Geaohte redactie. fi De postzegeloogst van één Jaar. postzegels verschenen. Europa met de vele Malversatiën bi] een bank. Jullanadorp. teljjke bepalingen Tan tientallen Jaren terug, daur moet hier, öf do toelichting niot juist, öf een fout in de berekening zijn. In ieder geval is er een hiaat die toelichting vereischt. Ik meen M. d. V. mijn standpunt hiermede voldoende te hebben uiteengezet en de door de Wethouders gestelde vragen te hebben beantwoord. Ik wil ten slotte nog verklaren, dat ik de verklaring van den heer Adriaanse gaarne aanneem waar hij mededeelt dat de uitkomst zal leeren dat de bedrijven zich geheel zullen dekken, ja dat ze zelts nog zullen medevallen. STORM. Naargeestig had de regen den geheelen dag doorgesijpeld. Alles zag er even klam en niieseriig uit. De rondo stormbal „weest op uw hoede" was 's morgens al vroegtijdig gehesohen bij bet havenkantoor en den windwijzer. De mieserige regen ging over tot een slag regen en de wind, die eerst zuidelijk was ge weest, was wat geruimd tot zuidwest. De rooide bal van den stormwaarsohuwings dienst was vervangen door den omgekeerden kegel. Dat voorspelde dus storm uit het zuid westen. De wind nam in ikracht toe en eveneens de regenbuien. Het was heel den nacht door een aaneenschakeling van slagregen, voortge jaagd door den kraobtigen stormwind. •Na zoo'n nacht verwacht Helder's jeugd een zeker gebeuren. Bet hoopt op ruwe zee en hopgen waterstand. En dat „troffen ze, itoen de school om 12 uur uit was". De wind was wat geruimd' naar het westen en had het water tot hier en daar over den steiger gestuwd. Heerlijk vooral was het bij het Wierhoofd en verder tot aan den Texelschen steiger. De zee zwalpte hét water nu en dan over het wierhoofd en de jongens en ook meisjes waagden, tusschen een zeetje door, den tocht naar het uiterste eindje bij den licbtopstand. Daar kon je zoo heerlijk zien hoe de zeeën kwamen aanrollen en^ beukten tegen 't wier- hoofd, kromden om. «'den hoek bij den duc d'alve en dan voortjoegen, kletsend onder den steiger en door de kieren slierten water opspuitend als was je bij de „bedriegertjes" te Roosendaal bij Arnhem. Dat was een gestoei en gespeel tusschen de zee en de kinderen. Ze spoorden haar aan, dat de zee 'toch maar hooger haar golven zou heffen en met groo- ter kracht zou fonteinen de stralen door de kieren. En boos door dat sarren, deed de zee haar uiterste best en hoog spoot het water op en ■trachtte de kinderen te omstrengelen. Maar deze wipten met radheid op het wier hoofd en maakten een neus tegen het water. Doch ook wel was de zee soms de jeugd te snel. Dan spatte ze met groote waterbundels de kleeren der kinderen nat, zoodat het wa ter droop uit de broekspijpen en de schoenen een etmaal kachelwarmte zouden behoeven om droog te worden. Baas wind hielp ook een handje bij het dar tele spel. Hij schoof de kleuters met forschen stoot om den hoek en kwakte ze tegen de ijzeren leuning. Hij bolde de kleeren, smeet mutsen af en warrelde de baren. Juichend' stoof hij dan verder en liet het terrein, aan zijn nakomelingen. Dat was spel. Maar verderop naar de Noordzee was het meenens. Hier waren de grepen steviger en venijni ger. Groote golfgevaarten jachtten hoog den dijk op en beukten daar met geweldige kracht. Er moest gesloopt worden1. Gesloopt wat door menschienbanden in de zomermaanden tegen de zee-boosheid was gewrocht. Ze zou 'ris kijken wie de sterkste was. En groote steenmoppen wist ze uit den voet van den dijk los te 'beuken en dan nam een der nakomers dien steen in haar schoot en slingerde dien op t kruintje van den dijk. Wat die menséhen zich wel verbeelden! Zoo speelt dn stoeit hier de machtige zee, zoo beukt en vermeit ze. Ze vermeit zich en wreekt zioh. En dat is eeuwig. Grootsche zee! STOOMVAARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Amhon, thuier., pass. 17 Jan. Gibraltar. Batjam, uitr., pass. 13 Jan. Portal. Jöhan do Witt, uitr., pass. 13 Jan. Portal. Kambaugan, vertr. 10 Jan. v. Padang n. Batavia. Oranje, uitr., pass. 15 Jan. Portal. Prinses Juldama, thuasr., vertr. 14 Jan. v. Singa pore. Rottii, arr. 18 Jan. v. Maoassar te Newcastle N.Z.W. Lalabangka, uitr., vertr. 15 Jan. v. Suoz. Btatang, thuisr, vertr. 18 Jan. v. Port SaicL Boeton, thuisr., arr. 18 Jan. te Suez. Grol lus u.-;. 16 Jan. v. A'dam to Batavia. Lombok, thuier., vertr. 18 Jan. v. Port Said, P.ini dor Nederlanden, thuisr., vertr. 18 Jan. v. Pi. -t Said. Batoe, nlitr., pass. 18 Jan. Gibraltar. Saparoea. vertr. 19 Jan. v. A'dam n. New-York. Rotterdamsche Lloyd. Kawl, vertr. 17 Jan. v. Colombo. Stadoro, uitr., vertr. 17 Jan. v. Colombo. Kediri. arr. 15 Jan. v. Framantle te Adelaida. Kon. Hollandsche Lloyd. Hilversum, vertr. 19 Jan. v. A'dam n. Z.-Amerika. Zeelandia, vertr. 19 Jan. v. A'dam n. New-Orleans. Kon. West-Indische Maildienst. Achilles, v. Parimaribo n. A'dam, arr. 16 Jan. te ÜL/£hS Pfl.1 TTl fl.g Haarlem, arr. 16 Jan. v. Topopilla te Yalparaiso. Jason, vortr. 17 Jan. v. Corral n. Talctahuano. Van Reniselaar, arr. 20 Jan. v. West-Indië te A'dam Crijnsen, vertr. 14 Jan. v. Curacao n. Puerte. Oranje Nassau, vertr. 13 Jan. v. Ouracao n. Puerbo CfOlumhia. Holland—Amerika Lijn. Eemdijk, v. R'dam n. d. Pacilickiust, arr. 16 Jan. Kolbergen, arr. 17 Jan. v. Rjdam te Astoria. Moerdijk, v. Vanoouver n. Rdam, arr. 18 Jan. te Norfolk. _t T„. Riindam, arr. 18 Jan. v. New-York te Rdam. WoTszawa, arr. 18 Jan. v. R dam te DanUig. Gorrediik, vertr. 17 Jan. v. Rdam n. Hamburg. Kinderdijk, v. R'diam n. San Irausiseo, arr. 16 Jan. te Londen. HollandBritsch-Indië Lijn. Schiedijk, thuisr., vertr. 16 Jan. v. Kurrachoe. Holl. O.-Azië Lijn. Boirneo, thuiisr., arr. 13 Jan. te Hongkong. Holland—West-Afrika Lijn. Mercurius, arr. 20 Jan. v. W.-Afrika te A'dam. Amstelstroom, uitr., arr. 5 Jan. te Bissao. Hercules, thuisr., vertr. 4 Jan. v. Sao home n. Duala. Pollux, uiitr., arr. 16 Jan. te Bordeaux. Waalstroom, thuisr., vertr. 7 Jan, v. Seondoe n. Dakar. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn. Aloor. thuisr., vertr. 16 Jan, v. St, Vincent. Mirach, uitr., paas. 16 Jan. Fern&ndc Noronha. Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Euryodos, vortr. 18 Jan. v. Batavia n. A'dam. Lurymaohus, v. Japan n. A'dam, vertr. 17 Jan. v. Port Said. Eurymedon, v. Japan n. A'dam, vertr. 3 Jan. v. rort Swctenhom. Theseue, v. Japan n. A'dam, pass. 14 Jan. Gi braltar. JavaChinaJapan Lijn. Tjibodae, vertr. 13 Jan. v. Cbinwangtaa n. Datres. Tjilltjap, arr. 12 Jan. v. Java te Kobe. ijipanoB, vortr. 14 Jan. v. Yokahaima n. Java. JavaNew-York Lijn. Karimata, v. Java n. New-York, arr. 17 Jan. to Genua. JavaBengalen Lijn. Ceykm, arr. 15 Jan. v. Calcutta te Rangoon. MARINEBERICHTEN. Volgerijs de Morntag Post- heeft kapitein ter zee A. C. Dunlop, marine-attaché aan het Nederland- ache gezantschap te Lojnden, het voornemen, bin nenkort als zoodanig ontslag te nemen. Off.-maoh. 2e kl. F. B. Crane is met een afdiee- Ling adspirant-macMnisten van het Kon. instituut der marine gedetacheerd aan boord van Hr. Me. pantserdekschip Zeeland te Willemsoord. De off.-mach. 2e kl. P. J. Stroo, van Hr. Ms. Van Speyk, alhier, is aangewezen voor den dienst in Oost-Ipdië en zal, naar we vernemen, zijne be stemming volgen met het e.s. Tabanan, van den Rotit. Lloyd, dat 12 Maart as. vertrekt. Bij Kon. besluit van 15 dezer is aan den off. van gez. Ie kl. dr. G. W. Bakker op zijn verzoek met ingang van 1 Febr. eervol ontslag uit den zeedienst verleend. Opgave van overgeplaatste onderofficieren der Zeemacht: Op 1 Februari 1921: Sarg. der Mar. T. L. vnn Deursen van Marinekazerne Rotterdam naar Kweekschool voor Zeevaart te Leiden. Op 1 April 1921: Opperseiner N. Smit en serg.- seiner J. J. Hagort van Wachtschip Vlissingen niaar Radiodienst de Amsterdam; Opperseiner F. J. Vletter van Onderzeokazeme naar Radiodienst Amsterdam; Serg.-eetaier J. J. Peeman van "Wal- station Willemsoord naar Radiodienst Amsterdam. Met ontslag uit den Zeedienst: Op 22 Jan. 1921: Korp.-ziekenverpl. C. Vermaas: matroos le kl. W. H. Mesman en A. Otte. De off.-mach. 2e kl. G. A. Vermeulen is ter besch. gesteld: hij is bestemd oon 19 Febr. per stoomschip Prins der Nederlanden naar Oost-Lndjë te vertrekken. LEGERBERICHTEN. Kleeding en uitrusting bij vertrek met groot-verlof. Hoewel, zooals reeds is bekend gemaakt, sedert 1 December 1920 do demobilisatie van de land- en zeemacht geacht moot worden te zijn geëindigd, blijft ten aanzien van het medegeven van klee ding, enz., aan militairen, die met gTOOt-verlof vertrekken, het reeds bepaalde tot nader order van toepassing met dien verstande, dat het mede- geven van een derde paar schoenen vervalt. Lichting 1920. In het in ons vorig nummer opgenomen bericht ■betreffende inlijving der lichting 1920, moeten de volgende wijzigingen worden gebracht: Wielrijders: eerste gedeelte 16—28 Februari, 2e ged. 1—4 Juni, 3e ged. 3—7 Oct.; Pontonniers- le ged. 1628 Febr.; Torpedistenle ged. 1628 Febr., 2e ged. 14 Juni, 3e ged 37 Oct.; onbe- red-enen dor art. (vor zoover de opkomst in twee ploegen plaats heeft) le ged. 1628 Febr. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, van' 18 en 19 Januari 1921. ONDERTROUWD: H. Waiboom en A. M. Moor man; P. H. C. Groenemeijer en S. C. Belderink; P. A. de Kriek en N. Toes; G. Leegwater en G M. Tompot. GETROUWD: J. J. de Vos en M. Zeeman. BEVALLEN: M. Vroom-de Jonge, z.; G. Land man-Koenekoop, d. MARKTBERICHTEN. Schagermarkt van Donderdag 20 Jlan. 1921. 12 Geldekoéien, mag. 400—650 67 id. vette 400—800; 13 kalfkoeien 600—800: 23 nuchtere kalveren 30—36; 361 overhouders 4562, 12 varkens, magere 50—62, 37 idem vette 0:50—2.75 88 kippon f 2.506; 47 K.G. boter p. K.G. 2.80—3; 6586 kipaieren 0.09—0.11. Purmerend, 18 Jan. 1921. 6 Stapels fahrebskaas p. 50 K.G. 76, R.M. 76.3 stapels boerenkaas R.M. 78.561 K.G. boter p. K.G. 3.203.30; 466 runderen: 290 vette p. K.G. 1.50—1.90; 168 melke en gelde 250—750; 8 stieren; 15 paarden 200—600; 21 vette kalveren p. K.G. 2.502.80; 25 nuchtere d. 2070; 322 vette varkens p. K.G. 1.161.25; 59 magere id. f 45—95; 131 biggen 24—34; 814 schapen 30—90; 21 hokken; k'ipeieren p. 100 10.50—11.50. Broek op Langendijk, 19 Januari. Bravo's f6.80, grove uien f5 30—5.70, peen f3 30, roode kool f3.80 6, kleinere f2.40—3.50, gele kool f 3.405.70, kleinere f 2.30—3, deensche witte f4.205.30, allea per 100 Kg. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Om op het geschrijf des heeren Rudolph in te gaan, is feitelijk zottewerk. Maar hij doet mij een vraag: en wel, hoe kan ik oor- deelen, nu alles onder water zit, dat ik de afdamming oerdom kon noemen. Wel mijnheer Rudolph, gij wilt immers hebben, dat ik als Raadslid voor de belan gen der gemeente op kom, welnu, Juist daar om was ik des njorgens bijtijds, op de plaats waar de doorbraak had plaats gehad en daar constateerde ik met nog een aannemer, niets onder, doch boven water, n.m.: dat er een gedeelte damwand was verbroken, het welk op den wal lag en dat dit op onvoldoende diepte in den grond was geslagen geweest. (Intusschen is mij van zeer nabij medege deeld, de juistheid daarvan. J. J. S.) De rest van het geschrijf des heeren Rudolph be- teekent letterlijk niets. Hij is zeker een vreemde in Jeruzalem, om te durven be weren, als zou ik met na-critiek aankomen. Is er één, die van begin af aan, zooveel heeft gezegd en geschreven over het Spuikanaal, als ondergeteekende? Ik geloof zeker, als de kinderen op de school, een opstel kregen te maken, pver het Spuikanaal, zij dit niet zouden kunnen, zonder mij er in te betrek ken, hetzij dan mis of raak! Mijnheer Ru dolph, als gij mij bestrijden wilt, accoord! Zeer gaarne kruis ik den degen met een andermans denkwijze, maar dan met kennis van zaken gestreden, doch niet zoo als U thans durft te doen. Achtend, J. J. SCHOEFFELENBERGER. Helder, 17 Januari 1921. (P.S.) 'tls wel opvallend en jammer, dat er geen anderen dan de heer Rudolph, ver der op de zaak ingaan. J. J. S. Gaarne zag ik onderstaande regelen op genomen in Uw blad, bij voorbaat daarvoor mijn welgemeenden dank. Mag ik den heer Schoeffelenberger naar aanleiding van zijn bijzonder scherp stukje „ik beschuldig" opmerken, dat hij in zijn aanwijzing omtrent de constructie van den damwand in het Spuikanaal dezelfde fout begaat als de maker van den desbetreffen- den damwand heeft gedaan (ik neem aan, dat deze gesteld was, zooals de heer S. zegt, haaks over het kanaal). Immers de heer S. zegt, dat een damwand behoort te worden gemaakt in den vorm van sluisdeuren enwaarde heer S., dat is dezelfde constructie als van bedoelden dam wand, alleen is bij deze constructie de span ning gehalveerd, vermeerderd met de lengte ontstaan door het schuin stellen van beide helften en vindt het water in het midden dezer helften ook geen natuurlijken weer stand, zoodat ook deze damwand door stut ten en-kunstmiddelen staande moet worden gehouden. Een damwand behoort te worden gesteld in' een cirkeilvormige constructie, zoodat de druk van het water dezen damwand hoe lan- ger hoe steviger in elkaar perst en naarmate het water dmfct ook de weerstand grooter wordt. Wil een dergelijke wamwand op een zeker punt naar binnen bezwijken, zoo moet deze op een ander punt naar buiten uitwijken, hetgeen belet wordt door (het op alle punten met gelijken druk persende water. In zoo'n geval zou dus de damwand alleen kunnen bezwijken indien deze bij de geboorte van den toog de wailekanten op zijde zou drukken, hetgeen natuurlijk niet aan te ne men is. U mijnheer de redacteur beleefd dankkend. Hoogachtend, G. TIMMANS. Helder, 18 Januari 1920. BUITENLAND. Berlijn, 20 Jan. Uit Dordtmundt wordt be richt dat op grond- van aangifte van de vor ming van een gewapende organisatie de ju stitie in Essen, Dusseldorf, Eberfeld en Lu- nen bij communistische leiders huiszoekin gen heeft laten doen. Daarbij is zeer bezwa rend materieel gevonden omtrent het bestaan van een rood leger. Verhooging der posttarieven. Berlijn, 19 Jan. Het rijkskabinet is thans, naar de „B. Z. a. M." verneemt, met het wetsontwerp inzake de verhooging van het porto voor brieven en postpakketten gereed gekomen, en het ontwerp zal thans aan den Rijksraad en daarna aan den Rijksdag wor den toegezonden. De nieuwe posttarieven zullen 50100 procent hooger zijn dan de tegenwoordige. Loonsverlaging. De „Evening Stand." verneemt dat eerst daags volgens de bestaande overeenkomsten een verlaging der loonen bij de spoorwegen zal moeten plaats hebben ten gevolge van de daling der prijzen en de vermindering dus van de kosten van levensonderhoud. De spoorwegarbeiders zouden op 31 Januari e.k. dus wekelijks 2 shilling minder ontvangen. Hij meent te weten dat dit zal beteekenen een totale loonsbesparing van drie millioen pond sterling pet jaar. Kardinaal Mercier. Brussel,19 Jan. Het bericht, dat 227 Vlaamsche priesters een verzoekschrift heb ben gestuurd aan den Paus om de verwijde ring te bekomen van kardinaal Mercier, die ervan beschuldigd wordt, dat hij door zijn anti-Vlaamsche gezindheid de toekomst der katholieke kerk in Vlaanderen in gevaar brengt, wordt thans van katholieke zijde beslist tegengesproken. De Zwitsersohe socialisten en Moskou. Bern, 18 Jan. De uitslag van een alge- meene enquête onder de leden der socialis tische partij in Zwitserland heeft het resul taat opgeleverd, dat 3420 stemmen werden uitgebracht tegen de voorwaarden, door Moskou voorgesteld en 912 er vóór. De jnatrozenraad te Kroonstad. Keulen, 19 Jan. Volgens een telegram uit Helsingfors aan de Köln. Ztg. heeft hot ge schil tusschen den matrozenraad te Kroon stad en de regeering te Moskou scherpere vormen aangenomen. Trotzky heeft den matrozenraad verwittigd dat de regeering er niet aan denkt zich te schikken naar een aantal dronkenlappen. Zij zal geen brood graan meer naar Kroonstad sturen, zoolang het garnizoen der vesting geen nieuwen raad heeft gekozen, die in alle opzichten het gezag van de regeering te Moskou erkent. Treinramp. Kopenhagen, 18 Januari. Berlingske Ti- dende verneemt uit Helsingfors, dat een 'groote treinramp heeft plaats gehad op de lijn tusschen Loega en Noskorof. Een voor boeren bestemde benzinelading, die zou wor den geruild tegen graan, vloog in brand. Van de, menschen die zich in den trein bevonden kwamen er 68 om net leven. GEMENGD NIEUWS. Diefstal van anderhalf millioen francs. Te Pontarlier is een 61-jarig incasseerder van een belasting-ontvanger te Parijs aange houden, die Zaterdag bij de Pransche Bank een som van bijna anderhalf millioen francs had moeten deponeeren en sedert verdwenen was. Hij had nog 96.000 francs in zijn bezat. Valsche bankbiljetten. Te Alkmaar zijn vijf-en-twintig bankbiljet ten van vijf-en-twintig gulden in beslag ge nomen, waarvan bij onderzoek was gebleken, dat de biljetten valsch waren. Zij vertoonden het serienummer B 18 en waren gedateerd Augustus 1918. In het jaar 1920 zijn ongeveer 2600 nieuwe revoluties, volksstemmingen, bezette gebie den enz., leverde het leeuwenaandeel dezer enorme productie, n.1. 1825 verschillende postzegels; voor rekening van de nieuwe staten in Centraal- en Oost-Europa komt Yuim de helft van dit aantal. De Inbrekers. „De Politiegids" van 15 Januari brengt een artikel, getiteld „De inbreker", waarvan de conclusie is, dat ook op technisch gebied voor den politieman nog veel te leeren is en dat diens opleiding in den tegenwoordigen tyd nog gebrekkig is, daar hij over het algemeen over industrieele uitvindingen, die toegepast worden ter bescherming van het leven en de eigendommen der burgers, niet onderricht wordt, hetgeen toch het geval zon moeten zjjn, voor zoover hij hiermede in de praktijk in aanraking kan komen. De schrijver bespreekt uitvoerig de „geval len" van de verschillende soorten inbrekers: den primitieven'inbreker van het platteland, den technisch meer ontwikkelden gelegen heids-inbreker en den echten beroepsinbreker van de groote steden, die, met de modernste werktuigen uitgerust, op de meest geraffineerde wy'ze zijn inbraak pleegt. Onder dezen zijn specialiteiten in beroepskeuze, zij, die in het bezit zyn van een voorraad fijn afgewerkte en voor knnstsloten aan te wenden „loopers", breekijzers, vijlen, boren, handzagen en schroe vendraaiers van allerlei soort, benevens een electrische zaklantaarn, lucifers, waskaars en revolver. Dan wordt verteld van de brandkastinbre- kers, die by ontdekking op heeterdaad, niet voor het dooden van een mensch, terugdeinzen en by de uitoefening van hun „beroep" van de nieuwste vindingen der industrie gebruik makendie drilboren en andere boren, staal- schroeven, inbrekerstangen, steekvlammen, ijzeroxyde en aluminium-greinsytroglycerine en Fouche-branders tot hunne beschikking hebbendie met loopers, boren, zagen, breek ijzers de spagnoletslniting van serredeuren en de sloten forceeren, die raamponnen uit steken en dan door de opengeschoven ramen binnenklimmen; die gaten in plafonds cn vloeren breken, honden vergiftigen, dienst boden omkoopen, Van den onderzoekenden politieman wordt bij het opsporen van de daders van inbraken veel gevergd. Naast vakkennis en menschen- kennis vorderen deze misdrijven zenuwen en 'n groote dosis geduld. Nooit zal de politieman zyn onderzoekingen mogen staken, alvorens zich rekensehap te hebben gegeven alles ge daan te hebben wat in zyn vermogen was om de zaak tot klaarheid te brengen. In verband met het bovenstaande, gelooven wij, dat de schrijver van het artikel volkomen het recht heeft aan het slot te zeggen:' Veel is reeds over vakopleiding van de politie in het algemeen en de recherche in het bijzonder geschreven, maar wy hopen, dat, mocht een betere regeling der vakopleiding tot stand komen, ook gedacht zal worden aan een eursns waarin speciaal onderricht zal worden gege ven in de techniek der uitvindingen eeneinde den beroepsinbreker, die by zyn „werk'' daar van zoo goed mogelyk gebruikt maakt, des te beter te kunnen bestrijden. Zelfmoord. De Portugeesche gravin de Ribeira Gran de, die, naar men meende, van den klokke- toren van de Roomsch-Katholieke Kathe draal in Westminster gevallen was, blijkt zelfmoord gepleegd te hebben. Bij de lijkschouwing verklaarde een dok ter, die haar behandelde, dat zij aan zenuw zwakte leed en sinds geruimen tijd gezegd had, dat zij neiging had, om uit het raam te springen. Daarom waren er voortdurend twee verpleegsters om en bij haar. Woens dag wist zij echter aan hare bewaaksters „te ontsnappen, en zij zich rechtstreeks naar de kathedraal begeven. Boven op den toren staan een hek en een muurtje, zoodat een ongeluk onmogelijk is en trouwens ook nooit voorgekomen is. De echtscheidingsstatistiek te Berlijn. Wanneer men de statistiek der echtschei dingen in de laatste tien jaar nagaat, blijkt dat vóór den oorlog het aantal echtscheidin gen vrijwel geregeld toenam. Toen de oorlog kwam en de meeste mannen van huis waren, nam het aantal scheidingen af. In 1918 ech ter, toen vele terugkeerende mannen tot de ontdekking kwamen, dat hun vrouwen het gedurende hun afwezigheid met de huwe lijkstrouw niet zoo" heel nauw hadden ge nomen, steeg het aantal echtscheidingen weer snel. Vóór den oorlog was het aantal mannen, dat aan echtbreuk schuldig bevonden werd, grooter dan dat der vrouwen (in 1913 b.v. was in 670 gevallen de man de schuldige en in 407 gevallen de vrouw). In het jaar 1918 daarentegen was het omgekeerd. Toen wer den 693 vrouwen, tegen slechts 631 mannen wegens echtbreuk veroordeeld. Wat de motieven voor echtscheiding be treft, de meeste huwelijken werden altijd wegens echtbreuk ontbonden, in 1918 b.v. in meer dan 1200 van de 1457 gevallen. Verder was vooral na den oorlog dikwijls de reden: eerloos en onzedelijk gedrag. In 52 gevallen was de aanleiding kwaadwillige verlating, en tweemaal, éénmaal bij een man en tweemaal bij een vrouw, een aanslag op het leven van den ander. De meeste gevallen van echtscheiding ko men bij den man voor op den leeftijd tus schen 30 en 40 jaar, bij de vrouw tusschen de 25 en 35 jaar. Dat was voor den oorlog zoo, en is zoo gebleven. Een handige sproeiwagen. De gemeente Nijmegen heeft een auto sproeiwagen aangekocht, waarin een 4 cyl. motor 26/37 P.K. De zuigperspomp is in staat over een breedte van 15 meter te sproeien en maakt het mogelijk, dat de auto door een bijzonder daarvoor aangebrachte inrichting qok als brandspuit kan worden gebruikt en dat het water ook uit De Waal kan worden opgezogen, een voordeel in tij don van watergebrek. De wagen, waarvan de wielen massieve gummi-banden hebben, heeft een snelheid van 30 K.M. per uur. Het reservoir op den wagen heeft een in houd van 3600 L., terwijl een gewone sproei wagen een kleine 600 L. bergt. De auto sproeiwagen biedt ook dit voordeel, dat hij bij verwijdering van het waterreservoir tot vraohtwagen kan worden ingericht en dus in de wintermaanden kan worden gebruikt bij bet ophalen van straat- en huisvuil. Naar aanleiding van malversatiën aan het bijkantoor te 's-Gravenhage van de Disconto- en Efifectenbank, had een lid van het Corr. Bur. een onderhoud met de directie van be doeld kantoor. Het beheer van het bijkantoor werd gevoerd door twee procuratiehouders, die beiden by de malversatiën betrokken zijn. Door één dezer chefs waren in de laatste dagen van December verschillende overboekingen ver richt, waarin door de contróle van de Bank in het begin van Januari onjuistheden werden ontdekt. Onmiddellijk daarna zyn door de Directie maatregelen getroffen en is de betrok ken chef in hechtenis genomen. Naar ons werd medegedeeld, genoot de schuldigste het volste vertrouwen van de directiereeds gedu rende eenige jaren was h\j belast met het beheer van het bijkantoorvóór dien tijd was hij werkzaam aan het hoofdkantoor te Am sterdam. Mede in verband met deze verduisteringen had de directie ernstige vermoedens tegen den anderen chef, die dan ook op staanden voet is ontslagen. Het totaal bedrag, dat ontvreemd is, kan op het oogenblik nog niet worden vastgesteld wel staat vast, dat het in geen geval meer kan dragen dan f 50.000. Zooals reeds is medegedeeld, was de bank tegen deze schade verzekerd. De directie ves tigde er bovendien de aandacht op, dat door dergelijke handelingen, als hier gepleegd, de cliëntèle nimmer eenig nadeel kan ondervin den, aangezien het gestort kapitaal f 2.500 0C)P bedraagt en daarnevens nog een reserve-ka pitaal van twee ton aanwezig is. De werkzaamheden aaD de bank zijn op de gewone wy'ze voortgezet, terwyl het ontbre kende personeel uit Amsterdam is aangevuld. UIT DEN OMTREK. Op Maandag 17 Januari hield het Onder steuningsfonds by Ziekte haar jaarvergade ring in het lokaal van den heer T. de Beurs. Door het buitengewone slechte weer, was de opkomst der leden zeer klein, er waren slechts een 17-tal aanwezig, alsmede 1 begunstiger en 1 toehoorder. Nadat de Voorzitter de aan wezigen alle welkom heette, werd den secre taris verzocht de notulen van de vorige ver gadering voor te lezen, •dewelke met één enkele vraag onveranderd werden goedge keurd en vastgesteld. Daarna volgde het jaarverslag van den secretaris, welke op keurige wy'ze was samengesteld, waaruit w(j aanstipten, dat het ledental op 1 Januari 1921, 120 leden bedroeg. In 17 ziektegevallen met 516 ziektedagen werd een bedrag van f 535 aan ziektegeld uitgekeerd. De secretaris werd voor de notulen en jaarverslag dank gebracht namens de vergadering door den voorzitter. De Raad van Toezicht bracht het flnancieele verslag uit, de ontvangsten bedroegen f654.10 en met het saldo van 1919 een totaal bedrag van f 1316.581/». Uitgegeven totaal f 743.13, zoodat dus het voordeelig saldo van 1920 f 573.461/» bedraagt. De Raad van Toezicht werd eveneens dank gebracht en de penning meester voor dit jaar gedechangeerd. B\j de bestuursverkiezing waarby aftredend waren den heeren K. Bregman, G. Kuiper en P. Hey- blok werden den heeren K. Bregman en P. Heyblok herkozen en in de plaats van den heer G. Kuiper benoemd den heer G. Wyn- gaard. Iu de Raad van Toezicht was een yacature en werd deze ingenomen door den heer P. Verver. Tot afgevaardigde en plaatselijk af gevaardigde voor de Bondsvergadering wer den by acclamatie benoemd den heeren Ar. Speur en I. G. Gakeer Pz, De contributie voor 1921 werd na eenige discusie vastge steld op 55 cent voor volle en 30 cent voor halve leden per maand, terwyl de uitkeering op f 7.50 en f 3.75 gesteld bleef. B\j de rond vraag, waarby' verschillende leden het woord voerden, werd echter niet veel zakelyks naar voren gebracht, waarna de vergadering met dank voor de opkomst^ en besprekingen door den voorzitter gesloten werd. De tooneelclub „Onder Ons", heeft heden in studie „Verleden", drama in drie bedrijven door Ina Boudier - Bakker, Breezand. Dinsdag 18 Januari hield de Nutsvereenl- ging „Vriendenkring" een vergadering m et dames in de zaal van den heer Jb. Bout. De waarnemende voorzitter, de heer M. Broers, die de vergadering opende, betreurde het, dat het stormachtig'weer aan een goede opkomst niet bevorderlijk was geweest en gaf daarna het woord aan den heer L. Spreeuw voor zijn lezing: „Een amusante avond", die verdienstelijk ten gehoore word gebracht en dan ook groote bijval verwierf. Daarop volg den een viertal kleine tooneelstukjea getiteld i „Op audiënte by den Burgemeester", Solida riteit", „Meester Zool" en „Schoonmama is hier", alle ten tooneele gebracht door de heeren M. Cornelissen, J. Meeldijk en A. Langereis. Voorts gaven mej. Marichal en de heeren L. Spreeuw, J. "Wiggers ter afwisseling nog een reeks van voordrachten ten beste, te veel om ze hier allemaai op te noemen, zoodat de waarnemende voorzitter dan ook met een woord van tevredenheid over dezen avond, de vergadering kon sluiten. Texel, 19 Januari. Door het stormweer der laatste dagen heeft de zeedyk aan het Horntje weer gedacht te lyden gehad er is een groot gat in geslagen. In de haven rees het water tot 1 M. 73 ~|- A.P. Het haventerrein stond voor een,groot gedeelte onder water. De heer N. H. Reuvers, onderwijzer aan de M.U.L.0 -school te Den Burg, heeft afscheid van zyn leerlingen genomen. De kinderen vereerden hem een bureaulamp en een presse- papier. 's Middags maakten onderwijzer en leerlingen een tochtje naar de duinen. De heer M. D. Dyt, cultuur-consulent der Friesche Maatschappij van Landbouw te Leeu warden, heeft tegen 1 Maart eervol ontslag aangevraagd. Texl, 17 Januari Van 12 tot en met 17 Januari zijn wan hier verzonden: 86 varkens, 11 koeien* fl paarden, 5 schapen, 4 kalveren. De garnalenvangst heeft de week niet veel te beteekenen gehad, het ruwe weer konden de schuiten dn de regeld uitgaan. Er is weinig gev prijzen waren nog al tamelijk fcc

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 7