Gemeenteraad van Helder. mlté'fl en van particuliere zijde 'bloemen aangeboden, terwijl op het volksooncert als extra nummer het bekende „Klein Kerelke" van Hamera moest volgen. Noemen wij bet orkest bet laatst, dan doen wij dit geenszins als blijk van mindere waardeering, maar louter als deferentie ten opzichte van de soliste. Het orkest opende met Gade's Indrukwek kende „Hamlef-ouverture. In dit grootsche opus imponeerde al dadelijk de zeer geache veerd gespeelde inzet en slotsatz, terwijl een bijzonder woord van lof toekomt aan het koper-ensemble, dat hier en ook in de later gespeelde 4e Symphonie van denzelfden componist gelegenheid geboden werd van hun zuiver samenspel te doen blijken. In de reeds genoemde Symphonie trof als oompositie bijlzonder het „Andante oon Moto" en een tintelend, doch moeilijk uit te voeren „Scherzo", terwijl de inzet der finale ons deed denken aan een machtig orgel- accoord door strijkinstrumenten geïllus treerd. Na de pauze opende de heer Hazebroek imet de pittig in stijl gespeelde ouverture „Die Hochzeit das Figaro" van Mozart en besloot het, als geheel uitstekend geslaagde concert met de 2e orchestsuite van Mas- senet. Ook dit werk in aanvang en slot tin telend van zuivere natuurjubel, vond een zeer goede vertolking en een waardeerend publiek. Was het abonnemenlts-oonoert op Dinsdag reeds goed bezet, op Woensdag (Volkscon cert) was de zaal gewoon afgeladen en zaten de hoorders tot vlak voor het tooneel. Zoo ooit, dan toonde het groote publiek de Ma- nineooncerten op (hoogen prijs te stellen. Evenals de soliste, verwierf de kranige directeur een krachtig en welverdiend applaus. Da N. J. O. Schermerhorn. Zooals uit eene advertentie in dit nummer blijkt, zal de bekende spreker da Schermer horn alhier op Maandag 24 dezer optreden voor de Vereeniging „De Dageraad". Als dan zal hij lezen het tooneelstuk „Onder gang", door hemzelf geschreven. Dat deze bekwame spreker met dit tooneel stuk reeds op meerdere plaatsen succesvol optrad, mogen de volgende persuittreksels bewijzen. Zoo schrijft de Alkm. Crt.: Ds. Schermerhorn wist op meesterlijke wij ze de personen uit het stuk weer te geven en met aandacht volgde het publiek de dia logen van het stuk. „Ondergang", door Ds. Schermerhorn in het eerste jaar van den oorlog geschreven, is een pleidooi voor het anti-militairisme. Door de lange dialogen zou het stuk als tooneelsltuk waarschijnlijk slechts door wei nigen gespeeld kunnen worden. Overtui gingskracht en een mooie stem, zooals Ds. Schermerhorn bezit, zouden wel de eerste eischen zijn. Gelijk Ds. Schermerhorn het stuk gister avond behandelde, was het evenwel goed te volgen. Velen werden diep geroerd. Vliss. Crt.: Ds. Schermerhorn heeft dei talrijken aan wezigen een genotvollen avond versohaft. Zijn voordracht was onberispelijk. Hoogst beschaafd in uitspraak, beeldde hij de per sonen uit op een wijze alsof men de figuren op het tooneel staan zag. Diep onder den in druk zullen allen dan ook de schouwburg zaal verlaten hebben. N. Purm. Crt.: De toevloed van het publiek was zóó groot dat velen en velen moesten worden afge wezen .om dezen belangrijken avond bij te wonen. Ongetwijfeld zullen ook hier ter stede ve len den begaafden en sympatieken spreker willen hooren. A. G. O. Dinsdagavond zal de reeds lang aange kondigde Beethoven-avond van A. G. O. plaats hebben. Voor de pauze spreekt Dr. C. H. Ketner over het leven van Beethoven; na de pauze zullen de heeren De Hoogih, Pala en Van Vessem de volgende stukken van Beethoven ten gehoore brengen: 1. Romanze in F dur, Op. 60. 2. Andante oon variazioni uit de „Kreutzer- sonate", Op. 47. 8. Trio in D dur, Op. 70, no. 1. Allegro vivace e con brio Largo assai ed espreasivo Presto. De beide eerstgenoemde stukken zijn hier reeds eerder door de heeren Pala en van de Weg gespeeld; alle muziekliefhebbers zullen ze gaarne nogmaals hooren. Van het trio in D dur is ons echter niet bekend, dat het hier ooit in het openbaar is gespeeld. Beethoven heeft het opgedragen aan de Hongaarsche gravin Marie von Erdödy. Deze dame was reeds op zeer jeug digen leeftijd gehuwd, maar kreeg kort na haar huwelijk een ongeneeslijke kwaal, die haar noodzaakte bijna haar geheel© leven in bed door te brengen. Niettegenstaande deze ramp bleef zij vrooljjk, vriendelijk en wel willend, eene liefhebbende moeder, voor hare kinderen en een vurig bewonderaarster van Beefhovens muziek. Beethoven woonde lan gen tijd bij haar in en speelde dikwijls zijne muziek voor haar en hare gasten. Het eerste deel van het trio kan ons doen denken aan een krachtige persoonlijkheid, die te strijden heeft om moeilijkheden te overwinnen. Er is een afwisseling van strijd lust, krachtsbewustzijn en van zachtere ge voelens, zooals men ook aantreft in de 5e symfonie, die Omstreeks denzelfdeft tijd ge componeerd is. Het tweede gedeelte, het largo, is een van de merkwaardigste stuk ken, die Beethoven gemaakt heeft. Het is grootsch, maar somber. Het schijnt ons naar eene andere wereld te voeren, eene duistere onderwereld. Maar in het laatste gedeelte, het presto, zijn wij weer in het volle licht. Nu zyn de moeilijkheden overwonnen, nu zegeviert tenslotte de levensvreugd. Bij de Beethoven-voordracht, die vanwege „De Nieuwe Gedachte" in het begin dezer week te Rotterdam gehouden werd, was de Tivoli-schouwburg geheel uitverkocht. Moge het hier ook zoo zijn! Het vervolg van het verslag der Raads vergadering van Woensdag wordt in het nummer van Zaterdag a.s. opgenomen. DE STORM. De storm, die de laatste dagen woedde, is er weer een, die meetelt in de rij van voor gangers. De 'grootste windsnelheden, die opgeno men werden, waren: 17 Jan. 's nam. 8 u. 40, 21 V« M. per seo.; 18 Jan. 's avonds 8 u. 26, 28'/« M. per sec., terwijl er 19 Jan. te 7 uur een snelheid van 25 M. per seo. werd waar genomen. Gisterenavond was de wind leis afnemend overgaand naar het N.W. Het water was ook bijzonder hoog. De hoogste waterstand werd Dinsdagnacht om 2 uur waargenomen, n.1. 1.90 M. A.P. In den morgen van d,en 18en bleef de eb pljm. 80 cM. boven normaal peil; de daaropvol gende vloed bracht den waterstand op 1.05 boven A.P. Vervolgens bleef de eb op 1.30 boven normaal eb-peil. Bij den weer daarop- volgenden vloed werd de hierboven genoem de hoogte van 1.90 M. bereikt. (In Jan. 1916, het jaar der overstroomingen, was de hoogste waargenomen stand alhier -f- 1.75 M. In 1894 -f 2.411/a M.). *In verband met het hooge water werden Dinsdagavond 10 uur de waterkeeringen in den 'gemetselden muur op den dijk aange bracht. De laagste barometerstand hier was 738 (18 Jan., 's middags 12 uur). In verband' met den storm deden verschil lende geruchten de ronde. Onder meer werd verteld, dat een schip op de Haaks uiteen geslagen zou zijn. Hetgeen gelukkig fanta sie bleek, en vermoedelijk verband hield niet het uitgaan van de „Drenthe" om het in nood verkeerende Amerikaansche s.s. „Defiance" te assisteeren. De kapitein van de „Drenthe" tyof het sohip op de verwachte plaats en nam het op sleeper naar Hamburg. Reeds gisteren werd gemeld, dat de schepen zich voor de Elbe bevonden. Een tweede gerucht was dat betreffende een doorbraak van den dijk aan het Horntje op Texel. Ook een loos alarm. Wel is de dijk beschadigd. Een deel van de onlangs aange brachte glooiing is n.1. uitgeslagen. Gevaar voor doorbraak was er evenwel niet, te min der, doordat de wind naar het N.W. omliep. De „Drenthe" zal op de terugreis van Hamburg trachten het lichtschip Doggers- bank—Zuid op te sporen. Dinsdagavond laat werd bericht ontvangen, dat genoemd lichtschip op drift was geraakt. Bij een vori- gen storm was reeds een deT drie ankers verspeeld. Een poging om een1 nieuw anker met ketting over te brengen mislukte toen. Alleen de ketting kon men ©verkrijgen. Nu had het lichtsdhip blijkbaar de beide ankers verspeeld. Volgens de laatste berichten was het schip slechts weinig verdreven. De dijk heeft het op sommige punten weer zwaar te verantwoorden gehad. Tus- sohen de batterij Viscbmarkt en den wind wijzer is de straatweg uiteen geslagen. Het verderop liggende, gemetselde gedeelte is intact gebleven. De storm had Dinsdagavond in de Rotter- iamsche binnenhavens en kanalen het wa- ;er weer zoo hoog opgestuwd, dat het hier in daar over de kade liep. Uit Zwolle wordt gemeld: Door den zeer sterken N.W. storm is het Zwarte Water zoo sterk opgestuwd, dat het in de straten 'van Zwolle vloeide. In vele straten staat het water tegen de huizen aan, waardoor de bewoners de huizen niet kun nen verlaten. Enkele scholen moesten wor den gesloten en eenige fabrieken stopgezet. Men meldt uit Kampen, dat de polder Broeken en Maten ingeloopen is. Rondom de stad is alles blank frater. De poorten in den Plantsoetfdijk zijn met kistdammen gesloten. Te Overschild zijn door den storm de be- tapping en de wieken van den watermolen ïaar beneden geploft. Te West Kapelle is een 21-jarig meisje in lanraking gekomen met een door den storm ifgebroken electrische draad en onmiddel- ijk gedood. De Zuiderzeedijk bij Eemnes overstroomd. Woensdagmorgen ongeveer zeven'uur is het water van de Zuiderzee tengevolge van den buitengewoon hoogen vloed, veroor zaakt door den Noord-Westen storm bij Eemnes over den dijk geslagen. De geheele streek tot Baarn en Amersfoort liep onder water. Schipbreuk. De stoomtrawler „Pieter Cornelis" heeft te IJmuiden aangebracht tien Duitsohe schipbreukelingen, zijnde de volledige be manning van den Duitschen driemastschoe ner „Daisy", thuisbehoorende te Flensburg met een lading hout van Westervik naar Newcastle bestemd, onder bevel van kapi tein Grösnky. De trawler trof den schoener aan bij Doggersbank Zuid, door den storm geheel wrak geslagen. In twee moeilijke toch ten heeft de bemanning van den trawler met eigen scheepsboot de equipage van den Duitschen schoener kunnen redden. Cuxhaven, 20 Jan. Van het vuurschip „Elbe I" wordt gemeld dat op de Robben- platz een tweemastvaartuig gestrand is. Een ter hulp gezonden sleepboot slaagde er niet in het vaartuig te naderen. Evenmin bon de naam vastgestled worden. Door de beman ning wrdt 'het als verloren beschouwd. Cuxhaven, 20 Jan. De visclhstoomer „Se nator Michaelis" van de Cuxhavener Fische- reti Aktien Gesellschaft die sinds langen tijd had moeten aankomen wordt door de reederij als verloren beschouwd. Men neemt aan dat het vaartuig op een mijn geloopen is en dat de bemanning van 12 man omgekomen is. Amersfoort, 20 Jan. Het water stond tot de kruin van den'zeedijk te Spakenburg, is er echter niet overheen' geloopen. Heden morgen was bet 37> voet gezakt. Woensdag avond vertrok het 16e regiment infanterie uit Amersfoort naar Ooelhorst, gemeente Hoogland, waar het water over het lage ge deelte van de Eeta stroomde. Te Amersfoort staat het water 2 voet hoog; de Havenstraat is weder droog. Spakenburg, 20 Jan. Hedenmorgen is het wateer gezakt, zoodat de waterstand weer normaal is. Te Bunschoten heeft men momenteel geen last meer van het water. Vergadering van Woensdag. De algemeens beschouwingen worden voortgezet. De heer Sohoeffelenberger is thans ter vergadering aanwezig. De Voorzitter beantwoordt verschil lende gemaakte opmerkingen. Dat aan de be- 'grooting een voorwoord ontbreekt, geschied de niet, zooals de heer Grunwald meende, om daardoor zand te strooien in de oogen van financiers, maar omdat het College het niet noodig vond den toch reeds bestaanden te genzin inzake het versohaffen van leeningen aan te wakkeren. Ook is dit niet van invloed op de eventueele uitkeering uit de O.W.-be- lesting; la. betreft dit eene uitkeering over 1919 en voorts is de zaak besproken in de Vereeniging van Ned. Gemeenten, die thans bezig is deze zaak bij de Regeering te be pleiten. Nog onlangs is eene vergadering van deze Vereeniging geweest, waarbij geconclu deerd werd, dat het overgroot© deel der ge meenten nog volkomen onvoldoende werd ge holpen en tevens ook zal worden gewerkt aan een betere financieele regeling tusschen Rijk en Gemeenten. Ook het Ooilege vindt den H. O. te hoog. Maar onze Gemeente verkeert in dit opzicht nog in vrij gunstige positie tegenover andere, en verder heeft de oorlog alles ontwricht. Juist de heer Grunwald beeft zich vroeger eens uitgelaten, dat in 1921 de belasting zoo hoog zou worden, daarom verbaast spr. thans diens' betoog. Op de vorige begrootingen is de geraamde opbrengst uit de O.W.-belasting vrijwel ontvangen; de raming van thans is gebaseerd ep de toezeggingen van den Mi nister en het voorstel 'De Geer, waarmede het bedrag van 4 ton bereikt werd. Centrale Boekhouding. Juist de heer Grun wald was het, die spr. indertijd de liefde daar voor bijgebracht heeft; ais de heer Gr. als zakenman dit voorstond, moest het instituut wel goed zijn. De wethouder van Enschedé vond het zoo'n gerustheid. Spr. adviseert den Raad niet af te gaan van dit stelsel. De heer Grunwald besprak verder een klacht in het Alg. Rapport omtrent andere indeeling van dit rapport. Ook verleden jaar vond men het niet goed; de indeeling door de Commissie v. Rapporteurs vond spr. practischer dan de vroegere. Voorts werd een algemeen© klacht gehoord omtrent het niet tijdig indienen der begroo ting. Spr. betreurt ook dit; maar trots de moeite, die spr. ervoor gedaan heeft, was tijdiger indiening niet mogelijk. Voor de be lastingen hoeft de heer Tielrooij niet bang te zijn, want het opmaken van het kohier staat er buiten. Laat men zooveel mogelijk de we- kelijksche betaling propageeren, die het de burgerij gemakkelijk maakt. Brandassurantie. Spr. gaat in dezen ac- coord met hetgeen de heer Grunwald zeide. Hieromtrent zijn reeds maatregelen geno men. Het Gasverbruik voor 1920 was 12 13 hooger dan 1919, dit ging ©enigszins met de prijzen op en neer. Bezuiniging straatverlichting. Die bezuini ging is gedaan na rijp beraad en overleg met de Comrn. v. Bedr. Klachten zullen er blijven. Gestreefd is op de punten, waar het meeste verkeer is, het meeste licht te hebben. Onze gemeente dringt aan op bezuiniging en die wordt hierdoor betracht. Spr. acht uitbreiding thans verkeerd, ook in weeldedorpen als Hil versum ètc., is de halve verlichting ontstoken. 'De h^er Tielrooij maakt zich bezorgd over onze schuldenlast, die van l1/» op 5 millioen is gestegen, maar de waarde van het geld is gedaald; en bedenk ook, dat onder dat geld ook landaankoop zit, uitgaven voor het Spuikanaal, uitbreiding der gasfabriek, etc., en l1/» millioen is crisissohuld. Het idee van .vroeger, dat een gemeente dit uit eigen middelen betalen moet, is wel wat verouderd. De heer Tielrooij is ook tegen de kermis en wil die afschaffen. Maar dan komt de post belastingen er niet, en dit is dan ook wel het groote motief geweest voor de handhaving ervan. De heer Van Os had het over den post Burgerwacht, dien de Raad wel zal aanne men. Spr. gaat daarmede aocoord; iedere regeering heeft noodig een macht tot hand having van gezag en wat ds 'beter dan een miacht uit de eigen (burgers? Anders moet men soldaten uit andere plaatsen laten ko men en dat ds niet aangenaam voor de bur gerij. Bovendien heeft de Burgemeester zeggenschap over de (burgerwacht en niet de militaire macht. Spr. begrijpt niet, dat de heer Borkert er tegen kan zijn, die ds toch ook een man van orde? Tenslotte zal de Burgerwacht oorzaak zijn, dat minder militaire 'hulp noodig ls. De kwestie van den Reinigingsdienst zal onder de oogen worden gezien bij de reor ganisatie daarvan. Laten we eens bij andere gemeenten zien dan is de toestand hier gunstig. We hebben hier eengezinswoningen, dat is een voordeel voor de gemeente, maar goedkoop is het niet De heer Staalman beklaagt zich over de „burgerlijke" begrooting. Zoolang spr. hier ls hebben we een democratische begrooting gehad en dat kan niet zoo ineens verande ren. De geest der begrooting is democra- tisoh geweest. Begrooting Armenraad praten wij niet goed. Wij hebben verschillende malen aan gedrongen op eene begrooting en die niet gekregen en volgens de wet moest de be grooting In de gemeente-begrooting komen, zoodat tenslotte die van het vorige jaar er op gebracht ds. De heer Schoeffelemberger wil óók nog eenige beschouwingen houden. Spr. vindt de begrooting ook burgerlijk; het is een antiek stuk bekleed mét den mantel der vriendschap. De belastingcommissie krijgt in, het rapport een trap. Spr. maakt daar deel van uit en constateert dat er goed is gewerkt. Verhouding in het College. Spr. blijft be weren dat de constellatie voldoende gehand haafd is, de heer Adriaanse vertegenwoordigt volgens spr. de rechtsche fractie. Voor het percentage en het bedrag van den H. O. heeft spr. zjjn stem gegeven, niet wetende dat er zulke hooge aanslagen zouden komen. Centrale Boekhouding. Spr. staat daar niet meer zoo enthousiast tegenover viDdt de leiding niet goed, Gem'eentereiniging. Toen de heer Bos opzichter was kostte die per inwoner 27 ct., thans f3.64. Dat ia te duur; is daar niest aan te doen? E1 e o t r i o i t e i t. Met 8185 aansluitingen krijgenwe pas een Inrichting die rendabe wordt. Dat zal jaren duren. Ga-sfabriok. Dat is een mislukking; zes ovens, waar we gemakkelijk met vier konden volstaan. Een directeur die maar dreigt dat hij weggaatpersoneel dat bij den weg loopt uit werkgebrek. In Zaandam gaat eene commissie naar verschillende steden op onderzoek. Dat is toch beter. Geheime vergaderingen van den Raad. Als dit over persoD en gaat, gaat spr. accoord, maar waar distributie-aange legenheden besproken worden is openbaarheid eerste eisch. Werkverschaffing (z.g. prik-systeem). Spr. is daar tegenjonge menschen staan kringetjes te spuwen zonder iets te doen. Voor hen is wel ander werk te vinden. Burger w'a c h t. De politie heeft revol vers mogelyk krijgen ze Jiu Jitsu-lesruim dus het contingent agenten op en schhf worstelaars aan. Spr. vindt het te erg om voor tricotjes e. d. geld te geven. Gezien onze anti-revolutiewet is de Burgerwacht overbodig. Als no. 11 noemt spr. het Spuikanaal. De burgerij is er aan gewend, men weet dat iqen betalen moet, maar het blijft voor de gemeente een strop die niet is goed te praten. Bezuinigingscommissie voor de gemeente. Hiervoor is wat te zeggen. Het is gebeurd dat iemand 120 gros stalen pennen kwam brengen en een dag later weer 120 gros, dat is toch schadelijk voor de gemeente. De heer De Zwart: Noem feiten 1 De heer Sohoeffelenberger: Het is op Secretarie gebeurd spr. heeft het van den leverancier in kwestie. Is het niet waar, des te beter. Zoo'n commissie ware echter te overwegen. Spr. komt thans op het persoonlijke n.1. het vrije woord. In dat opzicht heeft de Voorzitter spr. wel eens onrecht gedaan, spr. is er nooit diep op ingegaan, wil het thans echter eens zeggen. Bij spr.'s besehuldigingen betreffende gebeurtenissen aan het spuikanaal is spr. het woord ontnomen Het reglement van orde dient veranderdthans moet een voorstel altijd gesteund worden door anderen, dat is eên negatie van d.e minderheid. In Oct. 1920 is het gebeurd dat spr. voor stelde den gasprijs te handhaven, per ongeluk door den heef Kuiper gesteund (die er later een schrobbeering over kreeg van de party) Het was een motie, dus behoefde die geen ondersteuning, en de Voorzitter wilde ook dat zij ondersteund werd hetgeen fout was. Op die manier wordt het spr, altijd onmogelijk gemaakt met voorstellen te komen. Punt 15. Spr.heeft destijds beloofd de soc.dem. ter sprake te brengen. Ofschoon niet aange naam moet spr. het thans doen. Spr. con stateert dat de manier van werken, optreden en presteeren hem niet bevalt. Spr. noemt eenige persoonlijke feiten. De heer de Zwart vroeg o.a. naar cijfers betreffende de werk wijze van het spuikanaal. Dat is klein, want men kan die toch niet verwachten van spr. die niet in dit werk zit. Het werkvolk, dat er aan werkt, heeft in doorsnee geluierd. Ik zit hier niet om arbeidersstemmen te vangen en zeg dit vry uit. Er is gruwelijk geluierd. De opzichter heeft ze gesnapt terwijl ze aan 't visschen waren. Er wordt tijd vermorst. In de vergadering van 30 Nov. zei de heer Heijblok Schoeffelenberger komt altijd onbe slagen ten ijs. Jawel, maar ik zit als eenling en het is niet zoo gemakkelijk dan met voor stellen te komen als iemand, die een fractie achter zich heeft. De heer Borkert zeide gij laat u alles wijsmaken. Ja, meneèr de Voorzitter, maar dat kan ik van de soc. dem. ook zeggen. De wijze waarop men mij lastig valt is niet reöel. Spr. zal 't College gaarne steunen, het zit nog wat kort om het thans hard te vallen. De heer Tielrooij wil enkele vragen beantwoorden, Allereerst over de fin. schuld. Spr. staat niet op het standpunt van vroeger, men heeft een bedrijfskapitaal noodig. De op merking omtrent de kermis acht spr. wat zwak; een zaak die dus zoo weinig opvoedende kracht heeft, moet verdwijnen. Voortgaande, zegt spr. verder: M. de V. Ik maak gaarne van de gelegen heid gebruik om in 2e instantie antwoord te geven op enkele vragen cn opmerkingen die de drie heeren Wethouders tot mij hebben gericht naar aanleiding van wat door mij in eerste instantie is gezegd. Ik wil dan beginnen met in de eerste plaats de laatste der drie sprekers, de heer Verstegen, te beantwoorden en dan moet ik mijne groote verwondering te kennen geven, M. d. V., dat onze Wethouder zoo slecht naar mijn betoog heeft geluisterd. .Met een luchtig gebaar en een vrooljjken lach wil hij die goeie mijnheer Tielrooij die het, volgens hem, zoo kwaad niet meent, de hand vriendelijk op het hoofd leggen en beschermend den wenk geven, dat hij nu niet moet denken dat de secies alleen goed zijn om met hen uit visschen te gaan. Het speet mij voor den heer Verstegen ,dat hü zijn opzet om. den geheelen raad aan het lachen te brengen niet heeft bereikt en dat hij zelf met nog een enkele, tot de lachers "bleef behooren. Ik zeg nog eens het verwondert mij dat de heer Verstegen zóó weinig nota nam van wat ik zeide, omdat ik toch dingen naar voren bracht die lang niet ieder Chr. Historische mq zal nazeggen. Ik heb toch duidelijk genoeg aangetoond, dat ik de soc.-dem. niet gaarne uit onze Maat schappelijke partijen zou willen zien verdwijnen, daar ik ze beschouw als een krachtige tegen hanger tegen het egoïstisch streven in onze maatschappij en om nu den heer Verstegen gerust te stellen, dat dit maar geen opper vlakkig praatje is, wil ik deze stelling een weinig voor hem verduidelijken. Wanneer ik dan dingen zal zeggen die hem misschien aangenaam aandoen, moet hij niet denken dat ik deze zeg om hem, na zijn humoristische speech in het gevlei te komen, maar omdat deze mijn persoonlijke inzichten, ook mjjne diepe overtuiging zjjn. M. d. V. Ik wil dan hier beweren, en daar mogen de heeren gerust nota van nemen, dat naar mijne vaste overtuiging de ingrijpende verbetering van loonen en arbeidsvoorwaarden zonder de Novemberdagen van 1918 niet zoo gemakkelijk zouden zijn verkregen, ja mis schien niet eens „de polsslag van den tijd" zou zijn gehoord. Ik heb de eer gehad verscheidene jaren Algemeen Secretaris te zijn van den Bond van beambten aan 's Rijkswerven en heb mede zitting gehad in de Commissie tot herziening der loonen, maar ik heb ervaren, persoonlijk ervaren, hoe daar niachten zijn die, wanneer geen andere invloeden tegenover hen stonden, de zoogenaamde .zonnige zijde van het leven voor den werkman tot oen „paskwil zouden maken. Ja M. de V. ik ben zelfs overtuigd dat, wanneer wij nog in die Novemberperioden zouden verkeeren, niet zou gebeuren wat nu met een groote groep van beambten aan 's Rijks werven gebeurt, die meer dan een jaar wachten op een loonregeling die m^t 1 Januari 1920 zou zijn ingegaan en die hunkerend uitzien naar een loonachterstand over 1920 dat in December j.1. althans aan de werklieden ten slotte is uitgekeerd. Ik ben overtuigd dat men dan niet, zooals nu herhaaldelijk gebeurt, de beambtenorganisaties met een kluitje in het riet, of van het kastje naar den muur zou sturen of schouderophalend zou antwoor den: „Ik weet niet hoe het komt dat jelui regeling nog niet gereed is", en het is mij een raadsel dat deze hooge autoriteiten niet be grijpen dat een ontevredenheid wordt gekweekt die niet anders dan schadelijke gevolgen kan hebben. Dus M. de V., de heer Verstegen kan gerust zijn, daar ik de socies tot meer in staat acht dan om met hen uit visschen te gaan, zooals hij mijn opmerkingen| beliefde te destilleeren. Ik heb echter gezegdde leiding moe ten zü niet hebben en dat blijf ik volhouden. Want al betoogt nu ook de heer Verstegen dat geen uitgaven worden gedaan die niet strikt noodzakelijk zijn en dat bovendien iedere uitgave, hoe klein ook, door den raad moet worden goedgekeurd, toch M. d. V., kennen wü de politiek van de S.D.AP. en weten wij hoe royaal zij zijn waar het geldt: uitgaven uit de openbare kas, en M. de V., als oud- zeeofficier weet u dit het best: de man aan het roer, het commando op de brug, die zijn het die ten slotte het schip in handen hebben en de overigen moeten medevaren of zy willen of niet. Laat men nn niet meenen dat ik minder gevoel voor alle mogelijke en noodzakelijke verbeteringen. Integendeel, 't kon de ÏÏ.H. Sociaal-Democraten nog wel eens medevallen in welke zaken ik al met hen zou kunnen medeghan, maar er moeten middelen voor ge vonden kunnen worden die de flnantieele draagkracht van onze belastingbetalende bur gerij niet overtreffen. En M. d. V., d k k r juist vrees ikvoor, gezien het streven van de sociaal-democraten. Daarom heb ik als myne persoonlijke meening te kennen ge geven, en ik hoop dat de heer Verstegen het nu beter zal hebben begrepen, dat de socie's de leiding niet moeten hebben. Op de wip is m. i. nog zoo kwaad niet, maar op de com mandobrug moeten zy niet staan. Dan M. d. V. wil ik iets zeggen naar aan leiding van den scherpen uitval van de H.H. Zwart en Adriaanse, waarin werd gezegd dat het maar niet aangaat te beschuldigen zonder te bewyzen, Laat ik beginnen met beide heeren opmerkzaam te maken dat ik niet zoo als zy het eenigszins deden voorkomen, over de te maken uitgaven gesproken heb, maar over de geraamde inkomsten. Mijn stelling in deze is geweest als wij onze in komsten hooger ramen dan zij werkelijk zjjn en wy gaan daarop uitgeven, dan komen wy op de koffie. Wat nu echter de uitnoodiging betreft om te bewyzen, wil ik in de eerste plaats hier mededeelen dat het voor my als jong raadslid en als totaal onkundige in de gemeente-huishouding een groote toer was om in deze eerste begrooting die ik mede maak eenigzins thuis te geraken. Ik kon echter niet los komen van een becijfering in de begrooting van de ga'sfabriek wat betreft de geraamde inkomsten van gascokes, cokesgruis en gas. De ontvangsten voor de gascokes worden daar geraamd naar een verkoopprijs van f3.40 per H.L.; het gas voor een distributieprys van 31, 25 en 28 cent per M®. Daar ik van de zekere veronderstelling uitging dat deze pry zen niet zullen worden gemaakt, moest hier m. i. een geflatteerd inkomstoyfer ontstaan dat later zon blyken eene groote misrekening te zyn. Toen dan ook in de Commissievergadering ook de heer Grunwald, van wien toch mag worden verwacht dat h\j in de gemeentehuishouding door en door thuis is, de aandacht hierop vestigde, begreep ik dat mijn vraag in deze niet ongerijmd was. Wat de cokes betreft, is mjj echter na dien duidelijk geworden dat de gestelde prys van f3.40 per H.L. in overeenstemming is met de geraamde kolenprijs. Deze toch is vastgesteld h f 70. - per 100 K.G., dat is de kostprijs iü September toen ook de cokes f3.40 per H.L. opbracht. Alleen de gasprijs is mij niet vol doende klaar, daar die in de begrooting ls gesteld op 31, 25 en 28 cent, terwjjl het gas in September 22, 16 en 19 cent opbracht. Dat maakt dus nog een verschil van 9 cent per M®., waarover ik nog geen oplossing ge kregen heb. Dan M. de V. ben ik zoo vrij te verwijzen naar een m. i. tamelijk juist uiteengezet betoog in de „Heldersche Courant" van 21 Deo. j.1., waar een mij onbekend schrijver uiteenzet dat bij volgn. 62 de geraamde post van f400.000 gerust met f 100.000 kan wórden- verminderd. Uit de nauwkeurige omschrijving van een en ander meen ik te mogen opmaken dat deze opmerker ook niet de eerste de beste is die maar eens „luk raak" wat zegt. Een paar kleinigheden resten mij nu nog. In de eerste plaats bij volgno. 24, de opbrengst van de vischafslag. Naar mijne meening kan de daar geraamde som gerust met de helft worden verminderd in verband met de op merking in het jaarverslag 1919, gemaakt door de Kamer van Koophandel, blz. 3, bijlage E. Dli&r wordt o.m. aangetoond dat bij het bepalen der inkomsten geen rekening mag worden gehouden met de vette jaren van 1918 en '19, maar dat moet worden teruggekeerd naar de jaren van vóór 1917. Wanueer ik nu zie dat de opbrengst in 1916 was f 478.565 en in 1919 f 957.164, dan M. d. V., meen ik dat rekening moet worden gehouden met den wenk van genoemde Kamer en de op deze post geraamde som gerust met de helft kan worden verminderd. Ten slotte wijs ik op volgno. 43 waar ik op iets stuit, waar ik met mijn begrip niet bij kan. Volgens de toelichting zal het bedrag, door de gemeente te ontvangen zijn: f 44.111.60. Volgens de toelichting is deze berekening gemaakt overeenkomstig de voorschriften van wetten en beschikkingen dateerende van 1897, 1898, 1905 en 1906. De daarbij geplaatste rekensom komt dan ook precies uit: 29380 personen h f 2.32 - 24.050 f 44111.60. Nu is échter in 1919, ook volgens diezelfde wetten ontvangen f 29562, dus bijna f 15000 minder dan hier wordt geraamd. Het aantal inwoners is niet in die mate geklofnmen dat dit verschil daarmede kan worden gedekt en waar deze cijfers werden gevonden aan de hand van wet- GEMEENTERAAD. Vervolg van het Eerste Blad.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 6