JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. ZUINIG GEMEENTEBEHEER. No. 5324 DINSDAG 16 NOVEMBER 1920 48e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE ROER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 50 feuilleton. 21) Wrangel verslagen. Sebastopol door de Bolsjewlkl bezet Gedwongen staking van doctoren. (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 8 mud. 1.50, franco p. post 1.70. Buitenl. 2.50 Zondagsblad 8 „0.571/., 0.651.05 Modeblad 8 „0.951.051.80 Losse nummers der Courant 4 ct. Post-Giroreken^ag No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (gal jard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij voorultb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. n. Gelijk wij aan het slot van ons vorig arti kel te kennen gaven zullen wij thans een beknopt overzicht geven van de maatregelen die bereids in enkele gemeenten van ons land zijn getroffen in het belang van de zui nigheid. Allereerst vraagt dan onze aandacht Am sterdam. In de hoofdstad des lands voelde men reeds lang dat er iets aan het gemeen telijk organisme haperde. Ofschoon het niet met feiten kon worden aangetoond, begreep men toch dat er op de uitgaven bezuinigd kon worden, dat er misbruiken gingen heer- schen die niet zoo dadelijk aan het daglicht komen. In de toelichting, waarvan Burge meester en Wethouders van Amsterdam hun foorstel tot instelling van een gemeentelijke zuinigheidsinspectie deden vergezeld gaan, worden de voornaamste kwesties, waar het hier om gaat, vermeld. Zij werden als volgt geformuleerd: le. Is de gemeentelijke organisatie ook in haar onderdeden zoodanig, dat de grootst mogelijke productiviteit is gewaarborgd; dat het aanwezige personeel beperkt is tot het Inderdaad noodlge, en zijn de werkzaamhe den zóó georganiseerd, dat van ieder de volle werkkracht tot haar recht komt; 2e. ztjn de administratieve en zakelijke In richting en controle overal van dien aard, dat materleelverspilllng en andere misbrui ken afdoende worden tegengegaan? Hoewel we ons tot slechts eenige grepen uit de toelichting willen bepalen, binnen wij toch niet nalaten aan onze lezers althans en kele overwegingen kenbaar te maken die Burgemeester en Wethouders van Amster dam tot hun voorstel hebben geleld. Het is denkbaar, aldus het voorstel, en komt In iedere groote organisatie voor, dat in den loop der jaren op verschillende bureau's en in verschillende werkplaatsen door veran dering of geleidelijke vermindering van werkzaamheden een overcompleet aan per soneel is ontstaan, zonder dat tot verplaat sing werd overgegaan. Ook brengt tijdelijke drukte soms versterking van personeel mede, die na afloop van de drukte niet altijd ongedaan wordt gemaakt. Terwijl, wij citee- ren nog steeds, ook de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat, door gebrek aan energieke leiding de productiviteit van bepaalde perso- neelen daalt tot beneden het peil, dat rede lijkerwijs kan worden gevorderd. Nu'zal natuurlijk ieder moeten toegeven dat misbruiken als hierboven bedoeld inder daad zijn te vreezen, wij geven toe, meer zijn te vreezen bij een organisatie als in Amster dam bestaat dan bij ééne op meer beperkte schaal, zooals in onze gemeente. Maar de vrees ls gewettigd, naar wij meenen, reeds daar, wanneer de gemeentelijke diensttakken een zoodanigen omvang (hebben aangeno men, dat zij noodzakelijkerwijze aan het vol ledig toezicht van den burgemeester of den betrokken wethouder ontsnappen. Het be hoeft geen betoog, dat ook in de gemeente Helder niet redelijkerwijze van den burg» meester noch van een der wethouders Kan worden verlangd, dat zij zich met betrek king tot alle diensttakken zoozeer in details begeven, dat de vraag of in die organisaties de hierboven geduchte toestanden bestaan, niet met een volmondig Ja" of „neen" kun nen beantwoorden. Het spreekt wel van zelf dat de door het College van Dagelijksch Bestuur van de Hoofdstad gestelde, en hierboven vermelde, vragen, beteekenis hebben, niet sedert van daag of gisteren, maar in het wezen der zaak altijd beteekenis hebben gehad. Intusschen doet dit niet in het minst af aan de juistheid van hetgeen in meerbedoeld voorstel is ge zegd en waaruit blijkt, dat het gevreesde door HULBERT FOOTNER. voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. „Medicijnen?" spotte Garrod. „Ik geef je vijf dollar voor 't heele zakje." Jean Payl schudde het hoofd. „Tien! Twintig dan!" Jean Paul glimlachte enkel. Een blanke kon zich onmogelijk nog méér vernederen voor een Roodhuid. Met een er barmelijke poging om onverschillig te lijken, haalde Garrod de schouders op en wendde zich af. Jean Paul bleef hem glimlachend na staan kijken. Garrod had nog geen vijf pas gedaan, toen al de verschrikkingen van den nacht hem al weder levendig voor den geest kwamen, en zijn trots deden vervlieten als water. Hij kwam vlug terug. „Je zei dat je een dokter benlt," zeide hij met hakkelende stem, /Goeie Godl Zie je dan niet wat het voor mij beteekent. Ik móét het hebben! Ik ben op! Ik niet langer zonder slaap!" „Gisterenavond zed je, diat ik Je, uit den weg moest blijven," teemde Jean Paul. „Vergeet maar wat ik toen zei, Jean Paul," smeekte Garrod. „Ik wil je al het geld dat lk bezit er voor geven. Om God'swil geef me een pijpvol!" Jean Paul bleef glimlachen, en ging naar het vuur terug, en haalde xijn bijbel voor kwaad vooral in de laatste jaren nog meer beteekenis heeft gekregen. Na op het euvel de aandacht te hebben gevestigd, wordt in het advies gezegd: Was dit al een kwaad bij den loonstandaard van vroegere jaren, en moet het bij eiken loonstandaard worden tegengegaan, bij de stijging, die het peil van loonen en salarissen de laatste jaren heeft moeten ondergaan, is het plicht tegenover de burgerij, die de gemeentelijke geldmid delen moet opbrengen, om elke verkwisting onmogelijk te maken, en moeten organisatie en controle zóódanig zijn, dat een zuinig be heer in alle opzichten is gewaarborgd; In deze opmerkingen ligt ongetwijfeld veel waarheid. Stel dat er ergens in gemeente dienst een klerk is, aan wiens diensten geen dringende behoefte bestaat, dan geeft het nog al eenig verschil, wanneer men in aan merking neemt, dat vroeger een dergelijke functionnaris werd beloond met pLm. 400 500 's jaars, terwijl dezelfde ambtenaar nu een salaris geniet van 16002000. Wij stappen hiermede van Amsterdam af, vermelden alleen nog, dat de oplossing van de moeilijkheden is gezocht jn de aanstel ling van een drietal (aanvankelijk een) in specteurs, die tot taak hebben te zorgen, dat de hierboven onder teh le. en ten 2e ge stelde vragen in allen deele bevestigend kun nen worden beantwoord. Het bedenkelijke van deze oplossing komt ons voor hierin te bestaan, dat de bestrijding van het kwaad al aanstonds wordt gèzocht in de aanstelling van weer nieuw personeel, hetgeen weder om tot verhooging der uitgaven moet leiden. Beter dan de Amsterdamsche, lijkt ons de richting toe waarin 'a-Gravenhage de oplos sing heeft gezocht. In die gemeente ls men gekomen tot samenstelling eener Commissie van welke de noodige voorlichting wordt verwacht. Bij die samenstelling is er vooral aandacht aan geschonken, dat personen uit de particuliere bedrijven daarin zitting zul len hebben. Zij bestaat uit 12 leden, die voor namelijk zijn gekozen uit industrieele- en handelskringen. Zoo hebben o.a. zitting een secretaris van een onderlinge Levensverze keringmaatschappij, een directeur van een groote Bankvereeniging, een administrateur van een Coöp. Broodbakkerij, een accoun tant, en ook een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Aan de Commissie is een gemeenteambtenaar als secretaris toe gevoegd. Voor zoover naar buiten is gebleken zijn er door geen andere gemeenten nog be paalde maatregelen getroffen in het belang der zuinigheid. Natuurlijk wil dit niet zeg gen, dat er in die gemeenten maar op los ge leefd wordt. De pogingen van Amsterdam, maar vooral die van 's-Gravenhage, hebben evenwel dit voor op hetgeen binnenskamers geschiedt, dat het ook voor het publiek dui delijk wordt, dat en in hoeverre verhooging der gemeentelasten een onafwijsbare nood zakelijkheid is. Indien toch een Commissie als in den Haag bestaat, met zooveel woor den kwam verklaren, dat er in geen enkel opzicht meer bezuiniging mogelijk is, dan zal de burgerij eerder geneigd zijn aan die verklaring geloof te hechten dan wanneer ze afkomstig was van het (gemeentebestuur zelf. Als wij zeggen, dat naar buiten van geen andere zuinigheidsmaatregelen is ge bleken, dan zouden we te kort doen aan het bestuur der gemeente Rotterdam. Hier geen Commissie en geen inspecteurs, maar een in eenigszins aandoenlijke woorden gestelde circulaire van Burgemeester en Wethouders en gericht aan het gemeentepersoneel, in welk rondschrijven op de grootst mogelijke zuinigheid wordt aangedrongen. In deze cir culaire worden ook belooningen in uitzicht gesteld voor diegene onder het gemeente- personeel, door wie een denkbeeld naar vo ren wordt gebracht dat waarborgen biedt dat met zijn verwezenlijking noemenswaardige bezuinigingen worden verkregen. Wij voor ons verwachten van dergelijke maatregelen niet veel heil. den dag. Garrod doorstond dien nacht zonder slaap ook nog, en ook nog den dag die er op volgde /doch bij het naderen van den volgen den avond leverde hij zich naar lichaam en ziel aan Jean Paul, den halfbloed, over. HOOFDSTUK VII. Een emotievolle crisis. Tegen het einde van den vierden dag leide de kronkelende weg den troep een heu vel af naar Port Keikie, en zagen zij de •groote rivier weder, wier loop zij voort durend, zij het dan ook op eenigen afstand, gevolgd hadden. Fort Keikie bestond enkel uit een paar blokhutten, die als buitenpost gebezigd werden om 's winters met de In dianen handel te drijven. Nu waren de blok hutten dichtgespijkerd en zwierven de In dianen naar West en Noord. De prairie eindigde hier plotseing en on middellijk voor hen verhieven zich de steile heuvels, terwijl de eigenlijke bergen daar- aohter over hun top heenkeken. Naar links kwam de rivier schuimend van tusschen grimmige, loodrechte rotswanden te voor schijn. De geheele rivier langs werd dit punt veelbeteekenend: „De Achterdeur der Hel" genoemd. „De Hellemond" volgde iets ver der, en was aan het andere einde van den oanyon. Over een afstand van. meer dan twintig mijlen stortte de rivier zich brui- schend verder in ongebreidelde woede, èn vermaalde de drijvende boomstammen tot splinters. De blokhutten stonden ook hier weder op een met gras begroeide esplanada, doch hoog boven de rivier. Het gezelschap kampeerde BUITENLAND. De wederopbouw van Noord-Frankrijk. In tegenstelling met de Fransche schattin gen van de kosten van wederopbouw van Noord-Frankrijk, die tot 134 milliard frca loopen, komen Duitsche schattingen tot ten hoogste 45 unilliard papieren franken. Ook de Engelsche ekonomist Keynes schat de kosten op slechts 10 milliard gouden marken. De Duitsche pers verklaart het groote onderscheid tusschen .deze en de Fransche schattingen uit de willekeurige uitbreiding, die de Franschen aan den omvang van de oorlogsschade geven, 'door niet alleen de rechtstreeksche maar/ook de indirecte scha de in rekening te brengen. RUSLAND. Naar het Fransche Departement van Bui- tenlandsche Zaken d.<L 14 Nov. mededeelde, werd Sebastopol door de Sovjet-troepen be zet. Een groote hoeveelheid materiaal is hun in handen gevallen. Het aantal gevangenen» dat de roode troepen in handen gevallen is, wordt op 150.000 200.000 geschat. De „Temps" verneemt nog uit Sebastopol; dat generaal Wrangel zich daar bevindt Het Fransche oorlogsschip „Waldeck Rousseau" bevindt zich in de haven, gereed om den 'generaal aan boord te nemen. O. „jjm troepen was muiterij uitgebroken, hetgeen de zoo buitengewoon snelle nederlaag verklaart De Sovjet-troepen In Armenië. De hondlng van Engeland. In ^rmenië heeft het roode leger, in samen- wérking met de Turksche nationalistische troepen, een gemakkelijke overwinning be haald. De Anmeensche regeering heeft tegen over de Turken feitelijk gecapituleerd en de zen overstroamen nu met hun bolsjewistische wapenbroeders het land. Naar het heet, zal nu de republiek Georgië ten Noorden van Armenië aan de /beurt komen, om te vuur en te zwaard voor het Sovjet-stelsel bekeerd te worden. De nationalistische Tufken schijnen zich nu al zoozeer met de bolsjewiki verbroederd te hebben, dat Moestafa Kemal in zijn hoofd- aan den rand van den steilen oever, en had van uit de tentopening een prachtig uitzicht. De rivier stroomde hier veel sneller en was veel smaller. Ver beneden 'hen lag een klein eilandje, en verderop strekte zich de rivier als een breed, zilveren lint tusschen de heu vels, terwijl het geheel lag te schitteren in het licht van de ondergaande zon. Zoodra de paarden waren losgelaten, be gaf Jack zich naar Sir Bryson. De gouverneur leidde hem in de tent. „Wel?" zeide hij, terwijl hij zich zette, en zijn vingertoppen zorgvuldig tegen elkaar legde. ,Mijn instructies waren, u naar den groeten canyen te brengen," zeide Jack. „We zijn hier aan het begin er van. Wilt u bier een vast kamp opslaan of verder gaan?". „Laat ik eens even kijken," zeide Sir Bry son. Hij haalde een kaart uit den zak en spreide haar op de tafel uit Jack zag, dat het een kaart was die met de hand ge- teekend was. „Het begin van den oanyon," herhaalde Sir Bryson bij zichzelven. „Dat moet dan hier zijn," en hij legde zijn vinger op de plaats. Jack's natuurlijke aandrang was, om de tafel heen te loopen, en over Sir Bryson's schouder de kaart te bekijken. Hij deed dit dan ook, doch Sir Bryson greep snel de kaart beet cn Meld haar tegen zijn borst als een kind welks speelgoed bedreigd wordt door een ander kind. Met verhoogd© kleur trok Jack zich weder achter de tafel terug. „Neem me niet kwalijk," zjedde hij stijf. „Ik wist niet dat 't een particuliere kaart was." Ook Sir Bryson kleurde, en mompelde Iets onverstaanbaars. kwartder te Angora tot volkscommissaris ls uitgeroepen'. Men zai af moeten wachten, of de Sowjet-ent die op den Mohammedaan- schen stam geënt is, levenskracht bezit maar als eerste gevolg ervan is een oplaaien van de beweging tegen de Entente in Klein-Azië en Centraal-Azië te verwachten. Engeland is er op uit om de side shows te liquideeren. Het kondigt aan, dat het zijn troepen uit Perzië terugtrekt en uit Mesopotannië zijn soldaten grootendeels terug zal roepen, om de regeling aan den nieuwen Arabischen staat onder toezicht van den hooge-commis- saris Cox over te laten. Het plan is, om alles te zetten op de verdediging en bescherming van de Engelsch-Indische grens, omdat de belastingbetalers het 'eeuwige oorlogvoeren niet meer kunnen bekostigen. 1200 doodvonnissen ln een maand. Het .Russische blad „Isvestia" deelt mede, dat alleen gedurende de maand September door de revolutiotmaire rechtbank te Moskou 1205 doodvonnissen zijn uitgesproken, waar onder 185 wegens verraad, 124 wegens het deelnemen aan tegen-revolutionnaire samen zweringen, 467 wegens desertie. Muiterij te Moskon onderdrukt Naar de correspondent van „Berlingske Tidende" te Riga seint, zijn te Riga berich ten ontvangen, volgens welke de jongste op roerige beweging te Moskou thans volko men door de sovjet-regeering is onderdrukt. Het oproer omvatte vier regiment» en bijna alle arbeiders der staatsbedrijven. De sovjet- regeering is zeer streng tegen de oproerlin gen opg "roden. In Moskou werden 50.000 man bijzonder betrouwbare troepen samen getrokken om elke nieuwe oproerige bewe ging onmiddellijk te kunnen onderdrukken, IERLAND. Een bericht uit Dublin meldt, dat de negen hongerstakers, die „sedert 11 Augustus in de gevangenis te Oork voedsel geweigerd hadden", gisteren begonnen zijn om weer te eten; dit natuurlijk ingevolge de mede- deeling van Griffiths, den waarnemenden president van de Iersche republiek, dat zij voldoende van hun trouw hadden laten blijken. vermoedelijk zal Sinn-Fein na de lach wekkende ervaringen van den laatsten tijd, die het geloof aan de echtheid van de hon gerstaking ondermijnd hebben, bij ieder mensch dat door geestdrijverij, niet verhin derd was zijn verstand te gebruiken, nu wel voorgoed afgezien hebben van het gebruik van dit propagandamiddel. Uit Duoltn wordt gemeld, dat zeventig man een gezelschap Engelsche journalisten, die zich onder geleide van de politie in auto's naar Castle Lsland bij Tralee begaven, in een hinderlaag hebben laten vallen. Het escorte sloeg den aanval af en nam 'zeven aanval lers gevangen. Voorts werd een vrachtauto vermeesterd. Twee aanvallers werden dood geschoten en verscheidene gewond; Het es corte en de journalisten leden geen verlie zen. Bjj een andere botsing in de buurt van Tralee zijn twee burgers gedood en twee ge wond en verscheidene manschappen van de hulppolitie gekwetst. DUTTSCHLAND. De Dieselmotoren. De ambassadeursoonferentie heeft den voorzitter der Duitsche vredesdelegati© te Parijs een antwoord doen toekomen op de nota inzake de Diesedmotorenquaestie, waar in o.a. wordt gezegd: De ambassadeursconferentie beschouwt het feit, dat 267 Dieselmotoren op magazijn worden gehouden, als een schending van het verdrag van Versailles, doch daar zij de economische capaciteit van Duitschland niet ■wensoht te benadeelen is zij bereid, de ma chines tot nader order ter beschikking der Duitsche regeering te laten, mits zij in de Plotseling kwam het in Jack op, dat hij die kaart al eens eerder gezien bad, en er speelde een glimlach om zijn mondhoeken. Daar Sir Bryson er zulk een diep geheim van wenschte te maken, was hij, Jack, dus ook niet verplicht alles te vertellen wat hij wist. Sir Bryson zag den glimlach niet. Hij was weder bezig met het bestudeeren der kaart. „Hoe ver is het naar den top van den oanyon?" vroeg hij. „Twaalf mijl," zeide Jack. „Zooals u ziet snijdt het pad een bocht." „Is daar een goede plaats om te kampee ren?" Meter dan hier. Uitstekend water, gras en hout" „Kunnen we de rivier oversteken, als we dat willen?" „Er zijn zooveel booten als u maar wilt langs de rivier verborgen. Iedereen, die de' rivier af wil, moet zijn boot hier laten." „Heel goed," zeide Sir Bryson, „laten we morgen verder trekken." Toen Jack zich weder bij Humpy Juli had gevoegd, was het eenige wat hij zei: „Ik heb gelijk. De ouwe heer reist op de kaart van Beckford en Rowe." ,J3»b je 'm verteld wat dat voor lui waren?" vroeg Humpy. „Nee," zei Jaok heel bedaard. „Daar zou hij me geen dankje voor gezegd hebben. Binnen 'n paar dagen zal hij dat zelf wel merken." „Dat noem ik toch kras," zei Humpy, ge weldig onder den indruk van zooveel durf, „dat je den gouverneur zoo in z'n hemd durft zetten! As 't uitkomt, heb je de pop pen aan 't dansen, dat zul je zien!" Jack kon onmogelijk aldoor terneergesla industrie worden gebruikt. Uiterlijk op 81 Maart 1921 moet Duitsch land een lijst indienen van de Dieselmoto ren, welke in de industrie worden gebruikt, terwijl intusschen aan de geallieerde marine- controlecommissie op elke wijze de controle over het gebruik der motoren in de industrie moet worden vergemakkelijkt Tijdens de algemeen© staking te Chemnitz, toen er geen electrische stroom of gas was, hebben de artsen en tandartsen aan den ge meenteraad en aan die leiders der staking medegedeeld,' dat zij genoodzaakt waren hun werk neder te leggen omdat de staking het onmogelijk maakte, de zieken behoorlijk te verzorgen. De artsen zouden ieder geval, waarin door de staking schade voor de ge zondheid is ontstaan, bekend maken en de schuldigen ter verantwoording roepen. „El lendige huichelarij der artsen!" roept de „Vorwfirts" uit; het is een praatje, dat water, gas en electriciteit voor een operatie zoo noodzakelijk zijn. De „Deutsche med. Wo- chenschr." noodigt den schrijver van deze bewering uit, om zich eens zelf te laten ope- reeren als er geen gas, water, licht en ver warming zijn, ten minste als hij persoonlij ken moed bedt. (N. T. v. G.) Straathandel. De BerL oorrespondent van het „HbL" schrijft: 't Beriijnsche nachtleven is ondenkbaar zonder den straathandel. Van oudsher is de straathandel in de rijks hoofdstad „polizeilich verboten", maar na de revolutie stoorde men zich niet veel meer aan tal van verbodsbepalingen. Ook de straat handel gedijde en kwam tot ongekenden bloei. Het aantal straathandelaars steeg, naarmate het gezag der politie daalde. Sedert eenigen tijd nu is dit anders gewor den. De politie begint weer krachtiger op te treden, doet zich overal weer sterker gelden én tracht haar oude gezag te herwinnen. Met succes! Ook tegen den straathandel heeft zij kordate maatregelen genomen, met het ge volg,dat deze thans clandestien wordt gedreven. Heel in 't geheim Heel stiekem I Ingezonden mededeellng. GOEDE GEWOONTEN, GOEDE GEZONDHEID. Een minder -goede gezondheid komt zelden zonder oorzaak. Personen, die te veel eten, zich overwerken, te veeil rooken, te veel alco hol gebruiken, laait naar bed gaan en geen lichaamsbeweging in de buitenlucht namen» moeten in gezondheid achteruit gaan. Hun leefwijze is te laken. Slechte gewoonten overladen het bloed met vergiftig urinezuur, dat zd-ch ophoopt en de nieren verzwakt. Want de nieren werken als bloedfilters; als zij gezond zijn, filter ©eren zij de onzuiverheden uit het bloed, maar zij ver zwakken bij overspanning. Bij zwakke nieren geschiedt de filtratie onvolkomen en blijft het schadelijk urinezuur in het gestel achter. Dit is de oorzaak van rugpijn, urinekwalen, duizeligheid, onnatuurlijke loomheid, verlies aan gewicht, aanleg voor waterzucht, ontste king van de nieren of blaas, rheuunatasche pijnen en zenuwachtigheid. Goede gewoonten verschaffen een goede gezondheid door afvoer van het urinezuur en verlichting van de taak der nieren. Laat Fos- ter's Rugpijn Nieren Pillen u hierin bijstaan; zij versterken zwakke nieren, lenigen de urinefcanalen en regelen de blaas. Zij slagen zelfs in gevorderde gevallen van nierwater zucht, rheuimatiek, steen en dergelijke urine- zuur-kwalen. Gebruik van Fosteris Rugpijn Nieren Pillen, indien noodig, is op zichzelf een goede gewoonte; gij kunt geen verstan diger begin maken dan met dit speciale nier- geneesmiddel. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, 1.75 per doos. gen blijven. Na langen tijd gezwegen te heb ben, hoorde men deizen avond weder de banjo en de fraaie bariton bij het vuur. Bij het hooren er van verschoot Linda in de groote tent van kleur. De dames kleedden zich nog steeds, voorzoover dit mogelijk was, voor het dine*rfc en Linda, met haar in gewikkelde coiffure, de parelen in haar ooren, en de ringen aan haar vingers, vorm de hier op deze eenzame vlakten een zonder ling steedsch figuurtje. Haar aandacht dwaalde af, en eindelijk beging zjj de grootste zonde, die men bij het bridge-spel bedrijven kan. Me hebt gerenonceerd!" riep Sir Bryson vol verontwaardiging uit, „en dat terwijl het spel en de robber aan ons waren!" Zjj was niet erg uit het veld geslagen door de verwijtingen waarmede haar vader over laadde. „Kate, speel jij een poosje vooi mij," zeide zij vleiend, „ik heb vanavoni mijn gedachten niet bij het spel." Zij verwisselden van plaats, en Linda nam haar stoel mee naar buiten voor den ingang der tent. Het kookvuur was op slechts een twintig meters van haar van daan, en zij zag Jack in zijn geliefkoosde houding zitten, met zijn rug tegen een om gevallen boomstam, en de banjo over zijn gekruiste beenen. Humpy Juli zat aan het andere einde van den boom vol bewonde ring een stok af te schillen. Jaok zag haar naar buiten komen, en hij voelde den roep dien zij hem toezond. Hij trok zijn onderlip een weinig in, en bleef waar hij waa Hij had heel graag uit eigen beweging willen gaan, doch het idee van dwang maakte hem kopig. Linda moest zich eindelijk wel verslagen terugtrekken.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1