IE COURANT Derde Blad. HEERENSTOFF Fa. I. GRUNWALD, VAN VRIJDAG 31 DECEMBER 1920. als voor den oorlog deze VOOR SLECHTS F 1.- PER keizerstraat 110 f boven winkel). Hoe Clemencean bewaakt werd. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, BUITENLAND. De beperking van de krijgstoerustingen. Londen, 30 Dec. Het denkbeeld van Da niels, den Aimerikaanschen minister van ma rine, om een internationale oonferentie te houden om een poging te doen teneinde de uitgaven voor wapening te verminderen, wondt, volgens de „Daily News", in de hoog ste politieke kringen van Engeland warm toegejuicht en heeft zooveel sympathie en aandacht gaande gemaakt in regeerings- kringen, dat men mag hopen dat het prak tische gevolgen zal hebben. Engeland zal het probleem graag aan den Volkenbond voorleggen, maar Amerika maakt daar geen deel van uit. De eenige hoop is dus een bij zondere oonferentie. Alle bladen spreken hun warme instem ming uit met het plan van een conferentie. De conservatieve „Morning Post" ver klaart, dat het denkbeeld het gezonde ver stand bevredigt en praktisch is. Het beant woordt ook aan het doel van den Volken bond, die alleen verder wil gaan. Nu de Duitsche vloot van de zee is, zegt het blad, lijkt het vrij onzinnig, dat de Ame- rikaansche vloot, die romp aan romp met Engelsche schepen heeft gevochten, plotse ling de maatstaf zou worden voor den Brit- schen marine-standaard. Hoeveel voordeeli- ger zou het voor alle partijen zijn om als vrienden zich te verstaan dan als mededin gers te wedijveren. Northcliffe zegt, dat hij alles voelt voor een afspraak tusschen de naties om een tijd lang het bouwen van oorlogsschepen te sta ken marine-vacantie, naval holiday). Elk millioen dat uitgespaard kan worden, Is noo dig voor het werk van den eigenlijken voor uitgang, voor natuurwetenschappelijke on derzoekingen, de genezing van kanker, te ring, lues, en de andere eigenlijke en doode- lijke vijanden van de Vereenigde Staten, En geland en Japan. Burggraaf Rothermere (Harmsworth), de andere groote courantier, zegt: „Ik voer in mijn bladen een veldtocht voor de verminde ring van het Engelsche leger tot 100.000 man en van de vloot tot de sterkte van 1885, vóór de Duitsche bedreiging. Ik ben overtuigd dat de agitatie hier tot een vermindering van wapening zal leiden, vooral van de maritie me, en onverschillig wat de Amerikaansche regeering doet, er is geen kans op dat de Engelsche regeering er zich door zal laten aansporen tot een concurreerend wlootpro- gram. Een economische katastrofe is zeker, tenzij er over de heele wereld beperking komt" Het Fransche sociallstencongres. Tours, 20 Deo. De uitslag van de stemmin gen op net socialistenoongfes is aldus: De motie Cachin Frossard, strekkende tot aansluiting bij Moskou, met enkele onbedui dende reserves, verkreeg 8208 stemmen. De motie Longuet, strekkende tot aanslui ting onder voorbehoud, 1022 stemmen. De motie Blum, strekkende tot onthou ding: 897 stemmen. De motie Heine 44 stemmen. De socialistische partij sluit zich dus aan bij de derde Internationale. Roemenië, de bolsjewlkl en Hongarije. Londen, 29 Dec. Reuter verneemt dat een telegram van Take Jonescu verklaart,- dat Roemenië zich voor een hoogst ernstigen toestand ziet geplaatst. Meer dan twaalf bolsjewistische divisies zijn aan de Russisch Roemeensche grens samengetrokken, terwijl de Hongaarsche troepen de onzijdige strook bezet hebben. Deze zaak zal aan dien gezan- •tenraad worden voorgelegd. DyiTSCHLAND. Dultschland's ontwapening. Londen, 30 Dec. De „Times" meldt dat het •kabinet heden bijeen zal komen om overleg te plegen over den ernstigen toestand, die ontstaan is als gevolg van de weigering der DuitBche regeering om de plaatselijke bur gerwachten in Beieren en Oost-Pruisen te ontbinden en te ontwapenen. Ten aanzien van de vermindering der sterkte van het ge wone Duitsche leger en de Reichawehr wordt Ssmeld dat, volgens de inzichten van het ritache ministerie van oorlog, Duitschland zijn verplichtingen op bevredigende wijze nakomt. Zilveren munten. Dezilveren munten worden in Duitschland 1 Jan. a.s. buiten omloop gesteld en kunnen na dien tijd niet meer ingewisseld worden. Ze zijn echter aan zilver meer waard dan men er aan papier voor ontvangt! ENGELAND. Bolsjewistische propaganda. Een Noorsche zeeman die te Newcastle in hechtenis was genomen, omdat hij Russische propaganda-geschriften uit Noorwegen aan wal had gebracht, is tot drie maanden dwangarbeid veroordeeld. De twee Engel- schen die ze in ontvangst hadden genomen, kregen elk zes maanden. Het bestuur van den Noorschen zeemans bond had ontkend dat zij iets met de organi satie van zulk een propaganda te maken had. ZWITSERLAND. Kinderbescherming door middel van postzegels. In 1912 stichtte de Zwitschersche Maat schappij tot Nut van 't Algemeen een fonds ten bate dea* Zwitschersche jeugd, onder den naam Pro Juventute (Voor de jeugd). Alle standen, richtingen en godsdiensten zijn hierin vertegenwoordigd; het doel is bescher ming van het kind in den ruimsten zin des woords, dus ook moedersohapszorg en hulp voor ongehuwde moeders. En het merkwaar dige is, dat deze stichting haar inkomsten oor een belangrijk deel krijgt uit den ver hoop van postzegels, z'g. weldadigheid*..». hïsla?> bate van het wel- dadigheidsdoel verkocht Wi)rden Tr^wLfoegelS WePd„ '»et karakter van Kerstmiszegels gegeven, do(>r M van Decem ber tot einde Februari vr-ïkrij.gbaar te £P publiek te doen, bq het koopep.van Kerst g,^^ en het zenden van Kerat- en Nieo ^jaarsgroeten ook aan de kinderen te denke(l corres pondentie met deze zegels te frankeeren. In 1912 begon men met sluitzegc]g zonder frtm- keerwaarde verkrijgbaar te ertellen, zonder bevredigend resultaat echt*»r; het volgend jaar wist men daarom de l*»sterijen te bewe gen, een postzegel uit te geven, welks fran- keerwaarde van 5 centime.,, met 5 centimes bijslag voor Pro Juventute verhoogd werd en dait dus 10 centimes kostte. Dit eerste ze geltje was niet buitengewoon fraai; in 1914 en volgende jaren werd in eer zorg aan de teekening besteed en werden kinderen in Zwitschersche kleederdracht er op afgebeeld, terwijl men de laatste jaren series van drie zegels uitgeeft, die in zeer aangename kleu rencombinatie (soms tot vier Kleuren toe) de verschillende wapens der Zwitsersche kan tons afbeelden. Aangezien er totaal 22 can tona bestaan, kan deze serie in den loop der jaren buitengewoon interressant en omvang rijk worden. Vtn den bijslag van 5 centimes krijgt de post V» centime voor het. extra werk en gaat dus 41/» centime naar het Pro Juventute fonds. In 1913 kreeg dit van de 3,814,060 ver kochte zegels een som van fr. 149,182,70; vol gende jaren steeg de verkoop steeds, in 1918 ontving het fonds bijna 326,000 francs en in 1919 450,000 francs. De bevolking van 3*/« millioen zielen doet, zooals uit deze cijfers blijkt, algemeen mee aan het storten van een klein offer ten bate van de jeugdbescherming; de fraaie uitvoe ring der zegels werkt er bovendien toe mee. dat tienduizenden ervan worden opgekocb', voor verzameldoeleinden en naar het buiten land verhuizen. Ook dit jaar verscheen weer de bekende serie, wederom in kleurige tee kening enkele wapens van cantona afbeel dend; de 7V» c. geeft in grijzen rand het roode wapen van Schwyz met wit kruis weer, de 10 c. waarde beeldt in rooden rand het blauw en witte wapenschild van Ztlrioh af en de 15 c. vertoont in violetten rand het wapen van Ticino (rood en blauw). Van elke waarde zijn ruim 2 millioen stuks gedrukt, zoodat de liefdadige Zwitsers in samenwer king met de postzegelverzamelaars waar schijnlijk dit jaar wederom 6 millioen halve stuivers aan de jeugdverzorging (vooral tu berculosebestrijding) zullen offeren. (N. R. 01) ZUID-AMERIKA. De geweldige aardbeving ln Argentinië. Meer dan 6000 slachtoffers. Uit Buenos-Ayres wordt gemeld, dat de gevolgen der aardbeving, welke van den 16en tot den 19en December de Argentijn- sche provincie Mendoza heeft geteisterd, allo beschrijving te boven gaan. Er zijn duizen den slachtoffers en tienduizenden gewonden. De bevolking heeft de steden verlaten en doolt thans door een panisohen schrik bevan gen in de omstreken rond. In de dalen van Vero en Inferno zijn kolos sale steenblokken van het gebergte losge scheurd, welke diepe gaten hebben gevormd, uit welke thans kokend water en vergiftige gassen opstijgen. Talrijke dorpen en gehuoh- ten zijn weggevaagd en van vele weet men niet, wat van hen is geworden. Men maakt thans gebruik van vliegmachines, oan nadere inlichtingen in te winnen en om levensmid' delen en verbandmateriaal te verspreiden. De uitgestrekte Chileensche provincie Aooncagua heeft eveneens veel te verduren gehad. Ook daar werden vele dorpen geheel vernietigd. De vulkanen Chapua, Coquimbo, Coebbero, Villa-Rica, Ihaima en Lanin zijn weer aktief geworden, terwijl de rivieren Franeura en Turbene buiten hare oevers zijn getreden en het land overstroomden waardoor eveneens onbeschrijflijke schade is aangericht. Volgens de laatste beriohten uit Buenos- Ayres zijn in de provincie Mendoza 6000 mensohen gedood. De materieele schade wordt geschat op 50 millioen peseta's. JAPAN. De vloot Londen, 30 Dec. De Japansohe gezant, Hajasji, heeft in een interview verklaard, dat Japan voor strategische doeleinden 8 zware slagschepen noodig heeft en 8 zware slag kruisers. De afwerking van dit program vereischt versoheiden jaren. Wanneer het uitgevoerd zal zijn, zal de Japansche vloot nog iminder dan de helft van de Amerikaan sche bedragen. Japin zal elk voorstel ter vermindering van de bewapeningen toejui chen en gaarne hierin met de andere naties meegaan. Japan en de Sumatraansehs olievelden. In een van de laatste nummers van de ,,Kobe Chronicle" troffen wij, schrijft de „Sum. Post", het volgende entrefilet aam, dat hieronder onverkort moge volgen: Sumatra en zijn olievelden 'kan in deze da gen niet aan de aandacht ontsnappen. Een Neder land soh concessionaris kwam in dit voorjaar over naar Japan, in de hoop, zijn eigen petroleum velden op Sumatra van de haind te kunnen doen. De Nipon Sekiyu Ka- isha (Japansche Petroleum Maatschappij), die zich voor de zaak interesseerde, zond eenigen tijd geleden enkele ingenieurs naar dat eiland, met de opdracht om daar de noo- dige onderzoekingen in te stellen. Volgens het door hen uitgebrachte rapport beslaan daar de olievelden een zeeT groote area, waarop met groote waarschijnlijkheid rendee rende bronnen aangeboord kunnen worden, wanneer met de exploitatie werkelijk een aanvang wordt gemaakt. 'Het voornaamste bezwaar hierbij is, dat een bedrag van ten minste 10.000.000 yen nood zakelijk is om de bronnen in exploitatie te brengen, hetgeen verre gaat boven de 'krach ten van de japansche Petroleummaatschappij. Daarom heeft deze maa.schappij, in saimen- werkinc met de Hoden Petroleum Maatschap- pil een verzoek gericht tot <1, Japansche re geering om haar steun te verbenen met een voorschot t«t?^n ren.^. t motief, daar bij opgegeven. is< dat het verk'ijgen van voor deel belovende potroJeumbronnen nieit alleen Een geheimzinnige bewaker van den bovensten atmosferischen dampkring. Soesterberg, 31 Dec. Toen onze bekende vlieger Farceur heden met zyn monoplan nederdaalde, bleek hq een hoogterecord gemaakt te hebben van 9000 meter. De vliegenier was volkomen bewusteloos, toen hq behoedzaam uit het toestel gelicht werd. Toen hq zqn oogen weder opende, greep hem ge weldige ontroering aan Het was vree- selqk daarboven vreeselqkmen mag mq gelooven of niet, doch toen mijn machine op 9000 meter kwam, ik daar zoo alleen in de ruimte steeg, hoorde ik plots een geweldig geraas. Vlak voor mq stond een mensch een menschzeg ik, in zijn hand, die grooter was dan de Dom te Utrecht, zwaaide hij een gouden scepter. Dit, dit, krqschte hij mij in de ooren, dit vervloekte gond, dit is de oor zaak van uwe ellende benedengq, die elkaar vermoordt om goud en om een hoopje zand grond, gq zoekt n slechts te bevoordeelen en gq wordt steeds armer. Bevoordeelt n, schreeuw ik den bewoner der bovenste atmos ferische lagen toe, maar doe het oordeelkundig. Gij behoeft elkaar niet dood te slaan om gond te winnen, gij kunt vreedzaam goud winnen, door n geen dure heerenkleeding meer te laten aansmeren, doch wanneer gij 1921 ingaat om hq de firma I. GRUNWALD, Keizerstraat 118, nw hee- rencostnnm te laten aanmeten, verdient gij eerlijk veel geld, want gq bespaart n vele guldens. Ik draag n op, o vliegenier van Soesterberg, aan uwe collega's van de vlieg velden de Mok en de Kooy mede te deelen, dat zij moeten verzoeken aan den Minister van Marine ad interim, om die vliegvelden te be houden, want wel is waar, is er weinig attractie voor n op den boomloozen kop van Noord- Holland, doch het spotgoedkoop heerenklee- ding-adres van de firma I GRUNWALD, Keizer straat 118 (bovenwinkel), maakt alles weer goed Tk, de bewoner v d. bovensten atmosferischen dampkring, zeg het u„Iedereen dit jaar naar de firma I. GRUNWALD, de Dames naar den Kanaalweg 71—74 (Modewinkels) en naar de Keizerstraat 118 (benedenwinkel), maar geen man verznime echter den spotgoedkoopen voorraad Heerenetoffen, welke uitsluitend op den boven winkel Keizerstraat 116 ligt, te bezichtigen Deze week extra koopjes; alle Heerenkleeding wordt onberispelijk naar maat door ons ge maakt." (Adv.) een voordeel vcor Japan is, imaar dat zulk een koopje, als mu aangeboden wordt, in de toekomst nauwelijks tot eiken prijs te ver krijgen zal zijn. De onderhandelingen voor het verkrijgen van de fondsen bleven echter zonder succes, daar de Japansche regeering, die wel tot dit voorsitel overhelt, op het oogenbliik geen gel dén te missen heeft. Betonbouw voor woningen. In één der laatste raadsvergaderingen is door den 'heer Schoeffelenberger er op gewe zen, dat door hem in studie was genomen een goedkoop systeem voor woningbouw. Dit was in de vergadering van 29 Nov. j.1. De heer Schoeffelenberger zeide daarin o. m. zich voor te stellen een samenstelling van oement, zand en bi'ber, dus z.g. betonbouw. Van bevriende zijde wordt ons thans toege zonden het „Centraal Orgaan voor Handel en Industrie" van 15 December 1920, waarin een artikel voorkomt over dit systeem, hetwelk wij hier verkort weergeven; Betonbouw voor woningen. De firma Klootwijk te Rotterdam heeft octrooi gekregen op een nieuwe constructie betonplaten voor woningbouw, z.g. nokplaten. Deze platen zijn volgens (Je uitvinding zeer gemakkelijk, desnoods op de bouwplaats zeive, in mallen te vervaardigen. Ongeschoolde ar beiders kunnen dit werk uitvoeren. Met deze niéuwe constructie gaat de firma rondom Rotterdam overal landhuisjes en villa's bou wen, waarvoor zij toestemming heeft gekre gen. De kosten per MJ. konten op 7.50, ter wijl met opbouwen (arbeidsloon en specie per ML) de zuivere kostprijs komt op 9.80 per M'. Tot zoover het voornaamste uit bedoeld artikel. Nu verschilt het systeem in zooverre van het door den heer Sch. besprokene, dat deze laatste op het werk betonblokken wilde ver vaardigen, in verschillende maten, naar gelang van de dikte der muren, dóch het systeem is overigens vrijwel hetzelfde. De heer Schoeffelenberger, die ons het bovenstaande mededeelt, wijst er nog op, dat ook hij in de bewuste raadsvergadering wees op het feit, dat ongeschoolde arbeiders dit gietwerk kunnen verrichten, en voegt aan zijne imededeelingen deze toe, dat er ernstige plannen bij hem bestaan den bouw zelf ter hand te nemen. GEMENGD NIEUWS. „Wegbrengen" van schepen. De Haagsche Rechtbank veroordeelde de beide schippers en den reeder, allen te Sohe- veningen, terzake van het zoogenaamd „weg brengen" van den logger Doggersbank Sche- veningen 189, respectievelijk tót 2 Jaar en 6 maanden, 2 jaar en 3 jaar gevangenisstra. Zedenmisdrijf en moord. Sedert Zaterdagavond werd te Almelo ver mist een vijfjarig meisje. De gearresteerde H. H. heeft aan den rechter-oommissaris be kend, dat hij dit kind in het water De Gra ven had gegooid, zonder er zich verder om te bekommeren, in verband vermoedelijk met een gepleegd zedenmisdrijf. De Graven wordt thans afgedregd. Een galante Inbreker. Bjj een jonge weduwe te Briatol werd on langs ingebroken. De inbreker werd door de bewoonster verrast toen hij met een kaarsje in een kast onder de trap aan het zoeken was. Wat doe je daar? vroeg de weduwe, waar op de man verzekerde, dat hij haar geen kwaad zou doen,' dat hij niets had weggeno men en dat zij hem mocht fouilleeren. Daar op zeide de weduwe weer, dat hij moest ma ken, dat hj} zoo gauw mogelijk wegkwam en zij voegde er bij, dat zij weduwe was en dat het jammer was, dat zij niet met rust kon worden, gelaten nadat zij een goeden man voor den oorlog had gegeven. Waarop de inbreker zijn arm op haar schouder legde, haar kuste en met een handdruk afscheid nam. De weduwe haalde een politieagent en toen bleek het, dat de galante inbreker in derdaad niets had weggenomen, doch zich slechts tegoed had gedaan aan een stukje pastei, een appel en een tomaat Nood en Weelde. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat de Sak sische regeering het eerste Meissner poroe- leinen geld heeft uitgegeven. De eerste leve ring Is door kooplieden met hóoge premie opgekocht. Groote bedragen zijn naar Ame rikaansche verzamelaars gegaan I Een spookhuis. Robert Wright, een boer in ruste, vroeg aan den rechter te Stanted (Essex) dezer da gen hem vergunning te geven om bezit te nemen van een huis van hem te Henham, aangezien het in zijn tegenwoordig huis spookte. Hij beschreef hoe hij en zijn vrouw nachts wakker geworden waren door de verschijning van een vreemden man, die niets dan hemd,- broek en bretels aan had. Het spook riep herhaaldelijk Moeder!" en verdween toen. Later had hij het spook nog eens gezien, gehurkt in een hoek op het portaal bij de trap. Hij en zijn vrouw waren zoo geschrokken, dat hun gezondheid eron der leed. De rechter verleende de gevraagde ver gunning. Een menagerie op zee. Dezer dagen is te Londen een voor „Zoö" bestemde zending wilde dieren aangekomen, die een zeereis gemaakt hadden van Oal- cutta naar de Engelsche hoofdstad. Deze reis was rijk aan kleinere en groo t-ere avonturen. De hitte was de eerste dagen zoo groot, dat twee tijgers uitgeput raakten en voortdurend met emmers water begoten moesten worden. Een aap, een sater- hoen en twee vliegenvangers stietven van de hitte. Den derden dag van de reis liet de kapitein een schuur van zeildoek bouwen op de brug, daar werden de vogels, die leden onder het uitblijven van het minste wind zuchtje, ondergebracht. Den nacht daarop gelukte het den olfant den zak suiker te bereiken die voor hem bestemd was voor de heele reis, en at alles op. Op den vierden dag moesten de staarten van zes Himalayaansche blauwe eksters wor den afgesneden omdat ze ze om de dwars- stokken wonden. En zoo was het lederen dag wat. In Madras, waar de meeste dieren ver plaatst moesten worden in verband met het laden van goederen, werd de olifant onrustig door het lawaai der kranen, en weigerde voedsel. Groen Voedsel voor de dieren kon men niet verkrijgen, de ijzeren platen van het schip werden heet en de meeste dieren moesten voortdurend met heet water begoten worden. Drie beren leden door de hitte, en de oogen van den olifant begonnen te tranen, „omdat hij Indië verliet", zooals de oppas ser zei. Den tweeden dag voorbij Colombo werd de zee ruw. De beide tijgers weigerden voed sel, de olifant at heel weinig en leed onder een zeere slurf, 's Nachts brak een civetkat los, en kon aanvankelijk niet gevonden wor den. Het dier verborg zlóh overdag en ging 's nachts op roof uit, waarbij het eehige zeldzame vogels doodde. Ten slotte werd het gegrepen en weer opgeborgen. Een Gibbon aap wist ook te ontsnappen en brandde ln de machinekamer zijn poot, en een kleine slang, die ontsnapte, moest worden afge maakt. Bij Marseiille werd hèt weer guur, de olifant vatte kou en moest met wollen dekens en een groote dosis kinine weer op zijn ver haal gebracht worden. Tusschen Maraeille en Londen stak Jumbo zijn slurf In een grooten pot witte verf. Hij stond zijn oppas ser toe met een doek olie de verf gedeelte lijk te verwijderen, maar lhf niet aan het uit einde van de slurf komen. Men oliede toen zijn voorpooten, waar het dier zijn slurf langs wreef, en 200 de witte verf kwijtraakte. De bemanning was ten slotte blij, toen de Engelsche kust in het zicht kwam, het overbrengen van de menagerie wilde dieren was een karwei gebleken waaraan heel wat vast zat! ingezonden mededeeli-^—- OOST-IND1E. De redacteur-correspondent van het „Soer. Hbl." te Bandoeng schrijft: Nu „Kjiahi Climsoo", zooals de groote Fransche staatsman in den Javaanschen volksmand op het oogenblik schijnt te heeten, Indië weer heeft verlaten, mag ik wel een enkel woord schrijven over verschillende kleine gebeurtenissen, welke hebben plaats gevonden tijdens zijn verblijf in de Preanger. Weinigen zullen het geweten hébben, dat de heer Clemenceau gedurende zijn geheele toumée op last van onze regeering op zeer zorgvuldige wijze werd bewaakt: Kort vóór ide aankomst van het Fransche gezelschap kreeg de procureur-generaal opdracht van de regeering om in de bewaking te voorzien en deze-autoriteit achtte daarvoor voldoende het mede geven op reis aan het gezelschap van een politie-opziener, die bijzonder geschikt voor deze taak werd geacht. Het zal niemand bevreemden, dat de regeering tot een derge- lijken maatregel overging; immers, zoo juist na den oorlog zou het niet absoluut onmoge lijk zijn, dat de een of andere wraakzuchtige zijn slag zou willen slaan, en Frankrijk be- rooven van één zijner grootste staatsburgers, en het mag een wijze voorzienigheid worden geacht,-dat althans al het mogelijke werd ge daan, om voor de veiligheid van den ouden tman te zorgen. En zoo kwam dan in de Preanger tegelij kertijd met het reisgezelschap een man aan, die overal en nergens Was. Handig in elk op zicht, steeds aanwezig wanneer de heer Cle menceau den trein verliet of er in stapte, en steeds op zijn qui vive in de hotels of parti culiere woningen, waar hij logeerde. Vooral op Ngamplang had de detective een zware taak. De gast van de regeering liep in en uit, was allesbehalve hokvast en in het hotel vond om zoo te zeggen iedereen gelegen heid hem te naderen. Tactvol ver™eed litie-opziener elk opzienbaren- P steeds wijdde hij zijn aandacht aan den en komenden man. Daartoe za J. neer de heer Clemenceau in zijn-kamers was, in de reoretiezaal of leeszaal ieder op men, die het hotel naderde, hetzij te voet, het zij per auto. Nauwelijks waren de nieuw aan- gekomenen binnen of de detectne ma een praatje met den chauffeur en vroeg kreeg zoo de gewenschte inlichtingen, n e eetzaal zat de detective aan een tafeltje, me ver van het 'hoogê gezelschap af, rustig een zijn bordje soep te verorberen. Niemand vermoedde, dat een zwaar ge wapend Nederlandsch politie-ambtenaar voor de veiligheid van den heer Clemenceau waak te. Het was vaak een bittere pil TOOr den waker, wanneer hij het moest uitzingen totdat de heer Clemenceau het lange menu onder ge- zelligen tafelkout had afgewerkt. Hij was dan meestal al lang klaar, en za/t voor zijn fleschje wijn, dat het moest uithouden -tot het bittere einde. Schrijver dezer regelen, met een paar kennissen in zijn buurt gezeten, die natuur lijk direct in het geheim waren ingewijd, had den vaak kassian met den armen detective, wien vaak haast de oogen dicht vielen wan- neeT het 's avonds bij half twaalf werd, vóór men van tafel opstond. Eens had hij een potsierlijk gevecht te voe ren tegen een Amerikaan, die tij'dens den eer sten lunch, welken Clemenceau te Ngamplang gebruikte, trachtte van den grijzen staatsman een kjek te nemen. Hij deed dit zeer handig, had zijn toestel voor zich op de tafel achter een bouquet opgesteld, en wachtte slechts het oogenblik af, dat de hooge gast zich een oogenblikje zijdelings afwendde, om een goe de k'iek te kummen nemen. De detective, die precies in de lijn zat, trachtte op alle mogelijke wijzen het nemen van deze foto te verhinderen. Nauwelijks had de Yankee het balletje van den imomentsluiter in de hand, of hij draalde zijn hoofd zoo, dat het niet mogelijk was. Geen van tweeën sprak natuurlijk een woord, maar de detective moest ongelukkig op zeker moment zich dVer zijn bord buigen, en „klik!" zei het toestel, heel zacht. De kiek was genomen. Ik heb later het foto'tje gezien en het was uitstekend. Men zag den ronden bol van de detective even onder 'het hoofd van Clemenceau, die met een glas wijn in de hand zijn gasten toedronk. „Ik wilde het winnen", zeide de Amerikaan later tegen mij, „en het is mij gelukt!" Als typeerend voor Indië 'kan ik nog ver tellen, dat de heer Clemenceau bij het aan schaffen van zijn kleedij voor de tropen er al even hard ingevlogen is als de meeste Euro peanen, die voor het eerst naar Indië komen. Als nieuwsgierig journalist nam ik, even vóór de aankomst van 'den heer Clemenceau, eens een kijkje in zijn appartimenten, en vond den valet-de-chambre, die met een vroegeren trein gekomen was, in hemdsmouwen druk bezig met het uitpakken van de kleeren van zijn meester, om deze in de aanwezige kasten te arrangeeren. Deze vroolijke jonge Franschman, die hee- lemaai niet eenkennig was,vertelde onder meer hoe men zijn baas te pakken had gehad, door hem allerlei dingen te laten medenemen, waaraan hij niet de minste behoefte had. Daar waren onder meer vijf hoeden van het zonder lingste model, alle zoogenaamd geschikt voor de tropen en waarvan een het gewicht had van een ijzeren helm, zooals de ridder in den oertijd moeten hebben gebruikt. Er waren onderkleeren van batik, met vogeltjes en an dere tirelantijntjes er op. Men had den heer Clemenceau verteld, dat hij die -noodig had, wilde hij met de Inlanders op goeden voet komen, enz. enz. Waarmede ik maar zeggen wil, dat ook de hoogste man niet alleen geen geheimen heeft voor zijn valet-de-chambre, maar per slot van rekening evenmin voor den journalist, die de menschen aan het praten weet te krijgen. van 80 Decamlbar 1920. ONDERTROUWD: B. F. van Deutekom en J. J. 8turk; C. L. Hofland en J. van der Werf: J. Bak- keren TGauwJ. Wulffelé en A. van feoóhove; E-^U,^^chot en H- Kwaak. GETROUWD: W. F. Fritz en I. van Daan;: G. van Cowant en J. van Brederode; J. J. Bijeter en Rirvlrr8^1 van Wolferen en C. C. Meskes. BEVALLEN: J. C. E. van NielCaminha, d.: P. Koetsier—Morijn, z. OVERLEDEN: A. FlensBos, 40 jaar. MARINEBERICHTEN. Officier van gezondheid le kl. Dr. G. W Bakker zal eerlang den dienst verlaten (echter niet „met pensioen", zooals wij gisteren abusievelijk ver meldden). Met 22 Dec. J.1. is bij den Marlne-Stoonrvaartd. bevorderd tot officier-machinist 2e kl. de id. 3e kL J B. Berck. LEGERBEJUCHTSar. Gratificatiën voor trouwen dienst. Bij Kon. besl. is 'bepaaldTelkens nadat een rijkswerkman 25, 36 of 45 faar als zoodanig trouw in rijks dienst is werkzaam geweest, wordt 'hem eene «ratificatie toegekend onderscheidenlijk ten bedrage van 25.—, ƒ50.— of ƒ100.—. Op de werklieden, die bij het in werking treden van dit besluit in dienst zijn, en voor wie eene gunstiger regeling voor belooning van langdurigen en trou wen dienst geldt, 'bliift deze regeling van toepas sing. Aan dengene, die zich door eenige daad bij zonder verdienstelijk heeft gemaakt tegenover de inrichting of den tak van dienst waarbij hli werk zaam is. wordt deswege eene gratificatie toege kend; 'hiervoor is de machtiging van den Minister van Oorlog noodig. LEGERBERICHTEN. V erlofregeling. BH Kon. Besl. is bepaald: De werklieden bij de Landmacht, die tenminste zes maanden achtereen in Rijks dienst werkzaam zijn geweest, hebben

Heldersche Courant | 1920 | | pagina 7