JACK DE ZANGER VRAAGT IIWEN LEVERANCIER: NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. ZUINIG GEMEENTEBEHEER. No. 5332 ZATERDAG 4 DECEMBER 1920 48e JAARGANG "tL" „f95' »1.051.30 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Inteco. Telefoon 60 (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater Deo. op: oud.: op: oud.: v.m.:n.m.: Zondag 5m. 2.21 a. 1.217.54 3.47 8.10 4.10 Maand. 6 3.30 1.47 7.55 3.47 4.20 5.10 Dinsdag 7 4.38 2.16 7.57 3.46 5 25 6.10 Woensd. 8 5.42 2.50 7.59 3.46 6.20 6.55 Dond.d. 9 6.42 3.29 8.0 3.45 7.10 7.35 Vrijdag 10 7.36 4.15 8.1 3.45 7.55 8.15 Zaterd. 11',. 8.24 5.6 8.2 3.45 8.30 8.45 VIL Nu we aan het einde zijn gekomen van on ze beschouwingen over bovenstaand onder werp, stellen we er prijs op te verklaren dat wij daarom slechts enkele punten van ons ge- meentebeheer naar voren brachten, ten aan zien waarvan oJL bezuiniging mogelijk is, omdat zij, naar wij meenen, vóór alles de aandacht verdienen. Zóó zal b.v. eerst de kwestie over de verantwoordelijkheid af doende moeten worden geregeld, om eerst daarna voor elk bedrijf na te gaan in welk opzicht kan worden bezuinigd. Deze verhandeling beeft een grooteren om vang gekregen dan wij aanvankelijk hadden gehoapt en wij moeten er dan ook van afzien op meerdere detailpunten in te gaan. Wij vertrouwen evenwel dat, wanneer men al echts met een systematisch onderzoek be gint gedurende het onderzoek steeds nieuwe gezichtpunten zullen worden geopend. Fei ten b.v. als door de Amsterdamsche zuinig heidsinspectie worden besproken, zullen zich ook hier, al is het misschien in geheel anderen vorm, kunnen voordoen. De schoonmaakdienst, waaraan Rotterdam nu laatstelijk zijn aandacht heeft gewijd, is wellicht ook voor onze gemeente een nader onderzoek waard. En zoo zal men, door te let ten ook op het geen in andere gemeenten geschiedt, een ruim arbeidsveld voor onder soek voor zich zien leggen. Gelijk wij reeds te kennen gaven, denken wij ons het ondersoek te zien opgedragen aan een Oommissie. Haar samenstelling zal waar borgen moeten bieden dat het deskundig ele ment In genoegzame mate daarin is verte genwoordigd. In het reeds eerder genoemde Verslag van de Staatscommissie tot voorbereiding van de herziening der Gemeentewet, ingesteld bij K.B. van 6 Dec. 1919, No. 7. zijn enkele be schouwingen gewijd aan de vaste oommiasie van bestuur, die men zich in de toekomst denkt. Ofschoon het hier een bestuurscom missie geldt en de Oommissie die zij wen- schen uiteraard geen ander dan een advi- seerend karakter kan dragen komen er toch te dezer zake in het rapport enkele zinsne den voor die ook voor ons doel de overden king ten volle waard zijn. Het is niet ver- eischt, aldus het rapport, zelfs niet eens ge^ wenschit, dat de leden uitsluitend onder de raadsleden worden gezocht Voor haar kan partij getrokken worden van de kennis van mannen en vrouwen, die niet genegen voor het lidmaatschap van den raad zich beschik baar te stellen, geen bezwaar hebben hun kennis en hun tijd af te staan voor het zelf standig medebesturen van een enkelen tak van de huishouding der gemeente, die hunne bijzonder belangstelling heeft, in de gehei men waarvan zij thuis zijn en voor het be st/uren waarvan niet veel vrije tijd wordt vereischt Dit is nu de heilzame werking, die de (Staats)oonimissie van de instelling dezer (bestuurs)oommissiën verwacht, dat zij, naast de groote verlichting van werk, die zij kun nen brengen aan Burgemeester en Wethou- FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 29) Hij ging gehoorzaam naar haar toe, en ter wijl hij zich hukte kuste hij haar op de lip pen. Doch voor belden was de zoete heerlijk heid er van was verdwenen. Jack kon niet vergeten 'hoe leelijk zij in haar woede was geweest,en Linda herinnerde zich, hoe hij voor Mary had gewerkt. „Je kust me niet zooals gisteravond," zei- de zij. „Toen voelde ik anders," zelde Jack kop pig. „Hoe kón ik, als jij er mij toe dwingt?" „Maar je zei toch dat je me vergeven badt," zeide zij. ,,Och, laten we daar niet weer over be ginnen," zei Jack met misnoegden blik. „Ik beh je niks te vergeven. Als je de zaak wer kelijk in orde wilt maken, kun je dat in min der dan geen tijd doenl" Zij sprong weder op. „Dat doe ik nooit! nooit!" riep zij hartstochtelijk uit. „Omdat zij hder is gekomen is 't nu anders dan gis terenavond tusschen ons! Hoe durf je voor stellen dat ik hóór vergeVing zal vragen 1 ik sterf nog llerver! Ik haat je! Je hoeft niet veer iets tegen me te zeggen." Plotseling was ze als een stormwind tus schen de hoornen verdwenen. Jack ging op den stam, dien hij had omgehakt, iritttr.. ders, en voorzooveel het zelfbestuur aangaat ook aan den raad, de toetreding tot de ge meentebesturen zullen openen voor perso nen, wier kennis en beleid thans niet aan de gemeente ten goede komen, maar dan, in den meer bescheiden omvang waarin op haar een beroep wordt gedaan, met zeer groote waarschijnlijkheid ter harer beschikking zul len worden gesteld. Het zal de vraag zijn of men er in de toekomst wel zoo licht toe zal overgaan om aan personen uit de burgerij, naast de wettelijke vertegenwoordiging, be paalde bestuursbevoegdheden toe te kennen, maar wat hiervan ook zij, die bezwaren kun nen zich tegen een Oommiasie van advies niet doen gelden. Wellicht ten overvloede veertigen wij er ein delijk de aandacht op, dat de oouclusiën waarmede wij ons betoog besluiten en die dus ten doel hebben in het 'kort aan te geven met het nemen van welke maatregelen oi. het gemeentebelang zal zijn gediend, geens zins de pretensie in zich sluiten ais te zijn de eendg juiste. Integendeel, het vraagstuk dat wij hebben besproken is zoo intens moei lijk, dat het van het hoogste belang is dat ieder daarover zijn gedachten late gaan. En wij vertrouwen dat door wrijving van ge dachten een aannemelijke oplossing niet op zioh zal laten wacht. Oonclusiën. Ie. De verordening betreffende het finwn- tieel beheer van de Gemeentebedrijven der Gemeente Helder, krachtens artikel 114 bis der Gemeentewet worde gewijzigd in dien zin, dat de volledige verantwoordelijkheid voor de bedrijven worde gelegd in handen van de technische leiders. 2e. Het is wensohelijk dat aan de begroo ting voor het dienstjaar 1921 een overzicht wordt toegevoegd aan de hand waarvan een beter inzicht in de financieel© positie der ge meente kan worden verkregen dan door bloote kennisgeving van de begroeting mo gelijk is. Se. De financieel© uitkomsten voor de ge meentelijke bedrijven worden, voor zoover mogelijk, vergeleken met die van andere ge meenten en bij gebleken verschillen worden de oorzaken Opgespoord, opdat een juister Inzicht in de gestie onzer bedrijven wordt verkregen; 4e. a. Overgegaan worde tot instelling eener Commissie van ten hoogste zeven le den (buiten den voorzitter) aan welke Com missie de reeds eerder genoemde (Amster damsche) vragen ter bestudeering worden voorgelegd. Tot goed begrip worden die vra gen hier nog eens herhaald. Ie. Is de gemeentelijke organisatie ook in haar onderdeelen zoodanig, dat de grootst mogelijke productiviteit is gewaar borgd; dat het aanwezige personeel be perkt is tot het inderdaad noodige, en zijn de werkzaamheden zóó georganiseerd, dat van ieder de volle werkkracht tot 'haar recht komt; 2e. zijn de administratieve en zakelijke inrichting der controle overal van dien aard, dat materieelverspdlling en andere misbruiken afdoende kunnen worden te gengegaan. b. De Commissie worde voorgezeten door den burgemeester of een der wethouders; overigens nemen slechts drie raadsleden daarin zitting; c. van de overige vier leden worden er drie gezocht uit personen, die hun bestaan vin den in handels- en industrieel© ondernemin gen en van wie met grond mag worden ver wacht dat zij naast den burgerzin, die eerste eisch voor de richtdge vervulling der ge vraagde taak, genoegzame ervaring en in zicht bezitten, dat hun advies met het noo dige gezag is omkleed; d. Een der leden kome voort uit onderwijs kringen, opdat aan het zeer belangrijke on derdeel van de gemeentelijke bemoeiingen, dat door de behartiging van de onderwijsbe- langen wordt gevormd, de noodige aandacht met kennis van zaken wordt geschonken; en liet zijn kin in zijn handen rusten, ten prooi aan allerlei onaangename gedachten. Dit alles was nieuw voor hem en leek van veel grooter belang dan het werkelijk bezat. Maar even daarna kwam zfl weer terug hollen, en wierp zich in zijn urmen, en klem de zich aan hem vast als een klein kind, hui lend en klagend. „O, zorg toch voor me Jackl Ik weet niet wat ik doe of zegl" Zijn armen sloten zich oqn haar, en hij klopte haar op den schouder met een dwaas, schaapachtig, vaderlijk air van be zorgdheid. Wat kon hij ook anders doen? „Nou dan, nou dan!" zeide hij onhandig. je nou maar niet overstuur, 't Komt allemaaal wel in orde!" „En zul je me haar dan geen excuus la ten vragen?" smeekte zij. „Nee," zei hij, de schouders ophalend. „Ik geloof niet dat het iets zou baten, al dee je het" Linda lag doodstil. Een gevoel van zoete voldoenng vervulde haar. Het was een zware strijd geweest, maar ze had hem dan toch maar laten doen wat ze wilde. „Ik laat me hangen als ik weet wat er van ons moet worden," dacht Jack somber. HOOFDSTUK IX. Geel metaal. Het verhaaltje, dat steenkool het doel was van Sir Bryson Trangmar's expeditie, werd niet i^ng meer volgehouden. Inderdaad hoorde men het woord' „s1 eenkolen" niet meer nadat men Fort Obeever eenmaal goed en wel achter den rug had. Daartegen hoorde men voortdurend een woordje wat er erg e. aan de Oom misse worde de bevoegdheid verleend inlichtingen te verlangen van alle ambtenaren in gemeentedienst over zaken hem betreffen; f. aam de Commissie worde de bevoegd heid verleend zich een of meerdere deskun digen voor korter of langer tijd te esumee- ren, b.v. een acooutant, technici», etc. BUITENLAND. DE VOLKENBOND. ENGELAND. Actie van w er kei ooien. De Engelsche steenkool-productie. Het getal is 220.000 ton hooger dan de beste weekopbrengst in het loopende jaar en vormt dus voor 1920 een recordproductie. Op deze wekelijksche basi» zou men tot een jaar- lijksche productie van 260 millioen ton komen. IERLAND. Ingezonden mededeeling. WERK, ONTSPANNING, SLAAP. Werk, ontspanning en nlaap, van elk acht uren per dag, doen wonderen voor de ge zondheid. Duizenden genieten echter veel te weinig «laap en besteden te weinig tijd aan ontspanning zij verstoren het even- wicht der lichamelijke gezondheid door over matig werk. Overwerking overlaadt het bloed inet af gewerkte stoffen en urinezuur. De nieren worden overspannen en verzwakt door hun eindeloozen strijd om een dusdanige hoe veelheid uit het bloed te filtreeren Dienten gevolge doen zich verschijnselen voor als rugpijn, urinekwalen, rheunxatlsche pijnen, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, hoofdpijn, een vermoeid gevoel, enz. FosteEs Rugpijn Nieren Pillen geven de noodige hulp, als de nieren verzwakt zijn Gepaard gaande met een verstandige leef wijze vermijding van overwerking, laat naar bed gaan, zwaar verteerbare spijzen en alcohol; en door te zorgen voor de noodige ontspanning en slaap versterken Föster's Pillen de nieren en regelen zij ds blaas. Zij doen de pijnlijke waarschuwingen van nier- zwakte verdwijnen en vorkomen de ontwik keling van rheumatiek, steen in de nieren en blaas, waterzucht, ischias, nier- en blaas ontsteking enz. Onthoudt echter, dat als gij weder gezond zijt, gij moet trachten gezond te blijven zon der geneesmiddelen. Iedere echte doos Föster's Rugpijn Nieren Pillen draagt de handteekening van James Poster. Te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstr. 93, k f 1.76 per doos. hebben." „Heb je ooit van Dexteris Kreek gehoord?" Jack beet zich op de lippen. „O Jawel," zedde hij met een onschuldigen blik. „Dat waren wat ze noemden htm „lok-claims." Sir Bryson zwol op ais een kalkoenschen haan, en werd onrustbarend rood, doch hij zeide niets. Wat toon hij ook zeggen? 'n Humorist in het Noorden is meedoogen- loos. Jack had nog lang niet met hem afge- kend; vol bezorgdhéd vervolgde hij: „Ik hoop niet dat u geld gestoken hebt in Dexter Creek. Had u 't maar eerder gezegd, dan had ik u kunnen waarschuwen en hadt u zich de heele tocht kunnen besparen." „Ek heb met Dexter Creek niets uit te staan," zeide Sr Bryson snel. „Ik heb andere plannen. Ik beloofde den procureur-generaal van het distrct enkel maar, eenig speurders- werk voor hem te verrichten." Jack toon gevatheid in een slachtoffer waardeeren. „Goed gepareerd," dacht hij, en wachtte op wat Sir Bryson nu zou gaan zeggen. „Zoo, zoo," ging het kleine mannetje ge- prkkeld voort. „Verklaar eens nader wat je zooeven bedoelde met die vulgaire uitdruk king." „Lok-claims?" zeide Jack boosaardig. Hij vond het werkelijk jammer dat er niemand bij was om mede te genieten van de grap. „U behoeft het woord niet te herhalen," zeide Sir Bryson kort. „Ik vind dat een on aangename uitdrukking. Wordt vervolgd. veel op leek, met eenigszns trillende stem uiten. Verhelen ven goud en goudzoekers werden bij de vuren in het Engelsch en Creesch gedaan. Baldwin Ferrlo, de geoloog, hield de zaak warm, door iedere steen die volgens hem hier ©enigszins voor in aan merking kwam, met zijn hamertje stuk te staan, en dpor de samenstelling van de berg toppen den geheelen dag door zijn krachti- gen verrekijker te bestudeeren. Men zegt dat de essence van het blijspel Ligt in het aan de kaak stellen van aanma tiging. Indien dit werkelijk 200 is, dan is de zin voor het komische bijzonder sterk ont wikkeld in het hooge Noorden. In de stad is aanmatiging veelal een kwestie van geven en nemen; allemaal geven we min of meer voor te zijn dat we niet zijn, en we moeten wel doen alsof we de pretenties onzer buren billijken om hen er toe te kunnen bewegen het zelfde met de onze te kunnen doen. Maar in het Noorden behoeft men niemand naar de oogen «te zien, en, sardonische grappen makers als ze zijn, liggen ze op de loer op aanstellerij. Wee dengeen, die zch in het Noorden aanstelt Iemand als Sir Bryson werd dus uiteraard als „fair game" be schouwd. Zijn hooge positie beschermde hem hierbij geenszins. Er is een verhaal ln omloop over een gouverneur, en een ander over een echten prins van den bloede, die den dans evenmin ontsprongen. Niettegenstaande zijn tobben over andere dingen, zag Jack dus met ongemeene belangstelling den terugkeer van Sir Bryson's onderzoekings-expeditie tege moet HIJ betreurde het alleen dat er niemand anders dan Humpy Juli was om deelgenoot .te maken van de grap. De heeren landden tegen het einde van den dag, en Sir Bryson en Baldwin Ferrie keken erg terneergeslagen. Er werd om Jack gezonden. Hij vond Sir Bryson aan zijn tafel zitten. Hij zag er meer dan gewoonlijk ge wichtig en opgeblazen uit „Ken je twee mannen, Beckford en Rowe genaamd?" vroeg hij. Jack _bealoot «tot een onschuldig eerbiedige gedragslijn. .Jawel, meneer," zeide hij. JZe werkten hier gelijk met mij in de pas." „Ben je ooit met hen geassocieerd ee- weest?" Jack schudde het hoofd. '„Nee, ik werk op mezelf," zei hij. .Altijd." „Hoe staan die menschen bekend?" vroeg Sir Bryson. „Slecht," zeide Jack. Sir Bryson fronste de wenkbrauwen en kneep zich in zijn baardje. „Wat bedoel je met „slecht"?" wenschte hij te weten. „Zwendelaars. Hier waren ze eerlijk ge noeg. Dat moesten ze wel, omdat ze niet an ders durfden. Ze wachtten met hun spelletje tot ze hier vandaan waren." „Hoe weet je dat allemaal zoo?" vroeg Sir Bryson. „O, dat is geen geheim," zei Jack. Deck ford pochte er op wat hij van plan was te doen." „En deed niemand stappen om het hen te verhinderen?" „Het ging ons niet aan," zei Jack. „En «1 had 't dat wel gedaan, dan konden we hun toch moeilijk overal achterna loopen, en de menschen waarschuwen, wel?" Sir Bryson snoof. „Waar hebben ze Hnrfim» afgepaald?" vrroeg hij. „0, zoowat overal," zei Jack. „Maar ze verklappen natuurlijk niet «waar ze wat goeds CO IRANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Pef R "'Od. 1.50, franco p. poet 1.70. Buitenl. ƒ2.50 Zondagsblad 3 „0.57>/,„0.65. „1,05 ijoaee nummers der Oourant 4 ct. Modeblad Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 et. p. regel(galjard). Inge®, meded. (kolombr. al« redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct bij voorultb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Op- en ondergang van Zon eri Maan en tijd van hoogwater (Texel). jlrmenië. De heer Hijmarvs las in de vergadering tele grammen voor van president Wilson en van de regeeringen van Spanje en Brazilië be treffende Armenië en deed mededeeling van het antwoord door den Raad aan de bemidde lende regeeringen gegeven. Brazilië en Spanje zijn uitgenoodigd rechtstreeks in verbinding te treden met de regeering der Vereenigde Staten. De bemiddelende mogendheden zullen met de Armeniërs te Ersian in verbinding kunnen treden. Wat de Kemaliaten betreft, zal de Raad onderzoek doen naar At middelen om met dezen zoo spoedig mogelijk in ver binding te treden. De troepen voor Wilna. Het Noorsche Storting stemt toe in het zenden van ioo man 'bewakingstroepen naar Wilna. 18 Socialisten stemden tegen. De Deenscbe afgevaardigden ter volken- bondsvergadering hebben aan het secretariaat van den bond medegedeeld, dat de uitnoodi- ging om deel te nemen aan het zenden van de internationale strijdmacht naar Wilna aan de partijleiders is meegedeeld, en dat zij in be ginsel is aanvaard; voor het uitvoeren is ech ter een wet noodig, welke zoo spoedig moge lijk zal worden ingediend. Lntusschen verzoekt de Deensche regeering ^enige aanvullende in lichtingen over de uitrusting der troepen. Het nieuwe mo-ine-programma. De „Time»" wij»t er op, dat de Britiche marine thani geen groot oorlogiiehip bezit, hetwelk voldoet aan alle leiien, geleerd door den zeeslag bij jutland, terwijl anderzijd» de Vereenigde Staten en Japan oorlogsschepen 'bouwen van een geheel ander nieuw type dan de Brksche vloot thans kan aanwijzen. Ge volg daarvan zal wezen, dat binnen drie jaar tijds misschien Engeland voor het eerst sedert menschengeheugenis niet langer meer zal kun nen wijzen op de machtigste vloot van groote schepen, doch de derde in rang zal wezen met betrekking tot de wereldvloten. Dit geeft de „Times" aanleiding op te merken, dat de admiraliteit thans ee-» J .iie- lijk moeten laten weten welken kant zij uit wil. Er is natuurlijk geen twijfel aan de vriend schap van de Vereenigde Staten en Japan jegens Engeland, maar dat wil daarom niet zeggen, dat met het bouwprogramma die landen voor hun zeemacht eenvoudig onbe- keken mag laten. Een van beiden: óf Engeland moet dadelijk in een nieuwen bouw-wedstrijd van marine- vaartuigen treden, óf het moet zeggen, dat het een dergelijke competitie niet meer noodig aaht. Zulk een beslissing zou .slechts gerecht vaardigd zijn op grond, dat de oorlog een wed strijd in marine-bewapening onnoodig heeft gemaakt, óf dat de vlootsterkte niet langer meter te meten is in het aantal van groote schepen. DROS' ADVOCAAT Dat laatste punt herinnert weder aan den strijd, die over deze quaestie is gevoerd in Juni 1914, toen de bekende Sir Percy Scott het land opschrikte met de bewering, dat het geen nut had meer slagschepen te bouwen, want dat men noodig had een geweldige vloot van onderzeeërs, vliegtuigen en luchtschepen en een klein aantal snelle kruisers. „De verschijning van vaartuigen, onder water heeft naar mijn meening", dus schreef hij, „bet nut van drijvende schepen te niet gedaan". Zelfs beweerde hij, dat geen oorlogs schip in de haven meer veilig zou zijn tegen onderzeeërs. Tot dusverre heeft de oorlog nog niet bewe zen, dat Sir Percy Scott heelemaal gelijk had; Sir Percy erkende dit wel, doch meende niet temin, dat de onderzeeërs het terrein van actie voor een oorlogsschip reeds aanmerke lijk hadden beperkt, omdat het zich niet te ver van de havens kan wagen. Zoo staat de admiraliteit voor een onopge lost vraagstuk, en d'it is te moeilijker, omdat mededinging in den 'bouw van oorlogsschepen geweldig duur zou worden, aangezien een der moderne typen van oorlogsschepen, zooals Amerika en Japan die gaan 'bouwen, eerder op negen dan op zeven millioen per stuk zal komen te staan. Moet het land jaarlijks we der die geweldige millioenen gaan uitgeven, of moet moet men de kusten gaan omringen met zwermen luchtvaartuigen en onder-water- vaartuigen? Op die vraag, meent de „Times", moet de admiraliteit het antwoord geven er is geen tijd te verliezen. Het bezetten van stadhuizen in .de Lon- densche voorsteden door werkeloozen dreigt een epidemie te worden. Donderdagochtend trokken eenige honder den hunner in de voorstad Ednionton naar het raadhuis, namen er bezit van en richtten er zich dadelijk huiselijk in. In 'korten tijd waren meer dan duizend mensehen in het ruime raadhuis bijeen. Een pianist speelde populaire deunen en de menigte zong in koor. In andere gedeelten van het stadhuis begon men kaart te spelen. De ambtenaren boden geen tegenstand. De leiders van de werkloozen verklaarden, dat zij tot de bezetting waren overgegaan, om de aandacht te vestigen op de heersdhende werkloosheid en dat zij niet heen zouden gaan, voor er iets voor hen gedaan was. Vroe ger op den dag waren de werkloozen, die het stadhuis te Tottenham den vorigen dag bezet hadden, overreed om het te ontruimen tegen de belofte, dat men andere lokalen voor hen beschikbaar zou stellen en hun spoedig werk zou «verschaffen. De jacht op de Sinn Feiners. Overvallen, die plaats hebben in woningen te Londen,, waar Sinn Feiners verblijven, hebben belangrijke documenten in het 'bezit gebracht van de politie-autoriteiten. Bij deze documenten bevinden zich de volledige lijsten van de leden van de Londensche afdeelingen der beweging, terwijl andere papieren den weg wijzen naar de verblijfplaats van mannen en vrouwen, die door de politie worden ge zocht. Ook te Dublin en elders in Ierland zijn de autoriteiten op gelijke wijze bezig de moord- samenzwering den kop in te drukken. Gelijk tijdig met deze maatregelen worden de wegen, die naar den vrede kunnen leiden, naar ge meld wordt, verkend. De „Daily News" zegt, dat (belangrijke in vloeden Ln deze richting aan het werk zijn en dat de eerste-minister zelf bereid i» om den toestand zoo mogelijk nfct de autoriteiten, gemachtigd namens geheel nationalistisch Ierland, te bespreken. De samenwerking tusschen de eigenaars en de mijnwerkers tot verhooging van de productie levert uitnemende uitkomsten op. Het orgaan van het ministerie van koop handel geeft als cijfer voor de productie in de week, die 20 November eindigde de eerste van de vijf weken, die volgens de nieu we regeling als maatstaf zal gebruikt worden voor de loonen in de maand Januari 5.210.000 ton op. Dit is een merkwaardige uitkomst, veertien dagen na de staking. Bij de' jongste regeling is een loonsver- hooging met 2 sh. daags toegestaan en de verwachting, dat de productie niet beneden 246 millioen ton zou dalen. Er werd een schaal ingevoerd, volgens welke de loonen met de productie geleidelijk zouden stijgen. Indien de productie in haar tegenwoordi- gen omvang tot 18 December voortduurt, zul len de mijnwerker» in Januari recht hebben op nieuwe loonsverhooging van i1/, sh. daags, waardoor deze tot 31ji sh. per dag zal stijgen. Londen, 2 Dec. Het Hoogerhuis is met de artikelsgewijze behandeling van de Home- Rule-wet begonnen. Een amendement strek kende om zes graafschappen van Ulster onder

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 1