Hoelz. Hr. Ma K Solisten-concert Toonkunst 1 Rectificatie. Waarschuwing. Gemeenteraad. Aankoop gronden. De Gemeente is ln de gelegenheid te fcoo- pen een aantal ln het uitbreidingsplan val lende peroeelen, met een totale oppervlakte van 10.76.80 H.A. Voorgesteld wordt deze peroeelen an te koopen, mits het benoodigde kapitaal ingevolge art. 88 der Woningwet als voorschot uit 's Rijkskas kan worden ver kregen, voor de soan van 151.186- Aanslultlng electrlsch net Ruiling grond. Vergoeding schoonhouden. Adres Vereeniging „Laat de Klnderkens tot mij komen". .Departement van Defensie. Ingediend ls een wetsontwerp, houdende wettelijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van de departementen van -ma rine en van oorlog en van de instelling van een departement van defensie. In de toelich ting wordt medegedeeld, dat het besluit tot vorming van een departement van defensie gebaseerd is op de overwegingen, dat door samensmelting van de departementen van marine en van oorlog aanmerkelijke vereen voudiging wordt verkregen, onmoedige om slag vermeden, en eenheid in gebruik en aan schaffing van weermachtsbehoeften gebracht Het hoofd van het nieuw gedachte departe-. ment zal tetens de belangen van de mari tieme verdediging buiten het Rijk im Europa behartigen. Een scheiding van de Neder- laodsche en Indische marine acht de regee ring niet gewensoht. Ben meer doelmatige organisatie zal moeten voorkomen, dat het hioofd van het nieuwe departement met werk wordt overladen. Van de beslissing van den minister hangt dus af, zoo meenen de Goudsche fa brikanten, of zjj hun bedrijven zullen moe ten sluiten of dat zij de concurrentie nog het hoofd kunnen bieden. De altvoering der Ziektewet. De werkgevers willen de volle kosten dragen. te geraken. - De politieke medewerker van de „Ster" verneemt, dat Sinn Fetn binnenkort een be roep zal doen op de extremisten in Ierland om de campagne tegen de politie te doen ver minderen. Men gelooft, dat de handelwijze der regeering, die weigert aan Ierland toe lagen uit de schatkist te geven, Sinn Fetn deerlijk in het nauw heeft gebracht, daar thans het vooruitzicht bestaat op oen reus achtige toeneming van de plaatselijke belas tingen dan wei het sluiten van ziekenhuizen, fcrwr>lr7ii rtrvigen-gp^finhten en armenhuizen. Londen 17 Nov. De Iersohe arbeid ersoon- ferentie (te Dublin) heeft haar goedkeuring gehecht aan de voorstellen voor een oplos sing der Iersche quaestie, door de Briteche arbeiderspartij aangegeven. Die voorstellen zijn: 1. Ontruiming van Ierland door de Brit- sche troepen. 2. Bij eenroeping van een constituante, ge kozen op den grondslag van evenredige ver tegenwoordigers. 3. De ontwerping van een grondwet door die constituante, waarbij twee voorwaarden moeten worden in acht genomen, n.1.: a. bescherming der minderheden en b. Verhindering, dat Ierland een militaire of (maritieme bedreiging wordt voor Engeland. Aanslagen op postkantoren. Te Dortmund en Geleenkirchen zijn Dins dag en Maandag vermetele aanslagen op postkantoren gedaan. Gemaskerde roovers hebben er de ambtenaren gedwongen de kas af te geven. Te Dortmund bedroeg de buit 107000, te Gelsenkirchen 158000 mark. DUITSCHLAND. Dreigende post- en spoorwegstaking. Het post- en spoorwegpersoneel la een nieuwe loonaetie begonnen. In de Dinsdag gehouden vergadering der afdeehng Westtalen van den Duitsohen ambtenarenbond werd een motie aangeno men, waarin de rijksregeering een ultimatum wordt gesteld, dat 20 Nov. afloopt en waarin een verhooging der duurtetoeslagen met 126 wordt geëiseht, alsmede de onmiddel lijke uitkeering van een voorschot van 2000 mark, onafhankelijk van elke nog toe te ken nen èalarisverhooging. In de motie weidt er op gewezen, dait de spoorweg-, post-, telegraaf- en telefoon-amb tenaren vast aaneengesloten achter hun lei ders staan en ingeval hun edschen van de hond worden gewezen, een het gansche rijk omvattende staking zal woorden afgekondigd. Hoela ls Maandag plotseling weer in Vogt- land verschenen. In den loop van den avond kwam htj in het huls van een fabrikant te Anerbacht en eischte 50.000 mark op. Met een paar duizend mark verdween hij, in gezelschap van een zijner vroegere adjudanten, die met hem was meegekomen. Hij zeide, dat hy het geld noodig had om een nieuwen communis- tischen opstand voor te bereiden. De autori teiten hebben thans een premie van 80.000 mark op de arrestatie van Hoelz gezet. Munitie ln den BJjn. Toen de Duitsehe troepen op hun terug tocht in het najaar van 1918 de Rijnbrug te Dusseldorp passeerden, wierpen velen, om hun last te verlichten, hun wapens en mnnitie in den Rijn. Later, bij de aflevering van wapens door de Duitsehe bevolking gebruikte ook de Belgische bezetting veelal dit middel om deze onschadelijk te maken. Door den sterken stroom zijn vele dier wapens naar den oever gestuwd en thans, nu de waterstand zoo bij zonder laag is, komen ze bloot te liggen en worden ze door de bewoners weer verzameld. Bij Kaiserwerth heeft men zelfs eenige zware kanonnen in den Rijn gevonden. Juweelenroovers. Te Berlijn zijn twee gewezen officieren als Juweelenroovers aangehouden. Beide jongelie den zijn slachtoffers Van den oorlog. Van de schoolbanken gingen ze in militairen dienst en maakten den geheelen oorlog mede, doch toen deze uit was, kenden ze niets. Telkens weer poogden zij eene betrekking te krijgen, maar dit wilde hun niet gelukken. Teneinde raad begonnen ze sluikhandel te drijven, waar door ze hoe langer hoe dieper zonken, tot ze ten slotte zich door middel van een ver- valscht re§u drie van Dortmund naar Gelsen kirchen verzonden koffers met juweelen toe eigenden, ter waarde van ongeveer 800,000 M. De reohtbank te Essen heeft beiden tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Valsche munters. Te Munchen is een bende valsche munters ▼an 14 personen gearresteerd, die in twee weken tydi voor een half millioen valsche bankbilletten had vervaardigd en in omloop gebracht. Men verwacht de aanhouding van nog verscheidene medeplichtigen. HONGARIJE. Ellende der wagonbewoners. Mlagyar Htradd maakt een verklaring van den staatssecretaris Horvóth openbaar inza ke de vluchtelingen uit de bezette gebieden, die in 4000 spoorwegwagens ondergebracht moesten worden, waarvan 1800 aan het Boe- dapester West-station staan. Hij roept den steun van de bevolking van de hoofdstad in, hoofdzakelijk voor de kinderen, welke onder de koude weersgesteldheid verschrikkelijk te lijden hebben. De sterfte is onder deze kin deren heel groot. Volgens mededeelingen van den afgevaardigde Frühwirth zijn de vorige week 87 kinderen in de wagonwonóngen be vroren en liggen 4000 personen in de onver warmde wagons ziek, waaronder vele lijders aan longontsteking. VEREENIGDE STATEN. Dezer dagen is het bedrag vastgesteld van het fortuin, nagelaten door den presi dent der Singernaaimachinemaatschappij, F. G. Bourne. Het totaal is berekend op 8 42.592.813, waarop 1.660.200 successierecht moet wor den betaald. Er zijn groote legaten voor liefdadige doeleinden, maar verreweg het grootste ge deelte komt aan de kinderen. Men neemt aan, dat de nalatenschap van W. K. Van- derbilt, thans nog niet geregeld, nog hoo- ger zal zijn dan de erfenis van' Bourne. Een zonderling argument tegen de „droogte". In de Amerikaansche bladen vinden wij een nieuw, en al heel zonderling! argument tegen het drankverbod. Het is afkomstig van de politie-autoriteiten te Chicago. Deze beweren, dat sinds de invoerihg van „de droogte" het aantal mannen, die hun vrouw mishandelen, is toegenomen. Volgens de politie is bij mannen, die vroeger zwaar dronken een reactie ingetreden, die zich uit in gemelijkheid en mishandeling van hun gezin. Natuurlijk heeft de politie hierbij die mishandelingen op het oog, welke zoo ern stig zijn, dat de sterke arm er aan te pas moet komen. Ook in ander opzicht valt er omtrent ge weldplegingen te Chicago weinig verkwik kelijks te melden. Gedurende de laatste acht maanden zijn er in de Metropool aan het Michigan-meer 68 moorden, gepleegd van welke de daders onontdekt zijn geble ven, en bij welke de politie geen arrestaties heeft verricht. PLAATSELIJK NIEUWS. Bij het Dinsdag'te 's-Gravenhage ge houden exainen slaagden voor eersten offi cier groote stoomvaart de heer A. Gravema- ker en voor tweeden officier de heer S. Roos. De Minister van Financiën maakt be kend, dat 8 Nov. 1920 ten kantore van den ontvanger der registratie en domeinen te Helder is ontvangen van N. N. een bedrag van 20 gulden als gewetensgeld. Op den nationalen wedstrijd en tentoon stelling van fotografiën motto „Zomer landschappen", uitgeschreven door het foto blad „Focus", werd door Jac. de Boer, foto graaf alhier, de derde prijs behaald, zijnde de groote verguld zilveren medaille. Bij het departement van marine is tele grafisch bericht ontvangen, dat Hr. Ms. on derzeeboot K III, onder bevel van hiitenant- ter-zee ie kl. F. W. Coster, op haar reis naar naar Oost-Lndië op 16 dezer uit Colombo is vertrokken. Verdronken. Bij het doorvaren onder'het spoorbruggetje over de Fortgracht, bij post 3, is de schipper van een ijzeren vlet, vermoedelijk door mis grijpen, over boord geslagen en verdronken. Zijn lijk werd kort daarna door eenige.spoor wegarbeiders opgehaald. Tweede Marine-Concert Het gaat crescendo met de winterconcerten. Op het Dimsdagsche abonnementsconcert was de toevloed van belangstellende toehoorders zoo groot, dat zij de Casino-zaal geheel vul den. En het Woensdagsche, z.g. „volks"- conoert! Wij schreven den vorigen keer, dat er 699 kaarten waren verkocht. Welnu, gis terenavond bevonden zich 757 personen in Casino en versoheidenen, die geen plaatsje meer konden krijgen, moesten ongetroost teruggaan: uitverkocht! klonk het onverbid delijk parool. Misschien was het optreden van een solo- violiste, mejuffrouw Marcelle de Haas, in dezen de groote aantrekkingskracht. Hoe het zij, voor het corps van den heer Hazebroek was de voldoening groot; het is altijd prettig voor een volle zaal te spelen. w Mejuffrouw de Haas, sedert kort leerares aan 's heeren Leewens' muziekschool, is iemand van groote muzikaliteit en voor wie ongetwijfeld een schitterende toekomst is weggelegd. De wijze waarop zij Mendels- sohn's viool-concert in e mol vertolkte, is bo ven onzen lof verheven. Zij speelde dit lange en technisch vele moeilijkheden biedende stuk geheel uit het hoofd. Dat zij daarbij te kam pen had met eenige invloeden, die op de voor dracht ongunstig inwerkten, waren bijkomsti ge omstandigheden, die o.i. aan haar violis- tische capaciteiten geen afbreuk deden. Voor eerst: zij moest op 'de toonhoogte van het orkest spelen (een halven toon hooger dan gewoon), en gezien de gevoeligheid van een instrument als een viool is, dat zoozeer on derhevig is aan temperatuur etc. en eigenlijk behoorlijk dient te worden „ingespeeld" op die hoogere stemming, waren de onzuiverheden van haar spel, met naane van haar flageolet- spel, dan ook meer te danken aan het in strument zelf dan aan zijn 'bespeelster. Over het algemeen was zij den eersten avond beter gedisponeerd dan den tweeden; in het allegro molto vivace hokte het wel eens gisteren, maar haar hrillant spel, haar muzikaliteit vooral uitkomend in het sublieme andante, haar meesterlijke techniek van het allegro molto appassionato stempelden haar tot een viqliste van groote bekwaamheden. Haar in strument, ofschoon fraai van klank, was van te geringe capaciteit voor eene zaal, hetgeen natuurlijk ook op haar spel van invloed was. Ook de hooge stemming had natuurlijk in vloed op de klankcapaciteit van het instru ment. In een drietal kleinere en moderne nummers na de pauze werd zij begeleid door den heer Leewens op den vleugel. Haar Scherzo van Dittersdorf-Kreisler was geestig, en verruk kelijk van rhythme, en ook de beide andere nummertjes, een Andantino van Martini- Kreisler en een Poolsch lied van Wieniaws- ky bewezen welke groote muzikaliteit dit jonge meisje bezit. Het orkest begeleidde schitterend het Mendelssohn-concert. Beide avonden was het publiek enthousiast en werd der kunstenares een bloemstuk vereerd. Het orkest zélf opende met een mooien feestmarsch van Raff, gevolgd door de ouver ture „Ruy Bias" van Mendelssohn, een toon stuk van groote bekoring en boeiend geschre ven. Gade's ouverture „Maahel Angelo" wa6 misschien wat zwaar van geluid voor een zaal, maar de muziek viel in den smaak. Ten slotte de reeds meer gespeelde suite „1'Ar- lósienne" van den componist der Carmen. Ietwat banaal, maar niettemin hier en daar aardige momenten. Prachtig was de wijze van vertolking, speciaal van het Adagietto. Alles bijeen een concert om trotsch .op te zijn; er zijn niet vele plaatsen van de grootte van den Helder waar men dergelijke muziek op dergelijke wijze krijgt opgediend. Trou wens het publiek erkent en waardeert het nu, dat is afdoend gebleken. Nederlandche Vereeniging van Huisvrouwen. Woensdagavond werd voor de afdeel ing Helder van bovengenoemde vereeniging eene lezing gehouden in de zaal van den heer an Weelde aan het Koningsplein, met als spreek ster mevr. Wijnandts Francken Dysennck. De presidente, mevr. DekkerKlik, opende de vergadering met een woord van welkom en gaf haar genoegen te kennen, dat er zoovele aanwezigen waren, terwijl in de pauze, hoop te spr., zich velen zouden aanmelden om lid te worden, daar de contributie, gesteld op twee gulden per jaar, geen bezwaar kan op leveren. Hierna gaf de presidente het woord aan mevr. Wijnandts Franoken. Spreekster, -hare rede aanvangende, wil er in de eerste plaats op wijzen, dat wanneer er in het algemeen gesproken wordt over op- voeding, daarmede bedoeld wordt een gezins taak en waarbij dan afgevraagd wordt in de huishouding, wat zullen wij van het kind, hetzij een jongen of een meisje, laten worden, wat voor hem of haar nuttig is. Wanneer een meisje opgevoed wordt, heeft het gezin of het gezinsleven toekomst voor haar, aldus dacht men er vroeger over, want zij is nuttig in de huishouding en de gezins vorm geeft een toekomst voor haar. De laatste jaren hebben ons heel anders geleerd, want de vrouwen en meisjes gaan het huis uit, wat tot gezkisontbinding leidt. Dit wordt niet met opzet gedaan, maar het geschiedt vol gens volle overtuiging. Er wordt voorts ge streefd naar ontwikkeling. Vooral bij groote gezinnen komt dit naar buiten, waar toch niet alle kinderen thuis gehouden kunnen worden. De wetenschappelijke mannen, waar onder Frank van der Goes en anderen, staan op het standpunt, dat de opvoeding van het kind in het maatschappelijk leven hare oplos sing moet vinden, maar daar tegenover staat, dat weer anderen beweren, dat het kind niet im handen der gemeenschap mag vervallen. Zoo zijn er vele meeningen, die verschillen zoowel hier aJst in het buitenland. Het com munisme in Rusland b.v. gaat zoover om te beweren, dat het gezinsleven eene beperking der beschaving is. Hier te lande en elders heeft het toegeno men egoïsme en de geweldige oppervlakkig heid sedert den oorlog, daarbij het dure leven, dure woningen, factoren geschapen om het gezinsleven te handhaven en alles zooveel mo gelijk zelf te doen. Ook spreekster staat op het standpunt, wat, door haar in een debat met den heer Van der Goes in 1906 gehouden is, dat het gezinsleven een onmisbare factor is. Bij de opvoeding zou het oorspronkelijke in het kind, ware het niet in het gezinsleven, verloren gaaii. Bij eene opvoeding van kinde ren van staatswege gaat er veel minder kracht van uit, dan bij de opvoeding door ouders. In het eerste geval komt er geen innerlijke kracht in, welke juist later aan de gemeenschap ten goede komt. Dat zou geen vooruitgang zijn in cultuur, maar achteruitgang. Voorbeelden zijn hiervan overvloedig. Ook in een uitgegeven boekje door den reclasseeringsarbeid wordt betoogd, dat het gezinsleven redding bracht voor een kind. Een sprekend bewijs geeft wel, dat de oud- gouverneur van Suriname, Baron van Asbeck in eene te 's-Gravenhage gehouden lezing er juist op gewezen heeft, dat de opvoedmgs- gemeenschapszin daar ontbreekt en slechts in naam bestaat, wijl de vrouw daar zonder eeni ge belangstelling voor haar kind is. Het is daar dus, volgens den oud-gouverneur, in lijnrechten strijd, met het opvoedend gezins- millieu. Spr. gaat verder voort voorbeelden aan te halen, zonder politiek in het midden te bren gen, dat zelfs de arts Heyeriöans in „De Gids" er tegen op komt, dat bij fabrieken eti wenkplaatsen aan moeders gelegenheid jvordt gegeven hunne kinderen te zoogen, wat daar een bron van besmetting kan zijn. Bij het gezinsleven kan voor een vrouw soms niet veel aantrekkelijks zijn, maar aan de andere zijde wijdt zij haar leven aan eene dankbare teak. Wanneer we het platteland nemen of de eilanden b.v., daar kunnen de vrouwen weinig aan geestelijken, intellec- tueelen arbeid doen. Daar bestaat in hoofd zaak hun rijkdom in hun gezin en valt van hynne huishoudingen geen socialiseering te maken. Vasthoudende aan de conclusie van mevrouw Henriette RolandHolst, dan is het gezinsleven een bron van levensgeluk. Spreekster gaat'verder voort met er op te wijzen, dat de vrouw, belast met de opvoe ding harer kinderen voor moeilijke omstan digheden kan komen te staan, door geldzor gen en gebrek aan tijd, maar nu de meeste mannen de 45-urigg arbeidsweek hebben ge kregen schiet er wel'tijd over om de vrouw in de huishouding te helpen en van zijne ontwik keling, opgedaan buitenshuis, zijne vrouw en kinderen daarvah mededeeling te doen, zoo dat de huisvrouw niet alleen aangewezenbe hoeft te zijn op kopjes wasschen, stof afne men en dergelijke zaken meer. Op deze wijze, en dat moet ook, staan man en vrouw naast elkander voor opvoeding hunner kinderen. Ook in «Ie handen der onderwijzers zit een groot stuk opvoeding voor de kinderen, maar de karaktervorming berust bij de ouders. Ten opzichte van Kinderverzorging en -opvoeding valt werkelijk heel veel te doen. Waar nu voor mannen cursussen bestaan tot ontwikkeling, zoo kunnen dergelijke cursus sen voor vrouwen en meisjes, verband hou dend met het toekomstig huwelijksleven, in stand geroepen worden, welke reeds niet al leen in het buitenland maar ook in Amster dam, den Haag en Rotterdam bestaan. Nadat nog eene uitvoerige uiteenzetting werd gegeven van het doel, dat de Vereeniging van Huisvrouwen in allerlei opzicht beoogt, besloot spr. hare, met aandacht gevolgde rede en met eene opwekking om te traobten ver-» schillende cursussen tot stand te brengen en tevens lid der vereniging te worden. Hierna werd een oogenblik pauze gehouden en gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen. Na de pauze werd op versohillende punten nog van gedachten gewisseld, waarna de pre sidente, onder dankbetuiging aan spreekster voor hare leerrijke rede en tot de aanwezigen voor de belangstelling, de vergadering sloot. Commissie voor Kunstavonden. Zooals reeds geannonceerd, geeft de direc tie fan Casino een voorstelling door de N.V. Tooneelvereeniging (ddr. Hesm. Heyermans) op Woensdag 24 dezer, welk gezelschap het algemeen bekende „Ghetto" zal opvoeren. De Commissie voor Kunstavonden is er in geslaagd voor hare abomne's van de Casino directie reductie op de toegangsprijs te ver krijgen, zoodat uitsluitend voor abonne's van deze Kunstavonden.de toegangsprijs is vast gesteld op 1.50, terwijl niet-abonne's 2. zullen .moeten betalen. Uit eene advertentie in dit nummer blykt, dat de afd. Toonkunst a.s'. Maandag 22 dezer een concert zal geven, waarop een drietal solisteö, t.w. de dames Nel Wagenaar (piano), Han Ribbins (zang) en de heer Guillaume Hesse (violoncel) medewerking zullen verleenen. Omtrent het spel van den cellist Hesse meldt de Nieuwe Rott. Crt., dat het voornaam en levenskrachtig ishet Handelsblad spreekt van zijn warmte van toon en kwaliteiten van sen timent en expressie j het Nieuws van den Dag wijst op zjjn schitterende interpretatie en zijn technische bekwaamheden. Mejuffrouw Ribbins heeft ook een goede pers. Dit moge blijken uit de volgende pers uittreksels Een mezzo-sopraan, die over een mooi sonoor stemgeluid beschikt, dat vooral in de hooge registers zeer buigzaam is en in alle registers een fluweelig, mollig timbre heeft. Dord. Crt. Mej. Ribbins begaafd met een omvangrijk, zeer mooi geluid- en boeiende voordrachts kunst hoe uiterst gevoelig was de zang. Schied. Crt. Een en ander doet zien, dat het concert van a.s. Maandag inderdaad een avond van kunst genot voorspelt. In het Ingezonden stuk van den heer J. D. Bryan, ln ons vorig nummer opgenomen, is tot ons leedwezen een zinstorende druk fout blijven staan, die wij ons haasten te herstellen. Er staat n.L: „Waar vele burger- verplegers al zeer geruimen tijd.... in dienst zijndaar komt het hem (n.L ondergetee- kende) niet ongewenscht voor dat deze ver plegers na het verkrijgen van heit diploma Witte Kruis nog 2 jaar verhonden moeten blijven". Dit is juist het tegendeel van wat de heer Bryan bedoelde te zeggen, n.1. dat het hein niet gewensohi-t voorkwam. De commissaris van politie te Leiden geeft belanghebbenden in overweging bij hem inlichtingen in te winnen alvorens handelsrelatiën aan te gaan met Willem van Rooijen te Leiden, zich noemende Hof dijk of bewerende op diens naam zaken te mogen doen. Gewoonlijk beweegt hij zich op het gebied van fourage-voeder en zuivel- artikelen.. De gem'eenteraad vergadert Dinsdag 23 November a.a des avonds te 8 uur. Voor gesteld wordt o.at aan den Raad: te beslui ten tot aanstelling van een controleur ten kantore van den dienst der Arbeidsbemid deling en Werkloosheidsverzekering, tot het uitvoeren van enkele werken, ten be hoeve van de beplanting van den berm, ge legen tusschen den Parallelweg en den Spoordijk, tot het afwijzend beschikken op een verzoek van de afdeeling Helder der Ned.. Ver. tot bescherming van dieren, be treffende de wijze, waarop slachtdieren mo gen worden geslacht, tot afwijzende be schikking op een verzoek van de afd. Hel der van den R.-K. Vrouwenbond om een jaarlijksch subsidie van f1000.—tot toe kenning van een subsidie tot een maximaal bedrag van f1500.voor de Oomité's van de Marine-ooncerten, tot aanstelling van een assistente bij het laboratorium van het Gein. Ziekenhuis, tot het verleenen van een crediet voor Malariabestrijding, tot intrek king van de verordening op den bakkers- naohtarbeid, tot het bouwen van een dienst gebouw en het uitbreiden van de Alg. Be graafplaats, tot wijziging van de salaris- verordening 1920 ffiet betrekking tot het genot van vrije woning van ambtenaren en werklieden. Voorts eenige voorstellen Inzake koop en verkoop en eenige minder belangrijke zaken, benevens, een voorstel tot hot ver leenen van voorschotten en hijdragon aan de Vereeniging voor Volkshuisvesting „Helder" voor woningbouw. B. en W. stellen aan den Raad voor de Burgeravondschool electrisoh te doen aan sluiten. Voorgesteld wordt met den eigenaar W. Hendrikse een ruiling van grond aan te gaan teneinde de doortrekking van de Breestraat mogelijk te kunnen maken. B. en W. stellen voor aan de bodes van de beide gebouwen van het Raadhuis van 1 Jan. 1920 af een verhoogde vergoeding van 100 te verleenen voor het schoonhouden der ge bouwen. B. en V stellen aam den Raad voor Hare Majesteit de Koningin te verzoeken ue 6611 Wwtal onderwijzers, belast met het geven van onderwijs in de gelsche taal, en één onderwijzer, belast het geven van onderwijs in de wiskunde, den verbonden aan de M.UX.O.-sohool 1 aen Kanaalweg, welk onderwijs buiten gewone schooluren om wordt gegeven, te palen op 100.— per wekelliksch lesuur. aan de En- met bei- aan de be- BLNNENLAND. Dat de regeering thans tot de samensmel ting van de beide defensie-departementen overgaat, steunt op de volgende motieven: L De noodig geworden reorganisatie van leger en vloot, welke eenhoofdige leiding bij de voorbereiding en doorvoering noodig maakt II. De thans zoo bijzonder op den voor grond gebrachte ei§ch naar bezuiniging op defensie-uitgaven, welke, zooals hdervoren is uiteengezet, door eenheid van bestuur kan worden bevorderd. TTT De instelling van den Volkenbond. Waar deze besluiten zal memen, welke van invloed zullen zijn zoowel op het gebied on zer nationale als dat der internationale de fensie, kan bij de toepassing eenheid in toe stuur van groot voordeel zijn. IV. De omstandigheid, dat er door de waar neming ad interim van 'het bestuur van het departement van marine door den minister van oorlog behoorlijk gelegenheid is geweest de samensmelting der beide departementen te overzien. Eerst wanneer leger en vloot zijn gereor ganiseerd, -kunnen op het gebied van de or ganisatie van het nieuwe departement defini tieve beslissingen worden genomen; voor- loopig moet alles, wat er is, worden samen gevoegd; de praotijk zal leeren wat kan wor den gemist. De samensmelting zal slechts langzamer hand, rekening houdende met de ervaring, kunnen worden voltrokken. De verwachte inkrimping van het personeel zal hiermede verband houden. Het is uiteraard niet met juistheid te be palen, wanneer deze wet in werking zal kun nen treden, waarom de vaststelling van het tijdstip van die inwerkingtreding nader is voorbehouden. Een princlpleele uitspraak ln zake de 45-nrige werkweek. Men schrijft uit Gouda aan de TeL: In den aanvang van dit jaar werd een collectieve arbeidsovereenkomst gesloten in de Goudsche aardewerk-industrie. In dit oontract werd een werktijd vastgesteld van 60 uren per week. De invoering van de wettelijke 45-urige werkweek bracht den fabrikanten in groote moeilijkheden. Zij vreesden voor hunne in dustrie de scherpe concurrentie met bet buitenland niet te kunnen volhouden en, waar levering beneden kostprijs niet blij vend kan geschieden hun bedrijven te moeten sluiten. Zij verzochten daarom aan den minister van Arbeid vijftig uren per week te mogen doen werken. Een beslissing liet op zich wachten. De arbeiders waren van meening, dat zij in 45 uur evenveel moesten verdienen als tot nu toe in 60 uur en eisohten dus een evenredige verhooging van het uurloon, terwijl zij de vijf uren boven 45 wilden be schouwd zien als overuren, die betaald moeten worden met 25 pCt. boven het reeds verhoogde uurloon. Waar geen overeenstemming was te ver krijgen legden partijen het geschil voor aan de geschillen-commissie, ingesteld bij het oollectief contract, onder voorzitter schap van mr. dr. J. J. Boasson. Deze besliste, dat in den werktijd door den minister voorgeschreven, de arbeiders hetzelfde loon zullen moeten verdienen als tot nu toe ln 60 uren. Wordt dus afwijzend beschikt op het Verzoek der fabrikanten en de 45-urige werweek ingevoerd, dan zullen de uur- en stukloonen met 11 pOt. moeten verhoogd worden. Willigt de minister het verzoek ln en wordteen 60-urige werk week toegestaan, dan blijven de loonen ge lijk. Deze beslissing heeft vanzelfsprekend een veel verdere strekking dan de Goud sche industrie. Feitelijk zal zij gelden voor alle bedrijven, die thans zwaarder dan ooit te kampen hebben met de concurrentie uit het buitenland en die niet zullen nalaten op gelijke gronden als de Goudsche aarde- werk-industria. te verzoeken 6Q uur P°r week te mogen doen werken. In een Dinsdag te Amsterdam gehouden 'vergadering van werkgevers is ondersta aa ide motie aangenomen: De bestuursleden van Centraal Overleg, van de Vereeniging van Nederlandscho Werkgevers, van het Roomsch-Katholiek Verbond van Werkgevers-Vafcvereenigingen en van de Christelijke Vereeniging van Werkgevers en groothandelaren in Neder land, vereenigen zich in beginsel met het plan om een behoorlijke ziekteverzekering tot stand te brengen door samenwerking van werkgevers en werknemers; verklaren zich bereid onder voorwaarde dat de uitvoering der verzekering onttrok ken wordt aan ambtelijke bemoejirg en -ge legd wordt in handen van belanghebben den, te bevorderen, dat de volle kosten eener ziekteverzekering, waarbij aan de zieke werklieden een uitkeering van 80 pet. van het loon wordt gewaarborgd, door de werk gevers zullen worden gedragen; spreken de wenschelijkheid, onverwijld stappen te doen om tot verdere organisatie

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2