- 1 door den grondaankoop waarschijnlijk de lasten zullen stijgen, ook de rente, dat nieu we leeningen die lasten zullen verzwaren en dat er zoo goed als geen meerdere in komsten tegenover staan, tenzij de Raad alle door het Rijk nieuwe toegestane belastingen gaat invoeren en de Raad b.v. zou willen verdubbelen de opbrengst der schoolgelden, hondenbelasting, leges en verdere daarvoor vatbare rechten. Iets wat ik persoonlijk nog niet zou durven aanbevelen. Overigens heeft deze Gemeente geen bronnen van inkomsten van eenige betee- kends. Onder verwijzing naar de tweede zin op bladz. 7 van het Algemeen Rapport moge U blijken, dat het Ooilege van B. en W. gaarne zullen medewerken tot verbetering van het bestaande en het in het leven roepen van nieuwe instellingen van algemeen nut. Maar eveneens eischt een voorzichtig beleid, dat rekening houdt met de bestaande financieele kracht en in deze Gemeente; dat eerst ge tracht moet worden een definitieve Rijks regeling te krijgen omtrent de financieele verhouding voor de Gemeente, en dat thans op de begrooting inkomst voorkomt (O.W.- uitkeering), welke zal .verdwijnen^ en waar voor men nog niets in de plaats heeft,^ter- wijl de uitgaven noodwendig zullen blijven stijgen, o. a. rente en aflossing. M. de V. Het da mij een behoefte ook nog uit te spreken, dat ik met waardeering heb waargenomen, dat door dat gedeelte van den Raad, welke het vorige jaar ernstige beden kingen had tegen mijn plaats in dit College, gedurende den loop des jaars in meerdere imate steun is geschonken. Ik waardeer dat ten zeerste en hoop, dat de Raad het College in het algemeen zal steunen en bijstaan, om de niet lichte taak tot welzijn der Gemeente te vervullen. Deze beschouwing van spr. is geheel zijn persoonlijk inzicht. Men ziet dat de sombere beschouwingen des heeren Grunwald ge deeld worden; wanneer de heeren evenwel zeggen dat de Ontvangstposten geflateerd zijn moet men dat toch ook aantoonen. De heer G"t u n w a 1 d: Ik heb dat gedaan bij de bedrijven. De heer Adriaanse: Daarmede kunt U alleen bedoelen die bedrijven waar geld bij moet. Gas- en Waterleiding moeten zich toch kunnen bedruipen en als u de ontvang sten laag raamt werkt u hooge tarieven in de hand. De heer Grunwald: Ze bedruipen zich niet, hetgeen de geraamde post der O.W.-be lasting bewijst waarvan u een sluitpost ge maakt hebt. De heer Adriaanse: Die post berust op berekening de raming is volstrekt niet in het wilde geschied. Dit bedrag zal er onge veer uitkomen. Hoe konden B. en W. anders hanelen; de belasting voor 1921 komt tame lijk zeker op 720.000.en deze post valt eerder mee dan tegen dat bewijzen andere jaren. Ik heb de zaken niet rooskleurig wil len voorstellen maar wij moeten het bedrijf toch gaande houden. Waar dit eenigszins kan zal bezuinigd worden. De heer De Zwart: 't Is spr. nogal ge makkelijk gemaakt van antwoord te. dienen Een paar opmerkingen zijn gemaakt die ons heleid speciaal op finantieel terrein aanval len. De heer Tielrooy had het over het be leid en de ongeschiktheid der soc.-dem. als wethouders en het betoog van der. heer Grunwald was eveneens gebasseerd op zui nigheid. Uit dit betoog mogen wij dus aflei den dat er tot op het moment dat, de vrij zinnige raadsmeerderheid verdween een goede politiek maar hadden over te nemen. Nu dringt de heer Grunwald aan op meer dere ruimte voor het Raadhuis omdat het gebouw in de Dijkstraat zoo vochtig is. Waarom ik dat hier releveer. Omdat als er een behoorlijk beleid in dit opzicht was ge voerd door het vorig college wij daarvan de sporen terug hadden moeten vinden. Ten aanzien van het finantieel beleid is het wel goed de woorden zooeven door den heer Staalman gebezigd te gebruiken n.1. dat de waarheid den mensch siert. Sedert de gemeente in 1902 de gasfabriek heeft overge nomen heeft deze insteling een aardig duitje in de gemeentekas gebracht. De heer Baak: Oude plunjel De heer De Zwart: Het komt thans juist op die oude plunje aan. In den loop der jaren is ruim een half millioen uit de gasfabriek in de gemeentekas gevloeid en thans is het een bedrijf geworden waarop volgens de woorden van den heer Grun wald zeiven de kapit-aaldienst zwaar drukt. Daardoor staan wij thans voor zulke enorme lasten. Hetzelfde is het geval met de waterleiding Ook die bracht in den loop der jaren bijna een half millioen in de kas der gemeente. Dit dateert uit de dagen dat de belasting ƒ78 k ƒ80.000 bedroegj uit de gasfabriek werd toen wel 100.000.gehaald. Daardoor zijn deze bedrijven thans uitgeput ten koste van een laag belastingcijfer. Wij moeten nu weer overgaan tot uitbreiding van water leiding... De heer Van der Veer: Die is niet noodig! De heeriD e Zwart: Anderen vinden van wel. Had men dus een gezonde finantieele basis geschapen dan waren wij er thans be ter aan toe geweest. En als het met de be drijven nu al zoo is hoe zal het dan met an dere zaken zijn. Scholen bijvoorbeeld. Wij weten niet hoe wij op behoorlijke wijze de hervormingen ten uitvoer zullen moeten legen die de nieuwe onderwijswet ons op legt het is niet mogelijk in dat opzicht be hoorlijk in de behoefte van het lager onder wijs te voorzien. Men klaagt dat de belastingen hier zoo zwaar zijn ten aan^n van andere gemeen ten. Spr. wil den Raad niet met cijfers ver moeien maar verzoekt opname in de notulen van een staatje van 15 gemeenten in ons land die alle hoogere belastingen heffen dan Helder. (In dit staatje dat op spr. verzoek in de Notulen zal worden'opgenomen komt Alk maar voor mert een percentage per inwoner van 11.75, Aalsmeer 5.25, Assendelft 7.82, Bussum 5.45, Oallantsoog 4.08, Haarlemmer meer 8,95, Hilversum 7.01, Hoorn 6.93, Vel- zen 10.06, Zaandam 8.59, Schagen 4.65, Enk huizen 5.08, Naaiden 6.15, Haatlemmerliede en Spaarnwoude 6.16, Helder 5.07. Met Scha gen eb Callanteoog is Helder hier het laagst. De heer Van der Veer heeft eene opmer- kng gemaakt over de opcenten op de grond belasting. Spr. antwoordt dezen heer dat voor de geheele gemeente dit bedrag totaal slechts 450.— bedraagt voor Koegras be- teekent dat nog geen gulden per jaar. De heer Van Os vroeg of de wethouder van Publeke Werken -geen krachtiger hou ding kon aannemen inzake de uitvoering van het Spuikanaal. Wat bedoeld de heer van Os daarmede. Had spr. een andere wending moeten geven aan de uitvoering. De vorige Raad heeft die gelegd in handen van deD heer S. Krijnen; wil men daarin verandering zien gebracht dan dient dit initiatief uit te gaan van den Raad. Een andere vraag is of dat gewensöht zoude zijn. De heer Heyblok drong aan op krachtiger bestrijding der werkeloosheid. De Raad heeft in die richting nogal flink gewerkt. Indien er thans grootero werkeloosheid valt te con stateeren dan vroeger dan kan spr. wel zeg gen dat alles gedaan wordt of In voorberei ding is om die te bestrijden. De werken te Huisduinen en Koegras zullen daaraan dienstbaar gemaakt worden. Deze heer vroeg ook naar «hooibader, eic. In dit opzicht ver- keeren we nog in een beginstadium die ver band houdt met al geheele xeorganisatie van het onderwijs: In de toekomst zal worden ge- str efd naar beter toezicht op scholen, groo- ter reinheid etc. Als de nieuwe wet de ouders voortaan verplicht hun kinderen naar een bepaalde school te zenden rust op de over heid den plicht onreinheid etc. op die school tegen te gaan. De heer Staalman deed een persoonlijke vraag. Wat deze betreft in 't algemeen zou spr. kunnen klagen over het vergadering- bezoek. Met uitzondering van mevrouw van der Hulst, die alle oommissievergaderinigen heeft bijgewoond werden ze zeer vaak ver zuimd. Een andere vraag is of dit moedwil lig .geschied. Spr. kan die niet beantwoor den; wellicht dat het den leden door de vele andere vergaderingen die ze hebben, niet altijd mogelijk is te komen. Vooral de nieuwe onderwijswet legt in dit opzicht veel werk op de schouders der commissies. De heer Grunwald spreekt van de winst der gasfabriek en noemt het cijfer van 1300.Dit is volkomen juist; dit bedrag komt inderdaad in de gemeentekas. Maar er wordt overigens wel winst gemaakt; de heer Grunwald bezie/haar eens de hem ver strekte Nota van wijziging waarop ruim 60.000,winst geraamd is. Van dit bedrag zal 41.000,worden aangewend om den drukkenden bapitaaldienst te ontlasten. De heer Grunwald: Dit stuk heb ik natuurlijk nog niet kunnen bestudeeren. De heer DeZwart: In het antwoord van B. en W. wordt het 'genoemd. Dit tevens als antwoord aan den heer Tielrooij. De heer Verstegen meent, dat de kri tiek op het beleid van B. en W. over 'het algemeen mild 'is, milder dan hij vorige ge legenheden1. Dat iste waardeeren, omdat daaruit in het algemeen blijkt, dat hetgeen de heer Staalman betoogde, reeds in vervul ling komt en de handen ineen geslagen worden om de gemeente uit het moeras te helpen. Dergelijke samenwerking kan niet anders dan heilzaam voor de gemeente zijn. Natuurlijk blijven er uiteenloopende inzich ten bestaan en dat er ikritiek op het beleid van B. en W. ontstaat, is een bewijs, dat men met groote aandacht de gestie van het Col lege volgt. Het is gewenscht, dat men iederen genomen maatregel toetst aan eigen inzicht. De sombere toon van den heer Grunwald met betrekking tot het algemeen beleid, vindt aan den kant van B. en W. geen weerklank. Het College staat op het standpunt, dat men met optimisme beter tegen den stroom kan oproeien dan door allerlei pessimistische be schouwingen te geven. Natuurlijk vermin dert dit de verantwoordelijkheid van het Col- Lege niet: ons optimisme is gespeend van elk verantwoordelijkheidsgevoel. Ik kan me voorstellen, dat men aandringt op grootere zuinigheid, maar men geve ons dan eenige aanwijzing, 'in welke richting wij die moeten toepassen. Gok de heer Tielrooij zou met een College, dat uit mannen van zijne richting bestond, de uitgaven voor Publieke Werken bijvoorbeeld niet kunnen verminderen. Even min het Onderwijs of de verpleegkosten voor amen, enz. Met de uiterste nauwlettendheid wordt op elke uitgaaf toegezien, maar din gen, die noodzakelijk zijn, kunnen niet ach terwege blijven en de heer Grunwald noemt zoodanige ook niet. Deze heer zegt, dat de Vrijzinnigen stem den lA het belang der Gemeente, maar 'hij bedoelt natuurlijk „zooals hij dat ziet", maar dat is niet altijd hèt gemeentebelang, want er zijn daaromtrent zeer uiteenloopende in zichten. Het College staat op het standpunt, dat geen uitgaven gedaan worden, die niet strikt noodzakelijk zijn. En nu zegt de heer Tiel rooij wel, dat de .politiek van de soc.-dem. wethouders onze gemeente op lasten jaagt, en dat de zucht naar kapitaal ook den .ka meraden" in het bloed zit, maar deze heer zal dit toch wel niet zoo bedoeld hebben, tenzij hij er eenig bewijs voor mocht hebben. Ook de kameraden van den heer Tielrooij houden de hand op en .andere fracties ook en dan is er de Raad, die de beslissing heeft en de „kameraden1" tevreden stelt. De heer Staalman is ontstemd over bet ontbreken van een voorwoord en ook andere heeren zijn dat. De heer Grunwald heeft er zelfs een groot oneenighedd in het College van gemaakt. Maar er zijn wel eens ernstiger geschillen geweest dan dit. Men achtte het voorwoord overbodig, omdat tot nu toe van al die gedane voorspellingen zoo weinig uitkwam in dezen tijd van weinig stabiliteit en van ups en downs. Men vond het beter het weg te laten, totdat de tijden wat beter worden en we den toestand kun nen overzien. Van een débacle is geen sprake; wij probeeren den boel recht te houden. De heer Staalman spreekt voorts over de begrooting als een „burgerlijk stuk zonder demooratisbhen geest, dat best door een an der College had kunnen zijn samengesteld. Ja, dat laatste is waar, maar dat geldt voor elke begrooting, dat kan in een burgerlijke maatschappij nu eenmaal niet anders. Maar niet het uiterlijk aspeot geeft aan de begroo ting cachet; de cijfers doen bet hem en de heer Staalman zal in deze begrooting cijfers aantreffen, die hij In andere niet vindt. Om naar eene begrooting den geest van een Ooi lege als B. en W. te beoordeelen, is trouwens wel wat erg. Die geest moet blijken uit het werk van B. en W. en ten opzichte daarvan zijn er allerlei dingen aanhangig gemaakt, die niet door een vorig college zijn onder nomen. Wat betreft de stopzetting van den nieuw bouw der gasfabriek, toen spr. dit voor stelde, kreeg hij van den heer Staalman diens stem niet. Waarom verwijt deze heer thans aan het College een verzuim, waar mede hij het niet eens was. Spreker zal er een bezwaar tegen inaken, indien de heer taalman de portefeuille van financiën aan een sociaal-democraat wil geven, maar hij bedenke, dat het College als zoodanig een en ondeelbaar is en dat het College niet het recht heeft gelden uit te geven, indien zij niet door den' Raad zijn bevoteerd. De zitting wordt thans verdaagd' tot Woensdagavond voor de replieken. WAT DE KRANTEN ZEGGEN. Rantsoeneerihg van sterke drank. In het orgaan van den Volksbond houdt de heer Franken een pleidooi voor rantsoe neering der vergunninghouders, waaraan hij de voorkeur geeft aan het in een vorig nummer van bedoeld orgaan door den heer Buringh Boekhoudt verdedigde stelsel van rantsoeneering der consumenten. Een' groot voordeel, zod schriijft hij o. m., dat verkregen wordt door rantsoeneering van den vergunninghouder is nog gelegen in de geleidelijkhedd1 der werking, als ik het zoo noemen mag, die met dit systeem kan verkregen worden. De jaaromzet van iederen vergunning houder is bekenld. Nu bepaalt de Regeering, dat voor een bepaald jaar (of deel daarvan) de rantsoe neering der vergunninghouders, zal bestaan in beschikbaarstelling van b.v. 70 pot. van dien jaaromzet. Voor een volgende periode kan men dan b.v. 65 pet. vaststellen etc. Krijgt men te vele clandestienen verkoop, dan kan men den toevoerkraan weer iets minder sterk dicht draaien etc. Het is in 1918 voldoende gebleken, dat di; systeem als het ware automatisch werkt. De drinkebroer krijgt in zijn vaste herberg niet meer dan een paar 'borrels per dag. Het is het eigenbelang van den vergunninghouder om niet te veel aan één persoon en vooral niet aan „outsiders" te tappen. Nu moge het waar zijn, dat het gedistil leerd van enkele vergunninghouders zal wo#den' -opgekocht door collega's, die dit beter en voordeeliger» kunnen plaatsen, dit verschijnsel kwam slechts sporadisch voor en bij een volgende schatting van den 'grond slag voor distributie, stelle men voor den vergunninghouder, die zulk een geringe clientèle bleek te hebben, een heel wat min deren vermoedelijken jaaromzet vast, als grondslag voor de berekening van het distri butie procent. GEMENGD NIEUWS. Het wegspoelen van het eiland Schiermonnekoog. Het eiland Schiermonnekoog heeft, zoowel nu als vroeger, zeer veel door wegspoelen geleden. Het eiland kwiam omstreeks 1640 in 't bezit van de familiae Johan Slachouwer. Toen lag het dorp met kerk, zoomede hei; kasteel, „Binnendijken" geheeten, van de fa milie Slachouwer, ten Westen van het eiland. Dit voormalige dorp met al zijn gebouwen, werd in 1760 een buit der zee. De landheer liet toen zijn huis meer oostwaarts brengen. De'plek heette de „Burg". Ofschoon (het ge bouw er nog staat en „Reisbergen" heet, spreken de eilanders nog steeds van de „Burg". Het dorp werd geleidelijk verlaten en zoo leest men nog het jaartal in ijzeren ankers in de muren der huizen aangebracht, van 1720 tot 1764. In d'e laatste jaren spoelt, door stroomverlegging het eiland zeer veel af, Eenige kleine villa's met een mooi aangek den strandboulevard, verdwenen reeds in golven. Hoe vlug dit gaat, kan hieruit blij ken. Het vorige jaar October stond de villa van Jth. O. Van Vierzen Trip nog 24 M. van het steile duin en nog hetzelfde jaar moest zij afgebroken worden, omdat er toen geen meter duin meer voor het huis lag en de muren reeds begonnen te scheuren. Deze villa is nu zeer ver achterwaarts gebracht. Een andere villa van den heer A. Onnes, die reeds eien paar jaar geleden afgebroken werd en achterwaarts weer was opgebouwd, staat nu nog slechts 11 M. van den afgrond. Nog één hooge vloed en dit huis moet voor de tweede maal verplaatst worden. De fundee ring en overblijfselen der huizen die lang op de laagwaterlijn te zien waren, zijn nu geheel in zee verdwenen. Gelukkig hebben wij nog weinig storm de zen winter gehad en in 't geheel geen hooge vloeden. Met deze huizen enz. is een heele buitenste rij duinen reeds weggeslagen. Komt er een buitengewoon hoog getij, dan breekt de bui tenste dunenrij door en loopt een groote vallei voor de rijks licht- en uitkijktoren voL Dezen toren bedreigt geen onmiddellijk ge vaar, doch werkzaamheden, het bouwen van wiachterswoningen en het aanleggen van een straatwegje, gaan daarom voorloopig over. En daar er meer naar binnen nog een tweede buiten dienst gestelde vuurtoren staat, i!s men van plan daar te bouwen, wanneer de buiten ste toren gevaar loopt. Ook het daar aan het strand bevindend bad- of strandhotel wordt ernstig bedreigd. Op het strand voor het hotel heeft men wat paaltjes en wat oude schansen (houten tak ken) geplant om het afspoelen wat tegen te gaan, maar dit is als kinderspeelgoed voor de golven. Het afslaan levert in 't geheel geen gevaar op voor 't dorp, noch voor het vruchtbaarste gedeelte van het eiland. Maar hier is gevaar voor doorbraak van den zee dijk aan den zuidkant van het eiland, niet uitgesloten. Deze dijk, die al het vruchtbare land beschermt, zoomede eenige boerenhof steden, is voor het eiland van de allergroot ste beteekenis. Maar er wordt pooit iets aan gedaan. Hoog tijd wordt het, dat hij wordt nagezien. Hij is et eigendom en iil 't beheer van Graaf von Bernstorff, wonende te Dë- mitz a. d. Elbe, den tegenwoordigen eige naar van Schiermonnekoog. (N. v. d. D.) Doodgeschoten. Maandagavond heeft zich te Oss weer een drama afgespeeld, dat het leven kost van ze keren v. Bergen. Een aantal personen maak te het de aldaar surveilleerende gemeente politie lastig door te gooien met steenen. Een der relletjesmakers, Van Bergen, ging opeens zijn woning binnen om even daarna terug te keeren gewapend met een geweer. De dienst doende politieagent was hem echter vóór en vuurde zijn revolver op hem af met het ge volg, dat deze een schot ontving midden in zjjn horst. Dinsdagmorgen is Van Bergen overleden. De beklimming van den Monnt Everent In ons vorig nummer deeldep wij reeds een eni ander mee aangaande de plannen tot beklimming van den hoogsten berg der aarde, den Mount Everest in het Himalaya- gebergte. Wij laten hier onder nog eenige bijzonder heden volgen. De hoogte van den berg wordt dikwijls opgegeven als 29.002 Eng. vt., maar volgens de nieuwste metingen is z(j 29.142 vt. De president van Royal Geographical Society legde er in e^n te Londen gehouden vergadering bijzonderlijk den nadruk op, dat de onderneming niet maar uitsluitend een sportief karakter zal dragen, maar dat zij vóór alles wetenschappelijk zal zijn. „Wij mogen als zeker aannemen, dat de top van Mount Everest nooit zal worden bereikt tenzij wij eerst met alle zorgvuldig heid al de toegangen, die liggen in gebied, dat op het oogenblik volkomen onbekend is, exploiteeren. Daarna moet de berg wor den bestudeerd, gefotografeerd en met de grootst bereikbare nauwkeurigheid worden in kaart gebracht. Wij moeten, alles wat we kunnen, te weten komen omtrent het ge bied van Mount Everest, en omtrent den 'berg zélf en de kMmiaatsfcoestanden, die in dat gebied heerschen. Onze geografische ken nis moet volledig worden. Er zal eerst een verkennings-expeditie worden uitgezonden om de noodige geogra fische kennis te verkrijgen. Het volgend jaar zullen wij een afdeeling klimmers naar Tibet sturen, die de tevoren opgezamelde kennis zal in praktijk brengen bij een po ging om den top te bereiken. Wij hopen dat de verkenningsgroep Tibet zal kunnen bin nen gaan, zoodra de passen open zijn, om streeks einde Mei, zoodat het grootste deel van een jaar beschikbaar zal wezen voor het voorloopig werk. De resultaten van den ar beid zullen door ons worden bestudeerd ge durende den winter, en er zullen definitieve plannen worden opgemaakt voor den groo- ten aanval op den berg in 1922." De grootste hoogte, die in dit deel van de Himalaya tot dusver door klimmers is be reikt bedraagt 24.600 Eng. vt. boven den zeespiegel. Een der grootste moeilijkheden die zal moeten worden overwonnen zal zijn, dragers voor de expeditie te krijgen. De plaatselijke bevolking moet niets hebben van zulke tochten in de ijswereld en toont zich dikwijls openlijk vijandig tegen ont dekkingsreizigers. Bij het vóorloopige. verkenningswerk in dit jaar, en misschien ook later, hoopt men tuigen. gebruik te zullen kunnen maken van vlieg Onder hen, die worden genoemd als mo gelijke leiders der expeditie zijn generaal O. G. Bruce en dr. A. M. Kellas. Bomaanslag. In het gronsplaatsje Elten is een bom aanslag gepleegd tegen de woning van den douane-inspecteur Laurich. Een gedeelte van het huis is vernield. Een der daders, eeni smokkelaar, is gevat. Electriciteit. Twee Deensche ingenieurs, Jos. Jensen en een' collega, hebben een windmotor met vliegmachinevleugels toegepast voor opwek' king van electriciteit, zonder dat daarbij een aocubafcterij noodig is. Het effect der vleugels iis 2Va maal beter dan van de beste vroegere windmotoren. Een 10-tal kleine stations voor electricitöiitsopwekking zijn al met succes in gebruik. Een grootere proef zal in de buurt van Kopenhagen worden gedaan. (Radio-Nieuws). IJsland zonder... (ja Het Deensche blad „Kjöbenhavn" maak; melding van een telegram uit Reikjavik, de hoofdstad van IJsland, waarin wordt meege deeld, dat het voornaamste bedrijf op IJsland met den ondergang wordt bedreigd wegens, gebrek aan ijs! Dit ijs is noodig voor de ver pakking van haringen, die in groote hoe veelheden uit Reikjavik worden uitgevoerd, Door den buitengewoon zachten winter nu is er geen ijs beschikbaar. Daarom zjjn drin gende telegrammen naar Noorwegen ge stuurd om dadelijk ijs te sturen. Bij men schenheugenis heeft zich daar zulk een toe stand niet voorgedaan. Weliswaar is er aan de Noordkust ijs in overvloed, doch er zijn geen transportmiddelen tusschen het noor den én het zuiden van het eiland. 't Ontbreekt er nog maar aan aldus schertst de „Morning Post" naar aanleiding van dit bericht dat er in de Sahara een tekort aan zand is! Filmpraatje. Er is, Amerika misschien uitgezonderd, geen land dat zooveel filmexpedities uitrusi; als Zweden. Dit is des te merkwaardiger daar de Zweedsche filmfabrieken niet over de groote bedrijfskapitalen beschikken waarmee Engelsche, Fransche en Duitsche maatschap pijen werken. Dat de Zweden echter niet voor een kleintje vervaard zijn, blijkt uit de on derneming die de „Svensk Film-industri", de grootste Zweedsche firma in de film-branche, op touw heeft gezet. Zij rust een expeditie uit onder leiding van ingenieur Olsson, (een man die anderhalf jaar geleden reeds een succes volle reis deed door Oost-Afrika's wildernis sen) met het doel fihnopnémingen te doen in centraal-Afrika. Deze expeditie zal worden vergezeld door prins Willem, zoon van ko ning Gustaaf van Zweden; men zal de bin nenlanden van Afrika doortrekken van Nai robi uit, over het Victoria-meer hoopt men den Belgischen Kongo te 'bereiken, vervol gens zal men den Nijl volgen tot Cairo. Men verwacht zooveel waardevolle filmopnemin- gen van dieren en volken te zullen meebren gen, dat de kosten van de expeditie worden goedgemaakt, o.a. wil men de Kirunga-vul- kaanketen opzoeken en filmen. Deze film-maatschappij heeft een tweede onderneming aangedurfd, en een Zweedsch ournallst, Axel Essén, van een paar opera teurs vergezeld, op een reis door de wereld gestuurd om her en der belangwekkende op nemingen te doen van landen, volken en toe standen. Een derde Zweedsche film-expeditie Is die van Bergmann en Malaise, die, zonder zioh te laten afschrikken door den onheil-spellen- den naam van laatstgenoemden tochtgenoot, naar China en Kamschatka is getrokken. Waar deze reizigers zich op het oogenblik bevinden, weet men niet precies, hun reis schijnt nogal avontuurlijk te verloopen, want zij leden reeds eenmaal schipbreuk, waarbij zij hun apparaten echter konden redden. Tenslotte maakt men plannen voor een vijf- maandelijksche expeditie naar de Noordelijke IJszee, en ieder zal moeten toegeven, dat de Zweedsche film-lndustrieelen grooten onder nemingsgeest aan den dag leggen. Het huwelijk van den commnnlstlshcen mllllonair. Woensdag is te Londen het huwelijk vol trokken van den heer Prince Hopkins, een Amerikaansch millionair en communist met mejuffrouw Eileen Handstock. Op zijn trouwdag, kort voor hij naar de kerk ging, ontving de bruigom een journalist, wien hij bevestigde, dat hij inderdaad een commu nist was. Alleen geloofde hij niet aan geweld. Verder verklaarde hij dat de beste regeeringsvorm er een zou zijn, waarbij groepen van ver schillende industrieën in de regeering ver tegenwoordigd zouden zijn. De bruid, een knappe brunette, droeg, in de kerk een japon van witte charmeuse, die met paarlen bestikt was, een zwaar parelen ceintuur en een heel langen sluier, die tege lijk ook den sleep vormde. De gouden sigarenkist Reeids lang zoo melden de Berijjnsche bladen vermoedde de recherche, dat er relaties 'bestonden tusschen een Amerikaan- sohe en Duitsche dievenbende, die gestolen goed, voornamelijk juweelen, ruilden. Dit vermoeden wordt thans bevestigd door het beslag leggen op ©en gouden sigarenkistje te Berlijn. Den Ameriikaansohen staalkoning Schwab was een 800 gram zware gouden sigarenkist ontstolen, een geschenk vari de stad Balti- more. Volgens de „Chicago Tribune" zou dat kistje met andere kostbaarheden, o. a. juwee len, door Amerikaansche matrozen naar Duitschland zijn gebracht. De Berlijnsche correspondent van deze courant 'kreeg be richt, dat de heer Schwab het 'kistje voor 5000 dollar kon terugkoopen. De recherche ging op onderzoek uit en legde hij een Ber- Öjnschen koopman beslag op het kistje. De man zei, dat hij het van iemand, die verge zeld' was door een Amerikaanschen matroos, had gekocht voor 12.000 Mark. De recherche tracht nu op te spopen wie het eerst bet ge stolen goud in DuLtsohland heeft verkocht. Voethal. Overzicht. N. H. V. B. Raadhuisverbetering. Als er een goede finantieele politiek was gevoerd had men toch mogen verwachten dat een gunstiger finantieele toestand ware ontstaan. Thans hebben we door de geheele stad verspreid de gemeentelijke diensten. Op elk terrein is het wanbeheer van vroeger te constateeren; de bedrijven heeft men uitgeput en boven dien ons nog opgescheept met een cadeau tje van een tekort over 1919. (Zie verder Tweede Blad). Do Competitiewedstrijden H. Y. B. Ie klasse. Dank zij kranige verdedigen van de Dordtsche achterhoede, wieten de leiders, die sterk in de meerderheid' waren, «echts met 10 te winnen. Uit een doorbraak kreeg D.F.C., even voor einde een prachtkans om gelijk te maken, doch den bal ging naast. In het Dordtsche eiftal is de veteraan Koopman een niet te versmaden tegenstander. De wedstrijd HaarlemAjax bracht een 20 zege voor de Amsterdammers en werd voor een uitverkocht huis g.espeeld. Ajax kon beter met het gladde veld overweg dan de thuisclub. Gupfert zorgde voor de goals, terwijl de Boer de doelpuntenhonger van Houtkoopor, v. Dalen etc. ten eenenmale belette. De „Groote ITaagsche'" leed een groote nede^aag tegen V.O.C.. wat zeker niemand zal gedacht hebben, temeer daarH.V.V. de laatste wedstrijden zoo op dxeef was. De heeren speeiden bijzonder no.-halant, ter- wi|l het de Hotteidammers nogai meeliep. De rust bracht reeds een 40 stand en wanneer :>et 6—0 i'. weet l .V V de eer eindelijk te redden, liet «inde bra ht oen 1 2 overwina.og voor de kam poenen. AF O. verloor mei den oneven goal (23) van H.ïi.S. De zwartjeH kunnen mot deze zegepraal meer dan tevreden zijn. Hoewel A.F.C. voor de ruist 'het beste van het spel had, hadden de gasten met de rust een 21 voorsprong. Hoe- wiel daarna sterk aanvallend, moesten de Amster dammers de eer der overwinning aan H.B.S. la ten. Zooals te verwachten was, verloor Sparta van U.V.V. De thuisclub, de weer een andere op stelling probeerde, kon tegen U.V.V. lang niet op. Vos (2) en de gebr. Buitenweg maakten de goals. Roem redde de eer van zijn club, door 2 tegongoals, waarvan een penalty. Overgangsklasse. Stormvogels kon het op eigen terrein tegen H.D.V.S. niet verder bron- gen dlan gelijk spel (2—2). Guick en D.E.O. wis ten maar op het kantje af te winnen van R.F.O. H.F.C. (10), terwijl Feijenoord met groote cijfers, 60, won van W.F.C. (In Worrperveer won F. met 92). Als W.F.C. zoo doodgaat en daar is veel kanis op is hun een plaats in de 2e kl. beschoren. De wedstrijd "t Gooi R.C.H. was uitgesteld. 2o klasso. Afd. A. Z.V.V. behaaldo in Am- stordam oen groote overwinning op de hekkeelul- ters. Met 61 werd van Arnstel gewonnen. De belangrijke wedstrijd Z.F.C.—Schoten eindigde in een 1—0 zege voor de rood-witten; de Haarlem mers zien daardoor hun kampioenskansen geducht dalen. In de Afd. B. eindigde de plaatselijke ontmoeting HilversumVictoria in een 61 over winning voor de thuisspelende club. Hercules kon het tegen no. laatst, Gouda, niet verdor brengen dan gelijk spel (1—1). 3e klasse. Afd. A. De wedstrijd Helder V.S.V. eindigde, zooals te verwachten was, in een overwinning voor de bezoekers. H. verloor ver diend' met 51. De le helft was de match het aankijken ten volle waard; hoewel V. een tikje sterker was, konden zij miet meer dan eenmaal scoren, daar de verdediging-flink van zich afbeet. Zelfs wist v. Leeuwen op bijzonder mooie wijze de gelijkmaker te fabrieeeren. De H.-aanval ech ter was ais linie niet veel waaTd, de rochterwiug bracht er zoo goed als niets van terecht. De 2o helft was nauwelijks aan de gang of binnen enkele minuten heeft V. reedis een 31 voorsprong. Het mooie was er toen af en het werd modderen ep knoeien. De H.-verd'ediging bracht er niets meer van terecht en zag geen kans meer het spel te verplaatsen. Uit de vele aanvallen wist V nog 2-rnaal het net te vinden, waarvan de laatste goal in buitenspel-positie. Behoudens de laatste minuten, toon het spel van enkele V.-ers ietwat ruw werd (de rechtshalf b.v.), is de match in de beste verstandhouding gespeeld. H. heeft nu de thuiswedstrijden achter den rugen moet nog 2- rnaal naar Amsterdam. Doordat D.WH. met 21 van St. Voorwaarts won, heeft deze club met Helder van plaats verwisseld, wat zegen wil. de laatste plaats! Heldor-spelers doe de resteeren- de wedstrijden je best en tracht dit ongedaan te maken, want te eindigen als hekkeeluitere is jullie nog ndetf overkomen, sinds je in den N. V. B. spoelt (vanaf 1914)Afd B. K.F.C. behaalde een ferme overwinning (41) op het stevige Water graafsmeer en behouden daardoor hun kampioens kansen. De Koogers staan er prachtig voor. Hier uit blijkt weer eens, wat of ernstige training vermag. K.F.C.. nog voor een paar jaar een on beduidend clubje, zal wellicht weldra haar intrede doen in de 2e klasse. West Frisia wen met 40 van E.V.C. In de ree. 2e klasse A. won V.V.A. met 30 van de Z.V.V.-reeervea. Afdeeling Helder. Avia II kon het tegen de H.R.0. IV niet verder brengen als een gelijk epel (2—2), wat een mooie prestatie van de Racers is.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 3