IICOIIMHT Tweede Blad. VAN ZATERDAG tl DECEMBER 1920. Bizonderheden omtrent rolverdeeling etc. later. PLAATSELIJK NIEUWS. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. Moor man, gedipl. hoefsmid, slaagde te Utrecht voor het Rijksdip torna. De vleeschprflzen. In verschillende bladen lezen wij de laat ste dagen van prijsdalingen van rund- en varkensvleesch. Ook hier heeft in de afge- loopen week een aanzienlijke prijsdaling plaats gehad, n.1. van 20 cents per pond. Naar aanleiding hiervan hebben wij bij en kele slagers hier ter plaatse eens geïnfor meerd naar de oorzaak van de prijsverschil len, die niettemin nog ten opzichte van vele andere provincieplaatsen bestaan. Wij lezen bijvoorbeeld van een prijs van ƒ1 1.20 voor varkenscarbonade, terwijl hier de prijs thans 1.40 en de vorige week nog f1.60 bedroeg. De redenen voor een dergelijk prijsver schil kon men ons niet opgeven. De Helder- sche slagers meenen te kunnen aantoonen, dat de huidige prijs van ƒ1.40, die zoowel ;voor varkens- ais rundvleesch geldt, alles zins billijk is. Daar op het oogenblik de markt, speciaal voor varkens, weer rijzend is, waren er slagers, die vreesden, dat, indien deze rijzing aanhield, de prijzen weer ver hoogd zouden moeten worden, en zij vonden dan ook de prijsverlaging van 20 cent in eens wel wat veeL Die' prijsstijging op de veemarkten houdt verband met den export. Nu moge het waar zijn, dat die export op het oogenblik nog niet zooveel te beteeke- nen heeft, omdat de eenige landen, die daar voor in aanmerking komen Zwitserland en Engeland zijn, (dit houdt verband met de valuta in andere landen), een feit is niette min, dat de aanwezigheid van exportslagers op de veemarkten onmiddellijk een stijgen den tendenz der veeprijzen in dit geval van de varkens tengevolge heeft. Udtteraard zijn de slagers hier ter stede van elkander afhankelijk wat de prijsstelling betreft. In plaatsen als Amsterdam, Rotter dam exi., waar elk stadsgedeelte onafhanke lijk is van het andere, heeft men verschil lende prijzen, ook al tengevolge van zeer uit- eenloopende kwaliteiten vleesdh. Bekend is het bijvoorbeeld op de Alkmaarache markt, dat de Heldersohe slagers elkander de beste dieren betwisten, zoodat als regel het duur dere vee naar hier komt. Maar het is duide lijk, dat de eene koe of het eene varken wel eens een paar centen per pond meer of min der opbrengt dan de andere, en dat heeft op den vleesohprijs weer invloed. Met name werd ons Alkmaar genoemd, waar op het oogenblik tussdhen de slagera een moorden de ooncurrentie bestaat, waarvan weliswaar het publiek profiteert, doch die op den duur moet leiden tot den ondergang van eenige be drijven indien zij wordt voortgezet. Zoo goed als in elk ander bedrijf, moet ook in het siageravak meer verdiend worden dan vóór den oorlog. 'Op 't oogenblik, zeiden we, is een stijgende tendenz waar te nemen in de prijzen der var kens. Houdt die stijging aan, dan zullen zeer zeker de vleescbprijzen weer verhoogd worden. Maar de slagera zullen ze zoo lang mogelijk trachten te voorkomen. Wij informeerden ook naar de zeer uit- eenloopende prijzen in de provincie. Posi tieve antwoorden konden wij hierop niet be komen; de eene slager schreef dat toe aan de zeer uiteenloopende kwaliteiten, de an der aan de aanwezigheid van een keurings dienst, terwijl speciaal in Amsterdam het abattoir oorzaak is dat de prijzen aldaar hoo- ger zijn dan elders. Maar in Anna Paulowna en Schapen gelden ook dezelfde prijzen als in Helder. Aanbesteding. Door de Directie van 's Rijks Werf te Helder werd aldaar Vrijdagmorgen aanbe steed: lo. Het bouwen van eene ketelmakerij op de reeds aanwezige fundeeringen op 's Rijks Werf te Helder, en 2o. Het verrichten van het verf- en glas werk aan de nieuw te bouwen ketelmakeri, op 's Rijks Werf te Helder. Ingekomen waren de volgende biljetten: Ad. lo. J. de Vries, Helder, f83400; J. Smit, Helder, f87660; Gebr. van Belt, Hel der, f88933; T. Drijver, Helder, f88951; A. Lastdrager, Helder, f89370; A. van der Wouw, Helder, f89700; C. Griek, Helder, f89500; R. N. van Os, Helder, f89867; H. Freeke, Helder, f90100; Au Krynen, Helder, f90800; H. Riemers, Helder, f92498; L L van Os, Helder, f93950; J. de Wijn, Helder, f94749; W. A. Ran, Helder, f95000; N. V. Aanneming-Maatschappij „Noord-Holland", Velsen, f99400; M. Hoogervorst, Alkmaar, f111890. Ad. 2o.: J. Hubbeling, Helder, f14600; J. Kraak, Helder, f 16000; Gebr. Hoogerduijn, Helder, f23960; J. de Kok, Helder, f24230; M. Kaleveld, Helder, f24290; A. van Pelt. Helder, f24890; Gebr. de Boer, Helder f24890; Salomon Holstein, Haarlem, f25100: Wed. C. Kramer, Helder, f25175; L. Klep per, Utrecht, f25300; C. T. de Boer,'Helder, f25600; C. van der Meer, Alkmaar, f26020; Spigt, Helder f26100; J. Tielrooy, Helder, f26400. Derde Kunstavond. Royaards komt! Aldus luidt eene adverten tie in dit nummer. Wij mogen wel verklappen dat het gezelschap Rooyaards op 21 Decem ber eene uitvoering geeft van het bekende, veel gespeelde tooneelstuk „De vrouw in 't Spel" van Clyde Flitch. Dit drama, dat een uitstekend, sterk speelstuk is, schetst met forsohen greep de zelfopoffering waartoe een vrouw, door ware liefde gedreven, in staat ia Het is het successtuk van mevr. Sophié de Vries, en de pers, die van reprisee uit- teraard nimmer veel melding maakt, heeft niettemin de herhaalde opvoeringen gunstig besproken. Zoo schrijft „de Telegraaf" (28 Oct.): „Nog 'tijd blijkt voor dit hartstochtelijk tooneel- ftcuk van Clyde Fitch, waaraan zulk een he vig gebeuren ten grondslag ligt, en waar aan het dan ook zijn voornaamste tooneel- kwaliteit dankt, voldoende belangstelling te bestaan." En het „Dagblad van Zuid-Hol land" schreef 6 November: „Ook nu weer werd het uitstekende speelstuk, maar niet minder het voortreffelijke spel der hoofd vertolkers, de dames Sophie de Vries, Mag- da Janssens, en de heeren Reule en Gim- herg, door het zeer talrijke publiek hooge- lijk gewaardeerd." „Het Vaderland" (6 Nov.) spreekt van het buitengewoon talrijke pubMek, dat zich ver maakte met de opvoering, en roemt even eens het optreden der artisten. Gaarne vestigen wij de aandacht op de voordracht over „Tuberculose en hare be strijding", welke door den heer M. J. W. Iüenks, gemeente-arts, gehouden zal wor den in het Algemeen Tehuis voor Miltairen in de Spoorstraat, op Vrijdag 17 December aanstaande. Vooral nu in deze gemeente een consultatiebureau zal worden opgericht, is elke poging om de oogen te openen voor wat tot bestrijding van deze volksziekte, maar vooral ook tot voorkoming £n beteuge ling daarvan gedaan kan worden, van het hoogste gewicht. t Naar wij vernemen bestaat het voornemen de lezing toe te lichten door lichtbeelden. Wij wenschen de vereeniging een goed bezette zaal toe. Heldert Mannenkoor. Marcelle de Haas. Maandag 13 December geeft bovenge noemde liedertafel, met medewerking van de violiste Maroelle de Haas uit Amsterdam, een concert in Casino, onder leiding van haar nieuwen directeur, den heer A. J. Leewens. Als openingsnummer zal door het koor worden gezongen het bekende „Omhoog" van-G. A. Heinze, bedoeld als een eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van den nestor onzer Ned. Toonkunstenaren, bij gelegen heid van zijn lOOen verjaardag. Voor het eerst zal dien avond worden uit gevoerd „Animo Christe" van Alphons Vranken, een koorwerk in modernen geest bewerkt. Mej. De Haas, sinds Sept. als leerares ver bonden aan de Muziekschool van den heer A. J. Leewens, nog onlangs met groot sucoes op het 2e winter- en volksconcert opgetre den, speelt verschillende harer geliefkoosde vioolsolo's, o.a. het majesteuse „Praeludaum und allegro" van Pugnani en het brillante „Ballade et Polonaise" van Vieuxtemps. Een en ander belooft een interessante en mooie avond te worden. Naar wij vernemen zal de Friesche Ver eeniging „Gijsbert Japicx" alhier op Don derdag 16 Dec. a.s. een openbare uitvoering geven. Dan zal opgevoerd worden het be kende tooneelspel „NeiSt elkoar", van Y. C. Schuitmaker. Blijkens de in dit nummer voorkomende advertentie is deze uitvoering voor niet-leden der vereeniging toegankelijk voor 0.90 (sted. bel. inbegrepen). Malariabestrijding. Op voorstel van den geneeskundgen inspec teur van toet Staatstoezicht op de Volksge zondheid, Dr. H. Alderstooff, zullen pogingen aangewend worden om, te beginnen dozen winter, de malaria krachtig te bestrijden in geheel Noord-Hel-and. Zooais bekend mag worden verondersteld, wordt de malaria over gebracht doorde beet van een ompaalde mug- soort (ampholes). Is men dus in staat deze mug te verdelgen, dan zal ook de overbren ging van de malaria moeten ophouden. De mug heeft; in ons klimaat, de eigen schap, een winterslaap te doen en zoekt daarvoor uit warme, rustige plaatsen, zoo als bijv. stallen e.d. Van deze eigenschap wil men nu gebruik maken om de aanwezige muggen te^ vangen. Hiervoor is een ploeg van 5 man samengesteld, die het noordelijk deel van Noord-Holland, dat^ gevormd wordt door Helder en Anna Paulowna, zal trachten mug-- gen-vrij te maken, door dezen winter alle plaatsen, waar de aanwezigheid van mug gen bekennd ds, of verondersteld mag worden enkele malen te bewerken. Hiervoor is eohter de medewerking noodig van de bewoners, resp. eigenaars van die plaatsen. Wanneer men nu echter weet dat bij de reiniging niets aan de gebouwen of heit huisraad wordt be dorven, daar wordt er vertrouwd dat nie mand zich tegen het bovenbedoelde bezoek zal verzetten, maar dat iedereen zal mede werken, voor zooveel dat in zijn vermogen is, ons district te zuiveren van de beruchte malaria. De dir. van den Gein. Gemeesk. Dienst, M.' J. W. Rienka. Wagnert Lohengrln. Nie solist du Mich befragen, Noch Wissens Songe tragen Woher ich kam der Fahrt De heer Alt had er eene over 't alge meen goede Hollandsche vertaling van, maar hetzij Duitsch of Hollandsch, deze woorden werden Elsa's noodlot. Want juist door te vragen verjaagde zij haar kortston dig geluk, en moest ridder Lohengrin nog maals zijn Zwaan toezingen: Hoe gaarne, mijn Keve zwaan, had ik u deze laatste treu rige tocht bespaard! I Helaas! Lohengrin vertrekt en *Elsa ver kwijnt van hartzeer. Zit daar geen levens- philosophae in die Zwaanlegende van Lo hengrin en El sa? Niet-weten is dikwijls be ter dan weten; of: nieuwsgierigheid is de moeder aller ondeugden. Maar de Elsa's zijn nog talrijk op dit ondermaansche, duizend jaren nadat haar zuster zoo tragisoh haar geluk verwoestte. Gelukkig komen ze niet allen zoo slecht weg als deze middeleeuw- sche jonkvrouw uit de legende. Op zijn bekende en boeiende wijze ver haalde ons de heer Alt de logende van Lo hengrin en zijn schoone hruid, zooals die door Richard Wagner muzikaal is bewerkt. Een lange Inleiding was niet noodig; x>hengrin's geschiedenis sluit zich aan bij die van Parsifal, zijn vader. Lohengrin, zoon van den graalskoning 'Parsifal, op wiens burcht te Mont Serrat de heilige schaal bewaard werd, waaruit, volgens de overlevering, Jezua zelf het heilig Avond maal had genoten. Lohengrin, daardoor per soonlijk onder Gods bescherming, voerend in zijn devies het embleem van de zwaan. Maar zijn macht wordt gebroken indien hij zijn anonymiteit opheft, indien hij naam en afkomst meldt, moet hij terug rmj»r zjjn burcht, «n alles in den steek laten want zóó wil het de traditie: des Wissens Sorge zal de innerlijke kracht, die van God zelf af komstig is, opheffen. Is dit niet schoone en diepzinnige symboliek? Lohengrin, de god delijke, in wien God's wondere wezen en onbeperkte macht is gepersonifieerd, en Elsa, de menschelijke, die God's mystiek tracht te doorgronden, het goddelijke ver jaagt en zelf te gronde gaat?Moet men zóó de Lohengrin-legende zien? Ook in verband met Wagnert andere graal-drama's is deze exegese wellicht niet geheel onjuist Het muziekdrama „Lohengrin", dat Wagner op vrij jeugdigen leeftijd compo- neenie, doet in schoonheid niet onder voor „Tannhfiuser", door den heer Alt bij een vo rige gelegenheid behandeld. Lieflijk is de muziek; soms rijzend tot een weelde van etherische, fijne klanken, zooals alleen Wagner dat vermocht De heer Alt, die gisterenavond voor de vereeniging „A. G. O." eene lezing gaf over deze opera, deed dat aan de hand van vele fraaie lichtbeelden en met onderstreping op den vleugel van enkele markante gedeel ten der muziek. De stampvolle zaal hing aan zijn lippen en gaf door luid applaus baar ingenomenheid met het gehoorde en aanschouwde te kennen. De woorden zijn bij dergelijke muzikale werken in den regel bijzaak. Van de meeste opera's heeft als regel het libretto niet veel te beteekenen. Een frappant voorbeeld hiervan is Mozart's „Tooverfluit", welke liefelijke en allerbe koorlijkste muziek een idioten tekst onder streept. Wagner, wiens bedoeling was te breken met den ouden sleurvorm dezer ro mantische opera's, schreef bij de muziek zelf den tekst. Daarom missen zijn werken het bombastische van vele andere opera's. Maar toch verraadt zijn versificatie hier en daar wel den dilettant-dichter. Vooral ih de ver taling kwam dit vaak uit. Wij zeiden boven reeds, dat de heer Alt een1 uitstekende ver taling had der verzen. Voor een gehoor als dat van gisterenavond was een Hollandsche tekst ook noodzakelijk, zoodat dit den con ferencier als een verdienste mag worden aangerekend, te meer daar de spreker dien Hollandschen tekst bijna geheel uit het hoofd had geleerd. Op de wijze zooals de heer Alt dat nu al eenige malen heeft gedaan, krijgt men een goed inzicht in den gang van een dergelijk werk, hetgeen op een mogelijk latere uit voering, die men im de gelegenheid is bij te wonen, gunstig werkt. Wij hopen dan ook, dat de woorden van den vice-voorzitter, den heer dr. Ketner, dat de heer Alt nog vele- malen terug mag komen, bewaarheid wor den, en het publiek in ongekend talrijke massa's opgekomen, onderstreepte dit door geestdriftig applaus. De heer Ketner lichtte ons over de ver dere A. G. O.-plannen in: 3 Januari de heer Portielje over interessante dieren in Artis. De heer Portielje is ook een oude kennis, zoodat ook zijn lezing wel trekken zal, daar hij in hooge mate de gave van het woord heeft. Verder komen nog de declamator mr. Kamp (heeft voor eenige jaren hier eens pen voordrachtavond gegeven, voor leege stoelen en een stuk of wat menschen), is niettemin zéér de moeite waard. Zijn op treden waarborgt een vroolijke avond!), dr. Van der Sleen over vogels, visschen en bloe men, de bekende schrijver van de aardige boekjes over m.ool-Nederland, de heer Van de Ven (deze heer komt waarschijnlijk met een film van den historischen optocht, ten vorigen jare in Arnhem gehouden). Ten slotte zal, ter gelegenheid van den 150sten geboortedag van Beethoven de A. G. O. een Beethoven-avond geven met medewerking van de heeren Pala, de Hoogh en van Vessem. De getrouwe A. G. O.-vrienden zullen dus nog veel interessants hooren en zien. Bizon derheden over een en ander volgen te zijner tijd. Van de in de Leeszaal aanwezige Wagner- literatuur noemen wij eene levensbeschrij ving van den meester. St Nicolaasviering Bond van Onderofficieren Kon. Marine. De Commissie voor het St. Nioolaasfeest van den Bond van Marine-onderofficieren verzoekt ons overname van een verslag eener St. Nicolaasviering, welke op 4 De cember plaats gehad heeft in „Tivoli", en welk verslag is opgenomen in „Het Midden" van 9 December. Wij merken hieromtrent op, dat wij voor deze feestviering niet zijn uitgenoodigd. Ware dat wel het geval, dan hadden wij, evenals dat geschiedde met de St. Nicolaas viering van den Onderofficiersbond der Landmacht, het verslag daarvan reeds in ons nummer van Dinsdag 7 dezer gepubliceerd. Pet verslag in „Het Midden" beslaat naar de grootte van ons blad gerekend, ongeveer anderhalve kolom. Wij kunnen het alzoo on mogelijk in zijn geheel overnemen en ver melden er dus alleen het zakelijke uit. Het fees|, dat aanvankelijk bijna niet had kunnen doorgaan wegens gebrek aan deel name, is tenslotte schitterend geslaagd, niet het minst door de uitstekende organisatie, waarvoor de verslaggever den commissie leden hulde brengt. „Onze vriend Everflard", aldus de verslag gever in „Het Midden", „mocht zich bij de vertooning van het aloude Jan Klaassenspel in groote belangstelling verheugen en de heer Allera (sergt der mariniers) oogstte met zijn kino-nummertjes een dankbaar ap plaus. Een enkel nummertje leek ons min der gelukkig gekozen voor een publiek van 4 tot 12 jaar. Maar bet groote oogenblik, het moment waarvoor men toch in hoofdzaak gekomen was, brak pas aan toen de goede Sint (de heer Kremer) met zijn knechtje (de heer Ardenne) zijn intrede deed. Het was een heel werk om leder kind een geschenk uit te reiken. Niet minder dan 388 kinderen na men aan het feest deel, t.w. 186 meisjes en 202 jongens, elke groep weder verdeeld In drie afdeelingen, n.1. 4 trn. 6, 7 t.m. 9 en 10 t.m. 12 Jaar." Gecritiseerd wordt dan het optreden van sommige moeders, die, trots de dringende vertoogen tot haar gericht, te midden der kinderen liepen en daardoor den boel in de war schopten. ,3ij de verloting van de hoofdprijzen viel die voor jongens (een zweefmolen met vlieg machines, beschikbaar gesteld door den sergl-tlmmerman H. F. Verschuur) ten deel aan een zoontje van den sergt. der mams. Grouwstra en*die voor meisjes, (een groote poppenwagen, beschikbaar gesteld door den heer Prins, Kruisweg, Helder) aan een doch tertje van den sergt. der mams. Berkman. Vermelden we nog dat een 15-tal leden van het stafmuziekkorps het feest geheel be langeloos met verschillende muzieknummers opluisterden, dat de heer Heijdanus tegen zeer gereduceerden prijs de groenversde- ring leverde, terwijl de heer Van Twisk, met het oog op het avondfeest, de zaal van „Ti voli" tegen uitermate billijken prijs beschik baar stelde. Een woord van harteüjken dank zij hier gebracht aan allen die medehielpen dit kinderfeest zoo goed te doen slagen." Het op het kinderfeest volgende avond feest was zeer geanimeerd. Aan den voorzit ter van het hoofdbestuur, den heer Prins, werd een huldeblijk aangeboden, alsmede aan den penningmeester, den heer W. van Klaveren, wegens zijn a.s. vertrek naar Indië. In een kernachtige rede herdacht de heer Everaard het werk van den hoer Prins vanaf 1902 tot nu toe. Spr. overhandigde een étui met zilveren lepels en vorken, alsmede een étui met zilveren theelepels, terwijl aan óen heer Van Klaveren een gouden horloge met ketting werd overhandigd. Bloemen, toe spraken, liederen, tot slot het gebruikelijke dansje, warén oorzaak, dat de aanwezigen nog langen tijd gezellig bijeen bleven. GEMEENTERAAD. V ooretel-Schoeff elenberger. Ingekomen is een voorstel van het Raads lid, den heer J. J. Schoeffelenberger, van den volgenden inhoud: „Voorstel om aan hen, welke één gas- „leiding hebben en het verbruikte quan- „tum gas dienstbaar is voor kook- en licht, „gas, doch hetwelk tegen liebtgasprijs in „rekening wordt gebracht, te willen redu- „ceeren op: „27 ct. voor de halve hoeveelheid ver bruikt gas en „21 ct. voor de andere helft, „resp. de thans aangenomen licht- en „kookgasprij zen.' Blijkens schrijven van B. en W. aan den Raad bestaan tegen een dergelijke gasprijs- regeling, die voor ongeveer 1000 verbruikers neerkomt op een uniform tarief van 24 oent per M'., verschillende bezwaren. In de eerste plaats zal door deze uniformi teit van den gasprijs worden tegengegaan toeneming van het kookgasverbruik. het welk juist beoogd werd door voor kookgas een reductie toe te staan van 6 oent per M'. Voorts is de controle, of inderdaad kook gas wordt verbruikt, niet wel doenlijk, zoo- dat voor vele consumenten, vooral gedurende den winter met zijn lange avonden en bij gebruik van ookeskachels, waarop gekookt kan worden, de verleiding groot zal zijn om uitsluitend gas voor verlichting te gebruiken, hetgeen hun dan 3 cent beneden den kost prijs zal worden geleverd. Ook mag niet worden vergeten, dat de cal culatie van den Administratie der Bedrij ven gebaseerd is op een bepaalde verhouding tussohen licht- en kookgasgebruik. Bij eventueele invoering van het door den heer Schoeffelenberger voorgestane 'systeem zullen de geschatte uitkomsten van het be drijf wijziging moeten ondergaan. Tenslotte zal ook de administratie van de voorgestelde regeling den terugslag onder vinden, want elke wijziging in de admini stratie brengt meerdere kosten mee aan tijd en materiaal. Evenwel kunnen consumenten, die thans door het bezit van één leiding in het geval verhoeren dat zij kookgas betrekken tegen lichtgasprijs, aan deze moeilijkheid tegemoet komen, door het laten aanleggen van een kookgasleiding. Op grond van een en ander meenen B. en W. de aanneming van het voorstel Schoef felenberger te moeten ontraden. Overname terreinen Kerkgracht Sedert gerunmen tijd bestaat met enkele eigenaren van huizen aan de Kerkgracht een geschil met de gemeente, omtrent de vraag in hoeverre de achter hunne huizen zich be vindende tuinen rechtens aan hen toebe- hooren. Sedert werd door B. en W. een adres, mede onderteekend door de respectievelijke eige naren, gezonden aan den bewaarder der hy potheken en van het kadaster, waarin ver zocht wordt in de kadastrale registers de noodige rectifcatie aan te brengen. Evenwel deelt de Bezwaarder voornoemd, per kant- teekening mede, dat zonder behoorlijke akte van overdracht geene verandering, als ge vraagd wordt, in de bestaand© tenaamstel ling kan worden -gebracht. Waar dus langs eenvoudigen weg de zaak niet In orde kan komen, meenen B. en W., dat het gewenscht is, bedoelde stukjes grond te verkoopen, resp. over te nemen en doen een betreffend voorstel aan den Raad. Bijdrage rustoord Gem.-Ambtenaren. Bij raadsbesluit van 26 September 1918 werd een bedrag van f 100.beschikbaar gesteld voor een rust- en vaoantdeoord voor gemeente-ambtenaren. Gebleken is echter, dat het hiervoor bijeen gebrachte kapitaal nog niet voldoende is. Daarom vraagt het bestuur der stichting „Rust- en Vacantieoorden" van den Neder landschen Bond van Gemeente-Ambtenaren nogmaals een bijdrage, v B, en W. stellen voor een bijdrage in eens van f 100.toe te kennen. HAAGSCHE BRIEVEN. Groen en geel. Verkeerstoestanden. Uit de Gemeente-begrooting. 's-Gnavenhage, 10 December. In een vorig artikel hebben we reeds de aandacht gevestigd op de gewichtige ont dekking van den oud-gemeente-archivaris, Dr. v. Gelder, n.1. dat we ai lang verkeerd vam kleur waren en dat het geel-zwart, waar op duizenden eeden van trouw en aanhan kelijkheid hebben gezworen, een groote ver gissing is. De Gemeenteraad heeft aan deze belang rijke kwestie een behoorlijke hoeveelheid spreektijd geofferd, om ten slotte tot de con clusie te komen, dat de man gelijk had. Vooraf -moest de Burgemeester echter be zweren, dat de verfkwast alleen op nieuw werk zou worden gebruikt en dat we voor een restauratie-manie (met de noodige gel delijke gevolgen) gespaard zouden blijven. Toch bleken een viertal heeren liever bij 't geel-zwart te blijven, wat niet wegnam, dat het voorstel werdaangenomen, waardoor het de burgerij ook officieel „groen en geel voor oogen" wordt. Allerwege wordt geklaagd over wantoe standen op verkeersgebied, voetgangers en andere weggebruikers staan dikwijls vijan dig tegenover elkaar, het regent klachten van alle zijden en de meest draconische maatre gelen worden aangegrepen om „het gevaar1 te bestrijden. Ook de Residentie is alles behalve veilig in dit opzicht en er wordt thans moea-te ge- daan om er iets aan te verbeteren. Sommigen hebben groote verwachtingen van het examen voor motorbestuurder, waar toe de Tweede Kamer kortenlings besloot; anderen zoeken heil in het stellen ven mieni- mum snelheden en scherp politetoezicht, enz. Men moet echter daarvan niet te veel ver wachten, want ook hier geldt het oude ge zegde: „De vos verliest wel zijn haren, dodi niet zijn zinnen," De Nederlandische volksaard is nu een maal stug en onwillig en schikt zich slechts met gnooten tegenzin in opgelegde verplich tingen. De politie-inspecbeur, met wien ik over de zaak eens sprak en wien ik vroeg, wat hij er van dacht, zeide mij: „Met het gewone toezicht zal van verbetering niets komen; het zou wel eens noodig zijn om er met een bereden brigade op in te stormen om een af doend lesje te geven! De. Hollander is slechts zelden voor rede vatbaar, misschien dat i,paardemiddelen" zouden helpen!" Natuurlijk moet men het niet al te letter lijk opvatten, hoewel de kern van de zaak wel duidelijk weergegeven wordt. Het zou ook gewenscht zijn, dat het publiek wat meer opgevoed werd in de verkeersrege len. We hebben nu een verkeersfilm, die misschien wel nut afwerpt, maar toch lang niet zoo afdoende is, als het opnemen van „verkeersonderricht" in het programma van de hoogste klasse der lager scholen. Dan is er de verkeerspolitie, die nog lang niet voor haar taak berekend is. Éénvormig heid in de teekens is er met, ieder doet dat op zijn manier, waardoor misverstand In d« hand wordt gewerkt. We hebben al eens eerder verkondigd, dat men met „maximum-snelheden" over 't ge heel weinig bereikt en hetzelfde gelooven we te mogen zeggen van het „rijbewijs-examen". Dit zal hoogstens lichamelijk en geestelijk- onbekwaam uit het verkeer weren, doch zal nimmer voorkomen, dat een goedonderlegd motorrijder niet eens woest of te hard rijrdt In Enigeland kent men het examen-systeem allang, doch voorzoover mij bekend alleen voor beroepsrijders, waaronder alle chauf feurs, trambestuurders, koetsiers, enz. Zij mogen niet eerder dienst doen alvorens zij proeven van bekwaamheid (die vrij streng zijn) heben afgelegd. Zij worden daarna steeds -gecontroleerd en bij overtreding be boet en bij herhaling geschorst Deze oontróle geschiedt door een aparte af- deeling van Rootland Yard", (in Londen n.1.) die zelf aan de hoogste edschen van be kwaamheid voldoet. Aan deze afdeeling is een soort „Recher che" verbonden, die dag aan dag door Lon den snuffelt en zonder gekend te worden alle bijzonderheden van het verkeer rappor teert. Zij is uitstekend afgericht op het schatten van „snelheid" en waakt op deze wijze on opgemerkt voor de publieke veiligheid. Een zoodanige afdeeling zal de verkeer»- brigade in de groote steden ook moeten worden, doch daar zullen nog wel wat jaar tjes mee gemoeid zij. Ten slotte gaat de voetganger ook niet vrij uit: die meent, dat de geheel© weg voor hem is, dat hij loopen en staan kan waar hij wil en dat hij zich aan niets of niemand heeft te storen. Zij, die „rijden" weten bij ervaring maar al te goed, dat de voetganger de grootste belemmering voor het verkeer is, omdat hij doorgaans geen „regels vam den weg" kent of er „lak" aan heeft! Als er een aanrijding plaats heeft, is steeds de wielrijder of automobilist de schuldige, omdat die het nu eenmaal altijd doetHeit publiek is in diit opzicht bolsjewieksch en deze stemming draagt er ook al niet toe bij dm tot een oplosing te komen. Doch tegenover den onwilMgen voetganger staat de poMtie machteloos, die mag#vrij het verkeer onveilig maken door op de meest om gelegen oogenblikken den zijweg overte ste ken of het fietspad te versperren. In deze leemte dient de wetgever, vooral de gemeentelijke, spoedig te voorzien! De Gemeentebegrooting is ntlijd een wel kome gelegenheid om te zien, hoe het er mee staat. Vooral naar den finazïtieelen toestand der Residentie waren velen, opgeschrikt door de alarmeerende berichten over den „Nood der Gemeenten", nieuwsgierig. Het is gebleken, dat die toestand momen teel niet ongunstig is te noemen en dat de politiek van onzen wethouder van Financiën, Mr. de Wilde, over geheel wel wat ver trouwen heeft. Van de gröoite steden staan we er op 't oogenblik het 'beste voor, getuige het feit, dat mog kort geleden tegen 6 p.GL kon \tforden geleend, terwijl de leening van Amsterdam tegen 7 p.Ct er niet in wou. Men meene echter niet, dat we er zoo roos kleurig voorstaan! Integendeel, wanneer niet binnen afzienbaren tijd tot annexatie vam deelen van Loosduinen, Rijswijk en Wasse naar kan worden overgegaan, zal ook voor onze stad de malaise niet af te wenden zijn. Men vergete niet, dat Rotterdam en Am sterdam, naast een grooter aantal inwoners, als havensteden ook meer bronnen van in komsten hebben. Dat de handel en industrie er veel meer ontwikeld zijn, terwijl de Hof stad als „woonstad" haar bijzondere eischen van bebouwing, plantsoeniflanleg e. d. heeft Daarenboven begint Scheveningen hoe langer hoe meer te ko9ten: een belangrijke uitbreiding van de Visschershaven is op komst, de verkeerswegen zijn daar niet vol doende meer, terwijl de lasten grootendeels door den Haag moeten worden gedragen. Oy©r de belastingdruk behoeven we niet te spreken, want die heeft het maximum wel bereikt; de belastingbetaler weet daarvan mee te praten! LEO.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3