T JACK DE ZANGER Maison VAN ALPHEN, Tweede Blad. I Voor den Oudejaarsavond I VAN VRIJDAG 31 DECEMBER 1920. Locaal telefoonnet Helder. Sluiting Gemeente-apotheek. Vierde Kunstavond. FEUILLETON. 0IMNENLAND. Het arbeidsgeschillen-ontwerp. De toestand der zeevlascherQ ln November. DIJKSTRAAT 34. Koningstraat 47. Telefoon 215. Telefoon 244. Zuidstraat 17. Telefoon 219. VERKRIJGBAAR i APPELBOLLEN. APPELGEBAKJES. SAUCIJSENBROODJES. AMANDELBROODJES. APPELBEIGNETS. APPELFLAPPEN. ROOMSPRITSEN. Diverse soorten GEBAKJES. GEVULDE KOEKEN. KIKKERKOPJES. Heerlijk gevulde BOTERKOEK 30 et. per Ons. De vertraging op de spoorwegen. De commissie van onderzoek. Verrassingen. Hier was niets tegen te zeggen. Jack kon De Zeevaartschool op Schiermonnikoog. (Wordt vervolgd.) Tijdstippen van verzending der brievenmalen Naar Ned. Oost-lndië. Verzendinga- weg. Per zeepost via Amsterdam Rotterdam Per Eng. mail via Marseille Datum van de ter post bezorging. 7 en 21 Jan. 14 en 28 Jan. eiken Dinsdag Woensd.*) Tijdstip der laatste buslich ting aan het Postkantoor. 6.30 's av. 6.30 's av. 6.30 6.30 Naar Ned. West-lndië. Per mail j Eiken Dinsdag] 12.— 's midd. Uitsluitend brieven, briefkaarten en aan- geteekende stukken. PLAATSELIJK NIEUWS. Het bouwen van een nieuw bankgebouw alhier voor de Nat. Bankvereeniging is opge dragen aan den heer D. Bais Jz. te IJmuiden. Bij het op 22 December 1.1. te Amster dam gehouden examen voor typist (e) slaag den onze plaatsgenooten, de dames: B. Char mes, F. Blok, H. Bakker, C. Hoonhout, A. Plenckers, M. Plenckers, F. Thurkow, J. Spigt en de heeren W. K. de Boer- en A. de Beukelaar, allen leerlingen van Mej. C. Bontes. De twee laatstgenoemden zijn leerlingen van de Handels-Avondschool. De Directeur van het Rijks-Telegraafkan toor deelt ons mede, dat met ingang van i October 1921 de locale telefoondienst te Hel der van Rijkswege zal worden geëxploiteerd. Blijkens advertentie in dit nummer zal op Dinsdag 11 Januari a.s. in „Casino" een liefdadigheids-voorstelling gegeven worden ten bate van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Door eenige dames en hee ren zal dan muziek en zang ten gehoore ge bracht worden. Verder medewerking van een strijkorchestje en tot slot een blijspel, 't Is te hopen, dat velen het sympathieke doel zullen steunen door op de lijsten te teekenen, die in de volgende week door eenige jongedames zullen worden aangeboden. Blijkens advertentie in ons vorig nummer, is met ingang van 1 Jan. a.s. de Gemeente- Apotheek opgeheven. De particuliere apothe ken van Mevr. de Wed. G. de Ven en den heer W, H. Kingma zullen zich in het vervolg be lasten met het gereedmaken der vanwege den gemeente-geneesheer voorgeschreven genees middelen. De Commissie voor Kunstavonden was ten opzichte van den vierden kunstavond in on derhandeling met de N. V. „Het Schouwtoo- neel" (directie v. d. Horst en Musch). Zij kreeg de keuze tusschen een viertal stukken. Twee hiervan zijn bepaalde kasstukken, en de Commissie heeft, .na lezing van de persuit treksels, haar keuze laten vallen op een too- neelstuik van de Fransche schrijvers Paul Bourget en André Cury, getrokken uit den roman „Un divoroe" van eerstgenoemde. „Een gescheiden vrouw" is, naar de recen sent van „Haarlem's Dagblad", de ook hier bekende heer Schuil, in zijn kritiek schrijft, een stuk van nobele strekking, boeiende han deling en knappen dialoog. Het schetst het Katholieke standpunt tegenover de echtschei ding en doet zien, hoe uit die door de kerk verboden handeling niets dan ellende voort spruit. Ofschoon geen eigenlijk drama, is het niettemin een ernstig stuk, dat niet nalaten zal indruk te maken. Wij komen op de ui-t- VERVOLG VAH NET EERSTE BLAD. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 42) „Maar Ik zal Iedereen de waarheid vertel len," zeide zij. „Ik schaam me niet voor je. Ze zullen zien dat Ik je uit eigen vrijen wil gekozen heb." Me hebt al kwaad genoeg aangericht," zei- de Jack grimmig. Me doet beter verder niets te zeggen." „Het kan me niet schelen," zeide zij. Jk móét je liefhebben." Jack's gelaat werd weder hard. „Maar mij kan het wèl schelen," zeide hij. „Je moet eens vooral begrijpen dat we dat allemaal zullen moeten laten. „Niemand, zelfs geen vrouw, kan me bewegen iets te doen wat ik niet verkies te doen." „Jack, zóó moet je niet tegen me praten," mompelde zij verschrikt. „Dat heb je je zelf op den hals gehaald," zeide hij terneergeslagen. „Het schijnt dat je me altijd koppig en onvriendelijk maakt." „Maar je houdt toch van me, niet?" vroeg zij wanhopig. Hij kreunde innerlijk. „Wat lk eens ge zegd heb, blijft gezegd," zeide hij. „Dat Is me niet genoeg," zeide zij, weder beginnend te beven. „Ik zou het besterven als je me niet liefhadt. Ze zullen nooit weer iets met me ts doen willen hebben. Ik heb voering, die bep»*ld is op Woensdag 12 Jan. a.s., nader terug Over de vertoning van het stuk en de aan kleeding, is ma*' één roep: schitterend! De bezetting van hoofdrollen is uitstekend, en van de regie i? vfeel werk gemaakt. De sterk ste en dus dankbarste rol, die van den zoon, wordt vertolkt «>r Frits Bouwmeester. Wat deze presteert, ^bben wij nog onlangs in „Ghetto gezieO' k aar hij de rol van den blin den Sachel veriClll<te. Lena Kley, Jan van Dommelen, me^^w van der Horst, het zijn allen beket^ namen, die deze opvoering weder tot iets Buitengewoons zullen maken. Dit ontwerp, daarvan wij In ons vorig nummer al eet» ander medegedeeld heb ben, bevat de volgende hoofdbepaüngen: De Rijks bemiddelaar. De Regee ring stelt voor te vormen districten of voor bepaalde 'bedrijven Rijksbemidde- laars aan (het ambt zal voorlooplg als ne venfunctie vervuld kunnen worden). Wan neer nu ln een gemeente een arbeidscon flict (staking of uitsluiting) dreigt te ont staan, waarbij minstens 25 arbeiders betrok ken zijn, moet da burgemeester direct den Rijksbemiddelaar daarvan op de hoogte stel len, en zoo mogeiyk nadere gegevens ver schaffen. Dezelfde verplichting rust op de Kamers van Arbeid; de Regeering kan haar ook anderen ambtenaren opleggen. De tusschenkonist van den Rijksbemidde laar kan bij dreigend arbeidsconflict door de betrokken werkgevers en arbeiders of hun vakvereeniglngen worden ingeroepen. (De arbitrage is dus niet verplicht). Wanneer de Rijksbemiddelaar het drei gend geschil van voldoende gewicht acht, stelt hij zich met de betrokken partijen in verbinding. Hij heeft het recht de betrokken werkgevers en arbeiders of de bestuurders van hun vakvereeniglngen voor zich te doen verschijnen. Hij geeft kennis van zijn op treden aan de Kamer van Arbeid. De Rijksbemiddelaar tracht het geschil ln der minne bij te leggen. Gelukt dit niet, dan tracht hij de partijen te bewegen, de tus- schenkomst te aanvaarden hetzij van een bemiddelingsraad, hetzij van een scheidsge recht (zie beneden). Gelukt de bemiddeling wel, dan wordt daarvan een akte opgemaakt, die door de partijen en den Rijksbemidde laar wordt onderteekend. De RJjkkbemiddelaar onthoudt zich van tusschenkomst: a. Indien de partijen eigen bemiddelings instituten hebben, tenzij deze niet zullen op treden of bij hun optreden geen succes heb ben gehad; b. indien een der partijen met het uitlok ken van het geschil ten doel heeft, de an dere te dwingen, af te wijken van een col lectief arbeidscontract of van een vroeger reeds gevallen bemiddelings-beslissing; c. indien het geschil een rechtsgeschil is. De bemiddelingsraad. De Rijks bemiddelaar kan een bemiddelingsraad vor men, indien dit (hem wordt verzocht door berokken werkgevers en arbeiders of door een deel van hen. De samenstelling van den raad wordt in overleg met de partijen geregeld. De Rijks- bemiddelaar kan op verzoek van partijen als voorzitter optreden. De raad kan betrokken personen voor zich doen verschijnen, en met goedvinden van den Rijksbemiddelaar aan deskundigen opdracht geven tot een onder zoek. Gelukt de bemiddeling niet, dan kan de raad tenzij partijen zich verbinden, de zaak aan een scheidsgerecht te onderwer pen zijn oordeel uitspreken over alle ge schilpunten en de middelen tot vereffening. Hij verzoekt dan den partijen, zich over dit oordeel uit te spreken. Aanvaarden partijen het oordeel niet, dan kan de raad het geheel of gedeeltelijk publiceeren. Het scheidsgerecht. Partijen kun nen met medewerking van den Rijksbemid- delaar een geschil onderwerpen aan de uit spraak van een scheidsgerecht. De Rijksbe middelaar verleent echter zijn medewerking niet, als hij het geschil niet van voldoende gewicht acht, als het bulten zijn tusschen komst valt (zie boven), als hij geen kans op succes in de bemiddeling van een scheids gerecht ziet, etc." Partijen moeten zich ver binden, de uitspraak van het scheidsgerecht te zullen opvolgen. De procedure voor het scheidsgerecht ls verder uitvoerig geregeld. Een scheidsrechterlijke uitspraak kan door den minister, den Hoogen Raad van Arbeid gehoord, bij met redenen omkleed besluit worden vernietigd: a. Indien de uitspraak gewezen ls bulten de grenzen van de acte, waarbij partijen zich niemand dan jou. Je móét me liefhebben. Je hebt me toch lief, niet?" „Natuurlijk houd ik van Je," zeide hij, met een vreemd wegzinken van zijn moed. „Dan zal ik alles doen wat je me zegt," zeide zij gedwee. „Laten we nu ophouden met over ons zelve te praten," zeide Jack. „En in 't kamp moet je me precies behandelen als je het de an dere mannen doet." „Maar als het je eeris niet gelukken mocht om te bewijzenbegon zij. „Dat zal het wèl," zei Jack. ,,'t Is tijd Linda," zeide Kate, die terug gekomen was. Lnda kuste hem, zonder dat hij het wilde, en Ijlde weg. Jack slaakte een zucht van ver lichting, en nam zijn bijl weder op. Boven op den oever, een paar honderd me ter van waar Jack aan het werk was, ver deelde zich het pad, dait daar de rivier kruiste. De eene weg leidde naar het Trang- mar Kamp en de rivier: het andere sloeg naar het Westen af, langs den oeverrand, en werd het pad naar PortErakine. Een paar mijl verder de vallei ln kwam dit laatste we der samen met den weg die recht ten wes ten van het Trangraar Kamp liep. Terwijl Jack-even stond uit te rusten van bet hakken, hoorde hij plotseling paarden getrappel op den weg naar Fort Erskine. Er klonk ü^en geklingel van een bel. Daar hem dit opviel, boog hij het hoofd om soher- per te luist4*®11- Het gebeurt niet vaak dat baarden afdwal®n van het paard dat een bel aan heeft. Bovendien leek het Jack's geoe fende Qflrer1 toe dat deze paarden beladen waren Hij I1011 niet Kissen wie het konden zlln doch Indianen of blanken, zij zouden toch waarsdUtinUJfc ^et *>0 dchtbij het kamp verbonden hebben, de zaak aan het scheids gerecht voor te leggen, b. indien er in strijd met de bepalingen der wet gehandeld is, c. indien de uitspraak berust op vervalsch- te. stukken of valeche verklaringen. De minister kan een scheidsrechterlijke uitspraak doen herzien: a. indien deze tegenstrijdige bepalingen bevat of onduidelijk is, b. indien fouten of onduidelijkheden in de uitspraak de goede werking ervan in gevaar brengen. Alle bepalingen van een uitspraak worden geacht deel uit te maken van de betrokken arbeidsovereenkomsten. Er door gebonden (behalve degenen, die volgens de acte tot partijen behooren) zijn allen, die tijdens 't tot stand komen der acte lid waren van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging van werkgevers of van arbeiders, namens welke de acte geteekend is, en zij, die later lid van zoodanige vereeniging zijri* geworden. De enquête. Wanneer een conflict dreigt uit te breken of uitgebroken ls, waar bij mefer dan 100 arbeiders zijn betrokken en de wettelijk geregelde bemiddeling of scheidsrechterlijke uitspraak niet tot veref fening heeft geleld, kan de minister e«n com missie van enquête benoemen. Deze onderzoekt: a. de oorzaken van het geschil, b. de vraag, welke van belde partijen de grootste verantwoordelijkheid heeft, c. event. andere punten. Zij kan overlegging van boeken etc. van betrokken ondernemingen eischen en heeft verdere bevoegdheden. Dit ontwerp bevat verder nog een artikel omtrent het voorkomen van geschil len de Rijksbemiddelaar kan werkgevers en werknemers bijstaan in het treffen van overeenkomsten ter voorkoming van geschil len benevens algemeene «n strafbepa lingen. Den Rijksbemiddelaars en den leden van scheidsgerechten en bemiddelingsraden is geheimhouding opgelegd. In November werd de zeevlsscherij blij kens mededeeling van de vissdherij-inspec- tie, drukker uitgeoefend dan in de overeen komstige maanden van het vorige jaar. Evenals in October werd weliswaar meer aangevoerd dan toenmaals, doch was de to tale opbrengst kleiner. Hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de vlsch bedroegen n.L volgens voorloopige opgave respectievelijk 80,218,000 KG. en 6.760.600 tegen 24.386.000 K.G. en 7,410,800 ln November 1919. De stoomtrellvisscherij had weer te lijden onder dezelfde schadelijke invloeden als in de vorige maanden van het jaar en bleef dan ook op slechts beperkte schaal uitgeoefend. In het geheel namen slechts 68 stoomtreilers aan het bedrijf deel. Daarvan havenden 28 gedeeltelijk en 7 geheel in Engeland, 4 ge deeltelijk en 1 geheel in Duitschland. De uitkomsten van de aanvoeren in Enge land waren zeer uiteenloopend; nu eens wer den er hooge, dan weer lage prijzen voor de vlsch gemaakt. De aanvoer ln Duitsche ha vens gaf weinig bevredigende resultaten; bo vendien ondervond men daar ernstige moei lijkheden met het verkrijgen van steenkolen; de pogingen om op deze wijze tot een loonen- de uitoefening van het bedrijf te geraken, schijnen tot dusver dus weinig suoces gehad te hebben. De hoeveelheid en opbrengst der visch, door onze stoomtreilers nier te lande aange voerd, kunnen voorlooplg worden opgege ven als 1,176,000 K.G. en 608,200 (1,741,000 K.G. en 741,200 in November 1919). Ge middeld per reisdag werd gevangen 1808 K.G., tegen 1599 K.G. {Ln November van het vorge jaar. Evenals in de vorige maand namen de sleepbooten en dergelijke, voor de treilvisscherij Ingericht, en de zeilkuirtrls- schers in kleiner, de motorkusiviaschers daarentegen in groote getale aan de treilvis scherij deel dan in dezelfde maand van 1919. Hoewel weer meer loggers aan dezen be drijfstak deelnamen, was deze deelneming toch nog van geen beteekenis. De motorkustvisschers en zellkustvissóhers besomden gemiddeld per reis meer dan in de maand November van het vorige jaar1. De uitkomsten waren echter als gevolg van den hoogen prijs der motorolie onbevredigend, terwijl de zeilkustvisschers door slecht weer vaak niet visschen konden. De motorkustvisschers vingen gemiddeld per reis 879 K.G. tegen 880 K.G. in 1919, de zeilkustvisschers 209 K.G. tegen 151 K.G, in 1919. De kustvlsschers vingen deze maand betrekkelijk veel dure platviseh, ln het bij zonder tong. De aanvoer van trsilvlsch door vreemde Ingezonden mededeeling. komen zonder er aan te gaan, tenzij zij re den hadden om zich niet te laten zien. Der halve liet hij zijn bijl in den steek, en liep den heuvel op om dengeen d'e er aan kwam, aan te houden, en hem verantwoording te doen geven van zijn doen en laten. Op het punt waar de twee wegen zich scheidden, stond Jack tot zijn verbazing plotseling tegenover Mary en Davy, die te paard zaten, en de twee pakpaarden mee- leidden. De bel van het voorste paard was met een wis gras omwonden om het geluld er van te dempen. Bij 'het zien van Jack hiel den zij, blijkbaar verlegen, stil. Jack's hart zonk hem geheel in de schoenen. „Gaan jullie heen?" zeide hij haperend. „Wat bleef ons ander over?" zeide Mary koud. „Zonder het mij te zeggen?" riep Jack ver wijtend uit. „Ik was er niet bang voor, heen te gaan," zeide Davy gretig, maar Miary zei dat we wey moesten." Trots, verontwaardiging en verlegenheid streden om den voorrang op Mary's gelaat. „Het leek me zoo gemakkelijker," zeide zij. „Het spijt me, dat we je nog zagen. Verder heb ik niets meer te zeggen!" „Maar, Mary... Mary!" drong Jack aan, nauwelijks wetend wat hij zeide, en enkel voelend dat hij haar noodig had. „Maar zóó gauw ga je toch niet heen! Wacht dan ten minste tot morgen. Wie weet wat er morgen weer kan gebeuren!" „Wat zou er kunnen gebeuren?" vroeg Mary. „Nog meer vernederende scènes?" Jack vatte den beugel van haar paard. „Ik zweer je," zeide hij, „dat als Sir Bryson of een van de andere mannen .4Un hen denk ik niet viel Mary hem in FILIALEN: vaartuigen was deze maand niet zoo groot meer als in de vorige maand. De vaartuigen waren weer alle van Engelsche en Duitsche nationaliteit, bijna uitsluitend harlngvis- schers, slechts 1 was echter ditmaal een stoomtreiler. Een Nederlandsch motorvaartuig vischte weer met de snurrevaaden, terwijl Deensche motorkotters, welke deze visecherij uitoefe nen, weer een niet onbelangrijke hoeveel heid versche visch te IJmuiden losten. De beupvisscherij was van geen beteeke nis; ze werd nog slechts door een enkel zell- vaartuig uitgeoefend, en hoeveelheid en op brengst der aangevoerde vlsch bedroegen niet meer dan resp. 3000 K.G. en 2000. De drijfnetvfescherij op haring werd dank zij het /t'fa'e weer onder de Engelsche kust. dit Jaar, langer uitgeoefend dan het vorige jaar, zoodat, noewel dit Jaar over het geheel minder schepen aan de harlngvlsscherij deelnamen, dan het vorig jaar; ln Novem ber J.L 674 schepen dat bedrijf uitoefenden tegen 528 in November 1919. Daaronder .be vonden zich 45 (verleden jaar 66) stoomsche pen, 32 motorvaartuigen (evenals verleden jaar) en 496 (verleden jaar 484) zeilloggers. Volgens de voorloopige gegevens was de aanvoer gedurende deze maand 21482,000 K.G. en de opbrengst 4,562,000 tegen ver leden jaar Nov. resp. 20,554,000 KG. en 6,054,400. Over het algemeen waren de vangsten ruim, n.1. gemiddeld per reisdag voor de stoomloggers 2908 K.G. (1928 K.G. hl Novem ber 1919) van de motorloggers 2556 K.G. (1860 K.G. in November 1919) van de zeil loggers 1665 KG. (971 K.G. in November 1919). Niettegenstaande de barlngprijzen laag bleven, werd dan ook gemiddeld per reisdag meeT besomd. Een aanzienlijke hoeveelheid versche of licht met zout besprenkelde haring n.1. 7.864,000 K.G., welke 686,000 opbracht, werd door Britache drifters en 1 enkele Duitsche haringlogger aangevoerd. De minister van Waterstaat heeft een com missie Ingesteld, met opdracht een onderzoek in te stellen naar de oorzaken der onregel matigheden bij de uitvoering van den dienst der Nederlaridsohe Spoorwegen en naar de middelen tot verbetering. In de oommissie zijn benoemd: tot lid en voorzitter H. F. van Stiprlaan Luiscius oud chef van den dienst der Staatsspoorwegen op Java, directeur der Kediri- en Malang- Stoomtram-Maatschappijen te Amsterdam; tot leden: W. H. M. Schadée, directeur van de Deli-Spoorwegmaatschappij, te Heemstede en A. W. E. Weljennan, oud-chef van ex ploitatie der Spoorwegen op Java, directeur der Haagsche Tramweg Maatschappij te 's-Gravenhage; tot secretaris: D. Verhoop, inspecteur in algemeenen dienst bij den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten te 's-Gravenhage. Wij lezen in de „Ned.", dat met ingang van 1 Januari de dienst van de machinisten op de Nederlandsche Spoorwegen zoodanig zal worden geregeld, dat evenals voorheen elke machinist steeds zijn eigen machine te berijden krijgt. De „Tijd" meldt: Een dag of paar dagen vóór Keretfacantie heeft te 's-Gravenhage de rede. „Héér tong kun je niet tot zwijgen brengen. Je hebt haar het recht gegeven om op die manier te spreken." Jack liet het hoofd hangen. Als een echte man onder dergelijke omstandigheden, mom pelde hij: „Wat denkje wel, dat ik moet voelen Zij hield zich in met een eigenaardigen glimlach. Jack was vast besloten de meest beleedigde te spelen, ,,'t Is niet aardig," barstte hij los, „zoo langs een omweg uit het kamp te slui pen en zelfB je bel te omwikkelen." „Dat zei ik ook," viel Davy in. Mary wierp Davy een verwijtende blik toe, die hem vergaf tegelijkertijd dat zij hem aan klaagde. Hij nam het zoowaar tegen haar op, maar natuurlijk was hij nog slechts een kind. Zij zweeg. Met moeite beheerschte zij haar aandoening en keek uit over de rivier en de kleine vallei. Alle drie keken zij naar het lieflijke panorama daar beneden hen, dat verzacht werd door het langzaam naderende schemerduister, terwijl ieder van hen zich neerslachtig afvroeg wat er toch met de vreugde des levens gebeurd was. Eindelijk zeide Mary kalm: „Hei was niet gemakkelijk te beslissen wat we doen moesten. Ik moet ook aan mezelf denken. En ik moet ook om vader denken, wat die graag zou willen. Er blijft ons niets anders over. Het spijt me. Jij en ik kunnen geen vrienden zijn. We doen het best dat van nu af aan te onthouden." „En waarom zouden we geen vrienden kunnen zijn?" vroeg Jack. „Omdat je een meisje gekozen hebt, dat je niet toestaat om een andere vrouw tot je vriendin te hebben," zeide zij. op de Openbare en Bijzondere Scholen de uit- keering plaats gehad van de met 1 Januari e.k. ingaande weddeverhooging met terug werkende kracht tot 1 Januari 1920. Die uit- keering Ineens tot het volle bedrag van ,1<?A gtheele jaarverhooging was voor velen een tv are uitkomst, ja voor velen ook een ware verrassing. Voor sommigen beliep de ver- hooglug tot bij de 1000; er waren scholen waar een 10.000 werd verdeeld en aan som- rcig" Ouderwijzers en onderwijzeressen wor den bedragen van 1600 en 1700 betaa'1 Onder die omstandigheden is het duidelijk, zegt de „Nieuwe Courant" dat de Minister in de Kamervergadering van j.1. Maandag kou vririeien, dat het blijken zon, dat de sala- risregclmg voor de onderwijzers een zegen ls geweest en dat de hem toegediende utriiom van brieven van ouderwijzers, die hem daarmee hun ingenomenheid betuigen iiot dubbele bedraagt vaa die, welke daai> 0V".T nti rreujn zijn. Gelijke „uitkomsten" of „verrassingen" ;.(jr. fc- komen o.' zullen nog komeu over het g hcole xnnd. Hot is alleen maar verassend dat mee door de verraaiingen zoo vet rast was. Op de vragen van den heer Troelstra be treffende het terugbrengen van de Zeevaart school op Schiermonnikoog tot een tweede klasse-schooi, antwoordde de Minister van Onderwijs: Het is juist, dat het leerplan der Zeevaart school op Schiermonnikoog op aandrang van den minister is teruggebracht tot de oplei ding voor Se-stuurman in een 2-jarigen cursus. Het streven naar een andere groepeering en gedeeltelijke inkrimping van de verschil lende opleidingen aan zeevaartscholen, waar toe ook bedoelde maatregel behoort, vindt zijn grond in de volgende overwegingen: a. Een volledige zeevaartschool op Schier monnikoog zou pl.m. 40.000 per jaar kosten. Het instandhouden van zoo kostbaar insti tuut aoht de minister niet noodig op de gron den, hieronder aangevoerd. b. Er is een ernstig tekort aan leeraren in zeevaartkunde en zeemanschap. In sommige goed bezette klassen aan groote zeevaart scholen kan door gebrek aan leeraren niet voldoende onderwijs in technische vakken worden gegeven, terwijl anderzijds aan som mige kleine zeevaartscholen technische leera ren onderwijs geven aan groepen van 1 tot 5 a.s. Ie- en 2e-stuurlieden, die gemakkelijk aan één sohool zouden kunnen worden sa mengebracht. Centralisatie van de opleiding voor 2e- en le-stuurman aan eenige groote scholen, met name aan die te Amsterdam en te Rotterdam, is gewenscht, omdat deze scheepvaartcentra met hun werven, dokken, enz. daarvoor het gunstigst zijn gelegen en er het best voor zijn berekend en toegerust. Aan die schol ei zijn de opleidingen voor 2e- en le-stuurman gescheiden, hetgeen in hooge mate gewenscht is, doch aan de kleinere scholen moet wor den nagelaten wegens de kosten. Toegegeven wordt, dat de Zeevaartschool te Schiermonnikoog een goeden naam heeft. Dat echter centralisatie, als hierboven be doeld, jongelieden, die door aanleg en om geving voor het beroep van koopvaardïjoffi- cier het meest geschikt zijn, van het kiezen van die loopbaan zou afhouden, moet beslist worden ontkend. De bewoners der noordelij. ke kusten en eilanden, die zich tot het zee- mansberoep voelen aangetrokken, vinden aan de Zeevaartscholen te Helder, Harllngen, enkel het hoofd weder laten hangen. „Ik wil geen goede vrienden met je zijn ln 't geheim," ging Mary voort. „En lk kan me ook niet weer bloot stellen aan haar scherpe tong. Dus moeten we elkaar niet weerzien." .Maar ik heb je noodig!" barstte Jack los. Zijn trots had hem bijna geheel verlaten. Het was de eerste kreet om hulp die over zijn lippen was gekomen. „'tspijt me," zeide zij haperend, doch onverbiddelijk. „Let goed op Jean Paul" ging zij verder. „Hij kan den man niet aldoor onder hypnose houden. Zie Garrod van hem vandaan te krijgen als je kunt." Jack luisterde nauwelijks naar haar. „Ik ben onderarrest," zeide hjj. „Nu blijf ik hier zonder een enkelen vriend in het kamp achter." „Je hebt héér toch," zeide Mary zacht, met een onbeschrijflijke blik van Medelijden, verwijt, minachtingof alle drie. ,Mary," riep hij uit. Zij rukte den teugel uit zijn hand, en gaf haar paard een schopje in de zijde. „Dit geeft allenfaal niets," mompelde zij, „en het doet pijn. Kom Davy." Zij galloppeerde weg tusschen de boomen. Davy bleef nog dralen. Terwijl hij zich in den zadel vooroverboog, sloeg hij zijn arm om Jack's schouders. De knaap was het hui len nabij. „Jack, wait is er toch?" vroeg hij smeekend. ,Jk wil graag blijven. Ik begrijp niet wat er is. Waarom kunnen we niet lan ger vrienden zijn als tot nu toe? Mary wil me niks vertellen. We vinden Je allebei erg aardig Jack. Het andere meisjedie heeft toch niks met je te maken, wel? Mary is veel meer waard dan zij. D'r is er geen een zooais Mary. Waarom kunnen jij en Mary

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 5