NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, W1ERINGEN EN ANNA PAULOWNA MISS HAROEN AL-RASJID PROGRAMMA WINKELWEEK ETAUMEDSH Cor Staalman's Rijwielhandel, Zie de étalage!! aio CENT Eerste Blad. HET OFFICIEELE Binnenhaven 3. FEESTELIJKHEDEN, 29 EN 30 SEPTEMBER 1 EN 2 0CT0BER A.S., No. 5303 DINSDAG 28 SEPTEMBER *920 'Re JAARGANG Loeee nnmmers der Oourant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGEVER: O. DB BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 6Q BTOSESHANO. frankrijk. Een preeddenttëeie boodschap. In ztfn boodschap aan de Kamer zegt de president van de Republiek: De Nationale Vergadering heeft, door den voorzitter van den ministerraad tot het hoogste ambt te roepen, duidelijk haar wil te kennen gegeven de politiek, welke de twee Kamers sedert acht maanden steeds hebben goedgekeurd, te handhaven, en zoowel naar buiten ais naar binnen toe voort te zetten. Ik heb dezen eere- post slechts aanvaard, met het doel, Frank rijk met meer kracht te blijven dienen. Het nieuwe Frankrijk wil geen hiTrnenln-nd«yfrifln strijd en wenscht slechts zich door orde, ar beid en eensgezindheid te wijden aan de ont wikkeling van zijn grootheid en zijn welvaart et vaderland, dat den republikeinschen eeringsvorm nooit zal laten varen, heeft zijn werk voltooid door de oenheid te her stellen. Na een toespeling te hebben gemaakt op een mogelijke grondwetsherziening, zegt de president: Een uiterst dringende taak moet ten uitvoer worden gebracht want door de verwoeste gebieden wordt de noodzakelijk heid ons voortdurend voor oogen gehouden, om gematigd, maar niettemin standvastig en In volle overeenstemming met onze geallieer den de algeheele uitvoering te verkrijgen van de aanvaarde en onderteekenda verbinte nissen. De diplomatie zal er de hand toe ieenen, dat het verdrag van Versailles en de daarmee verbonden diplomatische overeenkomsten strikt zullen worden uitgevoerd. Frankrijk, dat onveranderlijk trouw ia aan zijn bond genootschappen, zal er krachtig voor waken, dat geen enkele aanslag wordt gepleegd op de belangen en de rechten van de naties, welke aan de overwinning hun ontstaan of hun herleving hebben te danken. De democratie heeft een gewettigde hoop gevestigd op de ontwikkeling van den Vol kenbond. Na lof gebracht te hebben aan het leger, de vloot, en aan Algiers, de protectoraten en tie koloniën voor den steun aan het moeder land gebracht, zegt de president, dat Frank rijk van zijn kant zal erkennen, wat het hun verschuldigd is. Het resultaat van den strijd, waardoor zoo lange maanden onze bodem met bloed is gedrenkt, moet zijn: Beperking van den militairen dienstplicht, welke zoo danig moet worden ten uitvoer gelegd, dat de eischen, die onze economische behoeften ons stellen, in overeenstemming worden ge bracht met die onzer nationale verdediging. Frankrijk heeft zich krachtig aan het vredes werk gezet. Alle meeningen hebben recht van bestaan, doch geen enkele moet pogen door geweld zich op te dringen. De arbeida- mbllek kan buitenland 'woorstflsiL De Republiek wenscht het werk van den ▼rede en van den socialen vooruitgang zon der ophouden voort te zetten, en de verschil lende groepen, die aan de productie mede werken, nauwer tot lekaar te brengen. De boodschap eindigt: Laten wij lederen dlag zoowel in de geschreven wet als in de dagelijksohe toepassing van de wetten meer rechtvaardigheid, meer mensohelijkheid en meer goedheid brengen. DUITSCHCA3SD. De ernstige toestand. .rlgs kabinetszitting van Woensdag De heeft bet FEUILLETON. door JBSSIB DOUGLAB KERRUISH, ▼oor Nederland bewerkt door L. AJLETKINO. 88) Een oogenbllk was ik door den gloed ver- blind. Dat alles was binnen enkele seconden geschied. Papa en Ischaryar Beg kwamen van achter mij toesnellen; Mr. Wilbur had stevig mijn arm vast, als vreesde hij, dat Ik ïnjjn evenwicht zou verliezen en omlaag stor ten, en vóór ons, op het pad, stonden mijn moeder en Evelyn, terwijl geen tien voet van ben af de vlammenzee kookte en zware rook wolken zich samenbalden. Als vastgenageld stonden zij daar: het meisje op een knie, aan gedrongen tegen den hellingwand, haar hand geklemd om een vooruitstekenden boomwor tel, den vrijen arm om mijn moeder heen ge slagen. Voor zij zich konden bewegen, waren wij reeds bh hen. „G ij hebt mij gered!0 fluisterde zij, van verbazing nog slechts hall begrijpend. „Al lah heeft u gezonden om mij te redden U Evelyn Effen'1" En eerst toen begon ik *e beseffen waar door die aschkorst was gebroken. De mannen vertelden later, dat de Bey door zijn val op de harde asohla&g al dood moet geweest zfln, voor het vuur losbrak. Ik heb nooit iemand gevraagd, waarop die be wering steunde. Allah weet of rij juist la. UK hol Rijnland. Een nieuwe dag. Een ongelukkig toeval Is zelfs mogelijk ln een land waar Allah's hand allee bestiert. De onverwachte dood van een In ongenade ge vallen officieele persoonlijkheid, verwekte geen bijzondere ontroering; de autoriteiten stelden een onderzoek in, wat eenmaal Halet Bey was, werd begraven, en daarmee behoor de do geschiedenis tot heit veriedene. Deneelfden avond vertrokken de Koerden, om, door Is nachts te reizen en de verzengen de daghitto to mijden, het heilige Kerbela nog voor den verjaardag van Hoëainls mar telaarschap te bereiken. De Khanoum Effen® wilde mijn* onberispe lijk Zaza tot het laatst toe hooren. Wij reden naast elkaar voort; op eenigen afstand volg den Papa en Ischaryar Beg, Evelyn en Har vey; de in druk gesprek, het meisje minder opgewekt dan gewoonlijk, onder in vloed van de komende scheiding en het treur spel van den vorigen nacht. Wij waren het punt, vanwaar wij weer terug zouden koeren naar den Tel, dicht ge naderd. Harvey kwam ons achterop rijden en reikte de Khanoum Effen' een bracelet over, dien zij reeds vroeger had gemist „Su'ti heeft hem op mijn verzoek achter gehouden,0 verklaarde hij. „Ze doet graag ieta voor mij, öulti. Nu heb ik een voorwend sel, om nog eenige woorden met u te kunnen wisselen, Khanoum Effwen\" hij liet zijn stem dalen „Khanoum, weet u stellig en zeker, dat Halet geen ander deelgenoot van zijn plannen had gemaakt?*® ,,Daar ben ik vast van overtuigd; bij een dergelijke zaak zou hij nooit iemand in ver trouwen nemen.1® „Ge hebt u toch destijds anders uitgelaten wanneer u dat niet hadt gedaan, zou ik Ingezonden mededeellng. ALSMEDE VAN DE TE HOUDEN OP hom, welke dan ook de gevolgen waren ge weest, eenvoudig neergeschoten hebben; dat kunt u gerust gelooTen." „Ik weet, dat u de waarheid spreekt, Wil bur Effen®. Maar missehien voelde ik op dat oogenblik, wat ik dacht toen ik u voor de oerste maal zag: dat ge tot iels grootprs ©n beters waart bestemd, en wilde ik u daarvoor sparen. Soms heeft men zulke vreemde in val] on." /Toen u mij zag zitten op het hoofd van den cherubijn?0 vroeg hij lachend. „Zal ik een groote rol spelen in de geschiedenis der Assyriologie?" „Wie zal dat kunnen zeggen? En herinner u, dat ik het feit pleegde, waarvan deze kwestie een uitvloeisel was; ik belaadde mij met schuld ik moest die dus weer goed maken. En ik roep u beiden tot getuigen, dat het niet door inijn toedoen is, dat ik nu nog leef." „Allah's hand laat niets geschieden buiten Zijn uil,'1 antwoordde de Amerikaan. „Hij gaf het mij, 'gered te worden door Evelyn OongreveTs dochter." Haar stem sprak van stil ontzag. „Zoo bestierde Allah het/® stemde hij toe. „Khanoum Effen', schijnt het u ook niet toe, als had Hij u tot beter bestemd?" „Wat ban de bestemming wezen van een oude vrouw, die onder schuld gebukt gaat?" r.oog rij bitter. „Om mijn moeder fë zijn!" riep Ik uit „Het is hard, dat we elkaar niet goed kunnen loe ren bennen, du wij elkaar hebben ontmoet." „Ik geloof, dat we elkaar toch volkomen hebben leeren verstaan," antwoordde zij, vol zachte teederheid. „En,' zoo Allah wil, zullen wij elkaar weerzien. Aühiamdu TlMhl Hij iö alwetend en barmhartig! Als goede vrienden zullen wij elkaar dan ontmoeten, Inshallah! maar de plaats van een moeder ban ik nooit bij j® innemen. Daarvan deed ik, voor je IERLAND. Politieagenten vermoord. Het bloedvergieten is te Belfast weer be gonnen. Zaterdagavond laat werden twee politiemannen, die in de nationalistenwijk op post stonden, van nabij door twee man nen met revolvers beschoten. Een der agen ten werd gedood, de ander ernstig gewond. Een der vermoedelijke aanvallers weidi on middellijk daarna in een andere straat ge arresteerd en een revolver met scherpe pa tronen werd ln zijn bezit gevonden. Ongeveer te zelfder tijd werden in een an dere straat twee politiemannen door vier personen beschoten. Een der agenten werd gewond; de ander, wiens mantel door kogels was doorboord, schoot terug, zonder te we ten of hij iemand raakte. Ook in dit geval werd een der daders gearresteerd. In den vroegen morgen na voornoemde moorden werden drie bekende Sinn Feiners te Belfast doodgeschoten, een van hen in zijn woning, een ander terwijl hij aan de deur 6tond. Een opstootje tussehen Unionis ten en Sinn Feiners weid Zaterdagnacht door de politie onderdrukt. Zondagmorgen half elf brak het gevecht andermaal los, waarbij geschoten en met steenen geworpen werd. In het graafschap Clare werden Zaterdag avond twee politieagenten door een gewa pende bende aangevallen. Een der agenten werd gedood, de tweede ernstige gewond. RUSLAND. Successen van WrangeL Do stad Alexandrofsk, die' naar het bolsje wistische stafberioht nu ook erkend heeft in de handen van Wrangel ls gevallen, is een centrum van den Russdschen graanhandel. De stad ligt aan den Dnjepr, waar de igraan- schepen uit groote elevatoren geladen wor den. Van Alexandrofsk tot den mond van den Djnepr ls het een afstand van 820 KM. en de rivier is over dien heelen benedenloop bevaarbaar. Ten Noorden van Vla stad be ginnen stroomversnellingen. Wrangel geeft op, dat hij in zes dagen 10.000 gevangenen en 68 kanonnen genomen heeft. LUCHTVAART. Een Avru naar beneden gestort Een passagiersvliegtuig met fl personen, aan boord stoute Zaterdag nabij Harrow naar omlaag. Vijl der inzittenden, drie hoeren, eigen behoud, afstand, nu twintig jaar gele den0 Het leed, dat ln deze eenvoudige woorden lag, trof mij died. Het waren Jaren 'geweest van zeldzame zelfverloochening, van een al tijd bereid zijn, leven en ziel ten offer to bron- en voob mij. En niets kon ik er voor iruggeven kon ik haar nrnar een werke lijk bewijs schenken van eerbied en genegen heid, iets dat later haar tylijde trots zou zijn geweest. Maar ik stond machteloos. Harvey reed wat dichter naar haar toe. „Rathia Khan, Lady Jerningham, lk doe een beroep op u als moeder," zeide hij rustig. „Uw dochter zal nooit een man kunnen ont moeten, die harer waardig is, noch een, die haar onwaardiger is dan ik, maar evenmin een, die haar inniger lief heeft dan ik. En daarom vraag ik uiw tusschenkomst.®®- En terwijl hij sprak, las ik elke gedachte, die hem zijn woorden ingaf. Mijn moeder bleef sprakeloos, als kon zjj het niet be grijpen. ,Jk geloof, dat ik me eenigszdns onhandig uitdruk," ging hij voort „Misschien mag ik de kortheid van den tijd als verontschuldi ging aanvoeren. Lady Jerningham, is u be reid om ten mijnen behoeve te spréken?" Zij kreeg 'haar stem weer terug het was bet geluid van iemand, die niet gelooven kan wat zijn ooren hem zeggen. „Vraagt ge dat aan m ij?a was alles wat zij kon uitbrengen, „Wie anders zou ik het kunnen verzoeken? Wie heeft meer recht dan een moeder om haar dochters hart te leiden en te bescher men? En uw voorspraak heb ik noodig, want eens heb lk uw dochters trots zoo diep ge krenkt, dat alleen haar moeders handen den afgrond, die zich daardoor tussehen ons opende, kunnen overbruggen. Wilt ga mijn voorspraak zijn, Lady Jerningham?" Hoe kwam hij er aan dat het hoogste, het vurigste begeerde voorrecht, de grootste waarbij de bestuurder en twee dames vonden den dood, terwijl de zesde passagier, een jong meisje, zwaar gewond werd. Het toestel zou in den namiddag gebruikt worden voor passagiersvluchten, waarvoor reeds vele plaatsen waren besproken. Als gewoonlijk maakte de machine een proef vlucht onder leiding van den 24-jarigen ka pitein Oastelman, den voornaamsten vliege nier der Avro Oömpany. Hij was zeer erva ren en had tijdens den oorlog in groote bom menwerpers gevlogen. Zijn vijf passagiers waren de 22-jarige mej. de Trafford, die nog niet lang geleden haar diploma als avia- trioè verwierf, de oppasser van het vlieg kamp en zjjn dochter, de vrouw van den cantinehouder van het vliegkamp en haar 16-jarige dochter. De laatste waren nog noodt in de lucht geweest. Toen zij voor den vliegtocht werd uiteenoodigd, was de vrouw juist bezig, haar Zondagsmaal te bereiden. Zij zeide tot haar man: „Let even op het eten, en zorg, dat het vleesch niet aanbrandt. Ik kom gauw terug". Zij keerde echter niet levend terug. Het toestel steeg goed op, raakte op onge veer vijfhonderd voet hoogte onzichtbaar in den mist en plofte kort daarop neer. Alle in- Rngptjn bil jonge menschen. De menschen boven de veertig weten, dat rugpijn vaak een nierkwaal aanduidt, maar jonge menschen denken niet altijd hier over no. Jonge mannen wijten het- dikwijls aan hun bezigheden en jonge vrouwen aan haar geslacht beide gevaarlijke en misleidende gevolgtrekkingen, als de nieren do werke lijke oorzaak zijn. Er is niets, wat dan meer onmiddellijke verzorging vereischt. Verwaarloozing sluit ernstige verschijnselen in zich als rheuma- tiek, nier-waterzucht, steen, ontstoken nie ren en blaas, ischias, spit, graveel en zelfs ongeneeslijke riekten. Onmiddellijke behandeling vereischt in sommige opzichten zelfverloochening. Vele van de zoogenaamde genietingen des levens zijn Biecht voor de nieren. Zware maaltijden, alkoholisoho prikkels en ongeregelde ge woonten dragen bij tot vorming van ovortol- llg urinezuur en tasten de teore nierfilters aan. En nog erger staat u to wachten, als dit kwaaddoend vergif aan do nierfilters ontsnapt en in do spieren, zenuwen en ge wrichten kristalliseert Begin verstandig te leven en gfl zult be ginnen gezond te wordon. Gfl kunt uw her stel bevorderen door da nieren met Fostor's Rugpijn Nieren Pillen te versterken. Dit geneesmiddel dient uitsluitend voor het re gelen en heelen der nieren en blaas, en gaat zoodoende de kwade gevolgen van urine zuur tegen. De werkzaamheid dor nieren wordt hersteld, het bloed weder gezuiverd, en de opgehoopte vergiften en vloeibare on zuiverheden worden geleidelik uit het lichaam verdreven. Op elke echte doos Fosteris Rugpfln Nie ren Pillen komt het handelsmerk de man met zijn handen in de lendenen voor. Te Den Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, ft 1JZ8 p. doos of 10.— p. zes do ozon. «at vreugde van een Oostersdhe vrouw bestaat ln het schenken van heao dochter aan don uitverkoren man? Mijn moeders stem beefde, toen zij zacht antwoordde: ,-Er kleeft bloed aan mijn bandon, Wilbur Effen1. Stél u dat voor oogen vraagt ga het rnjj dan nog?" „Go vergeet, dat ik weet hoe Allah het daar over heeft laten komen, Lady Jerningham; daarom -ook verzoek ik uw tuaschenkomst." JRathia, mag ik spreken?" En in haar stem klonken die twintig jaren van bittere zelfkastijding, van diepe zelfver loochening, van moeilijk verdragen harte- honger, jaren die nu vergolden werden in dat ééne, ongedrooonde oogenblik. „Gij rijt mijn moeder,0 antwoordde ik, Har vey aanziende. „Nu dan, Rathia, mijn dochter, ja, ik stelde het me voor, toen ik jullie beiden op het mar merbeeld zag zitten als op een troon. Mijn kind, je bent trotsch, maar ik kan in je hart lezen. Als je geen vertrouwen in mij had wil len stéllen, had ik ook kunnen zwijgen, maar, nu ik spreken mag „Gij zjjt mijn moeder," herhaalde ik, nu den blik neerslaand. „Nu dan, Rathia" een juichkreet vas haar stem „dit is de man van alle mannen, dien ik je heb gehoopt, Rathia, kan ik iets meer zeggen?" „Ik zal mijn moeder gehoorzamen," ant woordde ik. Harvey legde zijn hand op haar teugel. Ik reikte haar de mijne, en zij sloot ze ineen. ,.De dag sterft, en moge ik sterven als hij, een ekide van gelukzaligheid!" zeide zij. „De gestorven dag ligt achter ons, en een nieuwe zal voor ons allen aanbreken," ant woordde Harvey, mijn man. hinde. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Gt per 8 nmd. 1.50, franco p. poet 1.70. Buitenl. 2.50 Zondagsblad 8 0.571/», „0.65. „1.05 Modeblad 8 „0.95, „1.05. 1-80 Post-Girorekening No. 16060. ADVERTENTIENs 20 ot. p. regel(galjard). Ingez. meded. (kolombr. ale redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevT., te koop, to huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. tsche volk den ernst van den toeBtand, waarin het rflk zich bevindt en waaraan zoovelen in hun lichtzinnigheid nog niet willen gelooven heel duidelijk voor oogen gehouden. Een rijkssehuld van 800 milliard waarbij nog niet berekend is het geheel bedrag aan schadeloosstelling te betalen volgens Versailles gaat boven het mensche- lijka bevattingsvermogen. En het voldoen van zoo'n geweldige verplichting gaat boven men- schelgke kracht. Maar natuurlijk moet toch een poging worden gewaagd. Het Rjjkskabinet heeft nu besloten den Rijksminister van Pinanciön een grooteren invloed te geven. Nieuwe uitgaven zullen door de hoofden der andere departementen niet gevoteerd kunnen worden, zonder zijn uit drukkelijke toestemming. Met het verwijderen van onnoodige Rijksbureau* en Rijksambte naren zal onmiddellijk een begin worden gemaakt. De Minister van Financiën aal er de hand aan houden, dat de belastingen op het bezit, door het parlement goedgekeurd, geheven en betaald worden. En de heffing van het vermogen zal in de schatkist komen, als het moet door een soort van gedwongen leening. Eindeiijk zal, in overeenstemming met het rapport van de meerderheid der socialisatie- commissie begonnen worden met de sociali satie der mijnen. Over de dringende nood zakelijkheid hiervan heerseht in het kabinet volkomen overeenstemming. Maargemakkelijk zal deze onmiddellijke socialisatie uiet gaan. De nationaal-liberalen en die maken deel uit van de regeerings- ooalitie, hebben zich dezer dagen er tegen verklaard. En de democraten hebben er dezer dagon in een vergadering te Ulm gehouden, zooveel bezwaren tegen ingebracht, dat ook van dien kant op tegenstand gerekend moet worden. londer de middenpartijen, alleen door oentmm en socialisten, zal het groote probleem geen oplossing kunnen vinden. Natuurlijk staat op het program van het kabinet ookzuinigheid. Dit principe is reeds zoo vaak in Dttitschland verkondigd, zonder dat men er ln de practijk veel van heeft kunnen merken, Missehien dat het nu beter wordt. De regeering is ten slotte van plan dit heeft niet officieel n^degedeeld, doch de Berlynsche bladen vertellen het een alge- meene arbeidsdienstplicht in te voeren. Niet alleen ter bestrijding van de angstwekkend stijgende werkloosheid ook angstwekkend, omdat het leger van werkloozen zieh maar al te gemakkelijk onder den invloed laat brengen van de communisten doch ook om door verhooging van de productie te geraken uit den economlsehen wantoestand. Hen denkt er over alle bruikbare mannen tussehen de 18 en 25 Jaar een bepaalden tijd men spreekt van een Jaar gedwongen te laten arbeiden in de kolenmijnen en in andere ondernemingen, die in het belang van de kolenproductie werken. Zoo'n radicalen maatregel zal het Duitsehe volk eindelijk de oogen openen voor den grooten ernst van zijn toestand. Hea schrijft uit het Rijnland aan de ,N. Rott. Ct" In de straten van onze RijnBche steden gaat het leven den gewonen gang. Het is nog be drieglijker dan in oorlogstijd. In de winkel etalages overvloed van alles, de door den oorlog weggevaagde delikatessen zijn in dubbel aantal teruggekomen met uitzondering van kaviaar, dat nog steeds tot de uitzonderingen blijft behooren. Voor die etalages schuift een dichte menigte voorhij, bekijkt de nieuwste snufjes, die op z'n hoogst 'n „lumpige" 1000 Mark kosten en als men de tolletjes nader bekijkt, ziet men er heel wat, die 't genoemde bedrag wel gekost zullen hebben. 8choenen kosten 200 tot 800 Mark, elegant schoenwerk meer, maar eilieve, wie draagt er lompe sohoenenP Het aanzien van 't huidige Duitsehe leven HOOFDSTUK XL VAN DE EN verkrijgbaar bi] de Boekhandelaren. doet me denken aan heel mooie 'n uitbundig versierdedoodkist, 't Is wellicht overdreven, maar men komt op zulke lugubere gedachten. Er gebeuren zulke rare dingen ouder de mondaine oppervlakte. Aan de stedelijke spaar bank te Elberfeld heeft óén beambte kans gezien de kleinigheid van 750.000 Mark te stelen. Er waren door den oorlog veel onge oefende lui aangesteld en deze ééne kende alle kunstgrepen der administratie en wist ze naar alle regelen der kunst aan te wenden, zoodat het gestolen bedrag langen t\jd ver borgen bleef. Daarentegen wordt de millioenen geschiedenis met de benzine ietwat eenvoudiger. Voor de stedelijke auto's, die de kolen van de mijnen halen, is veel benzine noodig. Nu komt er een kans om in Antwerpen benzine voor 9 Mark per liter te koopen, wat een spotprijs is. De invoer van benzine is echter niet vrij, maar geen nood, een paar aanzienlijke Berlijners leveren voor een millioen Mark een consent voor Invoer, dat door het tolkantoor in Dusseldorp als echt erkend wordt. Maar het is niet echt, hetgeen men uit den koopprijs wel kan opmaken. De lading benzinb wordt door het Rijk ln beslag genomen en de gemeente Elberfeld verliest circa zeven millioen aan deze transactie. Ik noem deze geschiedenis eeuvoudiger, om dat de stad, zoo het geval gelukt was, milli oenen verdiend zou hebben. Van kwade trouw is geen sprake. We zijn sinds den oorlog ge wend verbodsbepalingen te ontduiken, anders waren we heelemaal verhongerd en elk ont duiken kost geld. Onaangenamer is hot geval op het Dussel- dorper hoofdstation. Dcar speelt zioh nu eeu uitgebreid proces af. Er is van den 1 April 1920 af oen bedrag van 17 J millioen aan goe deren gestolen. In het spoorwegdistrict Dui- seldorp-zijn van 1 Januari 1920 af 460 epoorweg- dieven gearresteerd, o.w. 116 spoorwegbeamb ton. In het spoorwegdistrict Elberfeld zijn 910 dieven gepakt, o.w. 460 beambten. Ook in andere diensttakken wordt gestolen, al ls het niet op zoo groote schaal, Het ergste is, dat in dit opzicht geen ver betering te verwachten is. Van hetgeen er op het gebied van benoemingen tegenwoordig ge beurt heeft Ohligs, een ntyverheldsstad van zekere beteekenis een kras staaltje geleverd. Daar moest, een burgemeester gekozen worden en de onafhankeljjken stelden een fondslooper kandidaat. De man zelf vond het geval blijkbaar wat gewaagd, want kort voor de verkiezing ver klaarde hij, dat hij niet het volle vertrouwen zijner kiezers meer bezat. Dat bleek ook in de beslissende raadszitting. Zelfs do meerder heidssocialisten foeterden geweldig over dezen kandidaat, wiens onbekwaamheid ze op on gezouten wijze uitspraken. Toch werd de man als hoofd der gemeente gekozen I En zulks, ofschoon men als Dultsch magis traat-persoon Salomo's wijsheid moet bezitten, zelfs meer dan dat. Bjjv. in Solingen. Daar zijn een aantal werk loozen. Ze krijgen vetten onderstand van de stad, doch zjjn niet tevreden. Dus laten ze door een van de Onafhankelijken een eisch instellen van 100 pCt. verhooging der werk- loozenvergoeding, vrij eten uit de volkskeuken benevens vergoeding voor kolen. In de raadszaal moest over dit zotte voor stel worden beslist, maar voor de beslissing viel bestormden de honderden werkloozen de tribune, bezetten het plein voor het stadhuis en namen zoo'n dreigepde houding aan, dat de raad, zwichtend voor geweld, het voorstel maar aannam. De Engelsche militaire politie stak geen hand uit om den raad te beschermen. Maar nu blijkt, dht een werkelooze in Solin gen veel meer „verdient" dan iemand die werkt I Een werklooze met drie kinderen krijgt er 274 Mark per week aan stedelijken onder stand. Daartegen komen thans de werkzame menschen in Solingen op, ook zij willen meer geld, vooral de gemeentearbeiders. Geen wonder dat Solingen tot over de ooren in de schuld zit. Ingezonden mededeellng. Ingezonden mededeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1