T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 10 DECEMBER 1920. Evenals alle jaren bestaat ook nu gelegenheid tot het plaatsen van Nieuw jaarsgroeten. Deze worden geplaatst voor per advertentie; grootere advertenties naar evenredigheid. PLAATSELIJK NIEUWS. GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente vergadert op Dinsdag 21 December 1920, des namiddags 7V* uïir precies. Het ligt in de bedoeling deze vergadering van 71/» tot 81/» uur te houden met gesloten deuren. De agenda vermeldt oa de volgende on derwerpen: Voorstel om ingevolge aart. 21, Se lid, van het W. R. te bepalen hoe groot percentsge wijze het aantal jeugdige werklieden bij el- ken diensttak ten hoogste mag zijn. Beantwoording vragen raadslid Staalman, betreffende de economische leiding in de ge meentebedrijven, de gasprijsregeling en de exploitatie der zweminrichting. Voorstel om afwijzend te beschikken „op het adres der Vereeniging Pensioenbelang, om verhooging met 40 pet. van het pensioen van W. Hoefkens, gepensionneerd dienaar van politie. Voorstel om aan de N.V. George Wilson een toeslkg te verleenen op de aannemings- som, wegens het verplaatsen van luchtoon- densers aan de gasfabriek. Voorstel om, overeenkomstig eigen ver zoek, eervol ontslag te verleenen aan mej. J. de Broek er t als ondarwijtzeres aan school 2, ingaande 1 Februari 1921. Alsvoren aan Th. O. Pi eters, als onder wijzer aan school 4, ingaande op een door B. en W. te bepalen datum. Voorstel tot het toekennen van een rente- garantie aan de op te richten N.V. Zeebad Huisduinen. Voorstel om aan te koopen van O. Adriaan- se het perceel kad. O. no. 6239, voor de som van 1491. Voorstel tot toekenning van een voorschot ad 40.000 aan de Woningvereeniging „Ver betering zij ons streven", voor aankoop van grond ten behoeve van woningbouw. Voorstel om niet over te gaan tot aanne ming van het door het raadslid J. J. Sohoef- felenberger-ingediende voorstel, betreffende de .gasprijzen. Voorstel om aan het bestuur der stichting „Rust- «n Vacantie-oorden" van den Ned. Bond van Gem. Ambtenaren een bijdrage in eens van 100 te verleenen, ten behoeve dier stichting. Voorstel om de tijdelijke aanstelling van A. H. Voetelink, leeraar aan de Zeevaart school, te verlengen tot 1 Januari 1921. Voorstel om aan J. Kikkert, pandhuishou der te Helder, 'ter instandhouding van zijn pandhuis, over 1920 een subsidie te verlee- nen van 1000 en over 1921 van 1200, on der bepaalde voorwaarden. Voorstel tot vaststelling eener Verorde' ning van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting in de gemeente Helder. Voorstel om contracten nopens waterleve- ring te sluiten, ten behoeve van gebouwen en instellingen, behoorende aan het Departe ment van Marine en van Oorlog, aan de Ijs fabriek „Het Noorden" en de N.V. Stoom- wasscherij „Den Helder". Voorstel tot toekenning van een extra be- looning aan den conciërge der M. U. L. O. School, wegens het verrichten van meerdere diensten ten beihoeve der Handelsavond school. Benoeming onderwijzeres aan school 8. 1. Mej. E. Verheus, alhier; 2. mej. W. A. Hartman te Waarland. Benoeming van 6 raadsleden tot leden der Commissie van overleg voor werklieden- en ambtena arsaangelegenheden. Benoeming der verschillende Oommissiën jvan Bijstand. Naar wij vernemen, zal Br. Gerard Bakker op zijn verzoek binnenkort den zee dienst Verlaten en hier ter stede gevestigd 'blijven. Alhier is Dinsdagmiddag aangekomen de Paul Krüiger met 11 lijken van Engel- sche zeelieden aan boord. Deze lijken zijn afkonfstig van gesneuvelden en zijn op de eilanden alhier aangespoeld en begraven. Zij zullen, evenals de hier op het kerkhof aanwezige lijken, naar Velzen warden over gebracht en aldaar In een gezamenlijk graf ter aaide woïden besteld. Brandstoffen. De 'brandstoffenooonmlssle In het district Helder verzoekt <fe aandacht van belang hebbenden te vestigen op: lo. dat van heden af boven het vastge stelde win terrantsoen voor huisbrand aan alle gezinshoofden voor groep A kunnen worden afgegeven drie (3) eenheden brand stoffen extra en wel tegen ten hoogste den vastgestelden maximumprijs, vermeerderd •met een bedrag van 2.25 per eenheid. 2o. dat van het winterrantsoen (10 een heden) vóór den len Januari a.s. moeten zijn fgenomen de eerste vijf (6) eenheden, daar cze né dien datum als vervallen zullen morden beschouwd. Openhonden Noordhollandsch Kanaal. Door de Kamer van Koophandel alhier is gisteren een telegram verzonden aan dein hoofdingenieur van den Prov. Waters'%e te Haarlem, houdende het verzoek maatre gelen te willen nemen om de vaart op het Noordhollandsch Kanaal bij vriezend weder open te houden. Voordracht over tuberculose. Wij willen gaarne voldoen aan het ver* zoek van de Vereeniging ter bestrijding der Tuberculose, en .de aandacht vestigen op de voordracht, w^lke de gemeente-geneesheer, de heer W. J. M. Rienks, Vrijdagavond a.s. in het Militair Tehuis (Spoorstraat) zal hou den over de tuberculose en hare bestrijding. De lezing wordt met lichtbeelden toege licht, en de toegang is vrij. 4e Marine-Concert. In verband met de vele verzoeken om toe gangsbewijzen voor het 4e volksconcert dee- len wij mede, dat dit een week later plaats heeft en dezen keer ook niet op den gebrui- k ei ijken (Woensdag)-avond. Het abonnements-ooncert zal plaats hebben Woensdag 22 Dec., het volksconcert Donder dag d.a.v. In ons volgend nummer zullen wij het programma opnemen. Wij verwijzen Voorts naar het artikel van C. H. K. in het nummer van heden, dat over Beethoven en diens beide door het Stafmuziekoorps uit te voeren composiüën handelt. Billard-séance in „de Toelast". Gisterenavond werd in hotel ,4e Toelast" voor genoodigden en belangstellenden een billard-séance gegeven door mej. Schrier uit Domburg, een van de sterkste speelsters, en den beroepsspeler De Grauw, ex-kampioen van Nederland. De belangstelling voor deze match was groot, zoodat dan ook „de Toelast" geheel gevuld was. Ontegenzeggelijk is het billardspel een van de mooiste spelen. Het is geheel een behendigheidsspel, en de kansen van winst of verlies hangen niet af van het toeval, maar van de bekwaamheid van den speler. De juiste keuze van den stoot tegen de be weeglijke ivoren ballen bepaalt bet succes. Er werden twee partijen van 300 punten gespeeld. In de eerste, die door mejuffrouw Schrier tegen den heer J. Smit, aannemer alhier, en ook een sterk speler, werd aange gaan, was eerstgenoemde winnares. %Deze serie hebben wij niet gezien; hoe sterk me juffrouw Schrier iin het billardspel was, moge Wijken uit het feit dat zij in één beurt niet minder -dan 72 caramboles maakte, terwijl het hoogste aantal van den heer Smit 13 was. Gemiddeld werden 19 beurten gespeeld. 'De tweede partij werd gespeeld tusschen mej. Schrier en den heer De Grauw. Interes sant was het verloop van het spel ongetwij feld. Mej. Schrier was aanvankelijk voor; maakte de heer 'De Grauw 11 caramboles, zijn partnerin overtroefde hem met 21; bij een volgende serie sneuvelde de kampioen over een „trekband". Even later maakte hij 35 caramboles, doch mej. Schrier overtroef de hem weder met 66. Terecht waren de aan wezigen enthousiast over de interessante en kunstige masseerstooten, waarin vooral mej Schrier uitblonk. Deze maakte 65 punten, zooals we zeiden, doch de laatste masseer stoot mislukte. Kenmerkend was de zekere en vaste stoot van mej. Schrier, die alle bal len steeds dicht bijeen hield. Na de rust schoot de heer De Grauw uit zijn slof. Hij maakte achtereenvolgens een serie van 58 punten en, boen zijn partnerin door deveiaie in een paar beurten slechts wei nig punten maakte, nog 67. Hiervan was bi zonder knap het spel in het middenvak. De gespeelde partijen waren n.1. het kaderspel daarbij is het biljart in afdeelingen verdeeld en slechts in het betrekkelijk kleine midden vlak kan men vrij spelen. En nu was het in teressant te zien hoe de heer De Grauw niet minder dan 42 caramboles achter elkander behaalde in het middenvak, van een serie van 67 punten. Toen was hij, die aanvankelijk vrij ver ten achter was, zijn partnerin voorbij met 281 punten (mej. Schrier 261 p.), maar ten slotte wist deze laatste nog te wiainen. Bij deize tweede partij werden de 300 ca ramboles in 16 beurten 'behaald; de heer De Grauw behaalde 282 p. in 15 beurten. De hooeste series waren 65, 43, 30 en 40 p. van mej. Schrier, en 67 van den heer De Grauw. Na afloop van deze matph wgrden nog in teressante kunststooten vertoond. Garambo- lage over 4 banden, carambolage in één hoek met terugloopen van den roeden bal, caram bolage over en langs een keu, op den band, enz. waren enkele der demonstraties van mej. Schrier, die terecht bewondering wekten, Wat de heer De Grauw nog ten beste gaf, hebben we niet meer gezien, maar dat deze ook een sterk speler is, is zeker. De interessante match was te 12 uur afge- loopen. Als scheidsrechter trad op de heer Van Willigen (Alkmaar). Openbare Leeszaal en Bibliotheek. De Leeszaal werd In de maand November bezocht door 1123 mannen en 156 vrouwen, totaal 1279 personen. Uitgeleend werden 359 studieboeken en 819 romans der Openbare Leeszaal, 861 nutsboeken voor volwassenen en 1746 kinderboeken, totaal 3785 banden. Aangeschaft werden de navoilgende wer ken: Andersen, Marchen meines Lebens; Tubrey le Blond, Avonturen in de bergen; v. Balen, Door Amerika ;Bakels, Het instinct der onsterfelijkheid; Banfield, Bekentenis sen van een strandvonder; Berkelbach v. d. Sprenkel, Geloof en illusie; Blink, Populaire sterrenkunde. Böhtlingk, Astrid; Boldingh, Electr. verlichting der woning; Ghappuis, Napoleon; Coster eja., De nieuwe Europee- sche geest in kunst en letteren; v.. Hulzen, Zwitserland; Kropotkin, Wederkeerig dienst betoon; v. d. Leeuw, Historisch-idealistische politiek; Ligthart, In Zweden; Longfellow, Pree works; Lloyd. Van Ooganda naar Khartoem; v. d. Mandere, Montenegro; Mos sel, De wereldwandelaars; ld., Als daglooner in het heilige land; Pullle, Naar het sneeuw gebergte van N.-Guinea: Perk, Jacques Perk geschetst; Ruskin, Mensoh en maatschappij. Ten geschenke ontvangen: Elias, Coöpe ratie en hare maatschappelijke gevolgen; Kaakebeen en Ligthart, Reinaert de Vos; Bouman, Mondeling staats-examen in boek houden; Sohmidt, Buchhaltung gewerbl. Betrfebe der Gemeinden; Vokner, Beheer en boekhouding der gemeentebedrijven; Ver slag v. h. rijksinst. voor hydrografisch vis- scherijonderzoek; Verslag v. h. rijksinstit. voor biologisch visscheryonderzoek; Verslag v. d. Staatscomm. over het gevaar van bioscoopvoorstellingen. De aandacht wordt er op gevestigd dat vanaf 1 Januari 1921 de nutshibliotheck voor volwassenen is opgeheven. Romans en stu diewerken zijn dus vanaf dien datum alléén voor leden verkrijgbaar. Waar echter de con tributie zóó laag gesteld, (minimum 1, per jaar) twijfelen wij er niet aan, al onze nutslezers te behouden. Reeds nu kan men zich als lid of donateur voor 1921 opgeven! t BEETHOVEN. Morgen, 17 December, zal het 150 jaar ge leden zijn, dat Ludwig van Beethoven te Bonn werd geboren. Beethoven! De naam alleen doel reeds bij allen, die voor muziek gevoelig zijn, eene snaar in het gemoed trillen. Want zij weten, dat hij een der grootsten is op het gebied der muziek voor velen de allergrootste. En voor talloos velen zoover onze beschaving over de aarde reikt, is die muziek nu reeds meer dan eene eeuw eene bron van genot en.troost geweest. Het past ons daarom wel, op dezen dag het leven en het werk van dien man te her denken. Als wij de muziek van Beethoven vergelij ken met de van zijne groote voorgangers, Haydn en Mozart, dan vinden wij bij Beet hoven soms klanken van smart, van weemoed en van spberheid, zooals we ze niet aantreffen bjj den vromen, eenvoudigen componist van de Jaargetijden of in de veelal van levens vreugde parelende muziek van Mozart. Te verwonderen behoeven wij ons over die smartelijke klanken in Beethovens muziek niet, wanneer wij zijn leven nagaan. De smart des levens drukte al op hem in zijne jeugd, toen zijn drankzuchtige vader, die de buitengewone aanleg van zijn kind had ont dekt, hem tot een wonderkind wilde forcee- ren en hein dwong tot zoo langdurige mu ziekstudies, dat hij de liefde voor muziek bij het kind zou hebben gedood als dat moge lijk ware geweest. Op een leeftijd, waarop andere kinderen nog op de schoolbanken zit ten, was de jonge Beethoven reeds bezwaard met de zorg voor het gezin, waarvoor hij den kost verdiende als lid van de keurvoratelijke muziek-kapel, en voor de opvoeding van zijn beide broers. Op 22-jarigen leeftijd zien wij Beethoven vertrekken naar Weenen, het groote muziek centrum van die dagen, waar Mozart kort tevoren gestorven was en Haydn op het top punt van zijn roem stond. Evenals alle groote mannen, had hij daar aanvankelijke met te genwerking en miskenning te kampen. Er waren destijds 150 pianomeesters in Weenen, die er niet graag een concurrent bij hadden en er waren heel wat menschen,' die alleen van lieve en vriendelijke muziek hielden. Maar zulke moeilijkheden, daar zou Beetho ven zich, hoe kwaad hij nu en dan ook wor den kon, wel doorheen geslagen hebben. „Met iemand, die niet in mij gelooft, kan ik niet omgaan" in dat trotsche woord heeft hij het gevoel van eigenwaarde uitgedrukt, dat bij hem te rechtvaardigen was. Hij ge loofde in zichzelf, hij werkte voort, hij bracht tot uiting,* wat er in hem omging en hij kwam de moeilijkheden en de tegenwerking te bo ven. Als uiterlijke kenteekenen van zijn suc ces kunnen gelden de geestdrift en de eer bewijzen, die hem ten deel vielen bij .de uit voering van zijn orkestwerk ter viering van de overwinning der verbonden mogendheden op Napoleon in 1813, van zijne cantate ter gedegenheid van het groote Weener Congres in 1814 en van zijn laatste concert, kort voor zijn dood in 1824. Neen, Beethoven heeft niet behoord tot die gröoten, die eerst na hun dood gewaardeerd en beroemd zijn geworden. Maar daar waren andere oorzaken, die zijn leven tot een zoo smartelijk leven hebben gemaakt, oorzaken, tendeele in hemzelf, ten deele bij zijne mede- menschen te zoeken. Een der grootste oor zaken, in hemzelf gelegen, was zijn steeds toenemende doofheid. Doof zijn! Welk een bron fan smart reeds voor een gewoon mensch, die zich het ver keer met zijne medemenschen bemoeilijkt en veel natuur- en kunstgenot ontnomen ziet. Maar welk een ontzettende ramp voor een man als Beethoven, wiens hoogste leven zich in tonen en klanken uitte. Hij durfde het niet aan de menschen 'bekennen: „Ik, de musicus Beethoven, word steeds meer doof." Hij trachtte het te verheimelijken, van nature al moeiijk In den omgang, werd hij steeds meer wantrouwend en menschenschuw. Een andere bron van smart werd voor Beethoven de liefde. Verliefd is Beethoven meermalen geweest en wederliefde heeft hij ongetwijfeld ook wel gevonden. Maar geene vrouw heeft het aangedurfd, met dezen groo- ten eenzame door het leven te gaan, hem te beschermen tegen anderen en.... tegen zichzelf, hem te helpen -in zijn moeilijkheden, hem bij te staan in zijne ziekte. Zoo liep iedere liefdesbetrekking op teleurstelling uit en het waren teleurstellingen, die hetn zijn hartebloed kostten. Na de breuk met de jeugdige Italiaansohe gravin Giulietta Guic- ciardi, aan wie hij zijn heerlijke „Mond- schein"-sonate heeft opgedragen, voelde Beethoven zich den dood nabij en schreef 'hij, opdat het na zijn dood zou worden gele zen, dat aangrijpende stuk, dat bekend staat ondqr den naam van „het Heilgenstadter tes tament*.', waarin hij zich over zijn dooiheid en de gevolgen daarvan beklaagt en de menschheid smeekt, hem toch niet verkeerd te beoordeelen. Beethoven is dezen sHag te boven gekomen en heeft zijne veerkracht herwonnen. Vier jaar tater, in 1806, is hij in het geheim ver loofd met Therese Brunsvik. Maar ook deze verbintenis werd weder verbroken. Waar om? Niemand weet het. Maar deze wond sloot zich moeilijker dan de vorige en tot aan zijn dood toe moet hij Therese hebben liefgehad. En, alsof dit alles nog niet genoeg was, hier komt nu nog bij het verdriet dat Beet hoven wend aangedaan door zijn eigen fami lie. Eerst door zijn beide broers, die hem als om strijd bedrogen en bestalen. Dan sterft de jongste, die met een miserabel soort vrouw getrouwd was en draagt de zorg voor zijn eenigen zoon aan zijn broeder Ludwig op. De moeder van den jongen betwist deze voogdij en er ontstaat een proces, dat Beet hoven jaren van zijn leven heeft verbitterd, maar dat tenslotte door hem gewonnen wordt. Dat gaf hem groote vreugde, want hij had den jongen innig lief. Hij verlangt naar den tijd, dat zij samen zullen wonen. Dan zal hij tenminste iemand bij zich hebben, dien hij lief heeft Maar, helaas, de jongen bleek den lichtzlxmigen aard van zijn vader en grootvader geërfd te hebben. Ondanks de hartstochtelijke vermaningen van zijn oom gaat hij den verkeerden weg op, 'zijne studie mislukt en het komt zoover, dat hij een eind aan zijn leven tracht te maken. Die poging mislukte, maar dat pistoolschot, dat hem niet doodelijk trof, heeft wel het einde verhaast van den man, die hem als zijn eigen kind had liefgehad. Deze slag is Beethoven niet meer te boven gekomen. Hij stierf kort daarna, zonder dat zijn neef er bij tegenwoordig was. Geen wonder, dat er zooveel smartelijke, zooveel sombere tonen in Beethovens muziek klinken. Maar bijna altijd wordt die smart en die somberheid weer overwonnen. Soms is het, alsof daar een held in zwaren en moei lijken strijd voorwaarts gaat, maar tenslotte heeft hij overwonnen en het allegro eindigt met jubelkreten en een heilzang aan den overwinnaar. Maar soms ook volgt op een ge weldige beroering en strijd een rust, een se rene kalmte als van maanlicht op effen wa ter; worden wij medegevoerd naar eene we reld, waar wij boven alle smart en boven allen strijd verheven zijn. Dat was de wereld, waar Beethoven rust vond en troost, na de smarten, die hem waren aangedaan, erunaar die wereld hoeft hij duizenden opgeheven uit de kleinheid van hun dagelijksch bestaan. •Daarom past heit ons, Beethoven in deze dagen te herdenken. En dat doen' wij het best, door zijne muzek te doen hooren en te gaan hooren. In de groote steden, ook in ons land, heeft men dan ook al sedert eenige weken zijne voornaamste werken uitgevoerd: de symfonieën, de piano-ooncerten, het viool concert, de strijkkwartetten, de trio's de so nates. Hier in onze gemeente kunnen wij dit alles niet doen. Maar iets ter herdenking van Beethoven zal er toch ook hier gebeu ren. Vooreerst zullen er bij de concerten van de Marine-kapel in de volgende week twee be langrijke werken van Beethoven worden uit gevoerd, n.1. dë zesde symfonie, de z.g. pas torale en de Egmond-ouverture. Met deze werken heeft de heer Hazebroek een geluk kige keus gedaan. Vooreerst kunnen zij ook aan hen, die ze voor het eerst hooren, groot genot schenken, terwijl men andere werken van Beethoven meerdere malen moet hooren om er de schoonheid van te leeren gevoelen. En dit wordt hier nog vergemakkelijkt, doordat beide werken tot op zekere hoogte programma-muziek zijn, d.w.z. dat men er bepaalde voorstellingen aan kan verbinden. Voor de zesde symfonie heeft Beethoven die voorstellingen zelf aangegeven. Dit werk is hem geïnspireerd door de natuur, waarvan hij ook een hartstochtelijk minnaar was. Het opschrift van het eerste gedeelte luidt: „Aan gename gewaarwordingen, die bij aankomst op het land ontwaken", van het tweede: '„Tooneel bij de beek", van het derde: „Vroo- Ijjk samenzijn der landlieden, waarbij onweer en storm losbreken'* en van het laatste ge deelte: „Herdersgezang. Vrooüjk en dank baar gevoel na den storm." Deze symfonie verscheen in 1808. In 1823 toonde Beethoven aan zijn trouwen vriend Schindler den boom, waaronder hij het tweede gedeelte had ge componeerd en vertelde hem, hoe de vogels hem daarbij hadden geholpen. „Hoor je ze nu ook niet?" vroeg hij aan Schindler. De arme componist was toen al te doof om nog vogels te 'hooren zingen. In de Egmond-ouverture is het niet de na tuur, maar het menschelijk leven, dat Beet hoven geïnspireerd heeft De graaf van Eg- mond, die, zooals wij allen van de school banken weten, tegelijk met zijn vriend Hoorne bij het begin van den tachtigjarigen oorlog op bevel van Alva onthoofd werd, is door Goethe tot held van zijn treurspel „Eg- mont" gemaakt. Bij dit stuk van Goethe heeft Beethoven muziek gecomponeerd, waarvan de ouverture wel het voornaamste is. Wij hebben ons dus iin gedachten te ver plaatsen naar de woelige tijden, die het be gin vormen van den langdurigen strijd tus schen de oproerige Nederlanders en de Spaansche soldaten, die trachten het konin klijk .gezag in stand te houden. En dien strijd hooren wij ook in de muziek. Krijgstrompet ten weerklinken, soldaten marcheeren op.' Maar tusschen die krijgsmuziek hooren wij reeds van den aanvang af eene treurige me lodie, dions doet denken aan de smart van Egmonds geliefde, die in Goethes treurspel Klaa.tje heet. Die treurige jr lodie krijgt hier tohter niet de jT'.<»rhaiid, en de ouver- tur- eindigt met een jubelz-ig, een jubel zang op de Vrijheid, waarvoor Egmodn als offer gevallen was, maar die eindelijk zal u^<-ru mnen. Hier heeft Beethoven uiting ge geven aan zijne liefde voor de volksvrijheid, die em_zoo vrijmoedig deed staan.tegenover den adel en de vorsten van z(j') tijd, die hem de groote sympathie inboezemde voor de Fruoscbe revolutie en voor Napoleon, vóór dat deze zich trt keizer liet kronen en z-df een tyran werd. Met de uitvoering van dez beide werken door het Marine-orkest worit dus ook hier ter plaatse de nagedachtenis van Beethoven geëerd. Ook bij de vereeniging A. G. O. be stond het plan hiertoe, maar dit moest, daar er in deze maand geen zaal beschikbaar ifras, worden uitgesteld tot Januari of Februari. Dan zal over het leven van Beethoven wor den gesproken en zullen de heeren De Hoogh, Pala en van Vessem, enkele zijner werken voor piano, viool en violoncel ten ge- boore brengen. C. H. K. BINNENLAND. Bestrijding van de duurte. In echeepvaartkringen te Rotterdam en te Amsterdam worden pogingen in het werk ge steld om een kapitaal van 2 millioen gulden bijeen te brengen tot vorming van een maat schappij, ten doel hebbende de exploitatie van winkels ter bestrijding van de duurte. De plaatsing van een bedrag van 1 millioen is reeds verzekerd. De Scheepvaart-Veree- nlgingen Noord en Zuid zijn ook b]j deze po gingen betrokken. Riddersoldijen. Blijkens de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp tot verhoog! der riddersoldijen, wenschen de Ministei van Koloniën, van Oorlog en van Marine a. L de riddersoldijen voor de adjudant-on derofficieren, sergeant-majoors en sergean ten te stellen op onderscheidenlijk 325, 270 en 200. Voor de korporaals en solda ten vormen de voorgestelde bedragen van ƒ140 en ƒ120 een ecnigsziM^grw^ hooging, zoodat daarin wy^ rnstan<lig- zondere verbetering vam levensonma^a heden is begrepen. de De yraag of aanleiding bestaat uitkeeringen aan de broeders in van den Ncderlandscben Leeuw ^nig ^te te verhoogen, hébben genoemde M aan hun daarbij betrokken ambtgenooten ter overweging voorgelegd. Het brandstoffen-vervoer vrfl. Ingetrokken zijn de ministerieel kingen van 9 Nov. en van 22 Dec. 191'. dat sinds Dinsdag het vervow van alle brandstoffen zonder onderscheid weder ge heel vrij ia. De opheffing der kolendistributie. Naar „Het Volk" verneemt wordt morgen in den Haag een vergadering gehouden van de directie der Rijkskolendistributie met ver tegenwoordigers der plaatselijke brandsto - fenoommissiën. Het doel dezer vergadering is de vraag te bespreken van de opheffing der brandsto - fendistributie in het komende jaar. Oudegeest's Kamerlidmaatschap. De volgende motie wordt aan „Het Volk toegezonden: De afdeeling 's-Bosch der S. D. A. r. in vergadering bijeen, onder de oogen genomen hebbende het-feit, dat het soc.-dem. Kamer lid voor N.-Brabant en Zeeland, J. Oude geest, slechts hoogst zelden'de vergaderingen «lef Kamer bezoekt. Van oordeel, dat op deze wijze Oudegeest zijn mandaat niet vervult op de wijze als met de belangen van deze gewesten strookt, betreurt ten zeerste dit bijna onafgebroken absentisme en verzoekt Oudegeest in het ver volg. zijn Kamerlidmaatschap beter waar te nemen, of zoo hem zulks uit hoofde van zijn overige functies in de arbeidébeweging niet mogelijk is, zijn mandaat ter bescikking te stellen. De vorst. Dinsdag heeft het in Friesland 21 'graden gevroren. Er is heel veel grondijs gevormd. Alle scheepvaart Is gestremd. Uit Lemmer wordt gemeld: Veel ijs in zee. Dé havenvuren zijn gebluschti Alle stooan- bootdiensten zijn gestaakt Uit Waterland wordt gemeld: Bijna alle slooten en vaarten zijn dicht en men kan wel op hét ijs loopen. Zelfs in het N.-H. Kanaal zit al veel ijs. De Friesche boo ten gingen vanmorgen langs dit Kanaal naar Friesland met het oog op den eventueelen ijsgang in de Zuiderzee. Uit Monnikendam: De Gouwzee is met grondijs bezet. De motorboot/dienst op Mar ken is gestaakt. De post is per ijsvlet over gekomen. Van de Oranjesluizen wordt ons gemeld: De Zuiderzee is door het zware grondijs ge stremd. Culemborg: De Lek is vol flinke ijsschol- len. De gierpont is opgebroken. De oveigocht gaat per roeiboot en spoorbrug. De Rotterdamscho Handels- en Landbouwbank. Er beeft zich een comité gevormd ter be hartiging van de belangen van obligatiehou ders van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank. De bedoeling is, langs -ge rechtelijke en andere wegen, terugbetaling «te verkrijgen van de gestorte bedragen. Verlaging van Melk- en VleeschpriJzen te Amsterdam. Te Amsterdam zijn door de melknrichtin- gen aan het gemeentebestuur voorgesteld den prijs van de melk op 22 oent te brengen (afgehaald). Voor hetbezorgen wordt 2 cent gerekend. B. en W. hebben met deze prijs verlaging, voorloopg genoegen genomen. De vleeschprijzen zuilen worden verlaagd, met een prijs varieerende tusschen 20 en 30 cent per K.G. Geklaagd werd over het weder toelaten van den uitvoer van varkens, waardoor de prijs sterk wordt be nvloed en aan schommelingen onderhevig is. Een waarschuwing voor de ZulderzeevLsschera. Men meldt aan de „Méb.": Naar aanleiding van het voornemen der re geering, om de visschers in de gelegenheid te stellen, tijdens het droogleggen der Zuider zee hunne vaartuigen en materialen te on derhouden en daarvoor in 1921 een crediet te verleenen tot een bedrag van f 750.000, is reeds gebleken, dat verschillende handelaren en visschers verkeerde gevolgtrekkingen ma ken en groote bestellingen doen, op hoop, dat het Rijk wel zal betalen. De Visscherij- inspectie waarschuwt daartegen, dat de vis schers b.v. van hun handelaars geen zeil ca deau krijgen, en evenmin van den Staat. Het crediet is geen cadeau, maar zal later weder door den Staat teruggevorderd kunnen wor den, zelfs bestaat er kans, dat men er rente van zal moeten betalen. Het roekeloos voor rekening van het Rifk aankoopen doen, zou dus zeer onvoorzichtig zijn. Slapte. Wegens slapte in het bedrijf worden, vol gens de R. Ot.", de schoenfabrieken Kerst Oerlemans en van C. Vos te Capelle voorloopig voor een week gesloten. Onge veer 100 werklieden zijn daardoor werkloos. Rfjksultkeering aan de gemeenten. Bid de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend,- dat beoogt, de bestaande rijksuitkeering aan de gemeenten te vermeerderen, al naar ge lang de gemeentelijke hoofdelijke omslag of in komstenbelasting over de laatste drie jaren in mate van ibeteekenis de hoofdsom van ae rijks inkomstenbelasting heeft overtroffen. Deze kwestie dateert al van 1903, toen eene Staatscommissie werd benoemd. Thans is de nood bij vele gemeenten hoog gestegen; bet crediet heeft veel geleden, zoodat een beroep op de geld markt dikwerf zonder vruoht blijft. HetTtijk moet ingrijpen, om erger nood te voor komen; maar tevens ie ds gemeente duidelijk te maken, dat slechts zeer noodt- hulp wordt ver leend en dat, mooht na korten tijd andermaal een crisis als de huidige intreden, ernstig zou zijn te overwegen of de autonomie ten aanzien van de gemeentelijke financiën, hoe hoog te waardeeren ook, niet gehandhaafd kan blijven. De regeering heeft zich door drie beginselen laten leidei;. 1. Nu een radicale herziening der uitkeering niet is gelukt, zai zoo na mogelijk aansluiting zijn te zoeken aan het bestaande; 2. Er r&lt niet aan te denken den gemeenten te verzekeren een rijksbijdrage in haar uitgaven, welken gelijken tred zou houden met hetgeen zij zelve in de toekomst zou wenschen te voteeren; 3. De hulp moet geboden worden zooveel doen lijk, naar mats ds nood hs^ scherpst is.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3