r f tf i'i i Het porceleinen geld. Officieel deelt de Saksische regeering thans mee, dat zij van 3 Januari af porce- lein geld zal uitgeven van 20 en 50 Pfennig en één mark, tot een totaal bedrag van vijf milüoeu. iNemand is verplicht dit geld aan te nemen behalve de Staatsbank. Voor gebro ken geldstukken worden nieuwe gegeven, in dien meer dan de helft van het stuk getoond kan worden. Voor verzamelaars worden stuk ken gemaakt van 5,10 en 20 mark. ENGELAND. De wederopbouw der Internationale. Londen, 4 Jan. Het sub-oomité voor de roconstructie vna de Internationale, hetwelk door de Britsche Labour Party is benoemd, overeenkomstig het verzoek van het in Juli 1620 gehouden congres te Genève, heeft een brief gericht tot de socialistische en commu nistisch..1 partijen der wereld, waarin de Tweede Internationale het verlies van vele goede kansen, welke zich thans aanbieden, in zich sluiten zal. De brief doet een beroep op alle partijen om de tweedracht te staken, «;u vraagt aan de verschillende secties haar inzichten kenbaar te maken. De brief besluit: Wij zullen eenige voor bereidende raadplegingen houden, en dan overwegen hoe wij het best de aan ons door de conferentie van Genève., opgelegde ver antwoordelijkheid bunnen voldoen. IERLAND. Te Kilbrittain, in het graafschap Cork, is een aanslag op de politie-kazerne bijtijds verijdeld? De politie opende, toen zijn man nen op verdachte wijze om de kazerne zag heensluipen, het vuur met geweren en bom men en verdreef de aanvallers, voor zij hun toebereidselen voor de bestorming hadden voltooid. Een onderzoek wees uit, dat kisten met ontplofbare stoffen onder de twee ramen in den voorgevel waren geplaatst en er 60 meters lange lonten aan bevestigd waren, Men vond ook bloedsporen, waaruit op te maken viel, dat de aanvallers ten gevolge van het vuur verliezen hadden geleden. OOSTENRIJK. Publiek contra stakers. Weenen, 5 Jan. Op de lijnen van den Zu- derspoorweg wordt weder .gestaakt. Daar het geduld van het publiek ten einde is, hebben de reizgers in verschillende gevallen zichzelf geholpen. Toen in ded afgeloopen nacht een personentrein van Weenen naar Praag hal verwege tot staan werd gebracht, werd het treinpersoneel met revolvers gedwongen, de reis voort te zetten. Na de aankomst te Praag kwam het tot een handgemeen tussohen de reizigers en de stakende spoorwegmannen. VEREENIGDE STATEN. De ontwapening. Generaal Pershing, de gewezen opperbe velhebber der Amerikaansche troepenmacht in Frankrijk gedurende den oorlog, heeft aan een te New York gehouden maaltijd een dringend 'beroep gedaan op het Amerikaan sche volk om een kruistocht te voeren tegeh ovei'dreven bewapening. .„Wanneer wij de oorzaken van den we reldoorlog nagaan en de verschrikkingen er van in ons geheugen terug roepen", zeide hij, „zal ieder weldenkende gevoelen dat alles moet worden gedaan om de herhaling van 'zulk een ramp te helpen voorkomen. En een der eerste stappen moet zijn beperkin gen van de uitgaven voor legers en vloten. De begrooting aan ons congres voor mili taire en "maritieme uitgaven voorgelegd, toont, een uitgave van £1.250.000 voor eiken werkdag van het aanstaande finantieele jaar. Het is wel treurig dat uitgaven, tienmaal grooter dan voorheen in vredestijd, noodig worden geacht, terwijl de regeeringen juist de grootste zuinigheid moeten betrachten oan een nationaal bankroet te voorkomen. De wereld schijnt niet te leeren door on dervinding. Mij dunkt, de gebeurtenissen der laatste zes jaren moesten iedereen -ftel overtuigd hebben van het gevaar van de vol ken, die gewapend tot de tanden over de aar de gaan maar geen land kan zijn bewape ning verminderen als de anderen het ook niet doen. Daarom moeten de verlichte vol ken tot een of andere overeenkomst traohten te komen om de wereld van die drukkende finantieele lasten te bevrijden. Wij", ver volgde de generaal, „zijn geen vechtlustige natie. Wij wenschen geen gebiedsuitbreiding en als andere volken oveneens denken, is er geen reden waarom zij de bewapening niet zouden beperken." De maaltijd, waaraan deze rede werd ge houden, werd bijgewoond door ongeveer 1000 der rijkste mannen en vrouwen van Now- York. Zij hadden ieder 250 per couvert be taald en kregen een menu dat ongeveer tien stuivers had gekost en dat bestond uit een schotel gestampt eten, brood en cacao. Het was de door den heer Hooyér bedachte maal tijd om geld saam te brengen voor de hon gerende kinderen van Europa. Velen hadden hun menu drie maal betaald en een totaal van 502.644 werd ontvangen. De scheepsramp van de „Santq Isabel". Bij de scheepsramp van de „Santa Isabel", bet Spaansche schip, van welks vergaan reeds melding is gemaakt, zijn vermoedelijk 254 menschenlevens verloren gegaan. De ramp beeft, naar uit Madrid gemeld wordt, in den nacht van 2 dezer bij Villa Gareia, aan de Spaansche westkust plaats gehad, waar dé „Santa Isabel" op de rotsen is ge- loopen. De menisohen aan boord, lagen dus bijna allen te kooi toen het ongeluk gebeur de. Bet schip moet bijkans onmiddellijk ge zonken zijn. marineberichten. Een zeemilitie ln Oost-Indië. Naar het „Vad." verneemt, bestaan er ern stige plannen, om kolonel Gooszen, chef van den Marinestaf, naar Indië te zenden, ter vorming van een zeemilitie* Onderscheiding. Bij Kon. besluit van 20 November is lui tenant ter zee 1ste klasse A: Vos Jr., com mandant van Hr. Ms. Onderzeeboot K V, be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau (anet do zwaarden). legerberichten. Burgerlijke Stand dor gemeente Hdflar, visscherijberichten. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. marktberichten. De paedagogische medewerker van de „Na tionale" (vrlj-Hb.) geeft een nabetrachting over de ondea-wijzerKsalarissen. Zonder een loflied te willen zingen op de door den Minister ontworpen regeling, meent bjj toch, dat er voor velen al reden is tot tevredenheid. Menig gehuwd onderwijzer zonder hoofdacte, die het 5 jaar geleden niet verder kon brengen, dan tot 1000 en 1200 zal nu een jaarwedde krijgen van 2600 of 2700, vóór den oorlog werden er nog tal van hoofden van scholen in het land gevonden, die tevreden moesten zijn met een salaris van 1400 tot 1600, die het nu tot 8600 8900 zullen brengen. De levens standaard is sinds dien tijd geducht geste gen, 't is waar, maar als men 21/» maal zoo veel verdient, als in 1914, heeft men toch geen reden tot klagen. Voeg daarbij, dat de gedwongen storting van 7 pet. voor pensioen premie is komen te vervallen en dat vele onderwijzers hun inkomen nog zullen zien toenemen door het bezit van akten voor vreemde talen, wiskunde, handelskennis enz., dan is het duidelijk, dat op vele dorpen bijv. de jaarwedde van het hoofd der school on geveer 4000 zal bedragen,een inkomen, dat nog menig predikant hem kan benijden. Maar er schuilen in de ministerieele rege ling verscheiden ernstige gebreken. Als het meest grievend kan wel de achteruitzetting beschouwd worden der in functie zijnde on derwijzers bij hen, die volgens de nieuwe O.W. zullen worden opgeleid. De onderwij zers, die vóór 1925 de acte halen, zullen hun leven lang ƒ.800 blijven achteistaan bij hun collega's, die daarna de onderwijsbevoegd- leid krijgen. Dat is, een zoo ongehoorde re geling, dat zij als grievend en krenkend moet worden beschouwd voor al de in functie zijnde ambtenaren. Een wel even ernstige grief is het, dat de onderwijzeres met acte A, die volgens dó nieuwe wet alleen bevoegd zal zijn, les geven in de twee of drie laagste leerjaren, 300 meer zal verdienen dan de onderwijze res, die bevoegd is tot het geven van ondeiv wijs in alle klassen der lagere school. Min der bevoegdheid bij meer salaris, kan het inderdaad dwazer! De schrijver in de „Nationale" wijst dan verder op het verschil in salaris tusschen gehuwde en ongehuwde onderwijzers, dat alleen voor de onderwijzers geldt en op de extra bezoldiging voor bij-acten, die niet ge vraagd worden, alweer een abnormaliteit en kel voor de onderwijzers. Een 1 eeraar in de geschiedenis aan een middelbare school fcrijgt toch geen verhooging van jaarwedde ais hij boven zijn geëischte bevoegdheid nog een akte voor aardrijkskunde bezit? Ten slotte, zegt de.schrijver van het arti kel, is er nog/iels, waarop niet ernstig ge- noég kan worden gewezen. En hij bedoelt daarinee het feit, dat bij de nieuwe regeling de onderwijzers in de groote steden hét loodje hebben gelegd. Vele plattelandsonder wijzers hebben nu een inkomen, dat 2 of 21/» maal zoo groot is als dat van vóór den oorlog, maar vobr een Amsterdamschen onderwijzer zal de vermeerdering slechts 25 30 pet. be dragen. Dat is een misstand, die ernstige gevolgen na zich zal slepen. De nabetrachting eindigt aldus: Welke houding zullen de groote onder wijzers-corporaties na den gevallen slag in nemen? Men ziet aan die zijde zeer wel in, dat de tijd van manifesteeren en protestee ren voorbij is en zint op een of meer vormen van directe actie. Welnu, men zal naar onze stem wel niet luisteren, maar wij willen het niettemin zeggen: laat af van al uw onuit voerbare plannen! Laat nu de geschiedenis oordeelen. De opleiding stop zetten kan niet Daten, indien de burgerij er voordeel in ziet, iare kinderen voor het onderwijs op te lei en; ziet men dat voordeel niet in, dan zal e bron van zelve opdrogen. Vertrouw daar- >ij niet op den steun uwer Christelijke en Katholieke ambtgenooten, want die zal u stel- ig ontvallen. De openbare onderwijzer kan met al de wilde planenen, die door zijn hoofd cruisen, slechts spelen in kaart van het bij zonder onderwijs. Wij zullen stellig voort gaan, onze gerechtvaardigde wenschen op alle geoorloofde wijzen te propageeren, maar .moeten daarbij nauwlettend zorg dragen de sympathie der openbare meettlng niet te ver- ezen. De komende tijden zullen voor! do rienden van hot openbaar onderwijs moei- Ijk genoeg zijn. Laat ons het hoofd1 koel ouden! Do „N. Rott. ChB toekende aan, dat 1020 evenzeer als 1919 een duur jaar is geweest. ;>e verwachte prijsdaling kwam eerst tegen eind. Van 1921 is ito verwachten dat de betrek kelijk' goedkoopere tijd er een van bittere éllende zal zijn; de crisis, die als gevolg van den oorlog kon worden voorspeld is in aan tocht Verder zal de woningnood een steeds scherperen vorm aannemen. Ten derde is de nood der gemeenten van overheersohende berteekenis geworden voor de binnenlandsche politiek. In de „Amsterdammer" schrijft prof. Kern kamp o.m.: Al laat de omvang van de verwoestingen, die er door zullen worden «ingericht, zich nog niet 'berekenen, aangebroken is de crisis; daaraan valt nu niet meer te twijfelen. Prijsdaling en werkeloosheid zullen de loonen gaan drukken. Maar de arbeidersorganisaties zullen zich nöch de achturen-wet nèch den boogaren loonstandaard willen laten ontnemen. Zelfs de grootste optimist zoo besluit prof. K. zal niet verwachten, dat de ge meenschapsidee zoowel in de samenleving der volkeren als in die van elk volk afzon derlijk reeds spoedig tot heerschappij zal komen. „Het Volk" critiseert het .ontwerp-Jaohti wet. De daarin opgenomen regeling der wild- schade noemt het blad niéts dan apekool. Want de grondgebruiker zal moeten aantoo- nen, dat het wild, hetwelk de séhade toe bracht, op het terrein van den gedaagden grondeigenaar thuis behoort. Ieder begrijpt dat het onmogelijk zal zijn dit aan te toonen! Zoo is dan ook schrijft „Het Volk" - dat ontwerp niets dan een infaam stuk klas- serecht, dat men ten believe van de kliek der eportjagers aan de landelijke bevolking tracht £p te dringen. Of het gelukken zal? Of nogmaals een meerderheid der volksvertegenwoordiging in serviliteit voor die kliek zal bukken? De „demjokraten" ter rechterzijde, die dan, zegt men, schier talrijk zijn ais het zand der zee, hebben het in de hand. GEMENGD NIEUWS. Een onwillige. Tegen een huiseigenaar te Bussum, die aan een voorschrift om zijn huis van een aan sluiting aan de waterleiding te doen voorzien weigert te voldoen, .wordt sedert 27 Dec. eiken dag opnieuw door de politie procesver baal opgemaakt. Redders beloond. Als erkenning voor beloonden moed en zelfopoffering heeft de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen de navolgende onderscheidingen toe gekend: de groote zilveren medaille aan J. van der Hoeven, 1ste stuurman; de zilveren medaille aan A. van Es, O. Kool en J. H. 't Hart, ma trozen, allen behoorende tot de bemanning van de sleepboot „Poolzee" van L. Smit Co.'s sleepdienst te Rotterdam, naar aanlei ding van de redding van de runners van den baggermolen „Schotland", welke door die sleepboot werd gesleept. Óp 4 Juli 1920 ver keerde deze baggermolen bij hevig storm weer in de Noordzee ter Oostkust van En geland in zinkenden toestand. Wijl het schip steeds meer slagzij kreeg, seinden de runners om hulp. De sleepboot „Poolzee" streek haar scheepsboot, waarmee bovengenoemde man schappen na een'uiterst gevaarvollen tocht er in slaagden de schipbreukelingen béhou- den aan boord van de „Poolzee" te brengen. Een avontuurQk leven. De markies van Queensberry. Onlangs is te Johannesburg overleden de markies van Queensberry, een van de merk waardigste avonturiers van onzen tijd. Tot zijn plotselinge dood toe was merkwaardig, want men beweert, dat hij vergiftigd werd, waarvan echter by de lijkschouwing niets is gebleken. De werkelijke oorzaak van zijn dood is vermoedelijk uitputting geweest, want deze markies heeft altijd het uiterste van zijn krachten gevergd, gelijk ook Jack London dat deed, van wien hij èn wat uiter lijk aangaat, èn wat zijn avontuurlijken aard betreft, veel weg had. De markies van Queensberry was één van die „world's wandereri", die den eenen dag schatrijk zijn, en den volgenden dag straat arm, wien een rustig leven een gruwel is, en die de kracht en het sterke gestel hebben om een avontuurlijk, zwervend bestaan vol te houden. Hij ging als een ziel-zonder-zong door het leven, diende in het Engelsche le ger en op de vloot, was oow-bpy, herbergier, gouddelver, reporter aan een Ohdcagosohé courant, en nog een heeleboel dingen meer. Op de vloot diende hij als adelborst, daar mee hegton zijn carrière. Maar op zekeren dag verklaarde hij tot groote ontsteltenis van zijn familie, dat hij meer dan genoeg had van de zee, en naar Amerika ging om te zoeken naar „Nature's hidden secrets". Geen bidden en smeeken hielp, de jonge markies was niet van zijn plan af te bren gen en giing. Gewoonlijk toornen dergelijke zoekers naar avontuur ontnuchterd terug, en zijn dan voorgoed van hun fantastische impulsies genezen. Maar met den markies van Queensberry ging het anders. Het leven i in de Wild-West beviel hpm goed Hij ging werken op een vee-boerderij, en wierp weldra den lasso als de beste. Toen hij, van het cow boy-leven genoeg had, ging hij goud delven in de bergen, maar dat liep hiean niet erg mee. Hij kocht daarom een paard en verliet de Rocky Moutains, waar hij exploreerde, om een baantje te gaan zoeken. Hij vond er een als harkeeper in een op de grens van Mantona en Alberta gelegen herberg, waar meest whisky-smokkelaars, cowboys en goudgravers kwamen. Toen hij er genoeg van had, keerde hij naar Engeland terug, en nam dienst in het leger, om dit weer te verlaten voor een betreklng pp Oeylon. Op Oeylon kon hij het echter ook niet lang uithouden, en hij reisde naar Australië, waar bil Coolgardlo goud gevonden waa Een stamipodo naar deze goudvelden door een woestenij waar nergens water was, volbracht hij door zijn kracht on uithoudingsvermo gen), weinigen bereikten Ooolgardie in die dagen, de tooht was al tè zwaar, doch Queens- berry was niet voor een kleintje vervaard. Met zijn goudgraverij had hij ditmaal suc ces, in korten tijd had hij zoovoel goud bij elkaar, dat hij als een rijk man naar Enge land kon terugkeeren. Hij ging in een huis in Hammersmitli wonen, en stond bekend om zijn eigenaardige opvattingen en opi zijn antipathie tegen... woestrjjdende automo bilisten. Hij toon roekeloosheid in een man goed zetten, hij bewonderde die zelfs, mits de durfal zijn eigen nek waagde en niet dien van een ander. Automobiel-bravoure nu, achtte hij heeleniaal niet kranig, en hij diende daarom bij de magistratuur van West Londen een verzoekschrift in om een gela den revolver te mogen dragen, teneinde iede- ren ten woest-rijdenden auttomobilist te kun nen neerschieten, Het verzoek werd hem na tuurlijk geweigerd, waarover hij zeer veront waardigd was. Intusschen ging hij zijn ver mogen verdobbelen aan de beurs, want daar had hij nu pleizier in, en op zekeren xhor- gen werd hij wakker en bezat geen 'shilling meer. Wat hij nog aan meubelen en kleeren bezat, vêrkocht hij, en hij trok naar Amerik?., waar .hij eenigen tijd leefde van het schrij ven van sportartikelen voor een Obicagosche krank In 1917 had hij weer een fortuintje, hij huwde met Mary Louise Morgan, een dame die een bloeiende zaak in visdh en gevogelte te Cardiff dreef. Zoo werd de markies van QueensberrV poelier, maar dat beviel hem ook niet erg, en hij wilde daarom eens in Zuid-Afrika rondkijken. En daar maakte de dood een plotseling einde aan zijn avcmtuur- lijk leven. <H-bL') Burgerlijke stand van Callantsoog. l de laatste minuut en in stevig doorzetten. Een zwak oogemblik van de tegenpartij en de wedstrijd was gewonnen. Dat er vroeg o1 laat een vereeni- ging zou komen, die in hetzelfde tempo volhoudend, de blauwwitte ploeg zou weten te slaan, lag eigenlijk voor de hand. Bijna gelukte het H.V.V., maar bet wilde dien dag niet en Bi. Wit keerde mot een 10 zege naar Mokum. Eerst den volgenden Zondag gebeurde ihet, en wel in Utrecht, waar men U.V.V. in ongenaakbaren vorm aantrof. Het aanvalstrio der Dommenschen D. en- W. Buitenweg, Vos sipeelde schitterend en boorde 2 gaten in het Amsterdamsche doel, zon der dat v. Dienmen c.s. kans kregen een tegenpunt te maken. Toen kwam do nederlaag tegen Ajax, terwijl Haarlem voor oen 6t. Nicolaas-sunpriso zorgde en do Amsterdammers de 3o nederlaag toe bracht (2—0). BI. Wit wacht nu nog twee zwafo uitwedstrijden, tegen H.B.S. en tegen Ajax. Is de eerste te winnen, tegen do roodwitten 6taan do kansen zeker niet sterk en dat het einde van hot seizoen eon 4de nederlaag vzal brengen, is niet twijfelachtig. De wedstrijden „thuis" zijn allo te winnen. Ajax, do concurrent, zette in tegenstelling met do stadgenoote het seizoen weinig bemoe digend in. Een gelijk spel (11) tegen V.O.C. en een nederlaag in Dordrecht (02) gaven al spoe dig een verlies van 3 punten. Daarbij bleef het voorloopig, want het team kwam er steeds beter in en de oude gevreesde voorhoede (dezelfde uit het kampioensjaar) toondeni het punten-maiken weer te leeren, hoewel het nog gpon kampioene- spel was. Toch vertoondo het voetbal van betere kwaliteit dan dat van Blauw Wit. De voorhoede was in staat goals te forceeren, de spelors wisten openingen te maken en bleven op hun plaats, wat BI. Wit nooit doet. De geestdrift van de ploeg is, SPORT. Voetbal. De Competitiewedstrijden. N. V. B. Overzicht. Nu 1921 zijn intrede heeft gedaan, willen wij eens nagaah hoe de verschillende kansen in de competities 6taan. De le klasse. Wij moeten dan beginnen, dat hier de spanning er pas ingekomen is, na de nederlaag van Blauw Wit tegen U.V.V. (20). gevolgd door de over winning van Ajax in het Stadion (3—2). Voordien ging BI. Wit ongeslagen aan het hoofd en gaf men hen de meeste kans voor het kampioenschap; hoe wel hun spel niet mooi, niet overrompelend was. Het bestond In fanatiek werken, in volhouden tot dooreengenomen, echter een slag minder dan die van de concurrenten, en dat kan kwade gevolgen hebben. De onverwachte nederlaag tegen Spartaan (10) is er een bewijs van, hoewel moet worden toegegeven worden, dat, töen beide clubs nog in de 2e klasse uitkwamen, zij elkander ook zeer weinig toegaven. Ajax heeft een zwaarder pro gramma voor den boeg dan BI. Wit. „Uit" b.v. nog tegen Haarlem en H.V.V. Een derde concurrent is er eigenlijk niet. Wel staat Haarlem er op papier goed voor, maar Haar lem is... Haarlem. We gelooven, dat H. in staat ia op eigen terrein van Sparta' te verliezen, om week daarop Ajax afdoende te kloppen. Het rood- broeken-elftal neemt elk seizoen weer aan een der bovenste plaatsen in, maar zal het echter nooit tot een kampioenschap kunnen brongen vanwege de weinig constante spelvorm. De middenmoot van de oompetitie,krijgt eiken Zondag een andere gedaante en de kansen van het 6-tal zijn niet zoo gemakkelijk na te gaan. H.V.Vl zal o. i. nog wel wat stijgen. Voor de onderste 2 plaatsen zijn 3 candidaten, of eigenlijk zijn het er 2, daar de uren van Sparta reeds geteld schijnen te zijn. De aloude Rotter- damsohe club zal wol in de Overgangsklasse te recht komen, misschien in gezelschap van V.O.C., want die is slechts 2 punten voor op A.F.C., maar de Amsterdammers moeten nog do meeste wed strijden op eigen veld spelen. Als V.O.C. ouder gewoonte, eenige punten aan Sparta verspeelt, heeft A.F.C. slechts een paar wedstrijden te win nen om het veege lijf te bergen. Uit 7 wedstrijden thuis zullen toch wel een paar punten binnen komen. De Overgangsklasse. Hier zijn voor de eerste twee plaatsen drie lief hebbers. Quick en Feijenoord, die geweldig hard van stapel zijn geloopen en eerst, niet in te halen schenen, hebbeü een deel van 'hun voorsprong verloren. Beiden haalden 20 punten uit 12 wed strijden, tegen R.CJL 18. Toch geven wij den Haarlemmers een hetero kans dan Quick, ómdat haar slechts 3 kwade uitwedstrijden resten (o. a. tegen Feijenoörd), tegen Quick 4, en wedstrijden van 't typische overgangsspel zijn voor R.C.H. veel gemakkelijker te winnen dan voor Quick, wiot ploeg te licht is om zonder streng leiding het tegen stevige jongens te kunnen houden. We houden het voorloopig op Feijenoord en R.C.H. <Do middenmoot geeft hier ook eiken wedstrijd dag gedwarrel en men geeft elkaar niet veel tbo. Opvallend is, ditmaal heit geringe succes van W. F.C. en het geweldige ophalen van A.D.O., na een slecht begin. De voorhoede der Hagenaars blijft echter het zwakke punt. Een gemiddelde van nog geen doelpunt per wedstrijd zegt genoeg. De laatste plaats is beschoren voor H.F.O., dat is zoo goed als uitgemaakt. We begrijpen niet, dat een ploeg met spelers als de gebns! Verweij, r rancken, v. Beekum e. a. er zoo weinig van te recht brengt. De Haarlemmers krijgen of heib- ben de gebrs. Sype^teijn en een Engelschman de gelederen. Wellidht, dat dit een keerpunt zal zijn m hun vrijwel hopelooze positie. Voor de 2 andere plaatsen (zooals men weef wisselen de laatste clubs met de kampioenen der 2e, kl.) vechten 5 clubs en daar de krachtsverschillen hier uiterst gering zijn, zal de uitslag wel eerst in de laatste voetbaldagen vallen. Het voorhoedespel dezer vereenigingen is van dien aard. dat het eigenlijk een wonder is, als er een doelpunt wordt gemaakt. is voor het ie kwartaal 1921 voor het garnizoen Helder vastgesteld op een bedrag van f 0.90 per rantsoen. De kostprijs van het rantsoen levensmid delen is vastgesteld op f 1.05 per rantsoen; tegen dien prijs kunnen dus levensmiddelen worden ver strekt aan militairen en andere personen, die geen strekt aan militairen en andere personen, die ge aanspraak hebben op voeding van Rijkswege. De prijs moet mede worden betaald door militairen be neden den rang van adjudant-onderofficier, wier bezoldiging anders dan per dag is geregeld, voor eiken dag, waarop zij met voeding bij di tenen worden ingekwartierd De dienstplichtigen der bereden-artillerie, inge lijfd in het tijdvak van 1 tot 4 Oct. 1919, worden op 29 Jan. a.s. in het genot van groot-verlof ge steld. mg bu de ingeze- Met het oog op de voorgenomen leger-organisa tie, zullen tiaar de „Avondp." meldt, de dienst plichtigen der lichting 1921 eerste gedeelte bestemd voor het wapen der infanterie worden ingedeeld bij het iste, 4de, 5de,- 6de, 7de, 8ste, 13de, 14de, 17de, 20ste en 22ste regimert infanterie, en bij het regiment grenadiers. Bij de overige regi menten zullen geen dienstplichtigen worden inge deeld. Kapt.-luit. t. z. N, Maats is uit Oost-Indiê terug gekeerd cp wordt ter beschikking gesteld. De volgende plaatsingen enz. zijn gelast: 10 Jan. de off. v. gez. ie kl. A. J. F. Thorbecke, tijd. gepl. te Vlisslngen; 14 Jan. de off.-taach. ie kl, D. W. Uaasen gepl. te Amsterdam; de off.-mach. 2e kl. II. P. Millaard gepl. a. b. „Z. 3"; 15 jan. de off.- mach, 2e kl. J. W. Holterman 'Stepl. bij de ondcr- zeedlcnstkaz. te Willemsoord; 18 Jan. dc luit. t. z. 2e kl. J. J. Wichcrs gepl. a. b. „Atjeh". De thans_ bij de N.V. van Berkels patent, gedet. off.-machinist 2e kl. G. A. Dijkstra wordt 10 Jan. weder gedet. bij het vliegkamp Mok. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht Op 10 Jan.: serg.-geschutmaker F. Groen van Rijks werf Hellevoetsluis n. W'schip W'oord. „Op 1 Febr.torp.-majoor J. G. v. Ravenzwaaij v. Wachtschip W oord naar van Speijk. De overplaatsing op 12 Jan. van den machinedrij- ver-maj; J. N. Liedmeijer van Van Speijk naar Z2 is ingetrokken. Uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd; Op 30 Dec. 1920 per part. stoomschip „Patria" serg.-vhegtuigmaker J. Dingenianse. Op 2 Jan. per part. stoomschip „Rembrandt": korp.-torpedomaker C. Smirren; matroos 3e kl. B. van Schee en M. P. Zuidema; leerling-kok A. G. Kruijsse; marinier ie kl. P. J. Turkenburg. Gepensionneerde militairen zeemacht. Bij Kon. besl. van 22 Dec. 1920, Staatsbl. no. 908, is bepaald, dat de gepensionneerde militairen der zeemacht, die krachtens de Kon. Besl. van 1 Febr. en' 2 Sept._ 1915 zijn opgeroepen om tijdens dat Nederland in oorlogsgevaar verkeerde, weder in dienst te worden gesteld, met ingang van de dag- teekening van dit Kon.' Besl. (22 Dec. 1920) van hun verplichtingen tot den dienst zijn ontslagen. STOOMV AARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Batjan, uitr., vertr. 3 Jan. v. Catania. Bengkalis arr. 5 Jan.- v. Java te Amtsendam. Bintang, thuisr., pass. 4 Jan. Point de Galle. Koningin der Nederlanden arr. 3 Jan. v. Amsterd. te Batavia. Prins der Nederlanden, thuisr., vertr. 3 Jan. Sabang. Lombok, thuisr., vertr. 2 Jan. v. Colombo. Oranje," uitr., pass. 4 Jan. Gibraltar. Vondel, thuisr., vertr. 3 Jan. v. Port Said. Salabangka, uitr., pass. 3 Jan. Ouessant Ambon, thuisr., pass. I Jan. Perim. Boeton, thuisr., pass. 4 Dec. Point de Galle. Sumatra, uitr., vertr. 3 Jan. v. Colombo. Kon. Hollandsch# Lloyd. Gooiland, uitr., arr. 2 Jan. te Bahia. Limburgia, uitr., vertr. 2 Jan. v. Santos. Kon. West-Indische Maildienst. Aurora arr. 2 Jan. v. West-Indië te New-York. Jason arr. 1 Jan. v. Mollendo te Tocopilla. Nickerie arr. -3 Jan. v. Paramaribo te Havre. Delft, v. Caleta Buena n. Amsterd., arr. I Jafi. te St. Michaels. Haarlem arr. 1 Jan. v. Guayaquil te Lima. Rotterdamsche Lloyd. Medan arr. 4 Jan. v. Tjilatjap te Liverpool. Samarinda arr. 4 Jan. v. Tjilatjap te Aarhuus. Arakan, v. Portland, O. n. Rotterd., vertr. 3 Jan. v. Colon. Buitenzorg, uitr., vertr. 4 Jan. v. Suez. Goentoer, thui9r., pass. 3 Jan. Sagres. Kediri arr. 3 Jan. v. Java te Fremaptle. Sindoro, uitr.. vertr. 4 Jan. v. Suez. Ternate, thuisr., pass. 3 Jan. Perim. Djebres, v. Soerabaja n. Hobart, pass. 31 Dec. Geraldton. Toba, uitr., pass. 3 Jan. Ouessant. Wilis, uitr., vertr. 2 Jan. v. Colombo. Holland—Amerika Lijn. Rijndam arr. 2 Jan. v. Rotterd. te New-York. Eemland vertr. 3 Jan. v. New-York n. Amsterd. Hollandia, v. New-Orleans n. Amsterdam, vertr. 3 Jan. v. Vera Cruz. Maasland arr. 5 Jan. v. New-York te Amsterdam. Kinderdijk arr. 4 Jan. v. Rott. te Hamburg. Themisto, v. Savannah n. Rott., pass. 3 Jan. Kaap, Race. Westerdijk vertr. 5 Jan. v. Rott. n. Baltimore. Holland—Britseh-Indië Lijn. Bandoeng, uitr., arr. 3 Jan. te Calcutta. Holl. O.-Azië Lijn. Alchiba, thuisr., vertr. 3 Jan. v. Manilla. Borneo, thuisr., vertr. 31 Dec. v. Kobe. Tjimanoek, uitr., pass. 3 Jan. Ouessant. HollandWest-Afrika Lijn. Amstelstroom, uitr., vertr. 28 Dec. v. Dakar n. Bathurst. Ganymedes, thuisr., vertr. 31 Dec. v. Lissabon n. Bordeaux. Hercules, thuisr., vertr. 28 Dec. v. Port Gentil n. San Thóme. Pollux, uitr., vertr. 24 Dec. v. Dadak n. Gr. Bassam. Saturnus vertr. 5 Jan. v. Amst. n. West-Afrika. Texelstroom arr. 1 Jan. v. Dakar te Amsterdam. Waalstroom vertr. 22 Dec. v. Lome n. Accra. Zaanstroom vertr. 4 Jan. v. Amsterd. n. W.-Afrika. Mont Blanc, uitr., pass. 3 Jan. Bevezier. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Sarpedon, v. Batavia n. Amsterd., vertr. 3 Jan. v. Port Said. Agapenor, v. Japan n. Amsterd., arr. 29 Dec. te Singapore. Eurymedon, v. Japan n. Amsterd., arr. 30 Dec. te Singapore. Pyrrhus vertr. 29 Dec. v. Penang n. Aimst. Elpenor, v. Japan n. Rotterd., arr. 2 Jan. te Londen. Dardanus, v. Batavia n. Amsterdam,-vertr. 30 Dec. v. Port Said. A Tantalus, v. Batavia n. Amsterdam, pass. 4 Jan. Gibraltar. Theseus, v. Japan n. Amsterd., pass. 2 Jan. rerim. Java—New-York Lijn. Sarpedon, v. New-York n. Java, vertr. 3 Jan. v. Port-Said. T Patroclus, v. New-York n. Batavia, vertr. 3 Jan. v. Colombo. Java^-Beijgalen Lijn. Birma arr. 1 Jan. v. Java te Sand Heads (bij Calcutta). Java—China—Japan Lijn. Tjlklnl arr. 30 Dec. v. Chlngwanlao te Batavia. Java Paoiflo Lijn. Gorontalo, v. Java n. San Francisco, vertr. 30 Dbc. v. Manilla. Rotterdam—Zuid-Amorlka Lijn, Algenib, uitr., pas9. 3 Jan. Las Palmas. Procyon vertr. 5 Jan. v. Rott. n. Buenos-Ayrea. inf. de ie luit.-adjudant C. Hoogers, van het 21e n den Helder, wordt 10 dezer gedetacheerd bij artill.-inrichtingen aan de Hembrug tot het -volgen van een wapencursus. De ic luit. A. W. Claassen is overgepl., van het instructie-bat. te Kampen bij het 21e reg. inf. Ge noemde officier blijft gedetacheerd bij de school voor verlofsofficieren te Breda. Soldiibetaline. Wanneer het in verband met plaatselijke 1 toe standen door den commandeerenden officier noo dig wordt geacht de soldijbetaling als regel op den vóórlaatsten werkdag van elke week te doen plaats hebben, kan daartoe door dien commandant een voorstel aan het Dep. van Oorlog worden inge diend. De rantsoenprijs (het bedrag, hetwelk per man en per dag voor levensmiddelen mag worden besteed), van 4 en 5 Januari. ONDERTROUWD: L. Goutier en O. M. Leewens; H. J. Terol en O. J. Oh. Pesch; J. J. de Vos en M. Zeeman. GETROUWD: W. B. D. Hulstijn en S. Govers. BEVALLEN: T. Augustin—Zegers, d.; L. Uithol—Ranselaar, d.; F. van der Steeg Dijkstra, z.; B. E. J. LubGroot, d.; A. J. RobbenQuakaas, z.; D. van MeerPost- ma, d.; T. Engel—Snieder, z. OVERLEDEN: E. M. Schmaltz, 18 jaar; O. LatjesDito, 84 jaar. 5 Januari. Aangebracht door sprotvis- schers: 15 mandjes sprot p. mandje 2.20 2.l70; 120 mandjes kléine haring p. mandje ƒ0.75 1.—; door garnalenvisschers: 1236 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.36 0.41. BROEK OP LANGENDIJK, s Jan. Grove uien f 6.507, peen f 2.602.80, roode kool f4 406.20, kleinere f 1.503.90, gele kool f3.10 S.io, kleinere f 1.403, Deensche witte f3 90S-XO,. kleinere'f 1.902.80 per 100 K.G. SCHAGERMARKT van Donderdag 6 Jan. 15 geldekoeien, mag., f350 4 650: 99 idem, vette, f480 a 880; 13 kalfkoeien f600 a 850: 15 nuchtere kalveren f 28 40: 105 schapen, vette, f 60 4 92: 400 Overhouders f 44 a 62; 5 bokken en geiten f 6 a is; 24 varkens, mag., f50 4 80; 40 idem, vette, p. K.G. f 1.30 4 1.42: 60 biggen f 27 4 45; 60 konijnen f 2.50 *4 5-75112 kippen f2.50 4 6; 29 K.G. boter f2.95 4 3-05; 3009 stuks kipeieren fo.is® 4 0.17®. De onderwtjzerssalarlssen. Oud en nieuw. De nieuwe Jachtwet. Ingeschreven over December 1920. GEBOREN: Gretha Nelly, d. v. Bruin Appel en Immetje Francis; Grietje Neeltje, d. v. Jan Toes ij Trijntje Bakker; Pieter, z. v. 1'ieter Breed en Aagtje Bakker.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6