MIME COURANT hukt raiisliïii!mik KLEEDING NAAR MAAT. ALG. COÖPERATIE. Tweede Blad. VAN ZATERDAO 20 NOVEMBER 1920. PLAATSELIJK NIEUWS. Ingezonden mededeellng. PRIMA COUPE EN AFWERKING. De Loonraad baseerde al zijn loonen op Bjj het Woensdag te 's-Gravenhage gehouden examen slaagden voor tweeden officier groote stoomvaart de heeren M. Ie Mahieu, G. Duinker en F. Ekamp alhier. Een onderscheiding. De heer Michels is .door 'Ged. Staten be noemd met ingang van i Jan. 1921 tot Voor zitter van de Commissie van Bestuur van het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort (vroe ger genaamd „Meerenberg") ter venvaiging van den heer Jhr. Mr. D. E. v. Lennep, die. als zoodanig bedankt heeft. In dit gesticht worden ongeveer 1300 krankzinnigen verpleegd, terwijl bovendien een 600 man personeel aanwezig is. Voor zeker een bijzondere onderscheiding. In verband hiermee zal de aanwezigheid aldaar en te Haarlem ook door andere werk zaamheden meer en meer noodzakelijk wor den, zoodat het niet onmogelijk is, dat de heer Michels zich meer Zuidelijk in' de pro vincie zal moeten vestigen. Economische Commissie. Gisterenavond vergaderde ten raadhui ze de „Commissie voor verbetering van den Eco- nomischen toestand der gemeente Helder", onder voorziterschap van den Burgemeester der gemeente, den heer W. Houwing. Afwezig waren, met kennisgeving de hee ren Van Willigen, De Klerk, Zuidervliet, Van de Bilt, Van der Vet, Oud, Grurrwajd, De Vries en Kossen. De secretaris, de heer A. W. Michels, leest de notulen der vorige vergadering, welke zon der op- of aanmerking wonden goedgekeurd en vastgesteld. Spr. doet vervolgens een aantal mededee- lingen omtrent de werkzaamheden der Com missie. Door gebrek aan medewerking zijn de tentoonstellingsplannen voorloopig van de baan. Een auto-verbinding met Huisduinen bleek voor 1920 niet meer mogelijk. Aan gaande den naam der gemeente werd op de verschillende spelling de aandacht der regee ring gevestigd. De plannen omtrent eene ijs fabriek zijn thans in handen van het gemeen tebestuur. Inzake het verkrijgen van indus trieterreinen is tot nu toe vergeefs getracht grond ter beschikking te krijgen. De gemeen te is voorts geadviseeïd omtrent instelling der langzamerhand hier opgeheven vice-con- sulaten. Door het plaatsen van artikelen in verschillende bladen is de aandacht op de ge meente als bad- en havenplaats gevestigd. De Commissie verleende voorts tpedewer- king aan de reclame-winkelweek en stelde een ipedaille beschikbaar. Het Dep. v. d. Maatsch. v. Nijverheid werd voor 5 lid van het Veiligheidsmuseum te Amsterdam. Ver schillende conferenties hadden plaats, die, hoewel nog niet tot positief resultaat leiden de, de relaties met industrieele en handels kringen hebben voorbereid en versterkt. Met aanvankelijk gunstig resultaat is eene verbin ding verkregen met een combinatie Coöp. Exportslachterij ^e Alkmaar. Tenslotte deelt de secretaris nog mede, dat de Kern-commissie sedert Maart 12 maal ver gaderde, dat haar samenstelling gewijzigd werd, omdat de sub-commissies practisch niets deden, en dat de begrooting voor 1921 aan het Gemeentebestuur is aangeboden. Voor 1921 wordt een subsidie van 4O0ogevraagd. Deze mededeelingert werden voor kennis geving aangenomen. Daarna worden besproken de plannen in zake Huisduinen. Volledigheidshalve deelt de Voorzitter in t kort de wordingsgeschiedenis hiervan mede. Bekend is het ontworpen plan van een badhotel in de Donkere Duinèn, welk plan echter te kostbaar bleek, zoodat men dit moest laten varen. Een plan voor een villa park aldaar, moest ook vervallen daar even eens de exploitatie te duur werd. De Rot- terdamsche Maatschappij „Zomers Buiten" wilde een 10-tal villas bouwen indien de ge meente het geld verschafte. Later bleek de maatschappij van de exploitatie af te zien, hetgeen vanzelf eene groote teleurstelling was voor de Econ. Commissie. Staande de onderhandelingen werd dt Commissie attent gemaakt op de opheffing van de z.g. erboden Kringen". Deze zijn thans bijna geheel verdwenen, en in dit sta dium meende men liever, wat de badhuisplan nen betreft, wat dichterbij te moeten blijven. Het gemeentebestuur wendde zich tot de re geering voor erfpacht der duingronden nabij de Waterleiding. Men meende allereerst de hand te móeten leggen op het Badhuis, als loo- nende exploitatie. Dat is gelukt; de Commis sie heeft thans de koop van het badhuis in handen tot 1 Febr. De bedoeling is dezen avond in principe eene N. V. te stichten tot exploitatie van de badplaats Huisduinen. Van het Dagelijksch Bestuur der gemeente werd de toezegging verkregen, dat tot een bedrag van 100.000.een rente van 5 pet. door de ge meente gegarandeerd wordt, behoudens goed keuring van den raad. Allereerst zal natuur lijk voor een goede verbinding met de stad gezorgd moeten worden en een betere exploi tatie van het badhotel. De heer Jac. Bakker meent, dat zoo één voorstel kans van slagen heeft, het wel dit is. Hoe stelt zich echter de Kerncommissie voor aan het noodige kapitaal te komen? De ge meente zal 5 pet. garandeeren, maar neemt zij ook deel in het aandeelenkapitaal? De Voorzitter meent, dat een derge lijke exploitatie uitteraard van particulier kapitaal moet komen. Indertijd is door een paar Huisduiners het bestaande paviljoen op gericht en dat is toch altijd kunnen blijven be staan. In de laatste jaren, na het verdwijnen van de tram, wordt het wat minder, maar bij intensievere exploitatie zal het wel beter gaan. De heer M e y e r vraagt hoe men zich voor stelt deze zaak te regelen? De oo'rzitter: De Kerncommissie wil de zaak overdragen aan een Vennootschap uit de burgerij. De heer N ij p e 1 s heft met genoegen het gesprokene gehoord. We zijn thans bezig met het leggen van den eersten steen van een be- hoórlijk badhotel, 't Was vroeger altijd de Kringenwet, die de zaken belemmerde, dat is thans natuurlijk beter geworden. Nu de ge meente het badpaviljoen kan koopen is' een begin gemaakt met de stichting van een goed badhotel. Komt strakj een betere verbinding, dan heeft Huisduinen meer cachet en zal het gemakkelijker zijn ook kapitaal van buiten te krijgen. Spr. stelt voor het aandeelenkapitaal in zoo veel mogelijk coupures te geven, opdat zooveel mogelijk inwoners mede kunnen doeii aan dé oprichting. Als bovendien de gemeente 5 pet. garandeert, zal dat zeker medewerken tot de stichting, want dan weet men dat er geen verlies geleden wordt. E11 zeer zeker zal dan het kapitaal van buiten ook bereid zijn deel te nemen. De heer Michels heeft/ van ver schillende lichamen, aan wie advies ge vraagd is, den indruk, dat, indien men met speciale planrien komt, deze plannen zeer zeker zullen worden gesteund. (Speciaal van de Comm. v.h. hotelwezen uit de Ver. v. Vreemd. Verk.). 'Ook de N.V. Badhotel Vlie land heeft met belangstelling de plannen ge hoord en wil daar gaarne over praten, zoodat men voor steun van buiten niet bevreesd be hoeft te zijn. De heer M e y e r vraagt of aan particulie ren ook gelegenheid gegeven wordt te bou wen, en de Voorzitter antwoordt, dat dit in derdaad de bedoeling is. De heer Biersteker dringt er op aan spoed te Triaken. Vóór 1 Februari moet eene beslissing zijn genomen omtrent de plannen tot stichting eener vennootschap. Dan kan men daarna deze plannen uitbreiden, Met het plan tot stichting van een vennootschap hangt samen het*vraagstuk eener goede verbinding. Ook de beslissing van den Raad moet zoo spoedig mogelijk afkomen, nog vóór eene eventueele vergadering tot stichting eener Vennootschap. De heer Adriaanse meent dat het voor den Raad wel moeilijk is te besluiten, indien nog niets bestaat. Men kan aandeelhouders trachten te krijgen en dan onder beding van goedkeuring door den Raad van de g&rantie. De Voorzitter zet eenige bezwaren uiteen, die hieromtrent bestaan. Op de ver gadering van a.s. Dinsdag kan dit punt niet meer in behandeling komen. De heer Biersteker wijst er op, dat de mogelijkheid bestaat, dat de Raad zijn goedkeuring aan het voorstel onthoudt en dan is al het werk vergeefsch. Hierover wordt nader van gedachten ge wisseld. Getracht zal worden zoo spoedig mo gelijk 's Raads beslissing te verkrijgen. Met alg. stemmen wordt dit punt aangenomen. Het volgend punt betreft de reclame. De heer Michels deelt hieromtrent mede, dat het noodig is, reclame voor de badplaats Huisduinen te maken. Men kon vroeger de menschen niet onder dak brengen; dat zal nu beter worden. De bedoeling is in het yoorjaar van 1921 een Gids voor den Helder 'uit te geven, en dien op ruime schaal te verspreiden. Als tweede middel is de aanmaak van een film, die gratis aan de bioscopen zal worden verstrekt. Ten slotte is nog bij de begrooting gere kend op meerdere reclame voor de haven. Dat is uitteraard moeilijker, omdat dit alles nog in de verre toekomst ligt. Pogingen zijn ge daan om de aandacht t^ vestigen op aanwezi ge industrieterreinen, doch die zijn nog niet gelukt. Men zal trachten in den vorm van een geschrift de aandacht op de havenplaats te vestigen. De heer N ij p e 1 s vraagt of omtrent die industriegronden niet meerdere pogingen kunnen aangewend worden. Er is hier toch zooveel terrein rondom de stad. Kan men dit niet adverteeren in de bladen of op andere wijze de aandacht daarop vestigen? De Voorzitter merkt op, dat de plan nen nog te vaag zijn om eenig resultaat te kunnen hebben. De' heer N ij p e 1 s repliceert. Verschillen de plaatsen adverteeren bouwterrein, laat men dat in den Helder ook eens doen. Nu schie ten we niets op, draaien in een kring rond. De Voorzitter zegt, dat in plaatsen als Amersfoort en Nunspeet' reeds jaren lang grond geannonceerd wordt. Dat ging van particuliere zijde uit. De heer Maters meent, dat men gerust annonceeren kan. Er is voldoende grond en die is billijk te koop. Na ampele discussies hierover wordt door de Kerncommissie de toezegging gedaan de zaak te overwegen. Havenplannen. Hierover is, naar de Voor zitter mededeelt, nog niet veel te zeggen. Po gingen om eene bootverbinding met Engeland te krijgen, zijn nog niet gevorderd. Men ziet wel wat in den Helder, maar eerst als de nieu we spoorverbinding met Friesland er is. De stoomvaartmaatschappijen zien er nog niet veel in. De spoorwegmaatschappijen zelve ma ken bezwaar tegen een aftakking naar de haven, liever willen zij eene verbinding per pont instellen. De Voorz. gaf toen in over weging de verbinding met de Buitenhaven tot stand te brengen. Dit zal nog nader worden overwogen. Gebleken is, dat men wel toekomst in den Helder ziet. De pogingen om eene bootverbinding te krijgen met Engeland worden voortgezet. Een -belangrijk punt is ook de vraag wat er te vervoeren is. De heer Biersteker meent, dat de ha venkwestie het brandende vraagstuk voor onze gemeente i#, waarmede zij staat of valt. Als straks de ïuiderzeeplannen klaar zijn, moet onze haven klaar zijn. Er zijn nieuwe havenplannen, en wij moeten ons in deze spie gelen aan Vlissingen. Men vindt thans in de bladen beschouwingen hieromtrent. Dat moet ook met den Helder gebeuren. Laat ons sa menwerking zoeken met de marine, haar plan is beter dan het plan-Wesseling, dat is ont worpen. Wij moeten bij de regeering en het marinebestuur aandringen iets te doen. Men zie maar eens wat thans in I Jmuiden- gebeurt. De Voorzitter deelt mede, wat in dezen is gebeurd. Het plan-Wesseling zal worden uitgewerkt; het marine-plan is ook besproken. Vlissingen heeft het plan al ge reed; de subsidies zijn ook al verleend. Wij hebben nog geen vastomlijnd plan. Als hier eenmaal vaart is, kan men gemakkelijk aan- toonen, dat een betere haven noodig is. Thans is 'er nog geen vaart, de spoorlijn is er ook nog niet. Over het marineplan wordt nog nader van gedachten gewisseld. De heer Michels doet voorlezing van het rapport van den heer Van Rappard hieromtrent. De heer N ij p e 1 s geeft in overweging zioh in verbinding te stel len met het Departement van Marine, ten einde tot een goed resultaat te geraken. Laten we zorgen, dat we vaart krijgen. Dan kunnen we bij de regeering aankloppen. We moeten de streek ten N. van Alkmaar afwerken en aan alle industrieën en gemeentebesturen vra gen naar de verzending op Engeland en trachten die hier te krijgen. De- heer K o 1 s t e r wijst er op, dat de kwestie is de goedkoopste wijze van verzen ding. Dat hangt dikwijls af van den dag waar op een boot vaart. Het beste was als de ge meente Helder een paar bootjes chartert en die óp Engeland laat varen. De Voorzitter heeft hieromtrent reeds inlichtingen ingewonnen, maar het bezwaar is te groot. Uit verschillende mededeelingen blijkt, dat wel rekening gehouden wordt met het be staan van den Helder als haven. De heer N ij p eJ s meent, dat het goed zal zijn in verschillende bladen in den omtrek de aandacht te vestigen op den Helder. De Kerncofnmissie blijft ook hieromtrent diligent. Daar de rondvraag niets oplevert, wordt de vergadering vervolgens gesloten. Leger des Heils. Naar wij vernemen, zal a.s. Woensdag avond in de zaal van het Leger des Heils, Spoorgracht 38 eene bijzondere samenkomst worden gehouden, waarin als spreker hoopt op te treden» ds. A. E. Van Griethuysen van Huisduinen. Deze samenkomst zal aanvangen om acht uur, tenVijl de deuren reeds open zijn om half acht. Toegang en zitplaatsen zijn vrij voor iedereen. Heyermans' „Ghetto". Zooals per advertentie is aangekondigd, zal het gezelschap Heyermans Woensdag 24 dezer in Casino eene opvoering geven van het bekende Joodsche drama „Ghetto". In dit stuk, dat ook in den Helder reeds p°rH»«- op gevoerd is, en thans zijn 408e opvoering be leeft, spelen mede: mevr. E. -de Boerivan Rijk, Adolf Bouwmeester, Jaap van de Poll, Marie Meunier en anderen. Wij gelooven wel, dat, met deze bezetting, het 408e „Ghetto", ook hier zal trekken. „Vadertje Langbeen". Zou er wel ééD vrouwelijke Nederlander zyn, die „Vadertje Langbeen" niet kent? Zelden is een.boek zoo snel populair geworden als deze geestige roman-in-brieven van de Amerikaan- sche schrijfster Jean Webster. Oorspronkelijk als feuilleton in „Buiten" gepubliceerd, heeft het, in een reeks van herdrukken, ook als boek zyn weg gevonden. De groote bekoring van het verhaaltje is wel de geestige, petillante stijl, waarin de brieven van de heldin geschreven zjjn. Voor zoover wy' kunnen oordeelen, lijkt ons de vertaling uitstekend; het studentikoze en de originaliteit .van Jerusha's brieven zyn goed bewaard gebleven. Het was dus wel verklaarbaar, dat men van dit verhaaltje een tooneelbewerking maakte. De origineele personnagiën, door Webster ten tooneele gevoerd en in Jerusha's levendige brieven tot waarlijk levende figuren geworden, moesten wel aantrekken tot eene bewerking voor het tooneel. Maar zoo'n tooneelbe werking is alty'd eene hachelijke onderneming, omdat men tpr wille van de noodzakelijke intrigue, die het spel tot iets boeiends moet maken, den geest van het niet als tooneelstuk bedoelde werk dikwijls móet veranderen. In het romannetje is het de brillante, schitterende styl van Judy's brieven, die de lectuur zoo boeiend maakt, en het vry slappe intrigne-tje is bijzaak. Origineel is natuurlijk dej vondst van de geheimzinnige verschijning die „Va dertje Langbeen" heet. Van dit allés komt in een tooneelbewerking uitteraard niet zooveel terecht. Degeheimzinnigheid van> Daddy Longlegs is voor den toeschouwer allang geen mysterie méér. Niettemin is uit de tooneelbewerking die Donderdagavond in Tivoli door Het Schouw- tooneel (dir. Adr. v. d. Horst en Jan Musch werd opgevoerd, een vierbedrflvig „^roolyk spel" gegroeid, dat wql bekoren kan en den toeschouwer aangenaam bezighoudt. Bizonder gelukkig was het eerste bedrijf, ®18 WÜ de drie verpleegden onder leiding van Jerusha aan het werk zien, ploeterende en schoonmakende vanwege den „lammen Woensdag". En in het tweede bedrijf is Jerusha reeds de goedleersche studente, Sally Mc Bride haar boezemvriendin en Julia Pendleton beider vijandin. We leeren er Jimmy kennen, Julia's .broeder, die de ver liefde oogen op Jerusha inmiddels gepro moveerd tot Judy richt, en in het derde bedrijf vinden wy ze op de boerderij van mrs. Sempls, waar ook jongeheer Jervie" komt (niet voor Judy natuurlijk!) Het vierde bedrijf i® dej slotscène, ook van het verhaal: Vadertje ernstig ziek, en door bemiddeling van de lieve nicht Pritchard komt alles op zyn pootjes terecht en krygt Judy den man harer keuze en tevens haar Vadertje. Dit bedrijf, was vrij slap. Zooals we zeiden, het talrijke publiek ge noot zicht- en hoorbaar van dit aardige stuk. Greetje Lobo was een geestige Jerusha, die in haar viot spel ontroerende momenten gaf. Alleraardigst waren de vondelingetjes, bekend van Judy's leuke teekenlngen de stijve haar- plekjes naar weerszijden uitstekend, het ge ruite vondelingencqstuum aan. Mevrouw H. Rijken-Van Ryk was de snibbige directrice mrs. Lippett in het eerste bedrijf (zij had een leuse grime gemaakt daarvan 1; de gemoede lijke gezellige boerin mrs. Semple in het derde. Onovertroffen was Van Warmelo als mr. Wy- coff, de als een varken snuivende regent van het John Grier Home. Ook dient nog te worden genoemd Joh. Kaart jr. als de niet zeer snuggere Jack, knecht op de boerderij, terwyl Vadertje zelf, in de persoon van Co Balfoort, door vlot spel bekoorde. Kortom, de talrijke aanwezigen hebben zich, met Judy's wederwaardigheden kostelijk ge amuseerd. Het spel was vlot en voornaam de aankleeding verzorgd, de regie uitmuntend. Het beroemde paard ontbrak, maar de lange beenen in ca.su hun schaduw) verschenen ten tooneele. Eenige der meest typische brieven werden voorgelezen een paar der geestigste teekeningen vertoond. Actie Bakkersbedrijf. yan de zijde van den Christelijken Bond van Arbeiders in de Bedrijven van V oedings- en Genotmiddelen meldt men ons in verband met deze actie tot vernieuwing der Collec tieve Overeenkomst het volgende: Door de Landelijke Werkgevers-organisa ties is naar aanleiding vam het schrijven van 8 November een vergadering belegd, waarin een motie is aangenomen. O. m. is daarin opgenomen de volgende stelling: dat het aangeboden grondloon van zes-en- dertig gulden per week zijnde tachtig cefit per uur voor den minst betaalden volsla gen arbeider.in het bakkersbedrijf alleszins redelijk is te achten, mede in verband met hetgeen in andere en soortgelijke levensmid- delenbedrijven, welke voor de volksvoeding hebben tt zorgen, aan gelijkwaardige arbei ders wordt uitbetaald; Besluit: 1. het grondloon van zes-en-dertig gulden per week onder geen beding te verhoogen; 2. alle verdere wijzigingen, na afloop der besprekingen met de arbeidersorganisa ties in de aangeboden concept-arbeids regeling voorgesteld, zonder, meer af te wijzen. Naar aanleiding daarvan ia het volgende schrijven aan de Bakkerapatroonsbonden toegezonden: Ons Hoofdbestuur nam in hAre daartoe beleg de vergadering kennis van de op 11 November in Uwe vergadering aangenomen motie, waarvan de inhoud ons reeds in de op dien dag gehouden bespreking met U was medegedeeld, en welke motie ons nadien schriftelijk is geworden. Zij nam goede nota van de door Uwe Besturen ter conferentie van 11 November gedane mede- deeling dat voor of op 15 November.de beslissing over het al of niet onderteekenen van de arbeids overeenkomst moet zijn medegedeeld. Evenzoo deed zij dit ten opzichte van Uw be sluit onder teif 2e, waar Uwe besturen mededee- len: „alle verdere wijzigingen, na afloop der be sprekingen met de arbeidersorganisaties, in de aangeboden concept arbeidsregeling voorgesteld, zonder meer af te wiizen". Het Bestuur was vao oordeel dat waar mede daardoor, onzen Bond gesteld is voor de vraag, al of niet teekenen van de arbeidsregeling, zii bij de beantwoording daarvan alleen heeft te b£ oordeelen wat in 't gegeven geval het meest in het belang is van de arbeiders in het bedrijf; dat ons bestuur volkomen blijft handhaven de bezwaren tegen de arbeidsregeling als in het U gezonden schrijven van 8 November opgenomen; dat Uwe motie evenwel geen afdoende beant woording geeft aan de in bedoeld schrijven van 8 November gestelde voorwaarde tot aanvaarding van de arbeidsregeling. Zij heeft daarbij zeer ernstig overwogen dat Uwe besturen zeer uitdrukkelijk hebben uitge sproken alleen dan deze arbeidsregeling te zullen invoeren, indien deze door alle bij de onderhan delingen betrokken arbeidersorganisaties zou zijn aanvaard; dat mede ook door deze verklaring een niet aanvaarding het gevolg met zich zal brengen dat in onderscheidene plaatsen een eenmaal verkre gen regeling van de bedrijfsverhoudingen en rechtspositie voor de arbeiders zou worden prijs gegeven. Op grond van bovenstaande besloot zij U te berichten dat zij, onder verwijzing naar het U gezonden schrijven van 8 November bereid is, zij het onbevredigd, deze arbeids regeling te teekenen, alsook om op grond van de in Uwe motie gevraagde verklaring, op organisatorisdhe wijze mede te werken aan de goede functioneering van,het door Uwe Besturen voorgestelde Kindertoeslag fonds. Verslag der Gemeente Arbeidsbeurs over de maand October 1020. Mannen. Aanvragen van werkgevers kwamen in om: 1 broodbakker, 2 ookeskloppers, 1 electro- monteur, 14 fakkeldragers, 22 grondwerkers, 1 kantoorbediende ben. 18 j., 1 loopjongen ben. IJS j., 76 losse-werklieden, 1 puinklop- per, 1 steenbikker, 2 stokers, 1 schilder, 2 transportarbeiders, 2 timmerlieden. Totaal 126 personen. Aanbiedingen kwamen in van: 1 banketbakkersleerling ben. 18 j„ 1 brood bakker, 1 oonstructie werker, 1 correspon dent, 1 controleur, 2 electro-monteurs, 25 grondwerkers, 2 incasseerders, 4 kantoorbe dienden, 4 kantoorbedienden ben. 18 j., 1 keurmeester, 1 kellnear, 99 losse-werklieden, 3 losse-werklieden ben. 18 j., 1 loopjongen ben. 18 j., 1 loodgietersleeriing ben. 18 j.„ 1 meteropnemer, 2 metselaars, 1 motorher steller, 1 meubelmaker, 1 matroos, 3 opper lieden, 1 opperman ben. 18 j., 1 reiniger, 3 reiziger, 3 smeden ben. 18 j., 4 schilders, 4 stokers, 1 straatmaker-handlanger ben. 18 j., 2 smid-bankwerkers ben. 18 j., 6 timmerlie den, 8 timmerlieden ben. 18 j„ 3 transport arbeiders, 1 voerman, 5 volkgtellers, 1 zak- kennaaier. Totaal 192 personen. Geplaatst werden: 1 broodbakker, 2 ookeskloppers, 14 fakkel dragers, 22 grondwerkers, 1 huismeester. 1 kantoorbediende ben. 18 j., 1 loopjongen ben. 18 j., 75 losse-werklieden, 2 metselaars, 1 pumklopper, 1 steenbikker, 1 schilder, 2 sto kers, 2 transportarbeiders, 11 timmerlieiaen. Totaal 137 personen. Vrouwen. Aanvragen van werkgeefsters kwamen in am: 3 degdienstboden, 5 dagmeisjes ben. IS j.. 5 dienstboden intern, 1 kantoorbediende ben. 18 j., 1 keukenwerkmeisje, 1 lingerie-naai ster, 1 tweede meisje ben. 18 j., 6 werksters, 1 winkeljuffrouw ben. 18 j. Totaal 24 per sonen. Aanbiedingen kwamen ln van: 1 Aardappelschilster, 2 dagdienstboden, 4 dagmiesjes ben. 18 j., 5 dienstboden intern, 1 kantoorbediende, 1 keukenwerkmeisje, 1 (lingerie-naaister, 1 wasohvrouw, 10 werk sters, 1 winkeljuffrouw. Totaal 27 personen. Geplaatst w,erden: 1 dagdienstbode, 2 dagmeisjes ben. 18 j., 2 dienstboden intern, 1 huisbewaarster, 1 keukenwerkmeije, 1 wasohvrouw, 6 werk sters. Totaal 18 personen. BINNENLAND. Het ontwerp op de gemeente-belastingen. CDe voornaamste bepalingen van het wets ontwerp „tot verruiming van het gemeente lijk belastinggebied", zooals zij luiden na aanneming door de Tweede Kamer, zijn de volgende. Als nieuwe belastingen kunnen worden ingevoerd: le. Een „betterment-tax" op gebouwde en ongebouwde eigendommen, jaarlijks te heffen gedurende hoogstens 30 jaar. 2e. Een belasting op bouwterreinen, tot I een half proc. der verkoopwaarde. 8e. Een zakelijke belasting op bedrijven (kantoren en winkels inbegrepen, doch sta tions uitgezonderd), waarin minstens 10 ar beiders werkzaam zijn, die minder verdie nen dan een door de Regeering vast te stel len bedrag. Ook publiekrechtelijke bedrij ven vallen onder deze heffing. Zij wordt ge heven van het geheele aantal arbeiders, en bedraagt hoogstens 12 per arbeider. 4e. Een belasting op verzekering tegen brandschade, of een overeenkomstige hef fing van niét verzekerde goederen. 6e. Een belasting op logeergasten in hotels en pensions (bij verblijf van minstens een- week). 6e. Een belasting op reclame (die in nieuwsbladen en tijdschriften uitgezonderd). 7e. Opcenten op de (Rijks-) inkomsten en de vermogensbelasting (tot een gelijk ge tal op alle aanslagen), benevens op andere belastingen, die daartoe bij de wet vatbaar worden verklaard. Maximum-aantal opcen ten honderd. De opcenten op de Rijksin komstenbelasting mogen echter niet worden geheven, indien de eigen gemeentelijke in komstenbelasting progressief ingericht is. De gemeenten, die opcenten op de Rijksin komstenbelasting heffen, kunnen daarop maandelijksche voorschotten krijgen. Evenals thans .mogen worden geheven: le. De opcenten op de grondbelasting (deze mogen in1 dezelfde verhouding van thans verdubbeld worden). 2e. Retributies voor bewezen diensten. 3e. De opcenten op de personeel e belas ting, tot een gelijk aantal voor alle aan slagen. Een hooger aantal opcenten dan 80 is pas geoorloofd, wanneer de opcenten op de grondbelasting tot het maximum opgevoerd zijn. 4e. De belasting op honden. 6e. De belasting op publieke vermakelijk-' heden. 6e. Het z.g. straatgeld. 7e. De gemeentelijke inkomstenbelasting. De evenitueele progressie is echter verruimd: geen „toeneming" van bet inkotmpn mag zwaarder worden belast dan met twee en een half tot nu toe tweemaal het percentage, geheven van een belastbaar inkomen gelijk aan twee tot nu toe anderhalf maal de kleinste som voor noodzakelijk levensonder houd. Deze aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud wordt door de wet niet gelimi teerd. De gemeentelijke inkomsten-belasting wordt geheven door de Rijks-administratie; telkens voor een periode van hoogstens vijf jaar kan door de Regeering vergunning worden verleend om een eigen gemeente lijke administratie in stand te houden. Aan het eind der maanden Juli tot en met Maart van het belastingjaar worden door het Rijk voorschotten gegeven elk tot een tiende van het geraamde totaal. Is het tarief gelijk aan dat van het vorige jaar, dan bedragen de voorschotten niet meer dan een tiende van de opbrenggft van het vorige jaar. De actie van het spoorwegpersoneel. Naar men weet namen de organisaties van het spoorwegpersoneel al was men er niet geheel door bevredigd genoegen met de voorstellen van den loonraad. Deze toch be vatten verschillende verbeteringen, terwijl men kon trachten andere wensdhen verwe zenlijkt te krijgen. De directie der spoorwegen heeft evenwel den organisaties bericht, dat zij een ander stelsel zal volgen voor de nieuwe loonregeling dan de Loonraad en alle loonen in minimum en maximum belangrijk zal verminderen, evenals de periodieke verhoogingen. Door de verschillende bonden gezamenlijk was in verband hiermede Donderdagavond een groote vergadering belegd te Amsterdam. Er werd geprotesteerd tegen het feit, dat het premievrij pensioen een verlaging van het loon'ten gevolge heeft. De heer J. Dekker, voorzitter van den Neu tralen Bond, besprak in een uitvoerig be toog den kindertoeslag. Hij wees er op, dat in vele opzichten het advies van den Loon raad beter is, dan de regeling der directie met den kindertoeslag. In den breede bestreed spr. het gezinsloon, waartegen ook de Loonraad zioh heeft uit gesproken, omdat men het een benadeeling van een groot deel van het personeel achtte, ook met het oog op het vast te stellen pen sioen. Vandaar achtte, spr. een dergelijke loon regeling onaannemelijk. „Het personeel past absoluut nog niet het lijdelijk verzet toe, want dan kwam niemand met den trein thuis. Maar wanneer men lijdelijk verzet in de toe komst hebben wil. dan moet de directie en de regeering maar voortgaan met hetgeen zij in den laatsten tjjd doen."

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5