeg van 863 duizend in 1915 tot 2323000 in 1919. Deze aan tallen zijn weliswaar geen betrouwbare aan wijzing van welvaart, want ook bij ons is het aantal bioscoopbezoekers op gelijke wijze ver meerderd en dat heeft geen grootere wel vaart tot oorzaak, maar wel een, trots hom gere toonen, stijgende nood. Nu zijn de „Holland-kinderen'1 weer thuis. Moeders pot vroeger het non-plus-ultna van alle kookkunst in de wereld, smaakt hun niet meer. Het allermeest zijn ze het oorlogsbrood en de zwarte koffie ontwend; geen wonder,als men weken lang slechts het fijnste wittebrood met flink boter en verder melk, veel melk tot voedsel gehad heeft Dit zijn de doornen, die de Hollandsche rozen hebben. Maar daarotn mag geen der kinderen of oudere het vacan- tie-verblijf in Holland vergeten. Moge de Hollandsche gastvrijheid voortduren en nog menig Duitsch kind ten goede komen. Het geldt hier Duitsohlands jeugd en toekomst te redden. En deze zal te eeniger tijd Holland dank bewijzen, ais wij weder als gelijke fao- tor in den Raad der Volkeren een plaats hebben en medewerken tot beschaving en economische ontwikkeling.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5