een jaarlijksch subsidie groot iooo. Hoewel B. en W. bet nut van het verstrek ken van hulp in de huishouding bij ziekte en bevalling, waarvoor subsidie wordt gevraagd, erkennen, zijn zij nochtans van oordeel, dat particuliere vereenigingen als bovengenoemde geen bijdragen uit de openbare kas behooren te ontvangen, omdat zij naast de bestaande armenzorg werken. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor op het adres afwijzend te beschikken. BINNENLAND. Ingediend is bet wetsontwerp tot pensioen- neering voor de ambtenaren en hun weduwen en weezen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Het wetsontwerp, waarbij deze Memorie behoort, is de door de Staatscommissie ont worpen regeling, eenigszins gewijzigd en aangevuld. De wijzigingen en aanvullingen zijn 0. a. de volgende: Het beheer van het pensioenfonds is opge dragen aan den Pensioenraad. De verplichting van het Rijk, de provincie, enz. tot bijdragen voor het ambtenaarswedu wen- en weezenpensioen is uitgebreid in dien zin, dat ook over de pensioengrondsla gen der vrouwelijke ambtenaren gecontribu eerd moet worden. De voor de berekening van het weduwen- en weezenpensioen voor gestelde percentage cijfers van den laatsten pensioensgrondslag van den echtgenoot of vader zijn verhoogd. Aan de in art. 4 voorgestelde categorieën van pensioengerechtigden zijn verschillende nieuwe toegevoegd. Toegevoegd is een bepaling, welke voor de ambtenaren in het algemeen de waarde in geld van het genot van vrij wonen vast stelt. Eenige uitbreiding is gegeven aan de be palingen omtrent het voor pensioen dubbel tellen van Indischen diensttijd. De beperking van het gelijktijdig genot van twee of meer pensioenen is vervallen. Opgenomen zijn eenige nieuwe overgangs bepalingen, waarvan er twee aan de wet eenige terugwerkende kracht verleenen en waarvan twee andere in gevallen, waarin voor een ambtenaar het pensioenrecht onder de werking van deze wet wat lager is dan het bedrag, dat hij aan pensioen zou hebben ont vangen, wanneer hij onmiddellijk vóór haar in werking treden ware gepensionneerd, het genot van het hoogere pensioensbedrag ver zekeren. Ter toelichting van de wijzigingen wordt o. a. het volgende gezegd: Het wetsontwerp wil de bijdrage van het Rijk, de provincie, enz., voor het weduwen- en weezenpensioen berekend zien over de pensioensgrondslagen der in hun dienst zijn de vrouwelijke ambtenaren. Deze uitbreiding van de contributieheffing maakt het mogelijk het weduwen- en weezenpensioen te verhoo- gen. Volgens nadere berekeningen, kunnen bij eene heffing van 61/, percent van de pen sioensgrondslagen van alle ambtenaren het weduwen- en weezenpensioen 50, respectie velijk xo of 20 percent van den laatsten pen sioensgrondslag van den overleden echtgenoot of vader bedragen. De correspondeerende cij fers voorgesteld door de Staatscommissie 40 percent voor het weduwenpensioen en 71/, en 121/, percent voor het weezenpensioen zijn vrij belangrijk lager. Het onderwijzend personeel en de beamb ten der bijzondere scholen worden gelijkge steld met die van het openbaar onderwijs. Pensioen ten laste van den staat en pen sioen ten lase van het pensioenfonds voor de gemeente-ambtenaren, kunnen thans tot hun volle bedrag gelijktijdig worden genoten. De hoogere pensioenen volgens deze wet zullen ingaan met den dag van ingang van de nieuwe salarisregeling voor de rijksambtena ren en een beperking doet het vrij cumulee ren van pensioen ten laste van het nieuwe fonds en van ander pensioen tot het tijdstip van het in werking treden van deze wet terug werken. De crisis In de productie. Dinsdagavond belegde de Amst. Studen- tenvereeniging voor Sociale Lezingen en So ciale Studie in de school voor Maatschappe lijk Werk een vergadering, waarin prof. I. P. de Vooys een voordracht hield over de crisis in de productie. Spreker begon met te zeggen, dat de heer schappij van het eeuwenoud kapitalisme voor bij is en dat de maatschappij het socialisme is binnengegaan. Deze gebeurtenis is niet altijd opgemerkt, omdat zij geheel anders geschied de dan men verwachtte. De sociaal-democraten vinden deze interpretatie een bespotting, om dat volgens hen de socialisatie, die zij voor staan, geen socialisme mag heeten, en ook de bourgeoisie kan de interpretatie niet aanne men. Niettemin is de overgang een voldongen feit, maar de kentering brengt geen geluk, Vandaar dat de kentering bij yelen ontevre denheid wekt. Schijnbaar ziet alles er eender uit, maar de verandering komt van binnen van de kern uit. De revolutie, de omkeer, heeft alle krach ten omgewend, aan alle krachten een andere richting gegeven. Onder het kapitalisme was willens en we tens alles ondergeschikt aan de productie. De voortbrenging was geworden een deel op zich zelf, een eigen zelfstandig resultaat. De kant van het leven, die naar ontplooiing van den mensch leidde, was onder het kapitalisme in het gedrang geraakt. Maar thans eischt het volle leven buiten den arbeid den voorrang boven den arbeidsplicht. Allereerst valt dit bij de arbeiders waar te nemen. Hun streven is gericht op een menschwaardig bestaan. Zij keeren zich naar de zonzijde van het leven. Het gaat er thans niet meer om de arbeidstijden, maar de rust tijden vast te stellen. Men spreekt thans van arbeidsonlust, maar dit is onjuist. Onlust is een negatief begrip. De arbeiders hebben niet meer dan vroeger het land aan het werk, maar de positieve lust in het leven buiten den werktijd bezielt de arbeiders en de arbeiders niet alleen. Overal, in alle kringen, vindt men iet verschijnsel bevestigd. Alle verschijnselen toopen aan, dat er een omkeer heeft plaats gehad in de gedachten en wenschen, in wil en in daad van de tegen woordige menschheid. Deze omkeer in de fundamenten der maatschappij heeft de crisis in de productie tot noodzakelijk gevolg. Het voortbrengingsvermogen van een volk bérust op een deel, dat zich aan de productie wijdt, een deel, dat door alle sociale regelingen steeds kleiner wordt. Nu het kapitalistische stelsel in de voort brenging in elkaar is gevallen, is een eind gekomen aan een geregelde ontwikkeling van den kapitalistischen 'organisatievorm. De kentering van den tijd is geen geluk, maar legt ons een taak op. Nu of nooit zal moeten blijken of het 'socialisme voor ons waarde had. Spreker betoogt ten slotte, dat het socia lisme zooals het zich thans_ vertoont, blijkt te zijn een strijd om de verdeeling der goederen. Er is geen grond om te verwachten, dat de strijd minder heftig zal zijn, indien de onver mijdelijke gevolgen van de productiecrisis zich zullen voordoen. Daarom meent spreker dat de socialisatie vóór alles is een verdee- lingsprobleem. Socialisatie is ook een pro ductieprobleem, maar allereerst een verdee- lingsprobleem. Practisch wil dit zeggen, dat alle pogingen tot oplossing van de crisis moe ten gaan door een oplossing van het verdee- lingsprobleem. Er moeten nieuwe grondsla gen voor de nieuwe verdeeling gelegd wor den in een onverbrekelijk verband met de productie. (»>Hbl.") Premiebetaling door dagzegels. BIJ Kon. besluit van 20 Oct. Is bepaald, dat het Kon. besluit van 28 Sept. J.L tot vast stelling van een algemeenen maatregel van bestuur, houdende een regeling der premie betaling door middel van dagzegels, op 28 Nov. in werking zal treden. De gewezen Dultsche Keizer. De draadlooze dienst van Horsea meldt: Lloyd George, heeft In een brief, die open baar gemaakt is, de pogingen nog eens op gesomd, die de geallieerden in het werk heb ben gesteld om de uitlevering van den ge wezen Duitschen Keizer door de Nederland- sche regeering te verkrijgen waarbij deze bleef staan op haar recht en plicht, om hem asyl te verleenen. „Wegens de houding die de Nederlandsche regeerin galdus aannam en bleef bewaren, kon de uitlevering van den gewezen Keizer door diplomatieke midde len niet verkregen worden. In de belofte die wij bij de verkiezing in Engeland hebben gegeven, was niet beoogd dat wij tot den uitersten maatregel van een oorlog met Hol land zouden overgaan, teneinde aan den eisch van de geallieerden tot uitlevering van den gewezen Keizer krcaht bij te zetten, en daar het gemeenschappelijk verzoek en pro test van alle geallieerden bij de Nederland sche regeering niet hij machte zijn geweest om het gewenschte doel te bereiken, blijft de gewezen Keizer in Holland. „Een proces bij verstek zou geen nut heb ben. De verantwoordelijkheid rust nu op de Nederlandsche regeering, om hem duurzaam onder verzekerd ebewaking te houden en ve len zijn thans tot het inzicht gekomen, dat, indien de gewezen Keizer door een hof schul dig bevonden was aan het hem ten laste ge legde, geen grootere of duurzamere straf op gelegd had kunnen worden dan door de bo venvermelde atcie verkregen is." De toestand In Sowjet-Bosland. Riga, 4 Nov. Uit verschillende getuige nissen van personen, die uit Moskou te Riga aankomen, blijkt overtuigend, dat er inder daad te Moskou zeer ernstige onlusten plaats gehad hebben, zoodat de logenstraffing van de hier aanwezige Russische vertegenwoor diging zeer ver over het doel heen schiet. \V el zijn de onlusten blijkbaar onderdrukt, maar de toestand blijft uitermate gespannen. Ook in zake de Poetilof-fabrieken te St. Peters- burg spreken de berichten van een ernstigen toestand. Korte berichten. De Entente ontzegt Polen het recht het transitoverkeer in den corridor te contro leeren. De Italiaansch-Zuid-Slavische besprekin gen inzake de.Adriatische-quaestie beginnen 7 -November. De paus schenkt een half millioen lire aan de behoeftige Duitsche kinderen. Een militair vliegtuig met twee officieren bemand, is gisteravond op het vliegveld te Kenley bij Londen neergestort. De inzitten den zijn gedood. Het ongeluk wordt toege schreven aan den dichten mist rond Londen. Tengevolge van verkeerden wisselstand is de sneltrein uit Luik in het station van La Louvière op een personentrein geloopen. Er zijn een fwintigtal gewonden. Dieven hebben uit het graf van de Hei lige Elisabeth te Marburg 193 edelsteenen en 12 paarlen ter waarde van ongeveer 2 mil lioen mark gestolen. De sieraden hadden groote historische waarde. Bovendien zijn kostbare stalen van edelsmeedkunst gestolen. Vreemd bezoek. Het Deensohe korvet Ingolf ia dag den Nieuwen Waterweg komen. id- ien ge- Het ijs. Het ijs wordt langzamerhand sterker en in Waterland zijn alle polderslooten toege- vroren. Op kleine slooten waagden de jon gens zich reeds aan schaatsenrijden. Ook loopen zfj al op de grachten te Purmerend. Te Ilpendam heeft men den „Harnpolder" onder water laten loopen, zoodat daar na een paar dagen wel kan worden schaatsen gere den. In het N.-H. Kanaal bevindt zich al veel drijf ijs. BUITENLAND. Frankrijk, Engeland en Amerika. Parijs, 5 Nov. De „Éclair" verklaart het gehaspel tusschen Frankrijk en Engeland op de volgende manier: de Engelsche regeering is er sedert het eind van den oorlog van over tuigd, dat het volgende groote internationale conflict zal ontstaan tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. Misschien kan men het 10 of 15 jaar uitstellen, maar het schijnt niet meer in iemands macht het te voorkomen. De oorlog heeft in de Vereenigde Staten be langrijke wijzigingen gebracht. Vooreerst hebben zij een groot leger gevormd en een oorlogsvloot, die aan het einde van 1921 veel machtiger zal zijn dan de Engelsche vloot, De Iersche kwestie vergiftigt hoe langer hoe meer de betrekkingen tusschen de twee An gelsaksische naties. Wat zal, indien er een oorlog uitbreekt, de houding van Frankrijk zijn? Met deze vraag houdt de Engelsche regeering zich in het bijzonder bezig. De „Éclair" zet vervolgens uiteen hoe Frankrijk, door zijn strijdmacht ter zee, in het bijzonder zijn duikbooten, ter beschikking van de Vereenigde Staten te stellen, de En gelsche marine zou kunnen beletten het Ver eenigde Koninkrijk te verdedigen. Engeland zoo vervolgt de „Ecl^jr", heeft, ten einde Frankrijk aan zijn kant te hebben, de krach tige manier gevolgd, <^.w.z. het tracht Frank rijk in zulk een positie te plaatsen, dat het dit land op een bepaald oogenblik kan dwin gen zich aan zijn zijde te scharen. Engeland tracht dit te bereiken door te beletten, dat Duitschland werkelijk overwonnen wordt en begunstigt op allerlei manieren zijn opleving, Na enkele jaren, wanneer Duitschland zijn financiën hersteld heeft, zal het in staat zijn een machtig leger te vormen met een massa oorlogstuig. HAAGSCHE BRIEVEN. De Haagache Aanneming Maatschappij. Sportpark-plannen, Nieuwe actie H. T. M.-personeeL 's-Gravenhage, 5 November. De kwestie van de H.A.M. heeft een veel grootere beteekenis, dan men oppervlakkig zou vermoeden; van een economisch vraag stuk is het allengs een politiek geworden en van dat standpunt beschouwd is de zaak loogst merkwaardig. In vorige artikelen hebben we reeds het wezen, alsmede het vóór en tegen der zaak, vermeld, zoodat we daarop niet verder zullen ingaan. Het zij voldoende er aan te herinne ren, dat B. en W. het woningvraagstuk wil den oplossen door een h. i. eenvoudiger en goedkooper bouwsysteem, waarbij de cate gorie „Aannemers" geheel zou zijn uitge schakeld. De vorm zou zijn een N. V., waar in de Gemeente voor 99 van het aandeelen kapitaal zou deelnemen; ook de leiding der N. V. zou grootendeels in handen der Ge meente zijn. We hebben er al op gewezen, dat naast een krachtige oppositie uit middenstands-krin gen, ook belangrijke steun werd toegezegd door de vakorganisaties. Ook hebben we te verstaan gegeven, dat hier niets meer of minder dan een „socialisatie"-proef zou wor den genomen en bij de behandeling van het voorstel is dit door verschillende sprekers niet ontkend. De socialisatie-idee heeft tot op heden, be halve in sociaal-democratische kringen, wei nig instemming gevonden; het spreekt van zelf, dat het eigenbelang der tegenstanders aan deze antipathie niet vreemd is en even dflidelijk is het, dat er ook hier tusschen theorie en praktijk nog mijlen liggen. De maatschappij laat zich nu eenmaal niet boet- seeren door een politieken beeldhouwer. 't Mag dan ook wel merkwaardig genoemd worden, dat het voorstel nog zooveel steun in „bourgeois"-kringen heeft gevonden en dat het dank zij dien steun met 25 tegen 17 stemmen er door gerold is. De woningnood heeft vermoedelijk veel politieke stokpaard jes op stal gelaten(l). In het College van B. en W. was alleen Wethouder De Wilde (A.-R.) tegenstander, terwijl diens liberale collega Droogleever Fortuyn het voorstel verdedigde tegen de talrijke aanvallen; ook de Burgemeester kon er zich mede vereeni gen. Principiëele bestrijding van het voorstel was er eigenlijk niet, de redenen er tegen wa ren voornamelijk: particuliere belangen der aannemers, gewaagdheid van de proef, geld gebrek der Gemeenten. Wat tenslotte den doorslag gegeven heeft, is, dat de bestrijders geen enkel ander middel konden aanwijzen om in het gebrek aan wo ningen te voorzien; ook het teveel op den voorgrond stellen van groepsbelangen legde gewicht in de schaal. Zoo zijn dus de eerste stappen op den weg naar socialisatie gezet en verschillende bur gerlijken wandelen mee. Dit is voorzeker een merkwaardig ver schijnsel aan den politieken hemel, een ge beurtenis, die te denken geeft en die aan onze H. A. M. een groote vermaardheid zal bezorgen. We wachten nog slechts op de re sultaten. "Verleden week vestigden wij de aandacht op den terreinen-nood, in verband met de plannen van den Minister van Ondewijs. De Residentie is in dit» opzicht ook stief moederlijk bedeeld en in Amsterdam is het nog erger. Den Haag telt voor voetbal alleen al een 150 officieele elftallen, die zich met hoogstens 30 velden tevreden moeten stel len. De toestand, waarin die terreinen voor een groot deel verkeeren, is slecht, de kleed gelegenheden onvoldoende. Bovendien dreigt de uitbreiding der gemeente het aantal ter reinen binnen afzienbaren tijd met een 10-tal te verminderen, zoodat we niet overdrijven door te zeggen, dat er een groo tekort is. Behalve de ie klasse vereenigingen, is geen der andere in staat den aanleg van een eigen veld te bekostigen. En zelfs de „grooten" zullen nog groote moeite hebben, want de grond (als die er is) is enorm duur, en de accomodatie ook. Het Gemeentebestuur zou veel kunnen doen, maar doet niets. Het vergeet daarbij, dat de sportvereenigingen een attractie voor de stad zijn en dat ze jaarlijks ver over de 10.000 aan Openb. Vermakelijkheden-be lasting opbreftgen! We hebben vroeger al eens melding ge maakt van verschillende plannen tot stichting van een Sportpark. Aanvankelijk scheen al les naar wensch te gaan, het benoodigde ka pitaal, de leiding, enz. was er. Toen kwam het Gemeente-bestuur een spaak in 't wiel steken: twee verzoeken om gemeente-grond beschikbaar te stellen wer den afgewezen! Ook het Nieuwe Parklaan- plan kwam hierdoor op losse schroeven te staan van dit plan hebben verschillende des kundigen verklaard, dat het tot een van de beste sportparken van Europa en een sieraad voor de stad zou kunnen worden. B. en W. willen nu de betrokken terreinen voor villa-bouw bestemmen, als ten minste de Raad, zooals wij hopen, niet aan het Sportpark de voorkeur geeft. Het komt ons dan ook voor, dat B. en W. hier een groote fout begaan, want het steunen der lichame- ijke opvoeding is in dit geval veel belang rijker dan het bouwen van villa's, dat den woningnood toch niet zal doen verminderen en slechts aan enkelen voordeel zal op leveren. Onder het personeel der Haagsche tram begint het weer te roeren. Het Hoofdbestuur van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel heeft de afdeeling den Haag in puitengewone vergadering bijeengeroepen, terwijl een manifest Is verspreid, dat de leden tot nieuwe actie aanspoort. Het is ons niet duidelijk, waarop deze actie gericht is; trouwens het manifest laat duide lijk uitkomen, dat er in 't algemeen tot op heden onder personeel geen behoefte aan een nieuwe actie bestaat. Het Hoofdbestuur zegt o.a.: „Vrienden, er is thans bij velen onzer een stemming aan wezig, welke ons minder goed voorkomt. Alsof alles in het reine is, gaat meii zijns weegs en aan de organisatie wordt slechts in de tweede plaats gedachtDe pro paganda verflauwt en de kapers liggen op den loerDe lauwheid en laksheid moeten wijken De reactie onder de Het is ons bekend, dat er met de H. T. M. onderhandelingen werden gevoerd oVer de pensioenregeling, doch van ontevredenheid onder het personeel is tot op heden niets ge bleken. Het manifest bevestigt dit en wenscht toch nieuwe verwikkelingen, ondanks het feit, dat pas een loonsverhooging heeft plaats gehad. Hierdoor wordt het vermoeden bevestigd, dat het nu gaat tegen „de reactie onder de patroonsklasse", wat op een politieke actie zou duiden. LEO. maken. Maar helaas, toen zij op den terug tocht waren, goed voorzien van het edele druivenbloed, werden zij aangehouden door den waakzamen rijksveldwachter De Vries en allen zonder pardon op de bon gezet als verdacht van het hierboven reeds aangedui de feit. De delinquenten hadden er echter de moeilijke zee en de hooge reiskosten aan gewaagd om allen persoonlijk present te zijn. Zij verdedigden zich ijverig tegpn de I ingebrachte beschuldiging en beweerden, dat zij niet de bedoeling hadden, zich dien wijn toe te eigenen, maar dien te brengen naar den strandvonder. Indien deze verdediging op waarheid is gegrond, dan is het wel te hopen, dat de rechtbank niet meegaat met de vordering van den sceptisch gestemden officier van justitie, die tegen ieder der bekl. 50 boete subs. 60 dagen hechtenis requ Lr eerde, maar de beklaagden vrijspreekt en hen een eer volle vermelding geeft voor de betoonde opofferingsgezindheid, om een dusdanigen, verleidelijken buit,' met zooveel moeite ver kregen, zich edelmoedig te ontzeggen, ten einde stiptelijk aan de Goddelijke en men- scheljjke wetten te voldoen. Voor zulk een bovenmenschelijke zelfver loochening nemen wij eerbiedig onze pet afl TWEEDE KAMER. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 2 Nov. Uitspraken A. Sch. «1 H. S., Helder. Niet voldoen aan een ambtelijke vordering. Wegens onjuiste dagvaarding ontslagen van rechtsvervolging. D., L. en F. BL, Anna Paulowna. Mishan deling, ieder 60 boete subs. 60 dagen hecht. J. G., Helder. Wederspannigheid. 1 maand gev. A. M. v. V., huisvr. B. R., Helder. Eenv. beleediging, 10 boete subs. 10 dagen hecht. Nieuwe zaken: Een paardenmiddel. Een ingezetene van Texel, A .de S., erger de zich blijkbaar geducht aan de kippen van zijn buurman G. B., tot hij 't op 23 Augustus niet langer kon verkroppen, een geweer greep en door een goedgemikte blauwe boon aan het leven van een bijzonder brutaal exemplaar 'n einde maakte. Buurvrouw li. hoorde het schot en kwam toesnellen. Helaas kon zij niet anders doen dan het nog lillende lijk opnemen en een eervolle begrafenis bezorgen in de soeppot. Niettemin werden met succes pogingen aangewend om buurman aan 't verstand te brengen, dat hij zijn soherpsohuttersoapacitelten niet op buur- man's kippen moest ten beste geven, want heden vorderde het O. M. tegen hem ƒ26 boete subs. 26 dagen hechtenis terzake het dooden van een ander*s dier. hl Schunnige streek. Mej. H. B., een weduwe, had in Juni een jongmensoh in den kost, 'n voermansknecht R. C. S., in welken jongeling z}j het volste vertrouwen stelde. Maar het goede mensch had een slang aan haar boezen^ gekoesterd, want de deugniet ontzag zich niet, 'n bankbiljet van 10 gulden, deel uitmakende van juffr. A/s weduwen- pensioen, dat zij zorgvuldig in de linnenkast, waarvan zij den sleutel onder haar hoofdkus sen bewaarde, had weggesloten, zich weder rechtelijk toe te eigenen. Het schijnt, dat de snaak thans zwervend is, althans hij was niet aanwezig, toen hij Dinsdag voor dezen diefstal zich moest verantwoorden. Tegen hem werd '14 dagen gev. gevorderd. Dlogenes de Wijze, die woonde ln een vat Daaruit wil men bewijzen, dat wijsheid woont in 't nat! Dit oude versje schoot ons in de gedachte, toen we vier ingezetenen van Vlieland, de' werklieden T. B., H. W., M. H. en de win kelier F. D. terecht zagen staan terzake dief stal van strandgoed, in casu uit een vat, dat vermoedelijk afkomstig van een schipbreuk was aangespoeld in de duinen van Texel De 4 gezegde eilanders hadden er de lucht van gekregen, welk een zoete geheimenis de Vlielandsche duinen voor hen verborg en waren er op 28 Augustus op uit getrokken in het bezit van flesschen en kruiken om zich Vergadering van Donderdag. Noch het amendementfVan Beresteyn, noch het amendement-Ter Hall heeft een meerderheid kunnen halen. Nadjit het eerstbedoelde nog door den heer Lobman was verdedigd,werd het geheel gewijzigd door den voorsteller, overeenkomstig een redactie, die de minister aan de hand gedaan, en volgens welke een gemeentelijke belasting op publieke vermake lijkheden niet door de Kroon zon worden goedgekeurd, wanneer de belanden der kunst daardoor zonden worden geschaad. Met 37 tegen 35 stemmen werd het amen dement verworpen, het amendement-Ter Hall met 61 tegen 11 stemmen. Het amendement-Van .Beresteyn tegen de gemeentelijke weggelden 'werd verworpen met 36 tegen 31 stemmen, dat van den heer J. ter Laan, tot het schrappen der debietrechten, had daarentegen feitelijk succes, daar de de bietrechten met 32 tegen 30 stemmen werden geschrapt. De heer Van Doorn mocht geen recht- streeksch succes behalen met zijn verzet tegen de assurantie-belasting, maar de minister zei, dat hij de uitvoerbaarheid van een speciaal poliszegel voor brandverzekeringspolissen deed onderzoeken en, bij gnnstigen uitslag, zon komen met een ontwerpje om het nn voorge stelde te vervangen door een Rykszegelheflöng, waarvan de opbrengst dan aan de gemeenten zon worden afgedragen. Overigens werd een amendement-Van Bere steyn, dat de vrijstelling van dagbladen van de reclamebelasting uitstrekte tot „nieuwsbla den", door den minister overgenomen, werd een ander amendement van denzelfden afge vaardigde (om Art. 3 niet limitatief, maar enunciatief te maken) met groote meerderheid verworpen en werd door den minister de reeds toegezegde wijziging aangebracht, waardoor de gemeenten, die opcenten op de Rijksinkom sten heffen, maandelijksche voorschotten daar op zullen kunnen krijgen. Een amendsment-Reymer, om de bestaand® wetgeving, wat betreft de belasting van be- dryfsforensen in de woongemeente, onveran derd te handhaven, werd verworpen. In de avondvergadering werd aangevangen met de huurwoningwetten, n.1. het wetsontwerp houdende maatregelen tegen het onbewoond laten van woningen; tot wijziging, der hnnrcommissiewet tot aanvulling van de woningnoodwet. De algemeene beschouwingen worden geza menlijk gehouden en geopend door de heeren Abr. Staalman en Schaper. De heer Van Beresteyn acht verla ging van bouwkosten eb vermeerdering van het aantal arbeiders noodig. Hij wil een nieu we stad stichten om daarin een deel van de overbevolking samen te trekken. Van de voorgestelde ontwerpen verwacht spr. niet veel. Ook andere leden verwachten niet veel resultaat ervan. De heer Snoeck Hen- k e m a n s daarentegen meent, dat het juiste middel bereikt is. V r ij d a g. Een voorstel tot rantsoeneering van den spreektijd bij de alg. beschouwin gen over de Staatsbegrooting waarover bereids in oomité-generaal wasbeslist lokte oppositie uit van de zijde der heeren Wijnkoop en Duys, die onbeperkten spreek tijd wenschten. De Kamer handelde een aantal kleine wets ontwerpen af, waarvan dat tot uitbreiding van de gemeente Amsterdam met doelen van de gemeenten Westzaan, Zaandam, enz. aan leiding geeft tot een debat. De uitbreiding beoogt de gemeenten Buiksloot, Nieuwen- dam, Ransdorp, Watergraafsmeer en Sloten in haar geheel bij Amsterdam te voegen en eveneens min of meer belangrijke deelen van Westzaan, Zaandam, Ooetzaan, Diemen, Ouder-Amstel en Nieuwer-AmsteL De be volking, die nu ongeveer 650.000 zielen telt, zou zoodoende worden vermeerderd met 34.000 zielen, doch het grondgebied, dat nu 4600 H.A. omvat, zou veel meer dan het dub bele er bij krijgen, n.1.11460 H.A., zoodat dit gebied meer dan verdrievuldigd zou worden. De heeren Snoeck Henkemans en O o 1 ij n konden zich daarmede niet vereeni gen. Zij meenden, dat het eigen leven der kleine gemeenten zooveel mogelijk moest worden geëerbiedigd. Daarentegen vond de heer Haazevoet, dat het ontwerp nog niet ver genoeg ging. De discussies zijn nog niet hfgeloopen, zoodat dit punt au*, week zal moeten worden afgehandeld. GEMENGD NIEUWS. Opzettelijke schipbreuk. Naar het huis van bewaring in Don Haag zijn overgebracht de reeder Van W. en de schipper II. van het Scheveningsche vaartuig „Doggersbank" Sch. 139, welk vaartuig in den middag van den 14den Augustus J.l. in de Noordzee door onbekende oorzaak zou zijn vergaan. Thans heeft de schipper bekend, dat hij op aanstichting van zijn reeder, het vaartuig op zettelijk tot zinken heeft gebracht. De reeder van de welkome lavenia meester te heeft ook bekend. Het misdrijf zou zijn ba- Pensioenwei patroonsklasse is groeiende. De tegenstand ook tegen de belangrijkste zaken, welke wij nastreven als loonregeling enz., zal grooter afmetingen gaan aannemen."

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 6