BAL SCHORS! MARINE4ANTINE Des Zaterdags GESLOTEN De Rotterdamsehe Handels- en Landbouwbank. De uitspraak van het Amsterdamsche epidemie uitgebroken. Mevrouw dr. Voort-1 huis is aan de ziekte overleden. Verscheidene koelies zijn aangetast, waarvan er dagelijks zes sterven. Ongeregeldheden op Ambolna. S. BLOK A. C. VAN MAL8EN. TWEEDE KAMER, Vergadering van Dinsdag 16 November. OOST-INDIE. Slaapziekte. Op de Houtaankap-maatadbappy Slnabank, op Jiet eiland Simeuioe, is een alaap riek te- Vergadering van Woensdag. H.H. Onder-Officieren op ZATERDAG 20 NOV., aanvang 9 uur. Zendingavond „longsIiedBnbond voor Ernstig Christendom", Ja Cïa G 13a PLAATSBESPREKEN. IJSFABRIEK. ALGEMEENE VERGADERING op ZATERDAG 1.1.20 NOVEMBER, VBreaniging tob Voorh. lap Onderwijs „JACHIN". wordt ons Kantoor te vijf uur rfp MAANDAG en WOENSDAG is het kantoor bovendien van half één tot één uur gesloten. HELDERSCHE COURANT. marineberichten, legerberichten. marktberichten. vissoherijberichtbn. UIT DEN OMTREK. Anna Paulowna. Naar de „Voorw." verneemt, ia Zaterdag de auto van de Rotterdamsche Handela- en Landbouwbank, die de voor de trekkingen benoodigde beacheiden vervoerde, op last van de justitie aan de grens aangehouden. Ook zijn Zaterdag bij alle agenten de recla- mebiljetten en obligatiën in beslag genomen. scheidsgerecht Het Volk (s.-d.) schrijft naar aanleiding van de uitspraak van het scheidsgerecht over de stakers van 8 Juni o. m.: „Dit vonnis is van nul en geener waarde. Het moet overgedaan worden. Het ooilege van B. en W. in eerste instantie, de ge meenteraad zoo noodig in tweede instantie zal zich hejbben uit te spreken. Het zal een politieke uitspraak hebben te vellen. En al naar het valt zal die uitspraak ook politieke gevolgen kunnen hebben." Een christelijke volkspartij. Een aantal personen uit verschillende deelen des lands, tot dusver behoorend tot de anti-revolutionnaire, de christelyk-histo- rische en de christelyk-sociale party en tot den Bond van Christen-socialisten, is, na dat eenige voorbereidende vergaderingen reeds vroeger waren gehouden, in een Zaterdag te Amsterdam gehouden verga dering overgegaan tot de stichting van een Christelijke Volkspartij. Statuten en huishoudelijk reglement wer den vastgesteld. Aan het voorloopig bestuur, dat gekozen werd, is opdracht gegeven, een praotisch beginselen- en eischenprogram te ontwer pen, ter vaststelling op een met Kerstmis te houden partijvergadering, waarin ook een definitief bestuur zal worden gekozen. Als secretaris van het voorloopig bestuur treedt op de heer P. Tjebbes, te Dordrecht. De Ex-Kroonprins. De heer Van Ravensteijn heeft den mi nister van binnenlandsche zaken de volgen de vragen gesteld: Is het de regeering bekend, dat er tus- schen den gewezen Duitschen kroonprins en reactionnaire, monarchistische organisa ties in Beieren door middel van een gere- gelden koerierdienst verbindingen bestaan. Is het juist, dat de gewezen kroonprins per brief uiting heeft gegeven aan zijn wensch, dat er zeer spoedig in Duitschland een monarchale contra-revolutioimaire be weging zal uitbreken en dat hij name het koningschap in Beieren spoedig weer zal zijn hersteld? Indien, de regeering van deze verbinding en deze uitlatingen niets bekend mocht we zen, is de regeering dan niet van meening dat elke gemeenschap van den gewezen kroonprins met de buitenwereld aan de strengste controle behoort te worden onder worpen, wijl het gevaar van een verbin ding als bovengenoemd inderdaad aanwe zig is en het van het grootste belang moet worden geacht te voorkomen, dat verbin ding van de hier te lande vertoevende leden der voormalige keizerlijke familie met contra-revolutionnairen in Duitschland plaats kan vinden? Volgens het „Bataviaaech Nieuwsblad" I hebben zich op Amboina bij de regeling van j een grensquaestie tusschen de negorijen Waai en Liang ongeregeldheden voorgedaan, I waarbij de bevolking den controleur met steenen gooide. De regent werd aan den arm gewond. Op gevraagde assistentie is een bri gade onder bevel van luitenant Molenaar I onmiddellijk derwaarts vertrokken. De resi dent en de assistent-resident waren wegens dienstreis niet aanwezig. Verloofd: en Den Helder, j lg Noy 192Q Den Haag, De Salarisregeling voor Onderwijzers. Wij laten hieronder volgen de voornaamste bepalingen uit de door Z. E. den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ontworpen nieuwe salarisregeling voor on derwijzers. De jaarwedde van den onderwijzer, die de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 134 der Dager-onderwijswet 1920, bedraagt 2200, na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,11,13, 15, 17 en 19 dienstjaren te verhoogen telkens met ƒ100. De jaarwedde van de onderwijzeres, die de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 135 der L. O.-wet, bedraagt 1600, na 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9,11,13,15,17 en 19 dienstjaren te verhoogen tmet 100. De pensioenstorting komt van 1 Jan. 1920 af te vervallen en de kindertoeslag bedraagt voor elk kind onder 18 jaar 21/* van het bruto salaris, met een minimum van 50 en een maximum van 200 per kind. De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid beizit, bedoeld In art. 184 der L. O.-wet 1920, noch de akte van bekwaamheid, bedoeld in art, 77 onder b der wet van 1878, bedraagt 1600. na 1, 8, 5, 7, 0, 11,18, 15, 17 en 19 dienstjaren te veihoogen telkens met 100. De jaarwedde van den onderwijzer, die niet de .akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 184 der L. O.-wet 1920, doch in het bezit is van de akte van bekwaamheid bedoeld In art. 77 onder b der wet van 1878, bedraagt 1900, na 1, 2, 8, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 11,18, 16, 17 en 19 dienstjaren telkens te verhoogen met ƒ100. Voor elk jaar beneden den 21-jarigen leef tijd wordt de jaarwedde met 60 verminderd, zoodat dus het aanvangssalaris voor een 18- «jarig onderwijzer 1600—160 1460 wordt (in gemeenten eerste klasse). De verhoogingen na 13,16,17 en 19 dienst jaren worden alleen toegekend aan gehuwde onderwjjzers(essen). Acte Fransch, Duitsch, Engelsch, Wiskunde, etc. geeft recht op 100 verhooging voor de acte van bekwaamheid volgens art» 134 L. O.-wet; op 200 volgens art. 136; academische graad (behoudens uit zonderingen) ƒ800. Een onderwijzer, hoofd eener school, krijgt ƒ700 meer, bij 180 of meer leerlingen 800. De onderwijzer, die hoofd is eener school voor u. 1 o., als bedoeld in het vierde lid van artikel 3 der Lager-onderwijswet 1920, of een^r school voor m. u. L o., als bedoeld in het vierde lid van artikel 2bis der wet van 1878 en in het tweede lid van art. 193 der L, O.-wet 1920, geniet als zoodanig eene verhooging zijner jaarwedde van 900. Heeft de sohool voor u. 1. o. of hebben de zevende en hoogere leerjaren van de sohool voor m.u. Lo. teza men 70 of meer leerlingen, dan bedraagt deze veihooging 100 meer. Voor gemeenten 2e en 8e klasse wordt deze bezoldiging verminderd met 4 en 8 voor vrije woning wordt 16 op de jaarwedde gekort De algemeene beschouwingen over de Staats-1 begrooting 1921 worden voortgezet met een rede van den heer Dresselhuys. Deze heer achtte den tijd voor afrekening nog niet gekomen, hoopte alleen dat minister Aalberse wat voorzichtigheid zou hebben geleerd, ver klaarde zich by voorbaat tegen de plannen van minister Pop, die veel geld zouden kosten en ons een niet paraat leger zouden bezorgen, en zag ook wat het beleid vair minister de I Vries betrof, geen heil in een bespreking, thans reeds, nu de rechterzijde onlangs bij een prin- cipieele stemming had getoond, dat beleid voor haar rekening te willen nemen en cri- tiseerde voorts op scherpen toon de houding der 3.DJLP. Daarna werd gestemd over een aantal amen dementen, op de huurwetten ingediend. Aan-1 genomen werd het amendement-van Rappard om de mogelijkheid te openen, boven een huur- prijsverhooging van 50 pet. te gaan, indien verbeteringen aan de woning die verhooging wettigen, .en voorts, om niet den huurprijs, maar de huurwaarde tot basis, voor de huur- berekening te nemendat van den heer Snoeck Henkemans om de huurcommissiewet niet toe passelijk te verklaren op woningen, waarvoor de bouwvergunning is verleend na 31 Dec, 1919 waarna het ontwerp tot wijziging van de huurcommissiewet, wordt aangenomen met 54 tegen 20 stemmen. Oók het wetsontwerp tot aanvulling van de woningwet wordt aan genomen, nadat een amendement-Kuiper om B. en W. het recht te geven, een vergunning tpt luxe-bouw te weigeren, met beroep van den verzoeker op den minister van arbeid is aan genomen. De heer van Vuuren- we zijn weer aan de algemeene beschouwingen over de staats begrooting- vond veel te loven in het beleid van minister de Vries dat hij echter van on vastheid niet kon vrijpleiten. Dit achtte hij echter geen voldoende reden om te wenschen dat de heer de Vries zou heengaan; integen deel, hij meende dat hij zijn post niet moest en niet mocht verlaten en dit niet om politie ke redenen doch om 's lands belang. Want over 't algemeen verdiende 's Ministers beleid waardeering; de toestand van 's lands fïnan ciën is bevredigend, 's Ministers plahnen pas sen in den tijd; en zijn werklust en werk kracht blijken groot. De heer A. P. Staalman constateert bij dit kabinet een lauwheid in het beleiden van zijn christelijk beginsel op menig punt. Eén van de oorzaken is waarschijnlijk de weinige eensgezindheid ónder de coalitiepartijen. Er zijn bijvoorbeeld tusschen hén verschillen ten aanzien van de Zondagswetgeving en de kunst. Het kabinet heeft den schijn van eenheid, maar is in wezen op menig punt verdeeld Dit kabinet dient zich aan als christelijk, terwy'1 het in zichzelf veeleer het |tegendeel demonstreert. Het ontwikkelt intusschen een werkzaamheid, die zonder weerga is in de parlementaire historie en het beroemde laat ste jaar van het kabinet-Borgesius overtreft, zóó zelfs, dat de critiek ter linkerzijde ver stomd is geworden. Voor dien arbeid van de regeering, vooral voor haar socialen arbeid, heeft spreker de grootste waardeering. De critiek der socialisten wijst op hun belache lijke aanmatiging en verdwazing. De minister van financiën heeft in dit kabinet rare sprongen gemaakt, waarvoor echter ook de meerderheid van deze Kamer verantwoor delijk is. Spreker doelt o.a. op de houding van den minister bjj de pensioensverhoogingen, den aftrek van 7 pet. Met zijn weifelende houding kan en mag spreker zioh niet ver eenigen. De critiek .over het regeeringsbeleid is uiterst slap geweest, er zijn wat groote woor den gebruikt. Heel de oppositie van de socia- sten loopt feitelijk dood In het slop van de revolutionnalre nelgingen. Men weet de re geering nu niets beters te verwijten dan de antirevolutiewet. Maar wat steekt die slappe critiek af by hét misbaar, dat indertyd in den lande werd gemaakt tegen die muilkorfwet. De socialisatie is socialistische sebyn. De so cialisten hebben niets anders gedaan dan het verrotte gebouw van het kapitalisme te refor meeren. Dat doen ook wy christen-democra ten, maar dat heeft met socialisme niets te maken. De heer K o 11 h e k tenslotte wees op aller lei teekenen van reactie die hy meende waar te nemen (o.a. ook op de voorgenomen liberale fusie) en was van oordeel dat de S. D. A. P. het best zou kunnen vinden met de burger- democraten van den heer Marchant. In. de avondzitting werd allereerst behan deld de interpellatie-Deckers naar aanleiding van de schade aan den landbouw tengevolge van de overstroomingen van de Maas in Januari 1920 en de Beersche Maas. Hy vraagt regeeringshulp en is door het antwoord van den Minister niet voldaan. Verschillende leden ondersteunen zyn verzoek, en de motie zal by het hoofdstuk Waterstaat in stemining komen. De algemeene beschouwingen over de staats- begrooting worden voortgezet. De heer N o- lens prees het Ministerie om het goede werk, dat het verricht heeft en wilde het gaarne zien aanblijven. Daarentegen stelde de heer Van de Laar het kabinet zoowel opchris- lyk als op sociaal gebied in gebreke. De heer Van de Laar beweerde, dat vele arbeiders en andere .kleine luyden" minder dan f80 per week verdienen, een piet zoo klein aantal zelfs vóél minder dan dat en dat zy daarvan met een matig gezin niet kunnen rondkomen. Zulke menschen worden onver schillig voor regeeringswisselingen, worden aangetrokken door het socialisme en vergroo- tea dus het revolutiegevaar. Getrouwd J. B. J. RIEMERTS en J. M. STECHER, die, mede namen» wederz^dsche Familie, dank zeggen voor de hiyken van belangstelling by hun Huweiyk ontvangen. Helder, 18 Nov. 1920. Ondergeteekenden betuigen hunnen hartelljken dank voor de talryke bewyzen van belang stelling, by gelegenheid hunne! 25-jarlgs Echtvereenlglng ontvan gen. J. v. d. STAR en Echtgenoote. Den 7en November over leed na korte ongesteldheid onze geliefde Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer SIMON VAN ES, in den ouderdom van 55 jaar. Uit aller naam: Wed. S. VAN ES— dk vries. Helder, 18 Nov. 1920. Wegens buitenlandsche betrekkingen eerst heden geplaatst. Inplaats van kaarten. Heden overleed te Am sterdam, onze geliefde Moe der, Behuwd- en Groot moeder, Mej. de Wed A. VAN PEPERZEEL- VROOM, in den ouderdom van 69 jaar. F. vait Peperzeel N. C. van Peperzeel- Burgers. Corrie van Peperzeel. Helder, 16 Nov. 1920. De ter-aarde- bestelling zal plaats hebben Donderdag te 11} uur te Helder. De Heer en Mevrouw B0TTEMA— FEENSTRA KUIPER zullen gaarne Zondag 21 en 28 November ont vangen, van 3—4} uur. Binnenhaven 48b. De Heer en Mevrouw DE BOER— BROUWER, Weststraat 115, zullen gaarne bezoeken ontvangen Zondag 21 November, des namld- dags van 3 uur tot half 0. van de op Maandag 22 November half acht, gebouw Palmstraat Toegangsbewijzen k 10 cent 2 cent sted. bel. by de leden en aan den ingang. Medewerking van hst E. C. Zangkoor. Sprekers de a.s. Zendeling- leeraren: ALB. ZACH. R0ENT0E- RAMBI WENAS en A. K. DE GROOT. A.s. ZATERDAG In het gebouw JONG. VER. SPOORSTR. de heer WARNERS, met het onderwerp Allen welkom. HET BESTUUR. van Vlsschers en Vlschhandelaars, des avonds 8 uur, In het lokaal van van Msj. de Wed. BREET, Vijzelstraat DE COMMISSIE. (Inplaats van convocaties). Ledenvergadering op Zater dag 28 November, 's avonds 7u.36, in het gebouw „IRENE". AGENDA Statuten- en Reglementswyzi- Trouwe opkomst verzocht. HET BESTUUR. Gevraagd een net MEISJE voor de morgenuren of den geheelen dag. Adres: VAN DER MADEN, Koningstraat 98. Te koop een mooie donkerbruins DAMESMANTEL, flinke maat 125. Adres: Bureau v. d. blad. Als remedie daartegen beval de spreker o.a. aan: productieverbetering (want in radicale en plotselinge omzetting van ons maatschap pelijk stelsel zag hy te minder heij daar hy niet in den socialistischen heilstaat geloofde) en wel o.a. door proeven met socialisatie. Tenslotte diende spr. een motie in tot ver hooging van de invaliditeitsrente, en de heer Rutgers stelde voor die by de Begrooting van Arbeid te behandelen. By «temming bleek de vergadering onvoltallig te zyn, zoodat deze verdaagd moest worden, over welk feit de voorzitter zeer verstoord was. Het bleek nader, dat er wel meer dan 50 leden (52) in 't gebouw waren, maar dat twee hunner hadden vergeten de presentielyst te teekenen, terwyi twee anderen de zaal binnen kwamen nadat hun naam reeds was afgeroepen. De voorzitter had dns gemeend, dat h(j veilig kon laten stemmen. De kapitein-luitenant ter zee J. C. Tollenaar en de officier van gezondheid le kl. A. J. F. Thor- becke, die in Oost-Indië hebben gediend, repa- trieeren per e.s. Johan de Wit, van de Mij. Neder land. Mede is aan de kapiteins ter zee J. W. F. J. de Wal en Jbr. S. de Ranitz vergund, naar Nederland terug te keeren. Officier-machinist A 'S. Faber is te Vlissingen geplaatst aan boord van Hr. Ma. depotschip voor onderzeebooten Cornel Is Drebbel. Do officier-vlieger 3e kl. B. Th. Brondgeeet wordt 22 Nov. overgeplaatst van Vliegkamp Kooii naar Mok. Met ontslag nit den Zeedienst: op 21 Nov.: marinier 2e kl. W. Cerneua; op 26 Nov.: id. le kl. A. H. Lohmeiier. De bij het 4e reg. vesting-artillerie tot majoor benoemde kapitein JL A. Pfeiffer is belast met het bevel over het 2e Bataljon van bet korps te Wil lemstad. V erplegingskost en. Bij Kon. besluit is bepaald: Wanneer een mili tair, wiens bezoldiging per jaar is geregeld, in een zjekeninrichting of sanatorium wordt ver pleegd op Rijkskosten en wordt in do voeding van Rijkswege voorzien, dan wordt met den dag van opneming in de inrichting tot en met dien vóór het verlaten daarvan óf tot en met dien van overlijden, van de jaarwedde een bedrag gekort, bedragende per dag voor officieren in werkelijken dienst, opper officieren 6.—; kolonels 5.—: luit-kolo- nels of majoors ƒ4.kapiteins ƒ3.en luite nants ƒ2.—: voor officieren op non-act. het van deze bedrageij; voor cmderoffic. en militairen beneden dien rang, hoofdopz. v. fortifio. ƒ2.50: adj.-onderoffic. en daarmede gelijkgestelden, als mede de onderofiic. met hoogeren rang of aan een hoogeren rang gelijkgesteld ƒ2.—sorg.-maj. en de met dien rang gelijkgestelden 1.en jaar wedde genietende korporaals en soldaten 0.75 Dit besluit wordt geacht te zijn in werking ge treden op den len November jJ. Hoogere ondorotficiersrangon. Door den Insp. der Inf. la bepaalt!, dat het eerst volgend examen voor den rang van serg.-maj.-adm. bij do inf. zal aanvangen op 7 Deo. e.k. ALs Voorz. der Examen-commissie zal optreden de Majoor A. van Lieshout, van hot 17e reg. int te 'e-Herto- genboech. Het schriftelijk examen zal worden af genomen ter plaatse, waar de opleidingen zijn Be houden (voor de Xdo lnfanterie-brlgade het 10e en 21e reg. inf. te Haarlem)het mondeling gedeelte te 's-Hertogenbosch. Ver hooging Pensioenen. Ten aanzien van de Europeesche militairen, die ep of na 1 Januari 1920 recht op pensioen hebben verkregen of verkrijgen, is o.m. bepaald:- Het normale pensioensbedrag is: voor den luitenant- Sen oraal 12000.generaal-majoor 10500.—j oionel 8400.—; luitenant-kolonel 6300.ma joor 5040.kapitein 3780.eerste luitenant 2800.tweede luitenant 2100.adjudant- onderofficier ƒ1120.sergeant-majoor 980. sergeant 840.korporaal 588.en soldaat 525.De bedragen der pensioensverhoogingen voor elk jaar dienst boven de 30 jaren zijn: voor den adjudant-onderofficier 56.sergeant-ma joor 49.sergeant 42.korporaal 19.60; soldaat ƒ17.50; terwiil' het maximum van hét jaarlijksch pensioei bedraagt: resp. voor den adj.- onderofficier, serg.-majoor, sergeant, korporaal en soldaat rasp. 1680.—, 1470.—*/1260.—, 784.— en j 700.Het normale pensioen voor den onder luitenant, die overeenkomstig dien rang wordt ge- pensionneerd, bedraagt 2520.'s jaars. Dit be sluit werkt terug tot 1 Januari 1920. Inlijving Lichting 1921. Bij Kon. besl. is bepaald: De lichting der militie van het jaar 1921 bedraagt 25.000 man, waarvan 600 voor de zeemilitie worden bestemd. Het door de provincie Noord-Holland te dragen aandeel in deze lichting is 4893 man. Ingeval het wetsontwerp, houdende tijdelijke afwijkingen van de militiewet, met betrekking tot de lichting 1921, tijdig en ongewijzigd tot weit wordt verheven, zal een nieuw Koninklijk Besluit worden uitgelokt, waarbij o.a. de sterkte dezer lichting nader zal worden bepaald op 15.000 man. Het verleenen van permissie tot na middernacht. Door den Min. v. Oorlog is de aandacht van de Autoriteiten der Landmacht gevestigd op het na volgende De reglementen op den inwendigen dienst der'wapens bevatten bepalingen nopens het verleenen van de vergunning om na het avond appèl buiten de kazerne te verblijven. Hoewel de vroeger daaromtrent bestaande bepalingen het verleenen van permissie kenden voor den geheelen nacht, i» van het verleenen van zoodanige permis sie volgens de tegenwoordig geldende bepalingen geen sprake meer. Wat nu alleen kan geschieden is, bet bij zéér groote uitzondering, verleenen van permissie om uit te blijven tot een nachtelijk uur later dan dat van middernacht. Wenscht de com- mandeerende-offieier, zooals bij algeimeene feeste lijkheden het geval kan zijn, gebruik te maken van de beim gegeven bevoegdheid om, zonder aanvraag van de belanghebbenden, algemeene permissie te verleenen, dan kan zulks geschieden door, voor die gelegenheid, het avondappèl zooveel later te doen houden als noodig wordt geacht. Van de be voegdheid tot het verleenen van permissie na het uur van avondappèl behoort geen gebruik te wor den gemaakt, tenzij door de ouders of voogden een verzoek tot het verleenen ve5h dergelijke permissie mocht zijn gedaan. STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Batoe, thuisr., pass. 17 Nov. Vlissingen n. Ant werpen. Ceram, uitr., arr. 16 Nov. te Port Said. Nias, thuisr., vertr. 15 Nov. v. Port Said n. R'dam. Kon. Hollandsche Lloyd. Brabantia, uitr., pass. 16 Nov. Fernando Noronha. Gooiland arr. 15 Nov. v. Buenos Ayres te A'dam. Rijnland, thuisr., vertr. 14 Nov. v. Bahia. Rotterdamsche Lloyd. Deli arr. 17 Nov. v. Java e R'dam. Djocja, uitr., pass. 16 Nov. Ouessant. Goentoer arr. 14 Nov. v. R'dam te Batavia. Sindoro, thuisr., arr. 16 Nov. te Suez. Kon. West-Indische Maildienst. Almelo, v. A'darn n. Valparaiso, pass. 6 Nov. Ouessant. Jan van Nassau vertr. 17 Nov. v. A'darn n. Bremeu. Prins der Nederlanden vertr. 13 Nov. v. Port au Prince n. Santiago de Cuba. Haarlem arr. 16 Nov. v. Hamburg te A'darn. HollandAmerika Lijn. Warszawa vertr. 17 Nov, v. R'dam n. Danzig. Moerdijk, v. R'dam n. d. Pacifickust, arr. 15 Nov. te San Pedro. Sloterdijk, v. R'dam n. Philadelphia, pass. 16 Nov. Wight. Rotterdam arr. 16 Nov. v. N.-York te R'dam. Westerdijk, v. R'dam n. N.-York, pass. 15 Nov. Cape Race. Holland—Australië Lijn. Jacatra, thuisr., pa-s. 13 Nov. Sagres. HollandBritsch-Indië Lijn, Kieldrecht arr. 17 Nov. v. Calcutta te R'dam. Aldebaran, uitr., pass. 16 Nov. Perim. Schiedijk arr. 15 Nov. v. Hamburg te Antwerpen. Banka, uitr., arr. 14 Nov. te Rangoon. LJssoldijk, thuisr., arr. 16 Nov. te Antwerpen. HolL O.-Azië Lijn. Ameland, uitr., pass. 15 Nov. Gibraltar. Alchiba, uitr., vertr. 16 Nov. v. Hongkong c. Shanghai. Baarn, thuisr., pass. 16 Nov. Portin. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Rijndijk, uitr., arr. 15 Nov. 'te Port Natel. Ooatdijk arr. 16 Nov. v. Z.-Afrika te R'dam. HollandWest-Afrika Lijn. Pollux vertr. 17 Nov. v. A'darn n. W.-Afrika. Waalstroom, uitr., vertr. 18 Nov. v. Bordeaux. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Albireo, uitr., pass. 16 Nov. Ouoesant. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Holoims, v. O.-Azië en Singapore n. li'dain, vertr. 18 Nov. v. Port Said. Keemun, v. Japan n. A'darn, vertr. 12 Nov. v. Co lombo. Knight of the Garter, v. Japan n. R'dant, vertr. 12 Nov. v. Colombo. Laomedon, v. R'dam n. Japan, arr. 15 Nov. te Port Said. Stentor, r. Japan n. R'dam, arr. 12 Nov. to Suez. Tantolus, v. Batavia n. A'darn, arr. 14 Nov. te Colombo. Eurypylus, v. Japan n. R'dam, vertr. 12 Nov. v. Port Said. Java—New-York Lijn. Salatiga, v. N.-York n. Java, pass. 16 Nov. Point de Galle. Tosari, v. Java n. N.-York, vertr. 16 Nov. v. Ber muda. Deucalion, v. N.-York n. Java, pass. 12 Nov. Perim Veendijk vertr. 13 Nov. v. Batavia n. N.-York. Java Pacifie Lijn. Bondowoso, v. San Francisco n. Batavia, vertr. 10 Nov. v. Nagasaki. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 16 en 17 Novamber. ONDERTROUWD: J. Hi ernst ra en C. Ldtoipert; A. Dolstra en G. Bult; P. H. F. Gomes en E. M. Wassenburg: A. Leenhouwers en H. Bot; J. W. H. Sevens en M. Th. Frankfort; H. van Galen en A. van Tuijl; H. Hagen en A. Korens. GETROUWD J. C. Borgart en J. W. Wendt. BEVALLEN: A. SwaertsBelles, z.; B. IJ. DaeimsHummels, -z. OVERLEDEN: M. Wiegel—Recourt, 70 Jaar; H, A. Quant, 51 jaar. Broek op Langendijk, 17 Nov. Grove uien 5.506.10, peen 22.20, roode kool /l.408.30, kleinere ƒ0.50—1.20, gele kool 1.202.30, kleinere ƒ0.601.10, witte kool 1.30 2.30, kleinere f 0.50—1.10, kroten 1.10—2.90, alles per 100 K.G.; bloemkool 6.1011.90 per 100 stuks. Schagermarkt van Donderdag 18 Nov. 54 geldekoeien magere p. stuk ƒ400—700; 123 idem vette ƒ500870; 27 kalfkoeien 500—85CT; 98 vaarzen 300500; 34 graskalveren 140,-240: nuchtere kalveren ƒ2440; 509 schapen magere ƒ60—100; 240 overhouders ƒ4060; 10 bokken en geiten 12—16; 25 varkens magere ƒ60—90: 27 idem vette p. K.G. ƒ1.561.68: 164 biggen p. stuk ƒ30—50; 158 konijnen ƒ0.50—3.50; 128 kip pen 2.50—5:35 K.G. boter p. K.G. f 3.05—3.25; 1102 stuks kineieren p. 100 stuks ƒ19—20; 378 esndelersn ƒ17. 16 Nov. Aangebracht door sprotvisschers: 115 mandjes spyot p. mandje ƒ4 4.25. GEMENGD NIEUWS. Overreden. In de Elandstraat te 's'Gravenhage kwam Dinsdag bet soc.-democratisoh gemeente raadslid en lid van de Prov. Staten van ZuM- Holland, mr. H. J. Nieboer, per fiets in aan raking met een autamobdel, waardoor hy van zyn rijwiel stortte en een hersenschudding en söhedelfraotuur bekwam. In bewusteloo- zen toestand naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd, bleek zijn toestand hoogst zorgelijk en is hij dan ook in den nacht overleden. Het is gebleken, dat de chauffeur van die auto aan het ongeval geen sohuM heeft gehad. Ingerekend. De Bussumsdhe politie is er in geslaagd de hand te leggen op de personen, die daar in den laatsten tijd op vyf verschillende plaat sen hebben ingebroken en diefstal pleegden. Het zyn twee ongeveer 20-jarige jongens uit Bussum. Zy worden heden ter beschikking gesteld van de justitie. I Goed afgeloopen. Met een geweldigen knal vloog Dinsdag middag, terwyl het bedryf in vollen gang was, het groote vliegwiel van de ijzerwaren- fabriek Astra" te Weenum by Apeldoorn uiteen. Projectielen van meer dan 500 kilo zwaarte zochten en vonden een uitweg door het dak en den muur, waar zy op een afstand van 100 200 meter in het bouwland terecht kwamen. Wonder boven wonder is niemand by dit ongeval gekwetst; alleen de nwiihlnis* liep een geringe hoofdwond op. Vlak voor de fabriek was een ploeg spoorwegarbeiders bezig, die zich plotseling ter aarde wierpen en het er allen ongedeerd afbrachten. Vergeetachtig. Een dame is by de Rotterdamsche politie aangifte wezen doen, dat zy in een rijtuig van de Zuid-Holl. Electr. Spoorweg-My., waarmede zy Maandag te halftien uit Den Haag was vertrokken, een pakje had laten liggen, inhoudende 1 platina «nmband met 19 briljanten, 1, gouden armband met paarlen en diamanten^ 3 gouden ketting-armbanden, 1 hanger van platina met briljanten, 1 platina halsketting, 1 'broche met saffier en briljan ten, 1 broche, 1 platina broche, 1 groeten saffier, 1 paarl, diamanten, 1 gouden lorgnon» 1 goudien ketting, 1 gouden hamdtasch met beugel met saffieren bezet, 1 gouden dames- ring met briljanten» 1 paar platina heetren manchetknoopen. Bergen en dalen Van uit Oranjewoud werd wor eenlgen tijd een zijden sjaal per brief verzonden, doch bereikte de geadresseerde niet. Een Ingesteld onderzoek leidde tot niets. Toevallig zit de geadresseerde in de tram tegenover een be steller met zyn meisje, die oen sjaal draagt. „Precies mijn sjaal", denkt ze. doch verstan dig zegt ze niets, doch noteert 'het nummer op bestellers kraag. Fluks naar de Haagsche politie, die, nu een draad in handen, den ver- moedelyken dief verhoort, die, in het nauw gedreven, bekent en achter slot en grendel is gezet. Stierenjacht te Rotterdam! Op het terrein van het station D.P. brak Dinsdag een jonge stier los. Het dier liep de spoorlyn op en men achtervolgde het beest met een.lokomotief. Het liet zich echter niet vangen en een rijwielagent, die ©enige schoten op den stier lustte, maakto hem zóó verschrikt, dat het beest over het perron en uit het station rende en de straat- op ging. De agent sprong in een auto en ging zoo het dier achterna. Het was een helsch kabaal en wie weet wat de gevolgen zouden zyn geweest van deze moderne jacht, als niet een boer de goede oplossing had gevonden. Hy beweerde dat de „kwaow- ste" man kalm wordt by een lief jong meis je, „en dat moet je ook by 'n stier doen", zei-ie. IDe boer bracht een koe in de nabyheid van den dollen stier en zie, het driftige beest ging heel zoet en lief naast het koetje loopen. Toen sprong de agent uit z'n auto, bergde z'n revolver op en nam de stier meel Een der motorbooten van Gebr. Koster is, door den hoogen golfslag, in het Sparendam mer Gat met een lading pnlp naar de diepte gezonken. De beide manschappen die aan boord waren, wisten zioh gelukkig nog by- tyds in veiligheid te brengen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3