LUCHTVAART. Een Luchtvaartdienst voor NetL-Indlë. De Monnt Everest INGEZONDEN. Onjuiste gegevens? UIT DEN OMTREK. Tweeërlei Inzichten. Helder, 21/1 *21. Mijnheer de Redacteur. Texel, 21 Januari. BurgerlijkeStand der gem. Texel BreezandL In de „N. Rott. Crt" bepleit het Kamerlid jhr. R. de Muralt de instelling van een lucht vaartdienst in Ned.-Indië. In zijn betoog schrijft hij o. m.: Ik durf gerust te verklaren, dat er bijna geen land ter wereld is, of laat ik zeggen, dat er geen eilandengroep ter wereld is, waarvoor een behoorlijk luchtverkeer zoo op zijn plaats zal zijn en zóó aan een bestaande behoefte zal tegemoet komen, als Neder- landsoh-Indië. Hoewel ik in 't algemeen geen voorstander ben van z.g. socialisatie of te ver doorgevoerde staatsmonopoliseering van bedrijven, zoo schaar ik mij wel bij de voor standers van staatsexploitatie, waar het zeer belangrijke verkeersmiddelen geldt. Zoo stel ik op den voorgrond, dat m. i. ook het lucht verkeer in Indië t.z.1 geheel .in handen van den staat zal moeten komen. Toch kan er intusschen in de gegeven om standigheden geen sprake van zijn voor N. I, dit principe reeds thans door te voeren. Het personeelsgebrek, waarover ik het in de Tweede Kamer uitvoerig heb gehad, en de moeite, die de Indische regeering heeft om zelfs de bestaande bedrijven en diensten van het hoog noodige personeel te voorzien, zijn al voldoende redenen om aan te nemen, dat staatsexploitatie van een luohtvaartdiensi; eenvoudig voorshands onmogelijk is. Het is nu eenmaal zoo, het Gouvernement krijgt het personeel niet en de particulieren wèl en daarmede moet rekening worden gehouden. Niet alleen de moeilijkheid om het perso neel te krijgen, maar het object zelf leent zich ook niet onmiddellijk voor staatsexploi tatie. Het is misischien wel niet ondienstig in herinnering te brengen, dat vooraanstaande leden van de commissie vgn advies (bestaan de in hoofdzaak uit sociaal-democratisch ge zinde leden) inzake het luchtverkeer in DuitscMand, hebben toegegeven, dat staats exploitatie van dat verkeer voorshands is uitgesloten. Na het oordeel te hebben aangehaald van den Duitsohen onderstaatssecretaris van den Rijksluchtvaartdienst, die eveneens een over laten aan het particulier initiatief bepleit zegt Jhr. De Muralt verder: De voordeelen aan een burgerlijk vlieg wezen vertoonden, zijn voor Indië zeer in he oog loopend. In dit verband kan worden ge wezen op allerlei omstandigheden, waarin alieen een eilandengroep kan komen te ver keeren. Afsluiting van groote zaken, han dels- en beurszaken, waarvoor directe hand- teekening gewenscht is,, blijkt in Indië her haaldelijfc noodig te wezen, maar natuurlij! is dit tot nu toe onuitvoerbaar. Om zaken per post te behandelen tusschen Batavia of Deli, of met andere eilanden, heeft men dagen ja weken noodig. De z.g. herziemngscommissie; die de nieuwe staatkundige regeling vooi Indië heeft voorgesteld, heeft herhaaldelijk bij haar voorstellen moeten rekening houder met het feit, dat afgevaardigden naar hel toekomstig Indisch parlement (de Landssta- ten) van uit de eilanden niét altijd tijdig zul len kunnen worden 'bijeengeroepen om za ken, die betrekkelijk snel moeten worden af gewikkeld, (dat zijn dikwijls juist zeer voor name zaken) af te doen. Bij ziektegevallen hoog noodige operatiën, dolle hondsbeten enz., enz. zal het vliegtuig in Indië nog dc redding kunnen brengen. Wat ondervindt de behandeling var rechtszaken in Indië niet eindelooze vertra ging en hoe groot zijn niet de kosten, door dat getuigen veelal verspreid zijn. en zi, weken moeten reizen om ter plaatse t< komen waar zij. worden geroepen. Om vai Batavia naar Deli te gaan en terug 'heef. men feitelijk 14 dagen noodig, althans wan neer de aansluiting der booten gunstig is. Ii heb zelf de nadoelen van gebrekkige verbin dingen herhaaldelijk ondervonden. Terug gekomen van Deli voor eigen zaken bleek mij, dat ik weer naar Medan terug moest, om een nieuwe affaire mondeling k regelen. Was er een vliegtuig geweest, dar had ik in 2 X 24 uur de zaak afgedaan, nt kon ik alleen door opoffering van weer 2 weken de zaak behoorlijk afhandelen. Bij stakingen en oproeren is het vliegtuig vooi Indië onontbeerlijk. De postdienst, zoowel brieven als pakketpost, kan per vliegtuig worden onderhouden. Ook als schakel in hel wereldverkeer tusschen Australië en de ove rige wereld en fussohen Oost en West is eei behoorlijke luchtvaartdienst in Indië onont beerlijk. Een talmen 'hiermede zou ons latei kunnen berouwen. Er is inderdaad geen terrein ter wereld aan te wijzen waar het burgerlijk vliegwezen zulk een groote uitkomst zal brengen als in Indië en helaas moet weer worden geconsta teerd, dat er geen beschaafd land is, waar het vliegwezen zoo achterlijk is als in Insu- linde. Ik meen, dat de hand aan den ploeg dient te worden geslagen en niet moet wor den gepraat maar gedaan! Verder bespreekt de beer De Muralt het en bagatelle behandelen van de Indische be grooting in de Tweede Kamer, waardoor de gelegenheid ontbrak om o. a. de luchtvaart dienst behoorlijk te 'bespreken. Ook wijst schr. er nog op, dat de Min. van Koloniën de ontwerp-overeenkomst met de Kon. Ned. Luchtvaart-Mij. zonder meer heeft afgewe zen en vraagt wie den Minister in deze van advies gediend hebben. Van Berkel's marinevliegtuig. Vrijdag bracht een aantal vliegers van Soesterberg een bezoek aan Rotterdam, van welke gelegenheid gebruik gemaakt werd om de fabriek van Berkel te bezichtigen. In de fabriek zijn de vliegers met hun waarnemers rondgeleid door den directeur, den heer W. A. van Berkel en zyn ingenieurs. Daar bezichtigden de heeren met groote be- langstelling een geheel gemonteerd vliegtuig, marine-eendekker, waarvan de onbekleede vleugels de bijzonder lichte constructie, welke toch zoo'n bijzondere sterkte bezit, duidelijk deden zien. Vooral trokken de drijvers, die geheel van duraluminium zyn vervaardigd, de aandacht. Voor' ons land is dit namelijk geheel nieuw. Deze eendekker bereikt met een bijzonder zware, lading een voor een watervliegtuig ongekende snelheid (180 K.M. per uur). Het type is, in samenwerking met den marine luchtvaartdienst, voor het gebruik in Ned. Oost-Indië gecons rueerd. De grootste afstand, die dit vliegtuig zonder tusschenlading kan afleggen, bedraagt meer dan 1500 K.M., een afstand van Rotterdam naar de Noordkust van Afrika. Verder maakten de heeren kennis met een studie van het verkeersvliegtuig, die ontwik keld is uit het type van Van Berkel's marine- eendekker. Van de cabine van dit verkeers vliegtuig is een maquette gemaakt, welke de bijzondere aandacht trok. De Fransche vliegers Bossontrot en Bernard, die op 3 en 4 Juni '20 het wereldrecord voor duur verbeterden, door met een Farman „Goliath" 24 uur 19 min. 7 sec. ie de lucht te bljjven, gaan pogen een nieuw record te vestigen, voor welk doel een Farman „Goliath" is gebouwd, die voor 36 uur benzine meevoert. Volgens „Flight" hebben de fabrieken van Liorë Olivier van de Fransche regeering een bestelling gekregen van 50 Bregnet- vliegtuigen. De firma heeft proeven genomen met een gepantserd militair vliegtuig, uitgerust met 2 Hispano Suiza-motoren van 600 P.K., en heeft gereed voor proeven 'n toestel met 2 Rhone-motoren. Wij hebben onlangs melding gemaakt van de plannen der Royal Geographical Society te Londen en van de Britscbe Alpenclub om pogingen te doen den Mount Everest den hoogsten berg op aarde tot den top te beklimmen. Thans wordt bekend, dat de bekende Amerikaansche vlieger Rohlfs een poging gaat wagen om over den top heen te vliegen. Den 18den Sept. 1919 vestigde Rohlfs een wereldrecord door met zijn vliegtuig een hoogte van 32.450 Eng. vt. te bereiken. De top van den Mount Everest is niet onaan zienlijk lager (n.1. 29.140 Eng. vt.). Het voor nemen van Roihlfs schijnt dus binnen het bereik der mogelijkheden te behooren. Het gevaar van de onderneming is natuur lijk dat, indien de vlieger eens door het een of *andere mankement aan zijn toestel tot landen mocht worden gedwongen, hij nooit te voet veilig terug zou kunnen komen. er voor, hoewel die Kraaien niet dioor geluk be-1 gunstigd werden en wel een gelijk spel hadden verdiend, hun. zwak elftal in aanmerking ganio-1 men. Het publiek was Mij toen het einde daar was. Oscar van Rappard, die op unfaire wijze was „ge nomen", moeet het veld verlaten en werd door Whitton vervangen. Het laatste schimmetje kampioenskans is nu 1 voor H.B.S. verkeken: Blauw-Wit was allesbehalve een kjampioens-elftal. L. SPORT. Voetbal. H.R.C.Adelborsten 12. De eerste ontmoeting H.R.C.Adelborsten heeft Zondag een 12 -uitstag tot resultaat gehad. De Adelborsten kunnen met dozen uitslag tevreden '.ijtt; een gelijk spel had de verhouding beter weergegeven. De Racers hebben flink partij ge reven en hebben, vooral na rust toen zij in den wind op speelden, een geestdriftig spel laten zien. 3e Adelborsten daarentegen lieten zich voor rust .tam hun beste zijde zien, en schenen na rust de ;aken, toen zij den wind mee hadden, wat licht op e vatten. Het bleek in dien wedstrijd .ook weer luidelijk, dat de wind veel afbreuk aan het spel leed. De partij, die den wind meehad, kon den >al meest niet beloopen, zoodat het uitgaan aan le orde van den dag was. Over den wedstrijd (het volgende: Als om ruim 1 uur scheidsrechter Kort de elftallen laat opstel en, zien we dat H. R. C. volledig is en er bij de Vdelbo reten een paar andere spelers aanwezig :iin als tegen „Helder". H.R.C heeft eerst het /oordeel van den wnd en gaat dan ook direct tot len aanval over. De verdediging van A. weet het •.pel even te verplaatsen en na goed samenspel veet een A.-spelor de verdediging van de Racers e passeeren en geeft met een tam schot zijn club le leiding (01). OJ. had Bakker dat punt kun- len voorkomen, als hij wat vlugger geweest was, In vijf minuten tijd al een doelpunt, dat zag er /oor de Racers niet erg rooskleurig uit. De rood- iernden zijn 'hierdoor evenwel niet ontmoedigd en /aan weer tot offensief over, maar kunnen het liet verder brengen als tot de soliede verdediging /an A. Een doorbraak van A. was de Racers bijna veer nootlottig geworden, maar de H.-keeper weet e redden en zendt het leer retour. Een corner /oor H„ welke goed genomen en ook ingeschoten vordt, weet de A.-keeper echter te redden. De tacers beginnen er nu weer zin in te krijgen -n het A.-doel wordt dan ook flink bekogeld, Sen prachtschot van Heldeer treft doel, maar de cheidsrechter fluit terecht tegelijkertijd voor >uitenspel. Terburg, die links-buiten speelt, zal ;ijn talenten als schutter ook eens probeeren, haar de A.-keeper 'keert hlet gevaar. Een door braak van A„ levert weer een schot op, maar vordt gekeerd en de Racers zijn meteen weer /oor het A.-doel, maar doelpunten blijven uit. Twee goed genomen corners leveren ook al niets >p. Als de verdediging het spel dan weer even erplaatst, gaat de voorhoede mooi gecombineerd p het H.-doel af en denken we dat het tweede toelpunt geboren zal worden. Ben laag ingezou ten schot komt binnen tegen de paal en springt irecies in de H.-keeper zijn handen. Het spreek- voord: „hoe wonderlijk een stuivertje (in dit zeval bal) soims rollen kan", was hieT niet mis- >taatst. De verdediging van H. zet haar voor hoede weer aan -het werk, maar kaai er niet in lagen om een doelpunt te maken. Als de heer vort dan rusten fluit, is de stand 10 voor A. Het publiek was niet erg optimistisch gestemd net dezen uitslag; temeer daar de Racers nu den ?terken Westenwind tegen hadden. Maar, zooals ve reeds in onze inleiding gezegd hebben, zij 'aten er nu op als Leeuwen en wisten dan ook /aak het spel te verplaatsen. Als na rust lan ook afgetrapt is, gaan. de Racers direct tot len aanval over en weet Prins een goed schot te lossen, wat evenwel gestopt en geretourneerd wordt. Nu neemt A. het spel eenigen tijd in 'uanden en .maakt In deze periode één buitenspel :n één. geldig punt Deze 20 voorsprong is voor le Racers geen ontmoediging, maar juist een aan moediging om nog wat beter aan te pakken. Een tanval van II. heeft een corner tot gevolg, welke /oed voor het doel geplaatst en ingeschoten wordt niaar de A.-keeper keert het schot. Als A. nog een buitenspel punt gemaakt heeft, is het beste van het spel nu voor de Racers. Hun zwoegen wordt don ook eindelijk beloond door een goed schot van de links-Mimen, zoodat de stand i—2 is. Om beurten zijn beide doelen nu dn gevaar, maar in den stand komt geen verandering meer. Als de heer Kort, die goed voldeed, het einde lankondigt, kunnen de Adelborsten voor dit jaar hun tweede overwinning boeken. Het gure weer in aanmerking genomen, was de opkomst van het publiek bevredigend te noemen. Uit de Residentie. Een mear dan ongelukkige Zondag, deze 23e Januarialle wedstrijden voor eerete klasse en overgang werden verloren! H.V.V. trok naar Dor drecht, waar van Hemert c.s. de terugtocht der Leeuwen van Wassenaar nog wat versnelden: 2—0 was het resultaat. H.B.S. speelde een ongelukkigen wedstrijd tegen Blauw-Wit, da/t min of meer Sparta navolgde (1— De betangrhkflte nederlaag was wel die van Qulick tegen het Schiedamsche HenmesDjV£. (32). We hebben al eerder een misstap van de Hanenburgers voorspeld en thans is dit uitge komen. Met een voorhoede als die van Quick thans is het geen wonder, dat de tegenpartij er eindelijk eens in geslaagd lis de zege te behalen; het gaat nu tusschen Quick en R.C.H. A.D.O. had de Stormvogels op 'bezoek en ook daar was een schotlooze voorhoede oorzaak, dat Witte Jan voor IJmuiden d® puntjes binnen wist te halen (01). Mat V.TJ.C. was het ook al narigheid: met 2—2. eindigde een geweldige pech-wedstriid tegen Zeist. Het vermoedelijk kampioenschap komt daardoor in gevaar. H.BJ3.Blauw-Wit 1—2. Een groot publiek is van dezen, weinig interes- santen wedsdtrijd getuige geweest. H.B.S. begon met gooden moed en wast het spel in den aanvang te beheereohen, dcoh toen A'dam de leiding had genomen, was de ware animo er uit. Ruw spel. vooral van BI.-Wit zijde, bedierf bovendien de stemming. Muittere was in dit opzicht geheel Kfci- voldoende. Toen aan de Houtrustere een vrijen schop werd toegekend even buiten het strafschopgebied, doelpuntte Harry Denie op, scbitterenle wijze (1—1). Veel plezier beleefde H.BJ3. hiervan niet, want nog vóót rust maakte Blauw-Wit het winnende en, zooals na afloop bleek, het laatste doelpunt. N« de hervatting was er nog minder aan den Helder, 24 Jan. 1921. Mynheer de Redacteur 1 Wilt u dit stukje voor ons plaatsen? Bij voorbaat dank. De Vereeniging van Staatsburgeressen kan met voldoening terug zien op de herdenking van den dag waarop de vrouwen een jaar geleden het Kiesrecht veroverden. De lief dadigheidsvoorstelling ln de Bioscoop voor de Kindervacantie-kolonies mocht een batig saldo in de kas brengen van f 130.441/,, de penning meesteres van die Vereeniging lachte glunder, en wy ook. Het is een voldoening als men dergelijke vereenigingen kan steunen. Wij brengen de hoofden der scholen en allen die ons steun verleenden by ons werk, dank. Wy hopen dat onze Vereeniging in ledental toe mag nemen, zoodat wy op ieder gebied de vrouw betreffende arbeid kunnen verrichten. De contributie ia per jaar f2.50, voor dona teurs f 1,Men kan zich opgeven daarvoor by het Secretariaat, Hoogstraat 12. U, Mynheer de Redacteur, nogmaals onzen dank voor bovengenoemde vereeniging. In de „Heldersctoe Oourant" van Donder dag 20 Jan. '21, le blad, komt een staatje voor van 15 gemeenten, waar, volgens den heer De Zwart, het percentage der belas tingen hooger is 'dan te Helder. Immers komt daarin voor Helder met 5.07% en, om maar één andere gemeente te noemen, Alk maar met 11.75% per bewoner. Nu moet ik al dadelijk constateeren dat de opgaaf van „Alkmaar waarschijnlijk on juist is. Immers in het „N. v. d. D." van Vrijdag 21 Jan. j.1., Avondblad, 2e blad, lees ik onder Binnenlandsch Nieuws dat in Alkmaar bij den H. O. den aftrek voor levensonderhoud in 1920 bedroeg 800.voor gehuwden en 650.voor ongebuwden en bet percentage voor dat jaar was 7.5%. (In Helder was de aftrek voor allen 600.- en het percentage 4.5% voor de eerste 800.en 9 voor de meerdere inkom sten). Aan de hand van deze gegevens begrijp ik niet boe onze Wethouder aan de percen tages komt van 11.75 en 5.07% en zoüde ik, indien ik niet te onbescheiden ben, daar omtrent gaarne van Z.E. Achtbare meerdere inlichtingen tegemoet zien. EEN BELANGHEBBENDE. ,4k beschuldig"? Zoo'n kritiek lijkt m.i. juist zottenwerk, wat een reclameheid beoogt. Ja, Mijnheer S., in Jeruzalem ben ik vreemd, maar hier in „Helder" en ook in Uw gevoerde kritiek over het kanaal niet, al treed ik niet op den voorgrond. Wat nu de schoolkinderen en hun opstel betreft, daar zal ik niet veel over zeggen, doch, of zij U gezind zullen zijn, zullen de lezers(essen) in hun gedachten wel beantwoorden. Ieder lezer(es) ziet toch zeker wel de ware gedaante van een kritikus in het zinnetje „mis of raak". Waarmee hij zich zelf veroordeelt altijd af te breken, met nimmer kans van opbouw. Als U, Mijnheer S., meent het belang der gemeenschap te die nen, wees dan toch niet erg boos als er nog anderen, niet-helden van de pen zooals U op den degen zijn, die meenen als U het verkeerd doet hun gevoelens te uiten. Hoogachtend, W. L. RUDOLPH. P.S. U had nog even met Uw nasohrift moeten wachten, Mijnheer Schoeffelenberger. Mijnheer de Redacteur. Nu er intusschen een ander is gekomen, met zijn kritiek tegenover de mijne, inzake den damwand bij het Spuikanaal, rest mij toch, ook dezen geachten inzender te ant woorden. Ik kan daarbij zeer kort zijn. De heer Timmans zegt, noch de constructie vain den geslagen damwand, (indien die haaksch is geslagen), noch die van den heer Sch., n.m. in den vorm van sluisdeuren, zijn goed, doch in cirkelvoïmigen stand behoort het te worden 'geslagen. Hiermede geeft toch ook de heer T. toe, dat het haaksch niet deugt en juist dit is de zaak, waarom het gaat. Of nu de constructie van den heer T. of die van onderigeteekende, de juiste is, zou voor to.g. heer eens te onderzoeken zijn, bij een onzer plaatselijke opzichters van den Waterstaat. Ik betwijfel dan, of de conclusie van een dezer heeren ten voordeele van den heer T. zal uitvallen. Op een cirkel- of straalvormig damwand wil ik niets afdingen, alleen dat het lastiger slaan is en daarbij duurder zal worden. De waterdruk tege*i een spitsvor- mig of straalvormig is mijns inziens, wat weerstand betreft, vrijwel hetzelfde. Dit ials slot. Achtend, J. J. 6GHOEFPELENBERGER. Helder, 24 Januari 1921. Het is niet mijn bedoeling polemiek te voeren Inzake het Spuikanaal. Maar nu vraag ik U nog beleefd een plaatsje te willen af staan ais antwoord op het stukje des Heer jn Schoeffelenberger (voor het laatst). Het is alom bekend, dat men leeuwenmoed moet hebben om tegen dén heer S. in abtie te gaan, daar hy het talent mist behoorlijk te schrij ven. En je altijd belachelijk tracht te maken. Wel nu, Mijnheer S., het antwoord' op mijn vraag: hoe kon U oordeelen diat de dam oerdom was gemaakt, terwijl hij onlder water zat, is vaag. U zegt, er lag een gedeelte van de afdamming op den wal. Wat bent U toch een „genie", dat U zoo direct kon oordeelen, diat hij dan verkeerd was gemaakt en het zoo had moeten zijn als U beschreef (wat volgens den heer Timman glad verkeerd is). De rest van mijn stukje is zottenwerk, zegt de heer S. Het is te begrijpen, het komt niet van de hand des heeren Schoeffelenberger. Nu zijn de belastingbetalers gelukkig weer verlicht door Uw kritiek, en ze hebben tenminste weer eens kunnen lachen. Als U meent, Mijnheer S.r zoo de gemeenschap te moeten dienen, dan is het toch zeker dubbel zotten werk iemand af te vaardigen in een Raad, die het zottenwerk noemt de belangen van de gemeenschap fcoed te dienen. Dat, Mijnheer S., had ik toch bedoeld in mijn stukje met mijn welgemeenden raad, doch is het in het belang der gemeenschap, Mijnheer S., dat U, inplaats van behoorlijk te antwoorden, mij tracht te vernietigen met Uw belachelyken stijl, dan had U toch vrij uit gegaan. Of heb ik misschien een gevoelige snaar aange raakt? Mijnheer S. zegt: juist als raadslid die voor de belangen der gemeente opkomt, 's morgens vroeg naar de plaats des onheils te zijn gegaan (prachtig, dat heeft geholpen). Maar wat moest hij dan eerst op den zeedijk doen? daar was hij overbodg. Wat heeft de gemeenschap nu aan dat betoog in het stukje Gisteravond hield de afdeeling de Cocks- dorp een feestavond ten bate van „Texels Belang". De zaal was flink bezet. Een zeven tal dames en heeren hadden zich beschik baar gesteld den avond zoo aangenaam mo gelijk te doen passeeren. Zonder overdrij ving mag gezegd worden, dat zij in hun po gingen schitterend zijn geslaagd. Behalve een lezing: „Een koopje" van Justus van Maurik, werd opgevoerd een tooneelstukje Leen me je kamer" van Mart. L. Liket, Een 10-tal voordrachten, waarvan vooral ge noemd mogen worden: „De rijk geworden visschersjongen", „De drie hofjesdames" „Willem en Siene van Krabbendieke", zorg den, dat het reeds laat was, voor de Voor zitter den gezelligen avond met een toe passelijk woord kon sluiten. Een geani meerd bal besloot den avond. Vrijdag zal hetzelfde programma voor ongehuwden gegeven worden. van 15 t/m. 21 Januari 1921. GEBOREN: Jantje, d. v. Cornelis Wet steen en Antonia Kruijne; Catharina, d. v. Simon de Jager en Catharina Marie Eel man; Neeltje, d. v. Dirk Drijver en Neeltje Kok; Jan, z. v. Jacotous Oornelis Rab en Guurtje Dros. GEHUWD: Willem Burger en Augustina Eoorn. OVERLEDEN: Neeltje Eoudenburg, 75 j. echtg. Simon Bakker. Texel, 24 Januari. Zaterdagmiddag- en -avond werden door den heer Meer, ambtenaar by Zee-Risico te Oude schild en Oosterend voor de visschers lezingen gehouden over de Zee-Ongèvallenwet, waarb( ieder, die de Noordzee-visschery uitoefent aangesloten moet zyn. Hierby sluit zich voor onze gemeente vrijwel aan de garnalenvis schery, omdat men zonder uitvaartvergunning niet over do gestelde grens tusschen Noordzee en Marsdiep mag komen. Meende men niet verzekerd te zyn, wanneer men een ongeval kreeg beoosten die grens, thans zal men het beter weten, want de heer Meer heeft dit in duidelyke bewoordingen te kennen gegeven Ook zelfs, wanneer men in de haven vertoeft of voor het bedryf werkzaam is op den wal zal men by een ongeluk uitkeering kunnen verlangen en ook krygen. Dit alles hebben vele visschers voor dien tyd niet geweten anders zonden ze zeker minder tegenzin gehad hebben in het betalen van den verschuldigden omslag.Ook is de schipper evengoed verzekerd als de knechten, wat by de Ongevallenwet niet het geval is en ook dit bevredigt zeer, daar schip per en knecht gewoonlyk in hetzelfde geval verkeeren, ook wat de inkomsten betreffen Ook behoeft men nu juxst niet uit den mast te vallen, om rente te kunnen verkrijgen ook zelfs, wanneer men zich ernstig stoot of be zeert aan een scherp voorwerp, mits dit in het bedryf plaats heeft, zal uitkeering verleend worden, als men er maar tydig aangifte van doet en ook, al is men dan op.de Waddenzee varende, als men maar weer de bedoeling heeft, later naar de Noordzee te gaan. De spreker gaf verschillende cyfers omtrent voorschot- en premieberekeniug, alsmede, wat de uitkeeringen zouden kunnen bedragen. Een ding is nog wel jammer, n.1., dat de geneesheer niet door het ryk of door Zee- Risico wordt betaald,doch de heer Moer deelde mede, dat het in de bedoeling ligt, ook dit in te voegen, omdat anders sotns te lang ge wacht wordt met het vragen van een dokter, wat ook flnantieele nadeelen voor Zee-Risico kan geven. De vrees van een hooge dokters rekening te zullen krygen, weerhoudt nu soms nog, om spoedige aangifte van een ongeval te doen. Zee-Risico heeft een goed werk gedaan met een ambtenaar te laten spreken. Vergadering Vreemdelingenverkeer. Over de opkomst meende d,e Voorzitter niet te moeten klagen, want er waren 6 leden meer aanwezig dan een jaar te voren. Allen werden welkom geheeten, inzonderheid de heer Burgemeester, Eere-Voorzitter, en een paar leden van Oosterend. Gewezen werd op een succesvol jaar, dat achter ons.ligt. Door bemiddeling van V. V. V. waren hier o. m. aan wezig geweest de Vereeniging tot Bescher ming van Vogels en twee belangryke gezel schappen, leden van de A. N. W.-B. Met vol doening mocht het Bestuur er op terugzien, want groote tevredenheid was betuigd over de ontvangst. Ook wees de Voorzitter op den groei van V. V. V., als onvoldragen kindje aanvaard, doch nu opgewassen tot een schoone maagd. Gehoopt werd, dat nog velen zonden toetreden en ook, dat de leden vrij willig hun contributie zonden verhoogen; dan zou men nog veel meer kunnen doen. Met den wensch, dat de vergadering gezellig en vruchtdragend zoü zyn, werd geopend. De Secretaris las keurige notulen, waarover de Voorzitter met waardeering sprak en har- telyk dank betuigde onder applaus der verga dering. Uit het even mooi gesteld jaarverslag bleek, dat het ledental geklommen was tot 86, dank zy den yver van het Bestuurslid, den heer A. C. Rab. De ontvangsten hadden bedragen f 302 29, de uitgaven f 126.45, zoodat men in kas had f 175.34. Men verheugde zich hierover, daar het in| de bedoeling ligt een nieuwe gids vóór Texel te doen maken, waarvoor de Redactie wordt opgedragen aan den heer J. Daalder Dz„ terwyl de heer Stompff hiervoor een aantal kiekjes beschikbaar stelde. Medegedeeld werd, dat de Secretaris in 1920 119 brieven had beantwoord. De Voorzitter bracht dank voor dit verslag en gaf tevens zyn heugenis te kennen over de goede medewerking, die men heeft mogen ondervinden van de Orkest-Vereeniging, onder leiding van den heer B. Weersma. De rekening werd nagezien door de heeren Y. Koppen en E. Boekei en na advies van eerstgenoemde met algemeene stemmen goed gekeurd, waarby dank werd gebracht voor het goed en zuinig beheer. Tot leden van het Bestuur werden herkozen de heeren Ter Horst en Stompff, die beiden opnieuw aannamen. Dezelfde heeren werden ook benoemd tot afgevaardigden naar de Alge meene Vergadering en accepteerden ook hier voor. Den Secretaris, den heer Pisart, werd ver zocht even de vergadering te willen verlaten, waarna de Voorzitter voorstelde den heer P. een gratificatie te verleenen van f40.voor de vele werkzaamheden, door hem verricht. Met algemeene stemmen werd hiertoe besloten. Toen de heer P. weer binnenkwam, compli menteerde de Voorzitter hem, terwyl de heer P. hartelyk dankte voor dit blyk van waardee ring. Vervolgens werd gesproken over de aanwe zigheid van het restant wandelkaarten, dat nog voor 1921 voldoende was. Met de nieuwe reclame kon men dus wachten tot het volgend jaar, terwyl copie enz. tegen dien tyd gereed kon zyn, Betoogd werd echter, dat het wenschelyk zou zyn om het Westerslag door te trekken tot het strand en dan met een goed fietspad. Met de betrokken personen zal men zich in ver binding stellen en dan trachten daarvoor moreelen en flnanciëelen steun te verkrygen. Veel werd nog gesproken over verbetering van fietspaden over Texel. Met den heer Consul van den A. N. W.-B. en ook met de heeren Klimp en Weersma, die zich eerder reeds interesseerden hiervoor, zal gesproken worden. By de rondvraag vroeg de heer Koppen,of er ook niet wat meer gedacht kan worden aap Oostelyk Texel, wanneer weder gezel schappen naar hier komen. Het Bestuur zal hieraan denken en hoopt, dat men dan wat langer op Texel zal willen biy'ven. De Voorzitter zou gaarne zien, dat af en toe aan vreemdelingen gelegenheid gegeven zou kunnen worden tot het bezichtigen van een eendenkooi. Hierover zal men zich trachten te verstaanook wil men beproeven vergunnin gen te verkrygen voor het bezichtigen van vogelbroedplaatsen en mooie flora-plekjes. Nadat nog eenige aanwezigen vrywillig hun contributie hadden verhoogd, verlangde niemand meer het woord. De Voorzitter bracht dank voor aller belangstelling, waarby de Eere-Voorzitter en de heeren van Oosterend een apart complimentje kregen en sloot do vergadering met de beste wenschen voor 1921 en' in de meening, dat men heden goed werk heeft gedaan. Texel. Oudeschlld, 24 Januari. Zaterdagavond had in café Dogger de jaar vergadering van het Ziekenfonds plaaats. In vergelyking met andere jaren was de opkomst vry goed te noemen. De voorzitter, de heer M. Kroon opende de bijeenkomst met een woord van warme hulde aan de nagedachtenis van den vroegeren voorzitter, den heer W. Mets Tz. Nadat de notulen van de voorgaande jaarvergadering waren voorgelezen en onveranderd goedge keurd, deed de penningmeester rekening en verantwoording over het vorig boekjaar. Uit diens uitvoerig en nauwkeurig verslag blykt. dat het afgeloopen boekjaar sluit met een nadeelig saldo van f 77,63. Daar deze reke ning reeds door de commissarissen was nage zien en accoord bevonden, werd den penning meester voor zyn richtig beheer dank gezegd. By de daaropvolgende verkiezing van 3 commissarissen werden gekozen de heeren T. Dogger en P. de Waard, die beiden ter ver gadering tegenwoordig waren, dien de benoe ming accepteerden. Medegedeeld werd, dat het aantal leden thans 190 bedroeg, waarvan 6 voor Dr. van der Vegt en 184 voor Dr. Boswyk. By de rondvraag werd de inning van'de contributie besproken, benevens een paar byzondere gevallen v^n geneeskundige hulp en recht van vergoeding voor het oonsulteeren van een anderen dan den fondsdokter. Te ruim 10 uur sluit de Voorzitter met een woord van dank voor de gehouden discussies de byeenkomst. Zondagavond gaf de gemengde zangveree- niging „Eigen Oefening", direoteur de heer M. Kikkert, een uitvoering in de „Zeven Pro vinciën". De zaal was flink bezet. Er werden een twaalftal liederen gezongen, heteenenog mooier dan het andere. Men zong zuiver en zacht. Tusschen de zangnummers kwamen nog een paar muzikale voordrachten „Gys en Griet van Urk" en „De verstrooide professor". Mej. Jo Pool gaf een paar keurige solo's ten beste. Na de panze volgde een aardige operette„De ware Jozef'. De medespelenden hadden ook hier veel succes mee. Een geanimeerd bal besloot den avond. Moge „E. O." ons nog dikwyls op dergelyke avonden vergasten. Zondagavond 23 Januari gaf de Zangver- eeniging .Vriendschap" een uitvoering in de zaal van den Heer Jb. Borst, onder leiding van den Heer Ph. F. J. de Wilde. De zaal was flink bezet. Het programma bestond uit een achttal aardige zangnummers, afgewisseld door een voordracht van den Heer J. Wiggers, een Kamerstukje door de Heeren C. Raap en G. Borst en besloten met een kluchtspel. Aan verscheidenheid dus geen gebrek. Trouwens de Heer de Wilde heeft reeds vroeger bewe zen, dat het samenstellen van een aardig, gezellig programma hem wel is toevertrouwd. Jammer, dat de nog zoo jonge vereeniging in den laatsten tyd heel wat krachten heeft moeten verliezen, waardoor deze uitvoering wel beneden de vorige moest staan. De beste bootsman toch kan nn eenmaal niet anders dan roeien met de riemen die hy tot zyn be schikking heeft. En by een dergelyke zwak ke bezetting niettemin nog zoo voor den dag te komen, verdient zeer zeker allen lof. Er werd doorgaans zuiver gezongen, terwyl het niet verwaarloozen van sterk en zacht, van aanzwellen en afnemen, aan menig lied be korting en kleur verleende. Het kluchtspel „Kleptomanen" door J. J. Rentmeester, viel byzonder in den smaak. Het was een gezellige avond.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 3