JACK DE ZANGER Abonnements- vóór 15 Januari Nog slechts 1 week: extra aanbieding Mantelcostuum Mantel van zijden pluche, f 125.00. J.J.H. KOOPMAN, jas». f 75.00. DINSDAG 11 JANUARI 1921 49e JAARGANG Aan onze lezers buiten de gemeente doen wij het verzoek de abonnementsgeiden over het eerste kwartaal ten bedrage van f 1.70 over te maken per postwissel. Na dien datum wordt daarover met 10 ct. verhooging beschikt. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt, en verzoe ken wij beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. BUITENLAND. DUTTSCHLAND. Een schadepost. Berlijn, 10 Jan. De geallieerde oommis sie van toezicht heeft de vernietiging van 12.000 torpedo-luchtketels, die te Kiel waren opgeslagen en gemakkelijk voor locomotie ven omgewerkt hadden kunnen worden, be volen. Duitschland zal tengevolge van deze zinnelooze vernietiging een schade van 129 millioen mark lijden. ENGELAND. Steenkoolcrisis. Uit Cardiff wordt gemeld, dat er op de kolenmarkt vrijwel stilstand heersciht en de koopers een afwachtende houding aannemen, ofschoon de beste steenkolen aangeboden worden tot een prijs, die 40 sh. minder is dan de prijs, die twee maanden geleden gold. De algemeens malaise in handel on nijver heid, het sluiten van blilkfabrieken, staalplet terijen en weverijen en spinnerijen hebben een1 groote vermindering in de vraag uit het binnenland veroorzaakt, en de vraag uit het buitenland lijdt sterk onder de Amerikaan- sche concurrentie. Een aantal schachten zijn gesloten en men Bcihat het getal werklooze kolendelvers op 20.000. IERLAND. Binn Fein heeft verleden jaar in Ierland 286 leden van de openbare macht en 48 bur gers vermoord. Br werden 182 politie-agenten gedood en 288 gewond, 64 soldaten gedood en 122 ge wond. Voorts 108 burgers gewond behalve de 48 vermoorde. Voorts werden duizend aan vallen op de post gedaan en bijna 8000 over rompelingen uitgevoerd, om wapens machtig te worden. Bijna 700 kazernes en gerechts gebouwen werden verhavend of vernield. Een groote «menigte heeft de politie kazerne te Tramore bij Waterford aange vallen. Er ontstond een hevig gevecht, dat twee uur duurde. Ten slotte werden de aan vallers afgeslagen. De troepen, die het garnizoen tehulp kwa^ men, vielen in een hinderlaag, maar joegen hun aanvallers op de' vlucht, die drie dooden en verscheidene gewonden op het slagveld achterlieten. Van de soldaten werd slechts één man gewond. Naar verluidt is het gebouw van Sinm Fein te Tramore later in de asch gelegd. HONGARIJE. De monarchistische beweging. De correspondent te Boedapest van het „Acht Uhr Abendblatt" schrijft over 'de ont wikkeling van de monarchistische beweging in Hongarije: De aanhangers van ex-keizer Karl vormen een talrijke partij. Naar verluidt, zou graaf Robert Apponyi verklaard hebben, dat hij geen anderen legitiemen vorst dan Karl zou erkenen. Het schijnt, dat de ex-keizer een zeer levendige en zeer dure propaganda campagne voert, niet alleen te Boedapest, doch ook in groote steden in het buitenland, vooral te Weenen. Aan een zeer hoogge plaatst en aan de dynastie verwant persoon te Boedapest zou hij schriftelijk hebben me degedeeld, dat hjj in Maart a.s. te Boedapest FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 46) „Ik ga naar dat gindsche eiland," zeide Jack, het aanwijzend. „In die hoop aandrijf- sel daar op de zandbank ligt droog hout ge noeg voor een dozijn vlotten." „Maar hoe kom je daar?" vroeg Vassall. „Door er heen te zwemmen," zedde Jack. „Dan ga ik mee." Jack keek met verbazing naar den tonge ren, bleeken stadsmeneer. „Jij!" zeide hij, met oen niet zeer vleiende intonatie. „Ja, natuurlijk. Ik ben niet van plan jou alles alleen te laten doen," zeide Vassall; de wenkbrauwen fronsend. „Ik kan zwemmen. Het is een van de weinige dingen die ik ken, die hier van pas komen." „Zoo'n heel zwaren tocht is het trouwens niet," zeide Jack. „De stroom brengt er ons vanzelf heen. Ik zal den bijl op een paar stokken meesleepen. Maar het water is ijs koud." „Als jij dat kunt uithouden, kan ik het ook," zeide Vassall koppig. Jack keek hem aan met een zweem van goedkeuring. „Kom dan maar mee, dan zul len we eerst wat gaan eten," zeide hij achte loos. Zij wekten Baldwin om de laatste wacht te betrekken, en begonnen hun maal te doen met de koude eetwaren die Humpy Juli voor zou terugkeeren, wat er ook moge gebeuren. De betrokken persoon heeft den ex-keizer in zjjn antwoord op de eventueele noodlot tige gevolgen gewezen, die zulk een onbe raden stap kunnen hebben. Een andere partij Ijvert voor aartshertog Jozef. Van de zijde dezer partij wordt er bij ex-keizer Karl op aangedrongen, ten bate van Jozef afstand te doen van zijn candida- tuur. Een derde candidaat is Horty. De Engel- sche districtscommissaris zou verklaard heb ben, dat de Engelsche regeering, noch de troonsbestijging van ex-keizer Karl, noch van een anderen Habsburger zou dulden. Hij zou daarom den raad hebben gegeven, een uit 'n niet-aristocratisch geslacht af- komstigen Hongaar tot nationaal koning te kronen. Hierop steunt de candidatuur van Horty. De correspondent komt tot de slotsom, dat de strijd om de Hongaarsche kroon in laat ste instantie waarschijnlijk tusschen de beide Hiabsburgers zal gaan. BELGIE. „Vrienden" onder elkaar! Wij lezen onder dit opschrift in „De Schelde": Frankrijk is van plan om 16 percent in komende rechten te heffen op de Belgische tuiribouwprodufcten, o.a. op bloemen en groenten. Dat zou den ondergang beteeke- nen van de Gentsche bloemenkweekers en de verbouwers van witloof uit de Brussel- sche omgeving. In verband daarmee wil de Belgische re geering op haar beurt zware rechten hef fen op gelijksoortige Fransohe produkten, als bloemen, vruchten, enz.... uit Algerije en de Riviera. Tevens zou een krachtige protestnota aan de Fransohe regeering worden ge stuurd. Het wordt inderdaad meer dan tijd 't Fransche protektionnisme met dezelfde maat .te meten, waarmee onze Zuiderburen onze nijverheid: reeds meer dan een halve eeuw naar dien ondergang willen doemen. SPANJE. Aanslag op den gouverneur van Valencla. Valencia, 9 Jan. Toen de civiele gouver neur gisteren een bezoek aan den schouw burg naar zijn woning terugkeerde, loste een twaalftal personen ongeveer dertig re volverschoten op zijn rijtuig. De gouver neur werd niet gewond. Een agent en een kind werden echter ernstig gewond. Geen van de aanvallers kon gearresteerd worden. Mijnongeluk. Bij een brand in een mijn te Araoeli zijn 28 mijnwerkers achtergebleven; zij worden als verloeren beschouwd. RUSLAND. Uit -HeLsingfors wordt geseind, dat Boe- dharin, de sowj et-oommissaris, te Moskou een krachtige campagne voert tegen elk vergelijk met de Westelijke mogendheden. Hij is van meening, dat het ©enige middel om Rusland uit zijn wanhopigen economi- schen toestand te redden, waarin dat land zich bevindt, en de wereldrevolutie te bevor deren, is: al zijn strijdkrachten inaar het westen te sturen, en na de vernietiging van het „burgerlijke" Polen de standaard van het communisme te voeren tot aan het Kanaal, omdat de bolsjewiki in de westelijke landen alleen kunnen vinden, wat zij noodig hebben. Stormteekenen in het Oosten. hen had achtergelaten. Voor hen lagen de andere mannen nog te slapen, een vreemd gezicht, die drie mannen, zooals zij daar in hun dekens gewikkeld in het koude morgen licht op een rjj lagen, Gouverneur, halfbloed en kok, zonder eenige merkbare kenteekenen. Onder het eten gaf Jack instructies aan Ferrie. „Roep Humpy om vijf uur, en zeg hem dat hij wat voortmaakt met het ontbijt. Zoo gauw Vassall en ik het vlot in elkaar hebben, zullen we naar dezen kant overste ken, maar de stroom zal ons zoowat een der de van een mijl meevoeren. Als jullie met eten klaar bent pak dan in en kom naar den rivierkant. Je zult qver de steenen naar de eerste groote uitstekende punt aan dezen kant moeten loopen. Bald Po int noemen ze het, omdat er drie halfverbrande boomen op staan. Laat geen tijd verloren gaan, omdat we tegen achten op weg moeten zijn, als we tenminste Fort Oheever tegen donker willen balen." Alleen gekleed in een hemd klauterden Jack en Vassall den steilen oever af naar den waterkant Vassall keek huiverend nqar het rondkolkende groene water. ,3indt je mocassins om je hals," zeide Jack. „Hou je andere spullen aan. Als we aan 't werk zijn, drogen ze gauw genoeg. Zwem recht vooruit naar het midden van de rivier. De stroom brengt je dan naar de punt van den zandhoek daarginds." Het water greep hen aan met ijskoude vin gers die al de lucht uit hun longen persten. Vassall zette zijn tanden op elkaar en zwom Jack achterna. Toen ze eindelijk landden, waren ze beiden blauw en verkleumd, en Jack dwong Vassall met hem de zandbank op en neer te loopen totdat hét bloed in hun aderen weder wat sneller begon te stroo men. Toen vielen re aan op de verwarde Overtreding art 361 Wetb. v. Strafr. Naar aanleiding van de advertentie „10e Volkstelling", die de vorige week door de firma I. Grunwald, hier ter stede, ingezon den was, en die als aanhef had: „De Commis saris des Konings In de provincie", enz., enz., is tegen genoemde firma Maandag proces-verbaal opgemaakt wegens overtre ding van art. 861 Wetb. v. Str., hetwelk ver biedt zich op eens anders terrein te begeven. Dit proces-verbaal is zeker bespottelijk, daar dé firma Grunwald zeker niet de bedoe ling had met het stellen dezer advertentie zich op het terrein van den Commissaris des Konings te begeven, doch alleen duidelijk wilde doen uitkomen, dat het Heldersche publiek bij haar de goedkoopste uitverkoop zou vinden. De steller dezer advertentie, een der hee- ren Grunwald, heeft zich dan ook persoonlijk naar den Commissaris des Konings begeven en mocht niet alleen het genoegen smaken, dat bet proces-verbaal vernietigd werd, doch kon tevens een reuzenbesteliing voor de echtgenoote van dien Commissaris noteeren, want zulke reuzenaanbiedihgen in goedkoope lappen flanel, boezelbont en katoen, vond in geheel het land zijn wedergade niet. Vrouwen van Helder, doet alleen bij de firma I. Grun wald, Keizerstraat 116, uwe inkoopen, het is er te geef! Spot, spotgoedkoop! Als u soms toch op het Postkantoor moet wezen, neemt" u dan ook eens meteen een kijkje in onze beide winkels aan den Kanaal- weg! Voor elk is er wat wils. Vult uw linnen kast! Trekt nieuwe kleeren aan, maar koopt uitsluitend bij Grunwald's goedkoope magazijnen. (Adv.) massa aangedreven hout. Acht witgeblakerde stammen, zoo zwaar als ze ze maar konden loskrijgen en naar den waterkant rollen, vormden de waterverplaat sing van het vlot. Jack hakte ze alle even lang, en bond ze aan elkaar met zijn touw. Over deze stammen legde hij verscheidene dwarsbalken en over deze dwarsbalken een vloer van lichte paaltjes, terwijl het geheel stevig aan elkaar gesjord werd. Een en an der werd aangevuld met twee ruw bewerkte lange riemen, en een paar ingekeepte dollen, om ze in te leggen. Ze werden in hun werk zaamheden sterk belemmerd door het gemis van een drilboor, hamer en spijkers en het resultaat van hun arbeid was dan ook meer bruikbaar dan afgewerkt. Ze hadden vier uren van zwaren arbeid noodig om het zoo ver te brengen. „Zoo zal 't het wel uithouden, als we tenminste nergens tegen oploopen," zeide Jack eindelijk. Zij staken van wal, terwijl ieder een riem hanteerde, en zoo roeiden zij het vlot terug naar den wal van waar zij gekomen waren. Zij sloegen het nauwkeurig gade, niet wei nig trotsch op hun werk. Al was het dan ook niet volmaakt, het dreef tenminste hoog en droog; en zij het dan ook traag, het luis terde naar riemen. Het gemeenschappelijk gevoel maakte dat zij voor het oogenblik be paald vriendschappelijk tegenover elkaar voelden. Het kleine troepje stond hen reeds op de steenen te wachten met het kleine beetje bagage. Begrip werkt vlugger dan de lichamelijke zintuigen. Voor hij nog zien kon wat er aan de hand was, voedde Jack reeds dat er iets gebeurd was, en hij werd over vallen door een groote ongerustheid. Terwijl hij en Vassall naar den kant roeiden, nam hij het wachtende troepje op den wal sdherp op. Hij telde en toen werd het hem duidelijk, Er VEREENIGDE STATEN. Beperking van vlootbouw. Londen, 8 Januari. De correspondent te Washington van Daily Telegraph heeft be richt ontvangen, dat eenbevestiging geeft van de volksverwachting, dat president Har ding, zoodra deze in functie zal zijn getre den, geen tijd zal verliezen om een internatio nale conferentie te Washington bijeen te roepen teneinde de beperking der bewape ningen te bespreken. Deze stap meldt de oorrespondent z een logische reactie zijn naar het nationale streven in de Ver. Staten ten gunste van een beperking der bewapeningen, welk stre ven thans tot alle deelen des landa is door gedrongen en blijkbaar aan kracht wint, met elk nieuw bewijs, dat de vrede en de wel vaart van de wereld in (hooge mate afhangen van het besteden der gelden thans be stemd voor legers en vloten voor werken van economisch en nationaal hersteL De correspondent voegt er aan toe dat se nator Harding, door zijn oplading en zijn beroep als dagbladredacteur, altijd vlug is geweest om de richting der openbare mee ning op te merken. ZUID-AMERIKA. Speansch oorlogsschip gezonken. Santiago, 8 Jan. Het Spaansohe s.s. „Espana" is in een dikke mist vergaan bij Puertomont in de golf van Fancud. De Spaansche afgevaardigden, die zich naar het Magellaansche eeuwfeest begaven, waren niet meer aan boord. De Chileensche kruiser „Esmeralda" heeft zich naar de plaats des onheils begeven. Scheepsramp te Buenos Ayres. Buenos Ayres, 7 Januari. Een boot, waar op zich 100 werklieden, in dienst van den waterstaat bevonden, is gezonken. Daarbij zijn ca. vijftig menschen omgekomen. JAPAN. De vlootultbreldlng. De opmerkelijke, met spoed uitgevoerde uitbreiding der Japansche vloot blijkt op nieuw uit het feit, dat de Japansche marine- begrooting voor 1921 wederom is.verhoogd en tot op 500 millioen yen is gebracht. Onder de voornaamste redenen, die worden gegeven voor een vermeerdering van 160 millioen yen tegen het vorig jaar, zijn de toenemende kosten van onderhoud, waarvan 20 millioen yen zijn bestemd voor den bouw van een nieuw marine-depót. Een bedrag van 227 millioen is bestemd voor de voortzetting van de zich reeds in uitvoering bevindende plan nen, en een bedrag van 123 millioen voor den bouw van nieuwe schepen. Trouwens, de militaire begrooting is eveneens met 15 mil lioen yen verhoogd. Dit jaar nog za\ Japan den bouw voltooien stonden er slechts vijf Inplaata van zes! „Waar is Jean Paul?" riep hij. De menschen aan den wal keken elkaar ongerust aan. Er volgde geen antwoord voor het vlot op de steenen aan den grond liep. Toen richtte Sir Bryaon zich in zijn volle lengte, (de niet groot was) op, en blies zijn wangen op. „Hij vroeg mij permisse om achter te blij ven om naar den armen Garrod te zoeken," zeide hij op zjjn schutterigste manier. „En ik vond het 't beste om zjjn verzoek ln te willigen." Jack's gezicht betrok. Een oogenblik lang bon hij zijn oogen niet gelooven. Toen werd hij langzamerhand bleek en hard. Dus dit was zijn belooning omdat hij zijn krachten wijdde aan hun dienst! Dus dit was het waar tegen hij te kampen had: ongelooflijke zelf genoegzaamheid en dwaasheid! Hij was meer verbolgen dan hij nog ooit in zijn leven ge weest was. Hij was veel te woedend om iets te zeggen. Hij stapte aan wal, en liep van hen weg, met zichzelven worstelende. Sir Bryson schreed op en neer en pufte, zóó dat iedreeen het goed kon zien. Niet temin was zijn innerlijke bezorgdheid maar al te duidelijk. Niemand nam notitie van hem. Ze keken vol vrees naar den dreigenden rug van Jack. Hij kwam terug met een bleek, strak ge laat. „SIt Bryson,zeide hij op een toon, die trilde van heimelijke verachting, „over me zeiven wil ik niet praten. Maar toch wil ik zeggen dat ik u duidelijk heb laten zien. dat de halfbloed niet te vertrouwen is en het niet goed met Garrod voor heeft. Deze men schen waren er getuige van. En ais hij hem nu van kant maakt, dan draagt u de verant woordelijkheid." (Wordt vervolgd.) Ingezonden mededeehng. naar maat, van prima blauw kamgaren en laken, met zijde gevoerd, geheel met zijde gevoerd, WESTSTRAAT 17. van twee reusachtige oorlogsschepen, de „Akagi" en de „Amagi". Deze schepen zuilen in omvang gelijk staan met alle in den laat- sten tijd gebouwde oorlogsschepen, waar onder zelfs de Britsche slagkruiser, de „Hood". Elk schip zal een inhoud hebben van 40.000 ton, en een batterij met acht 88 cM. kanonnen. De beide schepen vormen ee^ aanvulling van een groot aantal reeds gereed of nog in aanbouw zijnde kruisers. KORTE BERICHTEN. 784.000. OOST-INDIK. Naar aanleiding van het kranig stukje van het overbrengen der „K III", op eigen gele genheid, naar Indië, werd aan de geheele bemanning van landswege gelegenheid gege ven voor een uitstapje naar de Preanger Re gentschappen. Het programma luidde: lste dag. Per auto van Priok naar Buiten zorg (5 auto's 7 personen). Bezichtigen plantentuin, museum, badgelegenheid. Over nachten te Buitenzorg. 2de dag, des morgens: Per spoor van Bui tenzorg naar Bandoeng, van 7 uur v.m. tot 1 uur n.m. per sneltrein*in één wagon lste en 2de klasse. Overnachten te Bandoeng. 8de dag. Autotocht naar Lerabang, verder bezichtigen van Bandoeng. Overnaohten te Bandoeng. 4de dag. Per spoor terug naar Tandjong Priok. De commandant der marine verzocht aan den resident van de Preanger Regentschap pen, om aan den luitenant ter zee le kl. P. van de Wetering de Rooy, die met voorbe reiding en uitvoering van het programma was belast, zoo noodig medewerking te ver- leenen. Voor de bemanning van de ,3 V"- zou eveneens zoo'n uitstapje worden georgani seerd. Men schrijft uit Padang aan het „Soer. Hbl.": Met gebroken schroefas kwam Hr. Ms. jager „Jakhals' de Emmahaven op den 21en November ten 7.30 v.m. binnen loopen. Het ongeval deed zich als volgt voor: De reis van Sabang werd ondernomen in veree- niging met de „Bulhond". Met een 20 mijls vaart werd aanvankelijk gestoomd, doch op een gegeven moment werden schokken en trillingen waargenomen. Terstond werd toen gestopt en de as in de schroefkoker nabij de koppeling gecontro leerd. Er werd geconstateerd, dat zich een breuk had gevormd in de as nabij de koppe ling op 13 cM. afstand van deze, als gevolg waarvan order werd gegeven om met minder vaart door te stoom en. Nadat de reis weer was voortgezet, voelde men kort daarop zwaardere schokken en werd daarna met een acht mijls vaart doorgestoomd. Men bevond zich toen op 100 mijlen afstand van de Em- Ingezonden mededeellng. WATERZUCHT EN DE NIEREN. Waterzucht is een ophooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet in staat waren om (het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en in het gezicht) wijzen op een nieraandbening. Zwellingen van de voeten en handen na in spanning, vooral 's avonds, kunnen aantoo- nen, dat het hart is aangedaan. Dikwijls treedt waterzucht door ooierzwnkte tijdens zwangerschap op. Dit wordt ver klaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te fiitreeren hebben. Deze overspan ning kan de nieren verzwakken. Andere indirecte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de bee- nen en het lichaam enorm opzwellen, en de bulk, de borst en de hersenen worden aan gedaan. Heete luchtbeden zijn nuttig, doordat zij de huddporiën openen en reinigen, en gere gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze belde voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel pen en te versterken Fosteris Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneeamlddelL Te Helder verkrijgbaar bij A ten Klooster, Keixerstr. 98, f 1,76 per doos. COURANT Onder den titel „Stormteekenen in het Oosten'' geeft de oorrespondent te Dantzig van de „Kölnische Zeitung" de indrukken weer van iemand, die als een grondig kenner van Rusland en van de randstaten aangeduid wordt. Deze persoon zegt, dat nit alle teekenen met schrikbarende duidelijkheid op te maken valt, dat het opperbevel der Russische legers bezig is, ondanks alle geruststellende ver klaringen van het congres te Moskou, zorg vuldige voorbereidingen te maken voor ope raties op zeer groote schaal op het Russische West-front. De «egsman van het blad betoogt, dat het een onweerlegbaar feit is, dat de Russen op de beide vleugels van hun reusachtig West front twee zelfstandige, zeer sterke leger- troepen .samentrekken. De Zuidelijke groep wordt in de Oekraine gevormd. Deze groep heeft een drieledig doel: toneerste de nog altijd smeulende anti-bolsjewieksche beweging in de Oekraine te onderdrukken, dan een front-aanval tegen het Roemeensche Bessarabiö en tenslotte met een zwenking half naar rechts een aanval tegen Poolsch Galicië. In hoeverre een aanval tegen Roemenië werkelijk binnen de mogelijkheden valt, kan niet met zekerheid gezegd. Maar het schijnt zeker, dat het besluit tot den aanval tegen Polen vaststaat en dat in hoofdzaak dezelfde weg zal worden inge slagen als bij het offensief van het vorig jaar uit de streek van Kief uit met een ver naar het Zuiden grijpende vleugel op Lemberg af. Gelukt deze stoot, dan staat de weg naar het Zuidelijk congres-Polen open. De tweede groote aanvalsgroep wordt ten Oosten van Letland samengetrokken. Deze legers hebben den regelrechten aanval op Polen ten doel. De Poolsche „corridor" moet onder den voet geloopen en dan moet dadelijk Midden-Litauen met Wilna onder Russisch bewind gébracht. De Noordelijke vleugel van deze groep zal als flank-dekking moeten dienen om elk ingrijpen van de Baltlsche staten ten gunste van Polen door zijn aanwezigheid alléén reeds te verhinderen. De aanval tegen Polen wordt weer gedacht ln een snel tempo als verleden jaar, maar beter georganiseerd wat verschaffing van proviand en munitie betreft. Daarvoor zal het gewichtige spoor- wegpunt Gomel nog uitgebreid worden om beter als hoofd-etappenplaats te kunnen dienen. Estland en Letland, die op de hoogte zijn, hebben reeds in het geheim met elkaar raad gehouden om na te gaan, wat ze in geval van nieuwen oorlog zullen doen. Daar het Letsche leger zeer bolsjewieksch gezind is, zal zijn tegenstand zeker zeer gering zijn. Polen heeft, steeds volgens denzelfden zegs man, voortdurend zeer goed geweten, dat de vredeswil der Sowjet-regeering slechts huiche larij w^s. Het heeft zjjn wapenrusting dan ook nog niet neergelégd en slechts gedemo biliseerd voor zoover noodig was v~->*- de stemming in het binnenland en voor de overeenkomst van Riga. In alle stilte worden echter op het oogenblik in Polen militaire voorbereidingen in grooten 8tjjl getroffen, om op alles voorbereid te zjjn en ook wordt van Poolsche zijde al het moge lijke gedaan om de anti-bolsjewieksche bewe ging in Oekraine weer leven in te blazen. Verder mobiliseert ook Zeligowski uit alle macht in Midden-Litauen. Alle anders luidende berichten zijn onjuist en misleidend. Tevens heeft Polen te Parijs gepolst of het op militairen steun van de geallieerden kan rekenen. Het besluit van den raad van den Volkenbond om internationale troepen naar Wilna te zenden, schjjnt een tegemoetkoming aan Polen te beteekenenwant wanneer Midden-Litauen door neutrale troepen bezet is, kunnen de Russen niet zonder meer daar binnenrukken en Polen zou daardoor een onschatbare flank- dekking kragen, geheel afgezien van de mogelijkheid om onder den dekmantel van volksstemmings-transporten oorlogsmateriaal en anderen steun aan Polen vanuit Frankrijk te leveren. In het zuiden aan de Bessarabische grens treft Roemenië voorbereidende maatregelen. De toevallige botsing van twee militaire tran sporttreinen tusschen Predeal en Hermannstadt heeft de aandacht hierop gevestigd. Ook Roemenië beeft te Parijs navraag ge daan om te weten of Frankrijk en misschien ook Engeland geneigd waren steun te ver- leenen in den strijd tegen Sowjet-Ru3land en heeft wel een ontwijkend, marfr geen afwijzend antwoord gekregen. Zoo wordt de dijk opgeworpen, waardoor de bolsjewieksche stormvloed gebroken moet worden. Het lijdt geen twijfel, dat de toestand in geheel Oost-Europa zeer ernstig is. De Sowjet- regeering is niet vrij iu baar besluiten, maar moet rekening honden met den toestand in het binnenland en ln de grensstreken en met de verpleging van het leger. Op dit punt is de toestand zoo ongunstig, dat de Russen tot aanvallen uitgelokt zonden kunnen worden nog voor het sneeuw-smelten begonnen is. Dat zon echter een wanhoopsstap van Rusland zjjn, 'die enkel het gevolg van zeer grooten nood zon kunnen zijn. Want alles zou daarbij op de ééne kaart van onmiddellijk beslissende successen gesteld worden. Daarom valt het ook te betwijfelen of de oorlog in Oost-Europa vóór April weer zal ontbranden, evenals natuurlijk niet met zeker heid gezegd kan worden, dat hij onder alle omstandigheden nit zal breken. Bij de Senaatsverkiezingen in Frankrijk leden de conservatieven en radicalen een nederlaagvan de communistische candidaten werd er niet één gekozen. Het aantal werkloozen in Engeland bedraagt- De „K III" ln Indiè. Ooed at geloopen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1