NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA "SSL01 T «T4 {Ó:KTp' port'J-ïï JACK DE ZANGER V10R HET KOODETAARGETUDE ALGEMEENE COÖPERATIE 3 Eerste Blad. No. 5310 DONDERDAG 14 OCTOBER 1920 48e JAARGANG iBOtNNBMBNTBN BIJ VOORUITBETALING) Modeblad «0.6Ö. „1.0C Lvoeeo nummers der Courant 4 et 1.05. BUITENLAND. POLEN EN RUSLAND. De voorwaarden voor den vrede tusschen Rusland en Polen, gelijk die door de Sowjet- regeering werden aanvaard, wijzen er we op, dat deze vrede Blechts van tijdelijken aarc zal zijn. Onschuldige stervelingen zoo merkt de „N. Rott. Crt" opdie gelooven, dat de bolajewiki het met dezen vrede oprecht mee- nen, of dat een andere Russische regeering, die ln hun plaats komt, hem zou handhaven, kunnen er niet veel zijn. Met een vrede, die Hemen van nieuwen strijd inhoudt, is Euro pa niet gebaat. De „Echo de Paris" verneemt al, dat Londen en Parijs met elkaar van ge dachten wisselen over een nota aan Polen, waarin zij het gematigdheid aanraden, Met welke gevoelens de bolajewiki uit Riga heen zullen gaan, verraadt in een verbeten telegram de oorrespondent daar van de, hun in den geest verwante „Daily Herald". Hl zegt, dat de Sowjet nu alles zal zetten op der veldtocht tegen Wrangel en op het behout van het kolenbekken van de Donets en het Sraangebied van den Koebandat de ekrainsche boerenaanvoerder Machno zich met de Sowjet-regeering verbonden schijnt te hebben; en dat de Russen al het oorlogs- materieel, dat zij bij hun terugtocht in Polen verloren hebben, tot de viervoudige hoeveel heid van Wrangel terug zullen nemen. En hij besluit: „Voor Pelen eindigt deze episode vrij slecht De ring van vijanden voor haar is nu gesloten". Beweringen van oorrespon denten hebben niet altijd evenveel waarde, maar men kan aannemen, dat de berichtge ver van dit Engelsche blad bij de Russische commissarissen als kind aan huis is en dat hij, zijns ondanks, verklapt, dat de bolsjewiki den vrede van Riga enkel als een bestand be schouwen, dat zij op een voor hen gunstiger oogenblik zullen opzeggen. Wilna door Polen bezet De bezetting van Wilna door Poolsche troepen heeft de Poolsche regeering in een lastig parket gebracht Niet dat zij het iets onprettigs vindt de eerste berichten lieten daaromtrent geen twijfel doch de Entente acht de Poolsche landhonger te groot en roept de regeering te Warschau ter verant woording. De „Echo de Paris" meldt, dat ten gevolge van gedachtenwisseling tussohen Londen en Parijs is besloten tot het zenden van een gemeenschappelijke nota, ten einde Polen tot gematigdheid te raden wat betreft zijn eischen voor de grensregeling en Inzon derheid wat Wilna aangaat. Reeds heeft de Poolsche regeering den aanvoerder van de legergroep, die Wilna be zette, generaal Zelegofski, gedesavoueerd, en een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat diens daad een gevolg was van de wanhoop, die bij de soldaten en officieren, afkomstig uit do districten Wilna en Q-rodno, was gewekt door de berichten omtrent repre saillemaatregelen, welke de Litausche regee ring tegenover hun gezinnen nam. Het geval wordt voor de regeering nog lastiger, wegens de verbittering van het leger over de houding van de intergeallieerde oom missie, die de bezetting van het gebied van Wilna, dat onbetwistbaar Poolsch is, door Poolsche troepen heeft willen uitstellen. Ge neraal Slkorski, de bevelhebber van het noor delijk leger, heeft zijn ontslag aangevraagd. Verscheidene eenheden van het leger blijken hoe langer hoe meer solidair met de groep van Zeiego fskl RUSLAND. Uit Warschau wordt aan de „Times" ge meld, dat de boerenopstanden tegen het FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 7) HOOFDSTUK IIL Bij het kampvuur. Jack zat bij zijn eigen vuur op zijn dooie gemak op zijn banjo te tokkelen. Achter hem stond zijn zeildoeken tent, met de opening naar het vuur, en met een muskietennet erin. Aan alle kanten was de kleine, open plek, waarop zijn tent stond, omgeven door dik kreupelgewas van populieren, behalve aan den voorkant, waar hij vrij op de rivier uit zag, die kalm voortvloeide. De keus van kampplaats, het vuur, en de netheid in en om zijn tent, verrieden dén geoefenden kam peerder. Voor Jack was dit leven oven na- hiurlijk als voor forensen hun leventje van iederen dag op en neer reizen en haastig maaltijden gebruiken in lunchrooms. Daar de borden omgewassdhen warert, heerschté er nu rust in het kamp, hoeiwel Jack zelf niet bijzonder rustig gestemd waa Hij sloeg een Paar aoooorden aan en legde toen de baDjo peer. Hij morrelde wat in het vuur en vloekte, hen het hierdoor niet opvlamde maar eerder minder werd. Hij stak zijn pijp aan en liet hem dadelijk weder uitgaan. Iten klein dui veltje had hem te pakken. Hij keek en luls- Venohljnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGEVERs O. DE BOER Jr., HELDER Bureaus Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Port-Girorakenina No. 16066. roode bewind! in verschillende doelen van Rusland toenemen. De boeren uit het dis trict Saratof, die op groote schaal in op stand gekomen waren, zijn nog niet weder overwonnen. In het district Smolensk is de opstand ook nog aan den gang. De opstand te Kroonstad is door de Ohineezen in bloed gesmoord. Verder zijn de sociaal-revolutionairen te Nisji Nowgorod bijeengekomen, hebben de regeering van Moskou gedesavoueerd en een oproep gedaan tot bijeenroeping van de grondwetgevende vergadering. De Moskousche typografen tegen de Sowjets. 'De typografen te Moskou hebben een op roep tegen de Sowjet-regeering gericht aan het proletariaat van de werelds Versterkingen voor Wrangel. Een bericht uit Londen meldt, dat gene raal Looswitsky, de aanvoerder van Kol sjak's gereorganiseerde troepen in Trans- baikalië, zich onder de bevelen van Wran gel heeft geplaatst. Ook Semanof, bevelhebber der Siberische kozakken, heeft zich onder de bevelen van Wrangel gesteld. Klejef genomen. De „Associated Press" verneemt uit War schau, dat Oekrajiensche opstandelingen Kijeff hebben bezet, dat door de Bolsjewisten werd ontruimd. DUITS CHLAND. De Rijkspresident. Keulen, 12 Oct In een vergadering der sociaal-democratische vereeniging van Ber lijn deelden de sprekers gisteren mede, dat Ebert opnieuw candidaat voor het president schap zal zijn. De Diesel-motoren. In ons vorig nummer hebben wij reeds melding gemaakt van den eisch der Entente om de te Augsburg gebouwde Diesel-motoren te vernielen. Naar thans gemeld wordt, grondt de En tente haar eisch op de overweging, dat de anelloopende Diesel-motoren als oorlogsma teriaal worden beschouwd. Voor een gewoon denkend mensch zal deze eisch meer lijken op een poging om Dultsch- land economisch nog verder achteruit te zet ten dan reeds door allerlei onnoodig harde bepalingen geschiedt; zelfs weet de Pol. Par- lementarische Nachrichten te vertellen, dat in de toekomst ook geen nieuwe snelloopende Diesel-motoren meer gebouwd mogen wor den. D. w. z. in Duitsohland niet Wel in an dere landen, die zoodoende klaarblijkelijk willen trachten de Duitsche industrie, die zi, niet konden evenaren, achteruit te zetten. Zaterdag ia te Berlijn een bijeenkomst ge- houden,waarin vertegenwoordigers van Duit sche industrieën, die door dezen maatrege getroffen worden, aan den rijkskanselier van ebonomlsche zaken de groote beteekenis van deze kwestie hebben uiteengezet. Niet alleen de Diesel-motorfabrieken worden hierdoor met werkloosheid getroffen, maar ook talrij ke gemeente electrische oentrales en water- leidingbedrijven, spoorwegwerkplaatsen, scheepswerven, fabrieken van gummi en tex- tielwaren, enz., terwijl ook de landbouw erg zal te lijden hebben ten gevolge van dit en- tentebesluit Nu. tengevolge van de overeen komst van Spa,'het gebrek aan kolen steeds grooter wordt, waren de Diesel-motören in talrijke ondernemingen het eenige redmid del, wilde men de ondernemingen niet geheel stilleggen en de arbeiders ontslaan. Boven dien zal de Duitsohe regeering voor mllliar- den schadevergoeding te betalen hebben. Talrijke firmaTs hebben destijds, toen de duikbooten volgens art 189 van het vredes verdrag werden afgebrokeü, Diesel-motoren van het rijk overgenomen en voor vredes werk ingeriaht, wat vaak heel veel geld heeft terdo voortdurend ln de richting van het fort, en telkens als hij zich verbeeldde een geluld te hooren, sprong zijn hart op, en klopte zoo hevig dat het leek alsof hotin zijn keel klopte. Nu eens dacht hij: „ze zal wel ko men," en dan glimlachte hij vol vertrouwen; het volgende oogenblik, zonder eenige reden, zedde hq: „ze komt niet," en dan fronste hij de wenkbrauwen en beet zich op de lippen. Eindelijk hoorde hij werkelijk een geritsel tusschen de boomen. Hij sprong verrast en blij op» on ging onmiddellijk weder zitten, terwijl hij nonchalant op zijn banjo tokkelde. Het was inderdaad Mary. Zij kwam bleek en buiten adem op de open plaats aanhollen, en keek naar Jack, of zij zóó klaar was om om te keeren en te vluchten. Jack glimlachte en knikte alsof hU het een doodgewoon be zoek vond. De glimlach echter verstijfde op zijn lippen, want Mary werd door een ander gevolgd, namelijk door Davy, de oudste va» ïaar broertjes. Een oogenblik wist Jack niet goed waar hij aan toe was, doch hij had het zich tot een stelregel gemaakt, dat een man, in zijn omgang met de sahoone sexe, steeds zijn zonnigsten glimlach moet vertoonen. En terwijl hij dus zijn teleurstelling zoo goed mogelijk verduwde, begroette hij Davy alsof lij ook hèm aldoor verwacht had Men kan zich voorstellen wat Mary gedu rende de laatste paar uren gevoeld had; hoe vaak zij bij zichzelf gezworen had, dat zij niet gaan zou. Maar dan begon haar verlan gen opnieuw te spreken en werd haar de laas. Misschien zou zij ook niet gegaan zijn, als die aantrekkelijke jonge 'dame niet op iet tooneel verschenen was. Misschien had zij ook wel een ander excuus weten te vinden. loe dit ook zij, zij had Davy meegebraoht Hierbij had rij niet naar het Wetboek van Ulsters Demi-Saisons Tricot-Ondergoederen (katoen en wol) Zijden en wollen Sjaals Wollen Sokken Flan. Sporthemden (mans en jongens) Groote sorteering. Zéér billijke prijzen SPOORSTRAAT 95. ADVERTBNT1BN i 20 ot. p.roooKiraljsrd). Inge», msded. (kolombrLal« redact, tekst) 00 ot. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ot., elke regel meer 10 ct bij vooruitb. (adreoBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bew.-aat. 4 et Alle prijzen tijd. verh. m, 10% paplerduurtetoeel. gekost. De minister van economische zaken zal de gevolgen, die deze maatregel na zich slepen zal, in een memorandum samenvatten. Naar de „Milnchener Augsburger Arbeits- zeitung" uit goede bron verneemt, heeft de Beiersche minister-president won Kahr de Entente voorstellen gedaan, om de vernieti ging der Diesel-motoren te voorkomen. H wil de motoren, die in de machine-fabrie! Augsburg-Nürnberg vervaardigd worden, batalogiseeren, d. w. z. van een nummer voor zien en aanteekening houden van de bedrij ven, waarin zij geplaatst worden. Zoodoende zal de Entente een waarborg hebben, dat geen Diesel-motor voor den scheepsbouw wordt gebruikt Vliegtuig-motoren. In de molen van Grosskütz b(j Günzbuig zijn Zaterdag 60 nieuwe Meroedes-vliegtuig- motoren, die daar verborgen waren, door de Entente-oommissie in beslag genomen. Ze hebben een waarde van meer dan drie mil lioen. Duitsche steenkool voor Frankrijk. Uit Berlijn wordt gemeldDe gunstige Stand der kolen voorziening van Krankryk blijkt uit nieuwe berichten. Het „Journal des Oharbonnagee" van 2 dezer gewaagt van een daling der kolenprijzen en zegt dat de Fran- sche metaalindustrie ln Aug. 112 pet van haar behoefte heeft ontvangen. Bovendien heeft Frankrijk voor October van de kolen, die Duitsohland het krachtens de overeen komst van Spa moet leveren, 100.000 ton ten gunste van België, Italië en Luxemburg kun nen afstaan. Het genoemde blad erkent, dat deze gun stige toestand te danken is aan de richtlge uitvoering van de overeenkomst van Spa. Terwijl de uitvoer uit Engeland naar Frank rijk in Aug. 200.000 ton minder was dan in Juli, is de invoer uit Duitsohland met 875.000 ton gestegen en heeft zoodoende ook den ver minderden invoer tot het Saargebied gecom penseerd. In Duitsohland daarentegen heersoht averal gebrek aan de beste soort steenkool, hetgeen de industrieels krisls aan merkelijk verscherpt. De moord ln de villa van admiraal v 0 jC. Nopens den moord in de villa van admi raal von Scheer te Welmar wordt nog be richt: Mevrouw v. Scheer is reeds tijdens he vervoer naar het hospitaal aan haar wonden overleden. De dochter hoopt men, ln weer wil van haar zware verwondingen, in hel leven te houden. Voor zoover volgens de tot dusver ver kregen resultaten van het onderzoek schijnt vast te staan, was de moordenaar Büohner aanvankelijk voornemens diefstal te ple gen. Hij had zich in den kelder laten inslui ten, schoot eerst de dienstbode neer en ver volgens mevrouw v. Soheer en haar doch ter, toen dezen kwamen zien, waar het meisje bleef. •De persoon, die kort na den aanslag het huls verliet, schijnt de admiraal zelf te zijn geweest, die den dokter wilde halen. Madame Etiquette te werk kunnen gaan. Z had dit zelf bedacht of misschien waa he wol een instinct dat haar hart haar ingaf. Terwijl zij Jack gretig en heimelijk gade- sloeg om te zien noe nU het opnam, kwam zij tot de conclusie, dat zij er goed aan ge daan had. „Hij zal er mij te meer ota aohton," dacht zij, met een zucht van verlichting. Natuurlijk had zij er verstandig aan ge daan. Na zijn eerste teleurstelling zag Jack zich genoopt zijn pet voor haar af te nemen, lij had nooit een dergelijk Indianenmeisje ontmeet. Hij haastte zich zijn bezoekers op hun gemak te stellen. „Ik zal even thee zetten," zei hij, volgens iet beleefdheidsceremotoeel van het land, terwijl hij den koperen pot opnam. „Wij hebben net thee gehad," zei Mary. „Davy zal een pijp met je rooken." Mary droeg nu een sjaal over haar katoen tje, maar lnplaats van de sjaal met haar han den dicht om zich heen te houden, zooals de ndiaanschen dit doen, had zij hem kruisl ings over haar borst hqen geslagen als een fichu, en hem om haar middel gewonden en e einden ervan ingestopt Jack keek goed keurend naar haar. Davy was jong voor zijn zestien jaren, en zoo slank als een jonge boom. HIJ had ma gere, fljngeteekende trekken, en oogen, die ets even verlangends hadden als die van zijn zuster. Op 't moment was hij erg weinig op zijn gemak, doch zijn gelaat vertoonde lsts vastberadens, dat Jack beviel. Schuchter haalde de knaap een pijp te voorschijn, die klaarblijkelijk pas geleden aangesohaft was, en vervolgens stopte hij hem onhandig. Jack*s instinct leidde hem eatoe, zich voor het oogenblik niet met Mary te bemoeien, IERLAND. Londen, 12 Oct Officieel wordt mede gedeeld, dat te Dublin twee officieren en een burger zijn gedood bij een schietpartij, welke het gevolg was van een militaire strooptocht te Dublin, welke uitgevoerd werd door een aanzienlijke troepenmacht met gepantserde auto's. Twee politieagenten, zijn doodgeschoten terwijl zij per auto op weg waren van Ros- oommon naar Ballagharadeen. Drie andere agenten zijn ernstig gewond. ITALIË. De socialisten. Op de bijeenkomst der Italiaansche socia listen te Reggio Nell' Emilia heeft het Itali aansche Kamerlid Modigliana aangeraden aanstonds de maoht in handen te naman om het land te bewaren voor verderf en het pro letariaat voor het maximallame. Tegen Fe bruari of Maart 1921 zal de voedseltoestand zeer moeilijk zijn. Een socialistisohe regee ring zal dan beter dan een burgerlijk bewind de moeilijkheden overwinnen. Modigliane wil verder gaan dan de bezetting van den grond dan zal België ln 1980 jaarlijks meer dan 5 mllllqen ton steenkool kunnen uitvoeren, waarvoor Nederland dan, door de-geografi sche ligging van het nieuwe district, wel ln de eerste plaats in aanmerking zal komen. ZUID-SLA VIE. Een mislukte bomaanslag. Het Montenegrijnsche Persbureau maakt bekend, dat toen de prins-regent van Servië tot Serajewo terugkeerde, een bom onder zijn trein werd geworpen. Twee wagons werden vernield, doch de prins bleef ongedeerd. Een ingesteld onderzoek leverde geen resultaat op. Na den aanslag namen de burgemeester en de gemeenteraad van Serajewo hun ont slag. ARMKl\i (hl Uit Konstantinopel wordt aan de „Daily Mail" gemeld, dat Armenië op vijf punten aangevallen ls door Turksohe opstandelingen en door een Turksoh-Tartaarsch bolsje- wleksoh leger onder aanvoering van Noery, den broeder van Enver pasja. De Armeniërs houden stand tegen een grootere troepen macht De regeering heeft onmiddellijk den door de hoeren en dan de herschepping der oorlog verklaard aan Moestafa Kemal. fabrieken ln ooöperatles. HIJ wil de verdra gen met burgerlijke regeeringen opzeggen. SCANDINAVIË. De Noorsche arbeidersbeweging en Moskon. Uit Christiania wordt aan de „Morning- post" geseind: Het gematigde deel van de Noorsche Arbeiderspartij publiceerde 0 Oct een manifest waarin het de Noorsche arbei ders aanspoort de voorwaarden voor aanslui ting bij de Derde Internationale te verwer pen. Aanneming van deze voorwaarden zou een ramp zijn voor de Noorsche arbeiders-1 klasse en den arbeiders gedurende vele jaren van hun politieken invloed in Noorwegen be- rooven. Uit een rede van den radicalen ar beidersleider Lian, den president van het dagelijksch bestuur van hetVakvereenigings- verbond, blijkt dat zelfs het radicale deel van de arbeiderspartij aansluiting bij Moskou te gevaarlijk vindt Lian reide, dat de voorwaar den van Moskou onaannemelijk waren en ad viseerde de Arbeiderspartij, zich van de Derde Internationale los te maken. BELG IE. Nieuwe kolenmtyneni In het kolenbekken van Belgisoh-Limburg worden de voorbereidende werkzaamheden met spoed voortgezet ten einde zoo gauw mogelijk tot de exploitatie te kunnen over gaan. De door de regeering verleende con cessies beslaan een totale oppervlakte van 81.000 hectaren. Reeds werden groote moei lijkheden overwonnen, voortspruitend tot het gebrek aan verkeerswegen en werkkrachten, doch ook de technische bezwaren zijn van zeer ernstigen aard. Waar de Noord-Lim- burgsche ondergrond grootendeels uit water houdende zandlagen bestaat, kan het werk slechts met de grootste omzichtigheid worden voortgezet. Bij Asoh ontmoette men de eerste steenkoollaag op 608 meter en te Zwartberg op 658 meter diepte. Te Beeringen-Coursel liepen de aangeboorde putten herhaaldelijk vol water, zoodanig zelfs, dat men een oogen blik vreesde het geheele werk te moeten op geven. De zoogenaamde „waterzakken" wor den nu door kunstmatige bevriezing onscha delijk. gemaakt De kleinste diepte werd te Eysden, op zeer korten afstand van de Maas, waargenomen. De steenkoollaag bevindt zich aldaar op 447 meter onder den beganen grond. Van bevoegde zijde wordt verzekerd, dat het Limburgsohe mijndistrlot over 10 laar vermoedelijk 40 45.000 ton per dag of cdroa 16 millioen ton per jaar ral voortbrengen. De totale productie van Henegouw en Luik be draagt mi ongeveer 25 millioen ton. Worden deze verwachtingen verwezenlijkt, Georgië trekt troepen tezamen voor de ver dediging van Batoem. VEREENIGDE STATEN. De JKu Klux Clan" herleefd. Na den burgeroorlog werd in de zuidelijke staten een geheim genootschap gevormd onder den naam van „Ku Klux Clan", dat onwelgevallige personen, o. a. degenen, die tot het noorden kwamen, tot den weg ruimde. Ben dergelijk geheim genootschap is tharm bezig om in de zuidelijke staten des nachts katoenfabrieken in brand te steken zoo meldt de correspondent te New-York van de „Daily Telegraph" om te voorkomen, dat bij de geldende prijzen katoen aan de markt wordt gebracht De katoenplanters in Geor gië, Ztod-Carolina en Texas beweren ml., dat zij met den ondergang bodrelgd worden door een verkoopprijs van nog geen shilling per pond. Een tegenhanger hiervan vormt het feit, dat de boeren van Iowa dreigen hun maïs- oogst als brandstof te gebruiken, als de steen- kolenprijs niet lager wordt. In Iowa en in andere landbouwstaten van het Westen kun nen de boeftn geen steenkool krijgen voor minder dan £410 per ton en de hoogste prijs, dien zij voqr mals kunnen maken, is drie guinjes per ton. zoolang bij bezig was op goeden voet mot Davy to komen. HU wist zeer goed hoe hU <Jlt moest aanleggen. Binnen korten tijd wa ren zU ln een 'gesprek gewikkeld over pral- riehoenders op nonohalanten, manlijken toon. „Ik heb er neg nooit zooveel gezien als van 't Jaar," zei Davy. „Je hoeft de heuvel maar op to klimmen, om d'r zooveel mee te brengen als Je maar wil." „Wat voor 'n geweer gebruik Je?" vroeg Jack. De oogen van den knaap begonnen te schitteren. „Mijn vader heeft 'n Lefever-ge- weer," zei hij trotsch. „Ik mag 't van hem gebruiken." „Zoo," zei Jack, die deed alsof dit ergen ndruk op hem maakte. „Van dat merk zijn d'r niet veel ln 't land." „'t Is *n heel goed geweer," zei Davy be schermend. „Ik mag 't graag tot elkaar ne men om schoon te maken," voegde hU er ongensachtig bU. „Ik zou graag de prarie eens met je Ingaan, erwijl ik hier ben,' zei Jack. „Maar ik heb geen jachtgeweer. Dan zal ik ze ,t licht maar moeten probeeren tot te blazen met m'n num mer twee-en-twintig." Dit soort gesprekken droeg er zeer toe bij ion tot elkaar to brengen. Zij dampten er op os, en praatten over allerlei dingen. Mary luisterde zonder aan 't gesprek deel te nemen, zooals iemand, die maar een vrouw is, be taamt, en het genoegen, dat zU in het goed opschieten met elkaar van het tweetal vond, j toonde zich in een kuiltje in haar wangen. Toen zU haar oogen opsloeg, straalden zU Jack letterUjk tegen. Jaok wist zeer goed, dat, om de harten van de kinderen van het Noorden te winnen, men hun verhalen moet doen van de wondere LUCHTVAART. Vliegongeluk. Maandagmorgen stortte te Assen de vlieg machine Spijker T. 80, bestuurder luitenant Van Gemelen van 10 Meter hoogte naar be neden, doordat de vlieger tiU een poging om te landen, het stuur kwijt raakte. De officier was alleen aan het gelaat licht gewond. De machine is geheel vernield. Per watervliegtuig over den Mout Blanc. De vliegenier Pilliohody is met zUn Ad Astra-watervliegtuig (motor Isotta Frarchito van 260 H.P.) met twee passagiers over den Mont Blano gevlogen. Het is het eerste watervliegtuig, dat dit volbraoht Pilllchody bereikte een hoogte van 5100 Meter. Amphible-vllegtulgcn. Het Engelsohe luohtmitosterie maakt den uitslag bekend van wedstrijden, die tussohen land-watervliegtuigen, zoogenaamde amphi- ble-vllegttogen, zijn gehouden. Gebleken is, dat er een aanmerkelijke vooruitgang be reikt la.' De eerste prU» van 10.000, ls toegekend aan de firma Vlokers, de tweede prijs van 8000 aan do Supermarine Avlation Works, de derde prijs van 2000 aan Faitey Ltd. werelden, waar zU allen van droomen, en die bulten hun waarnemingsvermogen vallen. Hij leidde het gosprek in deze riontlng. „Ik vermoed, dat Je al wel van sohool zult zUu," zeide lxU tot Davy, op een toon van volwassene tot volwassene. ,jDenk Je er toet over, eens een tocht naar de beschaafde we reld te maken?" De knaap aarzelde voor hö antwoordde. ,yO, daar denk ik aldoor over, zeide hij op zachten, bewogen toon. „Ik voel me ongeluk kig altijd als de stoomboot weer ronder me weggaat Ik voel me hier toet thuis meer. Ik moet de wereld in." „Nou, 't zal zoo lang toet meer duren of Je maakt je tocht," zei Jack hartelUk. „Je zult Primce George zeker wel goed kennen, he?" vroeg de knaap met verlangen in zijn stem. „Ja zeker," zei Jack, „maar waarom zou je Je bepalen tot Prinoe George? Dat heeft als stad niet veel te beteekenen. Montreal moet je zien. Daar ben ik grootgebracht Dèt is nog 's een stad! Heelemaal van steen ge bouwd! Prachtige banken en winkels en kan toorgebouwen van tien, twaalf, veertien ver diepingen hoog. Je hebt aan het meer een huis van twee verdiepingen gezien; nou, stel je nu eens zeven van die hulzen voor, het een boven op het andere, met op iedere ver dieping menschen, die daar werken!" je houd ons voor den mal," rol de Jongen. ZUn eigen oogen en die van rijn zuster schit terden. „Nee, ik heb er wel plaatjes van gezien ln de tijdschriften," zei Mary snel. (Wordt vervolgd). COURANT O „0.95, 1 .00 „1.80 Ingezonden mededeeling. afdaellng: Kleeding, -■

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1