De Alg. Goöp. Verbr. Prod. Ver. Colbert- Costuum s aft? Waar koopt U het voordeeligst? een prima blauw Kamgaren naar maat f 83.50. bet eindelijk klaar spelen met dit tuig." ,Niet te zacht omgaan met deze Bochesl Ik" heb er al meer dan genoeg van," zoo sprak een Belgische militaire rechter en de generaal liet deze Boches gevangen houden (tot de termijn voor de volksondervraging verstreken was. Sand, die zelis als Belgisob officier in Bel gische 'uniform naar Berlijn werd gezonden, drukt ook twee geheime rapporten af van den chef van politie Oorman, die door ge neraal Baltia voorzien zijn van randbemer- kingen, voor hem hoogst compromittant, en die volgens het „Berl. Tagebl." alweer, een langer verlof dan drie maanden volkomen zouden rechtvaardigen. PLAATSELIJK NIEUWS. Het lichtschip Doggersbank Noord is ongeveer 1500 meter van zijnligplaats vëfc- dreven. In den jongsten storm verloor het schip een anker en ketting. Het lichtschip Doggersbank Zuid is Zondagmorgen alhier binnengebracht door de sleepboot „Zeeland" van de maatschappij Wijsmuller. De tocht hierheen is wegens het aanhoudende stormweer, van langen duur geweest. Leger des Hells. Gaarne vestigen wij de aandacht op de bijeenkomst van het Leger des Heils op Don derdagavond 8 uur, welke een anti-alcoholis tisch karakter zal dragen, en waar als spre kers zullen optreden de heeren J. de Jong en J. H. Staalman. Neutrale Partij. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal de Neutrale Partij op Donderdag a.s. eene algemeene vergadering houden, waar de heer Henri ter Hall, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de plan nen tot fusie der Vrijzinnige partijen zal bespreken, Jubileum Louis Bouwmeester. De Directie van Casino deelt ons mede, dat Louis Bouwmeester op zijn jubileum tournee door ons land ook in den Helder een voorstelling zal geven met het gezelschap Herman Heijermans, ter gelegenheid van zijn diamanten jubileum. De datum is bepaald op Woensdag 9 Febr. In aansluiting hiermede verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer, waarin belangstellenden worden opgeroepen tot het houden van besprekingen inzake eene hul diging van Nederland's grootsten tooneel- speler. Israël. Tooneelvereeniglng. Door de Israël. Tooneelvereeniging is aan den penningmeester van de afd. Helder van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies afgedragen de som van 201.95 als netto opbrengst van' de liefdadigheidsvoorstelling op 17 Januari j.1. iNiet minder dan f 120.moest aan stede lijke belasting betaald wordenl Vereeniging v. Nederl. Hulsvrouwen. Wij vestigen nog even de aandacht op de vergadering van de afdeeling der vereeni ging van Nederlandsohe Huisvrouwen, welke hedenavond in het Alg. Mil. Tehuis (Spoor straat) gehouden wordt. Het door'de spreek- Bter, douairière gravin Van Heerdt tot Evers- berg aangekondigde onderwerp, waaromtrent wij reeds vroeger mededeelingen deden, is niet alleen voor vrouwen van belang, maar ij ook voor mannen. Men hoopt op druk bezoek, j ook van den kant dezer laatsten. Het onder- j werp is nieuw en interessant. Declamatie-avond Ds. Schermerhorn. De bekende Nieuwe Niedorpsohe predi kant en propagandist ds. N. J. C. Schermer horn is een gelukkig mensch. De goden, die hem zeer lief hadden, hebben hem blijmoe digheid geschonken en onverwoestbaar opti- misme. Hij is een sterk mensch; rechtop gaat hij het leven door, wetend dat de door hem gekozen weg de goede is. Hij is gaaf als een zorgzaam geslepen juweel, en de zon van zijn optimisme weerspiegelt in de zuivere faoet- ten. Hij is een idealist, wiens sterke handen een idool, een droombeeld, omhooghouden; een geloovige met een mooi en rustig ver trouwen in het goede van de menschheid. Hij is de onwrikbare en strijdbare held van den geestelijken strijd. „En al ware 'het, dat ik al het geloof had, zoodat ik bdegen verzette, en de liefde niet had, zoo ware ik niets. En al ware het, dat ik alle .mijrie goederen tot onderhoud der armen uitdeelde, en al ware het dat ik mijn lichaam overgaf, opdat ik verbrand zoude worden, en had de liefde niet, zoo zoude het mij geen nuttigheid ge ven De liefde vergaat nimmermeer" Zoo schrijft Paulus aan de gemeente der Co- rinthiërs, en zoo spreekt ds. Schermerhorn laat 'hij spreken door den held uit zijn drama „Ondergang" tot de Oorinthiërs van heden. Ds. Sohermerhorn is eerlijk; 'hij is oprecht en warm-idealistisch; hij is gaaf en sterk, en hij gaat den weg, dien hij gekozen heeft „gleiich wie ein Held". En wat doet het er toe of nu deze weg verschillend is van andere wegen; wat doet het er toe of het zelfs een weinig gebruikt voetpad is: „de liefde is lankmoedig, zij is goedertieren; de liefde is niet afgunstigEn nu blijft geloof, hoop en liefde, deze drie: doch de meeste van deze is de liefde". Een literator in den eigenlijken zin des woords is ds. Schermerhorn niet. Hij wil het ook niet wezen. Hij is de propagandist, vóór alles, van het anti-militairisme; hij propa geert het in zijn gloedvolle redevoeringen, hij heeft het in een drama belichaamd. En dit drama kwam hjj ons gisterenavond, voor een overvolle zaal, deolameeren. Het is een vierbedrijvig stuk met veel redeneeringen en weinig handeling; voor de propaganda geschreven zal het als tooneelstuk onvol doende boeien. Het is te lang en te weinig spannend, en zelfs een onverkorte voordracht der vier lange bedrijven, met breed uitge sponnen dialogen, eischt veel van de toe hoorders. Ds. Schermerhorn bezit een fraai geluid, dat soepel genoeg is om de verschil lende personen te kunnen uitbeelden; zijn declamatie is voortreffelijk, zoodat in alle opzichten het luisteren, niettegenstaande de lengte en de zware dialogen, een genot was. In zijn drama „Ondergang" schetst hij het oonflict in een huisgezin, ontstaan uit twee tegengestelde levensinzichten. Hoewel en kele bijpersonen optreden, wordt de pande ling" in hoofdzaak vervuld door vader, moe der en zoon. Vader, van oud, deftig geslacht, van ouder tot ouder militair, wiens eenig verlangen is, dat zijn eenige zoon de traditie van een militaire carrière zal voortzetten; de zoon helaas, „buitenbeentje", hesmet met de anti-müitairistische bacil. De moeder daartusschen, aarzelend, maar ten slotte de zijde kiezend van haar zoon. De vader dwingt zijn zoon soldaat te worden tegen diens 'heilige overtuiging in; deze gaat ten oorlog, wordt zwaar gewond, afgekeurd naar huis gestuurd, en wordt dan antimiilitairistisch propagandist. De vader verloochent hem, er kent hem niet langer als zoon, en de moeder, tenslotte, kiest, zooals we zeiden, de zijde van den zoon, waarna de vader, zich, melodra matisch doodschiet. Men ziet, een zeer eenvoudige intrigue, en de vier bedrijven worden gevuld met de pro pageering van des schrijvers anti^militairis- tisohe denkbeelden. Geen psychologie; wel een zuivere uitbeelding van de karakters, al worden ons die dan ook psychologisch niet verklaard. Ds. Schermerhorn behoefde ons heusch aan het' begin van zijn voordracht niet te verzekeren, dat hij getracht had om ook de tegenpartij in oasu den oud-mili tair zoo zuiver mogelijk te teekenen in zijn denkwijzen, en er geen carioatuur van te maken. Ds. Schermerhorn staat te hoog daarvoor, is te eerlijk, te oprecht, te moedig. Niettemin vond de declamatie een gretig en aandachtig gehoor bij de zeer talrijke aan wezigen, ook al wegens de waarlijk onover- •trefbare uitbeelding der verschillende han delende personen. Menige traan werd weg gepinkt als de schrijver-declamator door zijne bezielende voordracht in hart en ge moed der hoorders greep, en het stuk zal ongetwijfeld zijn werking niet missen. En daar is het den schrijver tenslotte om te doen; want de mentaliteit der menschheid is, sedert den oorlog, veranderd, en1 de pro paganda van thans gaat er grif in. De Voorzitter der afdeeling dankte spr. voor zijne boeiende voordracht. Een tijdens de pauze gehouden collecte, gedeeltelijk voor a.-m. propaganda, gedeeltelijk voor een we duwe van een geestverwant, bracht niet min der dan 92.op. Het Lichtschip „Doggersbank Zuid". Het lichtschip „Doggersbank Zuid", dat Zondagmiddag door de sleepboot „Zeeland" te Nieuwediep werd binnengebracht, heeft het in den jongsten storm zwaar te verant woorden gehad en de bemanning, bestaande uit 12 man, heeft een paar angstige nachten doorgebracht. In den avond van den 18den, tijdens vlie gend stormweer, brak te 7.15 een der anker kettingen. Tijdens het inhalen van deze ket ting brak ook de tweede, zoodat beide an kers verspeeld waren. Wij meldden reeds, dat bij vorige gelegenheid tevergeefs ge tracht was een derde anker over te brengen. Het thans driftig geworden vaartuig werd een speelbal van de ontzettende golven en den geweldigen wind. De hevige zeeën, die herhaaldelijk oversloegen» en de groote gol ven, die meedoogenloos met het vaartuig speelden, deden het ergste vreezen. De beide einden van den ankerketting ble ken gelukkig in staat te zijn het vaartuig te houden. Met slechts een klein verschil in de ligging kon de kapitein het licht brandende houden. Men behoeft echter niet te vragen welke angstige uren de bemanning door leefde, nu dit zware en plompe sehip, ge beukt en gerameid door de kolkende zeeën, alleen voor de einden der beide afgeknapte ankerkettingen lag te slingeren. Den 20sten kwam de sleepboot „Zee land" het vaartuig uit zijn benarde positie verlossen. Dat wil zeggen, het deed een po ging 'daartoe, want door het nog steeds on gunstige weer, was het onmógelijk den ket ting in te halen en men moest wachten tot de storm zich legde. In den morgen van den 21eten gelukte het de bedde kettingeinden intehalen en werd het vaartuig naar Nieuwe diep gesleept. Maar daar was 't nog niet; opnieuw stak de storm op en de beide schepen, op weg naar de veilige haven, moesten meermalen bij draaien om aan de zware zeeën te ontkomen. Het werd een vreeselijke tocht; tengevolge van het zware werken van het lichtschip sloegen herhaaldelijk stortzeeën over. Een maal kwam een geweldige zee opzetten met golven ter hoogte vain de verschansing. Een der sloepen liep in een oogwenk geheel vol water. De „Doggersbank Zuid" kwam er echter zonder averij af en is, zooals wij reeds vermeldden, Zondagmiddag hier binnenge- loopen. Het schip ligt .thans op de werf, in afwachting van een paar nieuwe ankers met ketting. Pro Patri a. Zaterdag 1.1. gaf bovengenoemde vereeni ging baar 2de uitvoering in dit seizoen. De vioe-voorzitter, de heer Theinert, opende met een kort woord de vergadering, waarna de beurt kwam aan den heer van Hooijdonk met zijn turners en turnsters. Hij begon met een serie vrije- en orde-oefeningen voor de jongste meisjes, gevolgd door eenige sbok- oefeningen der jongste jongens. Het keurig afwerken der oefeningen door deze 10 en 11-jarige kinderen, verdient wel een bijzon dere vermelding. Daarna de oudste jongens met ringen en de oudste meisjes met stok- oefeningen. Ook deze waren zooals we dat van Pro Patria gewend zijn. Toen het hoogrek der heerenafdeeling. Door de verschillende turners werd een serie der meest uiteenloopende oefeningen uitge voerd, die, naar het applaus te oordeelen, zeer in den smaak van het publiek vielen. Vervolgens kwamen de dames met een 3-tal knotsoefeningenNiettegenstaande het zeer 'groote aantal deelneemsters, werden de oefe ningen prachtig gelijk en rythmisch uitge voerd. Het ruitsprimgen der jongens liet ons iets zien, wat we sedert een 10-tal jaren niet meer van P. P. gezien hadden, maar tevens bewees het ons dat de adspiranten van 1921, niet voor hun collegas van 1910 onder deden. 6 standen der heerenafdeeling vormden een schitterend slot van het gymnastisch gedeelte, dat voor P. P. toch de hoofdzaak is. Na de pauze een aardig tooneelstuk je, waarbij vooral de domme kastelein Grijp vogel en diens nog dommer knecht Joost, de kinderen deden schudden van het lachen. En last not least een gezeli'g bal, dat het zeer groot aantal aanwezigen nog een paar uur bij elkaar hield. Ingezonden mededeellng. Daar waar, naast vakkundig Inkoopen een kleine wlnat gemaakt wordt KOOPT dus In Spoorstraat 95. WIJ BIEDEN TIJDELIJK AAN Rijkspostspaarbank. 1 order, tot een nominaal bedrag van f 1.000. BINNENLAND. Nederland en België.' Uit Brussel meldt men aan de „N. R. Ot.": Het Laatste Nieuws wijdt onder den titel: Wat Nederland voor België deed, aan de hand van het verslag van de centrale com missie voor het onderwijs aan de uitgeweke nen, een zeer vleiend hoofdartikel aan het in Nederland tijdens de oorlogsjaren aan de Belgische kinderen verstrekte onderwijs. Het slot van dit stuk moge hier volgen Twee jaar* zijn sindsdien verioopen. De kinderen en de groote menschen zijn terug gekeerd naar België, de Nederlandsohe hou ten dorpen zijn afgebroken, de Belgische scholen zijn er dood, en in menige stad, waar de Belgen wat drukte brachten, is het weer stil geworden als vóór den oorlog. Maar over al zweeft nog de herinnering aan die dagen van groote liefde. Nederland heeft geen dankbaarheid mogen oogsten vanwege Bel gië; alleen de Ylaamschgetxouwe dagbladen spreken hier de taal. der erkentelijkheid, maar wat zij weergeven, zijn de echte gevoe lens van het volk, dat niet bedorven werd door Franskiljonsch geploeter, noch annexio- nistische drijverij. Dat volk weet en waar deert, wat Nederland voor hem gedaan heeft; als het zijn eigen torens en zijn eigen molens ziet, dan denkt het terug aan de torens en molens uit Holland; als zijn beiaarden spelen, dan hoort het de beiaarden uit het Noorden. In oogenblikken van vertwijfeling is de ge dachtenis aan de broederlijke liefde van den Middelburger, den Amsterdammer en van al de vrienden ginds een steun. De grenzen zijn nog gesloten, de verdachtmaking is nog niet van de lucht, maar hoven de .grenzen heen zoeken de handen der Belgen, die zich herinneren, de handen der Nederlanders, die begrijpeh, en drukken ze innig. Wij zullen nooit vergeten. De Belgische loodsen te Vlissingen. In haar avondblad van Zaterdag schrijft de Nation Beige, dat de Zeeuwsche pers thans een heel andere houding heeft aange nomen ten opzichte van de Belgische lood sen te Vlissingen. Het Brusselsche blad schrijft dit toe aan het plan tot overbren ging van den Belgischen loodsdienst naar Zeebrugge en vestigt de aandacht van zijn lozers op het belang, dat het bestaan van een talrijke Belgische kolonie voor een stad als Vlissingen heeft. Het geheele Belgische personeel te Vlissingen bestaat uit 870 man, wat met de leden van hun gezinnen een be volking van 3400 personen uitmaakt. Deze Belgen betalen jaarlijks 200.000 gulden be lasting aan de Nederiandsche schatkist en verteren meer dan anderhalf millioen gul den. Allen, zoo zegt de Nation Beige, zijn bereid, Vlissingen te verlaten en wenschen zoo soedig mogelijk naar Zeebrugge te ver trekken. Suppletolre Marinebegrooting. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijzigingen verhooging van het Vide hoofd stuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1919, strekkende tot verhooiging van die arti kelen, welke ontoereikend zijn bevonden, en tot vermindering van artikelen, -waarop over gehouden werd. Uit een overzicht, dat de memorie van toelichting vergezelt, blijkt, dat het totaal der verhoogingen dat der vermin deringen overtreft met 4.413.500. Hierbij wordt opgemerkt, dat niet voor verminderin gen in aanmerking worden gebracht de arti kelen, betrekking hebbende op kosten voor nieuwen aanbouw, waarop tengevolge van vertraagden bouw en niet tijdig leveren van artillerie- en torpedo-materieel een bedrag van ruim 2.100.000 minder werd besteed dan toegestaan. Tegen de hulsindustrie. „Bet Volk" meldt, dat bestuurders van den Si garenmakersbond de vorige week een on derhoud gehad hébben met den directeur- generaal van den arbeid in verband met een door dien bond gezonden adres aan de regee ring inzake afschaffing van de huisindustrie. Er is aan hen medegedeeld, dat binnen niet langen tijd een ontwerp van wet op de huis industrie het licht zal zien. Bezuiniging. Volgens De Tijd heeft de regeering den wenk ter harte genomen, haar tijdens de debatten over de onderwijzerssalarissen ge geven door de rechterzijde, om op onder wijsgebied bezuinigingen aan te brengen. Maatregelen in dien geest zijn voorbereid. Nederiandsche schoener vergaan. Zaterdagnacht is het Deensche stoomschip Niels Holst te Aarhus binnengeloopen met acht leden der bemanning van den Neder- landschen motorschoener Clara, welke op de Bolsaksklippen tusschen Refsnas en bet eiland Samsö is vergaan. Wat er van de twee andere leden der bemanning is geworden, is onbekend. De twee vermisten zijn de matrozen A. Duisterheil en P. v. d. Ploeg. Zij bevonden zich toen de anderen werden gered, in een afdrijvende,defect geslagen boot. Wanneer het weer maar iets opklaarde, zou onmid dellijk getracht worden die menschen op te sporen. De Nederiandsche motorschoener Olara volgens Lloyd's Register van de Vracht vaart-Maatschappij Neèrlandia te Rotterdam, groot bruto 385 en netto 282 reg. ton werd in 1919 door de firma Gebroeders Muller te Foxhol gebouwd. Geen uitbreiding der gemeentebedrijven, zonder onafwijsbare noodzakelijkheid. De raad der gemeente Leeuwarden bracht onlangs een post op de gemeente-begroo ting voor de stichting van een openbaar slachthuis, maar Gedep. Staten van Fries land onthielden daaraan hunne goedkeuring en het tegen de beslissing van Ged. Staten door den gemeenteraad ingestelde beroep is thans door de Kroon ongegrond verklaart}. Dit is geschied uit overweging, dat, gege ven den tegenwoordigen financieelen toe stand der gemeente Leeuwarden, uitgaven, die niet van onafwijsbare noodzakelijkheid zijn, dienen te worden vermeden, dat de uit gave voor het op te richten abattoir niet als een onafwijsbare uitgave kan worden aan genomen; dat toch, nu op andere, veel min der kostbare, wijze toezicht op slagerijen en op den verkoop en den invoer van vleesch kan worden uitgeoefend, van het niet op richten van een abattoir geen schade voor de volksgezondheid is te duchten. Uit den Zaandamschen Raad. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, terug te komen op zijn besluit van 16 Nov. j.1., den aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud in betrekking tot de gemeente lijke inkomstenbelasting van 700 te verhoo- gen tot 1000 en den kinderaftrek te be palen op 100 per kind. In de toelichting schrijven B. en W., dat reeds vóór de lee ning, die naar hun oordeel mislukt is, om dat het beleggende publiek Zaandam, dat er niet slechter voorstaat, dan vele andere ge meenten, liever in geldnood ziet, dan dat het door inschrijving op een leening het aan het bestuur dezer gemeente mogelijk maakt zijn taak naar behooren te vervullen, de hulp is ingeroepen van de regeering, die zich om advies wendde tot Gedeputeerde Staten. Dezen deelden in een brief aan B. en W. mee, dat zij tegelijkertijd over het verzoek om steun en over het besluit tot verhooging van den aftrek voor noodzakelijk levenson derhoud moetenrapporteeren, en dat het advies omtrent het laatste niet gunstig kan zijn, waarom zij het gemeentebestuur in overweging geven, bedoeld raadsbesluit in te trekken. B. en W, stellen den raad voor, dit advies te volgen. Ook in verband met de inwerking getreden wijziging van de Ge meentewet achten zij het gewenscht, dat be doeld besluit wordt ingetrokken, omdat daar door de gemeente in een gunstiger positie kan komen ten opzichte van de. kasgeldvoor ziening. In afwachting van een definitieve regeling stellen zij voor, een voorloopige herziening te treffen door het belastingjaar 1920 te verlengen tot 1 Mei 1921 en in verband hier mede het vermenigvuldigingscijfer te hand haven op 2.22. De reis der Zaandamscbe BedrJJven- Commissle. Naar het soc. blad 'voor de Zaanstreek „De Voorpost" mededeelt, zal de afdeeling Zaandam van de S.D.A.P., in verband met de critiek in de pers, de de drie partygenoo- ten raadsleden, de heeren Duys, Prins en Verbeek, die aan de reis naar Duitschland, Noorwegen en Engeland deelnemen, na hun terugkomst uitnoodigen inliohtingen te ge ven over het doel éh de noodzakelijkheid van de reis. De melkvoorzlening te Zaandam. In verband met de plannen tot reorganisatie van den melkhandel en melkhereiding, waar omtrent reeds in den Raad een beshiit werd genomen, werd den Minister van Arbeid een ontwerp-verordering toegezonden, ten einde te vernemen of deze zich met die regeling 'zou kunnen vereenigen. Naar aanleiding hiervan heeft de Minister medegedeeld, dat hy binnenkort van de Com missie van art. 17 der Warenwet een voorstel verwacht van een algemeenen maatregel van bestuur, waarin eischen aan het artikel melk zijn gesteld, zoodat het in de naaste toe komst -mogelijk zal worden de hygiënische misstanden welke in den melkhandel bestaan te bestrijden. Het zou dus mogelijk zyn, dat men vergeefsch werk deed en onnoodige uit gaven. Bovendien meent bovenbedoelde Commissie dat de in de ontwerp-verordening aangegeven richting tot verbetering van den melkhandel niet de juiste is. De Minister geeft daarom het gemeentebe stuur in overweging- een gemeentelijke rege ling dezer materie achterwege te lateja en af te wachten welke bepalingen ter zake in den algemeenen maatregel van bestuur zullen wor den gesteld. In verband hiermede stellen B. en W. aan den Raad voor, zich by den inhoud van dit schryven neer te leggen. Het aantal kiezers van Groot-Amsterdam. Naar de „Tel. meldt, bedraagt het aantal klezei's groot-Amsterdam 130.000 waar van 70.000 vrouwelijke en So.000 mannelyko. Slapte. aangezegd. P bedriJf' ontslag De loonen ln de typografie. De Iooncommissie in de typografie heeft Vrijdag onder voorzitterschap van mr. Van Zanten vergaderd en uitspraak gedaan over de vraag, of de loonen moeten worden her zien. Ten aanzien van de kosten van het levens onderhoud werd vastgesteld, dat als gevolg van de stijging daarvan de werkelijke waar de van het loon over hert tweede halfjaar van 1920 zoodanig was verminderd, dat er aanleiding moest zijn tot loonsverhoogirg- ten aanzien van den toestand van het bedrUf werd vastgesteld, dat deze niet rooskleurig is. Niettemin werd met 9 tegen 8 stemmen beslist, dat de toestand van het bedrijf, zelfs in aanmerking genomen de bezwaren, die op het oogenblik aan een loonsverhooging zyn verbonden, niet Zodanig is, dat ?lke loons verhooging moet worden afgewezen. Daarna werd met algemeene stemmen besloten, dat de verhooging zal bestaan in een tegemoet koming in den ontstanen achterstand en wel een uitkeering van 36 gulden in de gemeen teklassen 1, 2 en 3 en van 24 gulden in de gemeenteklassen 4 tot 7, fian iederen werk nemer,* die als gezel moet worden beschouwd, (waaronder gegrepen de hulp-vakarbeiders met */s vain het loon van den gezel), zulks onder bepaling, dat het bedrag in drie gc- lyke tweemaandelyksche termynen op den laatsten betaaldag van Februari, April en Juni zal uitbetaald worden, en dat het den werkgevers vrij staat, in overleg met hun personeel, het bedrag ineens of in kortere termijnen uit te keeren. Brandkast zegels. Zuiderzeewerken. Opgave uitsluitend betreffende het post kantoor Helder en zyne bij- en hulppostkan toren over de maand December 1920. Op spaarbankboekjes, uitgegeven te Helder en elders, werd in den loop der maand te Helder ingelegd f 113.037.50*) en terugbe taald f 92.901.31. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 20.136.19. Het aantal te Helder nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 106. Door tusschenkomst der te Helder ge vestigde kantoren werd ter Directie op staats schuldboekjes ingeschreven een nominaal be drag van f 6.850.— en afgeschreven f 200. Derhalve mtfer in- dan afgeschreven f 6.650. Het aantal te Helder uitgereikte nieuwe staats schuldboekjes bedroeg 9. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be hoeve van inleggers, werd uitgevoerd Hieronder 8 formulieren ad f 1.in spaarbankzegels van 5 cent en 206 formulieren ad f 1.— in spaarbankzegels van 1 (Schoolsparen). cent Met ingang van 1 Februari a.s. zal de ge legenheid worden opengesteld om aangetee- kende stukken, brieven en doosjes met aan gegeven waarde, bestemd voor Ned Oost-Indië te doen opnemen in afzonderlyke brievenmalen resp. pakketpostzendingen,welke Zullen worden vervoerd in een aan boord van de schepen der Stoomvaart Maatschappy Nederland" ge plaatste scheepsbrandkast. Om in bovenbedoelde afzonderlyke brieven malen, resp. pakketpostzendingen te worden opgenomen, moeten aangeteekende stukken, brieven en doosjes met aangegeven waarde en voor zooveel de postpakketten betreft, adres kaarten; voorzien zyn van een of meer speciale zegels, ter waarde van 15 cent voor iedere 20 gram gewicht of gedeelte daarvan. Voorts moet elk te verzenden voorwerp, dus ook de adreskaart by het postpakket behoorende, voorzien zyn van de aanwyzing ,per scheeps brandkast". Op het voor de zending af te geven ont- vangbewys is deze aanwyzing mede te stellen. Er wordt nadrukkelyk de aandacht op ge vestigd, dat de verzending per scheepsbrand- kast uitsluitend plaats heeft met de mailschepen der Maatschappy „Nederland", in de recht- streeksehe brievenmalen, resp. pakketpost zendingen van de Nederiandsche voor de Nederlandsch-Indische nitwisselingskantoren. Aan alle post- en telegraafkantoren zal een eerste voorraad van bovenbedoelde speciale zegels voortaan brandkastzegels genoemd ter waarde van f 0.15, f 0.60, f 0.75, f 1.50, f 2.25, f 4.50 en f 7.50 worden toegezonden. De by- en hulpkantoren worden door de hoofdkantoren van een kleinen voorraad zegels voorzien. De verkoop der brandkastzegels vindt plaats gedurende den geheelen duur van openstelling van het kantoor. Behoudens buitengewone omstandigheden worden de brandkastzegels niet aan huis bezorgd. Depóthouders van postzegels worden niet aangewezen voor den verkoop van brandkastzegels. In de jongste Maandelpksche Mededeelingen betreffende de werkzaamheden voor de af sluiting en droogmaking van de Zuiderzee» wordt vermeld Nog enkele boringen in zee werden ver richt in verband met den bouw van een haven by Den Oever op Wieringen. Met de terreinopnemingen voor de op Wie- ringen te maken kanaal-, spoorweg- en andere werken werd voortgegaan. De plannen voor een werkhaven aan de Oostzyde van Wieringen by Den Oever wer den door den Minister, na den Zuiderzee raad te hebben gehoord, goedgekeurd. Aan gaande deze plannen kan reeds het volgende worden medegedeeld: De haven zal worden aangelegd in zee tegen de Oostzyde van het eiland, vóór en bezuiden de bestaande haven, die binnen de nieuwe haven zal komen te liggen. De havenkom krijgt een lengte van onge veer 500 M. en een breedte van 130 tot 150 M. De haven zal worden gevormd door den bouw van een Noordeiyken dam, uitgaande van het langs de bestaande haven gelegen Oeverhoofd en van een Oostelyken dam onge veer evenwydig aan de kust, terwyl zy aan de Zuidzyde begrensd zal worden door een op de hoogte van 3 M. -j- N. A. P. te maken grondophooging. De Noordelyke dam wordt lang ongeveer 130 M., de Oostelyke ongeveer 530 M. De dammen verkrijgen een kruins hoogte van 3,5 -f N. A. P, en -zullen ge maakt kunnen worden door opstortingen van kleileem en zand, bekleed met zinkwerk, klei en steen of beton. Langs den bestaanden dyk is een opslag terrein ontworpen ter hoogte van 1,75 h 2,25 N- A- p-t ter lengte van 500 M. en ter gemiddelde breedte van ongeveer 60 M. Langs de havenzyde van het opslagterrein is een beschoeiing van damwandyzer ont worpen. Tegen den dyk worden opritten ge maakt voor toegang naar het opslagterrein. De haven zelf moet uitgebaggerd worden tot 4 M. - N. A. P. Zonder de van rykswege beschikaar te stellen materialen, als ryshout, steen en yzer, bedraagt 'de raming van het werk ruim een millioen gulden. Nadat van verschillende leveranciers bin dende prysopgaven waren verkregen voor d0 levering, franco voor een wal op Wieringen. van damwandyzer. volgens de systemen Lar- sen en Rothe Erde, voor de beschoeiingen in de nieuwe haven, werd met de firma N. V- Hoilandsche Staalmaatschappy Willem Kolk man te 's-Gravenhage een overeenkomst ge" sloten voor de levering van 1325 yzeren dam planken lang 9 M. volgens het stelsel Lars- sen H. Het plankier aan de landzyde van de be staande haven by Den Oever, dat zal dienst doen by het lossen en laden van materiri®^ voor de nieuwe haven, kwam gereed.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2