Een misdaad te Alexandrië. GEMENGD NIEUWS. Een erfenis deelen. NIenwe altgaven. Amsterdam (Bilderdijkatr. 68), 18 November 1920. op het wetsvoorstel zal betrekking hebben, waarop geantwoord is, dat alleen ten aanzien van synthetische verfstoffen reeds nu met ze kerheid gezegd kan worden, dat zij onder de voorgestelde, voor bescherming uitgekozen „key industries" zullen vallen. Ten aanzien van andere artikelen is nog geen besluit genomen. Intusschen weren zich tal van fabrikanten in de meest ui+eenloopen- de takken van nijverheid, zooals glas, speel goed, kousen, ondergoed en handschoenen, sm te betoogen, dat, wallen zij niette gronde gaan, de onbeperkte invoer van het buiten- landsche artikel geweerd moet worden. Hoe het* ontwerp er ten slotte uit zal zien, valt niet te zeggen, zeker minder vérstrekkend dan dat, hetwelk verleden jaar ingediend werd, maar zooveel oppositie verwekte, dat de Re geering het niet tot artikelsgewijze behand.-- litg liet komen. Intusschen valt niet te ont kennen, dat de aimosfeer voor een dergelijk ontwerp thans heel wat gunstiger is dan een jaar geleden. Toen was de conjunctuur voor die industrie even gunstig als zij nu ongunstig is. Er staan heel wat fabrieken en werktui gen stil en het spook der werkloosheid hangt over het land. De optochten van werkloozen door de Londensche straten, welke men zich uit vroeger jaren nauwelijks herinnerde, zijn weer aan de orde van den dag. Fabrikanten, die zeggen, dat zij hun volk moeten afdan ken, als er geen perk wordt gesteld aan in voer uit landen, waar tengevolge van de de preciatie der valuta de arbeidsloonen lager zijn dan in Engeland, hebben nu bij velen meer gehoor dan in 1919, vooral wanneer het geldt takken van industrie, die tijdens den oorlog ontstaan- zijn, zooals bijv. die van op tisch glas. Er zal dus wel een „anti-dumping act" tot stand komen, wat minder drastisch dan het vorige ontwerp, maar toch een wet, die den invoer van een aantal artikelen aan banden zal leggen en dus een beschermend karakter zal dragen. IERLAND. Een moordpartij. Zondag, is een nieuwe moord-campagne op groote schaal in Dublin uitgebroken. De eer ste berichten melden dat 12 Engelsche offi cieren en oud-officieren gedood zijn. Allen woonden buiten de kazerne en verscheidenen zijn in hun woningen doodgeschoten. Gedu rende een aanval op een huis in de Low- mountstreet ontstond een vechtpartij waarbij een burger en twee soldaten gedood en een andere burger gewond werden. Een later bericht meldt, dat tijdens een voetbal-match te Dublin, die door 15.000 per sonen werd bijgewoond, eén aantal gewapende Engelsche soldaten op het veld verscheen, op wie onmiddellijk van uit het publiek het vuur werd geopend. Dtf soldaten beantwoordden het vuur, een hevige vechtpartij ontstond, waarbij een vrouw werd gedood. Volgens de laatste berichten zijn in totaal 24 dooden en 100 gewonden gevallen. Dublin, 21 Nov. Tot de officieren die te Dublin gedood zijn, behooren een majoor, vijf kapiteins, een oud-kapitein en een luitenant, tot de gewonden twee kolonels, een kapitein en een luitenant. De benden, die de moorden pleegden, telden twaalf tot vier-en-twintig man. Vele slachtoffers lagen nog op bed toen zij aangevallen werden. Kapitein Newibury werd doodgeschoten in zijn slaapkamer in te genwoordigheid van zijn vrouw. Hij stelde zich dapper te weer en wondde een aanvaller, die later in hechtenis genomen is. Vanmiddag heeft de politie hier een sport terrein omsingeld en de menigte gefouilleerd om wapenen te ontdekken. Zij nam een aan tal revolvers in beslag. Piketten van Sinn- Feiners vuurden op de politie toen zij aan kwam. De politie beantwoordde het vuur en doodde en wondde een aantal menschen. Een man en een vrouw werden verder in het ge drang gedood. De misdaden hehben in de heele stad af schuw gewekt en de soldaten en de politie in woede doen ontsteken. Gisterenavond werden de soldaten van het garnizoen in de kazerne geconsigneerd en met het oog op hun verbittering nemen de militaire autoriteiten de strengste maatre gelen, om represailles te voorkomen. Londen, 22 Nov. Uit een heden ingesteld onderzoek is gebleken, dat er meer dan twee honderd man betrokken waren bij de moor den, Zondag te Dublin op officieren gepleegd. Er waren op zijn minst twaalf benden aan het werk. Gebleken is, dat de arrestaties van verdachte elementen in auto's bij Sligo op Zaterdag verband hielden met bet gebeurde te Dublin. Deze auto's bevatten revolvers en ammunitie en waren op weg naar Dublin. Dit wijst erop, hoe de moordenaarsbenden de stad (bereikten; zij waren er blijkbaar onbe kend, maar er 'werden gidsen meegegeven, sommige waarvan meisjes waren, die de par ticuliere woningen der slachtoffers kenden. Het schouwspel op het voetbalveld te Du blin was verschrikkelijk. Toen het schieten begon, snelden de toeschouwers als een lawine het terrein op, onder het loopen hardop bid dend, terwijl de troepen met machinegewe ren en geweren op de menigte schoten. De Lond-mayor van Dublin zocht bescher ming bij de politie, welke hem door den on derkoning werd toegestaan. Reuter verneemt uit Alexandrië: In de- laatste anderhalf jaar werden 42 vrouwen als vermist aangegeven bij de politie te Alexan drië. Deze week kwam de politie iets daar omtrent ter oore tengevolge waarvan zij zes huizen doorzocht. In de kelders daarvan wer den de lijken van achttien vrouwen gevonden. Het onderzoek wordt voortgezet. De vrouwen waren voor het meerendeel inheemsohe pros tituees, en men gelooft, dat zij werden ver moord om hun juweelen. BINNENLAND. Ziekteverzekering. Naar „Het Volk" verneemt, heeft Vrijdag middag te Amsterdam, op initiatief van bet bestuur van het Ned. erbond van V akver- eenigingen, een besturehvergadering plaats gehad van de vier volgende vakcentralen: het N.V.V., het N.A.S., het R.-K. Vakbureau en het Neutrale Vakverbond. De besprekingen liepen over de in overleg met de werkgevers tot stand te brengen ziekteverzekering voor de arbeiders. De vier besturen hebben in principe beslo ten, voor deze zaak samen te werken. Het Christelijk Vakverbond, dat eveneens was uitgenoodigd, had bericht gezonden, aan deze zaak niet te willen medewerken. Uit elke vakcentrale «zijn twee personen aangewezenf dié zich tot een commissie zul len vereenigen, om, gezamenlijk met een ge mengde commissie uit de werkgeversorgani saties, de regeling voor een premievrije ziek teverzekering te ontwerpen op de basis van 80 pet. van het loon gedurende 26 weken per jaar. Ontginning van aardolievelden in Nederl.-Indië. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp betreffende ontginning van aardolievelden in Nederl.-Indië. De Rijksmiddelen. De opbrengst der Rijksmiddelen over de maand Oef. 1920 bedroeg 4 millioen meer dan in Oct. 1919. Over %de eerste. 10 maanden van 1920 was de opbrengst in totaal 97 mil lioen meer dan in den overeenkomstigen tijd van 1919. Voor het Marine-monument. De opbrengst van de inzameling, gehouden bij de uitvoeringen, gegeven door het eerste Nederlandsche Revue- en Operettegezelschap onder directie van Henri ter Hall, ten bate van het marine-monumentfonds, heeft /4534-757i bedragen. De onderwijzerssalarissen. Het comité voor salarisactie voor onder wijzers der Hoofden-Vereeniging van den Bond en het N.O.G. deelt mede, dat het gis teren een audiëntie bij den minMer van financiën heeft gehad. Omtrent het onderhoud meldt het comité het volgende: De minister werd gewezen op de alleszins verklaarbare verontwaardiging der onderwijzers, die het recht hadden, na het advies van den onderwijsraad, de centrale commissie voor georganiseerd overleg en de houding der geheele Nederlandsche pers, een inderdaad behoorlijke regeling te verwach ten. Gewezen werd den minister op den toe stand, die in alle onderwijzerskringen van uitèrst links tot uiterst rechts heerscht en die het ergste doet vreezen, ook al doet de lei ding alles wat mogelijk is tot kalmte aan te manen, in afwachting Van den uitslag der interpellatie. De minister had geen ander antwoord, dan dat hij een en ander met be langstelling had aangehoord, doch geen en kele toezegging kon doen. Het comité gaf daarna den minister in vrij krasse bewoordingen zijn teleurstelling over dit antwoord te kennen, aan hem de verant woording latende voor de gevolgen van dit achteloos besluit. Men schrijft uit parlementaire kringen'aan „De Tjjd": Zijn wij goed ingelicht wij hebben reden om aan te nemen, dat wij dit zijn dan zal in den loop van deze week een nader bericht aan de Tweede Kamer gezonden worden over de voorgenomen regeling der onderwijzers- salarisseh. De scherpe, maar in menig op- zicht zakelijke eritiek, die door de belangheb- benden en vele belangstellenden, 0. a. de on derwijswethouders der drie groote steden, op de gepublioeerde regeling is geoefend, moet minister De Visser bewogen hebben om en- kèle verbeteringen aan te brengen, hoewel niet aan alle wenschen van het salariscomité en het georganiseerd: overleg kan worden tegemoetgekomen met het oog op 's lands financiën. In den Ministerraad bestaat ver schil van meening of de toestand der schat kist nieuwe aderlatingen toelaat. De belastingen. De schrijver van het wekelijksch overzicht der Effecten en Geldmarkt in het „Hbl. heeft het ditmaal ook over de ibelastingen in ons land. Wat de belastingen betreft zegt schr. moet met een ernstig probleem rekening worden gehouden, dat in de komende jaren in toenemende mate zijn invloed op handel en nijverheid zal doen gevoelen. Het zal allicht in verschillende kringen de aandacht hebben getrokken, dat de belastingen in ons land, hetwelk niet aan den oorlog heeft deelgenomen, buitengewoon veel hooger zijn dan in de meeste Staten, die door den krijg zijn geteisterd. Voor zoover de groote ver mogens en inkomens betreft, is alleen in Engeland en in de. Ver. Staten de belasting even hoog of nog hooger dan ten onzent. Middelmatige en kleine inkomens zijn echter zelfs daar veel minder zwaar belast. Duitschland, Frankrijk en vooral ook Bel gië vormen daarentegen, met Nederlandsche munt gemeten, een dorado op belastingge bied. De totale belastingen overschrijden er slechts bij uitzondering 15 20 van het inkomen, terwijl hier te lande van (groote inkomsten 50 of meer voor Rijks-, ge meentebelastingen etc. moet worden geof ferd. Wat België betreft, heeft men met een bijzonder geval te doen, doordien de groote bondgenooten het land zijn oorlogsschuld hebben kwijt gescholden, tengevolge waar van de Staatsschuld per hoofd der bevol king er thans tot de laagste van Europa be hoort. Maar ook in de meeste andere sta ten, die aan den oorlog hebben deelgeno men, zijn de belastingen veel minder druk kend dan te onzent, zoodat men zich wel eens afvraagt, of het financieel beleid elders dan zooveel beter is dan hier. Het antwoord op deze vraag moet vol strekt ontkennend luiden. De oplossing van het raadsel is inderdaad zeer eenvoudig. Men heeft het in de ons omringende landen nog niet aangedurfd, orde op zaken te stel len. Hier te lande is de aflossing der lee ningen, die iq verband met de buitengewone omstandigheden zijn aangegaan, zoodanig geregeld, dat deze geheele schuld in een menschenleeftijd gedelgd zal kunnen wor den. Elders wordt daarentegen aan aflos sing der oorlogsschulden nog niets gedaan, en vindt zelfs de rentebetaling op de hoofd som slechts ten deele plaats. Zoo betaalt noch Engeland, noch Frankrijk, noch eenig ander land rente op de enorme sommen, die zij van de Ver. Staten ter leen hebben ontvangen, welke toestand natuurlijk op den duur niet bestendigd zal kunnen worden. De „Algemeene". Een reorganisatie. In verhand met loopende geruchten, deelt men mede, dat door de Directie der Alge meene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente te Amsterdam een reorganisa tieplan voorbereid wordt, dat te zijner tijd aan het oordeel der verzekerden onderwor pen zal worden. Daarom is het ongewenscht thans op voorbarige beschouwingen te reageeren, daar zij slechts kunnen leiden tot onrust hij de verzekerden en den kans der best mogelijke secureering hunner belangen in gevaar kunnen brengen. Binnen afzienbaren tijd zal de maatschap pij omtrent een en ander mededeelingen ver strekken. tegen den grond aan. De heer M. was dit toch te bar en deed 'n aanklacht, met gevolg dat heden het O. M. tegen den prikkelbaren iso- leur f 30 boete subs. 30 d. hecht, vorderde. Arrondlssements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van Dinsdag 16 Nov. Uitspraken. E. M. wed. de V., Helder, heling, 2 maan den gev. voorw. met 3 proefjaren; D. B. en P. B., Anna Paulowna, mishandeling, ieder 30 boete subs. 30 dagen hecht. Het bijten in de lip van R. S. door D. B. werd niet wet tig en overtuigend bewezen geacht. J. J. M„ Helder, verduistering van 2 ge vonden overhemden, niet bewezen. Vrijge sproken. G. S„ Helder, diefstal (minder]'.), 6 maan den tuchtschool. Nieuwe zaken. Een onbetrouwbaar vleeschklantje. De in Kiew geboren scheepskok Wilhelm Th. bevond zich in Oct. van dit jaar te Wie- ringen. Hij was aangesteld om voor het pro viand te zorgen van een aantal andere Duit- sche matrozen. Dientengevolge had hij een flinke vleeschrekening bij den slager Poppe.' In de huiskamer betaalde hij Poppe 30 in 3 bankjes van 10. Poppe kreeg 'n klant in den winkel en borg meteen de bankjes in de winkellade. Toen had hij nog iets te doen in de slachtplaats en daaruit komende zag hij Wilhelm in den winkel. Deze nam daarop afscheid, maar eenigen tijd na zijn vertrek miste Poppe de 3 bankjes uit de winkellade. Als vydacht zich deze te hebben toegeëigend werd daarop meneer de menagemeester ge arresteerd. En het bleek het juiste adres ook te zijn, want Wilhelm bekende weldra 'zich het geld te hebben toegeëigend. Hij werd in vporl. bewaring genomen en stond heden terecht. Mej. Dora Wanna fungeerde als tolk en mr. Leesberg verleende hem ambtshalve toe gevoegd rechtskundigen bijstand. Wilhelm toonde zich een zeer weekhartige ziel en stond voortdurend te schreien. Hij deed het echter voorkomen, dat hij toentertijd in geldverlegenheid had verkeerd en het voornemen had gehad Poppe het ont stolen geld weer te restitueeren. Bekl. verdiende wekelijks ruim 40, maar stuurde naar zijn zeggen, iedere week daar van 25 aan zijn vrouw in Duitschland. De officier vorderde 4 maanden gev. Z.Ed. acht het oogmerk der wederrechtelijke toe- eigening bewezen, de advocaat daarentegen was minder pessimistisch en meende dat zijn cliënt een slachtoffer was van de omstandig heden. Het was niet buitengesloten, dat hij Poppe later zou hebben schadeloos gesteld. In ieder geval zag pleiter in bekl. geen mis dadiger en verzocht hij de rechtbank hem geen langer straf op te leggen, dan hij reeds in voorarrest had ondergaan. t Dat was ook 'n „linkmichef* De rondzwervende „varensgezel" G. P„ 'n telg uit 'n kermisschuitgezin, was 3 Juli op de Heldersche kermis en had toen de bruta liteit een dekzeil van een der kermistenten, behoorende aan den „artist" Akkerman te Amsterdam weg te nemen en dit zeil voor 6 gujden, hij vroeg eerst io, maar 't was toch alles winst, dus kon hij gemakkelijk 40 procent afslaan, aan zekeren mijnheer Groen teman te verkoopen. De opbrengst was na tuurlijk bestemd tot versterking van Gusjes particuliere kas. Het O. M. vorderde thans bij verstek tegen hem 1 maand gev. Qui bene amat, bene castigat. „Wie goed bemint, straft goed", beteekent dit latijnsche spreekwoord, maar de arbeider M. S. te Texel gaf op 13 September wel heel wat blijken het 6-jarig zoontje van zekeren Halsema wel duohtig te willen straffen, doch van eenige liefde was bij hem geen spoor te ontdekken. Hij rammelde het arme wicht geweldig af met een bezemsteel en gelukkig kwam de stevige broodbakker Buys tusschenbeiden, wie weet wat er anders van het knaapje zou zijn overgebleven. Buys nam hem de stok af en presenteerde S. het nu eens met hem te probeeren, maar daar had de held niet van terug. oor de rechtbank verscheen hij evenmin, wat voor den officier geen bezwaar was 50 l>oete sub. 50 dagen hechtenis te vorderen. Geen aangename discipel. De heer S. M., in September j.1. isoleur aan de 1 'yrotephnische werkplaats van de Marine alhier, zag zich op 15 Sept. tot zijn leedwezen genoodzaakt eenige aanmerkingen te maken op het werk van zijn ondergeschik- Deze nam echter de vaderlijke eritiek lang niet welwillend op en knokte yjn superieur eerst tegen het ketelhuis en later 8TOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland. Bawean uitr., arr. 20 Nov. te Genua. Billiton, thuisr., vertr. 20 Nov. v. P. Said. Johan de Witt, thuisr., pass. 20 Nov. Gibraltar. Ormje, thuisr., pass. 20 Nov. Perim. Prinses Juliana, uitr., pass. 20 Nov. Gibraltar. Riouw, uitr., pass. 22 Nov. Ouessan. Rioirw, uitr., pass. 22 Nov. Ouessant. Boeroe, thuisr. vertr. 18 Nov. v. Colombo. Jan Pietersz. Coen, vertr. 16 Nov. v. Batavia n. A'dam. Salawati, uitr., vertr. 18 Nov. v. Suez. B&toe, arr. 20 Nov. v. Java te R'dam. Kon. Hollandsohe Lloyd. Salland uitr., vertr. 19 Nov. van Las PaLmae. Delfland, thuisr., vertr. 16 Nov. v. La3 Palmaa. Maasland, vertr. 20 Nov. v. Amsterdam n. New- York. Rotterdamsche Lloyd. Djambi, uitr., pass. 19 Nov. Pont de Galle. Djocja, uitr., pass. 21 Nov. Gibraltar. Garoet, thuisr., pass. 19 Nov. Perim. Kediri, arr. 18 Nov. v. R'dam te Batavia.^ Menado, thuisr., vertr. 20'Nov. v. Port-Said. Samarinda, vertr. 17 Nov. v. Tjilatjap n. R'dam- Hamburg. Sindoro, thuisr., pass. 21 Nov. Kaap Bon. Tabanan, uitr., arr. 21 Nov. te Southampton. Tambora, uitr., vertr. 21 Nov. v. Port-Said. Kon. West-Indische Maildienst. Alkmaar, vértr. 16 Nov. v. Mollendo n. Arica. Commewijne, thuisr., vertr. 21 Nov. v. Lissabon n. Havre. Crynssen, thuisr., v. Trinidad n. Havre, pass. 22 Nov. Lizard. Delft vertr. ~k$ Nov. v Talcahuano te Taltal. Helder, arr. 18 Nov. v. Talcahuano te Pisaqua. Nickerie, vertr. 16 Nov. v. Barbados n. Martiniquo. Amor, arr. 20 Nov. te Parimaribo. Haarlem, vertr. 20 Nov. v. Rdam n. Jamaica en W. Z. Amerika on pass. 20 Nov. Dungeness. Medea, huisr., vertr. 20 Nov. v. Lissabon, n. Havre. Van Renselaer, Uitr., vertr. 20 Nov. v. Boulogne. Jan v. Nassau, arr. 19 Nov. v. A'dam te Bremen. HollandAmerika Lijn. Andijk, v. R'dam n. N. Orleans, vertr. 20 Nov. v. Vera Cruz. Beukelsdijk, vertr. 19 Nov. v. New-York n. R'dam. Gorredijk, v. R'dam n. New-York, pass. 21 Nov. Lizard. Warszawa, vertr. 21 Nov. v. Danzig n. R'dam. Yoko Maru, v. New-York wordt, hedennam. voor den N. Waterweg verwaoht. Moerdijk, v. R'dam n. Vaneouver, vertr. 18 Nov. v. San Fransisco, Westerdijk, arr. 20 Nov. v. R'dam te New-York. Celeano, arr. 19 Nov. v. R'dam te Bal timore. Eemdijk, v. San Fransisco n. R'dam. werd 19 Nov. nam. 30 mijl van Southampton gesignaleerd. Warszanea arr. 20 Nov. v. K' dam te Danzig. Kinderdijk, v. R'dam n. <L Pacifickust, vertr. 17 Nov. v. Colon. HollandWest-Afrika Lijn. Ceres, arr. 21 Nov. v. West-Afrika, 1. v. Huil, te Amsterdam. Drechtstroom. thuisr., 15 Nov. te Duala, ladende. Canymedes, thuisr., 19 Nov. te Lagos, ladende. Hercules, uitr., arr. 18 Nov. te Bissao. Pollux, uitr., arr. 21 Nov. te Dover. Texelstroo:m, uitr., vertr. 12 Nov. v. Bissao. Triton, thuisr., 19 Nov. te Grand Lahou, ladende. Mont Cenis, arr. 20 Nov. West-Afrika te R'dam. HollandZuid-Afrika Lijn. Nieuwe Maas, uitr., pass. 18 Nov. Las Palmas. HollandAustralië Lijn. Bandoeng, uitr., paaa. 19 Nov. Ouessant. HollandBritsch-Indië Lijn. Schiedijk, arr. 21 Nov. v. Antwerpen te R'dam. Vechtdijk, thuisr., pass. 11 Nov. Perim. Holl. O.-Azië Lijn. Ameland, uitr., wrr. 19 Nov. te Genua. Eelbergen, arr. 22 Nov. v. O. Afrika te R'dam. Alchiba, uitr., arr. 20 Nov. te Shanghai. Baara, thuisr., vertr. 21 Nov. v. Port-Said. Boneo, uiti., vertr. 19 Nov. v. Colombo. Tjimanoek, thuisr., pass. 20 Nov. Perim. RotterdamZnid-Amerika Lijn. Zijldijk, uitr., pass. 22 Nov. 2 u. 30 voorm. Lizard. Hirach, thuisr., pass. 17 Nov. St. Vincent. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Keemun, v. Japan n. Amsterdam, pass. 19 Nov. Perim. Tantalus, v. Batavia n. A'dam, vertr. 20 Nov. v. Colombo. Heienes, v. Singapore n. R'dam, pass. 20 Nov. Gi braltar. Neleus, v. Japan n_ A'dam, arr. 16 Nov. te Cebu. JavaBengalen Lijn. Banda, arr. 18 Nov. v. Java te Calcutta. JavaChinaJapan Lijn. Tjiliwong, arr. 15 Nov. te Shanghai. Tjilsalak, arr. 19 Nov. v. Java te Yokoh. Java Pacific Lijn. Bondowoso, v. San Fransisco n. Java, arr. 17 Nov. te Manilla. Java—New-York Lijn. Karimoen, v. New-York n. Java, vertr. 20 Nov. v. Gibraltar. Salatiga, v. New-Yok n. Batavia, arr. 20 Nov. te Sab&ng. Tosari, arr. 19 Nov. v. Java te New-York. Veendijk, v. Batavia n. New-York, vertr. 21 Nov. v. Padang. LEQERBERICHTEN. Jaarwedde-Regeling Onderofficieren. Door het Hoofdbest. van de onderoffic.-vereen, „Ons Belang" is den Min. v. Oorlog verzocht bij de definitieve salarisherziening, met ingang van I Jan. 1921, voor het Instructief en administratief kader de salarisbedragen vast te stellen als volgt: ser geanten tot intrede 22e levensjaar en bij minder dan 2 jaar dienst als onderofficier f 1600: na resp. 2, 3. 4, 5. 6, 8, 10, 12 en 14 jaren dienst als onderofficier resp. f 1800, f 2000, f 2200, f 2300, f 2400, f 2500, f2600, f2700 en f2800; sergeanten met geschikt heid voor sergeant-majoor, na resp. 4, 5, 6, 8, zo, 12, 14 en 16 jaren dienst als onderofficier, resp. f 2300, f 2400, f 2500, f 2600, f 2700, f 2800, f 2900 en f 3000; de sergeanten ie klasse f 10 meer; ser geant-majoors, na resp. 5, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 jaren dienst als onderofficier, resp. f 2600. f 2700, f 2800, f 2900, f 3000, f 3100, f 3200, f 3300, f 3400 en f 3500; adjudanten-onderofficier, na resp. 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22 en 24 jaren dienst als on derofficier, resp. f 3000, f 3100, f 3200, f 3300, f 3400, f 3500, f 3600 en f 3700. De bevordering tot sergt- majoor, resp. adjudant-onderofficier, te doen plaats hebben na 9, resp. 18 jaren dienst als onderofficier. Wijders is verzocht in afwachting van de defi nitieve salarisherziening de tegenwoordige sala risbedragen (inmiddels met zeven en één half pro cent, verhoogd) alsnog, met ingang van I Jan. 1920, te verhoogen met 5 - Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 2022 November. BEVALLEN: W. SminkVeldman, z.\ T. As- maBakker, d.; G. C. StrooDijkstra, A BuijsNiele, z.; J. JongepierDuinker, d.; J. a! Ksiilms- Kelt, MARINEBERI CHTEN. Eervol gepensioneerd uit den zeedienst, wegens Bevorderd tot officier-machinist le kl. die der 2e kl. J. Gestel. Met den len Dec. 1920 wordt de officier-machi nist 3e klasse P. N. Vreeke overgeplaatst van Wachtschip Willemsoord naar Hr. Ms. Cornelis Drebbel en gedetacheerd bij den Onderzeedienst te Vlissingen en de thans ter beschikking zijnde machinist J. G. Frederiks geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. De adelboet le kl. MR. J. W. F. Mannlnga, die nende aan boord van Hr. Ms. Zeehond, wordt 1 De cember 1920 ontheven van den werkelijken dienst, terwijl de luitenant te zee 2e klasse MR. H. J. Bouman met den 3en Dec. 1920. wordt geplaatst aan boor van Hr. Ms. Wachtschip e Vlissingen en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. Z 8 voor het .medemaken van oene oefening van zee ach tereenvolgende maanden. Opgave van overgeplaatste onderoffcieren der Zeemacht: Op 1 December 1920: .Sergeantmonteur J. de Vries van Marinekazerne A'dam naar Wachtschip W'oord; idem E. Hillenius van Wachtschip W'oord naar Marinekazerne A'dam; idem E. Schef- fer van Marinekazene A'dam naar Onderzeedienst te Willemsoord. Hr. Ms. „Hertog Hendrik". Bij Kon. besluit is bepaald, dat op een door den minster van marine vast te stellen datum lo. Hr. Ms. pantserdekschip „Hertog Hendrik" zal worden uit dienst gesteld; 2o. kapitein-luitenant ter zeer A. van der Sluis eervol wordt ontheven van bet door hem gevoer de bevel over bovengenoemd scjiip. Kon. Institnnt voor de marine. Bij Kon. besluit is te rekenen van 1 Januari 1920 af benoemd tot leeraar in de Maleische taal bij het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord, de heer Gelar Soefcan Mangkoeto Amaroellah, thans tijdelijk in die betrekking werkzaam. 's Rijks werven. Bij Kon. besluit is, met ingang van den len De cember, de commies bii 's Rijks werven P. H. Kottm&n bevorderd tot hoofdcommies bij 's rijke werven. Opleidingsschool voor monteurs. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 December de 2e-onderwiizer bij de opleidingsschool voor monteus bij de Koninklijke marine te Amsterdam W. S. van der Noordaa bevorderd tot le-onder- wijzer. TI3SCHERÏJBERICHTEN. 20 Nov. Aangebracht door 31 korders: 250 ton- fen p. stuk f 0.75 0.80, 1660 middeltongen p. stuk 0.45 a 0.50, 790 kleine tongen p. stuk f 0.15 4 0.20, 1 tarbot f 8, 20 roggen p. stuk f 1.50, 40 kisten zet- schol p. kist f is 4 20: 72 kisten kleine schol p. kist f8 4 10; 90 kisten scnar p. kist fs 4 6.50; 2 kister schelvisch p. kist f 25. 22 Nov. Door 2 korders: 10 middeltongen p. stu! fo.50; 1 wigje zetschol p. wigje f36; 2 wigjes kl. schol p. wigje f 19; 8 wtgjes schar p. wigje f 8. Verstrooidheid. Te Utrecht heeft zich oen niet alledaagse geval van verstrooidheid voorgedaan. Ieman moest daar in een vrij stille straat zijn. Toe hij het huis van den bewoner verliet, bij i wien hij eenige oogenblikken vertoefd ha kwam hij tot de ontdekking, dat zijn motor rijwiel, dat hij buiten had laten staan, g( stolen was. Hjj liep naar de eerste de best telefoon, die hij vinden kon, en gaf er kei nis van aan het hoofdbureau van politie. D w politie noteerde letter, nummer en magneet nummer van de ontvreemde motorfiets en stuurde ongeveer twintig telegranimen wty? naar Amsterdam, Rotterdam, Dep Haag, Hilversum, Bussum, Amersfoort, Zeist, Arn hem, Oulemborg, Den Bosch, Gouda, Leiden, enz., enz., met verzoek aan de politie in 1 die gemeenten om den motordief aan te ho den. Een uur later ontving het hoofdbure: 1 de mededeeling, dat de stadgenoot bij zrn thuiskomst zijn motorrijwiel netjes en wel in de gang vond staan en toen constateerde, dat hijzonder motorfiets was uitgegaan, dus ook geen motorfiets had laten buiten staan en er derhalve ook geen motorrijwiel gestolen was. De politie seinde weer rond, dat het niet meer noodig wasmotorfiets terecht. (,,U. D."). Wegens poging tot doodslag op zijn broe der heeft de rechtbank te Heerenveen iemand uit Giethoorn veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De beide broe ders kregen op het kantoor van den notaris ruzie over een erfenis en de beklaagde viel toen met een mes op zijn broeder aan. De sterfdag van den Boheemsóhen paeda- goog Jean Arna Oomenius, die in 1670 te Amsterdam overleed en te Naarden begra ven is, wordt elk jaar herdacht Zij die tn Naarden bekend zijn, weten, dat er een mo nument voor hem is opgericht Dit jaar geeft zijn sterfdag 15 Novem ber aanleiding tot bijzonder huldebetoon. Immers, het is nu 250 jaar geleden, dat de groote onderwijzer en paedagoog overleed. Vandaar een tweetal geschrlftjee over hem: van prof.'E. Denis, eene vertaling van een in het Fransch verschenen artikel van prof. Frans Dtrina een uittreksel uit eene rede. Beide te verkrijgen „ter Vereenigde Druk kerijen" te Amsterdam. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 22 Nov. Blauwe aardappelen f 5.90, bravo's f 5.70, grove uien f 5.706.30, peen f 2.302.80, roode kool f 1.60 3.60, kleinere fo.501.40, gele kool f 1.202.50, kleinere fo.50—1.10, witte kool fi.402.50, klei nere fo.701.20, kroten f2.60, alles per 100 K.G.; bloemkool f9.5014.70 per 100 stuks. Puremerend, 23 November. K.L. boter per K.L. f 3 20 4 3 30; 852 runderen: 580 vette per K.G. f 1.60 4 2; 265 melke en gelde p. stuk f350 4 750; 7 stieren: 28 paarden f200 4 400: 22 vette kalveren p. K.G. f2.50 4 2.80; 173 nuchtere id. p. stuk f 25 4 70; 220 vette varkens p. K.G. f 1.50 4 1.70; 74 magere id. p. stuk f 55 4 85; 189 biggen p. stuk f 32 4 45; 657 schapen f 30 4 96; ':en; 52 ganzen f 11.50 a 12.50; 25 zwanen kipeieren p. 100 stuks f 17 4 19; 55 zak ap 47 bokken; 52 ganzen f f 14.50; kipeieren p. 100 stuks 117 a 19; 55 pelen p. zak f34 9.50; 15 zak peren p. zak f64 10. JSjl sSi>. sSf stip n Den 6de December a.s. hopen onze geliefde Ouders A. FLURI I en E. FLURI—KROON, hnnne 25-Jarige Echtvereenl- ij ging te'herdenken. Dat zjj L nog lang gespaard mogen 0 blijven is de wensch van P hun dankbare Kinderen. Getrouwd 0. Q. CHRISTIANI, Opperschipper K. M. en H. W. F. TAX, die tevens hun hartelljkui dank betuigen aan familie en vrienden, voor de vele blijken van belang stelling, bjj hun huwelijk onder vonden.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2