JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA ZATERDAG AANBI EDI NG VROOM DREESMANN. Eerste Blad. ZUINIG GEMEENTEBEHEER. No. 5326 ZATERDAG 20 NOVEMBER 1920 FEUILLETON. RANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: HelderBche Ct. per 8 mnd. 1,60, franco p, poet ƒ1.70. Buitenl. ƒ2.60 ArOAft -1.06 1.30 Zondagsblad Modeblad 0.571/», 8 8 - ..0.95/ „1.05. Jj0S8e nummers der Courant 4 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Interc. Telefoon 50 Post-Girorekenlng No. 16066. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater Nov. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: Zondag 21 a. 1.39 a. 1.35 7.33 3.58 2.45 3.45 Maand. 22 9 2.4 9 2.45 7.35 3.57 3.50 3.5 Dinsdag 28 9 2.33 9 3.59 7.36 3.56 5.5 5.55 Woensd.24 9 3.6 9 5.15 7.37 3.55 6.5 6.50 Dond.d. 25 9 3.47 9 6.32 7.39 3.54 7.— 7.35 Vrijdag 26 9 4.38 9 7.46 7.41 3.53 7.50 8.20 Zaterd. 27 9 5.40 m. 8.52 7.43 3.52 8.40 9.— Ingezonden mededeellng. m. In ons eerste artikel maakten we de op merking, dat het voor en buitenstaander niet zoo eenvoudig is inzicht te krijgen in de fei ten, die voor een goede beantwoording der vraag of bezuiniging mogelijk is, zouden moe ten worden gekend. Daarvoor dient men toch in de eerste plaats te weten wat een bepaalde zaak kost en dit juist is zoo moeilijk uit de gemeente-begrooting op te diepen. Wij zouden geen aanleiding vinden die op merking te herhalen, ware het niet, dat een der laatst verschenen nummers van „De Gemeentestem" die uitspraak nóg eens komt versterken. Natuurlijk konden ook daarin bijna geen nieuwe gezichtspunten ten aan zien der onvolkomenheid der begrooting wor den ontwikkeld, omdat, gelijk in het artikel wordt opgemerkt, reeds dikwijls over een ver beterde financieele administratie der gemeen ten is geschreven en van verschillende zijden pogingen zijn aangewend om tot een betere en rationeele boekhouding te geraken. De fouten, die de Gemeentebegrooting aankle ven, worden in de Gemeentestem nog eens scherp belicht. Het zou niet moeilijk vallen de gekozen voorheelden met talrijke te ver meerderen. Wijl echter de motiveering steeds op hetzelfde zou neerkomen, veroorloven wij ons op enkele van de meest sprekende feiten aan meergenoemd artikel van de Gemeente stem ontleenen. De begrootingen, aldus de Gemeentestem, zooals die volgens de door Gedeputeerde Staten voorgeschreven modellen' moeten wor den opgemaakt, geven geen goed overzioht van de uitgaven der gemeenten en de daar mede verband houdende ontvangsten. Laten wij b.v. de kosten van het lager onderwijs noemen. De kosten van jaarwedden, leermid delen, onderhoud van schoollokalen, enz. zal men wel bijeen vinden, doch de uitgaven we gens rente en aflossing van voor schoolbouw aangegane leeningen moeten onder een ander hoofdstuk der begrooting worden gezocht Bij de ontvangsten zijn de schoolgelden en de rijksbijdrage onder versohillende hoofd stukken genoemd, terwijl voo? een juiste be oordeeling nog weer bij den post der rijks- uitkeering volgens de wet van 1897 moet worden nagegaan hoeveel in verhand met de rijksbijdrage krachtens de lager onderwijs wet op de rijksuitkeering wordt ingehouden. Onderhoud van gebouwen wordt soms op één postverantwoord, zoodat daaronder de bosten wegens gebouwen voor den dienst van openbare werken, voor politie, voor brandweer, enz. zijn begrepen, terwijl de overige uitgaven voor die 1 diensten onder andere hoofdstukken worden geboekt. En verder: Indien men onder de ontvang sten de opbrengst van opcenten op grond- en personeele belastingen ziet, moet men er op bédaobt zijn, dat onder de uitgaven zullen voorkomen de vergoeding voor inning der opcenten en het aandeel in de kwade posten. Wij zullen het bij deze enkele voorbeelden laten om nog een oogenblik stil te staan bij door HULBERT FOOTNER. voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. o 28) Dit was hun einddoel. Om af te stijgen moesten zij de rots .oversteken naar een stuk grasgrond aan den anderen kant. In stinctmatig bleven zij eerst nog even dra len om te kijken. Jack, Mevrouw Worsley, Linda, Vassall, Sir Bryson én Baldwin Ferrie gingen dus in deze formatie naast elkaar staan, terwijl zij er zorg voor droe gen, hun paarden veilig op een voet of tien van den kalen rand te houden. Het tafreel stroomafwaarts was het mooiste; hier weken de steile, bruine rotswanden een weinig terug, en in het midden van den stroom verhief zich een hoog rotseiland, als een toren, gekroond met prachtige sparren. Garrod, die achter de anderen was gaan rijden, kwam nu van tussclien de boomen te voorschijn naar het platte rotsplateautje. Zijn paard leek onrustig. „Ik zou maar liever afstijgen en hem aan de hand er over leiden," zeide Jack over zijn schouder. Als Jack Garrod goed had aangekeken, zou de blik in 's mans oogen hem zeker ge waarschuwd, en hem er toe bewogen heb- de pogingen, die zijn aangewend en ook in de Gemeentestem worden aanbevolen, om zooveel mogelijk aan de bezwaren tegemoet te komen. Tegemoet te komen onder onze huidige wetgeving. Immers, zooals wjj reeds eerder hebben opgemerkt, zal een eventueele aanvaarding van de voorstellen der Staats commissie tot herziening der Gemeentewet vanzelf reeds de noodige verbeteringen bren gen. Voorgestaan wordt dan. een betere groe peering der uitgaven en de daarmede ver band houdende inkomsten in een afzonderlijk overzicht, die als bijlage aan de begrooting kan worden toegevoegd. In een dergelijk overzioht moeten dan bui ten beschouwing blijven "de z.g. stelposten, dat zijn posten, die men zoowel onder de uit gaven als onder de ontvangsten aantreft, maar die op het eindcijfer der begrooting wel bezien geen invloed mogen uitoefenen. Indien b.v. aan het Gasbedrijf een voorschot in de gemeentekas wordt toegekend van 10.000, dan zal het eindcijfer der begroo- tingsultgaven met 10.000 moeten worden verhoogd. Maar diezelfde 10.000 staan ook onder de ontvangsten vermeld, zoodat, wan neer dergelijke voorschotten veelvuldig voor komen en dit zal bij een eenigszins groote gemeente noodzakelijk het geval zijn, uit de begrooting een geheel onjuist beeld worden verkregen van de werkelijke finencieele po sitie der gemeente. Een overzicht als hier bedoeld achten wij ook voor onze gemeente van het grootste belang. Niet alleen voor ieder, die belang stelt in de publieke zaak, maar meer in 't bijzonder in het belang onzer raadsleden. Dezen, die telkens opnieuw wor den geroepen hun medewerking te verleenen aan het besturen van de gemeente, mogen verlangen, dat zjj althans in de gelegenheid worden gesteld kennis te dragen van de fei ten, waarover zjj straks zullen moeten oor- deelen. Wjj houden ons ervan overtuigd, dat geen van de leden van den raad er iets on vriendelijks in zal zien, wanneer wij ook hen rangschikken onder degenen, voor wie de begrooting in veel opzichten een gesloten boek blijft. Zjj is dat per slot van rekening voor een ieder, omdat zij niet meer kan geven dan krachtens de officieele modellen wordt geboden. Met een meer overzichtelijke groepeering der uitgaven alleen komt men er evenwel niet. Naast een doelmatige rangschikking van de begrootingscijfers bepleiten" wjj een betere bewerking van de financieele resul taten der gemeente. Wat zegt ons het jaar verslag? Wie leest, ja, wie raadpleegt ooit de jaarlijks terugkeerende dorre opsomming van cijfers en gegevens? En nogmaals, wat zeggen zij ons? Wat staat er in omtrent den voor- of achteruitgang der gemeente, wat omtrent de kosten van een bepaalden tak van dienst? Heeft de in September 1916 te Amsterdam gehouden tentoonstelling op gemeentelijk financieel gebied niet overduidelijk aan het lioht gebracht, dat aan den toestand der ge- meentefinanciën nog niet dié aandacht wordt gewijd, die hij verdient. En thans na ruim 4 jaren is het zooveel beter? Uit het statis tisch zakboekje der gemeente Amsterdam over het jaar 1919 blijkt o.m., dat in de hoofdstad 10.09 per hoofd der bevolking wordt uitgegeven voor onderwijsdoeleinden. Hoeveel bedraagt dit cijfer voor onze ge meente? Indien wjj het wisten en over die zelfde kennis beschikten ten aanzien van een aantal andere uitgaven (armenzorg, politie, brandweer, ziekenzorg, enz.), dan eerst zou ben zelf wat achteruit te gaan en af te stij- gen. Doch hij was op dat oogenblik juist lenig dier over de rots terugkroop, en over bezig een kolenader in de rots aan den overkant aan te wijzen. Geen van allen wist létter precies te ver tellen wat er daarna gebeurde. Garrod steeg niet af, doch trachtte achter de an deren om, door den nauwen doorgang tus- schen de paarden en de dichtbij elkaar staande boomen te rijden. Jack zat los in den zadel, met een arm uitgestrekt. Plotse ling deinsde zijn paard achteruit en trilde onder hem. Met een geschuif van pijn en angst sprong het, dier vooruit, steigerde op den rand van de rots, probeerde wanhopig zich op zijn achterste pooten om te wen denen, verdween met zijn berijder. Men hoorde het breken van takken be neden, en een oogenblik later een doffen smak op de rotsen ver beneden. Geen ge luid ontsnapte aan iemand van het gezel schap. De vreeselijke silhouet van het stei gerende paard op den rand van het niets, had hen doen verstijven tot schrikkelijke houdingen van afgrijzen, en zij keken naar de ledige plaats, alsof zjj het daar nog steeds zagen. Eindelijk uitte Vassall op zachten, vreem den toon een -vloek, en Sir Bryson begon onsamenhangende taal uit te slaan. Hun paarden, aangestoken door de ontsteltenis hunner berijders, wendden zich plotseling eenparig om, en drongen elkaar van de rots af, naar het grasplateautje meer naar achteren. Garrod gleed uit den zadel, en bleef bewegingloos liggen. De paarden die volgden, sprongen over zijn lichaam heen. Een voor een lieten de anderen zich half uit den zadel glijden, of half rollen. Linda Trangmar was de eerste die den grond be reikte, en zij was het ook, die als een klein, een vergelijking mogelijk zijn. Dan eerst zou men kunnen antwoorden op de vragen, ge steld door den tegenwoordigen Secretaris der gemeente Amsterdam, toenmaals Directeur van het Statistisch bureau, in een artikel aan de statistiek en haar beteekenis voor de ge meente-administratie gewijd. Waarom, vraagt hij, zijn de kosten van het onderwijs, van de armenzorg of van de politie hier zoo hoog, daar zoo laag? Ligt de oorzaak daarvan in het verschil van opvatting omtrent de ge meentelijke taak? Is het in sommige gevallen de rijkshulp, indirect of direct verleend, die de kosten doet dalen? Ls hier het beheer zuiniger, daar duurder? Is hier dé technische kennis der leiders grooter dan ginds? De beantwoording tan zulke vragen beteekent verhooging, vermeerdering van de kennis van eigen gestie. Sprekende over zuinig gemeentebeheer, kan de loonpolitiek niet onbesproken worden voorbijgegaan. Twee partijen zien wij hier scherp tegenover elkander staan. De eene, wier aanhangers in de telkens herhaalde loonsverhoogingen een kwaad zien zoo groot, dat zij van elke verhooging afkeerig zioh be- toonen, en de andere partij, voor wie elk voorstel tot loonsverhooging een welkome gelegenheid is om van gulheid te doen blij ken. Zoozeer is deze materie af en toe de alles beheerschende in de gemeentepolitiek, dat eenige afzonderlijke beschouwingen daaraan moeten worden gewijd. Of er op de loonen kan worden bezuinigd? Daarover in een volgend artikel. BUITENLAND. RUSLAND. Wrangei's nederlaag. De „Times" meldt uit Konstantinopel,-dat 20.000 man van het leger van Wrangel thans aan boord van schepen in den Bosporus zich bevinden, wachtend op orders uit Parijs. Volgens een ooggetuige vochten Wrangel's troepen met groote dapperheid en volharding. Hetzelfde blad meldt, dat na de ontruiming van de Krim de plundering op groote schaal is begonnen. Volgeps een bericht van derr correspondent te Konstantinopel van de New-York Herald, zou Trotzky, de minister van oorlog der Bol sjewiki, het bevel hebben gegeven om peu rende 14 dagen in de Krim een schnn.oewind uit te oefenen. Het in elkaar zakken van de strijdmacht van Wrangel is naar thans wordt bekend gemaakt toe te schrijven aan de desertie van die deelen van zijn troe pen, die vroeger tot de Bolsjewiki hadden behoord, onder den druk van 's vijands bom bardement. Een oproep tot de Russen. De Russische politieke delegatie te Parijs, welke wordt gepresideerd door prins Lvof, Maklakof en Tsjaikofsky, heeft een beroep op de Russen openbaar gemaakt, waarin zij zegt, dat het oogenblik om den strijd tegen de bolsjewieken te staken, nog niet is gekomen. Wanneer het front van Wrangel niet meer bestaat, dan resten er nog andere fronten. den vreeseljjken rand heenkeek. Zij zag dat er verscheidene sparren schuin door de toppen dezer boomen heengevallen waren. Ver beneden zich zag zij het doode paard op de rotsen liggen. Het was neergekomen op een steile helling en was naar den water- rand gerold. De drie mannen sloegen haar gade, be vende en hulpeloos. Sir Bryson's beenen begaven hem, en hij ging plotseling op het gras zitten. Kate Worsley kroop op han den en voeten naar Linda toe, en trachtte haar daar weg te krijgen. „Kom mee! Kom meel" fluisterde zij, „het is te vreeselijkl" „Laat me met rust!" zeide Linda scherp. „Ik zie hem nog niet!" Plotseling ontsnapte Linda een doordrin gende kreet. Met inspanning van alle kracht trok Kate haar van den rand weg. „Hij is veilig!" riep Linda uit. Zij klemde zioh aan Kate vast, terwijl zij tegelijk huilde en lachte. De anderen dachten dat het slechte een aanval van zenuwen was. Vassall strekte zich ook op de rots uit en keek, over den rand. Hij stond weder op en schudde het hoofd. High Rock was het hoogste punt van de rots waarop Sij stonden. Het stuk grasgrond, waar de paarden nu vreedzaam graasden, daalde zaaht glooiend van de platte rots af. „Daar is hij!" riep Linda luid, wijzend. Toen zjj de richting van haar vinger volg den, zagen zij Jack's hoofd en schouders boven den rand van het gras uitkomen. Na zich opgetrokken te hebben, kwam hij naar hen toe. Hij ging in het gras zitten en wisoh- te zich het gelaat af. Hij was vreeselijk ont daan, doch wilde dit niet bekennen. Doch aan zijn bleekheid kon hij niets verhelpen. Dit ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (galjard), Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekat) 60 ct. Kleine adv. (gevr,, te koop, te huur) v. 1—4 reg. 60ct„ elke regel meer 10ct. bij voorultb. (adres: Bur. v.d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. Generaal Wrangel door de Bolsjewiki gearresteerd! De strijd tegèn de bolsjewieken wordt voort gezet op de grenzen van het oude Rusland. De verklaring wijst er voorts op, dat nog een andere strijd tegen de bolsjewieken wordt gestreden; een strijd, die niet tegen te hou den is: die van het in opstand verkeerende volk. In de moerassen en de bossohen van Wit-Rusland, in de steppen van de Oekrajine, in de streek van de Wolga, in het oosten en het noorden, overal komen de .boeren in op stand tegen het bolsjewistisch stelsel. Niets zal de eens oprukkende volksmassa tegen houden. De verklaring doet een beroep op de Rus sen om deze beweging te steunen, daar zij steun en leiding behoeft. OEKRAJINE. Een bolsjewistisch offensieft Aan de „Assoc. Press" wordt uit War schau gemeld, dat de Oekrajiners Kiejef en andere steden hebben ontruimd en op den terugtocht zijn wegens het offensief der bol sjewieken. ITALIË. Tegen de extremisten. Romeinsche correspondent van het De „Hbl." meldt d.d. 11 Nov. Het is zeer opmerkelijk, dat bij de jongste verkiezingen de lijst der sociaal-democrati sche candidaten door de massa der arbeiders niet overal is aanvaard, zooals zij door de afdeelingsbesturen der partij was samenge steld. Tt urijn hebben- zeer vele kiezers, die de „roode" lijst stemden, daarvan eerst alle de namen der maximalisten geschrapt, met dat gevolg, dat ook geen enkele extremist aldaar in de raden van gemeente en provincie werd gekozen De socialistische vertegen woordigers, die hier de minderheid vormen, zijn allen „intellectueelen" en gematigden. De hoofdredacteur van de „Avanti" (Turijn- sche editie) was degeen, die van alle candi daten de allerminste stemmen op zich ver- eenigde en in wiens persoon en beleid het proletarische kiezerskorps dus al bijzonder weinig vertrouwen heeft getoond te bezitten! Te Milaan had iets dergelijks plaats als te Turijn, doch op kleiner schaak Dit uitziften der maximalistisohe elementen door de arbei ders zelf is een merkwaardige aanduiding, dat tot in de gelederen van het Italiaansche proletariaat toe de reactie tegen het bolsje wistisch drijven zich doet voelen. ENGELAND. De samenkomst van den Volkenbond. Nadat de zes voorzitters der commissies tot onder-voorzitters benoemd waren, zijn verder tot onder-voorzitter benoemd Isjii (Japan), Van Karnebeek (Nederland), Pueyrredon (Argentinië), Benes (Tsjecho- Slowakije), Foster (Canada) en Octavia (Brazilië). De toestand in Britsch-lndi'è. Woensdag zijn in het Lagerhuis den minis ter voor Itidië, Montagu, een groot aantal vragen gesteld betreffende den toestand in Britsch-Indië. Gevraagd of er maatregelen waren genomen om Ghandi en zijn aanhan gers te beletten opstand in Indië te verwek ken, zeide de heer Montagu, dat men het vol vertrouwen aan de Indische regeering en de plaatselijke regeeringen kon overlaten om alle noodige maatregelen te nemen met betrek king tot den „uiterst gevaarlijken toestand". DUITSCHLAND. De socialisatie van den mijnbouw. Het Hoofdbestuur van den Duitschen alles was in minder dan een minuut geschied. De mannen verdrongen zioh om hem, en bestormden hem met vragen. .,Nee, bezeerd heb ik me niet," zeide Jaok, terwijl tij ieder woord zijn stem moest be- heersohen. „Terwijl wjj over den rand gin gen, gleed ik uit het zadel, en bleef in een spar hangen. Ik behoefde enkel maar langs den stam te klimmen, en langs het plateau naar het gras te loopen." Hun vragen deden hem onaangenaam aan. Hij stond op, en ter wijl hij zich doodbedaard aan den rand van de rots nederwierp, keek hij er overheen. „Kom terug! Kom terug!" steunde Linda. ,JDö arme stakker!zeide Jack, zch. afwen- dend. Toen hij terugkwam, wierp Linda, die zich aan de omvattende armen van Kate ont- worstelde, hem smeekende blikken toe. Jack keek haar aan en bleef staan. Inplaate van de wereldache, kleine ooqutte, waarvoor hij haar tot nu toe had aangezien, zag hij een vrouw voor zich, die hem haar ziel aanbood door haar oogen. Het gezicht verontrustte hem en deed hem beven. Het kwam op een oogenblik van hooge emotioneel^ spanning. Hjj beantwoordde haar blikken en eenige oogenblikken lang liefkoosden hun blikken elkaar, zonder dat zij letten op de tegen woordigheid der anderen. Als Kate haar niet zoo stevig had vastgehouden, hgd Linda zioh onmiddellijk in zijn armen geworpen. „Wat denk je wel dat je paard deed schrikken?vroeg Sir Bryson zeker vopr de twaalfde maal. Jack haalde de schouders op. „Waar ls Garrod?" vroeg hij plotseling. Ze hadden Garrod totaal vergeten. Zij von den hem een eindje verder in het gras lig gen. Hij was in zwijm gevallen. Het gaf hun Sebastopol, 19 Nov. 1920. Juist toen Gene raal Wrangel zioh in veiligheid wilde stel len, door scheep te gaan, werd hij door een voorhoede der bolsjewiki's, onder aanvoe ring van Trotski omringd. Geef u over, Generaal, aldus donderde Trotzki zijn gevallen tegenstander tegemoet, gij hebt het spel verloren, gij zljt in onzen macht! Helaas, antwoordde Wrangel, het is maar al te waar, wij hebben onzen plicht gedaan, maar het moet erkend, gij hebt mij en mijne troepen als het ware uitgekleed, zie mijn uniform, vol gaten! Uniform? Deze zal niet meer noodig zijn, generaal, antwoordde Trotzky honend. Wij hebben besloten u voorgoed van den krijgs mansstand vervallen te verklaren, nooit zal een uniform meer uwe lendenen omgorden! De Sovjet gelast u onmiddellijk soheep te gaan en u een burger-pak, alsmede een prima ulster bij de firma I. Grunwald in den Helder, Keizerstraat 116, aan te laten meten. U moogt 60 gulden voor die ulster besteden. Magnifieke afwerking, kameraad! De sovjet wenscht ju en uw troepen niet uit te kleeden, allen kunnen naar Grunwald, Keizerstr. 116, (bovenwinkel) gaan en daar op onze kosten* een jas laten aanmeten. Dit zal de straf zijn voor u en uw uitgekleede troepen. 'Voor zoo'n straf houd ik mij aanbevolen, juicht Wrangel, Trotzky de handi drukkend, gij zijt een grootmoedig tegenstander, fijn hoor, een jas bij de firma L Grunwald, ver beeld jel Burgers van den Helder, komt ook bij ons uw kleeding naar maat koopen, nergens zoo goedkoop en degelijk. (Adv.) Mijnwerkqrsbond heeft, naar de „Vorwarts" mededeelt, tot rijkskanselier Fehrenbach een open brief gericht, waarin gezegd wordt, dat de mijnwerkers, bezield door den goeden wil om de verplichtingen, die de rijiksregee- ring te Spa op zich heeft genomen, naar beste krachten te helpen vervullen, en bovendien in het eigen land den kolennood te verminde ren, besloten hebben ook verder overwerk te verrichten. Zij verklaarden zich hiertoe, in dachtig aan de hernieuwde belofte der regee ring, de zoowel in de socialisatiewet van 23 Maart 1919 als in de grondwet in uitzicht Ingezonden mededeellng. DRIE BELANGRIJKE VRAGEN. Worden nier-waarschuwingen begrepen? Beseft men bet gevaar? Zou het niet ver standig zijn om een bewezen weerstands methode aan te nemen? Rugpijn, duizeligheid, prikkelbaarheid, sla peloosheid, urinekwalen, zenuwoverspanning, loome dagen en slapelooze nachten, stijve en gezwollen gewrichten en pijnlijke spieren dat zijn de waarschuwingen. En gewaar volgt spoedig, want verwaarloozing doet ernstiger verschijnselen ontstaan als rheumatiek, vor ming van steen, spit, ischias, graveel, mer en blaasontsteking, waterzucht en urine zuur-vergiftiging. De weestand hangt af van de volkomen filtratie van het bloed door de werkzaam heid der nieren. Alles zou goed gaan, indien de regels van de natuur: gezond verstand, eenvoudig voedsel en geregelde gewoonten, werden toegepast. Maar rondiuit gezegd, krijgt de natuur geen voldoende kans. De nieren worden vaak tot de grens van uitput ting overspannen, en dan pas denkt men na. Draal niet in twijfel. Vermijd de gevolgen van verwaarloozing. Behoed de nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Zjj verster ken de nieren, lenigen de blaas, en hun wer king doet de verschijnselen, door verzwak king van deze organen veroorzaakt, ver dwijnen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let er op, dat de handteekenlng van James Foster op de doos voorkomt), zijn te Helder verkrijg baar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 93, 1.75 per doos. geschokte zenuwen eenige afleiding, en lang zamerhand herkregen zij -hunne kalmte. Kate V orsley en Vassall deden hun best om Garrod wedét- bij te brengen. Jack, de hevi- gen weerzin voelde om hem aan te raken, reed naar het laatste riviertje dat zij hadden overgestoken, terug om water. Toen Garrod het bewustzijn herkreeg, was de schok, die zijn verward brein ondervond bij het vóór zioh zien staan van Jack, en de mengeling van berouw en verliohting, pijn lijk om te zien. Hjj haspelde uitfleg, veront schuldigingen en zelfbeschuldigingen door elkaar; geen van allen wist er een touw aan vast te knoopen. „Schei toch uit," zeide Jack, en wendde zich af. „Ik geef je immers heele- maal de schuld net. Ik had dlrct, iedereen moeten laten afstijgen. Het was mijn eigen schuld." Dit geloofde hij op dit oogenblik werkelijk. Het was een erg gekalmeerde optocht die zich naar het kamp terug begaf. Terwijl zij de helling van een van de diepe insnijdin gen beklommen, en hunne paaren aan de hand leidden, bevonden Jack en Linda zich alleen. ,,Ik verzeker u dat het een raar gevoel is, zoo door de ruimte te vallen," zed.de Jack met een somberen glimlach. „Ik heb m'n heele leven tijdens mijn val doorleefd. Beneden me zag ik lederen steen die op me wachtte om me te verpletteren, op ziohzelf. En in die eene seconde vóór ik den boom vastgreep, herinnerde ik me alles wat er met me ge beurd is van <jat ik een kind was af." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1