HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 2 NOVEMBER 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente vergadert op Woensdag 3 November, des avonds te 8 uur. De agenda vermeldt alleen dat er zal wor den voorgesteld het aan de orde te brengen onderwerp te behandelen met gesloten deuren. Door den heer Schoeffelenberger is de volgende schriftelijke vraag aan Burgemeester en Wethouders gericht Hoe* denken B. en W. er over, om uit den Raad eene Commissie te benoemen, welke heeft te onderzoeken de nieuwe woningbouw systemen, waaruit de mogelijkheid zal ontstaan tot goedkoopere woningbouw over te gaan Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. Kramer Jzn slaagde 30 Oct. j.1. voor het diploma stuurman Kleine Stoomvaart. Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en „Zeeland". Aan het departement van marine is tele grafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. pant serschip „Hertog Hendrik", onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. van der Sluis, Zaterdag te Algiers is aangekomen, en dat Hr. Ms. pantserdekschip „Zeeland", onder bevel van kapitein ter zee D. Keus, op dien zelfden datum van Vigo is vertrokken; Kamer van Koophandel te Helder? Wij lezen in Voorloopig Verslag over Hoofdstuk X (Landbouw, Nijverheid en Han del): „In verband met de oprichting van de nieu we Kamers van Koophandel in het Noordelijk deel van Noord Holland werd er de aandacht op gevestigd, dat de gemeente Helder daar voor bovenal in aanmerking moet komen. Immers reeds in 1853 is in die gemeente een zoodanige Kamer gevestigd. Zij is dooi; haar ligging daarvoor in de eerste plaats aange wezen, eensdeels met het oog op de naburige eilanden en anderdeels met het oog op de voorgenomen scheepvaart op Engeland, waarvoor de totstandkoming door een te Hel der zetelende Kamer zou kunnen worden be vorderd." Jubileum Plsulsse. Vele onzer lezers zullen zich nog wel herinneren het aardige boekje „Aventuren van twee straatmuzikanten", een twaalftal jaren geleden verschenen. Deze twee straat muzikanten waren een tweetal journalisten, de heeren Jean Louis Pisuisse en Max Blokzijl, beiden aan het „Handelsblad" verbonden. Hun avontuurlijke, romantische tocht door een deel van ons land, bleek een blijvend succes voor hen te zijn, en was de onmiddel lijke oorzaak, dat z}j den penhouder terzijde wierpen en de lier van de wilgen haalden. Om kort te gaanPisuisse en Blokzijl be haalden, na dit straatsucces, een nog veel grooter op het gebied van de cabaretkunst. Blokzijl is in den loop der jaren vervangen door Jan Hemsing, maar Pisuisse is gebleven en zyn gezelschap xan men zonder voorbehoud noemen het eerste en beste, dat in dit genre in ons land bestaat. Pisuisse heeft het eerst het z g. „levenslied" in ons land geïntrodu ceerd hij zong en declameerde de beste in ternationale liederen die in het buitenland gezongen werden en vulde een enkel maal zijn programma met eigen liedjes aan. Steeds bieef zijn kunst beschaafdsteeds heeft hij het triviale en banale weten te weren. Thans, nu Pisuisse reeds twaalf en een half jaar zijn levensliedjes ten tooneele brengt, wil hij gaan jubelen. Al die twaalf jaren komt PiSuisse geregeld in onze stad en steeds is er een sympathiek gestemd publiek, dat zijn kunst weet te waardeeren. Ook bij zijn koperep jubilé wil hij den Helder niet overslaan, zooals eene advertentie in ons blad van heden aangeeft. Donderdag a.s. komt het gezelschap hier met eene feest- voorstelling in „Casino", met een speciaal gekozen programma met medewerking van Jenny Gilliams en Paul Collin. Wie herinnert zich niet het geestige tooneeltje van de „Pa- rjjsche straatzangers", dat zoo voortreffelijk werd uitgebeeld door het gezelschap Welnu dit en nog veel meer wordt a.s. Donderdag opgevoerd, zoodat men met recht een avond vol kunstgenot, in den besten ,zin des woords, mag verwachten. I Liefdadigheidsvoorstelling. Naar het bestuur der afdeeling Helder van het Centraal Genootschap voor kinderherstel- lings- en vacantiekolonies ons mededeelt, is de Israëlietische Tooneelvereeniging op uit- noodiging van voorn, bestuur bereid gevon den eerlang een liefdadigheidsvoorstelling te geven. Opgevoerd zal dan worden het blijspel „Tropenadel" van Henri van Wermeskerken. Overgangs- en eindexamen Vakschool voor Meisjes. October 1920. (Volledig dagonderwijs, 3-jarige cursus). Bevorderd van de lste naar de 2e klasse, waarvan 1 voorwaardelijk: C. J. Bakker, G. A. Bakker, J. H. v. d. Blom, C. Buykes, M. Czech, A. J. Everts, J. M. H. Heringa, G. de Klerk, J Kroon, J. v. d. Kuyl, L. Licher, D. A. v. Puffelen, A. Schermer, A. Smit, E. Spoelstra, J. W. Süter, J Visser, J. Wasterval, A. Wigbout. Niet bevorderd: 1. Van de 2e naar de 3e kiasse, waarvan 1 voorwaardelijk: A. Batteké, H. M. v. d. Berg, J. C. Burgmeyer, J. M. Eelman, H. F. J. Hasse laar, L.* Kievit, L. Klok, J Kloosterman, M. Lastdrager, A. Meeldijk, A. Plaatsman, H. Smit, N. Smit. L. J. Westdorp. Niet bevorderd1. *Van de 3e naar de 4e klasseJ. Blaauboer, M. de Glopper, G. Hopman, H. L. F. Igesz, G. Koning, N. Schipper, B. v. Schijndel, T. teilberg, G. Tismeer, W. A. A. Tuk. Van de 4e naar de 5e klasseJ. Cruijff, N. v. Hert, A. Kwast, A. v. d. Veer, M. J. Weber, T. de Wyn. Van de 5e naar de 6e klasse: L. C Harms, N. v. Hert, M Machielse, G. Smit, E. L. v. Soelen, C. A. Visser. Van de 6e klasse, verkrijgen, na afgelegd eindexamen, een getuigschrift: D. de Boer, J. Boon, F. W. Kuyk, J. M. v. Leeuwen, M. J. Mulders. Extra belooning (zilveren vingerhoed met inscriptie) toegekend aan: J. M v. Leeuwen en M. J. Mulders. Bevorderd van lste naar 2e atelierklasse M. Wijnbeek. Bevorderd van 2e naar 3e atelierklasseH. A. Verhoef, W. Verhoef en M. v. Wijk. Het getuigschrift, na den 2-jarigen cursus in naaien en verstellen volkslessen) bekomen N. Bakker, C. Lameree, J. Landman, L. Lange- rak, M. Prins, S. Rieuwerts, A. Tabeling, L. Trieblieneg, M. de Vries, C. de Winter, G. de Winter, M. de Wit, D. de Zeeuw en O. Zegel. WAT DE KRANTEN «ZEGGEN. De nood der gemeenten. Een hoofdartikel in het „N. v. d. D." over den financieelen nood der gemeenten en van Amsterdam in het bijzonder eindigt aldus:_ Gaan de gemeenten voort op den thans gevolgden weg, dan snellen wij een alge- meenet orisis tegemoet, als na de Napoleon- tische-oorlogen, in de jaren 1816 tot 1820 Europa teisterde. De toenemende kapitaal vernietiging en de zware belastingdruk zul len een algemeene armoede verwekken, die leidt tot erge werkloosheid. Daarna zullen tengevolge van het groote aanbod op de ar beidsmarkt, de looneji dalen, en door de ver mindering der koopkracht de prijzen om laag worden gedwopgen. Aldus komt met schokken terecht, wat langs geleidelijken weg behoort te worden hersteld en nu nog kin hersteld worden. De „N. Ort." schrijft onder het opschrift „Mene Tekel": Het algemeen verslag van het afdeelings- onderzoek der Amsterdamsche gemeente- begrooting is een zeer leerzaam stuk. De ervaring met het democratisch program opgedaan is hier vastgelegd. Men vindt alles bijeen wat er op dit stuk is gezondigd met de gevolgen. De inkomstenbelasting zal 61/» maal zoo veel moeten opbrengen als zeven jaar gele den, de vlottende schuld steeg tot bijna zijn negenvoud en het is geen phrase wanneer in dat verband er op gewezen wordt, dat geen enkel bestuur met verantwoordelijk heidsgevoel als 't zoo doorgaat de leiding zal kunnen aanvaarden. Dat uit de aldus blootgelegde misstanden de feitelijk eenig-mogelijke conclusie zal worden getrokken, en men er zich nu eens toe zal bepalen de tering naar de nering te zetten wij durven niet hopen. Dat is niet democratisch. Liever sluit men de oogen voor de nood zakelijke gevolgen van eigen dwaasheid en laat de zorg voor de redding uit deze moei lijkheden over aan wie later komen, aldus doende uitkamen, dat het ook thans bij de leiding der zaken reeds mangelt aan ver antwoordelijkheidsgevoel. De verkorte arbeidsdag». In een beschouwing van „Het Volk" over de thans wettelijk ingevoerde 45-urige ar beidsweek leest men onder meer: Bovenal echter is het nu de hernieuwde vraag, wat de alvast geholpen arbeiders met hun vrijen tijd zullen doen. Dat er nu geen tijd zou zijn om den strijd voor de hoogere Idealen van het proletariaat te voeren, zal moeilijk zijn vol te houden. Een vorig ge slacht heeft dat moeter doen onder een 13- urigèn arbeidsdag! De' tegenwoordige arbei ders, vooral de jongeren, hebben zich te ont wikkelen en weerbaar te maken in den strijd voor een betere wereld-orde. Van hen mag worden verwacht, dat zij nu niet alleen piekeren op een cent per uur of een gulden meer in de week hoe noo- dig ook deze verbeteringen dikwijls zijn maar dat zij het oog gericht houden op een toekomst, waarin niet voor het k a p i t a,a 1, doch zuiver voor de gemeenschap zal worden gewerkt. De goede besteding van den vrijen tijd door de thans geholpen arbeiders, is gewe tenszaak. De socialistische beweging heeft recht op aller geestdrift en ijver, om haar de overwinning te bezorgen. Wie de kroeg of de bioskoop verkiest boven de lees- of vergaderzaal, die veraadt de belan gen zijner klasse. Op voor onze groote zaakl dat zij nu de leus van het proletariaat. Onbevoegde leerkrachten! Het „Weekblad voor Gymnasiaal en Mid delbaar Onderwijs" begint een rubriek: „Aftakeling van ons middelbaar onderwijs", uamelijk een lijst van onbevoegde leer krachten aan de hoogere burgerscholen. Het eerste lijstje noemt reeds 6 zoodanige leerkrachten aan de Rijks H. B. S. te Heere veen; 4 aan die van Terneuzen; 2 aan die van Bergen-op-Zoom; 2 aan de gemeente lijke H. B. S. Winschoten; 5 aan de R. H. B. S. te Brielle en 1 aan de R. H. B. S. te Hel mond. Er zijn o. a. leerkrachten, die bevoegdheid hebben voor teekenen, die les geven in wis kunde; een scheikundig-ingenieur die kos mografie dooeert; een met het radicaal M. O. geschiedenis, wien het onderwijs in staatswetenschap is toebedeeld, enz. enz. Onze Volfcenbondsaf gevaar- digden. Bij kon. besluit zijn de heeren mr. H. A. van Karnebeek (Min. van Buitenl. Zaken), Jhr. dr. Loudon (gezant te Parijs) en mr. D. Fock (de nieuwbenoemde gouv.-gen. v. Ned. Indië) benoemd als vertegenwoordigers van ons land ter vergadering van den Volken bond, welke 15 Nov. a.s. te Genève zal bij eenkomen. Verder zijn een drietal plaats vervangers aangewezen voor belangrijke, speciale aangelegenheden, n.1. mr. dr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van Sta te; dr. B. C. J. Loder, lid van den Hoogen Raad, en jhr. mr. dr. W. J. M. Eysinga, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den. De „N. R. Ct." begint een beschouwing over deze benoemingen aldus: „Het beste is waarschijnlijk over onze Vol- kenbonds-afvaardiging maar niet al te veel te zeggen. Het maakt den indruk, alsof on ze regeering, toen zij haar keuze vestigde, zich de volkenbondvergadering gedacht heeft vóóral als eene diplomatieke conferen tie van de oude soort, waarop wq in de eerste paats door eenige representatieve en decoratieve figuren vertegenwoordigd be hoorden te zijn. Dit is jammer. Er ware, dunkt ons, veel voor te zeggen geweest, indien onze regee ring ook in de benoeming van de afgevaar digden had kenbaar gemaakt, dat de bond iets anders, iets meer moet worden, dan een bond van regeerings-kabinetten, waar de volken vrijwel buiten blijven staan. Het blad oefent er verder critiek op uit, dat bij deze benoeming elke directe of indi recte volksinvloed is geweerd. „En dit, niettegenstaande de volkenbonds vergadering in het internationale leven eene geheel bijzondere positie zal innemen. Wij hebben daar vroeger reeds op gewezen. De oesluiten dezer vergadering zullen van rechtswege bindend zijn voor alle volken- bondileden zonder eenige nadere parlemen taire goedkeuring of nadere nationale be krachtiging; de nationale wetten, ja zelfs de grondwet zullen voor de besluiten der vol kenbondsvergadering hebben te wijken. Er ware dus alles voor te zeggen geweest, zoo onze regeering zich te voren over de benoe ming van de afgevaardigden en hun instruc tie, d.w.z. hun taak, met onze volksvertegen woordiging op eenigerlei wijze had verstaan, en haar eenigen invloed had ingeruimd". Malaise op komst. De „Haagsche Post" voorspelt malaise in de zakenwereld. Reeds sedert maaden wordt haar komst door vele mannen van gezag voorspeld, openlijk of in bedekte termen; o.m. door mr. Treub dezen zomer in „Vragen des Tijds". En reeds begint het hier en daar te kraken op Java en Cuba in de suiker, in Amerika en Engeland met prijsdalingen en stoppende fabrieken. Het is verre van prettig er over te schrijven; de lezer houdt van rooskleurige zienswijze en van .„opti misme". Maar het is onverstandig een voor uitzicht gelijk het thans bestaande te negee- ren. Het loopt ten einde met den schijnvoor- spoed in zaken die een wijle de oorlogschade heeft gemaskeerd, en het is gewenscht dit van de daken te verkondigen. Een malaise, in grootte misschien geëvenredigd aan den omvang van den oorlog die zooveel tot haar ontstaan bijdroeg, is wis en zeker op komst. Ieder neme zijn maatregelen voor zoover hij kan, en poge voor het overige zich, als dé crisis komt, er gelijk een. man betaamt door heen te slaan. OOST-INDEE. Ramp te Tjiandoer. Bij een aardschuiving te Tjiandoer (Prean- ger) zijn voor zoover bekend 56 per sonen gedood. Ongeveer 17 groote aardschui- vingen hebben de verbindingswegen tus- schen de geteisterde desas doen verdwijnen. Enkele bruggen zijn door de overstrooming weggeslagen. 86 bouws sawah zijn vernield. De schade bedraagt twintig mille. Enkele desas zijn geheel geisoleerd. Kolenlossing in Tandjong Priok. Nu de volledige inrichting van de Steen kolenhandelmaatschappij te Tandjong Priok is gereed gekomen, was het mogelijk den 30sten October binnen vier-en-twintig uur 8000 ton kolen uit het stoomschip „Ombilin" te lossen. Dit is een prestatie, welke nergens elders in Oost-Azië mogelijk is. BUITENLAND. DUITSCHLAND. Kinderellende. Het Wolff-bureau te Berlijn seint ver schillende officieele, wetenschappelijk ge constateerde gegevens over de sterk toege nomen morbiditeit onder Duitsche kinde ren en moeders. In de bijeenkomst van den Rijksbond van Duitsche ziekenhuizen te Frankfort a.d. M., is met cijfers aangetoond, dat de kinder sterfte, die in 1915 tegenover 1913 nog maar met 9.5 procent was toegenomen, in 1918 met 37 procent was vermeerderd. In dat jaar waren de overlijdensgevallen tengevolge van kraamvrouwenkoorts gestegen met 50 pet. -De sterfte van kinderen van een tot vijf jaar met 25 procent. Terwijl in 1913 een twaalfde van de Berlijnsche weeskinderen van één tot drie jaar met tuberculose ge ïnfecteerd was, klom dit aantal in 1918 tot een derde. In het geheele rijk wies het aan tal tuberculeuse kinderen sedert 1913 met 300 procent. De dirigeerende arts aan de Berlijnsche Oharité dr. Schmidt deelt mede, dat sedert het laatste vredesjaar de gevallen van En- gelsche ziekte verdrievoudigd zijn, van been- dertuberculose verdubbeld. Blijkens de con stateering van het Amerikaansche comité voor kinderhulp zijn 25 pet. der kinderen in Berlijnsche scholen ondervoed, in een der gemeentescholen was er onder de kinderen van zes en zeven jaar geen enkel behoorlijk gevoed. De volgende totaalcijfers werden gegeven. In Groot-Berljjn zijn 29 duizend tubercu leuse kinderen, 77.000 zieke en sterk onder voede en 21.000 ondervoede kinderen. Voor de twee en veertig groote steden van Duitschland kwam men tot de bevinding, dat ruim 200.000 kinderen tuberculeus en 836 duizend ziek en sterk ondervoed zijn, terwijl het totaal aantal ondervoede kindsb ren op ongeveer een millioen 360 duizend kon worden gesteld. ITALIË. De economische toestand. G. Nijpels, de bekende briefschrijver van het „Hbl.", aan wiens brieven wjj reeds een en ander ontleenden over zijn verblijf in Polen en in Rusland, vertoeft thans in Ita lië. In een brief waarin hij den toestand der Italiaansche industrieën schetst en vertelt over het werken der radicale elementen, schrijft hij onder meer: Het land heeft geen grondstoffen. Het moet die importeerep en men kan dus slechts exporteeren, wanneer men het afge werkte product óf beter, óf goedkooper ver werkt dan de anderen. Bijzonder knap, accu raat of vlijtig is de Italiaansche werkman allerminst; hij was voor den oorlog alleen maar goedkooper dan de meeste buitenland- sche collega'a MaaT menig werkman, die toen voor 4 Liren per dag werkte, verdient er thans 40 en van goedkooper produoeeren dan andere landen is dus geen sprake meer. Behalve de automobielen van de Fiat, de lif ten van Stigler en de onderzeekabels van Pirelli worden er dan ook niet veel fabrika ten geëxporteerd. En als deze fabrieken haar arbeidersloonen nog weer eens aan merkelijk zouden moetep verhoogen, dan hield waarschijnlijk ook dit nog op. Niemand weet dan ook wat de handels balans van Italië zal moeten herstellen. De exportcijfers zullen nog verder dalen, om dat de Italiaansche arbeider niet alleen maar alle Italianen, zich sedert den oorlog aangewend hebben om van de voortbreng selen van het land veel meer zelf te consu- meeren. En daarbij komt, dat de industrie^die voor den oorlog al een enkele goede uitzon dering, als bijv. de boven genoemde fabrie ken niet te na gesproken je reinste broei kasindustrie was, er, niettegenstaande de groote oorlogswinsten, nog veel ongezonder op geworden is. Onder het motto „Italia farè da sè!" had men alle mogelijke industrieën, dank zij slechts beschermende rechten, mogelijk ge maakt. Men was erg trotsch toen zelfs de eerste, in Italië zelf gebouwde, dreadnoughts van stapel liepen. Maar men vertelde er niet bij, dat elke buitenlandsche werf ze voor een paar honderd liren per ton goedkooper had kunnen leveren. Tijdens den oorlog zijn er, vooral natuur lijk door de metaalindustrie, enorme win sten gemaakt. Aangezien men de oorlogs- winstbelasting kon ontloopen door de over winst voor uitbreiding der onderneming of stichting van een nieuwe industrie te beste den, is men bedrijven gaan bouwen, die veel te duur of die onnoodig waren. Men heeft zoo o. a. geweldige waterwerken gebouwd, die men nooit begonnen zou zijn als het niet wps dat men voor zijn millioenen toch nog maar liever een te dure installatie had dan niets. En omdat de metaalindustrie zulke reusachtige oorlogswinsten maakte, heeft zich juist de mechanische fabricatie kolos saal, maar zeer ongezond ontwikkeld. Men kreeg geweldige fabrieken, doch fabrieken zonder technisch onderpand: d.L zonder eigen modellen, eigen patenten, enz., maar ook zonder cliënteele. Die moeten thans mo dellen van andere landen gaan oopiëeren, hetgeen dikwijls duurder en bezwaarlijker is dan eigen modellen te bouwen en te plaatsen; ze moeten patenten koopen, afne mers zoeken. Wel wil men thans geleidelijk aan het spoorwegnet in Italië gaan electrificeeren, hoopt men een 300 K.M. spoorlijn per jaar electrisch te maken. Maar dat is niet vol doende om die groote, ongezonde en ver over haar kracht gegroeide industrie aan het werk te houden. Zoo ziet men aan alle kanten slechts moei lijkheden en de tijd was zeker allerongeluk kigst gekozen om door nieuwe bemoeilijkin gen met fabrieksraden die liefst mede zeggingschap in het geheele bedrijf, in de winstverdeeling, in in- en verkoopprijzen enz. zouden moeten krijgen de industrie voor een nog grootere beproeving te zetten. Misschien dat de waarschuwing, die de 30.000 arbeiders van de „Fiat"-fabriek kre gen, helpen zal. Zooals men weet namen de beide leiders dezer reuzenfabriek hun ont slag en bood men den arbeiders aan van het heele bedrijf een coöperatie te maken. De industrieelen, die ik sprak, geloofden dat zoowel het een als het ander waarschijn- lijk een manoeuvre van de Fiat-directeuren was. Want vooral dit aanbod: een coöpera tieve van deze wereldonderneming te ma ken, kon slecht ernstig bedoeld zijn. Want mocht een proefneming met dit systeem voor een kleine onderneming misschien al mogelijk zijn, voor zoo'n reusachtig bedrijf achtte mon ze zeer zeker onmogelijk. Tijdens de bezetting der Fiat-fabrieken hadden de arbeiders ook in de boeken ge snuffeld en daarin o.a. gevonden, dat de di- reoteur Agnelli, behalve een salaris van 120.000 Liren, verleden jaar ook nog een half millioen aan tantièmes had opgestre ken. Men publiceerde deze cijfers met veel drukte in de „Avanti!" en ze dienden in alle vergaderingen om op .de dringende nood zakelijkheid te wijzen" van fabrieksraden. die dergelijke buitensporige verdiensten ver der onmogelijk zouden maken. Maar deze directeur der Fiat-fabrieken is de man, die met zijn technisch- en zakengenie, niette genstaande een door alle buitenlandsche in dustrieelen voor minderwaardig verklaard aiheidersmateriaal, toch een auto wist te bouwen, een fabriek wist te organiseeren en een markt voor zijn produot te scheppen, die maken dat thans 30.000 menschen in Turijn bij hem hun brood verdienen, terwijl de agent der fabriek in Amerika onlangs nog klaagde, dat hij slechts 25 pet. van de or ders, die hij kreeg, kon uitvoeren. Als zoo'n onbetaalbare kop in Italië door een fabrieksraad met bijv. 60.000 Liren per jaar zou afgescheept worden, dan krijgt hij natuurlijk direct een aanbieding van een buitenlandsche fabriek om bij haar te ko men voor het tienvoudige. En dan zitten de 30.000 arbeiders in Turijn te kijken. Dat zitten ze overigens nu reeds. Want de belde hoofdleiders der „Fiat" namen reeds hun ontslag omdat ze geen kans za gen de fabriek op peil te houden met een personeelwaarvan de interne commissie na de opheffing der bezetting de directie ontvangen had in een met vuurroode bloemen versierde directiekamer! met de mededeeling: dat men niet meer, gelijk vroeger, „als medewerkers", doch „als vij anden" van de directie het werk zou her vatten! En al moet men bij dit alles weer reke ning houden met de Italiaansche overdrij ving en theater aan beide kanten, het is voor ons allen toch zeker van gewicht nauwkeu rig te volgen wat zich daar in Italië af speelt en hoe men uit dien wanhopig ge worden toestand zal zien te geraken. GEMENGD NIEUWS. Beroovlngen. In een huis aan de W(jde Lombardsteeg te Amsterdam is een 16-jarig jongmensch beroofd van 25000 gulden, 4000 marken en 1600 kro nen. Als verdacht van deze berooving is een 21-jarige vrouw aangehouden. In een woning aan het Oude Kerksplein te Amsterdam is een man beroofd van f 3080. Als verdacht hieraan schuldig te zijn, zijn aangehouden twee mannen en drie vrouwen. Een 38-jarig man is in een ander hnis aan het Oude Kerksplein beroofd van f11,025. Deze- laatste beroofde was een Duitscher, die een paar dagen in ons land vertoefde om geld in ontvangst te nemen. IJl. Uit de Lemmer wordt gemeld, dat er reeds veel ijs is in de binnenwateren en op het Tjeukemeer. De vaart voor zeilschepen is gestremd. INGEZONDEN. Geachte Redactie Reeds geruimen tyd bestond bij het Bestuur der Vereeniging voor Voorbereidend Lager onderwys „Jachin" alhier het plan om eene opleiding voor onderwijzeressen voor dat onderwys in het leven te roepen. Waar, door de hervorming op onderwijs gebied, als eisch wordt gesteld dat be voegde onderwijzeressen onderricht moeten geven, ontstaat vanzelf behoefte aan jonge meisjes die zich tot dit werk aangetrok ken gevoelen en daarvoor dienen te worden opgeleid. Nu is onze Gemeente Helder zóó afgelegen dat niet dan met veel kosten daarvoor gelegenheid bestaat n.1. in Amsterdam etc. Wy wyzen de ouders er op, hoe onder paedagogen de studie van het kind steeds meer op den voorgrond treedt. Van het kind, ook in de jaren die aan het Lager Onder- w y s voorafgaan. In het algemeen is voor deze zaak bij de ouderen nog veel te weinig belangstelling te bespeuren. In dit verband verwijzen wjj dan ook naar onze advertentie, voorkomende in dit blad, voor de aangifte van meisjes met den leeftijd van 13-18 jaar, terwijl een billijk schoolgeld van f5.- per maand, zeer zeker niemand behoeft af te schrikkengelet op de positie welke daarmede in de toekomst kan worden verkregen. U, geachte Redactie, vriendelijk dank zeg gende voor de verleende plaatsruimte, teékenen wy inmiddels, Hoogachtend, Het Bestuur. SPORT. Voetbal. De Competitiewedstrijden. Uitslagen van Zondag 81 October. N. V. B. Westelijke Afdeeling. Eerste klasse. Amsterdam: Blauw WitH.B.S. 2—1: V.V.A. V.O.C. 2-1; Den Haag: H.V.V.—D.F.C. 1-1; Haarlem: HaarlemSpartaan 3—0; Rotterdam: SpartaAjai 12. Overgangsklasse. Den Haag: Quiok—H.-D.V.S. 2—0; Hilversum: 't Gooi—R.F.C. 0—2; Amsterdam: D.E.C.—R.C.H. 2—2; Rotterdam: Feijenoord—H.F.C. 31; Schie dam: S.V.V.W.F.C. 11; IJmuiden: Stormvo gelsA.D.O. 0—2. Tweede klasse A. Amsterdam AmstelAlcmaria Victrix 0—2; HortusE.D.O. 12; Zaandam: Z.F.Cf.Z.V.V. 2—2. Derde klasse A. Amsterdam: Steeds Voorwaarts—H.S.V. 0—1; N.O.S.V.S.V. 1-2. Derde klasse B. Wormerveer: Q.S.C.E.V.C. 0—5; Enkhuizen: West-FrisiaZaanlandia 11 Amsterdam Swift—K.F.C. 1—3: Watergraafsmeer: Water graafsmeer—O.D.E. 0—8. Reserve tweede klasse A. Wormerveer: W.F.C. 2D.E.C. 2 20; Zaandam: Z.V.V. 2Z.F.C. 2 2-2. N. H. V. B. Eerste klasse B. Helder: Helder 2—H.R.C. 1 0—2. v Tweede klasse B. Bergen: B.S.V. 1—H.R.C. 2 3—2. Afdeeling Helder. Tuindorp: Batavier 1—Texel 1 1—0; Ankerpark: Avia 1Helder 3 10; Tuindorp H.R.C. 4H.R. C. 3 1-4. Buiten de Competitie. Avia 2—Mixed Follies 22. Helder 2—BLR.C. 1 0—9. Zondag heeft de 2de ontmoeting Helder 2H. R.C. 1 wederom een overwinning, voor H.R.C. ge bracht. De Racers kunnen met dezen uitslag te vreden zijn, daar ze o. i. meer kregen dan hun toe kwam. De wedstrijd was van slechte kwaliteit, wat wel in hoofdzaak kwam door den sterken Z.O. wind, waardoor goed spel bijna niet mogelijk was. De opkomst van het publiek was, gezien het gure weer, bevredigend. Beide ploegen hebben eenige verandering onder gaan. Bij Helder speelt Maas rechtsback en Bier steker viel In voor den afwezigen Dinkswaard. Bij H.R.C. speelde Van der Wal voor Vader. Als het spel een aanvang neemt, is het eerste gedeelte voor rust voor de Racers. Het duurt ech ter geruimen tijd een er gedoelpunt wordt. Ale Overeem een bal wil Wegwerken, trapt hij tegen Brizee aan, v. d. Wal vangt hem op en geeft kee per Klaauw geen schijn van kans (0—1). Helder laat zich hierdoor niet ontmoedigen en is nu in de meerderheid. Bakker moet nu nogal eens han delend optreden. Eenige mooie lage schoten van Biersteker weet hij uitstekend te keeren. Een schot van Jongbloed kon hij niet anders dan tot corner verwerken. H. had in deze periode wel een punt verdiend. Nadat H. nog eenige corners te nemen krijgt, treedt de rust in met 1—0 voor de Racers. Na de rust krijgen we eerst een gelijkopgaand spel. Het is echter niet van langen duur; langza merhand komen de roodhemden in de meerderheid, maar doelpunten blijven uit. Keeper Klaauw keert alles. Als eindelijk uit een misverstand tussohen de keeper en de backs van H. de Racers haar voor sprong vergrooten. Inplaats dat de backs van H. de toeloopende Smit afhouden, laten ze hem kalm passeeren en deze loopt Klaauw den bal uit de handen, welke kalm het verlaten doel inhuppelt (0—2). H. speelt nu een verloren wedstrijd en de laaste minuten zijn dan ook voor de gastheeren. In den stand komt echter geen verandering meer en als de heer Hevnert, welke elke overtreding den kop indrukte, het einde fluit, zijn de Racers weer twee punten rijker. De H.R.C. heeft de overwinning o. i. verdiend, hoewel 2—1 de verhouding beter had weerg»! geven. Uit de Residentie. Het was deze keer een dag van gemengde ge voelens de „Overgang" gaf alle reden tot tevre denheid, de „echte" le klassers het tegendeel. Quiek won natuurlijk, al was 't niet met groote cijfers, van Hermes-D.V.S. (2—0); A.D.O. brak met alle tradities en voorspellingen, de club van „Witte Jan" zag zich op eigen grond met 2—0 geslagen. Dat H.B.S. de puntjes aan Blauw Wit zou laten, waa- gezien de laatste verrichtingen, te verwach ten. H.B.S.. dat wat „kunnen" betreft, zeker de

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3