HERMAN NYPELS, MGT UtiUVERANCIER: Seizoen- Opruiming OPRUIMING TIJDENS in aanbiedingen. GRUNWALD NU ONS MAGAZIJN KANAALWEG 71-74 KEIZERSTRAAT 116 tot bijzonder laag gestolde prijzen 9 Ingezonden mededeeling. BUITENLAND. De Vereenlgde Staten en de Volkenbond. President Wilson heeft met een weigering geantwoord op de uitnoodiging van den Vol kenbondsraad om Amerikaansche gedelegeer den te zenden ter deelneming aan de beraad slagingen over ontwapening, al was het maar om raad te geven zonder mee te stemmen. In zijn antwoord wees Wilson er op, dat, nu de Ver. Staten geen lid zijn van den Volkenbond, hij zich niet gerechtigd achtte om een com missie voor het gevraagde doel te benoemen. De President voegde er echter aan toe, dat de Ver. Staten sympathiseeren met ieder plan voor algemeene ontwapening. OOSTENRIJK. De presidentsverkiezing. Tot president van Oostenrijk zal waar schijnlijk de candidaat, die bij de tot dusver gehouden stemmingen de minste stemmen heeft verkregen, worden gekozen. Dat is een gevolg van de grondiwets-bepaling, dat de stemmingen moeten worden herhaald tot een der candidaten de volstrekte meerderheid heeft. De sterkste partijen, de christelijk-socialen en de socialisten, beschikken geen van tweeën over die meerderheid en staan zoo fel tegen over elkaar, dat ze liever een jaar zouden doorstemmen dan eikaars candidaat overne men. Zoo heeft de christelijk-sociale candidaat dr. Kienbock bij de drie stemmingen telkens 103 stemmen gekregen, de socialist Karl Seitz driemaal 83 en de groot-Duitscher dr. Ding- hofer driemaal 29. De onvruchtbaarheid van verdere stemmingen was toen overtuigend bewezen en daarom werd de zitting van de Bondsvergadering geschorst om de partijen in de gelegenheid te stellen overleg te plegen. De vrucht daarvan zal wel zijn, dat dr. Ding- hofer met algemeene of liever bijna algemeene stemmen wordt gekozen. Naar men weet, streeft diens partij in de eerste plaat£ naar aansluiting bij Duitschland. („N. R. Ct.") ENGELAND. De onafhankelijke arbeiders en Sovjet- Rusland. De Engelsche onafhankelijke arbeiderspar tij heeft een rapport uitgevaardigd, waarin zij een historisch overzicht geeft van het be- winds-syste^m der sowjet-regeering. Volgens het rapport zijn er aanwijzingen voor een al- gemeencn achteruitgang in de levenskracht van dat bewind. Het aanvankelijke recht van vertegenwoordiging is aanzienlijk besnoeid, vooral door de verwijdering van de gedele geerden uit de landbouwstreken. In de plaat- selijke sowjets is afzetting en herkiezing van gedelegeerden veelvuldig; maar het is bijna onmogelijk om de afzetting te verkrijgen van leden der centrale sowjet of van den centralen vakbond of van het al-Russische comité. Dientengevolge is er een toenemend gebrek aan contact tusschen de kiezers en het door hen gekozen uitvoerend gezag. De controle is door het publiek verzwakt, de bureaucratie neemt toe. In de praktijk heeft het centrale bestuur van de communistische partij een 'beslissende stem in alle quaer.ties van bestuur of politiek. Het rapport wraakt de politiek van het uitsluiten van lieden van het kiesrecht. Het zegt, dat de vraagstukken, waarover de socialistische beweging in Engeland zich gesteld ziet, zoozeer afwijken van die in Rus land, dat het zich onthoudt van het geven van •bepaalde conclusies betreffende de toepasse lijkheid van het Russische stelsel in Engeland. Engeland en Sowjet-Rnsland. De „Times" deelt mede. dat het niet waar schijnlijk is, dat een onmiddellijke handels overeenkomst met Rusland zal worden be reikt. De vertegenwoordigers in Londen van de Sowjet-regeering hebben herhaaldelijk ver- toogen gericht tot de Britsche autoriteiten; maar de Engelsche regeering is tot een vast besluit gekomen over de voorwaarden, die ae regeering te Moskou óf zal moeten aannemen öf verwerpen. Een scheepsramp. YKJöBINO, 9 Dec. Hedenmorgen werd aan de Oostkust van Falster ca. 150 M. uit de wal een groote onttakelde torpedoboot waargenomen, waar de golven overheen sloegen. Aan boord was niemand te zien. Om de nationaliteit van het vaartuig vast te stellen en eventueel 'hulp te verleenen werd een stoomboot in zee gezonden. Ingezonden mededeeling. T BINNENLAND, Nederland en België. Men meldt uit Brussel aan de N. R. Ot.: Wij (onze Brusselsche medewerker) heb ben aan minister Jasper verzocht om zijn uitlating nopens Nederland in de regeerings- verklaring van Woensdagavond nader te wil len toelichten. Hij zedde ons: Aan onze Noord-Westgrens liggen de Sohelde en de Wielingen en aan onze Zuid-Oostgrens het groothertogdom Luxemburg. Het verdrag van Versailles heeft het verdrag van 1839 ontbonden verklaard en gezegd, dat er aan leiding was tot rechtstreeksdhe onderhande lingen. Gij herinnert u de gebeurtenis, die in Mei 1920 aan deze besprekingen een eind hebben gemaakt door de Nederlandsohe aan spraken op de Wielingen, d.w.z. op een deel van ons grondgebied, welke evxfc ongegrond ais onrechtvaardig zfln. -De Kamer heeft zioh met ddt geval bezig gehouden en 26 Mei 1920 nam zij een motie aan, waarin zij ken nis nam van ons besluit om de besprekingen nopens het verdrag van 1839 niet voort tg zetten. De toestand is sindsdien onveran derd, Nederland heeft niet de verklaring af gelegd, die wjj van dat land verwacht had den. Ik acht het onmogelijk voor de Belgi- sohe regeering om de onderhandelingen te hervatten, zoolang Nederland niet van zijn aanspraken op de Wielingen afstand heeft gedaan. Ik geloof, dat er geen enkel Bel gisch minister te vinden zou zijn, die op het oogenblik, dat wij de groote kwelling, die wij doorstaan hebben, achter ons hebben gela ten, toe zou staan, dat ons een deel van het nationaal grondgebied zou ontglippen. Zoodra de hier bedoelde verklaring ln duidelijke woorden zal zijn afgelegd, zal ik bereid zijn de besprekingen en onderhandelingen te hervatten en dit des te gretiger, waar wij streven naar een volkomen overeenstemming met onze Noorderburen, welke ef toe mede moet werken om onze veiligheid te verhoo gen en ons economisch leven te gerieven. Nederland en de bezetting van Wilna. Naar het Ned. Oorr.bureau ons meldt, heeft de regeering in beginsel besloten gevolg te gerven aan de uitnoodiging van den Raad van den Volkenbond om evenalh andere mogend heden een contingent te leveren voor het in ternationaal corps, dat naar Wilna zal wor den gezonden in verband met de volksstem ming terzake van het tusschen Piolen en Li- thiauen betwiste grondgebied. Het defensie-debat „De Tijd" weet te melden dat over de nog te behandelen defensie-ontwerpfen overeen stemming is verkregen tusschen de partijen van rechts. Bekend is, schrijft het blad, al zal ook hier de schijn grooter blijken dan de werke lijkheid dat tusschen de drie fracties ter rechterzijde omtrent onderdeelen van het defensievraagistuk niet algeheele eenstem migheid bestond. Omtrent deze zeker niet eenvoudige zaak, is het zoo noodige overleg tusschen de drie rechtsche groepen gepleegd, zoodat verwacht mag worden, dat in de komende dagen een goedeo plossing zal worden verkregen en wel in overeenstemming tusschen de drie groe pen van rechts, terwijl het zioh iaat aanzien, dat althans een deel der linkerzijde wijl het geldt een groot landsbelang der Re- geering haar steun niet zal onthouden. Onderwijzerssalarissen. Naar „De Tijd" verneemt, heefi de Re-" geering, na overweging der in de Kamer plaats gehad hebbende discussie, thans de regeling der onderwijzerssalarissen vastge steld, docht het zal uit den aard der zaak eenigen tijd duren, alvorens ze kan worden gepubliceerd. Gelijk men toch weet, moet over een Algemeenen maatregel van Be stuur het advies van den Raad van State worden ingewonnen, alvorens deze aan de Koningin ter teekening kan worden voorge legd. Onwaarschijnlijk acht het blad het daarom niet, dat pas omstreeks Kerstmis de salarisregeling bekend zal worden al hoopt het van harte, dat de Raad van State, door bespoediging van zijn advies, het der Regee ring mogelijk zal maken, dit eerder af te kondigen. In „De School met den Bijbel" schrijft J. L. (en hij staat in voor de juistheid van dit bericht): Wij vernemen, dat bij de vaststelling der jaarwedden de volgende plooien zullen wor den gladgestreken: 1. De marge voor de hoofdakte zal niet 700 bedragen, doch tot 400 worden terug gebracht, door al de bulpaktebezitters nog drie verhoogingen toe te kennen. 2. Alle maxima gaan 200 vooruit. 3. De (M.) U. L. O.-marge wordt 500, in plaats van 300. 4. Voor handwerkakte wordt ook 100 be taald. Aan het hoofdbezwaar, dat der achterstel ling, wordt dus niet tegemoet gekomen. „Overigens zijn hier inderdaad zoovele verbeteringen. De (M.)U.L.O.'s zullen uit den grond rijzen als paddestoelen; zelfs die met heelemaal 12 leerlingen! Waarom ook niet?" m De stakers bij de Post en Telegraaf. Naar „Het Volk" verneemt zijn de be ambten en ambtenaren van den post- en telegraafdienst, die aan de staking van be gin October hebben deelgenomen, voor zoo ver zij na 24 uur staken hun werkzaamhe den weder hebben hervat, allen gestraft met een rang terugzetting. Deze straf zal even- Wel niet ten uitvoer worden gelegd,- wan neer zij zich van af 1 Januari as. tot 31 Dec. 1921 niet wederom aan ernstig plichtsver zuim schuldig maken. Degenen der stakers, die twee of drie da gen hebben gestaakt, zijn ontslagen. Ook dit ontslag is echter voorwaardelijik en zal, wanneer zij zich binnen de eerstvolgende drie jaren niet aan ernstig plichtsverzuim schuldig maken, niet ten uitvoer worden ge logd. Yolgens art. 97 van de dienstvoorwaarden der ambtenaren b^P. T. T. hebben de ge straften recht van beroep. De non-stop-rit. De Spijker heeft in het afgeloopen etmaal 880 K.M. afgelegd met een gemiddelde snel heid van 40 K.M. per uur. De totale afstand is mi 11.000 K.M. in 18 dagen. Ingezonden mededeeling. Lichamelijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke jeugd. Ingediend is thans het aangekondigde wetsont- werp tot regeling van de lichamelijke ontwikke ling van de rijpere mannelijke jeugd. Na herinnerd te hebben aan wat reeds wordt gedaan op dit gebied, doet de Minister van Onder wijs in de Memorie van Toelichting tot het wete- werp uitkomen, dat het gewen9cht is Ln de dus ver gevolgde richting nog een belangrijke schrede vooruit te doen. Velen zullen vam meendng zijn, dat de gunstige gevolgen van de Lichamelijke oefening reed» vol doende reden bieden om het opleggen van eene wettelijke verplichting te rechtvaardigen. Ande ren •zullen hieruit slechts eene reden vinden voor krachtige aanmoedig,img. Toch valt, naar de Mi- eene Staatsbemoeiing, welke niet verder gaat dam uister vertrouwt, ook op dit punt eenstemmigheid te be<reiken, indien de laatetn zich van de verdere aan het denkbeeld verbonden voordeden reken schap geven. Deze voortgezette,, verplichte oefe ningen zullen namelijk, zegt de Minister, er toe leiden, dat de eigenlijk gezegde militaire lasten van ons volk kunnen worden verminderd, terwijl niettemin de weerkracht wordt verhoogd. Dit laatste is voor ons vodk een belang van de hoogste orde. Uit de wereldgebeurtenissen valt de leering te putten, dat alle mannen in staat be- hooren te zijn de wapenen ter verdediging van hun land te dragen. Nochtans is het geenszins noodig iederen man tot dat doel aan volledige militaire oefening te onderwerpen. Mits slechts een behoorlijke kern aanwezig is om den eersten stoot op te vangen' en bij allen de vereischte lichamelijke geschiktheid aanwezig is, kah de voor den militair noodige geoefendheid ook aan eene meerderheid, die niet als soldaat heeft ge-' diend, binnen zeer korten tijd worden bijgebracht. Alle pthyisiek geschikte jonge mannen van 16-, 17- en 18-jarigen leeftijd, zuilen bij de wet ver plicht moeiten worden lichamelijk zich te oefenen. Deze, bij voorkeur in de open lucht te honden oefeningen, zullen elk militair karakter missen. Aan exerceeren, schieten, wapenhandel wordt niet gedacht. f In het bijzonder treden lichte athletiek, sprin gen, speerwerpen, bardloopen, vrije- en orde-oefe ningen, gymnastiek-, wandel- en marschoefenin- gen, schietsport, alsmede de verschillende open luchtspelen op den voorgrond. Bij het bereiken van den militieplichtigen leeftijd zijn dan, na die geregelde deelneming aan dergelijke oefeningen, aiile gezonde jonge mannen lichamelijk voorbereid voor den militairen dienst. Alleen dan kan in blijvende vermindering van contingent worden berust. Beide maatregelen vormen een onverbre kelijk geheel. Wanneer alle gezonde jonge man nen in een minimum van tijd tot beschikbare sol daten gevormd kunnen worden, is het eigenlijk gezegde kernleger tot betrekkelijk weinigen te beperken. Wie dus dit laatste en de gevolgen daarvan, vermindering van het getal kazernes, verkleining van het beroepskader, enz. ernstig verlangt, moet instemmen mat een verplichte lichamelijke oefening van'de rijpere jeugd, zonder welke het onverantword zou zijn ingrijpende ver mindering van het staande leger voor te stellen. Met grond mag verwacht wordep, dat oefeningen als de hier gedachte zich in populariteit zullen verheugen. De uitwerking van de geschetste denkbeelden heeft de Minister zich alduis gedacht, dat, zooveel mogelijk aansluiting wordt gezocht aan het be staande. Wie lid is van eene te goeder naam en faam bekende vereeniging, welke zich hetzij uit sluitend, hetzij nevens andere doeleinden, lichaamsoefening als hier bedoeld' voor oogen stelt, zal, mits zekerheid bestaat, dat hij zidh ge regeld ernstig oefent, niet nog verplicht behoe ven te worden aan andere oefeningen deel te ne men. Voor degenen, die niet in een dergelijk geval verkeeren, zal op terreinen of Ln lokaliteiten, van gemeentewege beschikbaar te stellen, onder bur gerlijke leiders, welke de Minister van Onderwijs enz. zal aanwijzen, geregeld geoefend worden. Dat de gemeenten hier hare medewerking hebben te verleenen, ligt voor de hand. Niet zoozeer om dat zij het beet im do gelegenheid zijn het som wijlen netelige terrein- of lokaliteitsvraagstukop to lossen, maal vooral omdat er ook een groot gemeentelijk belang bij betrokken is, Indien de rijpere mannelijke jeugd aan de straat onttrokken wordt. Nochtans treedt het Rijksbelang hier der mate op den vóórgrond, dat de kosten van terrei nen, lokaliteiten, oefenmateriaal enz. voor drie vierden ten laste van 's Lands schatkist moeten komen, terwijl de koeten aan de leiding en het toezicht verbonden, geheel door het Rijk zijn te bestrijden. Wat de vraag betreft, hoe de sanctie op niet nakoming van den oefenpücht te regelen is, zegt de Minister, dat het bedreigen Van ae ouders met gevangenisstraf of boete, schier even weinig aan beveling verdient als de jongelui zelf langs dezen weg tot oefenen te dwingen. De meeetcLoeltref- xerde voorziening schijnt te zijn, dat de overtre der ter beschikking van de Regeering kan worden gesteld, in welk geval hij b.v. in een daartoe op te richten kamp wordt ondergebracht en daar ge oefend. Hoe de aard, omvang en duur der oefeningen zulten zijn te regelen, op welke wijze het toe zicht zal zijn uit te oefenen, wie met de leiding zullen zijn te belasten, deze en meer vragen laat het ontwerp ter beantwoording over aan uitvoe ringsmaatregelen, die grootere soepelheid dan de wet bezitten. Het ligt in de bedoeling den Cen traler1 Jeugdraad, zoomede het Algemeen-College van Advies voor de Lichamelijke Opvoeding uit te noodigen voortdurend met de Regeering voe ling te houden, zoowel over de algemeene maat regelen van bestuur, uitvloeisel van fte wet, als over de andere belangrijke beslissingen, welke zij zal vorderen. Verhooging van den accijns op gedistilleerd. Ingekomen is een wetsontwerp tot verhooging van den accijns op gedistilleerd en van de belas ting op houtgeest. In de Memorie van Toelichting wordt o. a ge- j rijksuitgaven in den laatsten tijd on rustbarend stijgende zijn en waar daarvoor geen toereikende dekking aanwezig ie, moet worden uitgezien naar middelerj, die op korten termijn hunne baten kunnen afwerpen. i 0 Munster is van oordeel, dat daartoe onder meer een nieuwe vehhoogdmg van den gedistil- leerdiaccijns zou kunnen worden aangewend. Bij de vorige verhooging van ƒ90 op 150 per H.L. aa ou po t. was do Minister van meening, dat niet verder gegaan kon worden, zonder 't doel der ver hooging 1— de versterking van 's rijks middelen m gevaar te brengen. Nu blijkt echter, dat het verbruik van gedistilleerd door dien maatregel al zeer weinig is gedrukt. Daarom meent de Minister er toe over te kunnen gaan. uit don gedistilleerd- accijns grootere baten te halen door hem te ver dubbelen. De vermeerdering in ontvangst wordt geschat op 10 h 15 millioen. Voor fraude behoeft volgens den Minister niet te worden gevreesd. In de wet is tevens een regeling voor. de navordering van den accijns opgenomen. Ton einde vervoitohing van gedistilleerd met houtgeest te voorkomen, is 'het noodig de belas- ring op dit artikel in evenredigheid met den ge distilleerd-accijns te verhoogen. Deze verhooging zal echter zonder invloed blij ven op de vrijstellingen, zooals die thans reeds ten behoeve van de niiverheid worden verleend. Met bet oog op den aard van het onderwerp, dringt de Minister op zeer spoedige behandeling aan. De verlaagde broodprijs te Amsterdam. Dl de Donderdagavond gehouden leden vergadering van de broodbakkerepatroons- vereeniging „De Voorzorg" werd officieel besloten met ingang van Maandag 13 De cember ax den broodprijs met 3 cent te ver lagen. Bij de dikwijls felle debatten, die aan dit besluit voorafgingen, werd het bestuur ver waten in dezen niet goed te hebben gebe deld. Indien 'het tijdig was gekomen met broodprjjgverlagiiïg, zou er geen sprake van geweest zijn, dat het levensmiddelenbureau was opgetreden. Thans bleek, uit hetgeen te berde werd gebracht, dat <Mt bureau eenige bakkers had uitgenoodigd om den prijs te verlagen. De voorzitter, de heer O. L. van Koert, zette uiteen dat, toen indertijd de meelprijs en steenkolenprijs de hoogte ingingen, wet houder Wibaut weigerde den prijs voor het brood te verhoogen, omdat de bakkers nog meelvoorraden hadden van goed koop er prijs. Spr. meent-, dat het geen houding is van een levensmiddelenbureau om in te grijpen als het weet, dat de bakkers nog inet duur meel zitten. OOST-INDIE. De ramp te Bagan SI Apl Apl. BATAVIA, 7 Dec. Tengevolge van den storm, die Bagan Si Api Api (ter Sum. Oostk.) teisterde, zijn tweehionderdvijftig visschers- vaartuigen min of meer ernstig beschadigd, enkele vergaan, twaalf handelsschepen ern stig beschadigd, driehonderd handelsvaar tuigen tegen droogvloeren vernield, honderd drie-en-zestig djermals (staketsels als fuiken dienstdoende) nagenoeg geheel vernield. De totale schade wordt op vijf ton gouds ge schat. De schade, die het gouvernement le^d, bedraagt ca. f 4500. Negen visschers zijn vermoedelijk verdronken. Voetbal. Programma voor Zondag 12 December. N. V. B. Westelijke Afdeeling. Eerste klasse. Amsterdam Blauw WitSpartaan: V.V.A. A.F.C.; DordrechtD.F.C.U.V.V.Den Haag: H.V.V.—H.B.S.; Haarlem: Haariem—Sparta. Overgangsklasse. UuruMen: StormvogelsR.C.H.; Rotterdam: R. F.C.—H.F.C.; H.-D.V.S.W.F.C. Den Haag QudckAD.O; Hilversum: GooiS.V.V.; Am sterdam: DJE.C.Peijenoord. Tweede klasse A. Zaandam: Z.V.V.E.D.O.: Alkmaar: Alcmaria VdctrixRapiditae; Amsterdam: HortusZ.F.C.; AmstedSchoten; Purmerend: PunpersteijnHol- landia. Derde klasse A, Amsterdam: D.W.S.Bloemendaal; SteedsVoor- waartsHelder. Derde klasse B. Amsterdam: O.D.E.E.V.C.; NeerlandiaZaon- landia; Warmer veer: Q.S.C.Watergraafsmeer; Enkhuizen: West-Frieda—Swift Reserve tweede klasse A. Zaandam: Z.F.C. 2D.E.C. 2; Wormsrveer: W. SPORT. F.G. 2Z.V.V. 2. N. H. V. B. te bouwen woningen moet worden beschikbaar gehouden om te worden verhuurd aan Rijkeamb tenaren (dus ook aan militairen). De woningen, waarvoor voorkeurrecht is bedongen. Zullen uiri sluitend door tussohenkomst van het departement van Financiën aan de belanghebbende ambtenaren worden toegewezen. Zoodra het bestuur der be trokken bouwvareendging aan het Departement van Financiën kennis geeft van het gereedkomen der in aanbouw zijnde woningen, zal met de be langen der personen, die in aanmerking wenschen te komen voor de toewijzing vaai eene woning, rekening warden gehouden. Het verdient echter zekerheidshalve aanbeveling aldus bepaalde de Min. v. Fin. dat belanghebbenden zelf zooveel mogelijk het oog houden op de vorderingen van de in aanbouw zijnde huizen en van het tijdstip, waarop deze vermoedelijk gereed komen, mede deeling doen aan het Departement van Financiën. Br K. B. is de res. tweede-luitenant D. Doet», van het 21e reg. inf. te Helder, benoemd tot ras' earste-ludt bij zijn koopa. Bij beslissing van den Oornrn. der le Divisie, ie aan den serg.-<maj.-insta. H. C. Rij bering, van het 21e reg. inf. te Beider, de bronzen gesp voor 18- jarigen trouwen dienst toegekend. De sergeanten J. A. Noordhof, C. J. A. de Ko- nigih, R. A. Ran en M. J. Takema, allen van de 10e Inf.-Brig.. zijn gedet bij het 3e reg. inf. te Bergen-op-Zoom. Schermwedstrijden Onderofficieren. De schermwedstrijden van den Kon. Onderoff.- Schermbond zullen op 18, 19, 20 en 21 Januari.o.k. worden gehouden te 'e-Gravenhage. De wedstrij den voldoen aan de voorwaarde van voldoende belangrijkheid, zoodot aan de deelnemers verblijf kosten en daggelden worden toegekend vanaf het tijdstip, waarop voor deelneming. aan den wed strijd het garnizoen moet worden verlaten tot het tijdstip, waarop onmiddellijk na afloop van den wedstrijd het garnizoen weder kan worden be reikt. Voor meerderen tijd wordt geene vergoo ding genoten. Aan de deelnemers wordt voorts, voorzoóver de gelegenheid zulks toelaat, logies verstrekt in rijksgebouwen, terwijl het vervoer voor rekening van het rijk zal plaats vinden. Herhalingsoefeningen in 1921. Naar wij vernemen, ligt het niet in het voor nemen om in 1921 zg. henhaliagsoef. te doen plaats vinden voor hot res.-periaaneel (hieronder ook te begrijpen z.g. personeel in reserve), dat in bet genot van groot-verlof i®. Onder herh.-oefen, worden niet begrepen de zes weken werkelijke dienst, welke res.-eerg. (vaandrigs) en ree.-wacht- meesters (kornetten) binnen anderhalf jaar na hunne aanstelling als zoodanig iin dien rang moe ten volbrengen. Tot het voldoen aan de verplich ting om deze zes weken te dienen, behoort het daarvoor Ln aanmerking kamende personeel in 1921 wèl onder de wapenen te worden geroepen. Het tijdstip van opkomst voor deze verplichting •behoort te worden va-tge-teld, voor zooveel da belangen van den dienst dit toelaten, in overleg met de betrokkenen. Aan den eiseh, dat bedoelde zes weken onafgebroken behooren te worden ver vuld, behoeft niet te worden vastgehouden; de ti'd reedB in den rang in werkalijken dienst door gebracht, mag dierhalve in mindering wordien ge bracht. Eerste klasse A. Koog aan de Zaan: K.F.C. 2Heilder 2. Tweede klasse B. Wormerveer: W.F.C. 4V.V.U. 1; Krommenie K.V.V. 1—Go Ahead 1. Afdeeling Helder. Texel: Texel 1Avia 1. Scheidsrechter de heer Kent. Buiten de Competitie. Hedenmiddag 2 uur (Ankerpark)Avia IH. R.C.-oamib. Zondagmorgen 10 uur (Rijkswerf) Van Speijk—H.R.C.-oomb. Tuindorp, 2 uur: H.R.C -Zeemacht. Steeds VoorwaartsHelder. Zondag gaat Helder voor de tweede maal naar Amsterdam; zij gaan nu Steeds Voorwaart» een bezoek brengen. Hoe zal de uitslag nu zijn? Hel der heeft in baar uitwedstrijden nog geen enkel doelpunt kunnen maken; laat de voorhoede hier nu eens mee breken en laten zij nu eens toornen, dat zij ook doelpunten maken kunnen. K.F.C. 2—Helder 2. De reserves van Helder gaan 'bij K.F.C. 2 op bezoek. Daar het eerste elftal vam de Koogers Zondag vrij is, weten de reserves wat hun te wachten staat. Heldor-reserves, zorgt vooral, dat ge zoo volledig mogelijk opkamt. Er wordt om 10 uur gespeeld, dus om 6 uur thuis. H.R.C.Zeemacht. H.R.C., die wederom een vrije Zondag heeft, ®al die benutten om een wedstrijd te spelen tegen Zeemacht. Daar dit de aendgiste wedstrijd is, die jüer gespoeld wordt, raden wij de voetbal liefheb- Ijara aan om eens een bezoek aan Tuindorp te breutfea- Aanvang 2 uur. MAR1NEBERICHTEN. Kapitein-luitenant ter zee C. Aronstedn wordt binnenkort uit Oost-Lndië terugverwacht pe luitenant ter zee 3e kl. A. J. van Hemert, thans in de rol van het Wachtschip te Vlissingen, ki met 18 Dec. gesteld ter beschikking. Aan den opz. der varl. Ie gezagv. aan boord van 'a Rijks lichtschip „Haaks" R. M. Fenenga, is op verzoek met 1 Jan. aa. eervol ontslag verleend. Pe bevolen ter beschikkingstelling op 11 Dec. van de luitenant ter zee 2e kl. H. G. de Bruijne en de officieren-vlieger 2e kl. E. E. de Jong en H. W. J. van Doorn is ingetrokken en van eerstge noemde tevens de aanwijzing voor uitzending naar Oost-Lndië, terwijl van de twee laatstge noemden de uitzending naar Oost-Indië op 8 Jan. 1921 gehandhaafd blijft De luitenants tea zee 3e kl. H. T. de Booij, van Hr. Ms. Z 1, G. E. Rotgans, van Hr. Ms. Medusa en H. Witte, van Hr. Ms. Z 4, worden 18 Dec. as. 5esteld ter beschikking en zijn bestemd om op 15 an. 1921 por particulier stoomschip Paitria van de Rotterdameche Llioyd. naar Oost-Indië te ver trekken. STOOMV AARTBERICHTEN. Stoomvaart-Maatschappij Nederland, Batjan vertr. 10 Dec. v. A'dam n. Batavia Bawean, uitr., vertr. 8 Dec. v. Suez. Rembramdt thuisr., vertr. 6 Dec. v. Sabamg. Salabangfca arr. 9 Dec. v. Newcastle te Hamburg. Koningin der Nederlanden, uitr., pass. 8 Dec Kaap Bon. Billton, arr. 9 Dec. v. Java 1. v. R'dam te A'dam. Sumatra uitr., paas. 6 Dec. Ouessant Kom Hollandsche Lloyd. Hollandia v. A'dam n. N.-Orloans, vertr. 9 Dec. v. Boulogne. Brabantda thuisr., vertr. 8 Dec. v. Rio Janoiro. Zeeliamdia vertr. 9 Dec. v. N.-Orle&ne n. A'dam. Aimatalland, thuisr., arr. 8 Dec. te Bahia Ootmarsum, uitr., vertr. 6 Dec. v. Santos. Rotterdamsche Lloyd. Goenitoer vertr. 8 Dec. v. Batavia n. R'dam. Walcheren, uitr., pass. 8 Dec. Pantellaria. WQis, uir., vertr. 8 Dec. v. Southampten. K&wi, thuisr., pa-\s. 8 Dec. Gibraltar. Tambora, uitr., vertr. 4 Dec. v. Colombo. Kon. West-Indische Maildienst. Almelo vertr. 10 Dec. v. A'dam n. Hamburg. Bacdhus, uitr., vertr. 10 Dec. v. Dover. Calypso vertr. 8 Dec. v. Kingston, J. n. Puerto Oolumbia. Oranje Nassau, arr. 8 Dec. v. Trinidad te A'dam. Alkmaar, vertr. 7 Dec. v. Antofagosta n. Caleta Ooloso. Crynsen, uitr., arr. 9 Dec. te Dover. Deucalion, vertr. 6 Dec. v. Port au Prince n. San tiago de Cuba. Prins Frederik Hendrik, thuisr., pass. 8 Dec. Barfleur. Van Rensselaer, arr. 7 Dec. 'v. A'dam te Trinidad. Holland—Amerika Lijn. Maartensdijk, v. R'dam n. Mexico, vertr. 8 Dec. v. Bilbao. Gorredijk arr. 8 Dec. v. R'dam te N.-Yonk. Nieuw-Amsterdam vertr. 10 Dec. v. R'dam n. N.- Yark. Sloterdijk arr. 8 Dec. v. R'dam te Newport News. Andijk, arr. 6 Dec. New-Orleans te Tawpa. Themdsto, 8 Dec. v. Sydney (C.B.) n. New-Orleans. Weeterdijk, arr. 8 Dec. Baltimore te Newport- News. Holland—Australië Lijn, Bandoeng, uitr., pass. 7 Dec. Perim. HollandBritsch-Indië Lijn. Aldeboran vertr. 8 Dec. v. Bombay n. Colombo. Schiedijk, uitr., arr. 7 Dec. te Port Said. Vechtdijk, thuisr., arr. 9 Dec. te Antwerpen. Holl. O.-Azië Lijn. Ameland, uitr., pass. 8 Dec. Perim. Timanoek, arr. 9 Decj. v. Japan te R'dam. Holland—West-Afrika Lijn. Amstelstroom, uitr., pass. 7 Dec. Ouessant. Drecbterland, thuisr., vertr. 7 Dec. v. Monsovia. Pollux, uitr., arr. 7 Dec. Cadfix. HollandZuid-Afrika Lijn. Jagersfontein, uitr., pass. 8 Dec. Ouessant. Noorddijk, thuisr.. pass. 23 Nov. Kaapstad. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Algenib arr. 10 Dec. v. Rosario 1. v. Huil, te R'dam Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Ldiomeneus, v. Japan n. R'dam, vertr. 6 Dec. v. Port Said. Jason, v. Japan n. A'dam, arr. 6 Dec. te Colombo. Atreus, vertr. 2 Dec. v. Singapore n. A'dam. Elpanor, vertr. 3 Dec. v. Singapore n. R'dam. Knigm of the Gorter, y. Hankow n. R'dam, paai. 5 Dec. Gibraltar. Naleus, v. Janan n. A'dam, vertr. 3 Dec. Penang JavaNew-York Lijn. Sommelsdijk, v. New-York n. Java, vertr. 2 Dec. v. Sa bang. Karimoen, v. New-York n. Java, paas. t Dec. Perim. Java Pacific Lijn. Arakan, arr. 7 Dec. v. San Franaiaco te Astoria. LEGERBERICHTKN. Woningnood. Door den Minister van Arbeid is bepaald, dat in het vervolg aan het verleenen van steun inge volge de Woningwet ten behoeve van den bouw van arbeiders- en middenatandswoningen de voor waarde zal wonden bedongen, dat 10 pCt. van Ae MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 10 Dec. Grove uien 6.706.50, peen 1.40290, re ode kool 2.104.20, kleinere 1.70—1.90, gele kool 1.80—3.60, kleinere 0.601.70, witte kool 1.20—3.10, kroten ƒ2.70—3.30, rapen 1.30—1.80 per 100 K.G.; bloemkool 13.20—16.60 p. 100. VISSCHERIJBERICHTKN. 9 Dec. Aangebracht doora 7 konders: 20 tongen p. stuk ƒ0.90; 100 middeltongien p. stuk ƒ0.65: 40 kleine tongen p. atuk ƒ0.25; 1 tarbot 7;4 'kabeljauwen p. stuk ƒ7; 2 kisten groote middel schol p. kist 30; 4 kisten zetechol p. kist 18; 6 kisten kleine schol p. kist 9 13; 10 kisten schar jp.- kist 4 k 450. 10 Dec. Door 14 kordero: 50 taDgen P- atu"r ƒ0.80; 200 middeltongen p. stuk ƒ0.55; 70 kleine tongen p. stuk 0.26; 2 koeten gr. midd. schol P- kist ƒ26; 2 kieten zetsohol p. kist ƒ18; 38 kisten kleine schol p. kist ƒ12 èt l3; 24 kisten schar P- kist 3.50 4.50; 4 kisten sohelviech p. kist 2» a 27; 20 roggen p. «tuk ƒ1.50; 1 tarbot 6; door 3 garnalenviaschex»: 800 gekookte garnalsh P- K.G. ƒ0,17 4 0.20,

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2