T JACK DE ZANGER Tweede Blad. Snelwegers Utrecht, VAN ZATERDAG 30 0CT0BER 1920. Op* *n ondergang van Zon en Maan en «IJd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater opond,: opond.: v.m.:n.m.: 7.66 m. 11.8 6.64 4.81 10.2510.40 9.7 m. lf 54 6.56 4.*2911.16 11.25 10.22 a, 0.84 6.68 4.27 1.8 7.0 4.25 0.10 0.55 1.37 7.2 4.23 1.10 2.5 2.2 7.3 4.22 2.20 8.30 2.27 7.5 4.20 3.45 3.50 Oot. Zondag 81 a. Nor. Maand. 1 a. Dinsdag 2 Woensd. 8 11.88 Dond.d. 4 Vrijdag 5 m. 0.52 Zaterd. 6 2.6 PLAATSELIJK NIEUWS. Hr. Ma. JS V". Hr. Ms. onderzeeboot „K V la Gibraltar gepaaaeerd, beeft de havena vóór Tunia over geslagen en gaat door naar Tunia, waar zij 2 November a.s. hoopt aan te komen. Hr. Ma. „K UT. Bij het departement van marine ia teïegra- fiech bericht ontvangen, dat Hr. Ma. onder zeeboot „K III", onder bevel van luitenant ter zee le kl. F. W. Ooster, 27 dezer op haar reis naar Ned. Oost-Indië van Aden ver trokken. Kerkeoncert Annie Llgthart, Louis van- Tulder en R. G. Crevecoeur. Gaarne wordt onzerzijds de aandacht ge vestigd op een concert van buitengewone beteekenis, dat op Donderdag 4 November zal worden gegeven in de Nieuwe Kerk te Helder. Bedoeld ooncert wordt gegeven door twee onzer meest bekende Hollandsche vocaal-solisten, wier namen zeker ook ten onzent een meer dan gewone bekendheid be- aitten, n.L Mevrouw/ Annie Llgthart, sopraan, en de heer Louis van Tulder, tenor. Naar men ons mededeelt, werd door beide kunste naars in de afgeloopen maanden een groote tournée door ons land gemaakt en werden in ruim 60 kerken concerten gegeven, die overal een buitengewone belangstelling on dervonden. Pers en bezoekers waren steeds vol lof over de bijzondere gaven, waarover zangeres en zanger beschikken en het be hoeft waarlijk geen nadere uiteenzetting om aan de hand van verschillende crltieken daarop de aandacht te vestigen. Men is in de kleinste provincieplaatsen van ons land ge wend om in den tegenwoordigen tijd het beste vén het beste te hooren, en er behoort werkelijk ^eel w. toe om voo* ernstige kunst belangstelling te blijven trekken. Dat belde kunstenaars daartoe in staat zijn, het beste bewijs daarvoor is wel, dat zij ondanks hun verdere drukke werkzaamheden door gaan om hier en daar kerkooncerten te geven en waar men zelden in de gelegenheid ge steld wordt om een sopraan en tenor van der gelijke uitstekende hoedanigheden iü samen zang te hooren, twijfelen wij er niet aan of velen zullen komen om dat ooncert mede te maken. Waar men ook komt, overal is men het er over eens, dat Mevrouw Annie Llgt hart behoort tot de beste onzer sopraan zangeressen en nog onlangs werd zij met den eerenaam „de Hollandsche nachtegaal" ge- noemd. De heer Van Tulder geniet reeds jaren lang de reputatie de beste oonoertzan- ger te zijn, die in ons land bestaat. Voor nog een derden kunstenaar verzoe ken wij de aandacht en wel voor den mede werkenden organist, den heer R. G. Creve-, coeur uit Enkhuizen. Zeker een der beste organisten uit ons land en een man, die reeds jaren lang aan het hoofd staat van een der belangrijkste muzlekoentra in de provincie Noord-Holland. Wie heeft 'niet gehoord van zijn bekende orgelconcerten te Enkhulzen, waar stadgenooten en vreemdelingen gaarne komen luisteren. De heer Crevecouer zal zich op dit oonoert laten hooren als solist-organist met een drietal belangrijke orgelwerken en zal verder de begeleiding der solisten op zich nemen. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij nog naar advertentie en verdere reclame en wekken nogmaals ieder op het ooncert te bezoeken. FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER. voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 14). „Ik loop het baantje niet achterna, meneer," zei Jack bedaard. „U is over de kwestie be gonnen. Ik ben het heele land door bekend. Vraag het Cranston maar eens." Garrod ziende, dat zijn chef begon te wei felen, kon het stilzwijgen niet langer bewa ren. „Zou het misschien niet beter zijn de zaak erbij te laten?" opperde hij nonchalant. Sir Bryson wendde zich zeer ontstemd tot hem. „Meneer Garrod, neemt u me niet kwa lijk," zei hjj vernietigend, „maar dat wilde ik net zelf voorstellen. Voor "t oogenblik valt er verder niets te bespreken," voegde hij er bij, zioh tot Jack wendende. Jack slenterde heen, om de zaak met Cran ston te bespreken. Sir Bryson zedde zijn Becretaris geducht de waarheid over zijn bemoeizucht. Garrod ech ter, bevrijd van Jacks tegenwoordigheid, bad een zekere mate van koelbloedigheid her kregen. „Er was geen sprake van brutallseeren," zeide de ontstemde kleine gouverneur. „On derhandelen is nu eenmaal onderhandelen! Hij ziet te krijgen wat hij kan.-' Witte Bioscoop". Na een afwisselend filmprogramma trad in het bioicooptheater aan de Koningstraat een Jengdige violiste op, Marcia Venót. Gisteren avond deed zy haar entrée by het geregelde bioscooppubliek, en biykens het haar ten deel vallend applana viel haar spel wel ih den smaak. Misschien was zenuwachtigheid de oorzaak, dat haar streek hier en daar niet zeer vast was. Zy speelde als toegift een drietal korte, muzikale stukje», begeleid door den beer Van de Weg. Het programma bood veel Interessanti van Baden-Baden waren byzonder mooie opnamen gekiekt, die een goed idéé gaven van de pracht dezer bevoorrechte streek. Ook het wereld nieuws was als altijd Interessant. Kluohtig was het verhaal van den luchtigen Luchtreiziger, die een vlug en lenig acrobaat bleek te zyn en heel wat dwaze streken uithaalde. Het hoofdnummer, een drama In 6 bedryven, hield ons tot het einde toe in spanning en bleek een geheimzinnige, Ingewikkelde intrlgue te hebben. Tot en met 4 November biyft mejuffrouw Venót aan het theater verbonden. Uit het Politierapport Proces-verbaal is opgemaakt tegen een be kenden voddenraper, omdat hy zich in den nacht van Woensdag op Donderdag op een erf in de Langestraat bevond en juist betrapt werd toen hy over de schutting op het nabnrlge erf wilde klimmen, waar hokken met konynen staan. Door een manufacturler in de Keizerstraat ls aangifte gedaan, dat men des nachts in eyn magazijn aldaar heeft ingebroken en drie of vier geelkleurige damesregenmantels heelt ontvreemd. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een in de Cornelis Ditostraat wonenden tien-Jarigen knaap, die er zyn werk van maakte om telkens geld uit een melkventerswagen te stelen, wanneer die hier of daar stil stond. Hy werd ten slotte op heeterdaad in de Hoogerwerf- straat betrapt. Proces-verbaal is opgemaakt tegen een marinier, die in staat van dronkenschap in een café in de Keizerstraat de orde verstoorde en de agenten, die hem er nit haalden, be- leedigde. Tegen een winkelier in de Keizerstraat is proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de verordening op de winkelsluiting. BINNENLAND. Dr. A. Kuyper. Dr. Kuyper, wiens zorgetijke toestand de zelfde blijft, heeft gisteren den 88-jarigen leeftijd bereikt. Een verklaring van minister De Vries. De Minister van Financiën heeft in de ver gadering van de Tweede Kamer van Donder dagmiddag meüogedeeld, dat de critiek in den laatsten tyd op hem, in en buiten de Ka mer uitgeoefend, niet heeft nagelaten indruk op hem te maken. Mocht hfl alleen luiste ren naar den kant van zyn politieke tegen standers, dan zou hy reeds aan de Koningin zyn ontslag hebben gevraagd. Maar hy zal met zyn ambtgenopten en zyne politieke vrienden nagaan, wat bem te doen staat en bij zyne beslissing rekening houden met de adviezen, welke hy van hen zal ontvangen en ook met de vraag, of zyn heengaan meer politieke gevolgen met zich zal sleepen dan alleen het verdwynen van hemzelf. De Schelde-quaestie. Een Reuter-berlcht uit Londen meldt, dat het parlementslid Kenyon gisteren in het Lagerhuis vroeg, of Lloyd George de wen- scheiykheid wilde overwegen om den Brlt- schen vertegenwoordiger by den Volken bond de Schelde-quaestie te doen voorleggen aan den Bond, daar dit een quaestie is, die, tenzy zy op bevredigende wyze wordt gere geld, den wereldvrede zou kunnen bedreigen Lloyd George antwoordde, niet goed te be- grypen, wat precies de quaestie is welke de heer Kenyon aan den Volkenbond zou willen voorleggen. Er zyn thans onderhandelingen gaande aldus voegde de premier eraan toe tusschen de Belgische en de Neder- landsohe regeering inzake de herziening der verdragen van 1889, die o.a. betrekking heb ben op de quaestie der scheepvaart op de Schelde in tyd van vrede. Onder deze om standigheden zag de heer Lloyd George het voordeel er niet van in, de tusschenkomst van den Volkenbond in deze zaak in to roepen. Garrod verbleekte. „U denkt er toch zeker niet over hem te enigageeren!" zedde hy. „Er is niemand anders," zeide Sir Bryson. „Maar hy is nog brutaler dan de Indiaan," zei Garrod zenuwachtig. „En wie is hy? Wat la hy? De een of ander die voortvluchtig is." „U ziet het feit heelemaal over het hoofd, dat het ham niet kan schelen of ik hem in dienst neem of niet," zeide Sir Bryson. „Daar ligt onze waarborg in." „Ik beschouw dat als een tamelijk door zichtige manoeuvre van hem," riep Garrod uit. Sir Bryson wendde zioh vieskant in zijn stoel om. „U schijnt er al byzonder erg tegen gekant te zyn, dat we dien man in dienst nemen," zeide hy nieuwsgierig. Dit had tot gevolg, dat Garrod voor goed het zwygen werd opgelegd. Met een gebaar ging hy weder aan zijn werk. Later zocht hy Jack weder op. Zy gingen op een bank zitten aan den oever en Garrod stond toe, dat hem eerst eenlge pyntijke vra- Sen gesteld werden, die hij ook beantwoord- e, om het niet te doen voorkomen, dat hij te gretig was om het onderwerp, waarvan hij vervuld was, te berde te brengen. EindeUjk zeide hij, niet een hartelijkheid, diejpynlijk was om te zien: ,Jk kan Je zeggen, dat het me goed deed je vanmiddag den ouwe de waarheid te hoo ren zeggen. Hy beult me gewoonweg afl" „O, zoo Iets gebeurt bij loven en bieden altyd," zeide Jack achteloos. „Hij verwachtte niet anders. Iedereen kan wel zien, dat hij van koopjes houdt." „Laat Je met dit koopje maar niet in," zeide Garrod ernstig. „Je zult er spyt van hebben als Je het doet. Voortdurend zal hij zijn ceui overal insteken, en erop staan, dat Sprekende dieren. Diep, heel diep waren wy in bet dichte, geheimzinnige oerwoud doorgedrongen. Aldus vervolgt ln de „Timeé" de Prins van Wales zyn reisbeschryvlngen. Het was stil doodstil en weemoedig gestemd, dacht ik aan Groot-Brittanié zoo ver,4 zoo heel ver verwyderd. Plotseling deed een schaterlach ons op springen. „Gonje, gonje" klonk het van uit een duizend jarige dikke boom. Het is een doodgewone papegaal zeide myn metgezel de natuuronder zoeker professor Lezing. Stik jy, met Je doodgewone papegaai, «ohreeuwde beleedlgd het beest terug, jy kunt met al Je buitengewone geleerdheid niet eens .Gonje" zeggen, een Engelschman kan de G. niet eens uitspreken Nee man, dat Gonje is Heldersche taal! Vroeger woonde ik hier rustig in het bosch. Een stuurman ving my en bracht my naar den Helder waar geen bosch is, maar waar toch electrisch lioht In een plantsoentje brandt, als er een winkelweek wordt gehouden, doch waar men anders zyn nek in de duisternis kan breken. Ik kon het goed hebben in den Helder, maar op zekere dag komt de stuurman naar my toe: „Leeiyke jutter" zeit-ie, ik ga je verpatsen voor f50.—, want by de firma I. Grunwald, Keizerstraat 116 (bovenwinkel) hebben ze reuzen Jassen te koop voor weinig geld. En daar ik jnist 200 gulden aan belasting voor de brikettenfabriek betaald heb, heb ik geen spie meer ln me portemenee om een Jas te koopen, daarom verkoop ik Jon nu. Toen ben ik opgevlogen en heb 'm gesmeerd, naar dit bosch vervolgde de papegaai, want Ja, ik zal me daar voor een Jas laten verkoopen, dat ls nn men schentrouw en toen eindigde hy zuchtend. |#Je kunt op niemand iqper bonwen, alles is even slecht, alleen een jas van Grunwald, Keizerstraat 116 (boven) biyft Jaren lang betrouwbaar; koopt dus alleen by Grunwald stadgenooten, koopt alleen by hem, gy zult u niet beklagen. (Adv.) Begrooting Zuiderzeefonds. By nota van wyziging op het ontwerp van wet tot verhooging van de begrooting van uitgaven van het Zuiderzeefonds voor het dienstjaar 1920, deelt de minister van water staat mede,, dat het van belang wordt geacht met de verwerking van kelleem een proef te nemen by de beteugelingswerken van het Amsteldiep. Daarvoor vraagt hy een bedrag van 100.000 aan: O.a. by Wierlngen zyn goed explolteerbare keileemlagen voorge komen. De nood der gemeenten. Mr. J. Dyckmeester, de burgemeester van Zutphen, schrijft aan de „N. Rott. Crt.": Den vloed van beschouwingen, die den aan- dachtlgen, den ambtshalve belanghebbenden lezer dezer dagen terzake van de financieel© verhouding tusschen Ryk en gemeenten on der de oogen komt, raakt nog altijd niet den wortel van deze kwestie, en menig gemeente bestuurder ziet met angst aankomen, dat de behandeling ook van 'het aanhangige wets ontwerp niet anders oplevert dan een quasi- verrulming van het gemeentetijk belasting gebied (quasi-, omdat dat gebied toch nooit anders dan in hoofdzaak de eigen inwoners bevatten kan) benevens een bedragje per jaar, dat juist genoeg is om de kosten te dek ken, die de regeering nog in de laatste weken direct en indirect de gemeenten op den hals schoof. De wortel van deze kwestie is, dat de uit gaven der stedeiyke gemeenten niet in zoo groote mate als thans op hare eigen inwoners drukken mogen. De wortel van deze kwestie is, dat het overgroote deel van de gewone uitgaven der gezamenlijke steden wordt ge daan techtstreeksch ten bate van het gehople land. Waarom kan zeekre groote plattelands gemeente volstaan met drie veld.s, terwyi de stad er naast een commissaris met Inspecteurs, rechercheurs en tal van agenten hebben moet! De veiligheid van de dorps gemeente berust op die stedeiyke politie. Waarom geeft iedere centrumstad tonnen gouds uit aan een volledig st°l middelbare onderwys-inrichtingen? Omdat het land als geheel die behoeft. De kostbare hendelsin- rlohtingen der havensteden heipalen de prij- zen der levensbehoeften in de dorpen. Ieder hoofdstuk der stadsbegrootiug telt tal van onderwerpen, ter zake waarvan het beleid, het bestuur, de autonomie dus aan de stede lijke besturen moet biyven, doch de kosten op de gemeenschap moeten drukken. De in woner van het Villadorp Wassenaar loopt klep op, leeft staatqburgeriyk ten koste van zyn Rotterdamsche, Haagsche en Deiftsche medeburgers, die tien en twaalf maal zooveel belasting in de gementekas betalen als hy. er gedaan wordt wat hy wil, en dan geeft hij Jou de schuld als de zaken verkeerd gaan." „De -kwestie ia, dat jy ontzag voor hem hebt, omdat hy het Groote Opperhoofd ls," zei Jaok. „Maar hier slikken we zooiets niet." „Ben je dus toch van plan mee te gaan?" zeide Garrod hakkelend. „Als hy myn voorwaarden aanneemt," zei de Jack. „Ik ben niet van plan voor een appel en een ei te gaan." Garrod liet het hoofd op de borst zinken. „Noumaar je moet later niet zeggen, dat ik Je niet gewaarschuwd heb," zeide hij. op vreemden, egalen toon. HOOFDSTUK V. Jack verneemt nieuwe omtrent zich zeiven. Jack werd dus «enigen tijd later tot eersten gds van Sir Bryson's gezelschap aangesteld. agen van ingespannen toebereidselen ma ken volgden. In de eerste plaats moesten de voorraden van het gezelschap een krachtig wiedingsprooes ondergaan. Het petroleum stel, de ledikanten, de wit-flanellen oostuums, de parasols, enz., werden achtergelaten. Er was een tekort aan meel en spek, dat de voorraden van Fort Cheever niet in staat waren aan te vullen. De vooraad van den afgeloopen winter was byna uitgeput, en de voorraden voor den aanstaanden winter wa ren nog niet aangekomen. De Indianen, die de eenige klanten van den winkel waren, leven gedurende den zomer van de opbrengst van het land. Cranston gaf zoowat al wat hy had, en zond een boodaohapper de rivier af met een dringend bevel om nog meer mee te brengen met de volgende boot. Derhalve, niet de kosten van armenzorg, politie en onderwyg ten laste van het rijk nemen; de schelding ls niet principieel, en de prikkel tot zuinigheid zou Dij het autonoom gemeentebestuur verdwijnen. Neen, een groote uitkeering zonder rekening te houden met de bepaalde uitgaven, progressief naar het aantal inwoners; hooger rijksbelasting dus, maar veel lager gemeentebelasting in de steden. Uit den Raad van Alkmaar,* In de Donderdag gehouden Raadsverga' dering te Alkmaar werd de verordening tot heffing van een hoofdeiyken omslag gewy zlgd wat den belasting-aftrek aangaat. Nadat een voorstel van de soc.-dem. raadsfractie, om dien aftrek te bepalen voor gehuwden op 1000 en voor ongehuwden op 750, met een aftrek voor elk kind bovendien van 75 was verworpen met 12 tegeu fl stemmen, werd met algemeene stemmen aangenomen de voordracht van B. en W„ waarby de gelds waarde voor eigen gebruik voor woning of tot huishoudelijke doeleinden van gebouwen of gedeelten van gebouwen wordt gesteld op de som, die by veriïuring zou kunnen worden bedongen en waarby voorts bepaald is, dat bet belastbaar Inkomen vrekregen wordt door het vermoedeiyk zuiver inkomen te vermin deren voor noodzakeiyk levensonderhoud met 800 voor gehuwde belastingplichtigen en weduwnaars, weduwen en van echt ge scheiden mannen of vrouwen, die een of tneer kinderen te hunnen laste hebben en 650 voor ongehuwde belastingplichtigen, een en ander ingaande 1 Januari 1921. Te Den Haag is overleden, 66 jaar oud, de heer M. Kooy, oud-luitenant ter zee 2e klasse «n oud-burgemeester van Hengelo. De prijs van bloem en brood. De Minister van Landbouw, NyverJjeid en Handel heeft bepaald, dat met ingang van 1 November 1920 zal gelden voor Regeerings bloem de prijs van ƒ41.60 per 100 K.G. af fabriek. Voor Regeeringsbloem, welke vóór 1 No vember 1920 de molens of fabrieken verlaat, zal nog de thans geldende prijs van 43 per 100 K.G. af fabriek in rekening worden ge bracht In eene circulaire te dezer zake aan de burgemeesters vestigt de Minister er hunne aandacht op, dat voor wittebrood, gebakken uit Regeeringsbloem van 41.60 per 100 K.G., by bezorging van het brood aan huis in het algemeen een prijs van 0.46 per K.G. vol doende is te achten. De broodprijs. Naar aanleiding van de in den laatsten tyd gemaakte opmerkingen, dat thans de prys van regeeringsbloem en Jn evenredig- beid daarmee van het meel ihooger is dan de wereldprijs, heeft de minister van Landbouw aan een vertegenwoordiger der „Msb." me degedeeld, dat binnen enkele dagen de prys van regeeringsmeel zal worden verlaagd van 48 tot 41.60. By de beoordeeling der prij- zen van regeeringsbloem en -meel in verhou ding tot den prys van bloem en meel in Ame rika moet men, merkte de Minister op, niet uit het oog veriiezen, dat by een eventueel e daling op de Amerlkaansche markt er eenige weken overheen gaan, eer deze artikelen van verlaagden prys in ons land zyn aangevoerd Wat de klacht betreft, als zou de toevoe ging van aardappelmeel aan het rogeerlngs- meel het brood oneetbaar maken, meende de Minister, dat hlerby veel verbeelding in het spel moet zyn. De hoeveelheid aardappel meel in het regeeringsmeel bedraagt slechts 10 en de Minister geloofde niet, dat iemand dit kan proeven. Of de bakkers zelf ook aardappelmeel aan het bakmeel toevoegen, is, nu de aanvoer van bloem en meel vrij is, onmogeiyk te oontro- leeren. Ook wat da broodvoorziening betreft, achtte de Minister den terugkeer naar het vrije bedryf het beste. Verlaging van den melkprijs- Men meldt uit Waterland: De verlaging van den melkprijs, welke de vorige week verwacht werd, is thans een feit geworden.^£yna alle handelaren en siyters hebben den Inkoopsprijs met minstens, een halven cent verlaagd gekregen. De prijzen zyn nog wel verschillend, doch over het alge meen wordt 18 cent per liter af boerdery be taald. In de omgeving van Purmerend ontvangen vele veehouders zelfs 171/» cent af boerderij. Ook de fabrieken „Hollandla" en de „V.A. MJ." te Purmerend, welke eerst 18 oent. be taalden, hebben nu den inkoopsprijs op 171/» cent bepaald. De straatprijzen bleven in Wa terland gehandhaafd van 2023 oent per liter. Jack werd erg bemoeilijkt door gebrek aan hulp van de zyde van zyn eigen gezelschap. Vassall en Baldwln waren gewillig genoeg als het op helpen aankwam, maar ze wisten niet hoe. Garrod was nu eens koud, dan we der warm, en deed allerlei voor Jaok volko men onverklaarbare dingen. Alleen het maar al te duldeiyke lijden van den man voor kwam, dat het tweetal openlijk twist kreeg. Jaok liet hem met een verachtelijk schouder ophalen gaan. De kleine gouverneur vaar digde bevelen uit en trok ze weder ln op de meest verbysterende manier, en ieder onte vredene was altyd zeker, van hem gehoor te krijgen. Doch Jean Paul Asoota, van wlen Jaok het meest reden had gehad kwaadwil ligheid te verwachten, bezorgde hem heele maal geen last. Dit op zichzelf had hem al behooren te waarschuwen voor gevaar, doch hy had te veel andere dingen om aan te denken. Men kan niet zeggen, dat Jack dit alles met voorbeeldig geduld verdroeg. Hy bezat echter een krachtig wapen ln zyn onverschil ligheid. Als de zaken op het doode punt wa ren gekomen, lachte hij, trok zich ln zyn eigen kleine kamp terug, en hield zich daar met zyn banjo bezig, tot er iemand kwam met een otijftak. Ze waren absoluut afhan- keiyk van hem. Op den achtsten dag werd de tocht einde- tijk aangevangen. Na zyn paard bestegen te hebben, nam Jaok een positie in op een heu veltje aan den kant van het spoor, en keek toe, terwyi zijn gezelschap voorby trok. Wat hemzelven betrof, hy had geen enkele van de tooneelaohtlge versierselen vergeten, waarvan het artistieke gevoel van een jong- mensch zooveel houdt. Zijn paard was het besta van den geheelen troep en het best uit* Voor leder, die weegt tot ruim 25 K.G., leveren wy een ipaolalan Snelweger, nauwkeurig op 1 gram, deeverlangd 0.5 gr, met elk gewenechte weegplaat tot 34 X 84 o.M. Proepectue gratie by den Hoofdagent: A. HEIJNES, Jsoob Marlsstrsat, Amsterdam. Daling van den rfyrtpit)*' Het Ned. weekblad voor den handel ln kruidenierswaren verneemt, dat men in wel ingelichte kringen rekening houdt met een belangrijke daling van den rystprijs, zoodra de nieuwe oogst aan de markt komt. In ver band hiermede zyn en btijven de rijstvoorra- den, ln het bezit der pellers, de eerste maan den gering, maar zijn ze toch van dien aard, dat voor een rystlooze periode niet behoeft te worden gevreesd. Sulkerkaart De minister van landbouw, nyverheid en handel maakt bekend, dat ln het tijdvak van Maandag l tot en met Zondag 7 November geldig zullen zyn de bons noa. 60 en 67 van de rykssuikerkaart. Buitengewone haringaanvoer. Wegens den buitengewonen aanvoer van versche en licht gezouten haring te IJmuiden, zoowel door Neaerlandsche als door Engel- sche haringvlsschers, welke haring ln hoofd zaak voor uitvoer naar Duitschland bestemd ls, doet zioh een tekort aan beschikbare wa gons voor. De achterstand was Donderdag reeds 180 aangevraagde wagons. De directie der spoorwegen heeft toegezegd, met allen moge lijken spoed ln het tekort, voor zoover mogelijk, te zullen voorzien. De reorganisatie-voorstellen voor de artillerie. De „Avp." geeft de volgende byzonderhe- den omtrent de wyze, waarop de artillerie zal worden gereorganiseerd: Veld- en vesting-artillerie zullen worden samengesmolten in dier voege, dat voortaan slechts sprake zal zyn van regimenten artil lerie. Er zullen komen vier brigades artillerie, elk van twee regimenten. Verder een korps luchtafweergeschut, zeven compagnieën kust- artillerie en een compagnie torpedisten. De regimenten worden gecommandeerd door luitenant-kolonels, de brigades door kolonels. Aan 'kustartillerie btijven bestaan zeven oompagnieën en wel: twee te Den Helder en een resp. te Hellevoetsluls, IJmuiden, Hoek van Holland, Vlissingen en Arnhem. Hnnr en Reclame. Een winkel-, gedeeltetijk ook woonhuis aan den Goolsingel te Rotterdam, is twee jaar geleden verhuurd voor ƒ6000 per jaar. De huur is verstreken en de huurder zal het pand moeten verlaten. Weliswaar heeft hjj aangeboden 20.000 huur per jaar te betalen, maar naar men van bevoegde zyde aan de „N. Roti Orl" mededeelde, weigert de rnaat- sohappy, die eigenares is, een lagere huur dan 24000 per jaar te ontvangen, omdat zy, indien zy dit zeer oude pand afbreekt, het zelfde bedrag kan maken van de schutting, die in dat geval geplaatst en voor reclame doeleinden verhuurd zou worden. OOST-INDIE. Aardschnlvlngen ln de Preanger. Batavia, 27 Oct In de afdeeiing Tjiand- joer zyn door zware aardschulvlngen in ver- Zonder eiwit geen leven. Volgen» het gezegde van Dr. DEKKER is het lichaam een eiwitmachine, die met vet en koolhydraten gestookt wordt. Ook de menBche- ïyke ia aan siytage onderhevig. Deze siytage openbaart zich door een gevoel van zwakte. Harder etoken, meer smeren met opwekkende middelen, als alcohol, koffie, thee, helpt niet. Het eenige wat baat is het heratellen der alytage door verhoogden toevoer van eiwit, het mate riaal, waarvan de machinedeelen gebouwd zyn. Die toevoer geachiedt, naar het oordeel van meer dan 21.000 artaen, het beat door het ge bruik van Sanatogen. Sanatogen ia dan 'ook het middel by uitnemendheid by bloedarmoede, zenuwachtigheid, uitputting na ziekten, enz., want - zooala een van Europa'a beroemdste medici, Prof. VON NOORDEN, zegt: „Sana togen bevordert krachtig de eiwitaanzetting.' Sanatogen is by alle apothekers en drogisten verkrygbaar in verpakkingen vanaf f 1.-. Men leze de brochure „Zwaktetoestanden' verkrygbaar by Gener. Agentschap, A'dam, Stadhouderskade 166. gerust. Hy had een ruigen rijbroek van berenhuid weten te bemachtigen, en aan zyn Sirdel hing een reusachtige 44 in een holster. y droeg een zwlerigen breedgeranden „Stetson"-hoed, en een keurige zyden zak doek was losjes om zyn hals geknoopt Hem daar zoo te zien zitten met zyn hand op zyn heup, met zyn hooghartigen blik, het deed Linda Trangmar aan als een lichten steek. Zy beet zich op de lippen, noemde zichzelf een zottin, en gaf haar paard de sporen. Jean Paul Asoota reed vooraan. Jack had het verstandig gevonden hem gunstig te stemmen door hem deze kale eer toe te staan. De Indiaan had er eveneens voor gezorgd zich van een goed paard te verzekeren, en hy reed als een achtelooze centaur. Toen hy Jack voorbyging, was er absoluut niets op zyn gelaat te lezen, doch toen Jaok hem niet langer kon gadeslaan, kwam er een dreigen de uitdrukking in de zwarte oogen, de breede neusvleugels zetten uit, en hy klemde de smalle lippen op elkaar. Sir Bryson's gezelschap volgde. De in de puntjes gekleede kleine gouverneur, die een zonderlinge figuur op zyn armeiyke paardje vormde; de belde dames, Garrod, Vassall en Baldwln Ferrle. Reeds dadeiyk toen men op weg ging, had Sir Bryson er bezwaar tegen gemaakt, dat hij achter Jean Paul'a paard zou rijden, en had Jack hem moeten uitleg gen, dat er zekere regels van den weg In acht genomen moeten worden, waartegen zelfs een gouverneur niet mag zondigen. De plaats vooraan behoort aan hem, die het beste een spoor kan volgen of er een maken. (Wordt T«rvolgd). „Het apijt me," zeide hij beleefd, „maar ik kon er onmogelijk bijzitten en het aanhooren hoe die jonge vent u brutaliseerde." Ingezonden modedeellng. (W. C. Olland). Ingezonden modedeellng.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5