Wetsontwerp op de winkelsluiting. Het mee op de keel. In één der meest „chique" buurten van de LEO. Logger gestrand. Drievoudige verheugenis. Geknipt door een hond. Sommélsdijk vertr. 28 Oct v. N.-York n. Java. OVERLEDEN: W. Schouten, 21 jaar; H. F, Met», 74 jaar. moet ingaande 1 Januari aa eveneens her zien worden, doch daarvoor zal, in verband met het groote verschil in accommodatie en comfort, een andere maatstai dan tot dus verre gelden. Deze passage zal gebracht wor den op het gemiddelde tusschen de tarieven en derhalve voor eerste klas 1350 en voor tweede klasse 876 bedragen. De Middenstandsraad heeft naar aanlei ding van enkele bezwaren, door den Minister van Landbouw tegen het door den Raad aan geboden concept-Wetsontwerp op de winkel sluiting aangevoerd, besloten aan die bezwa ren tegemoet te komen, teneinde de totstand koming van eene algemeene wettelijke rege ling zooveel mogelijk te bevorderen, waar mede z. i. de geheele middenstand zal worden gebaat. De Raad heeft zioh opnieuw tot den Minis ter gewend met het dringende verzoek de indiening van een wetsontwerp zooveel mo gelijk te bevorderen en te mogen vernemen, binnen welken termijn de indiening zal kun nen worden tegemoet gezien. De postbestellingen en de verkorte arbeidsdag. Het is bekend, dat het Verbond van Ned. Fabrikanten-Vereenigingen eenige maanden geleden bij den Minister van Waterstaat be zwaren opperde tegen het in de dagbladen gepubliceerde bericht, dat, indien men wenscht dat correspondentie, bestemd voor plaatsen, gelegen op grooten afstand van de plaats van afzending, uiterlijk in de eerste bestelling op Maandag bij de geadresseerden wordt bezorgd, het gewenscht is, dergelijke correspondentie vóór 12 u<ur 's middags op den voorafgaanden Zaterdag ter post te be zorgen. Het Verbond stelde zich op het standpunt, dat de administratie van den postdienst reke ning moest houden met de omstandigheid, dat de industriëele en handelskantoren des Zaterdags om 1 uur gesloten worden en dat de post van dien dag, dus eerst te circa 2 uur ten postkantore kan zijn. In verband daarmede stelde het Verbonds- bestuur de noodzakelijkheid in het licht, dat alle stukken, welke Zaterdags voor 2 uur n.m. ter post zijn bezorgd, des Maandags ter plaatse van bestemming in de eerste bestel ling zullen worden uitgereikt. Het Verbondsbestuur heeft thans van den Minister bericht ontvangen, dat dit in den regel inderdaad zal geschieden. Voorts deelt de Minister'mede, dat de-Directeur-Generaal der P. en T. voor alle gevallen, waarin de bovenstaande regeling niet wordt in acht ge nomen, zal onderzoeken of een verbetering in den door het Verbondsbestuur verlangden geest mogelijk is. De broodprijs niet verlaagd. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Werkgevers in het Bakkersbe drijf deelt mede, dat de door den Minister van Landbouw vastgestelde verlaging van den prijs van Regeeringsbloem met 1.50 per 100 K.G. geenerlei invloed op den brood prijs kan en zal hebben, omdat de regeerings bloem, vermengd als deze is met rogge en aardappelmeel en derhalve van minderwaar dige qualiteit, bijna niet meer door de bak kerij van de Regeering wordt afgenomen. De bakkers verwerken thans zuivere tarwe bloem, waarin geen rogge en aardappelmeel voorkomt. De prijs van deze vrije bloem heeft geen verandering ondergaan en is beduidend hooger dan die van de Regeeringsbloem. Aan den Minister is toegezonden een af druk van een op verzoek van alle landelijke werkgevers-organisaties in het bakkersbe drijf door prof. J. G. Oh. Volmer, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool en de Han- delshoogeschool, uitgebracht rapport betref fende den kostenden prijs van wit-water- brood, uit welk rapport blijkt, dat de thans geldende broodprijzen niet kunnen worden verlaagd. De verlaging van den prijs der regeeringsbloem. Het Haagsche Correspondentie-Bureau schrijft: In verschillende bladen is dezer dagen een 'bericht verschenen, dat de verlaging van den prijs der Regeeringsbloem van 48 op 41.60 per 100 K.G., welke met 1 November in werking is getreden, geenerlei invloed op den broodprijs zal hebben, aangezien ten ge volge van de bijmenging van rogge- en aardappelmeel het verbruik van Regeerings bloem sterk is afgenomen en de bakkers thans nagenoeg uitsluitend vrij tarwebloem verwerken, zoodat de prijs van het witte- borod niet meer door den prijs der Regee ringsbloem, maar door dien van de vrije bloem wordt bepaald. In dit verband wijst men ons erop, dat tot dusverre nog niet tot de verwerking van aardappelmeel in de Regeeringsbloem is overgegaan, zoodat geconstateerde qualiteits- vermindering ten gevolge van- aardappelmeel tot het rijk der verbeelding behoort. In de toekomst zal de vermenging met aardappelmeel bovendien slechts op zoo ge ringe schaal geschieden; dat de aanwezigheid daarvan uitsluitend bij microscopisch onder zoek zal kunnen worden waargenomen; de voedingswaarde, smaak en kleur van het brood, zullen er geen ongunstigen invloed door ondergaan. De beweerde minderwaar digheid der Regeeringsbloem moet voor een goed deel gerekend worden te behooren tut een propagandamiddel van degenen, die er belang bij hebben de vrije bloem te plaatsen of die naar redenen zoeken om den brood prijs niet te verlagen. Met den meesten nadruk zij verzekerd, dat van de bloem, door de Regeering ter be schikking gesteld, een wittebrood van uit stekende hoedanigheid is te bakken. Dank zij de geringe toevoeging van aard appelmeel en rogge en een weinig hoogere uitmaling, kan deze bloem ongeveer 3 per 100 K.G. goedkooper geleverd worden dan de vrije bloem. De Regeering stelt de bak kerij hierdoor in staat wittebrood te vervaar digen, dat eenige centen per K.G. goedkoo per is dan dat uit vrije bloem vervaardigd. Prov. Staten van Noord-Holland. In de Dinsdag 9 dezer te houden buiten gewone zitting van de Prov. Staten van Noord-Holland zal aan de orde worden ge steld de verkiezing van een lid van de Eerste Kamer (vacature-Staal). Het voornemen .bestaat de vergadering daarna te verdagen tot Dinsdag 10 Nov. te lOVi uur v.m. en dan over te gaan tot de be handeling van het ontwerp-ambtenarenregle- ment voor de provincie; deze behandeling zal, zoo noodig, de volgende dagen worden voort gezet Hoewel de regeering nog maar steeds in gebreke blijft, maatregelen te treffen waar door de gemeenten afdoende uit hun finan- tieele moeilijkheden worden geholpen, legt zij steeds meer nieuwe lasten op de noodlij dende gemeenten. Zoo nu weer bij de uitvoe ring der wet op het Nijverheidsonderwijs. Aan de Zeevaartschool te Vlissingen, zal krachtens deze wet een rijkssubsidie van 50775 gegeven worden; dan moet echter de gemeente 16925 geven, wat, waar zij nu met 3366 subsidieert, een meerdere uitgave van ruim 13.000 vraagt. Waar in het begin van dit jaar de gemeen te zelfs niet in staat was 4000 bij te dragen als haar aandeel in de kosten der salarisver- hooging voor de leeraren, heeft de minister het gemeentebestuur aangeschreven, dat de raad vóór 1 Jan. 1921 moet besluiten of zij de subsidie van 16925 al of niet wil toe staan. De minister zal in dit laatste geval overwegen de school op te heffen of naar een andere gemeente te verplaatsen. Hoewel de regeering volledig bekend is met de groote finantieele moeilijkheden der gemeente, waar in de hoogere klassen der hoofdelijke omslag ongeveer 16 pet. aan belasting wordt betaald, wordt aldus met het mes op de keel, de ge meente in nog grooter moeilijkheid gebracht. Tenzij natuurlijk de raad niet bezwijkt voor deze bedreiging, en afwacht of de regeering deze durft volvoeren. („Het Volk") HAAGSCHE BRIEVEN. Overheid en Sport Geheimzinnige concurrentie. 's Gravenhage, 29 October. De kwestie van de verplichte lichamelijke ontwikkeling heeft voor de zooveelste maal dit voor de volksopvoeding zoo uiterst be langrijke vraagstuk op het tapijt gebracht. Eindelijk!, zullen velen uit den grond van hun hart zeggen. Want wie zijn oogen en ooren den kost geeft, zal niet veel moeite hebben met ons te beamen, dat het met de lichamelijke ontwik keling van ons volk en vooral van onze jeugd treurig gesteld is. Als ge let op de akelig onverschillige en dikwijls sloome houding van de lichamen van vele uwer geachte medeburgers, als u veel vuldig hoort klagen over rheumathiek, jicht en andere kwalen, als u opmerkt, dat een be langrijk deel van onze jeugd zich bezighoudt met café- en bioscoopgeslenter, hazardspel, „moppen"-tappen en nog pikanter genietin gen, als ge dat alles in u hebt opgenomen zegt dan met ons: „Is dat nu het resultaat van onze beschaving en opvoeding in de 20e eeuw?" Zijn we dan ziende blind en hooren- de doof? En vooral, waar blijft de overheid, die voor het algemeen belang- op de bres moet staan, en toch dat alles toelaat, althans toeliet tot op heden?" Weg met bezwaren en sleur, op zij onze „z.g. degelijkheid",, de toekomst van vele ge slachten staat op het spel Gelukkig, „het daghet.er komt ver betering, al heeft die niet in alle opzichten principieële grondslagen. Het feit echter, dat de Regeering tot het inzicht is gekomen, dat er verbeterd moet worden, is al veel waard. Zooveel, dat we maar voorloopig zullen zwijgen over het feit, dat „militaire redenen" de stok waren, waar mee het beestje moest worden voortgedreven. Dat de Regeering ons volk niet hoog aan slaat, waar het „het begrijpen van zijn eigen belang" betreft, is volkomen juist, doch ook zeer betreurenswaardig: De Hollandsche jeugd moet tot lichamelijke oefening worden verplicht! Ons volkskarakter is hiermede wel eigen aardig getypeerd: altijd onverschillig of in de contramine! Als het ontwerp wet wordt, wat we wel kunnen aannemen, dan zal er dus geweldig geoefend moeten worden. Dat zal zooveel mogelijk in bestaande orga nisaties geschieden, zegt de Memorie van Toelichting, terwijl het Rijk '/4 van de kos ten van materieel, enz. en die voor de leiding geheel zal dragen. Wij juichen dit in principe toe, doch vra gen ons ter zelfder tijd af, oï de betrokken vereenigingen in de gegeven omstandighe den wel op zoo'n groote uitbreiding gesteld zullen zijn? Want er bestaat hier in Nederland zoo iets als een terreinen-nood, een nood even nij pend als de woning-dito; of denkt men soms, dat een wet met een tooverslag die honder den isportvelden, zwembassins, turnzalen e.d. uit den grond zal doen rijzen! Voor de in den tegenwoordigen omvang bestaande vereenigingen is al veel te weinig oefengelegenheid! Ziehier hoe de overheid thans hare eigen tekortkomingen aan 't licht brengt en hoe zij daardoor in hare voorne mens bemoeilijkt kan worden. Thans kan daarin nog voor een groot deel worden voorzien; daartoe moet zoo spoedig mogelijk met terrein-aanleg op Rijkskosten worden begonnen. Er is dan kans, dat bij het inwerkingtreden van de wet, waarover nog een jaar of twee zullen heengaan (als men ten minste in parlementaire zaken met eeni ge zekerheid kan voorspelen!) de broodnoo- dige oefengelegenheid er is. Hoe men aan de gelden daarvoor zal ko men? Wel, laat men daarvoor eenige van de vele millioenen van de Defensie-begroo ting besteden; dan zijn ze zeker goed be steed! Het sjacheren schijnen vele menschen, die daarop in den oorlogstijd „afgericht" zijn, maar niet te kunnen vergeten.' Een zeer interessant geval heeft zich deze week in onze vorstelijke Residentie afge speeld. Het geheel heeft iets van een druk bezocht consult van één der vele hier wo nende planeetlezeressen, magnetiseurs en dergelijke obscure lieden en herinnert ook aan den distributie-lijdensweg. Hofstad, niet ver van den Ouden Scheve- ningschen weg, staat een even „chique" huis; dat is niets bijzonders. Doch als u na ontvangst van een uitnoo- diging op naam, waarbij u wordt verzocht eens een kijkje te komen nemen, zich naar de plaats des hedrijfs begeeft en aanbelt, wordt ge, na te zijn binnengelaten door een jonge dame, geleid in een wachtkamer, zijnde een keurig salon, alwaar een talrijke en onge duldige menigte verzameld is. Na uw beurt te hebben afgewacht, wordt ge met eenige andere belangstellenden gebracht in de daar achter gelegen kamer, het heilige der hei ligen. Schrik niet van het „Bijenkorf- en Wa- renhuis"-achtige uiterlijk, van verkoopsters, caiissière, stapels goed en zoo meer, want schijn bedriegt. „In dit schoone heerenhuis, in deze ge distingeerde wijk, in onze achtenswaardige Residentie is gevestgd een magazijn van Amerikaansch (oorlogs-) ondergoed hand schoenen, enz. Alles moet weg tegen spotprijs, dames en hoeren! Haast U! Profiteert van dit zeldzame aanbod! Occasion, Occasion!" Ziedaar in het kort de waarheid, ontdaan van haar geheimzinnigen sluier: eenige parti culieren, die hier in de stilte op unfaire wijze den (Scheveningschen) winkelstand becon- curreeren. Wie zijn die menschen en wat willen ze? Van wie(n) gaat dit uit en voor wie(n) zijn de winsten bestemd? Dezevragen zullen spoedig velen bezighouden. Op 't oogenblik kunnen we slechts onze venncedens uitspreken; vast staat dat van een peging tot prijsdrukking geen sprake kan zijn", daarvoor ontbreken de noodige grond slagen. Vrij zeker is, dat de betrokkenen tot de meer gegoede klasse behooren, waaruit volgen z< >u, dat ze het niet noodig hebben en wat erger is: den winkelstand, die van den handel leven moet, schade doen. Dat de arbeidersklasse en de menschen met kleine beurzen in 't algemeen, zich door coöperatie aanéénsluitend, aan de hooge prij zen het hoofd trachten te bieden, is begrij pelijk; hier is eenige grond aanwezig voor het: „Nood breekt wet". Doch dat goed-gesitueerden, die misschien meer dan billijk met aardsche goederen ge zegend zijn, zich vermoedelijk zonder nood zaak en uit zuiver winstbejag met dezen „wilden" handel zouden inlaten, is schande lijk. Men verwijt den winkelier, dikwijls ten onrechte, overmatige winst, dit is een nog gevaarlijker ander uiterste. We zijn dan ook wel benieuwd naar nadere bijzonderheden. GEMENGD NIEUWS. Spoorwegongeluk bfl Borne. Zaterdagnacht had te Borne een ernstig spoorwegongeval plaats. De goederentrein, die '3 nachts kwart voor één uit Hengelo te Borne aankomt, reed, ofschoon de seinen op veilig stonden, ten gevolge van verkeerden wissel- ■tand op kopspoor, waarop een paar goederen wagens stonden, die natuurlyk door de loco motief vooruitgeschoven werden. De wagens gingen door het stootblok en de trein derail leerde. Op den trein bevonden zich 8 personen. Zes sprongen er af De machinist en een remmer bekwamen daarby lichte verwondingen aan hoofd en hand. Eén der conducteurs werd by het op elkaar schuiven der wagens tusschen de goederen naar boven geschoven en geraakte daar bekneld, zonder dat hy gewond werd. Hy moest echter uit zyn onbehagelijke positie ver lost worden. Een der remmers, Quitemeyer uit Almelo, werd in zyn hokje doodgedrukt. Zyn lyk moest worden uitgezaagd. De borstkas bleek ingedrukt. De materieele schade is groot. De locomotief en acht wagens zyn zwaar beschadigdde goederen, die zich daarin bevonden, eveneens. Een Beinwachtershuiqje werd onderstboven gereden. Omtrent de oorzaak van het ongeval ver nemen we het volgendeNa het rangeeren op het rangeerterrein had een der arbeiders-ran geerders verzuimd den sleutel van den wissel te nemen. Toen de trein met een vaart van 40 K.M. binnenkwam, konden de seinen, in verband met het laten zitten van den sleutel op den wissel, niet werken en reed de trein dus door met het bovengemelde gevolg. De dienst onderging geen storing. De Justitie was hedenmorgen aanwezig om een onderzoek in te stellen, Zaterdagmorgen is op den kop van het Noorderhoofd te Hoek van Holland gestrand de vischlogger MA 82 met 19 last haring aan boord. Het schip liep op de overblijfselen van het indertijd gestrande zeilschip „Samoe- na". De bemanning werd gered door de loodsboot en er is met de Nieuwe Berging- Maatschappij te Maassluis gecontracteerd tot berging van het schip en lading. Het schip heeft zware slagzijde over stuur boord. De bergers hebben direct zeilen, reep en vleet geborgen. Het bergingsvaartuig „Ram" ligt te pompen en kan het inkomende water bijhouden. Er bestaat kans het sohip af te brengen. Motorschip verongelukt Uit Harlingen wordt gemeld, dat schipper D. Ruiter, van het motorschip „Neptunus", en zijn zoon zijn verdronken, en het schip vermoedelijk tengevolge van dikken mist op de Zuiderzee is verongelukt Dezer dagen werd de familie S. te Tilburg verblijd met de geboorte van een tweeling, maar nog grooter blijdschap heerschte er genezing van de vrouw. Bij de geboorte van haar vorig kind nJ. verloor deze vrouw het licht der oogen en kreeg dit terug bij deze gelegenheid. U>. v. N.-Br.") De „Msb." meldt, dat dezer dagen bij de politie te Venlo aangifte gedaan werd, dat aa^l grens een fiets gestolen was. Een politie-agent ging erheen met zijn hond, die direct spoor kreeg en zijn geleiders in een dicht kreupelboschje bracht, waar hij begon te graven. En werkelijk kwam onder takken, blaren en zand de vermiste fiets te voorschijn. De hond werd weer op zoek gezet, liep toen regelrecht naar een „Bude" (zooals de houten grenswinkels genoemd worden), passeerde alle personen, die daar verbleven, en viel iemand uit Megen aan, die in een hoek lag te slapen. Deze persoon ontkent nog, doch er zijn getuigen, die hem met het rijwiel gezien hebben. De smokkelhandel. Men sdhrijft uit Venlo aan „De Msb.": Het wordt hoog tijd, dat er meer aandacht worde geschonken aan de toestanden, welke hier heerschen langs de grens en die gr-"te moreele gevaren inhouden voor de bevol king. v De laatste maanden tiert de smokkelhan del weer levendig, gedreven door allerlei slag van menschen, waaronder het schuim de meerderheid vormt. Daar wordt gesjacherd, gedronken, gevochten, gevloekt en spelen zich tooneelen af van groote liederlijkheid; daar groept en sluipt bijeen een massa man nen en vrouwen, jongens en meisjes ook, al len gedreven door eenzelfde zucht naar geld- verdienen op slinksche wijze, met list en bru taliteit en met alle verlies van schaamtege voel en moraliteit. Een tocht langs de grens, vooral bij nacht, geeft een droeve openbaring van de groote perversiteit, welke hier heerscht. Nu is het wel verboden zonder pas een strook van 300 M. langs de grens te betre den, doch, begunstigd door de duisternis en de talrijke paadjes in de bosschen, wagen de Hollandsche smokkelaars het er op en weten dikwijls de verboden strook te passee- ren tot op den grensweg die juist achter de grenspalen loopt. I Een goede vangst. De politie te Dusseldorf heeft de hand ge legd op de twee Duitschers, die de villa der familie Van Heel te Rijssen en het jachthuis van mr. A. Capadose te Diepenveen, hebben leeg gestolen. Ongeveer een wagenvracht gestolen goed, waaronder het tafelzilver der familie Van Heel, juweelen, lijfgoederen, etc. zijn te Dusseldorp opgespoord en Vrijdag door de marechaussee uit Deventer naar Ne derland teruggebracht. De daders zijn de 23- jarige W. R., een letterzetter, die drie jaren te Almelo heeft gewerkt, en de 26-jarige A. B. Eerstgenoemde werd door T. ten Velde, den jachtopziener van mr. Capadose, onmid dellijk herkend als de persoon, die bij zijn vlucht uit het jachthuis uit een browning schoten op hem loste. B. was bij zijn aanhou ding gekleed in de jachtuitrusting van mr. Capadose. Beiden ontkennen, iets met den diefstal uit staande te hebben en zeggeh, het gestolene aan de Nederlandsche grens te hebben ge kocht van een hun onbekend persoon. Even wel herkenden de boeren, die het gestolene per wagen vervoerden van Tubbergen naar de grens, beiden als hun lastgevers. De dieven hadden zelf het goed eerst naar Tubbergen gebracht. Zij trachtten te Dussel dorp de kostbaarheden van de hand te doen. Dat zij nog een briefhoofd van een caféhou der te Rijssen in hun bezit hadden, werd hun ongeluk. Daardoor kon burgemeester Knot tenbelt te Rijssen de Duitsche recherche in lichten omtrent de herkomst van de goederen. W. B. had in het jachthuis te Diepenveen zijn eigen fcleeren achtergelaten, die door zijn moedér zijn herkend als het pak, door haar zoon gedragen toen hij onlangs naar Holland vertrok. MARINEBERICHTEN. Luitenant ter zee le kl. J. T. Furstner, gedeta cheerd geweest bij de marine-stafschool, is werk zaam gesteld bij het departement van marine in Den Haag. Luitenants ter zee le kl. J. J. Dikkers en J. F. A. J. Bruinsma en idem 2e kl. P. J. M. Cikot zijn voor den tijd van 2 jaren gedetacheerd bij de marine-stafschool in Den Haag. De uit Oost-Indië teruggekeerde officier van gezondheid le kl. C. G. Tichelaar ia geplaatst bij de adspirantenschool te Dordrecht. De officier-machinist 2e kl. F. B. Crane is ge plaatst bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord- Luitenant ter zee 8e kl. G. Mante en de officie ren-machinist 3e kl. J. van Otteren en D. v. Leeu wen zijn per partlcullree gelegenheid naar Oost- Indië vertrokken. Op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e kl. J. H. van der Dussen; eervol ontslagen met pensioen wegens lichaamsgebreken de officier machinist 2e kl. R. H. Waeterval. De volgende plaatsingen enz. zijn gelast; de luitenant ter zee 2e kl. J. W. A. A. Heydt is ge plaatst aan boord Cornells Drebbel; ld. J. Houts muller is geplaatst aan boord Cornells Drebbel; ld. C. R. Merkus aan boord Brinio. Voorts is aan boord Cornells Drebbel geplaatst de luitenant ter zee 2e kl. jhr. H. P. Coertzen de Koek, gesteld ter beschikking. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: sergeant-machinedrijver A. Koomen van Corne lls Drebbel naar Wachtschip W'oord; op 13 Nov.: van Marinekazerne W'oord: bootsman M. C. Voer man naar Atjeh; id. J. Momber naar Van Speijk; ld. P. H. Jansen naar Wachtschip W'oord; id. J. C. W. Bootsma naar Atjeh; id. N. C. Pietersen en H. van Buren naar Wachtschit) W'oord: konstabel majoor H. Uitham naar Wachtschip W'oord; ser geant-konstabel Di Veenstra naar Vliegkamp Mok; id. G. W. Brouwer naar Vliegkamp Kooij; id. J. Muller naar Wachtschip W'oord; id. J. A. Plas naar Onderzeedienstkazerne; sergeant-schrijver J. Brakhoven naar Wachtschip W'oord; sergeant- ziekenverpleger F. T. van den Heuvel en G. Pijl naar Marinehospitaal W'oord. LEGERBERICHTEN. Vervoer voor Rijksrekening. Door den Win. v. Oorlog is bepaald, dat in den vervolge het vervoer van alleenreizende militai ren, ongeacht den af te leggen afstand, met open bare middelen van vervoer voor Rijksrekening kan plaats hebben. (Voorheen moest de op één dag voor dienstzaken af te leggen afstand de 30 K.M. overtreffen). Binnen de bebouwde kom eener ge meente is echter geen vervoer voor Rijksrekening toegestaan. Jaarweddeberekening bij overlijden. B'i overlijden van een jaarwedde-genietend mi litair der Landmacht, in werkelijken dienst of met bezwaar der schatkist op non-activiteit, wordt tractement te goed gedaan tot en met den dag van overlijden; bovendien wordt op dien dag te goed gedaan het bedrag van één maand traktement, naar den maatstaf van dat. hetwelk hij op den dag van overlijden genoot. Thans is door den Min. van Oorlog bepaald, dat voor het bedrag van één maand jaarwedde moet worden genomen dat voor dertig dagen, onder alle omstandigheden naar het volle bedrag dier jaarwedde, dus zonder inhou dingen ten behoeve van de weduwen- en weezen- ka» en wegen* huicve*ting in een Rijksgebouw, Vrije geneeskundige behandeling. Behoudens de gemaakte uitzondering voor wachters op daggeld en de overgangsbepalingen ten aanzien van verpleging voor rijksrekening in ziekeninrichtingen en sanatoria, waarvoor reeds machtiging is verleend, wordt van 4 November as. af vanwege den militairen genoeekundigen dienst geen geneeskundige hulp meer verleend aan de Durgerwerklieden der Landmacht en aan hunne gezinnen, en zullen aan hen ook geenerlei verstrekkingen van genees- en verbandmiddelen uit de militaire apotheken, meer plaats hebben. De kapitein V. F. J. Bouwmeester, van het 21e reg. inf. te Helder, aan wien eervol ontslag uit den militairen dienst ie verleend, is thans bij Kon. Besl. benoemd en aangesteld bij het reserve-per soneel der landmacht tot reserve-kapitein bij het wapen der infanterie (bij het 21e reg. inf.). 2e luitenant C. J. Mens van het 21e reg. Inf., r's van zijn detacheering bij de artillerie-inrichtingen aan dé Hambrug naar Den Helder teruggekeerd. De sergeanten J. P. Bloem, C. Cupido, M. C. van der Linden, A. Mandenmakers en J. Reuhman, die zijn overgeplaatsa van het le bat., 21e reg. inf. te Hoorn naar het garnizoen te Helder, zijn bestemd de drie eerstgenoemden voor het 2e bataljon van het korps, en de twee laatstgenoemden voor het 3e bataljon. Aan den sergeant K. Jellema, van het 4e reg. vesting-artillerie te Helder, wordt op 8 November a,s. den gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Loonsverhooging. Met afwiiking van het bepaalde in de nieuwe loonregeling van 5 October j.L, voor de burger- werklieden van de Landmacht (werkzaam bij de korpsen en inrichtingen), is thans door den Minis ter van Oorlog het navolgende bepaald: Aan de werklieden, aan wie een schriftelijke aanstelling (bewijs van dienstverband) is uitgereikt, en die derhalve verplicht zijn om bij te dragen aan het pensioenfonds voor weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren, wordt, te rekenen van 1 Jan. 1920, eene vergoeding toegekend, ten bédrage van de toegepaste inhouding. De kinderbijslag (een bedrag van één gulden per week) voor werklieden in vasten dienst, wordt, ook te rekenen met' 1 Jan. 1920, toegekend voor iéder kind beneden den leef tijd van 18 jaar, dat de werklieden op 1 Jan. j.1. bezaten. Wijders is bepaald- De loonbedragen worden, te rekenen van 1 October 3920, voor de mannelijke gehuwde werklieden gebracht op ten minste ƒ30.60 pr week in eene gemeente der le klasse; 29.70 per week in eene gemeente der 2e klasse; en f 28.35 per week in oene gemeente der 3e klasse. Tot de 2e klasse behooren o. m. de gemeenten Alkmaar, Hoorn en Den Helder. Afdragen donkere uniform. De termijn (loopende tot 1 Januari 1921), vast gesteld voor het afdragen van de oude donkere uniformen en van de platte pet, is door den Min. v. Oorlog verlengd tot 1 Mei 1922 (negentienhon derd-twee-en-twintig) STOOMT AARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Batoe, thuisr., pass. 28 Oct. Perim. Ceram, uitr., vertr. 31 Oct. v. Holehaven. Grotius, thuisr., vertr. 28 Oct. v. Port Said. Prins der Nederlanden, uitr., arr. 31 Oct. te South- ampton. Rembrandt, uitr., vertr. 29 Oct. v. Colombo. Salawati, uitr., arr. 31 Oct. te Genua. Vondel, uitr., arr. 8l Oct te Port Said. Kon. Hollandsche Lloyd. Amstelland arr. 27 Oct v. A'dam te Buenos Ayres. Drechterland. thuisr., vertr. 28 Oct. v. Sekondie. Maasland vertr. 29 Oct. v. N.-York n. A'dam. Hilversum, uitr., vertr. 28 Oct. v. Rio Janeiro Rotterdamscbe Lloyd. Besoekl, thuisr., pass. 29 Oct. Kaap Carvoeiro. Deli, thuisr., pass. 28 Oct. Perim. Goentoer, uitr., pass. 29 Oct. Perim. Insulinde, uitr., pass. 30 Oct. Kaap Carvoeiro. Malang, uitr., arr. 31 Oct. te Sabang. Rindjani, uitr., arr. 30 Oct. te Sabang. Ta-banan arr. i Nov. v. Batavia te R'dam. Wilis, thuisr., pass. 28 Oct Perim. Buitenzorg, thuisr., vertr. 28 Oct. v. Port Said. Djambi, uitr., pass. 29 Oct. Algiers. Kon. West-Indische Maildienst. Berenice arr. 27 Oct. v. W.-Indië te N.-York. Delft vertr. 28 Oct v. Lima n. d. W.k. v. Z.-Amer. Hebe arr. 27 Oct. v. Curacao te Galveeton. Helder vertr. 30 Oct. v. Valparaiso n. Corral. Van Rensselaer arr. 1 Nov. v. Paramaribo te A'dam Nickerie. uitr., arfv27 Oct te Madera. HollandAmerika Lijn. Amsteldijik, v. R'dam n. Cuba, arr. 31 Oct te Vigo. And ijk, v. R'dam n. N.-Orleans, arr. 30 Oct. te Vera Cruz. Nieuw-Amsterdam arr. 1 Nov. v. N.-York te R'dam. Noordam, v. R'dam n. N.-York, pass. 31 Oct. Scilly. Rotterdam arr. 29 Oct. v. R'dam te N.-York. Maartensdijk vertr. 29 Oct v. Norfolk n. R'dam. Zuiderdijk arr. 81 Oct. v. N.-Orleans te R'dam. Yoko Maru ar.r 28 Oct. v. R'dam te N.-York. Holl.Britsch-Indië Lijn. Kieldrecht, thuisr., vertr. 31 Oct v. Mareeille. Stadsdijk, thuisr., arr. 30 Oct. te Antwerpen. Schiedijk arr. 30 Oct. v. Bornbay te R'dam. Gothenburg vertr. 29 Oct v. Gotha n. R'dam. Vechtdijk, thuisr., arr. 28 Oct. te Madras. Holland—Australië Lijn. Jacatra, thuisr., arr. 31 Oct te Suea Sitoebondo vertr. 31 Oct. v. Sydney n. Frennantla Bandoeng vertr. 30 Oct. v. R'dam n. Australië Marken arr. 28 Oct. v. Bunburv te Sydney Soerakarta. uitr., vertr. 27 Oct v. Tremantle. HollandAfrika Lijn Ceres vertr. 26 Oct. v. Monrovia n. Las Palmaa. Ganymedes vertr. 29 Oct. v. Seecondi n. Accra. Holland—West-Afrika Lijn. Drechtstrooim, uitr., vertr. 19 Oct v. Dakar n. Bat- hurst Drechterland, thuisr., vertr. 28 Oct. v. Lagos a. Sokondee Mont Blanc arr. 30 Oct. v. W.-Afrika te A'dam. HollandZuid-Afrika Lijn. Kei-bergen, thuisr., vertr. 29 Oct v. Las Palma» Sliedrecht, uitr., arr. 30 Oct te Beira. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Mirach vertr. 28 Oct v. Buenos Ayres n. R'daim. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Achilles, v. Japan n. R'dam, pass. 28 Oct Gibraltar Helenus, v. Japan n. R'dam, vertr. 26 Oct v. Po rlang. Teiresias, v. Japan n. A'dam, arr. 26 Oct te Sin gapore. Astanyax, v Batavia n. A'dam, pass. 27 Oct. Perim Knight of the Garter vertr. 25 Oct v. Shanghai n. R'dam. Cyclops, v. Japan n. R'dam. arr. 27 Oct te Mar eeille. JavaNew-York Lijn. Toean, v. Java n. N.-York. vertr. 81 Oct v. Mar eeille. Rondo, v. N.-York n. Java, vertr. 28 Oct. v.Colombo SaJatiga, v. N.-York n. Java, vertr. 31 Oct v. Port Java Pacific Lijn. Bali, v. Japan n. San Francisco, vertr. 27 Oct v. Balik Pappan. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 30 Oct. t.m. 1 Nov. GETROUWD :S. W. Ike en C. Groot. BEVALLEN: A. M. de Vriesvan Diik, d.; G. BijlsmaMosk, z.; A. E. Kwinkelen- bergVeldhuizen d.; E. Ottervangervan Heteren, z.; J. A. KoridonSchoonderwaert, d.; H. C.ZonnenbergHoogkamp, ,z.; G. Garstenveldde Vries, z.; Th. J. van der VeenGauw, d.; W. KeyzerStrikker z.; D. RoosendaalBerg, z.; W. Brinkman Buys, d.; G. GrandeMeyer, d.;

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2