E T Tweede Blad. VAN DINSDAG 28 DECEMBER 1920. iBQ het departement van marine is tele grafisch heridht ontvangen, dat Hr. Ma. on- deraeetwot KV, onder bevel van luitenant ter zee 1ste klasse A. Vos, den 23sten dezer van Colombo as vertrokken. Kerstfeest ln t Leger des Heils. Leglen. Loonsverlaging. PLAATSELIJK NIEUWS. Ingevolge beschikking van den Minister van Waterstaat aal de stationsnaam „den Helder" gewijzigd worden in „Helde®". Onderzeeboot KV. Aanbestedingen. Door de Directie van 's Rijka werf alhier werd Maandagmorgen aanbesteed het ver richten van Onderhoudswerken aan de Ma rine-bakkerij. Ingeschreven was als volgt: R. N. van Os 3843.Gebr. van Pelt 4194.—, T. Drijver 4216.—, A. van der Wouw 4500.—, C. Griek 4510.A. Krij- nen 4781.—, L L. van Os 4840.—, ÉL Freeke 4900.—, O. v. Essen 5326.—, Star- renburg Boerdyk 5500.—, iW. 'Brag- gaar 5865.—. Allen te Helde®. De gunning voor de onderhoudswerken aan de gebouwen behoorende tot 's Rijkswerf te Helder, waarvan de aanbesteding plaats had den 22en December, is toegewezen aan den heer T. Drijver te Helder, op 1 na laagste inschrijver, voor f 178.87. Vanwege het Ministerie van Marine werd Maandagmorgen aanbesteed: a. het maken van een marine-werkplaats op het terrein van de onderzeedienst-kazerne te Helder; b. het maken van een laadlokaal op genoemd terrein. Laagste inschrijvers waren Gebra van Pelt te Helder voor: a. f 42987, b. f 346888. Kerstboom R. K. Volksbond. Dit is het verhaal van kleine Piet, die met zijn zusjes Zondagmiddag naar den kerstboom in den R.-K. Volksbond is geweest en die, met een doordringende lucht van sinaasappelen en den aankleve van dien, om 6 uur thuiskwam met een kleur als een boei en opgewonden als een uurwerk: ,0, moeder, d'r waase zooveel kinderen, 't Stond buiten zwart en ze hadden de deuren dicht gedaan en binnen in waren er wel dui zend! En d'r was een reuzenkerstboom, een kanjer van een boom, moeder, allemaal met kaarsjes en gone appels en slingers. En toe kwam d'r een man aan en stak al die kaarsjes an. Met een lange stok deed-ie het. 'tWas zoo'n fijn gezicht toen ze allemaal brandden. En toe moesten we als maar zingen, moeder van „twee herdertjes" en ik weet niet wat nog meer, o ja, ook van „Stille nacht". En toe zei een meneer ze zeien later, dat het meneer Nypels was dat we netjes gezongen hadden en dat we nou netjes moesten luisteren naar meneer Van Mierlo. Die meneer zou een verhaaltje vertellen en ook waren d'r licht beelden by. O, moeder, 'twas zoo leuk;eerst kwamen d'r een paar foto's van dames en heeren. Meneer Nypels zei, dat waren de dames van 't Kommetee, die ons dit feestje had den bereid. En toe kwam d'r een foto van een heeleboel kinderen; Je kon d'r Willem duidelijk op zien en z'n zusje had een vlek precies over d'r neus. Nou en toe begon die meneer te vertellen van een jongen, die had zoo'n grappige naam moeder, dat raai je in geen tien keer. Boet heette-n-ie, net als by ons het sohuurtje achter op de plaats. Die Boet, dat was een Trans- vaalsche jongen, want hier in Holland hebben ze zulke rare namen niet. En nou was die jarig en had van een meneer, die by hem inwoonde, een geweer gekregenzoo'n Immes geweer, moeder, waar je kogeltjes mee schieten kan. Nou, en nou had-ie per ongeluk door een raam van school geschoten en toe hafl de meester het afgepakt. Nou, dat was erg flauw, moeder, want hy had het niet expres gedaan. Toe is ie stiekum in school geklommen om het weg te halen, want hy vond her zoo lam, 't was toch zyn verjaardag. Dan zou die het over een dag of een wel weer daar neer zetten, maar dan kon ie het tenminste laten zien aan de jongens. O, moeder, d'r gebeurde nog veel meer met dien jongen en overal was een plaatje by. En meneer Van Mierlo vertelde dat zoo fijnMaar d'r zat een jongetje voor ma en die zat als maar te ryen op zyn stoel. O, moeder, dat was toch zoo vervelend Nou moet u hooren: die Boet klom met zyn Zondagsche pak ln een boom. En d'r was een zuster by hem, u weet wel, zoo'n verpleegster, en die zei: jongen, dat raag je niet doen, want je hebt je beste pak aan. Toe zei-dieNou dan zal ik maar tot halfweg klimmen t Vond u dat niet leuk, moeder Meneer van Mierlo zei 't was ondeugend van hem. Nou ja, maar zoo'n boom is ook zoo fijn om in te klimmen, moeder Toen heeft moeder maar een eind aan den woordenstroom gemaakt. Ze pakte ze allemaal eens extra en zei„Wat ben ik bly, dat jelui zoo'n aardig feestje gehad hebt, en wat een aardig ldée van het Dames-Comité om dat aldus voor elkaar te zetten. Ik zal maar eens aan de heeren van de krant vragen om namans jelui harteiyk te bedanken voor het genotene." En aan dat verzoek voldoen wjj gaarne. En uit het verhaal van kleinen Piet zult u al wel begrepen hebben, dat inderdaad het feestje goed geslaagd is. Want u weet wel, kinderen spreken de waarheid. Onder alle samenkomsten, die bet L. d. H. dezer dagen hield, waa er een, by welke uit kwam wat het L. d. H. bedoeld met praotisch Christendom. Het Is goed de mensohen over beginselen te spreken, maar hen, die daar aan behoefte hebben, tegelijkertijd van 't noodige levensonderhoud te voorzien Is ze ker een zaak, welke niet te veel k«n worden betracht. Een gelukkig Kerstfeest, een ge zegend Kerstfeest waren de wensohen, welke m«ri elkander toeriep. Maar in vele gezinnen vras de nood aoo hoog gestegen, dat er van e blydschap op die dagen niet veel te be speuren sou eljn 'geweest, wanneer niet het Li. d. H., daartoe ln staat gesteld door milde gevers, voor een heerlijk kerstmaal had ge zorgd. De drie Kerstboompjes langs den weg ge plaatst brachten een zoo'n groot 'bedrag op, dat er aan plus minus 75 gezinnen, waarvan het grootste gedeelte weduwen waren, een Kerstal and kon worden uitgereikt, waarin voor ruim 5 waarde. Aardappelen, groen ten, havermout, bruineboonen, suiker, koffie, thee, boter, een geldersche worst en zelfs een heerlijke ontbijtkoek ontbrak niet. Was het wonder, dat deze moeders, toen zij na by- woning eener gezellige samenkomst rond den verlichten kerstboom, deze mand in ont vangst namen, met stralende oogen bezagen hetgeen er in was? Het L. d. H. zegt allen vriendelijken gevers zee® bijzonder dank en geeft hun de verzekering, dat zij met hunne gaven in menig gezin een zonnestraal heb ben gebracht en dat zij de kerstvreugde ook voor deze mensdhen zeer bijzonder hebben verhoogd. De kinderen vierden eveneens feert om den verlichten kerstboom. Er waren er 175, zij werden getracteerd en waren op getogen van blydschap. Kinderen feest te zien vieren is een genot, hetwelk zelfs groo- te menschen een dankbaar hart geeft. Kerkconcert Door mevrouw M. BartelsDorper, alt zangeres, en de heeren Toon de Hoogh (or gel) en Jan van Vessem (cello) werd gisteren avond, in samenwerking met een dameskoor, in de Nieuwe Kerk een ooncert gegeven, dat in verschillend opzicht als uitstekend ge slaagd mag worden genoemd. Vooreerst wa ren er tamelyk veel belangstellenden, die een groot gedeelte van het middenschip en de zij banken vulden, en ook boven was het goed bezet. En de samenstelling van het program ma getuigde van een fijnen artistieken zin en bood, in gestage afwisseling, een veelzij digheid, die voor verveling vrijwaarde. Van den heer De Hoogh, die als directeur van de afdeeling Toonkunst alhier reeds op verschillend terrein in het muzikale leven werkzaam is, was dit een debuut-avond als organist. Het bleek nu, dat genoemde heer van huis uit eigenlyk organist is, want veel meer dan in zyn pianistische praestaties ver mocht hij als bespeler van het fraaie kerk orgel dezer kerk te boeien. Al dadehjk toonde hij zioh in de toccata en fuga d kL terts van Bach een meester op dit instrument, dat zich willig schikte naar zyn opvattingen. Maar in de begeleidingen van den zang bleek nog 's heeren De Hoogh's wéinige ervaring op dit gebied, want die waren, met name in den aanvang, te zwaar. Speciaal de fraaie serie Kerstliederen van Peter Oornelius, welke me vrouw Bartels ten beste gaf, kwam daardoor, jammer genoeg, niet voldoende tot haar recht. De diepe alt vermocht niet tegen de zware begeleiding op te werken; dit kwam vooral uit in „Die Hirten". In zekeren zin gold dit ook voor de driestemmige cantate van Dyserinck. In het tweede gedeelte werd dit, by de prachtige Badh-liederen, beter; toen was ook de zangeres merkelijk beter op dreef, en klonk haar zang wondermooi tegen de begeleiding aan. Behalve de toccata en fuga van Bach ver tolkte de heer De Hoogh een andante en adagio van Rbeinberger, waarby ons vooral trof de innig-muzikale interpretatie, die de melodie goed tot haar recht deed komen. Ook de heer Van Vessem was aanvanke ïyk niet op dreef. In Bruckner's „Canzone" was zijn instrument te laag gesteund, en do mineerde het orgel te veel. Wellicht ook was het de schuld van een te sterk vihreeren van den oellist; hoe het zy, de beide kleinere num mers, „Kerstzang" van Padre Martini en een „Air" yan Bach, waren weder veel beter, en nu kon men hooren welk een bekwaam spe ler de heer Van Vessem is. Ten slotte het dameskoor. In beide cantates een van A. Dy serinck, en een van E. Wettig Weissen- born werd een solo gezongen door me juffrouw StompedisseL Aanvankelyk nog sukkelend met de zenuwen 't valt niet mee om voor zoo'n groot publiek in je eentje iets te zingen T herstelde zy zioh en wreekte zich ln de tweede cantate door het allerliefste liedje van „Jezuken, slaap nu, in 'n kindje! allerliefst voor ite dragen. Wy vonden de laatste cantate van Wettig Weissenborn over 't algemeen mooier dan de eerste; niettemin waren in het werk van Dyserinck een paar fraaie koraalzangen, die ook voor treffelijk werden gezongen. Wy noemden (en roemden) reeds den zang van mevr. Bartels; met twee juweeltjes van den grootmeester Bach besloot zy, na haar aanvankelyke geweldige praestatie van zes Kerstliederen van Oornelius (wy noetaden in onze oorspronkelijke aankondiging als oom- pomist Evert Oornelis, doch dat was minder onze schuld dan wel het gevolg van ondui- delyk schrift), het programma. En de heer De Hoogh liet in zyn slotnummer, een Alle gro van Rbeinberger, het orgel door de kerk schallen en zorgde dat wy nog vóór tien uur op straat stonden. Waarlijk, dit debuut was alleszins te roe men. Ongetwyfeld zal in een volgend con cert rekening gehouden worden met de te kortkomingen van thans, en wy kunnen ge rust voorspellen dat het succes nog grootor zal zijn en de kerk geheel voL DTTrecHLAND. Beriyn, 26 Deo. De rijksdagafgevaardigde Legien, voorzitter van het Algemeen Ver bond van Duitsche Vakvereenigingen, lid van het bestuur van het Internationale Ar beidersbureau te Genève ia hedenmorgen gestorven. FIUME. Rome, 27 December. Volgens de bladen ontvangt de bevolking ln de plaatsen, die door de gereglde troepen bezet worden deze als bevrijders. De torpedojager „Espera" ia in brand ge slagen. Pogingen tof opstand van de burgerij van Fiume zijn met kracht onderdrukt. Triest, 27 December. Vannacht werd er duchtig met geweren en mitrailleurs gescho ten door de geregelde troepen en de legioen soldaten te Fiume, zonder ernstige gevolgen. Generaal Cavlglia heeft door middel van een vliegtuig in Fiume een proclamatie laten werpen, waarby de burgers worden aange spoord om aan den broedermoordenden strijd een eind té maken. Aan de Temps wordt uit Rome gemeld, dat volgens berichten uit Fiume de „comman dante", dat is d'Annunzio, ziek is. Daarbij komt, dat de bevolking van Fiume zich steeds meer ontevreden toont en steeds meer geschillen heeft met d'Annunzio en zyn legioensoldaten. De uittocht van de burger- lyke bevolking neemt een grooten omvang aan, daar er geen voldoende veiligheid voor lyf en goed meer is. Verder zyn 5 matrozen van de bemanning van den torpedojagers Bronzetti uit Fiume ontsnapt en hebben zich aan de Italiaansche autoriteiten overgegeven. Een offioieele mededeeling van de regee ring van Fiume zegt, dat de legioensoldaten wegens tactische redenen de bergen Duban en Tomba en enkele andere punten van de grens ontruimd hebben. RUSLAND. De Franschc socialisten Cachin en Fros- sard, die een bezoek aan Sovjet Rusland 'brachten, wasen zooals men zich zal her inneren, kyionder opgetogen over het geen zy daar zagen. Alles was er mooi en goed. Zy heblen toen in de „Humanité" hun Russische indrukken gepubliceerd, waarop natuurlyk ook kritiek is losgekomen. Het Journal des ï)ébats" vestigt thans de aan dacht op een boek van Boris Sokolof, geti teld: de reis van Cachin en Frossard in sow- jet-Rusland, feiten en dokumenten. Het is te Parijs iby Povolozky verschenen en 'bin nenkort zal het gevolgd worden door een deel fotografische dokumenten. Sokolof is afgevaardigde geweest in de Russische constituante, lid van de socialis tische party, toen Archan'gel vieL Hy werd door de bolsjewisten in het ys van de Witte Zee aangehouden en ter dood veroordeeld. Door een gelukkig toeval werd hy gered en bleef tot September van dit jaar in Rusland, toen hy, dank zy de medewerking van spoorwegmannen, kon ontsnappen en naar West-Europa de wyk neanen. Naar de ,Débats" mededeelt, is Sokolof uit de eerste hand ingelicht over de omstandigheden, waaronder de fameuze reis van Cachin en Frossard plaats beeft gehad. Vóór de twee Fkansche socialisten sowjet- Rusland 'bezochten, hadden Duitsche, Ita liaansche en Engelsche socialisten of arbei ders-vertegenwoordigers er een bezoek ge bracht. Ondanks al de moeilykheden, die men hun in den weg legde, hebben dezen getracht zich niet geheel en al te laten du peeren door de dictators van Moskou. Dit verklaart, dat hun rapporten geenszins gun stig geweest zyn voor het .bolsjewistische bestuur. Cachin en Frossard, zoo vervolgt de „Dé- bats", hebben daarentegen in Rusland alles gedaan wat er van hen gevraagd werd en hebben zich geheel en al door hun offioieele kornaks op sleeptouw laten nemen. Niet al leen hebben zy niets ondernomen om zich op onafhankelijke wijze te dokumenteeren, maar zy hebben geweigerd de afgevaardig den der arbeiders te ontvangen. Toen hun kameraad Lafont en zijn vrouw uit Rusland gezet werden hebben zy geen woord te hun nen gunste gesproken. Integendeel, volgens het woord van Karakan werden ze heel ge hoorzaam. Lafont werd weggezonden om dat men bang was dat hy, tengevolge van zyn kennis van Rusland en de Russische af komst van zijri vrouw, te veel zag. Het offi oieele consigne, dat Rosenberg gegeven had, die de zaken betreffende de landen der entente leidt, was geweest, dat de Fransohe afgevaardigden niets op eigen houtje zou den ondernemen. Dit consigne werd letter- lyk uitgevoerd. Cachin en Frossard werden van komedie-voorstellingen naar feestmalen gevoerd en zy deden alsof zy geloofden, dat de weelderige maaltijden, die hun aangebo den werden terwyl duizenden Russen van honger stierven, het bewys waren van zyn welzijn van een land, waar het zegevierende proletariaat als meester regeert. Alles werd vervormd: bezoeken aan fabrieken en werk plaatsen, aan volksrestaurants en kinder kolonies, enz. Sokolof maakt in dit verband welsprekende dokumenten openbaar, byv den brief van een vrouw, die zich aan kin deropvoeding wydt en wier naam hy voor het oogenblik niet geven kan, om den toorn van de sowjet-regeering niet over haar hoofd te doen losbreken. Deze vrouw werd door mevrouw Elizarof, de zuster van Lenin ge waarschuwd, dat haar school uitgekozen was om aan de Eranscben vertoond te worden. „Er zal u een speciaal 'krediet toegewezen wordmi om de kinderen te Meeden en hun twee overvloedige maaltijden te verstrekken op den dag van de komst der afgevaardig den. De kinderen zullen moeten dansen, iythmische-gymnastiek doen en vooral de Internationale zingen. De onderwijzeres van de volksschool no. 34 schreef het volgende: „Ik had lust van woede te huilen. Ik heb met de kinderen moeten mee doen aan het feest, dat er $er eere van de buiitenlandsche afgevaardigden georganiseerd was. Terwyi dezen aan een weelderig voorzienen diach zaten moesten de kinderen, die sedert den ochtend nog heelemaal niets gegoten had den, dansen en de internationale zingen en in hun hart vervloekten zy de komst van de buitenlandsche gasten. Wy leven in een pe riode van ware Slavernij." Veel Russische arbeiders, spoojrwegman- nen, metaalbewerkers, drukkers, &m. pro beerden de twee Fransche socialisten te ont moeten. Heel wat 'keeren werden zy door bolsjewistische bewakers afgewezen; maar meestal weigerde Cachin zelf hen te ontvan gen. Verscheidene hunner zyn aangehouden en waren nog in de gevangenis toen Sokolof Rusland verliet Tal van arbeidersgroepen hebben in dit verband bun minachting voor de Fransche afgevaardigden uitgesproken. Sokolof geeft een groot aantal moties weer, die in verband met deze kwestie zyn aangenomen. De motte van de arbeiders van de staatsfabriek Briansk luidde aldus: „Niet slechts hebben Cachin en Frossard alles gedaan om de werkelijke vertegenwoor digers van de arbeidersklasse niet te hooren en niet te zien, maar zy zyn een voorwerp van bespotting geworden voor de knechten van de sowjet-regeering." De arbeiders van fabriek Iwanows-Wos- niessensk schreven aan Cachin en Frossard: „U brengt al uw tyd zoek met de regee- ringsambteniaren en u weigert de ware ver tegenwoordigers van het Russische proleta riaat te ontvangen. Hoe moet zulk een hou ding genoemd worden? Misdaad of opper vlakkigheid?" Sokolof zegt in zijn boek nog, dat de rond reis van Cachin en Frossard deel van de historie zal uitmaken op dezelfde manier als de legendarische reis van Catherina H door Zuid-Rusland. Op deze wijze, zegt het .Journal des Dé- bats", laten de mannen zich voorlichten, die te Tours van hun party een onderafdeeling van de dictatuur van Moskou gaan maken. VEREENIGDE STATEN. Gelyncht Uit Forth Worth, in Texas, wordt gemeld, dat daar zekere Thomas Vickery gelyncht is. Daar er niet by vermeld staat dat het een neger is, zal men hier wel te doen hebben met een lynchgeval waarvan nu ook eens een blanke het slachtoffer waa Vickery was een dag of wat tevoren dronken geweest (boe kan dat in de „droge" Ver. Staten?) en had toen een politieagent, die hem wilde inrekenen, neergeschoten. Donderdagochtend haaiden 25 gemaskerden den man uit de gevangenis, hingen hem in een naburig boschje op en doorzeefden daarna het lijk met kogels. Een ander bericht in de Amerikaansche bladen, dat met de geforceerde „droogte" ver band houdt, is een moordverhaaL Aan den oever van de baai van Newark heeft men het lyk gevonden vari een bekenden drankbe strijder, J. R. Mc Guiness. Men' vermoedt, dat Guiness by een poging om dranksmok kelaars op heeterdaad te betrappen, door dezen in een gevecht is gewikkeld en ge dood. Het geval heeft in zeer byzondere mate de aandacht getrokken, wyi Mc Gui ness een neef van Tumulty, den particulie ren secretaris van president Wilson, is. Op de textielfabriek der firma Robert von der Nahmer, te Eindhoven, waar de arbeids- tyd reeds was ingekrompen, is aan de afd. Spinnerij eene uurloonverlaging van 13 ct. aangekondigd. SPORT. Voetbal. H.R.C. 1—Comb. Stormvogels 3—8. Den Eersten Kerstdag zijn we getuige geweest Van een mooien en spaanenden wedstrijd, waarin geen der partijen iets toegaf. Het spreekt natuur lijk vanzelf, dat het geen Stormvogels 1 was; er zaten volgens den aanvoerder drie eerste-elftal- spelar» in; vandaar dan ook, dat we een interes- santen wedstrijd te zien kregen. Want iedereen zal het wel met ons eene zijn, dat, al» Stormvo gels 1 tegen de Racing had moeten spelen, dat het kat en muis was geweest. We gelooven dan ook stellig, dat, als het puibliek geweten had, dat we eene oembinatie hier zouden krijgen, het wel in grooter getale was opgekomen, want de Racing heeft kranig partij gegeven en had zeker een gelijk spel verdiend. Over dei ^en wedstrijd het volgende: Als om 2 uur begonnen wordt, zijn' de eerste aanvallen voor de Stormvogels, die heel spoedig de leiding nemen. Een voorzet van rechts weet witte Jan" (Blink- hof) in een doelpunt om te zetten. De spil van St. zet zijn voorhoede steeds aan het werk, BLinkhof, die nogal eens vrij spel krijgt, kogelt in buitenspel-conditie een bal langs Bakker. Als hij, Blinkhof, de eenigste schutter bij St., nog eens naast geschoten heeft, weet de verdediging van de Racing het spel even te verplaatsen. H. zendt een schot in, wat de keeper van St. niet anders dan tot corner kan verwerken. Uit een schermutseling voor het St.-doel dachten we de H.R.C. nog te zien doelpunten, maar het gevaar wordt bezworen. De LJmuidenaren gaan nu weer tot den aanval over. De r.-buiten, die nogal veel ongedekt stond, zet goed voor en het is weer Blinkhof, die onhoudbaar doelpunt 2). De laatste oogenblikken vóór de rust zijn voor de roodhemden. Een goed schot van Smit gaat net naast Als St. aan den anderen kant nog eens over schiet, gaat H. weer tot den aanval over en weet Smit de verdediging te passeeren, de keeper van St. loopt uit en de stand is 1—2, waarmee de rust ingaat. Na do rust heeft Stormvogels het voordeel van den wind en denkt ieder,'dat het met de Racing gedaan zal zijn. Maar de Racing-spelers dachten er anders over. We krijgen dan ook eerst een gelijk op gaanden strijd. Direct krijgen we een mooi staaltje van voetbal te zien. Uit een aanval, welke geleid wordt door rechts, schiet een speler van St., maar meteen loopt „witte Jan" in, terwijl Bakker het gevaar keert, door den bal weg te stompen. (Dat deed je heel goed, Bakker!) Als de verdediging van H. de voorhoede aan het werk zet, zendt Luit van den linkervleugel een schot in, dat de keeper van St. niet anders dan ten koste van een corner kan redden, welke evenwel niets oplevert. Blinkhof weet Baikker voor de derde en laatste maal te passeeren. (Brizee, die ietwat gevoelig met den bal in aanraking komt, verlaat eenige minuten het veld). Aan beide kanten krij gen de partijen een corner te nemen, welke niets opleveren. Uit een aanval van de Racing, die ge leid wordt door Luit, welke onberispelijk voorzet, schiet Prins in, maar de keeper van St! is op zijn post. Zoo zijn beide doelen em beurten in gevaar. Een prachtaohot van Blinkhof wordt door de paal gekeerd. Aan den anderen kant is het Veldhuizen weer, die een mooi schot inzendt, wat tot corner verwerkt wordt. Als St. nu een oorner te nemen krijgt, welke goed genomen wordt, kopt „witte Jan echter jammerlijk over. Als op beide doelen nog een zestal corners genomen worden, welke allen niets opleveren, is de rést van den wedstrijd voor de H.R.C., behoudens enkele doorbraken. Men verwacht dan ook elk oogenblik een doelpunt voor de Racing, wat dan ook niet kan uitblijven. Prins valt de eer te beurt; hij weet de verdedi ging te passeeren en geeft den keeper van St. geen schijn van kans (2—3). Nog enkele oogen blikken moeten gespeeld worden. Prins zal het nog eens probeeren, maar zijn schot wordt ge keerd. Als scheidsrechter Geurts, die goed geleid heeft, het einde blaast, is de stand 2—3 voor de Stormvogels. Bij de H.R.C. was de geheele verdediging goed. De linkervleugel ln de voorhoede het beste. BH Stormvogels de keeper, backs en spil. In de voorhoede middenvoor en rechtsbuiten de beste.. Buiten de Competitie. v Helder III Geelwit I 1—3. Excelsior Geelwit II 4—0. Uitslagen van vriendaohaiweliike wedstrijden, gespeeld op 25 en 26 December 1920. Helder: H.R.C. 1Comb. Stormvogels 23: H. R. II Batavier I 20. Amsterdam: Blauw Wit Qulck (H.1 0—2; AJax Ruhrort 42: Hortus —O. D. 4—1: Apeldoorn: Rob. et Vel. Ajax comb. 4—0: Rot terdam: Feijenoord—Z. A. G. 5—3; Feijenoord— Willem II (2) 8—2; Sparta-Bronbeek—VXJ.C.— veteranen 4—-0; V.O.C.II.BB. 1—1; Dordrecht: D. F. C.H. B. S. 43; Sparta-Bronbeek D. F. C. 3—1: Veendam: -Veendam H S. C. 1—3: Groningen: Noordelijk XI U. V. V. - H. B. S.-comb. 32; Zaandam: Y" Y- rr T^ona 3-4; Z. V. V. II - Victoria II 0—0; Schiedam: H. D. V. S. Z. A. C. 5—0; Haarlem: R. C. H. B. V. V. 2—1; Hilversum: 'T Gooi E. D. O. 14; Hilversum Schoten 12; Victoria U. D. 1—4; Eindhoven: E. V. V. Ajax-coanb. 44. Dresden: Dresdner Sportclub V. U. C. 21. Leipzig: Lelpz. Verein. f, Bewegungep. 2—2 Om den zilveren voetbal. Alkmaar: Alcm. Vlctrix Haarlem 12; D.E.C. A F. C. 21; Alom. Victrix A. F. 1; D. E. C. Haarlem 21. UIT DEN OMTREK. Wlerlngen. Vergadering van de Visschersvereenlglng D.E.T.V., gehouden in het lokaal van den heer J. Brunl. Aanwezig 57 leden. De voorzitter, de heer Tijsen, P leTor. gadering en memoreert in 't kort, eeniging juist 3 jaar geleden is opge r wat zy in die 8 jaar heeft gedaan. hulde aan die personen, ditde vereen ging hebben opgericht Toen in Januari 1. visschen van consumptie-mosselen weri boden, hadden wy reeds de vereen, moeten oprichten. Er was toen echter niemand, daartoe het initiatief nam,"totdat de ons ij kende personen besloten tot oprichting van ae voor onze visschery zoo nuttige vereeniging. De visschery-inspectie verbood het visschen van mestmosselen. Hierdoor kwamen de ge moederen heftig in beweging en men voelde, dat er iets gedaan moest worden om opherang van het verbod te verkrijgen. Dit is door samenwerking gelukt. Na 3 jaren plukken wy heden nog de vruchten dier samenwerking, zoodat de vereeniging wel met succes heeft gewerkt. Hierna volgde lezing der notulen door aen secretaris, den heer Jb. Lont Dz., welke onver anderd, onder dankzegging, werden goedge- keurd. Volgde de voorlezing van een reeks stukken, alle de visschery betreffende, welke voor ken nisgeving werden aangenomen. Aan de orde is rekening van den penning meester, den heer P. Kaleveld, welke rekening was nagezien door de heeren Jao. Kapteln, W. Hey'blok en Jb. Ruitenburg. De ontvangsten waren f961.66, de uitgaven f 362.44, alzoo een batig saldo groot f 549.22. De rekening en bescheiden werden in orde bevonden en onder dankzegging aan den penningmeester voor zyü accuraat beheer met algemeene stemmen goed gekeurd. Volgde bestuursverkiezing. De periodiek af tredende leden, de heeren P. Kaleveld en M. Kooy, werden met byna algemeene stemmen herkozen. Aangezien het bestuur van oordeel was, dat het door de vele en belangryke zaken, die naar aanleiding van de drooglegging der Zuiderzee te behandelen zyn en welke meest met spoed afgewerkt moeten worden, uitbrei ding van 't aantal bestuursleden noodig is, wordt voorgesteld over te gaan tot verkiezing van nog 4 bestuursleden. Gekozen worden de heeren 8. Zomerdyk, M. Kuyt, Jb. Ruitenburg en Tj. Wigbout. Bespreking mosselvisschery voor den dam in het Amsteldiep is vervolgens aan de orde. De hierover met de directie der Zuiderzee werken gevoerde correspondentie wordt door den_ secreiaris voorgelezen, met het resultaat, dat de zaak wordt overgelaten aan de veree niging, indien er groote kwantums mosselen benoodigd zullen zyn. Voorzitter leidt een bespreking in over da instelling van een ,steuncommissie voor be hoeftige visschers en licht toe, dat men dit niet moet verwarren met de werkeloosheids- kas of met de schadeloosstelling. Dit gaat geheel buiten de Zuiderzeewerken om en is een lichaam op zichzelf. Hieraan moet worden betaald door de gemeente 50 pet. en door het Ryk ook 50 pet., doch de gemeente moet het eerst aanvragen. Na eenige discussie wordt besloten, dat twee bestuursleden hierover een onderhond by den heer Burgemeester zullen aanvragen. Hiervoor worden benoemd de heeren M. Kooy en Tj. Wigbout, die dit aan nemen. Voorzitter deelt mede, dat het bestuur alsnog besloten heeft aan de heeren C. Kaam en M. Bosker, beiden vertrokken en leden van het bestuur, een stoffelyk blijk van waardeering aan te bieden voor de vele en gewichtige diensten aan de vereeniging be wezen. De algemeene Vergadering kan zich hiermee vereenigen, zoodat beide heeren hun blyk van waardeering zullen ontvangen. Daar de rondvraag niets opleverde, sluit voorzitter de vergadering. Het Kerstfeest is op ons eiland met de jeugd plechtig gevierd. Op den eersten dag in, de Ned. Herv. Kerken te Hippolytnshoefen Oosterland en „De Kapel" te den Oever, onder leiding van Ds. H. Bax te Hippolytnshoef, Ds. J. M. Leendertz te Oosterland en de evangelist H. Stavenga te den Oever. Op den tweeden dag te Westerland, onder leiding van Ds. Leendertz, in de Ned. Herv. Kerk aldaar en te Hippolytnshoef, onder leiding van den evangelist H. Stavenga, in het evangelisatie gebouw „Reoboth". Overal prijkten prachtig versierde ea verlichte Kerstboomep en klonken de Kerstliederen der kleinen heerlyk. Jammer dat zoo velen, die zich van deze feesten zoo veel hadden voorgesteld, door ziekte (mazelen) verhinderd waren ze bjj te wonen. Na afloop van de Kerstvertellingen kregen de kinderen cadeautjes en versnaperingen, terwyl deze voor de niet ''aanwezigen door de ouders in ontvangst werden genomen. Voldaan over deze heerlyke Kerstfeestviering keerden klein en groot huiswaarts. Wegens vertrek van den heer 0. J. de Wyn is tot onderwijzer aan de boekhoudcursu» benoemd de heer R. Windsma, die de benoe ming aangenomen heeft. Op den tweeden Kerstdag gaf de muziek vereniging „Harmonie" in 't lokaal van den heer H. C. Engel een openbare uitvoering, De zaal was goed gevuld met belangstellen den. Het programma, bestaande uit een Btal muzieknummers en een drama in 8 bedrijven, getiteld't Lied van moeder", werd aller keurigst afgewerkt en viel buitengewoon in den smaak, zoodat er aan 't applaus geen einde kwam. Als gewooniyk was een gezellig bal het slot der uitvoering. Een geneesheer! j Sedert eenige dagen nam een doctor boren von Kiesewetter in het Stadje NiebüU, tua- schen Tondern en Husum de praktijk van den daar geveetigden geneesheer waar. Hij behandelde de ernstigste zieken en ver richtte de gevaariykste operaties met opmeor- keüjk weinig succes. Thans is gebleken, dat de man baron noch doctor was, maar e^n gewezen koopman, die wegens het onrechtmatig voeren van den ti tel baron, reeds twee weken en wegens op lichting vier jaren gevangenisstraf achter den rug had. Zyn geneeskundige kennis had hy geput uit boeken en zyn praktyk als hos pitaalsoldaat te velde opgedaan, tenrijl hij uit voorliefde voor het vak vroeger meer malen de ooileges aan de universiteit te Bonn, Würzburg en Göttingen clandestien by- woonde. Te Niebüll had hy zich met de doch ter van een rijken grondbezitter verloofd.

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 3