JACK DE ZANGER VRAAGT UÜlMn: NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5353 ZATERDAG 22 JANUARI 1921 49e JAARGANG BUITENLAND. DUITSCHLAND. Het roode leger ln het Roerbekken. In verband hiermede is het van beteekenis, dat de voornaamste raddraaiers van de sta king onder de mijn- en hoogovenarbeiders te Ham-bom, welke klaarblijkelijk met het oommunistisch plan samenhing, vreemdelin gen zijn. Een aantal hunner is aangehou den, onder wie de Russische onderdanen Jacob Silberstein en Tinkus Opatowski, de Hongaren Adelberg, Bittner en Leo Gold- stein. Zij zullen als ongewenschte vreem delingen over de grens worden gezet. Uit Mecklenburg. FRANKRIJK. Het ministerie Brland voor de Kamer. F E U I L L E T O N. „Het moet toch eens gezegd worden," hield Sir Bryson aan. „Maar het is moeilijkik ■weet niet goed Jack begreep niet .goed met welke moei lijkheid de oude man te kampen had. Hij ENGELAND. De kosten van het leven. De werkloosheid. IERLAND. ITALIË. RUSLAND. De vreemdelingen ln Sovjet-Rusland. Russische vluchtelingen uit de Krim. Een expeditie met drie deelnemers. Jack bracht de halve nacht door met het bepraten van allerlei dingen met David GRIEKENLAND. De Grieken in Klein-Azië. MEXICO. Een dijkbreuk. KORTE BERICHTEN. Een verwaarloosd eiland. Ingezonden mededeellng. NIERAANDOENINGEN BET KINDEREN. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 8 mnd. 1.50, franco p. poet 1.70. Buitenl. 2 50 Zondagsblad 8 „0.57V»0.65. „1.05 Modeblad 8 0.571/», 8 0.95, 1,05, Loase nummers der Courant 4 ct. 1.30 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: C. DE BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Intero. Telefoon 60 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN 20 ct. p. regel (gal jard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ct. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 14 reg. 50 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitb. (adresBur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ct. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoesl. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). (Wintertijd.) Maan Zon Hoogwater Deo. op: ond.: op: ond.: v.m.m.m.: Zondag 23 a. 4.26 m. 6.55 7.58 4.27 7.20 7.40 Maand. 24 5.49 7.36 7.56 4.29 8.20 8.S0 8.9 7.55 4.30 9.5 9.20 8.38 7.54 4.33 9.5510.5 9.5 7.53 4.3510.4010.55 9.30 7.52 4.37 11.25 11.40 9.56 7.50 4.39 0.10 Dinsdag 25 Woensd.26 Dond.d. 27 Vrijdag 28 Zaterd. 29 7.11 8.32 9.50 U.5 Uit Essen wordt gemeld: Nopens de vorming van het roode leger in het Roerbekken en het in hechtenis ne men van de leiders van de communistische strijdorganisatie, waarvan reeds gewag is gemaakt, wordt officieel nog gemeld, dat het onderzoek der stukken heeft aangetoond, dat de communisten in den laatsten tijd met alle macht gewerkt hebben om de laatste hand te leggen aan de opstelling van een rood leger, waarmee spoedig van leer worden ge trokken. Er was een staf gevormd van lie den, die in het oude leger hebben gediend. Het militaire commando (der commu nisten) voor West-Duitschland had de hoofd leiding en zetelde te Essen. Leiders waren o.a. de mijnwerker Schroer en de onderwij zer Zaiser uit Essen, die in den oorlog tot onder-luitenant bij de reserve is bevorderd. Tot de in beslag genomen stukken behoo- ren alle notulen der in den laatsten tijd ge houden vergaderingen van de voornaamste bij het plan betrokken instellingen, militaire herkenningsteekenen, een groot aantal sol- djjstaten, plannen voor de groepeering der strijdorganisatie, stafkaarten enz. Nadat Vrijdag j.1. de meerderheids-socia list Stelling tot minister-president van Mecklenburg was gekozen zijn Woensdag de 4 overige leden van het kabinet gekozen, die op de welwillende neutraliteit der com munisten zullen kunnen rekenen. De demo craten onthielden zich bij de stemming. Tegenover de linkerzijde van 31 leden, staan 4 democraten en 28 conservatieven. De regeering bezit dus geen meerderheid in het parlement Uit Parijs wordt aan de „N. Rett. Crt." gemeld: Zelden waren Kamerleden en publiek zoo talrijk. Er heerschte sterke opgewonden heid. Briand las het program op matten toon voor. De ontvangst was koel. Alleen het centrum toonde werkelijke ingenomen heid. Natuurlijk stelde Briand de verhou ding tot Duitschland voorop. Feitelijk is het nog geen vrede; dat komt omdat Duitsch land nog niet ontwapend ls. Het verwoeste door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. o 6D Eindelijk bracht hij het er uit. Geduren de een van de rustpozen zaten zij allen op hPt gras,, en Jack was druk bezig met hit scliconmnken van het kostbare „kanon," zco- als hij hot uit de grap noemde. Hij deed .Ut met een hemdsmouw die hij voor dit doel L-ad opgeofferd. Plotseling kwam Sir Brys<, n wat dichter naar hem toe. „Jongmensch," begon hij, en zijn deftige toon kon zijn oprecht gevoelde ontroering niet verbergen, „men zegt mij, dat ge giste ren mijn leven gered heb^. Ik herinner mij hier zelf niet veel van." Jack keek verschrikt op en fronste de wenkbrauwen. „O, dat -ls de moeite hlet waard, zeide hij haastig. „Iedereen deed wat hij kon." „En dat je ook Linda en Mevrouw Wors- ley gered hebt, dat was een moedige daad." „Vassall zou het ook wel gedaan hebben, als hij er even dicht bij was geweest," zeide Jack kortaf. „Zwijg u er alstublieft verder over. Ik zou anders nog verlegen worden. gebied, de nijverheid en het geldwezen kun nen pas hersteld worden als Duitschland de schade vergoed, te eer daar zijn productie kracht ongerept bleef en de wisselkoers zijn economische ontwikkeling bevordert. Waar schijnlijk is het weer spoedig in den zadel, r rankrijk wil Duitschland vreedzaam tot na koming van zijn verpiohtingen nopen. Daar toe is in de eerste plaats overeenstemming tusschen de geallieerden noodig. Briand schetste daarna de verhouding tot de bond- genooten en repte van het verschil in rech ten tusschen Frankrijk en België. Frank- rijk's militaire vermogen mag niet worden verzwakt, maar zoo spoedig mogelijk moe ten de militaire ontwerpen worden aange nomen, die de militaire behoeften aanpas sen bij de economische. De openbare uitga ven moeten worden ingekrompen, de han delsvrijheid hersteld en de oorlogspensioe nen ten snelste worden geregeld. De in grijpendste sociale hervormingen schrikken het ministerie niet af, mits ze langs wette- Üjken weg worden nagestreefd. De officdeele Labour Gazette schrijft: Op 1 Januari bedroeg het gemiddelde peil van de prijzen van levenenismiddelen, kleeren, brandstof en licht en van de 'huishuren 165 pet. boven dat van Juli 1914 in vergelijking met 169 pet. op 1 December. De vercninde- »ring in de maand Decebmer was hoofdzake lijk een .gevolg van de verlaging van de prij zen van verscheidene voorname levensmid delen en van kleeren. Voor voedsel alleen bedroeg de vermeerdering op 1 Januari in vergelijking met Juli 1914 178 pet., tegen 182 pet. op 1 December. De scheepsbouw en ijzermaatsdhappij van Palmer meldt dat zij, wegens slapte in helt bedrijf, genoodzaakt zal zijn het geheele ijzer- en staalbedrijf stal te zetten en aan alle werklieden bij de hoogovens aan te zeggen dat zij van 1 Februari af alleen enkele uren daagis aan het werk gehouden kunnen wor den. Enkele van de voornaamste kolenmij nen in Zuid-Wales staan stiL De wijze waarop de ongelukkige politie beambten in Ierland vermoord worden, blijkt uit de officieels beschrijving van den dood van een agent genaamd Boyd. Hij zat in een dorp rustig een .glas bier te drinken, terwijl hij met een vrouw sprak, toen plotseling vier schoten klonken. Hij werd op slag ge dood, het .bierglas vloog aan gruizelementen de vrouw werd aan het been gewond. Nie mand zag de moordenaars. Ten gevolge van deze moord en andere aanvallen op de politie zijn alle kermissen en markten en openbare bijeenkomsten in verschillende districten van het graafschap Tipperary verboden. De strijd tegen Sinn Feln. Na een overval op de politie bij Galway zijn acht huizen in het Headford-district tot den grond toe afgebrand. Een man, die in verband met de overrom peling bij Galway gearresteerd werd en trachtte te ontsnappen, werd gedood.. Het soc. congres. De meerderheid van het soc. congres van Livorno heeft zich tegen de extremistische methoden uitgesproken. De „Izvestia" van Petrograd publiceert een decreet van de sovjet-regeering inzake stond op. „O, dat hoorde er allemaal zoo bij," zeide hij onhandig. „U hoeft heelemaal niet het gevoel te hebben, dat de situatie tusschen ons er door veranderd is." Ook Sir Bryson stond op. Niettegenstaan de zijn verwarde haren, verfomfaaide klee ren en verwaarloosd uiterlijk, was de kleine gouverneur toch nooit waardiger dan nu. „Je begrijpt me niet," zeide hij. „Ik... ik ben je dankbaar, heel dankbaar. Bovendien heb ik spijt van dingen die ik gezegd heb. Ik wensch dat hier te erkennen in het bijzijn van onze vrienden die er bij waren toen ik ze zeide." Jack wendde zich verlegen af. t Is heel vriendelijk van u dat u dat zegt, Sir Bryson," mompelde hij. Hiermede was het Incident voor het oogen- blik gesloten. De atmosfeer was er erg door opgefrischt. Het gaf Jack echter aanleiding tot iets waarvan hij zich moest ontlasten. Hij wachtte totdat hij Sir Bryson apart kon ne men. „Sir Bryson," zeide hij koppig, „ik wou u even zeggen, dat ik het zoo beschouw, dat ik u nu van dienst kan zijn, mij heelemaal niet begeerlijker maakt als dinger naar de hand uwer dochter." Sir Bryson maakte een afwerend gebaar. „Onder de gegeven omstandigheden," ging Jack voort, wensch ik haar evenmin tot vrouw als u mij tot uw schoonzoon wenscht. Miss Linda en ik zijn overeengekomen, dat wij niet meer met elkaar zullen omgaan tot ik er ln geslaagd bij mijn naam te zuiveren." Hier gaven zij elkaar de hand op. Later maakten Vassal en Baldwin Ferrie van de gelegenheid gebruik het voorbeeld van hun meester te volgen, door Jack te vragen hun de hand te willen schudden. Voor het overige van dien dag bewoog Jack zich in een at- Ingezonden mededeellng. DROS' ADVOCAAT de mobilisatie der burgerklasse voor de uit voering van handenarbeid, die voor het openbaar welzijn noodzakelijk ia Volgens dit decreet zal geenerlei uitzondering wor den gemaakt voor de in Rusland wonende vreemdelingen, die evenals de Russische „bourgeois", gedwongen arbeid moeten ver richten, tenzij ze lid zijn eener communisti sche partij, die aangesloten is bij de Inter nationale van Moskou. Aan het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis heeft mevr. Van Weideren Rengers—van .Heemstra, de echtgenoote van den Nederlandsche gezant te Konstantino- pel, die de in zoo deerniswaardige omstan digheden verkeerende Russische vluchtelin gen uit de Krim bezocht, o. m. het volgende omtrent deze ongelukkigen medegedeeld: Den llden November bereikten de eerste telegrammen over de débacle van het leger van generaal Wrangel Konstantinopel, met verzoek aan de Fransche en Engelsche auto riteiten, om terstond schepen te zenden, om dertigduizend mensohen uit de Krim te ver voeren. Na 5 dagen begonnen er vluchte lingen aan te komen op Amerikaansohe en Fransche oorlogsschepen en daarna dage lijks een vloot van allerhande meer of min der zeewaardige, ver over hun beschikbare ruimte volgeladen, schepen. Na nogmaals 5 dagen waren er reeds 50 met ongeveer 150.000 menschen aan boord. Men vroeg zich met angst af, wat met die bevolking te beginnen, daar er in Konstantinopel enorme duurte heerscht, daarbij groote woningnood en de levensmiddelen, die sedert de verbre king van communicatie met Anatolië schaarsch zijn, voortdurend in prijs stijgen. Den 18den November kwam een noodsig naal uit de Zwarte Zee, van een Russisch transportschip met 5000 menschen aan boord, waaronder 200 gewonden. Het had geen kolen, geen water, geen medicijnen aan boord en bovendien nog gebrek aan levens middelen. Gedurende den nacht van den 16den op den 17den waren er twee vrouwen krank zinnig geworden en twee mannen hadden zelfmoord gepleegd. Een jonge vrouw was bevallen en bezweek onder ontzettend lij den. Haar man, een officier, schoot zich dood bij haar lijk. Het arme kind leefde; er was geen medische hulp. De commandant van de St. Louis, die het ongelukkige schip in de Bosphorus sleepte, vertelde mij zelf deze vreeselijke bijzonderheden. Een mij bekende Amerikaansohe \;a- list ging den volgenden dag naar het schip en vond daar o.a. in die opeenhooping van menschen in een hut, vier levenden bij het lijk .van den kolonel, waar zij reeds twee dagen en naohten bij waren, omdat zij het aan land wilden begraven en het niet in zee wilden werpen. Men stelde mij voor om zelf den toestand der vluchtelingen te gaan zien, wat natuur lijk mijn bede om hulp meer klem zou bij zetten en den dag van mijn vertrek gingen wij 's morgens, onder stroomenden regen, met een boot vol groote brooden naar de inmiddels steeds aangegroeide vloot, die even buiten de reede van Konstantinopel ligt. Wij voeten langs verscheidene sche pen, die nog geheel vol mensohen stonden;, gedrongen op Alkaar, met hier en daar een vuurtje op het dek, in den regen, en het was heel koud dien morgen. O.a. de Sarathof, mosfeer, warm van hun dankbaarheid en be wondering Natuurlijk, was dit op zlah zelf niet onaangenaam, doch hij had toch een ge voel alsof al wat er gebeurde er toe bijdroeg cm de banden nauwer aan te halen. Met iedere mijl, naarmate zij het einde van de reis naderden, en de hinderpalen verdwenen, werd hij somberder gestemd. Hij mocht zioh nu in de gunst van Sir Bryson verheugen dooh in zijn eigen achting was hij niet ge stegen. De onoverkomelijke moeilijkheid was, dat het meisje dat hij net verlangde, ais een allonge was vastgehecht aan den goeden naam, dié hij noodig had. Tegen het einde van den dag ledde hij zijn bestofte en doodmoede voortstrompelende gezelschap den heuvel af naar Fort Gheever. Daar bracht een vuur dat een hoogen rook zuil omhoog zond, en dat op den oever was aangelegd, Davy Cranston spoedig in een cano naar den overkant om te onderzoeken wat er was. De knaap was stom van verba zing toen hij hen zag. Jaok brandde van verlangen hem een vraag te doen, doch was niet bij machte Mary's naam over de lippen te krijgen. Naar mate zij den anderen wal naderden) begon zijn hart sneler te kloppen. Hij vroeg zich af of hij haar te zien zou krijgen. Hij maakte ziohzelven wijs dat hij het eigenlijk niet hoopte, en onderwijl verlangde hij er naar zoo als een woestijnreizger naar water ver langt. HOOFDSTUK XV. Mary vertoonde zich nergens in de buurt van 'het fort. n' schip voor 700 mensohen, dat er 1700 aan boord had, de Rion, het schip waarvan ik de tragische reis heb beschreven en nog vele andere ellendig uitziende vaartuigen. Wij gingen aan boord van de Grand Duc George. Direct kwamen eenige militairen 'op mijn begeleider af, om te vragen, mee naar de stad terug te mogen gaan en er werd gevraagd of we een recept voor een in levensgevaar verkeerenden zieke 'mee wilden nemen. In een hut voor twee personen, lagen twee zieken op de bedden, daaronder twee gewonden, één met 40 gr. koorts en 's nachts sliepen op den vloernog twee mensahen. Zoo was het in elk dezer kleine hutten. In een der grootere waren acht krankzinnige opgesloten. Men had veel last van hen, om dat zij 's nachts zoo gilden. Op de gangen voor de deuren der hutten lagen de men schen 's nachts op rijen. Daarna gingen we naar beneden naar de 2de en voorts naar de 3de klasse. Het was overal hetzelfde. De Franschen hadden besloten een kamp in te richten in de vlakte aan zee tusschen Stamboul en St. Stefano. Men zal er 30.000 vluohtelingen onder tenten installeeren en sedert drie dagen worden de menschen daar heen vervoerd per trein. Aan het station werd hun thee verstrekt, maar het was vree- selijk, hoe allen om brood smeekten, dat men hun niet kon geven. Zij bleven voorloopig overnachten aan de kleine tusschenstations en dat van St. Stefano, tot er plaats genoeg in het kamp kwam. Wie het ruwe klimaat van Konstantinopel in den winter kent, die koude, welke vooral in Jan. en Febr. en zelfs in Maart met voort- durenden regen en storm heerscht, kan pas beseffen welk een lijden deze ongelukkigen tegemoet gaan. Men vreeze niet, dat hulp te laat komt, aan kleedingstukken blijft ge brek en men verzocht mij, daar zooveel van te verzamelen, ook hemden en ondergoed, alles gedragen maar nog bruikbaar en vooral oude schoenen zijn welkom en nut tig kindergoed eveneens. Giften in geld in de eerste plaats. Het Nederlandsche Roode Kruis wil helpen. Laat ons allen helpen." Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat reeds, dank zij vele inge komen giften, eene eerste geldzending aan het Nederlandsche gezantschap te Konstan tinopel kon overmaken, deelt mede, dat het, naast geld, ook gaarne kleeding en onder goed, onder de aanduiding „Krim", aan het aders van het hoofdbestuur, Prinsesse- gracht 27, den Haag, in ontvangst neemt. De nood is nijpend en nog veel geld is noodig. De Chicago Tribune verneemt uit Konstan tinopel: De berichten uit Klein-Azië wijzen erop, dat de Kemalisten een algemeen offensief zijn begonnen tegen de Grieken in heel Anatolië. Twee divisies uit Kastamoeni zijn tegen Smyrna afgezonden. De Turken be weren, dat hun zegevierend leger de Grie ken vervolgt na den slag bij Inoeni, waarbij het verloren gebied heeft heroverd, talrijke gevangenen gemaakt, en groote munitie depots heeft veroverd. Het zou Zondagavond te Broessa zijn binnengerukt. De verliezen der Turken worden geschat op 4000, die van de Grieken op 4300, en 17 stukken en geweldige voorraden. De Turksche kranten te Konstantinopel publiceeren opgetogen artikelen. Naar Reuter uit Mexico City -tip-neemt, zijn als gevolg van de doorbraak Van een dijk bij Pachuca honderd mensohen ver dronken en tweehonderd gewond. Duizenden personen zijn dakloos. Vier zilvermijnen staan onder water. Een groot aantal werk lieden is onder den grond verdronken. Cranston in den winkel. Hij vond er een groote verlichting in, zich te kunnen ontlas ten tegenover een man die enkel rookte en begrijpend knikte, zonder drukte te maken. „Je hoeft me niet uit te leggen dat je geen dief bent," zeide Cranston bedaard. Dit was al wat hij over het onderwerp zei de. Wat het vrouwelijk element in zijn moei lijkheden betrof, hierover zweeg Jack nood zakelijkerwijs. „Als mij zoons een paar jaar ouder wa ren," zeide Cranston. „Maar nu ben ik,hier aan handen en voeten gebonden." Jack dankte hem kortaf. „Dit is 'n kwestie waar ik zelf voor zal moeten vechten," zeide hij. „Ik zou nooit kunnen toestaan dat je je tijd daar aan gaf." ,Je zult zeker 'n paar van de lui van 't gezelschap van Sir Bryson mee terug ne men," zeide Cranston. Jack schudde het hoofd. „Huinpy Juli is 'n goeie vent," zeide Jack, „maar hij kan niet rijden, en ik zal moeten rijden als de duivel. Vassall heeft ook 'n goeie kop op z'n schou ders op zijn manier, maar allebei zouden ze me maar slapper maken. Ze kennen het volk hier niet. Ze kunnen ze niet overbluffen. Zij zouden hun hutten niet kunnen Mnnenloo- pen, en tegen de schooiers zeggen dat ze naar den duivel kunnen loopen." Cranston glimlachte. „Dat is natuurlijk bij wijze van spreken." Cranston dacht een oogenblik na. „Neem Davy mee," zeide hij. „De jongen heeft moed. Hij zou maar al te graag mee gaan." Jack was meer geroerd dan hij wilde too- nen. „Dat ls verdaardig van je," gromde hij. „Maar ik kan 't niet aannemen," voegde hij er luid bij. „'t Is 'n veel te groote ver antwoording. Jaan Paul is handig genoeg Een. radiotelegram uit Berlijn meldt, dat voor de noodlijdende Duitsche bevolking uit de Ver. Staten 600.000 el flanel zijn aange komen en verscheidene honderden tonnen kleedingstukken, tot een totale waarde van 30 imiliioen mark. In Zweden zijn de bepalingen tegen het alcohiolverbruik nogmaals verscherpt. Als protest zullen alle 'hotelhouders hun zaken gedurende 14 dagen sluiten. Twintig Brioche ingenieurs en mechani- ciens zullen naar Japan gaan om den viieg- dienst aldaar technisch te organiseeren. Een correspondent van de in Kaapstad verschijnende „Cape Argus" heeft, naar wij in de „Daily Telegraph" lezen, dezer dagen een bezoek gebracht aan het in den Atlanti- schen Oceaan gelegen eilandje Tristan da Cunha, een Britsche bezetting. Hij acht het eiandje de dwaaste bespotting van alle Brit sche Dominions. Het eiland ontvangt jaar lijks het bezoek van één Britsch Schip, dat het de mail, de noodzakelijke levensbehoeften en geschenken voor de inboorlingen brengt. De eenige andere verbinding met de buiten wereld is het zeldzame geval, wanneer een voorbijvarend stoom- of zeilschip de haven ahndoet. De inboorlingen, die van landbouw en vee teelt leven, lijden een vrij eentonig bestaan, en zij waren dan ook ten zeerste verheugd toen de correspondent uit Kaapstad hun eenig nieuws van daarginds mededeelde. De oudste bewoonster is een 91-jarige -vrouw, die op Tristan da Cunha i9 geboren, doch korten tijd van haar leven in Kaapstad heeft ge werkt. In het geheel telt het eiland twintig families, tezamen 119 personen. De leden der families zijn bijkans allen onder elkaar ge huwd, hetgeen het physieke en geestelijke peil der 'bevolking niet ten goede is gekomen. De oorrespondent dringt er bij de Britsche regeering op aan om de eilandbewoners naar elders over te brengen, daar zij onder hun tegenwoordige levensomstandigheden geheel ontaarden. Van immigratie kan geen sprake zijn, daar het eiland geen grooter bevolking kan herbergen. Kinderen zijn zoowel als volwassenen on derhevig aan nieraandoeningen en men heeft zelfs opgemerkt, dat prooentsgewijze meer blaassteenen voorkwamen bij kinderen dan bij volwassenen. Sommige kinderen erven nierzwakte over. Bij anderen iis het een gevolg van mazelen, scharlakenkoorts, diphteritis, windpokken en dergelijke infectieziekten. De ouders dienen derhalve op te passen, als een kind klaagt over pijn in den rug en de ledematen, pijn in de schouders, of als de urine bezinksel bevat. Allicht is het meest voorkomende gevolg van nderzwakte bij kxnr deren het verlies van de macht over de blaas, hetgeen bedwateren en dergelijke on aangename kwalen veroorzaakt. AÏs uw kind teer en kwijnend is, niet speelt en draaft als andere kinderen, treurt en klaagt over moeheid, wees dan bedacht op een vorm van nieraanxioening en onder zoek dit spoedig. FostePs Rugpijn Nieren Pillen bleken suc cesvol in tal van dergelijke gevallen. Het verdient dan tevens aanbeveling c«n opwin ding door stoeien en lezen voor het slapen gaan te vermijden, het kind 'b avonds niet te veel te laten drinken, het niet te warm tóe te dekken en het vooral niet te straffen voor zijn kwaal. Foster's Rugpijn Nieren Pillen (let op den juiisten naam) zijn te Helder verkrijgbaar bij A. ten Klooster, Keizerstraat 98, f 1.75 per doos. om in te zien dat hij mij altijd machteloos zou kunnen maken door den knaap." „Wat stel je dan zelf voor?" vroeg Cranston. „Ik ga alleen," zeide Jack koppig. Cranston sloeg met zijn vuist op den toon bank. „Nee, bij God! riep hij uit. „Ik ben hier baas. Je weet even goed als Ik dat hdt altijd waaghalzerij is hier alleen uit te rij den zelfs de politie doet het nietom nog niet eens te spreken van 't binnenrijden van een dorp Roodhuiden die niet in al te beste stemming zijn. Dat is ze eenvoudig ver leiden je te vermoorden! En hoe zouden wij ze kunnen veroordeelen als ze 't deden ook?" Jacks gezicht werd harder. „Ze zouden me niet vermoorden," zeide hij, „omdat ik niet bang voor ze ben." „Best, maar 't is toch 'n te groote waag." ,Je zoudt er geen been im zien om 't zelf te doen." „Daar praten we niet over. Maar ik ben hier baas en ik verbied 't." „Maar je bent mijn baas niet," mompelde Jack. „Dat doet er niet toe, maar ik kan 't je dan toch wel beletten, m'n jongen," zeide ■Cranston koppig. „Voor 'n dergelijk doel krijg je van mij 'geen uitrusting." Jack haalde de schouders op, en deed alsof hij de zaak verder liet rusten. Cranston had kunnen zien aan Jack's vastberaden gezicht dat dit niet zoo was, doch de factor dacht dat hij de situatie in handen had. „Morgenochtend zullen we er Sir Bryson over spreken," ging Cranston voort. „Bah! Sir Bryson!" mompelde Jack. Wordt ver-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1