HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAR 25 NOVEMBER 1920. Gemeenteraad van Helder, op Dinsdag 23 November 1920. Aanwezig alle leden. De notulen van vo rige vergaderingen worden, na eenige op merkingen o. a. verzoekt de heer Staal man om opname van een door hem geci teerd gedeelte uit een tijdschrift goedge keurd en vastgesteld. Voor kennisgeving worden aangenomen de navolgende Ingekomen Stukken: Berichten van aanneming der benoeming van: A. Jellema tot onderwijzeres aan school 6; A. J. van Knaape tot id. aan school 8; E. O. Deelder tot id. aan school 8; H. ter Burg tot onderwijzer aan school 8; L. J. van der Kujjl tot id. aan school 8; J. M. de Draaijer, O. Rab, F. Kersten en E. R. Bos tot leeraar aan de Burgeravond school. Beschikking van Ged. Staten, waarbij J. Kikkert niet ontvankelijk wordt verklaard in zijn beroep tegen den aanslag in de Plaat selijke Directe Belasting naar het Inkomen, dienst 1919; Goedkeuring op het kohier no. 2 der Plaat selijke Directe Belasting naar het Inkomen, dienst 1920; Schrijven van den Administrateur der Be drijven, betreffende het verstrekken van noodpenningen voor de muntgasmeters; Verzoek van Mevr. A. J. Meijers—Nienhuis om ontslag als regentes van het Algemeen Weeshuis, tegen 16 November 1920. Voorge steld wordt dit ontslag eervol te verleenen. Eervol verleend onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Mededeeling, dat, blijkens ontvangen schrijven van den Minister van Marine a. L, het voorloopig niet in het voornemen ligt Hr. Ma. „Neptunus" te verkoopen. Om prae-advies worden voorts in handen gesteld van B. en W- de volgende stukken: a. Schrijven van Ged. Staten, inzake de ter goedkeuring ingezonden le suppl. Gem.- Begrooting, dienst 1920; b. Adressen van verschillende organisa ties van gemeente-personeel, naar aanlei ding van de beslissing van Ged. Staten op bet verleenen van terugwerkende kracht aan de jongste «alarmregeling; c. Adres van de Afd. Helder van den Alg. Bond van Gem.-Pers. in Nederland, betref fende het verbod tot bekleeden van neven betrekkingen door het personeel der ge meente. De onder ib. vermelde adressen zijn de volgende: 1. Verzoek van de afd. Helder Nat. Verbond van Gemeente-Ambtenaren in Nederland om het bedrag, hetwelk voor de uitbetaling dezer salarisverhooging met te rugwerkende kracht was uitgetrokken, als toeslag over 1920 te doen uitkeeren en ge lijkelijk te verdeelen. 2. Id. van de afd. Hel der van den Ned. Bond van Werklieden in Overheidsdienst om alle werklieden, vallen de onder het WJt., in het genot te stellen van een bedrag ineens van ƒ160 (jeugdige werkl. percentsgewijze minder) en aan de Centr. Commissie van Overleg op te dragen ten spoedigste een loonregeling uit te wer ken in overeenstemming met het rapport Raaymakers, ingaande 1 Jan. 1921. 8. van de afd. Helder van St Paulus om een uit keering van 100 (jeugd, werkl. in verhou ding) en van het resteerende bedrag een kindertoeslag te mogen ontvangen. 4. van de afd. Helder Centr. Nederl. Ambtenarenbond om toeslag tot een gelijk bedrag als zou zijn ontvangen bij terugwerkende kracht der salarisregeling. 6. van de afd. Helder Alg. Bond v. Gemeente-Personeel verzoekende een uitkeering van 160 tot een maximum inkomen van f 3000 en verder conciërges en brugwachters 60 verhooging. 0. van de Onderafd. Helder der Afdeeling Noord-Hol land v. d. Ned. Bond v. Gemeente-Ambtena ren met verzoek om zoodanig besluit te ne men, d)at de gewekte teleurstelling wordt opgeheven. De heer Zond ervan zou, wegens het spoedig eindigen van dit jaar, gaarne bin nenkort het prae-advies omtrent b. tegemoet zien. De Voorzitter zegt dit toe; het houdt natuurlijk verband met a. De heer De Geus betwijfelt of voor o. wel een prae-advies noodig ia Er is een be staand verbod, en dat 'kan eenvoudig ge handhaafd blijven. De Voorzitter be aamt dit. Waar hier echter een ingekomen verzoek is, is het beter dit naar B. en W. te renvoyeèren. Teekenlokaal M.UX.O.-SchooL Voorstel om het gymnastieklokaal der M.U.L.O.-School tevens als .teekenlokaal dienstbaar te maken, door het daarin plaat sen van verplaatsbare teekenmeubelen. Aangenomen. Arbeidsbemiddeling en Werkloosheids verzekering. Voorstel om te besluiten tot aanstelling van ©en oontrëleur ten kantore van den dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloos- heisverzekering. (Held. Crt 28 Oct.). De heer Staalman bevreemdt het ad vies van B. en W. Deze achten een contro leerend ambtenaar noodig, terwijl toch bin nenkort deze dienst geheel door het Rijk zal worden overgenomen. Er is rijkstoezicht op de uitkeeringen, en bovendien heeft de ge meente zelve belang bij een richtige uitkee ring. Maar de kas zelve heeft nog het groot ste belang bij een goede uitkeering. Het risico voor de gemeente is overgedragen op de v ereeniging v. Nederl. gemeenten. Spr. stelt voor aan dit lichaam op te dragen te ij veren voor een rijkscontroleur. Dat kan dan iemand zijn, die geheel buiten alle plaatse- VIke toestanden en invloeden staat, hetgeen ^p den duur beter zal werken op de oontröle. Ook de heer Bok vindt het weT wat over geven om thans een controleur aan te stel len Het Is natuurlijk mogelijk, dat thans eens eene uitkeering geschiedt, die niet ge heel in den haak zou zijn, maar spr. acht. het niet noodig voor een dergelijk geval een spe- cialen oontröleur aan te stellen. Spr. heeft met den Directeur der Arbeidsbeurs over deze zaak gesproken; deze achtte de aanstel ling van zoo'n ambtenaar wel een groot ge mak. maar eene pertinente verzekering, dat hij absoluut noodig was, kon spr. hem niet ontlokken. De heer De Geus zou gaarne van' het College vernemen, welk gedeelte van de kos ten der arbeidsbemiddeling de gemeente van het rijk krijgt gerestitueerd. Het betreft hier immers een gecombineerde dienst van ar beidsbemiddeling en werkloosheidsverzeke ring. Ontegenzeggelijk is aan de richtige controfeering der werkloozenkassen veel ar beid verbonden. De heer Staalman meende, dat het gemeentebelang niet zoo groot is. De werkeloozenzorg is echter een groot gemeen tebelang. Bij de stukken heeft spr. vergeefs gezocht naar het advies van den Directeur der Arbeidsbeurs. Indien werkelijk de be hoefte bestaat aan «een oontróleur, zou spr. dit punt willer aanhouden om alsnog nader toegelicht te worden. Tenzij misschien de wethouder van soc. aangelegenheden die ge ven wil? De heer Verategen meent, dat deze kwestie een zeer delicate is voor de gemeen te. De heer Staalman zegt, dat het rijk deze zaak overneemt en ook personeel zal aanstel len, maar dat kan hij niet bewijzen. Mis schien grijpt inderdaad het rijk in, maar in elk geval zal toch de gemeente moeten be talen. Indertijd is die zaak besproken met een regeerhigsvertegenwoordiger, maar deze heer schoof alle finantieele verantwoordelijk heid van zich af. In ieder geval zal het nog heel lang duren voor het zoover is. Op hét oogenblik is de gemeente verplicht tot de handhaving van dezen dienst. De Vereen, v. Ned. Gemeenten staat er geheel buiten. In verschillende gemeenten bestaat zoo'n con- tróle al. Op het oogenblik bedraagt de aan de werkeloozenkassep. der transportarbei ders verstrekte toeslag 160% en dat zal zeer zeker in de toekomst wel meer worden. Oon- trële daarop is dus een eisch voor de ge meente. De heer Bok sprak van weinig werk voor dezen tak van dienst. Ja, toen de heer Bok lid was van de Commissie, waren er nog maar enkele arbeiders, die uit deze kas trok ken. Thans is dit uitgebreid, steeds meerdere organisaties sluiten zich aan, en binnenkort zullen pl.m. 1000 arbeiders aangesloten zijn bij de werkeloozenkassen. Daaraan is veel werk en dit vordert een gansche man. De contröle betreft niet de uitkeeringen alszoo- danig, alleen maar de fouten, die kunnen worden gemaakt, en is dus een direct voer deel. Het is verder gewenscht, dat de aan meldingen voor werkeloosheid gecentrali seerd worden. Indien deze aangelegenheid goed is geregeld, is het de bedoeling van het Rijk trachten te bevorderen, dat ingegrepen wordt. Maar dan moet men nu een besluit nemen. Spr. is persoonlijk tegen elke aan stelling van ambtenaren, voor wie onvol doende werk zou zijn ,maar in dit geval acht spr. een oontröleur zeer noodig. Als de Raad uitstel noodig acht, is dat de zaak van den Raad. De gansche opzet is uitgegaan van den Directeur der Arbeidsbemiddeling. Besloten wordt de zaak alsnog aan te houden. Beplanting Berm. Voorstel met betrekking tot het doen uit- van enkele werken, ten behoeve van de be planting van den berm, gelegen tusschen den Parallelweg en den Spoordijk. (Held. Crt 28 Oct) De heer D e G e u s meent, dat het voor het omspitten van de berm uitgetrokken bedrag te laag is, en de heer Schoeffelenher- ger is het daarmede eens. Wethouder De Zwart antwoordt dat de voorstellen geba seerd zijn op het idee van werkverschaffing, en diat geen hooger loon dan 24.— wordt uitgekeerd, waarvan de helft door het Rijk wordt gerestitueerd. De heer H e ij b 1 o k stelt voor het loon te verhoogen, omdat deze arbeid toch eigenlijk meer hoort onder grondwerk, dan wel onder het speciaal voor werkverschaffing bedoel de werk. De heer V e r s t eg e n deelt mede, dat B. en W. hieromtrent reeds met het Dep. van Arbeid overleg hebben gepleegd en dat ons toegezegd is, dat het Rijk ook van een bedrag van 80.de helft zal restitueeren, omdat het hier productieve arbeid betreft. Conform voorstel besloten. Slachten van Vee. Voorstel om afwijzend1 te beschikken op het verzoek van het Dagelijksch Bestuur der afdeeling Helder van die Ned. Vereeniging tot bescherming van dieren, 'betreffende de wijze, waarop slachtdieren mogen worden geslacht (Held. Crt 28 Oct). Namens het Bestuur van de afd. Helder van bovengenoemden Bond deelt Mevr. Van der Hulst—Heeroma mede, dat dit ac- coord gaat met het voorstel van B. en W. Aangenomen. Pachtgrond. Voorstel betreffende het vernieuwen van een contract met den Staat der Nederlanden, waarbij de gemeentelvan het Rijk in erfpacht ontvangt het terrein, waarop geplaatst is het gebouw van den gemeentelijken vischafslag. Een vraag omtrent den nieuwen vischaf slag, door den heer Bot gedaan, zal bij de rondvraag worden behandeld. Aangenomen. 8e Suppletolre Begrooting, dienst 1920. Voorstel tot vaststelling dier Se suppl. Gem. Begrooting, dienst 1920. De heer De Geus vraagt inlichtingen omtrent den post „Verhooging kosten graven Spuikanaal 189.692.47". Is hiermede ook gerekend op restitutie van arbeidsloonen door het Rijk? De heer Adriaans© beantwoordt dit ontkennend. De post komt geheel voor reke ning der gemeente. De heer De G«us: Indertijd is door den Raad besloten dit werk in eigen beheer uit- tevoeren ter voorziening in werkloosheid. In de vaste overtuiging, dat hiervoor ook de gunstige bepaling van het rijk gold, heeft spr. daar destijds oorgestemd. De Voorzitter zegt, dat indertijd beslo ten is tot graven van dit kanaal teneinde de werkvoorziening te verruimen, niet echter om werk te verschaffen. De heer De Geus vraagt om de desbe treffende notulen eens na te lezen. Er is in dertijd nog een bezoek geweest van een re- geeringsoommissaris, die mededeelde, dat men op steun van het Rijk kon rekenen in dien een begin met de uitvoering gemaakt was. Spr. heeft althans in de vaste overtui ging verkeerd, dat restitutie zou worden ge geven. De Vo o r z i 11 e r: Die afgevaardigde van den Minister van Arbeid was hier om over de kwestie der verbetering te spreken. Dat alles, (Brakkeveldweg, Javastraat, Huisdui- nerweg etc.) is op instigatie van de regeering gebeurd. Maar toen was het besluit tot het graven van een spuikanaal al genomen. De bedoeling was eene regeling te treffen om het kanaal zoo economisch mogelijk te gra ven. De heer Schoeffelenberger zal nimmer zijn stem aan deze begrooting geven, zoolang daar uitgaven op staan als die voor het spuikanaal e.d. Over 's Voorz. woorden, dat zoo economisch gegraven wordt, is spr. verbaasd. Dan had men inderdaad heel an ders moeten handelen. Spr. wijst op het ver zoek van de aannemers om voortaan de wer ken door de stadgenooten te doen aanbe steden. De Voorzitter merkt op, dat op het oogenblik alleen de suppl. begrooting aan de orde is, nl. overschrijving van reeds gevo teerde posten. Maar spr. wil den heer Schoef felenberger niet de gelegenheid ontnemen nogmaals zijn hart eens te luchten over dit Spuikanaal. De heer Schoef felenbergerIn dertijd is op eene conferentie met den heer Krijnen gezegd, dat de werkzaamheden pu bliek zouden worden aanbesteed. Thans is het weer onderhands gegund. De Voorzitter: Het adres van de aan nemers komt in den Raad en kan dan bespro ken worden. De heer Schoef felenberger zal nooit zijn stem aan deze suppl. begrooting geven. Het Is een schande voor de gemeente, zooals hier de gelden worden vermorst. De heer De Zwart: Herhaaldelijk heeft de heer Schoeffelenberger zijn stem doen hooren over de wijze van werken aan het SpuikanaaL Indien zijn woorden eenig gezag zullen hebben, moet de heer Schoeffelenber ger ook aantoonen op welke wijze het inder daad goedkooper kèn geschieden. Tot nog toe is de heer Schoeffelenberger in gebreke gebleven dit met cijfers aan te toonen. De heer V a n O s had het ook beter ge vonden als de Voorzitter maar niet gespro ken had van economische werkwijze. Spr. be handelt het ingezonden stuk in de Held. Crt. omtrent de aanbesteding van hef slaan van heipalen. De Voorzitter merkt op, dat dit thans niet aan de orde is. De heer V a n O s antwoordt ,dat het een onderdeel is van het heele werk en als de heer De Zwart verlangt, dat aangetoond wordt, hoe het werk economischer kan wor den uitgevoerd, moet zeer zeker dit worden genoemd. De heer De Geus (vrijwel onverstaan baar, daar spr. met den rug naar de perstri bune spreekt) vraagt inlichtingen over den post Levensmiddelenbedrijf. De suppl. begrooting wordt vervolgens aangenomen met de stem van den heer Schoeffelenberger tegen. Toekenning Snbsldie. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de afd. Helder van den R.-K. Vrouwenbond, om toekenning van een jaar- Hjksch subsidie van 1000.—. (Held. Crt. 0 Nov.) De heer VanBredais verwonderd over dit prae-advies, omdat blijkbaar B. en W. het verzoek van den Vrouwenbond niet goed heb ben gelezen. Het afwijzend prae-advies n.1. is gegrond op het feit, dat bedeelde vereeni ging „naast de bestaande armenzorg" staat. Dit is volstrekt niet het geval. Spr. vraagt of B. en W. dit prae-advies willen intrekken en een ander geven. Te Amsterdam is aan een dezelfde vereeniging het subsidie ver hoogd juist omdat zij het werk van den ge neeskundigen dienst zoo verlichtte. Mevr. Van dier Hulst Heeroma is het met deze redeneering eens, n.1. dat het prae-advies van B. en W. foutief is. Men moet vrouw zijn om te \yeten wat zorgende vrouwenhanden zijn voor zieken. Het eenige bezwaar, dat spr. heeft, is, dat in het bestuur uitsluitend katholieke vrouwen zitten. Daar om zou spr. tegen het testuur willen zeg gen: herzie uw statuten, richt uw bestaan an ders in, zoodat er ook niet katholieke vrou wen zitting in hebben, dan zult gij een werk van groot sociaal belang voor de gemeente kunnen verrichten. De heter Staalman is het met den heer Van Breda eens, dat het hier geen armen zorg betreft. Het woord van mevr. Van der Hulst was spr. alleszins sympathiek, maar spr. is het niet met haar eens, dat het ver keerd is, dat uitsluitend katholieke vrouwen in dit bestuur zitting hebben. Men kan het de katholieke vrouwen toch niet kwalijk ne men, dat zij in eigen kring werken? De vraag is dus alleen of men van gemeentewege zoo n besloten kring subsidieeren mag, en dan. zegt spr. neen, dat gaat niet. Maar weliswaar wordt hier ook in andere kringen gearbeid. De consequentie voor den Raad is dus deze, dat, als straks andere aanvragen komen, deze ook gesubsidieerd moeten worden. Wegens het groote sociale nut van hun werk, zal spr. elke andere aanvraag steunen. De heer D e G e u s kan niet meegaan met het standpunt van hen, die terugname van het prae-advies bepleiten noch ook die sub sidie willen verleenen. Dan brengt de oon- sequentie mede, dat aan elke dergelijke ver eeniging op religieus gebied subsidie ver leend wordt en zou de gemeente het voor beeld geven van splitsing der gemeenschap in allerlei seotes. Het is noodig voor derge lijk werk op bepaald godsdienstig standpunt te staan en zeer zeker kan men er uit open bare kassen geen geld voor uittrekken. Spr. wijsH in dit verband op het „Witte Kruis Heeft men ooit gehoord, dat andere religies bezwaar maakten tegen haar arbeid? Welis waar Is het hier eenigszins ander werk, daar hier persoonlijke arbeid verricht wordt, maar in het algemeen gaat de vergelijking toch op. De heer Van Os vindt het pijnlijk els over een dergelijke zaak, die in wezen toch zoo nobel is, aldus gepraat wordt. Juist om dat de R.-K. Vrouwenbond in hun jarenlan- gen arbeid het nuttige van zijn werk inzag, besloot hij dit uittebreiden en kwam daarvoor om subsidie. Het is alleen maar jammer, dat inplaats van 1000.geen 5000.werd gevraagd. Wil de Raad geen subsidie geven, dan blijft de vereeniging, in besloten kring voortgaan met haar werk. Het hierop vol gend punt betreft het verleenen van een sub sidie van 1500.aan marine-concerten. De tegenstelling is wel schril, omdat het werk van dezen Vrouwenbond toch zooveel nutti ger is dan die muziek. Wat andere aanvra gen betreft, laat die gerust komen, voor ver deeldheid in de gemeente behoeft men heusch niet bang te zijn. De heer Grunwald voelt veel voor de bezwaren, dat straks tal van andere vereeni- gingen zullenkomen die ook belangrijke sommen aan de gemeentekas zullen onttrek ken. Waarom kan men niet ééne vereeniging vormen? Laat die dames zich associeeren met andere dergelijke vereenigingen, dan kan deze grootere vereeniging desnoods een vèel hooger subsidie krijgen voor haar werk. Maar dan zal zij ook het volle vertrouwen hebben van de gemeentenaren. De heer He ij blok meent ook, dat het werk dezer r.-k. vrouwen eenzijdig is. Niet het algemeen belang wordt ermee gediend, want het is onmogelijk, dat die paar r.-k. vrouwen de gansche stad helpen. Maar de taak der gemeente is wellicht om te trachten de voornaamste op dit gebied werkende ver eenigingen samen te brengen. De heer Verstegen repliceert. De heer Van Breda meende, dat het college niet goed gelezen had. In de toelichting op het adres echter wordt gesproken van het verleenen van gratis hulp, waarvoor het R.-K. Armbe stuur de gelden verstrekt. Daarom had het college het recht te vermoeden, dat hier in derdaad armenzorg uitgeoefend wordt. Ten opzichte van de aanvraag merkt spr. op, dat het college toch zeker wel weten mag of in derdaad deze subsidie noodig i®, en hoe de gelden besteed worden. Het betreft hier een particuliere vereeniging, die zegt, dat alleen R.-K. vrouwen, die door het bestuur geschikt geacht worden ,deze functies zullen uitoefe nen. Zelfs daar wordt dus al scheiding ge bracht De heer V a n O s Het is geen inhrekers- vereeuig'ng! De heer Verstegen: Van S. en W. wordt gevraagd een subsidie van 3000 voor eene organisatie, die absoluut niet bekend is bij het college. Als de heer Van .9 hier als wethouder zat en er kwam een organisatie,' die zeide: geel inij 1000 voor de organisatie van hulp in de gemeente, zoudt u die ook niet zoo iraar mogen geven. Tenminste met als u berekend was voor uw taak als wethouder. Door dit verzoek wordt een groote meerder heid in de gemeente buitengesloten, die niet eens weet hoe uw vereeniging werkt. Spr. apprecieert ten volle den arbeid van deze vereeniging, maar zij moet op eigen terrein blijven. Nu wijst de heer Van Breda op Am sterdam, maar ten eerste is die stad meer dan tienmaal zoo groot en ten tweede is de daar bestaande organisatie op andere leest geschoeid en werkt zij voornamelijk voor kraamvrouwen. Spr. heeft deze wetenschap geput uit het orgaan van de R.-K. gemeente raadsleden zelf. Het werk van de vereeniging kan volkomen naar waarde geapprecieerd worden, maar uit de algemeen© kas kan voor een dergelijke particuliere vereeniging geen geld worder gegeven. De heer Van Breda meent, dat over deze zaak te veel gesproken wordt. Er zijn bezwaren geopperd, maar laten de heeren de redenen er bij zeggen. De wethouder is be perkt in zijn oordeel. De vereeniging heeft op eigen terrein gewerkt, maar dat zij thans om subsidie komt, geschiedt juist wegens de vele aanvragen, die uit andere gezindten in kwamen. Men kan nu toch niet verlangen, dat uitsluitend de R.-K. vrouwen deze onkos ten dragen? De heer Verstegen vraagt naar het werk der vereeniging. Spr. had wel een lijst mede kunnen nemen van hetgeen ver richt is. De aanvraag van 1000 is zeer be scheiden, want de vereeniging past zelf Veel •meer bij. Daar spr. echter wel gebleken is, dat de zaak den kelder ingaat, zal spr. de hem vanwege de R.-K. vrouwen verstrekte opdracht vervullen en het voorstel intrekken. De heer V a n O s Spr.'s interruptie: „Het is geen inbrekersvereeniging" kwam recht uit het hart. Spr. begrijpt niet, dat de wet houder thans zoo wikt en weegt. Dan zijn de heeren nu op den goeden weg, maar dat is wel eens anders geweest De heer Verstegen: Bewijzen! De heer Van Os: Als we de verslagen der laatste jaren nagaan De heer Verstegen: Het laatste jaar bedoeld u. Wij zitten nog maar een jaar hier. Wat geeft het nu of ik al zeg: de R.K. Vereeniging is de beste op dit gebied en u krijgt niets? Hoe kan een geroutineerd raadslid als de heer Van Breda is op de weinige verstrekte gegevens een dergelijke subsidie bepleiten? Noch B. en W„ noch de gemeenteraad, zijn veranderd. Zelfs hetgeen de heer van Breda thans zegt, dat er zooveel aanvragen van andere gezindten inkwamen, staat niet in de toelichting op het adres. Maar de quintessens is, dat ©en groot deei van de gemeentenaren wordt uitgeschakeld en dat dan elke vereeniging, die op eigen terrein werkt met liefdewerk en wordt het een chaos. Het moet particulier liefdewerk blijven, als het gesubsidieerd wordt, verliest het een deel van zijn waarde. De heer Adriaanse zet zijn standpunt uiteen. Ook spr. meent inderdaad, dat men zich op gevaarlijk terrein gaat bewegen in dien de gemeente subsidie geeft. Door diako- nieën en kerken worden belangrijke offers getroost, maar men moet toch ook begrijpen, dat men nu tal van andere aanvragen krijgt. De gemeente heeft bovendien haar eigen orgaan van armenzorg cn wat is er tegen om daarin een vrouw te benoemen? De heer Van Breda: Het is geen ar menzorg! De heer Adriaanse: Hulp in de huis houding dan, als u dat liever wil. Maar dat gemeentelijk orgaan komt dan in gedrang. De zaak is in het ooilege gewikt en gewogen, maar het ooilege zet den voet op gevaarlijk terrein (hiermede. De heer Van Breda wenscht een kleine toelichting He geven op hetgeen de heer Adriaanse zeide. Het betreft hier^geen ar menzorg, alleen hulpverleening. 8 enkele voorbeelden. Er is byv. een gezin, waarvan de vrouw tuberculeus is. De manjfl naar zijn werk, de vrouw kan haar huish - den niet doen. Welnu, dan komt oenvande dames huisbezoeksters,.die helpt Zy zorgi datde kinderen op tijd naar school gaan, verricht het huishoudelijke werk, en tegen dat de man thuis komt, gaat zij weer heen. Of men helpt bij bevalling e.d. V anneer het gezin betalen kan, moet de hulp worden be taald, anders is zij gratis. Maar spr. trekt namens de Vereenigiing het verzoek in als de Raad ongenegen blijkt tot subsidieering. De heer De Zwart betoogt,'dat door de •beide sprekers nog geen enkel motief is aan gevoerd,waardoor de Raad verplicht zou zijn een subsidie te verleenen. De gemeente moet kunnen beoordeelen of inderdaad een subsi die noodig is. Als straks onze eigen soc.-dem. Vrouwenclub met een dergelijk verzoek kwam, dacht de heer van Breda dan, dat wij de maar zoo zouden toestaan? Geen sprake van. De heer Van Loo wil, nu d e heer Van Breda in laatste instantie zulke rare dingen zegt, ook een woordje zeggen. Spr. roept den heer Van Breda toe: laat uw vereeniging samenwerking zoeken met andere categoriën van inwoners. De heeren stellen het voor alsof wij zulke bulhonden zijn, die een sub sidie voor een dergelijk doel weigeren.- Dat is geenszins het geval. Herzie uw statuten, asumeer u met anderen, zegt spr. De heer Van Breda: Dat kan immers niet, dat laten de statuen niet toe. Discussies gesloten. Het punt wordt van de agenda afgevoerd. Toekenning subsidie. Voorstel tot toekenning van een subsidie, tot een maximaal bedrag van 1600, voor de Oomités van Marine-Concerten. (Held. Crt. 6 Nov.) De heer Van Loo zal zich niet verzetten tegen de toekenning van deze subsidie. Het is echter algemeen bekend, dat zij verhoogd moest worden om de elite-concerten te kun nen laten doorgaan, waarmede het voortbe staan der volksconcerten gemoeid was. Spr. protesteert ertegen, dat van de zijde van Set beter gesitueerde publiek de belangstelling zoo gering is, dat deze concerten gevaar lie pen te verdwijnen. De heer V a n O s vraagt of bij de toeken ning van dit subsidie ook zoo ernstig door. het College overwogen is of het ook soms verkeerd was deze subsidie te verleenen? De heer Verstegen merkt op, dat de zaak in geheimen raad uitvoerig besproken is, dus dat de heer Van Os naar den beken den weg vraagt. De heer VanBredazal voor dit voorstel stemmen, omdat in besloten zitting deze sub sidie reeds is toegestaan. Maar spr. doet dit met bezwaard hart, omdat ook hieromtrent geen© cijfers zijn overgelegd, die subsidiee ring aannemelijk maken. De heer De Geus wil de subsidie toe staan, maar alleen voor dit jaar en verlangt van de Comité's een exploitatierekening, waaruit blijkt, dat inderdaad dit geld noodig is, alsook hoe het besteed wordt. De V oo r zi tte r legt.uit, dat de subsidie bedoeld is voor het seizoen 1920/21 en op de begrooting voor 1921 komt. De heer De Geus repliceert. Het Dage lijksch Bestuur had kunnen zorgen, dat eeni ge gegevens overgelegd waren. Zooals thans geschiedt, is het een geheel nieuw systeem van subsidieverleening. De Voorzitter: Men weet, dat om de voortzetting mogelijk te maken, destijds bin nen tweemaal vier-en-twintig uur moest wor den beslist. Daarom is de zaak in comité-ver gadering beproken, en deze beslissing in openbaren raad is slechts een formeele be vestiging van het toen genomen besluit. Maar spr. is het met de heeren eens, dat voor het vervolg rekening en verantwoording moet worden overgelegd. De voordracht wordt aangenomen bij accla matie. Assistentie Laboratorium Gem.-Zlekenhuls. Voorstel inzake aanstelling van een assis tente bij het laboratorium van het Gemeente- Ziekenhuis. (Held, Crt. 6 Nov.). Aangenomen. Malariabestrijding. Voorstel tot het verleenen van een crediet ineens v'öor de malariabestrijding, ten bedra ge van 6 cent per inwoner. Mevrouw VanderHulst vraagt welke de resultaten zijn van de in het voorjaar on dernomen bestrijding. Toen is men bij de Ambachtsschool bezig geweest muggen weg te vangen, maar er zijn er nog nooit zooveel geweest ais dit jaar. Zijn die muggen ver jaagt of zijn die nog overgebleven, vraagt spr.? De Voorzitter merkt op, dat het hier betreft de verdelging van de anopheles ,de malariamug. De andere zijn niet gevaarlijk. Spr. kent een voorbeeld van systematische bestrijding aan het Panama-kanaal, waar door energieke bestrijding een absoluut on bewoonbare streek geheel bewoonbaar is ge maakt. De heer VanBreda meent, dat het niet temin een dure liefhebberij wordt. Wij heb ben er hier weinig last van; laat de streken, die er het meeste last van hebben, ook het meeste in de bestrijding bijdragen, meent spi. De Voorzitter zegt, dat inderdaad'Hel der een gunstige uitzondering maakt op de provincie Noord-Holland, waar, zooals be kend is, zeer veel malaria heerscht Maar voor afdoende bestrijding is het noodig, dat alle gemeenten zooveel mogelijk meehelpen, en het is ook om te voorkomen, dat wij hier malaria-epidemiën krijgen, dat dit crediet ge vraagd wordt. Bovendien is Helder het cen traal punt voor dit gedeelte van Noord-Hol land. De heer Grunwald had liever, dat het anders was, en dat Helder gegeven werd waf men het gaat ontnemen, aooals Keuring)*- dienst e.d,, en dat men dezen dienst <lan maar naar-Alkmaar bracht De Voorzitter beaamt dit maar men heeft alle plaatsen met een gezondheids dienst tot centrum van een bestrijdingagebied genomen, en dus valt Helder daar ook onder. Het voorstel wordt vervolgens met alge- meene stemmen aangenomen.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3