Spoorstraat 95. ALGEMEENE COÖPERATIE Koopt Uw kleeding naar maat: t BINNENLAND. De onderwijzerssalarissen. De Hoofdofficier v. gez. Ie kl„ J, D. BRYAN. Anna Panlowna. Ingezonden mededeeling. Kuier je 's nachts door de Friedrichstrasse, dan wordt je plots opgeschrikt door een hee- sche stem, die je vanuit een donkere nis toe fluistert „Zigarren, Zigaretten gefallig Treedt Je naderbij, dan zie-je een man met een bölrond lichaam, waarbij de kop natuur lijk mager afsteekt Geen wonder, want zijn lichaamsomvang wordt niet veroorzaakt door een overdadige vetafzetting, maar door hon derden sigaren en sigaretten, die hij in tal van smokkelzakjes in jas en vest verborgen heeft Komt er politie in de buurt, dan sluipt hij uit zijn duisteren hoek en verdwijnt in de menigte, als een wandelend sigarenmagazijn. Zoo is er ook een „wandelend buffet". Heb je nog trek in een hartigen slok, komt dan maar mee. Ginds, in de schaduw van een diep portiek, vindt je alles wat een dorstige keel maar lessohen kan: bier, cognac, likeur... En zijn je oogen eenmaal aan de duisternis gewend, dan zie je een ongelooflijk aantal flesschen uit des straathandelaars onuitput telijke zakken opdiepen Twee stappen verder worden je belegde broodjes aangeboden, en zeg-je daar geen trek in te hebben, dan staat er al een ander klaar om je chocolade aan te smeren. Of warme worstjes, die de warme-worstjes-han- delaar warm houdt op een kacheltje of een spiritusstel, dat-ie op z'n buik draagt. De straathandel biedt „elck wat wils": appelen en peren, lucifers en rolmops, hardgekookte eieren en gebakken vischHij laaft de dorstigen, spijst de hongerigen en verkwikt de beschonkenen. En bloeit Ondanks het stijgend gezag der politie 1 Uitbetaling kinderbijslag Rijksambtenaren. Naar de „Stand." verneemt, ligt het in de bedoeling van den Minister van Financiën te bevorderen, dat voor 1921 de kinderbijslag voor de rijksambtenaren niet meer drie maandelijks wordt uitbetaald, doch tegelijk met de gewone bezoldiging, dat is dus per week of per maand. Prov. Staten van Noord-Holland. De najaarszitfcing der Prov. Staten van Noord-Holland wordt December geopend. De agenda vermeldt o.a. de voorstellen in zake het koloniehuis voor tuberculosen en aankoop van grond voor een derde pro vinciaal ziekenhuis. De ontslagen acht bestuursleden van den O. B. P. T. T. Indien vóór 16 November, den datum waar op het ontslag der 8 bestuursleden van den Centralen Bond ingaat, de ingestelde bemid delingspogingen zonder resultaat mochten blijven, dan zullen zij voorloopig in dienst dier organisatie overgaan. Op 26 November zal een buitengewoon congres definitieve be sluiten nemen ten opzichte der financieele gevolgen. De bond telde op 1 October 11289 leden. l De Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. „Het Volk" meldt uit Rotterdam, dat de partijgenooten Van Staal en Schlosser heb ben beidien Zaterdag jJL om partij-overwe ging ontslag genomen resp. als direkteur en kominissaris van de Rotterdamsche Han dels- en Landbouwbank. In een circulaire, door het comité voor sa larisactie van onderwijzers gezonden aan de afdeelingsbetfturen van de Ver. van hoofden van scholen in Nederland, den Bond van Ne- derlandsche Onderwijzers en het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap, wordt me degedeeld, dat het oomité thans de vrij groo te zekerheid heeft gekregen, dat het eerst daags te wachten Koon. besluit tot regeling der onderwijzerssalarissen voor het .geheele oorpa een teleurstelling zal wezen. In een vergadering van bij het oomité aan gesloten hoofdbesturen werd een eventueele 'staking besproken. Dóch de meerderheid der aangesloten vereenigingen bleek in geen ge val bereid dit middel aan te wenden of zijn leden tn dezen zin te adviseeren. Algemeene instemming vond echter een voorstel tot het beleggen eener groote mee ting in Den Haag, met een daaraan verbon den demonstratieven optocht, naar den voor zitter van den Ministerraad, ter overhandi ging eener motie, een en ander zoo mogelijk in samenwerking met dfe confessioneel© on- derwijzeisvereenigingen. Wat daarna zal gebeuren, indien ook de Kamer niet voldoende tegemoet komt, zal eerst later worden overwogen. Een verklaring van het Kamerlid Smeenk. Bovengenoemd Kamerlid hield te Delft voor de A.-R. Kiesvereeniging een politieke rede en vond daarbij gelegenheid hulde te brengen aan de tegenwoordige regeering. Bij het debat werd door één der aanwezi gen opgemerkt, dat de regeering de belan gen der onderwijzers schandelijk verwaar loosde. Hierop antwoordde de heer Smeenk ojn. het volgende: „Wat de onderwijzers vragen zal 70 mil- lioen kosten, en als wij bedenken dat 's rijks inkomstenbelasting 60 70 millioen op brengt, dan zal bij een algeheele inwilliging der eischen door de onderwijzers gesteld, de inkomstenbelasting moeten worden verdub beld, zoodat aan de eischen niet kan worden voldaan." me De loonen van het spoorwegpersoneel. Het ontwerp-loon en salarisregeling van de directie der spoorwegen is thans bekend geworden. Dé directie vermindert het maxi mum van alle schalen van de door den Loon- raad voorgestelde regeling met 800 of 400, terwijl de aftrek voor goedkoop ere standplaatsen is bepaald op 4 pet. en 8 pet. Het premievrij pensioen wordt ingevoerd vanaf 1 Januari 1921. Op verzoek van den minister wordt de kindertoeslag op dezelfde wijze als bij het rijk ingevoerd. Onregelmatigheden hij de telefoon te Amsterdam. Jongstleden Woensdag hebben de wethou ders Wierdels en Abrahams, in tegenwoordig heid van directeur Snijders en eenige andere hoofdambtenaren van den gemeentelijken tele foondienst, bijna den geheelen dag besteed aan een onderzoek, betreffende onregelmatighe den die door telefoonpersoneel zouden zijn ge pleegd. Eanige ambtenaren, met "de registree ring en den aanleg van nieuwe aansluitingen op het buitennet belast, en tevens met het aanbrengen van huisinstallaties, hebben ad- spirant-abonnes spoediger geholpen dan hun, naar het volgnummer op de lijst, toekwam. Die bevoorrechting geschiedde omdat de be langhebbenden, voor het meerendeel zich hier gevestigd hebbende valuta-handelaars, z.g. „Karpathen", den bij die aansluitingen be trokken telefoonambtenaren vrij belangrijke geldsommen gaven met het doel, vóór alle an dere gegadigden te worden aangesloten. Een der ambtenaren, wien nu en dan vrij groote sommen waren geschonken, droeg daarvan kleinere bedragen af aan andere col lega's, die hij, voor het totstandbrengen van spoedige telefonische aansluitingen noodig had. l Het onderzoek werd Woensdag nog niet beëindigd, het zal binnen enkele dagen wor den voortgezet. Men verwacht dat eenige mu taties in den telefoondienst er het gevolg van zullen zijn. Ernstig spoorwegongeluk bfj Breukelen. Gisteravond, omstreeks halfzes, heeft bij de aansluiting Breukelen waar de lijnen UtrechtAmsterdam en HarmeienBreu kelen samenkomen, op ongeveer 5 minuten van het station Breukelen, een ernstig spoor wegongeluk plaats gevonden. De sneltrein No. 255 welke om 4.39 u. njm. van Rotterdam (Maas) naar Amsterdam ver trekt om aldaar te 6.00 u. mm. aan de Wees- perpoort te arriveeren is door tot nu toe on bekende oorzaak in trein No. 257, welke om 5.00 u. n.m. van Amsterdam W.. naar Utrecht gereden. De schok moet geweldig zijn geweest. De trein uit Amsterdam werd in het mid den geraakt. Een drietal wagens, 2 tweede klasse rijtuigen en 1 derde klasse rijtuig van den N. O. 8. werden verbrijzeld. Van de wagens was niets dan een vonnelooze massa over. De machinist en stoker van den trein uit Rotterdam kwamen vrijwel met den schrik vrij. De machine, een tenderjumbo werd aan de voorzijde beschadigd. Op de hulpkreten van de ontstelde passa giers snelde men van het station te hulp. Een geluk was dat in de verbrijzelde wa gens slechts enkele passagiers zaten. Een passagier, de heer van der Wetering, uit Utrecht, werd op slag gedood, terwijl twee andere reizigers zwaar verwond wer den en een aantal andere onbeduidende kwetsuren opliepen. De burgemeester van Breukelen en Loé- nen waren weldra met politie op het terrein. De geneeskundige dienst te Utrecht werd gewaarschuwd en deze zond daarop onmid dellijk een ziekenauto met verplegend per soneel en verbandmiddelen naar het terrein van het ongeval. De licht gekwetsten wer den in de wachtkamer van het station Breu kelen voorloopig verbonden. De meesten konden zich weer, na geholpen te zijn, ver wijderen, doch de beide ernstig gewonden werden met de ziekenauto naar Utrecht ver voerd om aldaar in het ziekenhuis te worden opgenomen. Om kwart over negen kon de eerste trein uit Amsterdam langzaam rijdende de plaats van het ongeval weer passeeren, terwijl een oogenblik later een trein uit Utreoht weer naar Amsterdam kon opstoamen, zoodat het verkeer, dank zij den reusachtigen arbeid van de spoorwegwerklieden, weer spoedig hersteld was. Het ongeval was spoedig in een wijden kring bekend geworden. Uit Amsterdam en Utrecht en van in den omtrek van Breuke ten gelegen dorpen kwamen weldra vele nieuwsgierigen per auto of fiets naar de plaats van de ramp. Ben eigenaardige omstandigheid is dat het 'overige materieel van den trein slechts wei nig beschadigd is. Een tweede klasse wagon van dezen trein ontspoorde en werd aan de onderzijde licht beschadigd. Een deel van den trein dat reeds de aansluiting was voorbij- gereden kon met de eigen locomotief naar Utreoht vertrekken. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Het materieel van den Rotterdamschen trein heeft zeer weinig ge leden, zooals we hierboven reeds schreven is slechts de locomotief aan den voorkant be schadigd. Dit ernstig ongeval is dus betrek kelijk nogal goed afgeloopen. Omtrent de oorzaak van de ramp ver neemt de „N. Rott. Ot." van ter plaatse aan wezige spoorwegautoriteiten, dat het zoo goed als zeker is, dat de trein uit Rotterdam langs een onveilig sein is gereden. De ma chinist, die nog bijtijds van de machine af gesprongen is, zegt, dat toen zijn trein de vork naderde, het sein op veilig stond, maar op het laatste oogenblik, toen ifet te laat was, op onveilig gesteld weid. Er werd evenwel verzekerd, dat dit een technische onmoge lijkheid is, maar bovendien was de trein UtrechtAmsterdam, op welke de trein uit Rotterdam in elk geval had moeten wachten, niet gepasseerd. Slechte visch? Vrijdagavond zijn bij militairen van het 22e reg. infanterie te Ede vergiftigingsver schijnselen geconstateerd, vermoedelijk door genuttigde visch. Ongeveer 30 man waren ongesteld, waaronder enkele ernstige. Za terdagmorgen was dadelijk gevaar geweken. De visch wordt onderzocht Een geval van pyromanie? Te Edam ontstond, reeds driemaal, brand op Zaterdagavond, in het hooi van den heer de Jong, aan de Achterhaven. Een buurman werd verdacht het feit te hebben gepleegd, maar er was geen bewijs. De Burgemeester nam zijn maatregelen, zette verdekt posten uit en Zaterdagavond werd de buurman door de politie of heeterdaad betrapt toen hij met een brandende lucifer het hooi van den heer de Jong poogde in brand te steken. Hij is in arrest gesteld. Moord. Zaterdagmiddag werden te Oulemborg, op telefonisch bericht van den burgemeester te Houten, twee zwervers, een man en een vrouw, aangehouden, de vermoedelijke da ders van een aldaar in den vorigen nacht gepleegden moord op ©ene oude, alleenwo nende vrouw. Ze zijn bedden naar Houten gebracht, waar het parket van Utrecht aan wezig was. De goudzoekers. Toen de boekaniers nog naar hartelust Spaansche schepen plunderden en er niet tegen op zagen Spaansche steden in Zuid-Ame rika aan te vallen, om in het bezit te komen van het Spaansche goud, werden onmetelijke schatten door hen in hun schuilplaatsen ver zameld. Nog altijd gelooft men, dat veel van dat zorgvuldig verborgen goud te vinden moet z\jn op afgelegen eilanden in de Stille Zuidzee Zoo is men van meening, dat ergens op de Cocos-eilanden, ongeveer vijfhonderd mijlen ten z.w. van Panama, door piraten eenmaal groote sehatten verborgen werden. Reeds verschillende malen zijn expedities uitgezonden om dit goud op te sporen; de laatste bekende poging, die, evenals alle vroe gere, faalde, geschiedde in 1905, onder leiding van den earl Fitzwilliams. Er moeten oude papieren bestaan, waarin staat, dat op de Cocos- eilanden voor een waarde van 20.000.000 aan goud begraven ligt, en telkens weer duiken avonturiers op, die een expeditie uitrusten om naar dezen grooten schat te zoeken. Eenigen tyd geleden is weer zulk een expedi tie vertrokken, ditmaal echter beter toegerust dan alle vroegere. Aan het hoofd staat de heer Andrew B. Cullen, een Amerikaan, die be weert een instrument te hebben uitgevonden, waardoor hy goud en zilver, mits in baren toestand, kan opsporen, een soort wichelroede dus. Verder reist een Zweedsch mijn-onder zoeker mee, die een oude kaart in zijn bezit moet hebben, waarop aanwijzingen voorkomen omtrent den schat. De onderneming wordt gefinancierd door een New-Yorksch million- nair, mr. MoGrath en mfen verwacht, dat thans eindelijk de schatten van de Cocos-eilanden te voorschijn zullen komen. Maar of het lukken aal? We staan er scep tisch tegenover, want al zoo dikwijls heeft men expedities zien terugkeeren zonder resul taat en ook zijn er geweest, die nóóit terug keerden. En altjjd weer drijft de gouddorst en de romantiek van de schatten-eilanden nieuwe avonturiers naar die onbekende gebie den, waar eenmaal piraten hun roof kwamen bergen en hun geheim meenamen in het graf, als ze in het zeegevecht te avond of te morgen het onderspit delven, en hun schip naar den kelder ging. Teruggevonden. Enkele weken geleden is melding gesmaakt van de arrestatie te Dusseldorf van twee in brekers, de gebroeders B., die in Nederland, o.a. te Diepenveen en te Rijssen, hun slag hadden geslagen. Een der bestolenen was de familie van Heel te Rijssen, bij wie eqn groo te hoeveelheid tafelzilver en juweelen werd ontvreemd. Enkele dagen geleden nu ont ving mevrouw De Bordes-van Heel een brief uit Dusseldorf, van den antiquair, in wiens winkel de gebroeders B. werden gearres teerd, meldende dat hij onder een kast een zakje met juweelen en gouden voorwerpen had gevonden. De B.'s hadden dit daar, zon der dat hij het merkte, verstopt. Een familie lid der arrestanten had hem dit meegedeeld. Aid eerlijk inan had de antiquair de juwee len bij zijn bank gedeponeerd; tegen goede belooning konden zij terug gekregen worden. Maar de politie mocht er niets van weten. Dit scheen de ontvangster van de brief ver dacht, cn zij stelde den chef-veldwachter En- gelbarts van den brief in kennis. Tben deze voor een hernieuwd onderzoek naar Dussel dorf was gegaan, bleek weldra, dat de brief - zender er alleen op uit was geweest, de ge vraagde belooning machtig te worden: Toch zat er waarheid in het opgodisohte verhaal. Want een .wachtmeester der Dussel- dorfer politie vond, op aanwijzing van de zuster van de B.'s, inderdaad onder een kast in den winkel, waar de broeders werden ge vat, een zakje met kostbaarheden. Dit is aan Engelbarts afgedragen. Door diens tusschen- komst geraakte althans een der door de B.'s bestolenen grootondeels in het bezit van het ontvreemde. INGEZONDEN. Een laatste woord. De heer v. O. is op ons antwoord op zijn vorig stuk terug gekomen en daarin beklaagt hij zich nu, dat wij niet van onze gedachten zijn af te brengen, terwijl hij tevens beweert, dat hij mij op alle punten zooiets van „schaak mat" heeft gezet. Hij zou ons b.v. hebben aangetoond, dat de kosten van nieuwbouw voor verschillende plaatsen niet te vergelij ken zijn. De heer v. O. zal toch onmogelijk kunnen aantoonen, dat de aard der door ons genoem de plaatsen verschillen van duizenden gul dens per huös wettigen. We hadden de lijst kunnen uitstrekken tot het geheele land en dan zon de heer v. O. er geen plaats bij heb ben gevonden, waar men beneden ƒ5000.— per woning heeft gebouwd ln den tijd, toen Het plan Brakkoveldweg werd uitgevoerd. Ook meent de heer v. O. te hebben aange toond, dat ons denkbeeld van een Centraal Woningfonds onuitvoerbaar is. Pardon! geachte heer v. O., die onuitvoer baarheid is allerminst, aangetoond, ook niet door andere bestrijders, ook niet door» den Minister. Er zijn alleen bezwaren tegen ge noemd. 6 Bezwaren zijn er echter, om zé te ocverwin- nejPLen ojet, om er voor uit den weg te gaas. Maar het groote bezwaar, dat we hebben tegen al de heeren, die tegen ons denkbeeld opponeerden, is wel, dat tegenover het posi tieve, dat wij willen, door hen niets anders en niete beters wordt gezet. Men wil van de toeslagen af. Goed, fnaar hoe wil men dat bereiken? Door, zooals de Regeering van plan schijnt, alleen dat kleine aantal overheidswoaingen de hooge lasten op te leggen? Is dat billijk enuitvoerbaar Omdat men dus toevallig wat later is getrouwd, of hier is kómen wonen en dus gebruik moet maken van zulk een woning, moet men dus maar 8.— en meer betafen? En de rest zal óf veel minder betalen, hetgeen op zichzelf in een tijd als deze toch wel een onbillijke testenveideeling is, óf zij betalen onder den indruk van den woningnood en vooral als de huuroommissiewet wordt verruimd of einde lijk opgeheven, óók zulke hooge huren en dient de opbrengst slechts om, geheel onver diend, de toevallige eigenaars te bevoor- dwron. Nog eens, indien men dezen dan wil tref fen door ©ene waardevermeerderingsbelas ting en daaruit een woningfonds vormen, óf men neemt hen op andere wijze voor dat uoel een deel dier hoogere huur af, financiëel blijft 't voor de huiseigenaars gelijk. Alleen zou de stichting van een fonds op de wijze, als wij het voorstelden, de huren nooit op het hooge peil brengen, dat anders bereikt zal worden. Door de mvelleering kunnen de huren der nieuw te bouwen woningen immers veel lager blijven en werken niet als motor voor huur- verhooging van den bestaanden woning voorraad. En de lasten, die het den huiseigenaars oplegt, zijn, zelfs voor de kleinsten, zéé ge ring, dat de algemeene huurverhoogm-g hen gerust wel genoeg laat, om de hoogere kosten en lasten plus hun duurder, levensonderhoud goed te maken. Tenslotte moeten wij den heer v. O. de illusie ontnemen, dat wij door de Kamerde batten over de Huurwetten van meening zou den veranderen. Die gelooven haasten niet en wij zijn overtuigd, dat men, of men wil oï niet, in welken vorm ook, tot de vorming van een Centraal Woningfonds zal moeten ko men. Omdat op andere wijze het ontzaglijke woningvraagstuk niet is op te lossen. Ook in de Tweede Kamer heeft men alleen gezegd, wat men niet wil, maar tegenover het amendement-Schaper niet gesteld, wat men eigenlijk wèl wil. M. HeMer, 13 Nov. 1920. •Helder, 15 Nov. 1920., Zeer geachte Redactie. Zoudt U mij naar aanleiding van het inge zonden stukje van den Ned. Vakbond van Verpl. afd. Helder, voorkomende in het 3e blad van 13 Nov. j.1. een plaatsie in Uw eeratverschijnend blad.willen afstaan, om het navolgende te kunnen bekend maken. Bij vooibaat mijn beleefden dank. Aje Chef van het Hospitaal (destijds tevens Voorzitter van de Commissie van Advies, etc.), werden door hem zelf de burgerverplegera opgo- roepen en aangesteld. Het stukje van bovengenoamden Vakbond maakt op mij den indruk alsof de burgerverplegers bij hun aanstelling ©enigszins zijn misleid geworden. Dit toch is in 't minst het geval. In de oproepingën werd steeds op ze^r in 't oogloopende wijze uitsluitend tijdelijke bur ger verplegers gevraagd. Bij de informaties, meest al mondeling, naar den aard der positie, werden de candidaten, die zich daarvoor intereesèerden, geheel en al op de hoogte gesteld van alle om standigheden. zoo ook van de plannen van de Com missie van Advies inzake verzorging en verple ging, etc. Dan werd altijd meegedeeld, dat dit alles ter hunner kennis word gebracht, om hen* zelf in staat te stellen zelf te kunnen beoordeelen of zij de positie onder deze omstandigheden al of niet wilden aannemen. Ook werd er hen steeds met nadruk op gewezen, dat het heelemaal niet zeker was, dat het door dozo Commissie voorgestelde plan zou worden aan- :enomen en uitgevoerd-, dat één van de leden ozor Commissie mijn opvolger als Chef van dit hospitaal vóór vrouwolijko verpleging in de Marinohospitalen was en dat buitendien een extra nota ten gunste van vrouwelijke verploging in de hospitalen, onderteekend door 4 officieren van ge zondheid van dit hospitaal, bij genoemde Com missie was ingekomen. Door hen zoo op de hoogte te brengen, waren zij dns geheel bekend met de situatie en nu moee ten zij voor zichzelf beoordeelen of zij op de aan bieding al of niet wilden ingaan. Steeds werd aan iedere candidaat, die informatiön inwon, uitdruk kelijk meegedeeld, dat o.g. tot niets anders ge machtigd was dan tot de aanstelling van tij ijdelijkc burgerverplegers, zonder eenig ander bindend vooruitzicht. Dat hot nu niet naar hun wensch en ook heele maal niet naar mijn weneoh is goloopen, is voor de burgerverplegers wel hoogst onaangenaam, maar deze risico was bekend en steeds voorop- gestold. Vele burgerverplegers gaven buitendien te ken nen, dat zij de risico wel wilden aangaan, daar hun vorige werkkring hen toch niet zoo beviel, omdat zij daar met en onder vrouwelijk personeel moeeten worken. De Inspecteur Goneesjc. Dienst van de Marino heeft nu, pi. m. ll/« jaar na het indienen van het rapport door bovengenoemde Commissie en pl. m. rappor. jaar na het Inkomen van het rapport van de dair.es- rtlkei lende ijn g< Volgons dit plan möet het korps militaire ver air.os-oommisslo, oen plan Ingodtend, geheel af- jfiat IHkb oedgekeurd. wijkend van het door de eerste Commissie lnge- d lende welk plan door den Minister schijnt te (gors, door hot invoerenvan verbeteringen ln positie, uitgebreid worden. ^^e Inspecteur verwaoht. dat dozo aangelegen heid dan wol na pl. m. 10 jaar geheel geregeld zal zijn. Volgons og. is dit plan, behalve zeer speculatief, verwarring stichtend in den verplegingsdienst, speciaal van dit hospitaal. liet blijft nu voorloopig een passen en meten met diverse verpleegkrachten, dat begrijpelijk zeer ten nadeele van den dienst moet zijn. Dat er bij de burgorverplegers veiwaohtlngen waren opgewekt, is mij zeer begrijpelijk. Zij toch wisten, dat er geen voldoend militair verplegings- personeel aanwezig was .en dat dat voorloopig wel niet gevormd zal kunnen worden: zij konden vermoeden, dat in dit hospitaal wel geen vrouwe lijke verpleegsters zouden aangesteld worden: vorder de uitlating van Minister Bijleveld in de Tweede Kamer omtrent de reorganisatie van bet verplegend personeel en de mededeeling van dezen Minister aan ó.g., dat na een jaar omtrent de bur gerverplegers een rapport moest worden ingediend om verder te kunnen oordeelen; het nog onlangs door den Inspecteur meegedeelde, dat het plan Be stond een tiental vast aan te stellen en verder het door o.g. aan hen meegedeelde dit alles kon wel eenige verwachting bij hen opwekken, dat de kans voor vaste aanstelling vrij goed stond. Toch moeeten zij steeds op zuiver standpunt blijven Btaan en dat was, zich steeds herinneren, dat zii als tijdelijk waren aangesteld, zonder «enig ander bindend vooruitzicht. Waar vele burgerverplegers al zeer geruimen tijd op voor hen onaangename, onzekere wijze wat aanstelling betreft in dienst zijn; over het algemeen zeer goede diensten presteerden, waar door o.g., bij het bestaand tekort aan militaire verpleegkrachten, op zeer goede wijze aan de eischen van goede verpleging kon voldoen, daar komt het hem niet ongewenscht voor, dat deze verplegers na het verkrijgen van het diploma „Witto Kruis", nog 2 jaar verbonden moeten blij ven. Dit maakt de kans op vaste aanstelling elders voor velen onmogelijk, voor velen zeer moeilijk. Volgens o.g. moeten dezo verplegers nu op de voor hen meest gunstige wijze ontslagen worden. Vreemd doet het aan, dat in de desbetreffende ministeriëele resolutie alleen reikening is gehouden met de voorstellen van da dame^-.-ommissle; om trent de gedane voorstellen van de vroegere com missie, welke voor gedeelte bestond uit hoofd officieren van gezondheid en officieren van ge zondheid. wordt hierin niet gerept. Bijzonder aangenaam, animeerend en vleiend is dit voor deze officieren van gezondheid zeker niet. Vrijdagavond, 12 November, hield de ver- eeniging|„T.A.G.O."eene openbare vergadering in „Veerburg". De «aal was stampvol. De voorzitter, de heer C. Kejjzer heette de aanwezigen welkom, in 't bijzonder de heer Schermerhorn, en hoopte dat ook op de vol gende bijeenkomsten de belangstelling zoo groot zal z\jn. Hierna vertolkte den heer Schermerhorn het tooneelspel in 4 bedrijven: .Ondergang", door hemzelf gemaakt. Op meesterlijke wijze kweet de begaafde spreker zich van zijne moeilijke taak. Onder ademlooze stilte volgden de talrijke aanwezigen de buitengewoon schoone voordracht. Na elk bedrijf een algemeen en daverend applaus. De collecte, in de pauze gehouden, voor het Internationaal Congres van Antimilitairisten, te honden in 1921, bracht f 78.— op. Met een woord van dank aan de aanwezigen en een woord van hulde aan den spreker, sloot de voorzitter de bijeenkomst. Elf nieuwe leden traden toe. Zondagavond, 14 November, gaf 't Dubbel Mannen-kwartet „Inter Nos" uit den Helder, directeur de heer Leewens, eene openbare uitvoering in 't lokaal van den heer T. van IJzendoorn. De opkomgt was slecht, wat zeer is te betreuren, want wat deze heeren ten gehoöre brengen, verdient eene volle zaal. Het programma bevatte een tiental nummers, die zonder uitzondering onberispelijk schoon werden gezongen. Vooral het zachte zingen was kunstwerk, dat dikwijls aan orgelmuziek deed denken. Samenzang en klank-gehalte waren voortreffelijk. Bovenal viel de uitspraak te roemen. Hoe zacht ook gezongen, elke lettergreep was duidelijk verstaanbaar. Na het slotnummer was 't applaus zoo luid en aan houdend dat een nummer werd toegegeven. Gaarne roepen we deze heeren een „tot weer ziens" toe, en we twijfelen niet of de belang stelling zal dan grooter zijn. Een bal besloot den avond. Texel, 15 November. Gisteren is onder groote belangstelling aan den Burg het Doopsgezind „Gemengd Koor" opgericht. Directeur is de heer M. Kikkert, Hoofd der School te Oosterend. De repetities worden iu het -kerkgebouw gehouden. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente te Terhorne Ds. H. J. Pijnaeker Hordijk, predikant te de Waal en Koog. Van 9 tot en met 15 November zijn van hier verzonden2 koeien, 8 varkens, 1 paard en 1 kalf. Callantsoog. fTot notabel der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren G. Baken Jbz. en D. Sleutel HARINEBERIOHÏEN. Luitenant ter zee le kl. A. W. Staverman is met 1 Dec. a.s. geplaatst aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Vlissingen. Adspirant-reeerve-officier van gezondheid J. v. d. Lugt ie bevorderd tot vaandrig. De officier-machinist 3e kl. H. W. Polderman is te Vlissingen geplaatst aan boord van Hr. Ma. mijnenlagger Hydra. De nit Ooet-Indië teruggekeerde kapitein der mariniers L. Spiegelberg is geplaatst aan boord van Hr. Ha. Wachtschip te Willemsoord. De luitenant ter zee le kl. A. W. Staverman. thans ter beschikking, wordt 1 Dec. geplaatst aan boord Wachtschip Buffel te Vlisaingen- Hr. Ma. Zeehond wordt 1 Dec. an. te Wü'am»- oord in dienst opgelegd en in verband hiermede zijn de navolgende mutatiën gelast: Luitenant ter zee le kl. F. J. Witteveen eervol van het bevel ontheven en gesteld ter beschik king; id. P. J. Jager overgeplaatst naar Wacht schip W'oord en tijdelijk belast met den dienst van aangewezen commandant Hr. Ms. Zeehond: id. 2e kl. J. J. C. C. Bennink gesteld ter beschik king; id. W. F. J. Fels overgeplaatst naar Hr. Ms. Gelderland; officier van gezondheid 2e kl. G. O. van den Heuvel tijdelijk geplaatst te Amsterdam, teneinde den cursus in tropische ziekten te volgen; officier-machinist 2e kl. W. N. Bart ter beschik king van den Directeur van 'e-Rijks werf te Wil lemsoord voor het houden van toezicht op de werk zaamheden aan machines en ketels van Hr. Ma. Zeehond. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: op 1 Dec. van Hr. Ms. Zeehond: schipper W. H. Salters naar Vliegkamp Kooij; bootsman J. G. Bredenbeek en eergeanVmachine- drijver J. Betlem naar Wachtschip W'oord bii kern bemanning Zeehond; id. J. 07 Boomsluiter M IA Venema naar Van Speijk; sergeant-schrijver 1M. DeLhaije naar Wachtschip W'oord. Met den datum van uitdienststelling van Hr. Ma. Mei tug Hendrik worden van dien bodem overge plaatst; bootsman O. Leg et naar Kweekschool voor Zee vaart te Leiden; schipper W. B. Ausum, sergeant- torpedist Th. van der Poel, sergeant-konstabel A. van don Berg, bootsman H. D. Holman, opper-kon- stubol L. A. te Boekhorst, sergeant-konstabel J. Jorna en P. Brouwer naar Wachtschip W'oord; sergeant-seiner J. Das naar Marinekazerne A'dain: sergeant-monteur J. Rijken naar Wachtschip Vlis singen; sergeant-schrijver H. Anderssen en C. J. de Longte naar Vliegkamp Kooij; id. A. A. va» Porst naar Atjeh; sergeant-machinedrijver G. Ar- naar Onderzeedienetkazerne W'oord: id. D. peau C. Feij en H. J. Stommer naar Van Speijk; id. J. Dolleman naar Wachtschip Vlissingen; id. L J. van Beekhoven naar Onderzeedienst Vlissingen; bootsman H. Blaauw naar Atjeh; sergeant-monteur D. Hollander naar Onderzeedienst W'oord; ser^ geant-turpedomaker J. Hubregtsen en G. Harier naar Onderzeedienetkazerne W'oord. De kanonneerboot „Heimd&l" zal te Hellevoet- sluis in dienst worden gesteld teneinde te Vlissin gen schietoefeningen met kanonniers te houden, waartoe zij aan het Wachtschip aldaar zal worden toegevoegd. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 15 Nov. Grove'uien 6.106.30, peen 2.302.80, roode kool* 1.20—3.30, kleinere ƒ0.60—0.90, gele kool ƒ1.302.40, kleinere 0.60—1.10, witte kool 1.202, kleinere 0.501, alles per 100 K.G.; bloemkool 5.6013 per 100 stuks. Pnrmerend, 16 Nov. 7 stapels fabriëkskaas p. 50 K.G. 77; RM. 83; R.M, ƒ88; 1 id. Goudsche 18 id. boerenkaas 79, 88; 1 id. Gou f_77.50: 1 id. middelbare 80; 830 K.G. boter per K.G. 3.30 k 3.40; 659 runderen 1^1 200 k 500; 31 vette .G. ƒ3.30 h 3.40; 659 runderen: 385 vette per K.G. ƒ1.60 k 2; 169 melke en gelde p. stuk ƒ350 k 750; 5 stieren; 16 paarden kalveren p. K.G. 2.50 k 2.80; 156 nuchtere id. p. stuk ƒ20 h 65; 199 vette varkens p. K.G. 1.52 k 1.72; 83 magere i(L p. stuk f 62 k 90; 223 biggen 32 k 48; 1059 schapen ƒ86 k 92; 57 Ukken; 33 ganzon 12.50 k 13.50; 7 zwanen 15; kipeieren p. 100 stuks 19 k 21; 45 zak appelen p. zak 2,50 k 7; 12 zak peren p. zak 7 k 10.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2