schade tengevolge, terwijl ook geen men- Bchenlevens zijn te betreuren. Heteiland Yap heeft het erger te verduren gehad. Na een geweldige aradbevlng streek een tyhoon over beteland. Alle communicatiemiddelen werden gestoord, terwijl bijna alle oflcieele gebouwen in elkaar stortten. Vele schepen weiden op de kust geworpen. Zoover bekend, zijn er geen menschenlevens te betreuren. BINNENLAND. De Koningin te Amsterdam. Zooals wij dezer dagen mededeelden, zal de Koningin Woensdag te Amsterdam het te water laten van den beschermden kruiser „Sumatra" bijwonen en tevens eenige instel lingen bezoeken. De vorstin wordt te 1.19 uur aan het Oen- traal-Station verwacht en begeeft zich dan onmiddellijk naar het Rijksmuseum ter be zichtiging van de Drucker-oollectie. Te half drie rijdt de stoet naar de werf van de Nederlandsche Scheepsbouw-Maat- sohappij, waar de Koningin ongeveer een uur zal vertoeven. Na een bezoek gebracht te hebben aan het gebouw van het Genootschap „Liefdadigheid Naar Vermogen" zal HAL te 6.03 weder naar Den Haag vertrekken. Bij het van stapel loopen van den kruiser „Sumatra", Woensdag tet Amsterdam, zul len o.a. tegenwoordig zijn de Minister van Marine ad interim, Luit-Gen. Pop en diens adjudant luit t z. Ie kl. Diephuis, benevens van het Departement van Marine de chef van de Marine Staf Kap. Gooszen, de chef van de afdeeling .materieel, kap. ter zee Zeeman en de directeur van Scheepsbouw, de heer J. S. van Veen. (H.bl.) Gezantschap bij den Paus. Naar „De Tijd" ter oore komt, zal onze tijdelijke gezant bij het Vaticaan, jhr. nxr. O. van Nispen tot Sevenaer, nu het Gezant schap definitief is geworden, om persoon lijke redenen verzoeken van zijn functie te worden ontheven. Omtrent den persoon van den opvolger schijnt tot dusverre niets vast te staan. Wel moet in sommige kringen de meening wor den voorgestaan, dat, nu het Gezantschap zijn tijdelijk karakter verloren heeft, het de voorkeur verdient iemand uit ons oorps di- ploanatique tot Gezant bij het Vaticaan te be noemen, doch een beslissing daaromtrent is nog niet genomen. Hulsbrandkolen. De Rijks-Kolendistributie heeft aan de Brandstoffen-Oommissies een circulaire ge richt, waarin wordt medegedeeld, dat aan ieder verbruiker elke gewenschte hoeveel heid brandstoffen boven het gewonen rant soen tegen den voor groep B. geldenden prijs (gewone huisbrandprijs plus 2 per een heid) kan worden afgeleverd. Dit bomt dus practisch hierop neer, dat de huisbrandkolen tegen de hooge prijzen ongerantsoeneerd te krijgen zijn. Kolen voor de nijverheid. De kolenprijzen voor de nijverheid zullen, zoo meldt de „Nieuwe Ot.", met ingang van 1 Januari IQ tot 30 pet. lager worden gesteld. Looncommlssie ln het typografisch bedrijf. De loonoommissie in het typografisch be drijf, welke had te beslissen, of op 1 Januari a.3. de loonen zullen worden verhoogd, heeft, zoo meldt „de Rotterd.", eenige dagen ver gaderd. Deze looncommissie is een uitvloei sel var grt 29 van het collectief contract in de tj'l«.'js Ie, waarbij wordt bepaald, dat om de zes nwasnden op verzoek van de werkne mers kan worden overwogen, of, gezien de stijging van de kosten van het levensonder houd, en dit in aansluiting aan de Amster- damsche gezinnenstatistiek, mede acht ge vende op den bedrijfstoestand, herziening moet plaats hebben in de loonen. De oommissie is niet tot een resultaat ge komen, de stemmen hebben tweemaal ge staakt. De werkgevers stelden zich op het stand- Eunt, dat de bedrijfstoestand, nauw verband oudende met de algemeene malaise, en die ook sterk gedeprecieerd is door de buiten- landsohe concurrentie, geen verhooging van de bedrijfskosten toeliet. En temeer kwamen zij tot deze conclusie, wijl ei een daling in de prijzen voor de levensbenodigdheden op komst is, in vele gevallen reeds begint te werken. De werknemers daartegenover wensohten vast te houden aan het cijfer van 6.9 p.Ot. verhooging van de kosten van het levens onderhoud, vergeleken met 1 Januari 1920, hetwelk wordt aangegeven door het Amster- damsche Statistische Bureau, bij zijne be kende gezinnenstatistiek. Daarna is besloten, dat iemand, niet in re- late staande met het typografisch bedrijf, zal worden aangewezen als onpartijdig voorzit ter. Aagewezen is hiervoor Ar. H. J. van Zan ten, die de benoeming heeft aanvaard. Slapte ln de glas-kristalindustrie. Men meldt uit. Maastricht: Aan de kristal-glasfabriek „De Sphinx" zijn vele werklieden bedankt wegens gebrek aan orders, eerwijl een gedeelte slechts halve dagen werkt. Wanneer de toestand niet ver andert, moet het personeel nog meer inge krompen worden. Hoofdoorzaken van de ma laise in de glas- en kristalindustrie hier te lande is de hooge koers van den gulden en de voordeeüige boers van frank en mark, om van de kronen niet te spreken in verband met het Boheemsche kristal, en niet het minst de inwerkingtreding van een nieuwe wet, zooals die nog in geen ander land wordt toegepast De toestand der glasfabrieken is dan ook verre van rooskleurig. Faillissementen ln Nederland. Volgens mededeeiing van het Handelsin formatiebureau van Van der Graaf Co.'s Bureauz voor den Handel zijn over de af- geloopen week, eindigende 24 Dec. in Ne derland uitgesproken 47 faillissementen te gen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 24 Dec. 1920 1424 faillissementen tegenover 1047 over hetzelf de tijdperk van het vorige jaar, Pensioenwet voor de Landmacht Men schrijft ons: De reorganisatieplannen van het Leger beginnen meer vasteren vorm aan te nemen, nu de Wetsontwerpen „Tijdelijke afwijking van de Milltlewet" en „Landstormvoorzie ningen" door de Tweede Kamer der Staten Generaal zijn aangenomen. Alhoewel daaromtrent nog niets met ze kerheid valt te zeggen, zuilen in verband hiermede wellicht vele oudere onderofficie ren op vroegeren leeftijd, dan zij steeds hadden gedacht met pensioen den dienst moeten verlaten, zij het dan ook, dat men hen om deze reden finantieel zal dienen te gemoet te komen. De Pensioenwet voor de Landmacht 1902 is thans echter nog steeds van kracht, ter wijl het „ontwerp" voor de nieuwe Pensioen wet reeds den 17den Juni 1920 bij de Tweede Kamer is ingekomen. In Augustus 1919 zeide de toenmalige Mi nister van Oorlog, dat hij met de Ind'ening van het „Ontwerp" de zoo hoog nood i ge spoed zou betrachten, zoodat de behandeling ervan in Februari 1920 zou kunnen plaats hebben. Thans is het jaar 1920 nagenoeg ten einde en nog steeds berust het „Ontwerp*1 bij de Commisie van Rapporteurs. In de vergadering van de Tweede Kamer van den llden November ji., den datum, waarop de termijn voor de indiening van het Voorloopig verslag betreffende bedoeld ont» werp, verstreken was, werd de Commissie van Rapporteurs uitstel verleend tot den löden December 1920. Ook deze datum is alweer verstreken. Zijn er redenen, gegronde en overwegende redenen voor dit talmen, voor dit getreuzel met eene zoo belangrijke en dringende aan gelegenheid? Zeer vele oud-gedienden wachten met smart op het in uitzicht gestelde hoogere pensioen, terwijl vele anderen, nog in dienst, met verklaarbaren zorg en angst wachten op het oogenblik, dat zfl met het thans bestaan de hongerpensioentje op straat zullen wor den gezet. Wij hadden gehoopt, dat de hierbedoelde getrouwe landsdienaren, bij wijze van „Kerst geschenk", vóór heteinde van het jaar, het „Ontwerp" „Wet" hadden zien worden. Ook deze hoop is, als zoovele malen, in rook opgegaan. Kerstvergadering van de S. D. A. P. Op de te Amsterdam gehouden jaarlijksche Kerstvergadering van de S. D. A. P. traden als sprekers op de heeren Oudegeest en Troelstra. Eerstgenoemde gaf een overzicht van de vakbeweging invhet afgeloopen jaar, die meer en meer internationaal is gewor den, en schetste den invloed van de arbei dersbeweging op de stichting van het Intern. Arbeidsbureau. Men moet er meer samen werken, meendé spr. Het doel van de actie moet zijn socialisatie, die slechts internatio naal doorgevoerd kan worden. De heer Troelstra schetste den dreigenden toestand van het oogenblik en de bange toe komst, die den arbeiders wacht. Wij staan nog steeds aan het begin, en het laat zioh aanzien, dat waarheid zal worden wat voorspeld is, dat Europa het tooneel zal worden van anarchie en chos. Van de zijde der werkgevers, van waar aangedrongen is op meer productie, zien wij thans de productie stop gezet, en zelfs ten deele vernield. Het begrip van „overproduc tie", dat daaraan vast zit, is een hoon van de werkelijkheid. Het is geen overproductie, maar onderconsumptie. Het is de onhoud baarheid van het kapitalistische stelsel. Het is te betreuren, dat nog geen samen werking van de politieke arbeidersgroepen bestaat. De heer Oudegeest heeft zich sceptisch uit gelaten over de Tweede Internationale en spr. zou daartegen gaarne krachtig protes- teeren. Maar 't helpt niet de waarheid te ver bloemen. De Tweede Internationale is door twee dingen geschaad. Het eerste is de hou ding van de Duitsohe sociaal-democraten op 4 Aug. 1914. De programs van Stutgart en Kopenhagen van de Tweede Internationale gaven' tegen den oorlog slechts parlementaire middelen. Deze waren onvoldoende. Het oongres van Kopenhagen kon het voor stel om elke poging Pot oorlog te beantwoor den met filgemeene werkstaking, niet aanne men, omdat dit denkbeeld gebleken was niet in de massa te leven. Daardoor wisten de re geeringen, dat zij in dit opzicht niets te vree zen hadden en rustig den oorlog konden ver klaren De tweede stoot aan de Tweede Internatio nale was de mislukking van de conferentie van Stockholm, ten gevolge van de onmacht van de arbeiderspartijen in de Ententelanden door kracht te ontwikkelen tegenover het na tionalisme in die landen, waaruit voortvloeide de weigering van de Entente-regeeringen om passen te geven voor Stockholm. Tegen twee dergelijke stooten was de Tweede Internationale niet bestand. 9 Maar al is de Tweede Internationale dood, het socialisme zal leven, ten spijt van ori- tiek en bestrijding. Gemeente-handel. Het levensmiddelenbedrijf te Apeldoorn importeerde in den duren tijd 4000 paar schoenen uit Amerika, die verkrijgbaar wer den gesteld voor 10.60 per paar. Het zeer opmerkelijk verschijnsel deed zich echter voor, dat slechts een beperkt deel van den voorraad bijna uitsluitend door dntellectu- eelen of middenstanders werd afgenomen. De arbeiders bleken de zeer solide schoenen niet te willen hebben, ook niet toen de prijs tot 8.50 was verlaagd. De gemeente zit nu nog met verreweg het-grootste deel van den voorraad. Deze ervaring, die een schadepost van dui zenden voor de gemeente beteekent, is thans voor het gemeentebestuur een grond om zich tegen aandrang tot het prjjsregelend optre den te verzetten. (H.bl.) OOST-INDIE. Uit het Tegalsche bereiken DeLoc. van alleszins bevoegde zijde krasse beschuldigin gen tegen de S. L aldaar en wel naar aan leiding van het moordgeval Ooenraad. Deze Ooenraad was opzichter bij de S. C. S. en werd den 4den dezer te Maribaja tuasohen Pemalangen Tegal door koelies vermoord. Hetgeen tot dusverre inzake dit drama ge bleken is, en Mer in 't kort volgt, wettigt ten volle het instellen van een ernstig nader on derzoek. Twee koelies, die één dag gewerkt hadden, beklaagd enzkh bij O. over het niet uitbe talen van hun loon over dien dag. Uit de betalingsstaten bleek echter, dat die beta ling wél had plaats gehad. De koelies ant woordden brutaal en werden deswege iet wat hardhandig door O. weggestuurd. Zij deden hun beklag bij hun dessahooM. Een S. L vergadering werd belegd, waarop in koelen bloede bet moordplan tegen O. in elkaar gezet moet zijn. De oproepingsbrief jes tot die vergadering vermeldden de be straffing van een Europeaan. De politie kreeg deze biljetjes in handen. De 4den November kwamen de koelies niet op 0.*s werk. Ze schoolden tn de buurt sa men, ongeveer 200 man, en vlejen om 11 uur den voorbijkomenden O. aan. Hem werd de schedel ingeslagen met doodelijk gevolg. Uit diverse berichten blijkt, dat ook tegen den hoofdopzichter en anderen booze plan nen werden gesmeed, welker uitvoering door actieef politie-optreden voorkomen werd. De in verband met den moord gearresteerden zijn allen voorheden dr plaatselijke S. I. UIT DEN OMTREK. Texel, 27 Dec. Tot diakenen bij de Doopsgezinde gemeente te Burg, Waal en Oosterend zijn gekozen de Heeren Joh. Keyser Dz. voor den Burg, Joh. Keyser Jbz voor Waal en Joh. Koning Sz. voor Oosterend. Aan de beurt van aftreding waren de heeren D. Keyser SJz., Jao. Roeper Jz. en Jac. Eehnan Dz., die niet dadelijk her kiesbaar waren. Texel, 28 Dec. De heer J. de Jager, onderwijzer aan de M.U.L.O. School te den Burg is benoemd al» eerste onderwijzer te Westzaan. Breezand. Vrijdagavond 24 December gaf de Mu- ziekvereeniging „Oonoordia" een concert, alleen voor donateurs en kunstlievende leden. De voorzitter, de heer A. Raap, sprak de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Waar om dit concert? vraagt spreker, terwijl men toch Zondag 26 December een openbare uit voering gaf. En dan was het antwoord, dat op zoo'n openbare uitvoering dikwijls eenige ongewenschte elementen waren, die een rus tig luisteren vaak verhinderen. Daaraan nu wilde men donateurs en leden die toch den steun der vereeniging vormden niet bloot stellen. Vandaar dat men besloten had aan hen dit afzonderlijk concert aan te bieden. Voorzitter verzocht echter, dezen avond niet al te critisch te willen zijn. De directeeur toch had, door ernstige familieomstandigheden, zich op verscheidene repetities moeten doen vervangen, terwijl men bovendien het verlies van een vijftal werkende leden had te boeken Onder de genoemde tegenspoeden werden de 9 nummers van het programma meestal zuiver en becsaafd ten gehoore gebracht, zoodat de vereeniging ook nu weer den goe den naam, dien zij zich in den korten tijd van haar bestaan heeft verworven, op lof waardige wijze wist te handhaven. De heeren Jb. Kuiken en J. Wiggers zorg den door voordrachten voor afwisseling, ter wijl ten slotte mej. Oosterling nog een voor dracht gaf, waarvan reeds de aankondiging met applaus werd begroet De voorzitter sloot de bijeenkomst met een woord van wanne hulde aan den waarneemen den directeur, die zich op de repitities als een ijverig, bekwaam en ernstig leider had doen kennen, alsmede aan het publiek, dat zich tijdens de uitvoering zoo prijzenswaar dig ordelijk had gedragen. Hij hoapte, dat dit voortaan zoo blijven mocht, op dat Bree zand in dit opzicht met andere plaatsen zou kunnen wedijveren. De ijscluh „Anna Paulowna IT' hield 82 December een algem. ledenvergadering Bjj afwezigheid van den voorzitter opende de heer W. Rasp de bijeenkomstt, waarna de secretaris, de heer B. de Vries, de notulen las. welke onveranderd werden goedgekeurd. De heer F. Blaauboer deed daarop ver slag van zijn beheer als penningmeester, waaruit bleek, dat ontvangsten hadden be dragen 105.15, de uitgaven 28.08'. Er was dus een saldo van 82.11». De bescheiden werden door de heeren W. Oorneliasen en Jb. Borst nagezien en volkomen in orde be vonden. Er was ingekomen een uitnoodlging van „Anna Paulowna f' tot een samenspreking, alsmede een verzoek van den heer Limpers, voorz., tot bijwoning der districtsvergadering. Het bestuur was verhinderd geweest, deze vergadering bij te wonen, doch de secretaris zou informeeren wat aldaar was besloten. Het jaarverslag van den Bond werd te lezing rondgegeven. De secretaris zegt, dat deze vergadering feitelijk een maand eerder had moeten ge houden zijn, maar wegens gebrek aan be langstelling was ook zijn ijver bekoeld. Hij wenschte dan ook vanavond te bedanken, doch liet zioh tenslotte overhalen opneuw zijn functie waar te nemen. Besloten werd, zoo mogelijk nieuwe leden aan te werven eu de bezittingen der vereeni ging te herstellen of, zoo noodig, door nieu we te vervangen. De contributie blijft L— De heer W. Kaap ontvangt van den secre taris de mededeeiing, dat de vereeniging hem wegens zijn vele en langdurige densten, tot eere-oommissaris heeft benoemd. Bjj de rondvraag wordt, op voorstel van den heer B. de Vries, besloten een dreg met lijn aan te schaffen en te stationeeren bjj den heer Raap. Hierna sluiting. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, marktberichten. De heer Mallekote h. d. 8. te de Cocksdorp komt als Nr. 1 voor op de voordracht van h. d. a. te Noord-Scharwoude. Van 21 tot en met 27 December zijn van hier verzonden: 2 paarden, 1 koe, 4 rammen, 4 kalveren en 17 varkens. VISSCHERIJBERICHTEN. 24 Dec. Aangebracht door 7 korders: 30 middel- tongen p stuk U.bO2 kabeljauwen p. stuk ƒ7 50- 2 kisten zottebol p. kist 19; 8 kisten kleine sahol p. kist 8 10; 54 kisten sahar p. kist ƒ4 k 5; door 1 garnalenvissoher: 125 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.18. 27 Dec. Door 3 korders: 10 iniddeltongen p. stuk 0.55: 10 roggen p. stuk ƒ1.50; 4 kisten bot p. kist ƒ25; 8 kisten kleine schol p. kist ƒ9 12; 34 kisten schar p. kist 3.50 k 4.50; 1 kabeljauw ƒ7.50; door garnalenvisschers; 800 K.G. gekookte fanialen p. K.G. 0.30 k 0.44door sprotvisschers 20 mandie# sprot p. mandje 8.30 k 8.90. MARDïEBERICHTEN. Chef van den Geneeskundigen Dienst De hoofdofficier van gezondheid 2e kl. P. J- Vastenou, thans geplaatst bij het Marinehospitaal te Willemsoord als chef der Inwendige afdeeling, tevens tijdelijk belast met de betrekking van Chef van den geneeskundigen dienst ln de Direc tie Willemsoord en van gemelde inrichting, wordt 1 Januari 1921 belast mot de betrekking van Chef van den geneeskundigen dienst in de Directie Willemsoord en van het hospitaal der Marine al daar; de officier van gezondheid le kl. W. Rei- lingh, thans geplaatst in de Directie Willemsoord, wordt 1 Januari 1921 geplaatst bij het Marinehos pitaal te Willemsoord en 'belast met de waarne ming der betrekking vun Ohef der inwendige af deeling; de officier va* gezondheid le kl. H. R. Vorst, geplaatst bij de Kweekschool voor Zee vaart te Leiden, wordt 5 Januari 1921 gestold, ter beschikking. Kapitein-luitenant ter'zee N. Maarts wordt uit Oost-lndië terugverwacht. Luitenant ter zee 2e kl. M. 8. WynbeTg zal bin nenkort den zeedienst verlaten. De officier-machinist 3e kl. H. C. A. Roosa is ter beschikking gesteld. Bij Kon. Besl. van 22 dezer ls aan luitenant ter zee le kl. jhr. G. L. Wichers en id. 2e kl. A. F. Kerbert, met ingang van 1 Jan. 1921. od hun ver zoek eervol ontslag uit den zeedienst verleend. De luitenant ter zee 2e kl. P. F. de Bruyn Teng- bergen, geplaatst te Vlissineen. is aangewezen voor den dienst in Oost-lndië, waarhoen hij per 88. Goentoer, den 20 Januari zal vertrekken. De officier-machinist le kl. W. J. Mantz is overgeplaatst van Vliasingen naar Willemsoord. De officier-machinist 3e kl. H. G. van Niel is te Willemsoord geplaatst aan boord van Hr. Ms. onderzeeboot Z 4. De officier-machinist 3e kl. H. Woudenberg is met 6 Januari geplaatst bij de luohbvaart&fdeeling te Soesterberg. Bij besch. van den Min. van Marine a.i. zijn de volgende plaatsingen enz. gelast: met 1 Januari, luit. tjz. le kl. 8. van Ramshorst belast met het bevel over Hr. Ms. Z 3. met 3 Januari luit. t. z. 2e kl. K. G. Bron ge plaatst aai boord Hr. Ms. Cornelis Drebbel. idem E. J. Boigesius geplaatst aan boord Hr. Ms. Z 3, luit. t. z. 2e kl. M. S. Wiiniberg. thans geplaatst aan boord Hr. M». Cornelis Drebbel. gesteld ter beschikking. Bij Kon. besluit van 22 dezer ziin. met dagtee- kening van dit besluit, bii den niarineetoomvaart- dienst: lo. Bevorderd tot officier-machinist 2e kl. de officierenmachinist 3e kl. P. van den Bos. L. G. R. van Schie, H. J. Oldemans. J. Terostra. P. J. Stroo, J. Bottema, G. A. Vermeulen. J. G. Blom. D. Houthuysen, F. Fokkema, W. Moree, J. ten Cate, T. Tal'boo, M. P. J. Pover, K. Bolk, C. de Groot, A. Pezie, J. A. de Veer, H. Dollekamp, G. den Hertog, 8. Jaring, J. Mertena, W. C. Eikendal, H. van der Brugge, A. A. Roorda, J. Verduyn, B. Zietse, J. A. W. van der Laan, J. D. Bruinier, W. F. H. Riecker, G. Branderhorst, A. J. Gelder blom, W. van Leeuwen Hendrikaz, H. P. Allaries, LJ. L. de Vries, J. van Rugge, L. C. Kooien, A. D. Jongkees, J. N. Kramer, W. J. Dalinghaus, G. H. Klazinga, J. C. Hamilton, A. van Strij, J. Pronker, D. S. Gaastra, H. J. Takens, J. Kooyman, W. van Leeuwen Hermanusz., G. A. Dijkstra, H. de Vries, J. C. van Pappelendam. H. G. van Niel, W. M. Zietse, F. C. P. Mallee, A. Roos, F. A. A. Jasperse, H. van der Hilst, A. J. Tiimensen. M. de Vries. W. F. C. Cramer, F. H. Buys, P. B. Behage. A. J. Zijlstra, H. C. Tirmners. J. van der Heyden. D. J. Monté, J. H. van de Laar. B. B. Louis. H. Uur- banus, M. J. A. van Iersel. A. A. C. Kramer. L. C. Lagaay, J. A. Steernbeig, M. Kraal, H. Riemers, P. Guilonard, T. Voerman. W. Polderman. U. Hem- penius, J. C. Piek, H. J. Maas, A. Gavers, G. W. J. Massa, C M. van de Velde. W. P. Plantenberg. J. J. van der Eyck, A. Vos. H. W. Poldermans. C. L. H. Vincken, P. N. Vreekeu, H. Woudenberg, P. Vlam, A. S. Faber, S. G. Barendregt, J. Dijk stra, J. G. Charmes, J. van der Wiele. B. J. Kim- mel, F. J. Siegenthaler, J. Moerer. H. J. Hofland. A. Delfos, H. L. ten Cate, A. E. de Jong, J. W. Holterman,, C. van der Linden. E. Wiivekate, W. D. van Os, J. van Saudwiik. F. Bussamaker. A. J. Krom, W. H. Kam, D. A. van Steenbergen. A. J. Romijn, W. de Jong, G. H. Rietveld. T. A. Sizoo. H. Buter, T. C. v. d. Sterre, A. J. Hilst, J. N. Gons. 2e. is benoemd tot officier-machinist 3e kl. de machinist G. Smits. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: op 1 Febr. 1921; sergeant-seiner K. Pelama van Milit. kustwacht haar Marine-radiodienst A'dam: schipper A. Aaldertsz van Gelderland naar Wacht schip W'oord; id. W. B. Ausum van Wachtschip W'oord naar Gelderland; od 1 April: sergeant konstabel H. A. Wille van Marinekazerne W'oord naar Gelderland tonder intrekking van de bevolen overplaatsing op 17 Jan. 1921. In de Directie der Marine te Willemsoord zijn toegekend aan zeilmaker-majoor W. van Dok de groote gouden medaille voor 50-iarigen dienst en aan opperschipper A. P. W. de Graaf. K. Weiman, konstabel-majoor J. J. Mosies. eergeant-torpedist P. P. van Stralen en opperschriiver J. H.Hoeve do kleine gouden medaille voor 36-iarigen-dienst. 's Rijks werven. Bij Kon. 'besluit van 23 dezer is, met ingang van 1 Januari 1921, benoemd tot adjunct-commies bij 's Rijks werven, met plaatsing to Willemsoord, dé klerk bij 's Rijks werven T. Kamp. Opzichters der Verlichting. Bij Kon. ibesluit van 23 dezer ia, met ingang van 1 Februari 1921, benoemd: tot opzichter der verlichting, 1ste gezagvoerder aan boord van 's Rijks lichtschip „Haaks", de bij K. B. van 29 Nov. 1920, uo. 58, met ingang van 1 Jan. 1921, benoemde opzichter der verlichting, lste gezagvoerder aan boord van 's Rijks licht schip „Terschellingerbank" J. Stohbe; tot opzichter der verlichting, lste .gezagvoerder aan boord van 's Rijks lichtschip „Terschellinger bank", de opzichter der verlichting, 2de gezag voerder aan boord van dat lichtschip J. Troost: tot opzichter der verlichting, 2de gezagvoerder aan boord van 's Rüks lichtschip „Maas de bij K. B. van 29 Nov. 1920, n. 68, met Ingang van i Jan. 1921, benoemde opzichter der verlichting, 2de gezagvoerder aan boord van 's Rijka lichtschip „Haaks" T. Dekker; tot opzichter dar verlichting, 2de gezagvoerder aan boord van 'a Rijka lichtschip „Haaks de lste lidhtwachter-stuurman aan 'boord van dat licht schip D. Zeylemakor; tot opzichter der verlichting, 2de gezagvoerder aan boord van 's Rijks lichtschip „Terschellinger bank", de lste lichtwachter-stuurman «at. boord van 's Rijks lichtschip „Noord-Hinder" J. van der Steen; Isto lichtwaehter-stuurman aan boord van s Rijks lichtschip „Haaks", de lste lichtwachter- Btounnan aan boord van 's Rijks lichtschip „Ter schellingerbank" 8. Hazowindus; i lichtwachter-stuuranan aan boord van s liijks lichtschip „Terschellingerbank", de 2de Uchtwachter aan 'boord van 's Rijks lichtschip „Maas" P. Smit; Wohtwaohter-stuunnan aan boord van s Rijks lichtschip „Sohouwembank", de 2de licht- r aaa boord van 's Rijks lichtschip „Ter schellingerbank" C. Wever. LEGERBERICHTEN. In dienstneming van borgerwerklieden. len aanzien van het in dienst nemen van tijde lijke rijkswerklieden bij de korpsen en inricht, van de landmacht, is het volgende bepaald: Door de comm. van korpsen, enz. kunnen, na machti ging van -den Mii». v.-Oorlog, tijdelijke rijkswerk- lieaen in dienst worden genomen, indien tijdelijke hulp noodig is wegens ziekte van werklieden of om andere redenen, dan wel voor het verrichten diensten, welke om hun tijdelijk karakter, uitbreiding van vast personeel niet wettigen. Voorts kunnen door voornoemde commandanten (.om te voorkomen, dat miliciens, niet tot de ad ministratietroepen behoorende, voor het verrich ten van werkzaamheden van huishoudelijken aard aan de oefeningen zouden moeten worden onttrok ken.) eveneens tudelijke werklieden in dienst wor- den gesteld tot het verrichten van die werkzaam heden. orenbedoelde werklieden mogen niet wor- den gebezigd als kamerwacht, als kok, dan wel 1.16rs" Porden-oppasser en niet, zonder machtiging van den Min., als bijkok. Indien het niet mogelijk is, het benoodigde aantal geschikte werft li eden te verkrijgen, kunnen de vereischte werkzaamheden worden verricht door miliciens, aan wie vergund is of wordt vrijwillig in werke- lijken dienst te blijven of te komen. Aan deze miliciens kan deswege boven hun soldij eene toe lage worden toegekend van ƒ1.50 per dag. Bij het j.1. gehouden examen voor den rang van sergoant-majoor-administrateur te Amsterdam zijn geslaagd de heeren H. B. van Steenbergen en J. Mark wat, fouriers bij het 4e reg. vost.-art. te Helder. Oproeping van Dienstplichtigen. In geval dienstplichtigen, die nh het verstrijken van de aan hen verleende vrijstelling in het tijd vak van 16 tot 20 Januari 1921 in weikelijken dienst hadden moeten komen, reeds daartoe zijn opgeroepen tegen een datuim, vallende in dit tijd vak, moet deze oproeping onverwijld worden inge trokken. Deze dienstplichtigen behooren alsdan opnieuw onder de wapenen te worden geroepen tegen 21 Februari 1921. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat de Inlijving der dienstplichtigen van de lichting 1921, besteand voor het eerste gedeelte der genietroepen, voor zoover zij niet bestemd zijn voor opleiding tot milicien-telegrafist of -telephonist, zal geschieden in het tijdvak van 1628 Februari a.s. STOOSTVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Bawean, uitr., vertr. 23 Dec. v. Colombo. Ambon, thuisr., vertr. 22 Dec. v. Colombo. Batoe arr. 26 Dec. v. Hamburg te Nordenihain. Bengkalis, thuisr., pass. 26 Dec. Gibraltar. Celebee, v. Saigon n. A'dam, pass. 24 Dec. Perim. Lombok vertr. 22 Dec. v. Batavia n. A'dam. Reanlbrandt, thuisr., pass. 25 Dec. Kaap Bon. Roepat, thuisr., pass. 24 Dec. Gibraltar. Salabanigka vertr. 26 Dee. v. A'dam n. Java en arr. 27 Dec. te Gravesend. Vondel, thuisr., vertr. 22 Dec. v. Colombo. Johan de Witt vertr. 27 Dec. v. A'dam n. Batavia. Oranje vertr. 27 Dec. v. A'dam n. Batavia Rembrandt, thuisr., vertr. 21 Dec. v. Port Sai<L Riouw, uitr.r arr. 20 Dec. te -Sabang. Kon. Hollandsche Lloyd. Amstelland, thuisr., vertr. 21 Dec. v. Las Palmaa. Gelria, thuisr., vertr. 24 Dec. v. Montevideo. Gooiland, uitr., arr. 23 Dec. te Pernambuco. Rijnland, uitr., pass. 26 Dec. Oueseant. Brabantia arr. 24 Dec. v. Buenos Ayres te A daim. Kon. West-Indische Maildienst. Aijnor arr. 25 Dec. v. W.-Indië te A'dam. Almelo, v. A'dam n. Chili, pass. 26 Dec. Scilly. Calypso arr. 24 Dec. v. Port Limon te Port Tampa. Haarlem vertr. 23 Dec. v. Colon n. d. Westkust v. Z.-Amerika. Jason vertr. 22 Dec. v. Lima n. Chili. Oranje Nassau vertr. 24 Dec. v. Boulosme n. Tri- nidad. Prins der Nederlanden, thuisr.. arr. 26 Dec. te Havre. Van Rensselaer vertr. 21 Dec. v. Colon n. Carta- gena. Rotterdamsche Lloyd. Medan, v. Tjilatjap n. Liverpool, pass. 27 Dee. Algiers. Ternate, thuisr., vertr. 24 Dec. v. Colombo. Djocja, uitr., arr. 22 Dec. te Sabang. Garoet arr. 26 Dec. v. R'dam te Hamburg. Goentoer, thuisr., pass. 22 Dec. Perim. Insulinde vertr. 22 Dec. v. Batavia n. R'dam. Madioen, uitr., pass. 22 Dec. Perim. Patria, thuisr., pass. 25 Dec. Gibraltar. Rindjani arr. 25 Dec. v. Batavia te R'dam. Samarinda, thuisr., pass. 26 Dec. Gibraltar. Sindoro, uitr., pass. 23 Dec. Ouessaut. Djabres vertr. 21 Dec. v. Java n. Hobart. Kediri vertr. 20 Dec. v. Java n. Fremantle. Walcheren, uitr., pass. 21 Dec. Perim. Patria, thuisr., pass. 22 Dec. Pantellaria. HollandAmerika Lijn. Maasdijk arr. 24 Dec. v. R'dam te Boca Grande. Soastdijk arr. 23 Dec. v. Baltimore te NorfoLk. Westerdijk arr. 26 Dec. v. Baltimore te A'dam. Andijk arr. 25 Dec. v. R'dam te Norfolk. Eemdijk, v. R'dam n. d. Pacifickust. nass. 26 Dec. Lizard. Zuiderdijk arr. 26 Dec. v. N.-Orleans te Havana. Rijndam, v. R'dam n. N.-York, pass. 23 Dec. Lizard. Themisto vertr. 22 Dec. v. Savannah n. R'dam. HollandAustralië Idjn. Bandoeng, uitr., vertr. 21 Dec. v. Madras. Sitoebondo, thuisr., vertr. 21 Dec. v. Port Natal. Soorakarta, thuisr., vertr. 20 Dec. v. Molbourne. HollandBritsch-Indië Lijn. Vechtdijk vertr 27 Dec. v. R'dam n. Hamburg. Ridderkerk, uitr., pass. 25 Dec. Ouessant. LJseldijk, uitr., vertr. 24 Dec. v. Antwerpen te R'dam. Sohiedijk, uitr., arr. 20 Dec. te Bombay. Holl. O.-Azië Lijn. Tjimanoek arr. 25 Dec. v. Hamburg te R'dam. Alchiba, uitr., arr. 22 Dec. te Shanghai. HollandAfrika Lijn. Nieuwe Maas, uitr., arr. 20 Dec. te Port Natal. HollandWest-Afrika Lijn. Drechterland, thuisr., pass. 25 Dec. La Cou'bre. Amstelstroom, uitr., vertr. 21 Dec. v. Teneriffe HollandZuid Afrika Lijn. Ellewoutsdijk, uitr., arr. 26 Dec. te Hamburg Noorddijk, thuisr., pass. 22 Dec. Teneriffe. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Algenib, uitr., arr. 25 Dec. te Santander. Procyon, thuisr., pass. 24 Dec. Madera. Alioth arr. 21 Dec. v. R'dam te Buenos Ayres. 1 Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Eurybates, v, Java n. A'dam. arr. 22 Dec. te "Lon den. Idoimeneus arr. 24 Dec. v. Singapore te R'dam. barpodon, v. Batavia n. A'dam. vertr. 15 Dec v. Padang. Ag^enor, v. Japan n. A'dam. arr. 20 Dec. te Mar Theseus vertr. 19 Dec. v. Port öwettenham n. A'dam. Antenor, v." Batavia n. A'dam, arr. 24 Dec. te Londen. Hyson, v. Japan n. A'dam, arr. 23 Dec. te Suez. Neleus, v. Japan n. A'dam, vertr. 21 Dec. v. Port Said. Pyrrhus, v. Japan n. A'dam. vertr. 21 Dec. r. Hongkong. JavaNew-York Lijn. Kaumata, v. Java n. N.-York„ vertr. 16 Dec. v. Sabang. Enggano, v. N.-York n, Java, vertr. 24 Dec. r. Suez. Karimata, v. Java n. N.-Yoik, vertr. 24 Dec. r. Madras. JavaChinaJapan Lijn. Tjiliwong arr. 19 Dec. v. Japan te Batavia. JavaBengalen T.ljn Birma vertr. 21 Dec. v. Java via Rangoon n. Gal- outta. van 2427 December. BEVALLEN: M. J. van MaldegemGo ij en, d.; t r> Zoetelief, z.; M. de GastVerweii, d.; u. K. UstenStaverman, z.; C. de VriesHoog kamp, d.; W. C. HuurmanKamp, d.; J. m. Graaif 4-j M. H. ZwaaiHofman, z. OVERLEDENJ. Schuurman, M jaar; T. van dor \VaI, 89 jaar; D. Bontekoe, 21 mnd. Broek op Langendijk, 27 Dec. .öjove uien 7.80; peen ƒ3.108.40; roode kool f 3-70—6.3Ö; kleinere 1.80—3.60; gele kool ƒ8.40 5 fift- rocnaon. Deenache witte •5.6Q; kléinere 72.60—3.20i 3.30-5.80 p. 100 K.G. Purmerend, 28 Dec. 1920. 20 stapels fabriekskaa8 p. 50 K.G. 67; R.M. melko en gelde p. stuk 350 k 750, handel stug: 9 stieren; 12 paarden ƒ200 k 400, handel matig; 31 vette kalveren p. K.G. 2-50 k 2.80; 111 nuch- id. p. stuk 20 70; 340 vette varkens p. K-G. ƒ120 k 1.40; 48 magere id. p. stuik 58 k Z i 'blsgen 32 k 42; 962 schapen 65 k 85, handel stug; oveihouders ƒ30 k 65; 24 bokken; kipeieren p. 100 stuks 17 k 17.50.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 2