uit de Engelsche coalitieparty dringt aan op wijziging van het verdrag van Sèvres. Frankrijk voorziet de mogelijkheid van de ontruiming van Cilicië. De werkgevers in het kleermakersbedrijf te New-York hebben een aanzienlijke loonsver- hooging aangekondigd. De nieuwe loonen zul len gemiddeld 30 pCt. beneden de huidige zijn. Uit Rome wordt gemeld, 'dat 27 schepen in de haven van Genua worden vastgehouden tengevolge van de staking aldaar. In Saksen is thans de uitgifte van porce- leinen geld toegekeurd. De fabriek te Meessen heeft reeds een groote hoeveelheid vervaar digd, die weldra in omloop zullen komen. Naar schatting, vertoeven thans niet min der dan 100.000 Russen in Berlijn. Een Rus sisch dagblad, dat voor straatverkoop aldaar wordt uitgegeven, heeft een dageljjksehe oplage van 80.000 exemplaren. De Volksraad van Dantzig heeft Dinsdag zijn vergadering zes uur lang moeten schorsen, om dat een in de zaal ontplofte stinkbom de lucht had verpest. BINNENLAND. DE ONDERWIJZERSSALARISSEN. De gewijzigde regeling. In de gisteravond versohenen Staatscou rant is de gewijzigde salarisregeling der on derwijzers opgenomen, zooals die bij Kon. BesL van 16 Dec. j.1. is vastgesteld. De ver- geschillen met de concept-regeling, door den Minister van Onderwijs meegedeeld in de Tweede Kamer in zijn miBsieve van 16 No vember j.1. zijn de volgende: De onderwijzers volgens de nieuwe school wet krijgen 2200—8800 (eerst 2200 3600). De onderwijzers met de beperkte bevoegd heid krachtens de nieuwe wet krijgen 1600 3200 (eerst 1600—3000). De onderwijzers zonder hoofdacte komen op 16002900 (eerst 1600—2600). De onderwijzers met hoofdacte zien hun salaris op 19003600 (eerst 1900 3300) gebracht. De vier laatste verhoogingen zijn alleen voor gehuwden. De hoofden van U. L. .O.-scholen krijgen een verhooging van 1100 of 1200 (eerst J 900 of 1000). De toelagen voor de onderwijzers als be doeld in art 3, 4o L. O.-wet 1920, zoomede de onderwijzers van 7e of hoogere leerjaren van een U. L. O.-school als bedoeld in art. 2bis, 4o. der wet van 17 Aug. 1878, genieten een jaarwedde-verhoogrng van 500 (eerst 300). De heer Lamers, secretaris van den Bond van Nederl. Onderwijzers, heeft aan Het Volk meegedeeld, dat thans zeer, waarschijn lijk zal besloten' worden tot .een verscherpte actie inzake de beperking van de opleiding vanonderwijzers, zoo mogelijk tot een alge heels stopzetting daarvan. Als tweede maatregel voor de verscherpte actie wordt overwogen het tekort, dat aan onderwijskrachten bestaat, te ooncentreeren op één stad of op één provincie. Daarvoor zou wellicht Den Haag of Zuid-Holland in aanmerking komen. Drft zou betreffen het uitspreken van een boycot over een stad of provincie, zoodat daarheen door geen enkelen onderwijzer moer zou worden gesolliciteerd. De cokes vrij. Doo. J.o Rijks-kolendistributie ds thans de gascokes vrij gegeven, hetgeen dus zeg gen wil dat gascokes mag worden afgele verd zonder dat aan eenige distributiebepa ling behoeft te worden voldaan. Bij afleve ring van gasookes moeten dus geen bon nen, bestelkaarten exL aan de handelaren worden afgegeven. In verband met het wijmaken der gas ookes dient te worden opgemerkt, dat de gasfabrieken thans wederom zelf hun prijs voor d^ artikel hehben 1e bepalen. Zoolang de ookes onder de distributie viel, werd zij tegen een lagen prijs geleverd 2.50 per H.L. geklopt en 'bezorgd). Door het Cen traal Verrekenkantoor voor Brandstoffen werd echter per H.L. afgeleverde gasookes tot en met November 2 bijbetaald aan de gasfabrieken. Deze ontvingen dus per H.L. geklopt, be zorgd 2.50 en 2, Is 4.50. Thans is de prijs der gasookes op 8.50 per H.L. (geklopt, bezorgd) gesteld, zoodat de gasfabrieken per H.L. 1 minder ont vangen. Overigens zij nog medegedeeld, dat an- thraciet, stukkolen en eierkolen tegen de bekende maximumprijzen op brandstoffen- 'bons of toewijzingskaarten en gietookes op toewijzingskaarten verkrijgbaar gesteld blijven, waarbij er de aandaoht op gevestigd wordt, dat de bons 1 tot en met 5 der nor male brandstoffenkaarten na 10 Januari on geldig zijn. (HbL) Vragen van Kamerleden. Vragen van den heer Troelstra aan den Minister van Onderwijs: 1. Is het juist, dat bij besluit van den Mi nister de Zeevaartschool op Schiermonnikoog is teruggebracht tot een tweede-klasse-school waardoor op die school slechts opleiding voor derde-stuurman mogelijk zal zijn? 2. Wil de minister de motieven van dit besluit aan de Kamer mededeelen? 8.. Is de Minister niet van oordeel, dat het, ter verkrijging van een staf van koopvaardij- officieren, die met harten ziel hun vak zijn toegedaan, van belang is, dat deze zooveel mogelijk worden gerecruteerd uit de streken, waar men door de omgeving zich tot de zee vaart aangetrokken gevoelt, hetgeen met na me op onze eilanden.het geval is; dat daar onder Schiermonnikpog met zijn zeevaart school een goede plaats inneemt en dat door centralisatie van het zeevaartkundig onder wijs in enkele groote steden zal worden ver kregen, dat juist jongelieden, door aanleg en omgeving (het best voor koopvaardij-officier geschikt, niet meer in die mate als tot heden daarvoor zullen worden opgeleid? 4. Is de Minister bereid, alsnog hpt behoud der bedoelde school in haar tegenwoordigen omvang en beteekenis te overwegen en na te gaan, wat t«r voorziening in enkele'bezwa- Er zijn op Van Deventeris Glasfabrieken te Delft wederom honderd arbeiders ont slagen, zoodat nog slechts een derde ge deelte werkt van Eet aantal dat aanvanke lijk daarin werk had gevonden. ren, als bijvoorbeeld het tekort aan leeraren, kan worden gedaan? Uit de Tweede Kamer. Verworpen is met 37 tegen 33 stemmen het amendement-Dresselhuys, tot verhooging van subsidie voor de Volksuniversiteiten. Aangenomen zonder stemming de be grooting Onderwijs en met 48 tegen 22 stemmen de Marinebegrooting. Tegen waren de Soc.-Dem. en de Vrijzl-Dem., de Rev., Van de Laar en A. P. Staalman. Besloten wordt hedenochtend om 10 uur in afdeelingen te behandelen het wetsont werp betreffende de uitzending van troe pen naar Wilna. De treinenloop. In verband met het verminderde verkeer is het volgens aanschrijving van de directie der Nederlandsche spoorwegen mogelijk ge bleken, de samenstelling van de reizigerstrei nen te verkleinen. Bovendien blijkt het noo- dig, de toe men niet grooter te maken dan 44 assen. Het aldus verbeteren van den on- regelmatigen treinenloop acht zij een eerste vereischte en daartoe zal worden overgegaan. De mogelijkheid bestaat, dat dan in enkele treinen plaatsgebrek zal ontstaan; de chefs en het treinpersoneel zullen de plaatszoekende reizigers zooveel doenlijk moeten helpen door aanvulling van alle klassen. Het treinperso neel heeft te zorgen, deugdelijk bekend te zijn met de in zijn trein nog beschikbare plaatsen. De reizigers moeten snel daarheen verwezen, en de portieren geopend worden. Het plaatsen in een hoogere klasse mag al leen geschieden met toestemming van de sta tionschefs. De spoorwegen. De directie van de Nederlandsche spoor wegen heeft bepaald, dat te rekenen te zijn ingegaan 15 dezer de premie voor de machi nisten wordt verhoogd van 3 op 6 cent voor iedere mimiut, die bij het vervoeren vaij rei zigerstreinen op de hoofdspoorwegen wordt ingehaald en voor iederen minuut, die langer wordt gereden dan volgens dienstregeling bepaalden tijd deze met 6 cent wordt vermin derd. Bouwman uit de Federatie. Naar „Het Volk" verneemt is de heer E. Bouwman, een der leiders van de Federatie van Transportarbeiders, voornemens ontslag te nemen als bestuurder der Federatie. Vol gens het klad zal de heer Bouwman, die lid is der communistische party, „in de politiek" gaan. Verhooging van den bieraccijns. Naar de „Nieuwe Ct" meldt is binnenkort de indiening bij de Tweede Kamer te ver wachten van 'n- wetsontwerp tot verhooging van den bieraccijns met 100 procent. Slapte. Door stopzetting van het bedrijf hebben 100 arbeiders aan de aardappelmeelfabriek „De Twee Provinciën", te Stadskanaal, hun ontslag gekregen. De sigarenfabriek der firma Heesterbeek en Co. 1e Valkenswaard (N.-Br.) is wegens slapte gesloten, waardoor het aantal werk- loozen in de sigaremindustrie ter plaatse tot 450 personen is gestegen. Door de slapte in de rietenmeubelindus trie is de werkeloosheid onder de stoelen makers te Noordwolde (Fr.) zóó groot, dat de gemeenteraad Dinsdag B. en W. mach tigde direct handelend op te treden en steun te verleenen. Met de K V. naar Indlë. Van een der opvarenden van de K V ont vingen wy een schrijven over de reis van Tunis -nmr Aden, een vervolg op een brief waarin de reis naar Tunis werd beschreven, welk schrijven ons tot dusver echter nog niet bereikte. Aden, 4 December '20. De overtocht van Tunis naar Piort Said was door het slechte weer, gedurende de eerste dagen tegen den koers in en gedu rende de laatste dagen dwars op den koers, verre van oonfortabel. Slechts enkele oogen- blikken kon het voorluik opengemaakt wor den. Bovendien 1b het in de nauwe ruimte beneden vermoeiend zloh te bewegen bij zwaar stampend en'slingerend schip, terwijl van een loopje op dek geen sprake was en men slechts de laatste dagen op de toch reeds nauwe brug een luchtje kon saheppen zonder tevens een stortbad te krijgen. De windkracht rees den 2en dag na den overtocht van 4 tot 9 10; het was toen noo- dig langzaam varende op de zee te houden. Overigens bleek de boot zich uitstekend te houden tegen de vrij hooge en vrij korte zeeën in(hoogte naar schatting 5 meter). Dit feit constateerden Velen min of meer met verbazing. Nu en dan meende men ook van de brug, dat een zeer hooge golf te zwaar zou blijken en boorde de punt zich vrij diep er in, om dan gracieus zijn kop te lichten, en over de golf weer in het volgende dal te duiken en opnieuw te beginnen. Zelfs commandant en officieren viel de houding van de boot in dit opzicht mee. Alleen de brugrailing is te zwak en begaf zich dan ook toen een zware zee tegen het brugkleed aanbeukte, en zonder brugkleed zou de toestand van het wachtpersoneel ab soluut onhoudbaar zijn geweest. Het was nu toch reeds noodig gedurende de ergste tijd het torenluik gesloten te hebben, de roergan gers naar beneden te zenden, om uit de cen trale het stuur te bedienen. Officier van de wacht en verder wachtpersoneel trokken zich onder de ly van de omkasting van luchtko kers en periosooop terug. Verder bleek de spreekbuis naar beneden onbruikbaar, omdat het losse stuk boven de brug net waterdicht aan het vaste gedeelte bevestigd kon worden. In den nacht van- het hoogtepunt van den storm, raakte de torpedodavit buiten boord en werd na eenige uren werk weer binnen gehaald, terwijl de boot zoo hard mogelijk met de zee meeliep, om zoo min mogelijk het gevaar te kopen van over het dek spoelende zeeën, die misschien ook menschen buiten boord zouden kunnen spoelen. Het verblijf te Port Said werd besteed met het verrichten der noodige onderhoudswerk zaamheden aan de machine en het herstellen van de bruginrichting. De overtocht naar Aden was vrij pleizierig, alhoewel ook nu menigen keer het voorluik dicht moest blijven. Dan was het in de boot benauwd. Slecbts in het Zuiden van de Roode Zee was het vrij warm. Den len December kwamen we in den Indischen Oceaan. GEMENGD NIEUWS. De Spijker-non-stop-rit De zes-cylinder-Spijker legde in het afge- loopen etmaal 820 K.M. af, met een gemid delde snelheid van 40 K.M. per uur. Totaal afstand 21120 K.M. in 25 dagen. Spoorwegongeluk bij Rosmalen. Ook het derde slachtoffer van het spoorweg ongeluk te Rosmalen, de remmer Hendriks, is overleden. Men had hem des nachts tegen éèn uur kunnen bevrijden en bracht hem naar bet ziekenhuis te 's-Hertogenbosch over, waar hy Dinsdagmorgen aan de bekomen verwondiDgeD is bezweken. Het verkeer is nog gestremd, reizigers moe ten op de plaats van het ongeluk uitstappen om in den gereedstaanden trein aan de andere zyde plaats te nemen. De machinist van den trein uit Nijmegen heeft aan den rechter-commissaris volledig, bekend, door onveilig sein te zyn gereden hy had zyn aandacht te zeer geschonken aan de vuren. Een oplichtster. Dezer dagen werd te Nijmegen een vrouw aangehouden, die zich aldaar gevestigd had als particulier verpleegster. Door haar hande lingen vestigde zy' de aandacht op zich; de politie stelde een onderzoek in en bemerkte, dat de vrouw vermoedelijk onder een valschen naam leefde en zich vermoedelijk aan oplichting had schuldig gemaakt. Bij ds politie rezen ernstige vermoedens, dat men hier weer de hand had gelegd op de bekende Annie Pascal, die jaren geleden zoo van zich deed spreken door haar brutale oplichtingen. Zy werd later in een krankzinnigengesticht opgesloten, waaruit zy reeds na een jaar wist te ontsnappen. Sedert had men niets meer van haar gehoord. Thans is by de instructie gebleken, dat men hier inderdaad weer te doen heeft met Annie Pascal. Een moordgeschiedenis. Anderhalf jaar geleden werd de landbou wer Kemper by Munster vermoord en be roofd, zonder dat het gelukte, den dader te vinden. Thans is eindelijk uitgelekt, dat een knecht, zekere Licht, den boer nadat deze een paard verkocht en daarvoor een groote som ont vangen had, met een knuppel heeft doodge slagen en daarna beroofd. Licht heeft bekend ook den moordenaar te zyn van den chef de bureafl Schramm, wiens lijk indertijd te Munster werd gevonden en die naar men toen meende zelfmoord had gepleegd. Poging tot oplichting der Assocatie Cassa. De Vierde Kamer der rechtbank te Am sterdam heeft den 27-jarigen kantoorbedien de uit Utrecht, die op 20 October 1.1. de As sociatie Gassa voor een bedrag van 30.000 trachtte op te lichten, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, overeenkomstig den eisch van het O. M., wegens het gebruik maken van een vervalscht geschrift Oplichting. Aan het bijkantoor van de Hanzebank, in de Van Oldenbarneveltstraat, werd Zaterdag door de Continental Trading Gomp., kantoor houdende op de Boerenviscihmarkt alhier, opdracht gegeven, voor haar 195 bankbiljet ten van 1000 mark te koopen. De order werd uitgevoerd en gisteren werd de looper B. J. S., van de Hanzebank, met de bankbiljetten en een nota groot 8872.50, naar het kantoor van de Continental Trading Oomp. gezonden. Daar gekomen, trof hij er twee heeren aan. Een verdween al spoedig door een achter deur en de andere nam het geld In ont vangst. Na den looper eenige oogenblikken aan den praat te hebben gehouden, vertrok hij door dezlfde deur, het geld medenemende. Hij zou dadelijk terugkomen, maar na een kwartier gewacht te hebben en geen van de heeren terugziende, werd de looper onge duldig, klopte op de deur waardoor belden vertrokken waren, maar hoorde nieta Wel dra bleek hem dat zij spoorloos door een aohterdeur uit het kantoor verdwenen waren. De politie werd te hplp geroepen en de hou ders van de Continental Trading Oomp., ge naamd T. K. van E., in een hotel op de Hoog straat verblijf houdende en zijn compagnon, W. de R., die de beide heeren waren, met wie de looper van de Hanzebank kennis maakte, zijn op het politiebureau in den Oppert ont boden. De 195 bankbiljetten van 1000 mark waren inmiddels verdwenen en de nota van 8872.50 is-niet voldaan. Een vrljbultersfamille. Levensgevaarlijke arrestatie. Heerlèn, 22 Dec. De familie Wijnands, woonwagenbewoners, had de laatste dagen de gemeente Voerendaal onveilig gemaakt door haar baldadigheid. Maandagmiddag waren zy in het huis van zekere Hendriks binnengevallen, hadden deuren en meubels vernield en H., een ouden man, mishandeld. Nadat de jonge Wijnands des nachts in de gemeente Heerlen door de politie was op gesloten wegens dronkenschap en Dinsdag morgen weer was losgelaten, trok hij op nieuw met zijn vader en moeder de café's langs, iedereen bedreigend. In de boerderij van Smeets te Voerendaal werd leelyk huis gehouden en de eigenaar geslagen. Ook bij den boer Hendriks gingen ze weer binnen. De agenten Van Lier en Baten uit Voeren daal, op patrouille oan hen te vangen, von den de lieftallige familie ten slotte bij hun woonwagen. Bij de arrestatie ontstond een hevige worsteling tusschen den man, de vrouw en den zoon en de beide agenten. De agent Baten werd door een hunner ernstig gekwetst, tengevolge waarvan hij bewuste loos neerviel. Van Lier zich thans alleen tegenover het drietal woestelingen geplaatst ziende, trok zijn revolver en schoot den zoon in het on derlijf. Hierop kon hij den vader gevangen nemen. In bedenkelijken toestand is de 26- jarige W. naar het hospitaal vervoerd. (TeL) Een kindermoordenares. Dezer dagen is te Brest (Frankrijk) een vrouw gearresteerd, die door haar eigen zoon beschuldigd was hem te hebben willen ver moorden, nadat zij eerst zijn broer had ge dood. Zij woonde toen te Le Conquet (dep. Finistère). Op een goeden dag maakte zij een wandeling naar de zeeklippen, en nam het eene zoontje van 13 jaar met zich mee. 's Avonds keerde zij alleen in het dorp te rug. Onder tranen en hevig opgewonden ver klaarde zij, dat haar jongen van de rotsen in zee gevallen was. Zijn lijk werd eenige df^ n later op het strand gevonden. Verleden jaar verdween de tweede zoon, die toen 12 jaar oud was op even geheim zinnige wijze. Onlangs echter kwam hij te Brest (waar zijn moeder was gaan wonen) en deelde aan de politie-autoriteiten mede, dat zijn moeder hem op een dag meegenomen had naar de klippen en hem er af had geduwd. Hij viel op een rotsblok, was bewusteloos geworden en had de geheele nacht op het strand gelegen, 's Morgens was bij bijgeko men en naar een boerderij gewandeld, waar men hem liefderijk had opgenomen en ver pleegd. Een vloedgolf in den Stillen Oceaan? Omtrent de geweldige seismische storing, die enkele dagen geleden aan vrijwel alle 'goed-geoutiïleerde bevin-gswachten ter we reld is geregistreerd, ontleenen we nog het volgende aan een buitenlandsch blad. Naar luid van berichten uit het Noorden hadden de schokken hun haard in het Noor den van den stillen Oceaan, tusschen Alaska en de kust van Azië. Het centrum van de storing lag dicht bij de Aleoeten, welke eilandengroep zich in een lange keten uit strekt tusschen de Bering-straat en den Stil len Oceaan. De meeste van die eilanden zijn van vulcandschen oorsprong, en er zijn er op tenminste twee daarvan werkende vulkanen. Er is nog geen bericht uit de Aleoeten inge komen, dat melding maakt van de aange richte schade. Dit wordt vreemd geacht, want in Dutch Harbour, op het eiland Oenalaska, is een radiotelegrafisch station, dat bediend wordt door de Amerikaansche marine. Per schip is er, wegens de ijstoestanden, geen verkeer van en naar de Aleoeten in dit jaar getijde; de laatste boot uit Nome naar het Zuiden vertrekt gewoonlijk niet later dan 1 November. Het feit pu, dat tot dusver geen (draad loos) nieuws is ontvangen uit Dutch Harbour kan beteekenen, dat het natuurverschijnsel zóó hevig is geweest, dat de eilanden geteis-* terd zijn door een vloedgolf van zoodanige afmetingen, dat alle levende wezens er zijn omgekomen. Mogelijk ook zijn er nieuwe ei landen ontstaan, maar die zullen dan pas het volgend jaar worden geconstateerd als de vaartuigen van dien douanedienst de pelsrob ben-eilanden gaan inspecteeren. „Kill Lloyd George." Engelsche en Amerkaansche dagbladoor- respondenten plegen om aan hun redactie te beduiden, dat zeker bercht, dat zij gezon den hebben, moet vervallen, daarvoor een beroepsterm „Kill" (dooden) te bezigen. Die ■gewoonte heeft onlangs (zoo meldt een Reu- terlpericht uit Parijs aan de Engelsche bla den) den vertegenvjoordger van een Ameri- kaansch blad ter vergadering van den Vol kenbond te Genève in moeilijkheden ge bracht. Hij had een bericht gezonden aan zijn blad betreffende een onverwacht bezoek van Lloyd George, dat onjuist bleek te zijn, en seinde onmiddellijk „Rill Lloyd George". En kele uren later kwam de Zwitsersche politie huiszoeking bij hem doen, zijn kamers wer den overhoop gehaald, allerlei „verdachte" voorwerpen werden in beslag genomen, over al werden zegels op geplaatst, hij werd on dervraagd, kortom alle kleine attenties, die de politie in dergelijke gevallen pleegt te be wijzen. Gelukkig was de correspondent goed be kend bij zijn collega's en dezen warén in staat, de politie te verzekeren, dat hij noch een Sinn Feiner noch een bolsjewiek was. De stad der echtscheidingen. De stad Reno (Nevada), die gedurende vele jaren het oord was, waar Amerikanen^ wien de banden van het huwelijksleven al te zeer knelden, gelegenheid vonden om hnn echt,te doen ontbinden, heeft haar record aan echt- Hcheidingsprocessen aan Seattle (staat Was hington) overgedaan. De Inwoners van Reno zelf vonden het een al te twijfelachtige 'eer, welke hun stad te benrt viel om te dienen tot plaats, waar echtscheidingen met groot gemak konden worden voltrokken. En de au toriteiten troffen maatregelen om het verblijf in de stad, met het doel een echtBcheldings- proees te voeren, te bemoeilijken. Thans iB Seattle de stad, die het record be zit. Van 1 Januari tot 1 December zijn er 2430 echtscheidingen uitgesproken, tegen 991 in Reno. Daarentegen zijn er in Seattle 4000 huwelijken gesloten, d.w.z. één echtscheiding op alle twee huwelijken. De staat Washington, die is opgeschrikt door de publicatie dezer cijfers, is voornemens met steun der geestelijkheid een compagne te beginnen ten gunste van de invoering van krachtiger wetten. De rekening voor een begrafenismaal. Enkele maanden geleden had een ernstig spoorwegnogeluk bij Mariënburg, in Oost- Pruisen plaats. Twintig menschen werden hierbij gedood, onder wie een echtpaar uit den Kreits Stuhm. De bloedverwanten heb ben het noodig geoordeeld trouw te blijven aan de oude gewoonte vam een begrafenis maal. En In hun ongelooflijke naïviteit op brutaliteit gingen zij zoover, in allen ernst, de rekening te presenteeren aan de spoor wegdirectie. En op deze rekening stonden: ton bier, 165 Mark; 1500 sigaren 650 Mark; 18 flessohen cognac en rum, 1036 Mark; 21 pond suiker, 142 Mark; 600 eieren, 300 Mark; 1 centenaar wit meel, 200 Mark; 2 centenaars vleesch, 4200 Mark; 26 pond boter, 368 Mark; 50 pond visch, 360 Mark; 3 pond koffie, 114 Mark: voor leenen van tafelgoed 175 Mark. Hierbij kwam nog een vordering van de fir ma, die dit tafelgoed had geleend van 71 Mark, wegensniet teruggegeven messen. En zoo iets gebeurt in een tijd, waarin dui zenden Duitsahe gezinnen niet weten waar vandaan zij de allernoodzakelijijkste levens middelen moeten halen. De avonturen van de Seeadler. Graaf Luckner, die indertijd de „Seesadier" commandeerde, welke er In slaagde als een „Noorsche koopvaarder" door de Britsche blokkade te komen, heeft dezer dagen te Ber lijn een publieke lezing gehouden over zijn avonturen en de wijze waarop hij de Enge], schen had verschalkt. Hij deelde niet mede, hoe hij aan een „echt logboek" was gekomen, maar wel wist hij op een geestige wijze te vertellen, hoe alle leden van de bemanning Noorsche namen hadden aangenomen^ en uit een Baedeker zich nauwkeurig op de hoogte hadden gesteld van de bezienswaar digheden en de geografische ligging der plaatsen „waar eens hun wiegje stond." Ook hadden zij zich voorzien van portretten hun ner liefjes die in Noorwegen waren achter gebleven. Zelfs waren deze portretten van allerlei kenmerken voorzien, waaruit moest blijken, dat zij In de verschillende woon plaatsen der matrozen waren genomen. Groote moeilijkheid gaf het echter aan een behoorlijk aantal minnebrieven te komen, welke de matrozen zooals men weet, gewend zyn, jarenlang te bewaren. Zeven man, ex perts op dit gebied, deden vele weken lang niets anders, dan minnebrieven aan hun makkers schrijven, zoodat men weldra een collectie bijeen ha<L De scheepspapieren had men een ander aanzien gegeven, door ze in zeewater te dompelen en ze op een vochtige plaats te bewaren. Toen het schip eens door een Britsche kruiser 'werd aangehouden, speelde een van de matrozen voor kapiteins- yrouw; ter voorkoming van ontdekkifrg van ieze truc wendde hij kiespijn voor, en lag met zijn hoofd in doeken gewikkeld in de kooi. Het einde van de geschiedenis was, dat de Engelsche officier een attest gaf, dat „de vereischte scheepspapieren volkomen in orde waren". LAATSTE BERICHTEN. Praag, 23 Dec. De regeering blijft met alle scherpte tegen de communisten optreden. Tot nu toe werden meer dan 500 communis tische leiders in hechtenis genomen. Zij zullen veroordeeld worden wegens hoogverraad en oproer. Weenen, 23 Dec. De „Vilag" meldt, dat Hegedues in de Hongaarsche regeering ge treden is. Dit wordt als de voorbode be schouwd van een veranderde politiek. De christelijke regeering zal door de arbeiders partij en de aanhangers van Tisza vervangen worden, waarbij Apponyi als kabinetchef zal optreden. Berlijn, 23 Dec. Van de Russische grens wordt gemeld: Naar de „Poslednija Nowosti" meldt, werden alleen in de maand November in sovjet-Rusland 5 millioen gevallen van typhus geconstateerd. Naar de „Iswostija" meldt, is ook in het noode leger de typhus- epidemie sterk aan het toenemen. Berlijn, 23 Dec. De Rijksdagfractie van den onafhankelijken -linkervleugel heeft zich thans ook roet de communisten vereenigd. De nieuwe kleine groep noemt zich de vereenigde communistische fractie en telt 16 leden. Basel, 23 Dec. De Volkenbond zal 21 Februari 1921 te Barcelona een internationale conferentie van vertegenwoordigers van de bij den Volkenbond aangesloten staten bijeen roepen ter -bespreking van de internationale transport-kwestie. UTT DEN OMTREK. Wieringen. J.1. Dinsdagavond hield de nutsvereeniging „Eensgezindheid in het lokaal van den heer D. Lont hare bijeenkomst. De zaal was flink bezet. De voorzitter, de heer L. Berghuis opende met een hartelyk welkom en deelde mede dat de Ed.Achtb. heer Burgemeester Kolff zijn benoeming als beschermheer had aangenomen. Hierna werd een aanvang gemaakt met het programma en traden achtereenvolgens op het podium, de heeren C. J. de Wijn met ,Een vliegavontuur", L. Berghuis met „Wan neer de kinderen groot zyn", „De verjaardag" en „Onder de haDebalken", R. Windsma met „De vloek", Ds. H. Bax met „Moederwraak", „Bi) de naderende lente 1917", „Mislukt" en „Onverwachte ontmoeting", ft; Een en ander werd afgewisseld door zang van het Wester- iander zangkoor, onder directie van mevr. De Wijn. Voordrachten en zang werden met alle aandacht gevolgd en vielen goed in den smaak der aanwezigen zoodat telkens een daverend applaus hun teu deel viel. De volgende bijeenkomst werd bepaald op 25 Januari 1921. Na afloop sloot voorz. de bijeenkomst met een woord van dank aan allen die tot het welslagen van dezen genotvollen avond hadden medegewerkt. Z. K. H. den Ex-Kroonprins van Duitschland overhandigde aan den Ed Achtb. Heer Burge meester, alhier, een bedrag aan geld, om daarmede de arme kinderen van ft eiland een prettig Kerstfeest te bezorgen en dat als blijk van dankbaarheid voor de vele bewijzen van hartelijkheid, welke de Kroonprins steeds van de Wieringer bevolking ondervindt. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van 21 en 22 December. ONDERTROUWD: S. Jee en J. Seidenstiker; J. A. Louweree en K. de Vriee; H. J. Ravenetom en S. C. Reuvokamp. GETROUWD: Ghr. de Vries en J. E. Smit. BEVALLEN: E. A. PaanakkerMüller, z. en cL; A. F. de BeursDuin, z.; W. BakkerSchef- fer, z.; J. Jongikeesde Jonge, z. OVERLEDEN: J. Mens, 84 jaar. MARKTBERICHTEN. Broek op Langendijk, 22 Dec. Grove uien 7.60; peen 3.60—8.90; roode kool 3.80—6.30; kleinere 1.80—3.60; a 6.10; kleinere 1.70- kroten 4 per 100 K.G. gele kool 8.30 18; witte kool 2.70—6;

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2