HEEREN-HANDSCHOENEN. Herman Nypels. reclame per paar 90 ets. Heerenmodemagazijn marktberichten. een premievrfl pensioen, doch de directie verlaagt eenvoudig de loonen met die premie. Dat ia een klap in het gezicht van het perso neel, dat zfl zich niet mag laten welgevallen. De heer Moltoaker, voorzitter der NederL Vereen., wees erop, dat het vertrouwen in den Loonraad is geschokt en dat men andere maatregelen moet beramen om de billijke eischen doorgevoerd te krijgen. Spr. en ook andere leden van den Loon raad beginnen er genoeg van te krijgen om langer voor niets te werken. Spr. wijst er tenslotte op, dat men zich tegen de voorstellen der directie moet ver zetten. De organisaties zullen moeten over wegen of men het verzet niet om zal zetten in daden. Men zal de directie en de regeering moeten laten zien, dat het ernst is. Spr. eindigt met de woorden: Wij kennen de verbittering die onder het persneel leeft, doch de organisaties zullen ook haar ver stand gebruiken. We zullen niet gaan over één nacht ijs. We kennen onze verantwoor delijkheid, doch men drijve het niet te ver. Zaterdag vergadert de Looonraad. We zullen afwachten, hoe de beslissing vallen zal, doch aan de directie en de regeering zullen we dienen te laten weten, dat we an dere wegen zullen gaan, als zij de wenschen van het personeel nog langer negeeren. Als zijniet goedschiks willen, dan zullen wy kwaadschiks willen. Na eenig debat werd de vergadering ge sloten. Een conferentie met de directie. De Directie der Nederlandsche Spoorwe gen heeft de vertegenwoordigers der orga nisaties uitgenoodigd op Donderdag 25 No vember aa ter bespreking van de loonvoor- 4 stellen voor het personeel. De salarisregeling der onderwijzers. In de kringen der onderwijzers (speciaal de Amsterdamsche) heerseht diepe veront waardiging naar aanleiding van de salaris- voorstellen der regeering. Een kreet van protest ging door Amsterdam; een telegram aan het Bondsbestuur, eischende onmiddel- ljjke actie tegen de salarisvoorstellen werd door zeer vele scholen verzonden en eene openbare vergadering Donderdagochtend 8 uur gevraagd. Op het aangewezen uur aldaar aangeko men, besloot men eerst naar den burgemees ter te gaan, om diens hulp in te roepen. De stemming was gedrukt en een geest van ver zet openbaarde zich onder de manifestanten. De burgemeester was niet thuis: hij woonde' een muziekuitvoering bij in het Concertgebouw. Daarheen begaf zich nu de stoet. Men moest wachten, omdat het mu- •zieknummer eerst moest worden afgespeeld! Het resultaat was, dat burgemeester Telle- gen weigerde de onderwijzers te woord te staan en te kennen gaf, dat zij eerst schrif telijk een onderhoud met hem hadden -aan te vragen. Een standpunt, dat misschien for meel juist is, maar in de opgewonden stem ming, waarin de demonstreerenden verkeer den werkte deze mededeeling als een uitda ging, als een nieuwe beleediging. Een luid gejoel steeg op. Men begaf zich nu naar de Diamantbeurs op het Weesperplein, waar een gecombineerde openbare vergadering was belegd door de drie vereenigingen van onderwijzers. Door den Bonds afd.-voorzit- ter, J. van Pareren, werd o.a. medegedeeld, dat <le hoofdbesturen zifllen vergaderen om hun houding te bepalen en dat Donderdag verschillende afdeelingen zullen bijeenko men ter bespreking van hun houding. De gecombineerde besturen willen niets weten van een spontane staking, zooals door som migen verlangd werd. Het gaat niet aan thans een beslissing te nemen, zoo heet van de naald. Wij moeten de koppen koel hou den en eerst ieder in eigen 'kring beraden of het tot di i e daad kan komen. Dan moet het zijn een 1 a n d e 1 ijl k e daad, overal op hetzelfde moment. Door enkele debaters o.a. den bekenden Ceton werd daarentegen dé staking ver langd. Doen wij dat niet, dan is onze strijd bij voorbaat verlamd. Dat de besturen dit niet kunnen adviseeren, is duidelijk, maar men stake buiten hen om, spontaan. De bondsvoorzitter Ossendorp protesteert heftig tegen staking. Wat kunnen we ermee bereiken? Vergeet niet, dat onze zaak is een landelijke zaak. Een staking alleen te Am sterdam is niet voldoende, minstens de groo- tere plaatsen moeten daaraan meedoen. Bo vendien, het zijn nog maar voornemens der regeering; de Kamer moet er zich nog over uitspreken. Een beslissing werd in deze niet genomen. Ook in den Haag werd gesproken over een demonstratieve staking, die ook van bestuurszijde ontraden werd. Tenslotte .werd ook hier besloten aan te dringen op onmid dellijke bespreking met de afd. Amsterdam, den Haag en Rotterdam. In een particulier persgesprek deelde de heer Ossendorp, lid dier Tweede Kamer, als zijne meening mede, dat de gevolgen van de nieuwe salarisregeling voor hpt perso neel drieledig zouden zijn: le. Er zijn groepen van onderwijzers, dfe, als er geen overgangsbepalingen gemaakt worden (en die komen in het regeerings- voorstel niet voor), onmiddellijk in salaris achteruit gaani Gehuwde onderwijzeressen b.v. zullen hun huwelijkstoeslag verliezen, aangezien alleen onderwijzeressen, die ge huwd geweest zijn, op deze verhooging kun nen aanspraak maken. 2e. Er zijn er, die (al weer ais er geen overgangsbepalingen ingevoegd worden).een gedeelte zullen moeten terugbetalen van de voorschotten, die zij tijdens dit dienstjaar genoten hebben. 3e. Er zijn er onder het personeel, die in 1919 aan salaris plus duurtetoeslag plus extra maand salaris meer ontvangen hebben, dan zjj in het dienstjaar 1920 onder de nieu we regeling ontvangen zullen. Onder deze omstandigheden, aldus de- heer Ossendorp, is het gevaar groot, dat de geest onder het personeel nog slechter worden zal, dan die onder het wanbeheer der regee ring toch al reeds is; dat de beroepsliefde der onderwijzers al meer en meer zal afne men en dat het onderwijs en dus het volk in breede lagen van dit alles de dupe worden zal. Hij voorzag bovendien, dat er in de toe komst hoe langer hoe minder gegadigden zullen komen voor de betrekking van onder wijzer of onderwijzeres, dat dus het perso neel gerekruteerd zal moeten worden uit steeds minder ontwikkelde lagen der samen leving en dat dus het gehalte van het per soneel zeker niet rijzen zal. Wanneer het aantal onderwijzers daaK, is het onvermijde lijk gevolg daarvan, dat de klassen 's grooter moeten worden en ook dat zal het peil vah het onderwijs naar beneden drukken. De regeling is dus in alle opzichten een verslechtering van den tegenwoordigen toe stand en het is geboden noodzaak, er met alle kracht tegen op te komen. De heeren Den Hertog, De Zeeuw en Al- barda, wethouders van Onderwijs van Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. die bijeen waren gekomen voor de bespreking van een andere onderwijs-aangelegenheid, hebben Donderdag een onderhoud gevraagd en gekregen met den minister van Onder wijs, Dr. de Vdsser, over de salarisregeling der onderwijzers. De drie heeren, die uitdrukkelijk verklaar den voor hun persoon te spreken, aangezien zij over die zaak geen overleg met hunne ooileges hadden kunnen plegen, spraken hunne bezorgdheid uit over de gevolgen van de nieuwe salaris-regeling. Zij vreesden, dat de groote teleurstelling, die deze regeling bij de onderwijzers heeft teweeggebracht, zeer nadeelige gevolgen zal hebben. Zij achtten die teleurstelling begrijpelijk, aangezien de regeling ook huns inziens de hoog noodige lotsverbetering niet in vol doende mate zal brengen. Ook verwachtten zij, dat in het bijzonder de groote steden bij de voorziening van haar scholen met de noo dige leerkrachten groote moeilijkheden zul len ondervinden. De minister zeide den heeren toe, dat hij hunne bezwaren ter kennis van den minis terraad brengen zou. Van verschillende zijden is nopens de nieuwe onderwijzers-salarisregeling de mee ning verkondigd, dat de minister van On derwijs met hoogere salarissen- had willen komen, omar dat dit op financieele bezwaren is afgestuit. In parlementaire kringen is men er van overtuigd,1 dat de interpellatie-Ossendorp geen positief resultaat zal hebben, en dat het niet zal gelukken, de'salarisbedragen ver hoogd te krijgen. De toestand der gewezen keizerin. Vergezeld door burgemeester Kolff van Wieringen en een zijner adjudanten, is de Duitsohu ex-kroonprins Donderdagmiddag half één in Doorn gearriveerd. Het bezoek g%ld in hoofdzaak de gewezen keizerin, wier gezondheidstoestand zeer veel zorg baart. Hert lag aanvankelijk in het voornemen dat de ex-kroonprins 'e avonds te vijf of zes uur per auto naar Wieringen zou terugkeeren; de toestand der zieke was echter van dien aawd dat de prins het niet raadzaam achtte, zoo spoedig te vertrekken. Thans is bepaald dat hij tot Zondagmiddag op het kasteel zal 'blijven. Er worden ook nog andere Hohen- zollernprinsen verwacht. De ex-kroonprins. De Beijersohe bladen hebben de onthullin gen van „Die Freiheif' omtrent een brief wisseling tussohen den Duitsohen ex-kroon prins en kroonprins Ruppert en .omtrent een geregelden koeriersdienst tussohen Wierin gen en de Beij'ersche oontra-revolutioniiai- ren tegengesproken. Daartegenover verklaart ,.Die Freiheit" zich bereid deze beweringen voor de recht bank door betrouwbare getuigen onweerleg baar te bewijzen. „Vooral kunnen wij bewij zen," zegt het blad, „dat de kroonprins in de laatste weken brieven naar Beijeren gezon den heeft, waarin hij als zijn meening te kennen gaf d'at het naar hij hoopte, niet lang méér zou duren dat zijn neef Ruppreeht op den troon zou komen. De kroonprins uitte zelf ook het verlangen, zeer spoedig weer naar DuitsoMand te koeren, llaar het hem in Nederland niet meer beviel." (HbL) Ter-aarde-bestelllng G. van den Brink. Men schrijft ons: j.1. Woensdagmorgen werd te Utrecht op de R.-K. begraafplaats ter laatste rustplaats gebracht de heer Gerardus van den Brink, gepensionneerd Schipper der Kon. Marine, sedert de laatste io jaar Directeur der Werk^ verschaffing aldaar. Op 58-jarigen leeftijd plotseling overleden, werd door hem ge durende 10 jaar het opzicht over de Werk verschaffing gehouden en werd de arbeid door hem met getrouwheid en nauwgezetheid, verricht. Zijn practische blik en ruime erva ring geaard gaande aan de vcreischte mtn scheokennis, maakte hem voor dezen arbeid ten volle berekend en zoo zal dit verlies door het Comité voor Werkverschaffing zeer wor den gevoeld. De stoet vertrok ten 10.45 vanaf het sterf huis Hamburgerstraat i8bis en werd verge zeld door een Deputatie van den Eersten Ned. Bond van Oud-anderoffic. van Land en Zeemacht en Koloniën, van welken Bond de overledene lid was en waarvan 4 leden als slippendragers fungeerden. Vier kransen dekten de baar en wel van het Comité der Werkverschaffing, van den Eersten Nederl. Bond van O.hO. van L.-, Z. en K., van zijn Whistclub (oud-collega's der K. M.) en vain zijn ouden vriend den heer H. van der Kreke, gepens. sergeant-bottelier te Middelburg. De overledene, welke tijdens zijn leven zeer ge- ,acht en bemind werd door zijn talrijke ken nissen, werd dan ook vergezeld van vele vrienden, oud-collega's, enz. Ook waren aan wezig verscheidene werklieden der Werk verschaffing, oude luidjes, welke met droef heid hun directeur zagen heengaan. De tal rijke belangstellenden op de begraafplaats werden pa afloop bedankt door den heer C. F. van den Brink, Chef de Bureaiu der Ned. Spoorwegen, broeder van den overledene. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag. De algemeene beschouwingen over de Staats begrotingen worden voortgezet. De economische, financieele en sociale toe stand, de party verhoudingen en de Regeering, werden ook heden besproken. De heer Ie Geer verdedigde den Minister van Financiën tegen de persoonlijke aanvallen, die herhaal delijk tegen hem waren gericht. Noch de heer Treub, noch zelfs de heer De Meester in een veel rustiger tijd, hadden hun financieele voor spellingen zien uitkomen; het was dus geen wonder, dat die van den heer De Vries het evenmin dedeif. Maar deze Minister ondervindt Ingezonden mededeeling. SOLIDE GEBREIDE de gevolgen van al die niet bewaarheide voorspellingen en krijgt den schijn van. een onzekere figuur. Aan die persoonlijke blamage van dezen minister wilde de heer De Geer echter niet meedoen. En de heer R n t g e r s /die zijn rede begon met een herdenking van dr. Kuiper) verde digde de Regeering tegen de aantijgingen van den heer Van de Laar, dien hij van opruiing betichttte, dien hij zeer hardhandig aanpakte en wiens speeches hij even mislukt achtte als zijn jieele Party. Op de eenheid rechts werd ook nadruk ge legd door de katholieken, DeWijkerslooth en Kuiper, die beiden den socialisten tracht ten te beduiden, dat, voor de katholieken, boven het stoffelijke, het zedelijke en geeste lijke gaat, Met cy'fers toonde de heer Kuiper aan, dat het aantal iezers der Roomsche vakvereeni- gingsorganen, even als het ledental dier ver- eeniging, aanzienlijk toenam, terwijl het leden tal van de S. D- A. P. en van het N. V. V.< voortdurend en aanmerkelijk daalde. Deze beide Roomsche sprekers, uit verschil lend maatschappelijk milieu, bevestigden dus de verzekering van den heer Nolens, dat er, om de rechterzijde en met name de katholieke party, uiteen te doen vallen, meer noodig zon zijn dan redevoeringen. Over den sociaal-economiseben toestand spra ken de twee genoemde Roomsche afgevaar digden en hun partijgenoot H. Hermans, over den finanoieelen toestand de heer De Geer. Van de drie Roomsche sprekers beschouw den de heeren H. Hermans en Kuiper den toestand voornamelijk van den socialen, de heer De Wykerslooth meer van den economischen kant. De heer De Wykerslooth eindelijk leverde een zeer interessante beschouwing over de bedreigde positie van onze industrie. De interpellatie Ossendorp zal Vrydag over 8 dagen in behandeling komen. Des avonds hoofdstuk Landbouw. De gestie van het Rijksbureau voor vleesch en vetten worden besproken en in verband hiermede een interpellatie van den heer Kolthek. Deze interlatie hieM verband met het ge ruchtmakend ontslag van een drietal amb tenaren van dit bureati. De heer Kolthek constateerde, dat het nader onderzoek, door de crisis-enquête commissie gevoerd, had geleid tot een be vestiging in hoofdzaak van hetgeen hij in eersten termijn bereids had medege deeld. Hij diende een tweetal moties in, met de strekking 's ministers beleid af te keuren en een schadevergoeding van de ontslagenen te maken. Bij de voortzetting der algemeene beschou wingen deed zich een incident voor In het voorloopig verslag over de Land- bouwbegrooting werd aan den minister ge vraagd, of het hem bekend is, dat een ambte naar, die in den crisistijd in Rijksdienst was, daarna was opgetreden als adviseur van de firma V.lessing Co., de bekende firma, die met den Staat het millioenen-con^ract had voor het drogen van aardappelen. De Minister heeft in de Memorie van Ant woord geantwoord, dat hem daarvan niets be kend was. De heer Abr. Staalman, m.p., nu deelde mede, dat het lid der Kamer, de heer A. P. Staalman, die vroeger als tijdelijk ambtenaar ook in Rijksdienst wüs, kort vóór of na zijn verkie zing tot Kamerlid in dienst was 'getreden bij de firma Vlessing als adviseur, voor den tijd van vier jaar, tegen éen salaris van 10.000 per jaar. De afgevaardigde gaf tevens te kennen, dat de minister daarvan wel degelijk op de hoogte is geweest en vroeg nadere in lichtingen. Hij meende, dat het volle licht over deze zaak moet opgaan en dat de crisis- ^nquête-commissie haar zou moeten onder zoeken. Tevens deelde hij mede, dat een broeder van den heer A. P. Staalman, „eerst zeil maker, later bakker en daarna een soort ge neeskundige", door den minister als inspec teur over de bakkerijen (samenstelling van het meel) was aangesteld. 'Ook over die be noeming gaf hij zijn verbazing te kennen. Vergadering van Vrijdag. Na de regeling der werkzaamheden is aan de orde de eindstemming over het wetsont werp tot wijziging van de Gemeentewet en van de wet op. de Inkomstenbelasting 1914. Het wetsontwerp wordt aangenomen z. h. Vervolgens worden de algemeene beschou wingen over de Staatsbegrootimg voortgezet. Persoonlijkfeit De heer A. P. Staalman (Ohr.-Dem.) krijgt het woord over een persoonlijk feit. Hij deelt mede, dat Abr. Staalman gisteravond zijn naam en zijn persoon op smadelijke wijze heeft aangeduid. Die wijze acht hij voor zijn naam en zijn eer beleedigend. De overweging, die de heer Abr. Staalman tot zijn opmerking leidde, wil hij .niet bespreken. Hij wil slechts op de zaak ingaan en betoogt dan, dat hij geen ambtenaar is en geen ambtenaar ge weest is. Hij is slechts eenigen tijd in betrek king geweest bij.de firma Messing als direc teur der organisatie. Toen door de tijdsom standigheden de firma niet tot de voorgeno men uitbreidingen overging, is spreker vrij- wiilig-»heengegaan, onder beding, dat hij terug zou komen, wanneer de uitbreidingen wel doorgingen. Dat is een begrijpelijk be ding, omdat het een mooie betrekking was, maar de heer Abr. Staalman heeft het voor gesteld, alsof spr. zich schuldig gemaakt had aan oneerlyke handelingen. Spr. kan politiek veel verdragen, maar wie zijn eer raakt, zal hij den lastermond snoeren. Spr. tart den heer Abr. Staalman aan te toonen, dat hij iets met het contract dér firma te maken had. Hij heeft ook nimmer een minister of ande ren over de zaken der firma gespreken. Als er iets oneerlijks kon worden aange toond, dan zou spr. onmiddellijk als Kamer lid aftreden. Ook de eerlijkheid en betrouw baarheid van den Minister is volstrekt buiten kijf. De heer Abr. Staalman verweet den Minister ook, sprekers broer, oud-zeilmaker, te hebben aangesteld ais inspecteur in het bakkersbedrijf. Sprekers broer was 35 jaar geleden zeilmaker, maar is gedurende 35 ja ren in de bakkerij! Spreker stelt zich met zijn heede hebben en houden beschikbaar voor elk commissoriaal onderzoek. De heer Abr. Staalman (Midd.) constateert, dat hij niets meer^gezegd heeft dan nu door den vorigen spreker met zooveel woorden is gezegd. Op al die bijzonderheden wil spreker juist niet ingaan, omdat hy niet de macht heeft, ze verder te onderzoeken. Hij h.^'t slechts gevraagd, of de minister deze zaak, waarover in de Kamer el lang wordt gemom peld, aan de crisis-enquête-oommissie \fil voorleggen. De heer A P. Staalman: U hebt de zaak lasterlijk voorgesteld! De heer Abr. Staalman: Ik heb de feiten slechts genoemd, die ge zelf hebt erkendDe heer A. P. Staalman wil den Minister in het verhaal betrekken. Dat wil spreker niet. Hij heeft van deze kwestie echter meer gehoord dan een ander, daarom meende hij te moeten vragen, haar aan de crisis-enquête-oommissie voor te leggen. De heer Duys (S.-D.): Noem de bron dan! De heer A P. Staalman meent, dat de vo rige spreker door zijn verhaal zijn geval hopeloos heeft gemaakt. Hij verklaart het gewenscht, dat een commissie deze kwestie onderzoekt De heer Abr. Staalman constateert dat de heer A. P. Staalman zich dus bij zijn wensch aansluit. De Voorzitter verklaart het incident te zijn gesloten. t De algemeene beschouwingen worden voortgezet door den heer Van Doorn, die de opmerking maakte, Hat zijn fractie (de Libe rale Unie) het de regeering niet moeilijk maakt maar dat deze dan ook niet moet prik kelen door dingen als de Zondagswet, enz. De heer Troelstra daarentegen vond wei nig of niets gold en zag nergens perspectief. Hij besprak de gevolgen der gebeurtenissen van November 1918, als welke hij aanmerkte: hervorming en reactie. Maar sociale hervor mingen worden, zoo merkte hij op, door de arbeiders thans niet meer zoo 'hoog aange slagen als vóór den oorlog. Zulke hervormin gen zijn niet meer in staat om den socialen vrede te bewaren. Noodig is thans een Re geering, die de kapitalistische klasse met durf aanpakt. Dat doet deze Regeering ech ter met. Spreker braoht hulde aan Minister Aalberse, doch deze zweeft heen en weer en daar de arbeiders door mislukte loonacties verdeeld zijn, zal het beknibbelen op de Acht- urenwèt wel lukken. Het Kabinet heeft niet veel sociaal perspectief, in 't geheel geen financieel en ook nielveel militair perspec tief. Verder spreken nog de heeren Smeenk en Wijnkoop, welke laatste Dinsdag a.s. zijn rede zal voortzetten. Interpellatie Onderwijzerssalarissen. De Tweede Kamer verleende den heer Ossendorp verlof om den Minister van On derwijs te interpelleeren, 'naar aanleiding van zijn brief over de onderwijzerssalarissen. De voorzitter stelde voor Vrijdag over acht dagen de interpellatie te behandelen. De heer Ossendorp wensohte a.s. Dinsdag, ge steund door den heer Ketelaar. De heer Wijnkoop verlangde onmiddellijke behande ling. De voorstellen-Wijnkoop en -Ossendorp, werden beide verworpen met 43 tegen 31 stemmen. Vóór stemde de linkerzijde, be halve de heer Braat en van rechts mr. Van de Laar. Het voorstel van den voorzitter werd aan genomen zonder hoofdelijke stemming. Vragen van Kamerleden. (De heer Ketelaar heeft aan den Minister van Financiën gevraagd: lo. Is het juist, dat voor de gepension neerden de storting voor het weduwenpen- sioen blijft gehandhaafd? 2o. Zoo ja, acht de Minister het dan niet wenschelijk ook voor de gepensionneerden, evenals voor de in functie zijnde ambtena ren, die storting af te schaffen? 8o. Is de Minister bereid jn dat geval ook aan de gepensionneerden het reeds gestorte over 1920 terug to betalen? Een zware beschuldiging tegen Sinn Few Londen, 18 Nov. In het Lagerhuis werd heden groote sensatie verwekt door een mede deeling van Sir Ham^r Greenwöod, den staats secretaris voor Ierland. Hij deed n.1. voorle zing van een document, dat bij den jongsten raid in Ierland in beslag is genomen, en de officieele mededeeling bevat van den opper bevelhebber der Iersche republiek en zijn staf. In deze order wordt de mogelijkheid overwo gen .om de melk, welke aan de regeeringstroë- pen wordt verstrekt, met typhusbacillen te in- fecteeren, en de paarden van de Engelsche cavalerie met kwade droes-bacillen in te enten. De Iersche nationalistische leden opperden de veronderstelling, dat het document een ver zinsel was, maar Greenwood verwierp deze opvatting met nadruk. De Iersche stad Cork heeft weder een nacht >van versohrikking gehad. Donderdagavond werd een politiersergeant, terwijl hij buiten dienst op straat wandelde, aangevallen door drie mannen, die zich op den hoek van een straat verscholen hadden. Zij losten revolver schoten op hem, waardoor de sergeant viel. Terwijl hij kreunende op den grond lag, vuurde een van zijn aanvallers .nog een kogel door zijn mond, die hem doodde. De drie mannen daarop de vlucht. Toen later politiemannen hun doo- den kameraad vonden, waren zij zoo veront waardigd, dat zij eenige passeerende jonge mannen een pak ransel gaven. Kort na midder nacht haalden de geuniformde mannen twee Sinn-Feiners uit hun bed en scholen hen dood. Gemeld wordt, dat later ook een derde burger werd doodgeschoten. RUSLAND. Na Wrangel Peltoera. Het Moskousche blad „Prawda" meldt: Lenin heeft heden in den grooten raad der sovjets medegedeeld, dat de veldtocht tegen Wrangel als geëindigd kan worden be schouwd. Het roode leger wordt reeds tegen de ben den van Petloera geconcentreerd. Het nieu we offensief tegen de Oekrajine is aan dén gang. GRIEKENLAND. Athene, 19 November. De nieuwe ministers hebben den eed afgelegd in tegenwoordigheid van den regent. Daarna zyn de ministers naar het p'aleis van Tatoï gegaan om aan koningin Olga te verzoeken het regentschap op zich te nemen aan den terugkeer van Konstantyn. Koningin Olga heeft dit aangenomen. De ministers van financiën en openbare werken uit het kabinet Venizelos hebben Griekenland verlaten. De regent Kondoeriotis is afgetreden. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. Donderdag heeft Fritjaf Nansen gesproken over het lot der krijgsgevangenen in Rusland. Hij protesteerde tegen de onverschilligheid, die bij de regeeringen heerseht, welke niet rechtstreeks bij deze kwestie betrokken zijn. Deze algemeene vergadering moet het noodige voor de gevangenen doen en voornamelijk de financieele zijde van het probleem regelen. Nansen schilderde in treffende woorden het lijden der krijgsgevangenen in Rusland. De hulp der regeeringen kwam langzaam en steeds waren er voorwaarden aan deze hulp verbonden. Het is helaas niet' mogelijk de ge vangenen te helpen, die ook in Turkestan, in den Kaukasus en in Zuid-Rusland vertoeven, wier^aantal ongeveer 20000 bedraagt. In het geheel zijn er nog tusschen de 50 en 100000 gevangenen in Rusland. Voor de eerste maal is door de actie van den Volkenbond een internationale politie macht ingesteld om gedurende de volksstem ming in Centraal-Litauen de besluiten van den Raad van den Volkenbond te doen eer biedigen. ENGELAND. De tunnel onder het Kanaal. De Engelsche bladen melden, dat er nu eindelijk voortgang gemaakt zal worden met de plannen voor een tunnel onder het Kanaal. Een blad zegt: De vroegere militaire be denkingen bestaan niet meer. Het gevaar voor een inval is terzijde gesteld, sedert de vlieg tuigen zulk een groote rol spelen, en men zal alles zetten op de bereiking van het eene groote doel van een snelle en gemakkelijke verbinding onder het Kanaal. SPORT. Competitiestand 2e kl. B. N.H.V.B. (Tot en met 14 Nov.) goals. u v.—t. g, j o SC SC V <D SC P- Go Ahead I 10 6 3 1 34—11 15 W. F. C. IV 8 5 1 2 15— 6 11 C. S. V.'I 9 3 3 12—10 9 K. V. V. I 7 2 4 1 11— 7 8 Q. S. C. II 8 2 4 2 15-15- 8 V. V. U. I 7 1 3 3 6—16 5 B. S. V. I 9 1 2 6 8—26 4 H. R. C.H1) 6 1 2 3 7—16 2 x) (H.R.C. n twee winstpunten in mindering wegens-niet opkomen tegen Q.S.C. H op 7 Nov.). Go Ahead gaat hier nog steeds aan het hoofd en zal het wel halen,, hoéwei hun presta ties de laatste weken niet zoo buitengewoon zyn, W.F.C. IV wist hun de le nederlaag (20) toe te brengen, terwyl de vorige Zondag tegen V.V.U. (Uitgeest) gelyk gespeeld werd. De Alkmaardeys hebben in K.V.V. en W.F.C. nog zware concurrenten. Tijdstippen van verzanding der brievenmalen. Naar Nsd. Oost-lndifi. Verzendings- weg. Datum van de tei; post bezorging. Tydstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. Per zeepost via Amsterdam Rotterdam Per Eng. mail via Marseille 26 Nov. 10 en 24 Dec. 3,17 en 31 Deo. eiken Dinsdag Woensd.*) 6.30 's av. 6.30 6.80 6.30 Naar Nad. Waat-lndll Per mail Eiken Dinsdagl 12.— 's midd. Litsluitend brieven, briefkaarten en aan - geteekende stukken. Naar Hr. Ms. .Zeeland" te Malaga30 Nov., 1, 2 en 3 Dec., 6.30 's av. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 18 en 19 Nov. cherE'pi<TUrer,V. J' G' J' £lem©rte en J. M. Ste- RTlvAr TPw6^6?, en.M' de Wan. M TV,Haasbroek—Heeree, d.: C. C. naa^ WTpe'?n'S' z'i>Vai1 de Voonte-Dii- ^>VFÜ 1 F wamr?'1 w-Vaisei.d. Me°I 5uSfN: S" Zwaan' 42 iaar; Kuiper- V1SSCHERIJBERICHTEN. f19 Nov.: Aangebracht door 36 kordere: 85 ton- ftuk 0.75 k 0.85; 900 middelt»ogen p. stuk i. i?' kleine tongen p. stuk ƒ0.20; 1 ï^rot 8 'kisten zotschol p. kist 17 k 20; 48 kisten kleine echo! p. kist 8 k 15; 82 kisten schar p. kist ƒ5 k 6.50. Veiling Anna Paulowna op 19 Nov. 1920. Groote aardappelen per 100 K.G. 7—9; drie- hngen ƒ2.203; bloemkool 4.GU8.50; spruitjes Broek op Langendijk, 19 Nov. G,roje ui011/4-70-5.90; peen 1.30—2.20; roode o^T3'S: kl«,more/0.5°- 1 ;)0; gele kool 11-20-2.50; kleinere 0 50-1.10; witte kool 1.30-2.60: kieinere 0.60-1.20; kroten 2.90, alles per 100 K.G.; bloemkool 6.40—12.20 per 100 stuks. Hav«n te Nieuwediep. 19 Nov. Aangekomen van Terschelling „Nero", ifl binnendoor vertrokken naar Amsterdam. 20 Nov.: De Duitsche sleepboot Kirchwöder -Zondagnror1- gen alhier binnengesleept met defecte schroef, ls hedenmorgen door een sleepboot van de Gebr. Goedkoop ter reparatie naar Amsterdam gesleept»

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 6