HELDERSCUE COÜRAHT Tweede Blad. VAN DINSDAG 25 JANUARI I921.| marktberichten. marineberichten. BUITENLAND. De conferentie der geallieerden te Parijs. Londen, 24 Januari. De conferentie der ge allieerden is vandaag aan de quai d'Onsay haar zware taak begonnen onder voorzitter schap van Briand. Vóór de vergadering hiel den Lloyd George en Briand een afzonder lijke bespreking. Naar men mededeelt was de ochtendverga dering gewijd aan de ontwapening van Duitachland, en hebben veldmaarschalk Wil- son en maarschalk Foch rapporten voorge lezen. De twee maarsoalken zijn het geheel met elkaar eens, en men verwacht, dat hun rapporten slechts to 1 Mei een tijd van uit- sbuil zullen geven. Er is geen beslissing geno men met betrekking tot de bijwoning van de besprekingen over de schadeloosstelling door de Duitsche vertegenwoordigers. Lomden, 23 Jan. De „Evening Standard" zegt op uitstekend gezag te kunnen mede deel en, dat, ofschoon de geallieerden en Duitschland nog niet in allen vorm een over eenkomst hebben aangegaan, de Duitsche regeering officieus heeft laten weten, dat een betaling van 160.000.000 (3 milliard gouden marken) door haar gedurende vijf jaar niet onaannemelijk voor haar zou zijn, indien de geallieerden te Parijs daartoe het besluit mochten nemen. VEREENIGDE STATEN. De depressie. Als een typisch staaltje van de depressie im de Ver. Staten meldt de New Yorksohe oorrespondent van de Daily Mail aan zijn blad, dat de bekende leider der Ford-auto mobielfabrieken, de heer Henry Ford, te New York is gekomen om te trachten door een leening van 60 ét 70 millioen dollar op te nemen, ten einde te kunnen voldoen aan de loopend# en vervallende verplichtingen. In financieele kringen gelooft men zelfs, dat de maatschappij met dit bedrag nog bene den haar behoeften blijft; men schat die financieele behoeften namelijk op 100 mil lioen, waarvan ca. 28 millioen voor afbe talingen van bankcredieten, 44 millioen voor belastingbetaling en de rest voor ver meerdering van het werkkapitaal. Als een der voornaamste oorzaken van de moeilijke positie, waarin de maatschappij verkeert, noemt de correspondënt de omstandigheid, dat er voor meer dan 30 millioen aan on- verkochten voorraad is en de afzet, in ver band met den slechten economischen toe stand, zeer moeilijk ist Voor de noodlijdende kinderen ln Europa. Londen, 24 Jan. Rookefeller Jr. heeft naar uit New York gemeld wordt een mil lioen dollar geschonken voor de gebrek lij dende kinderen ln Europa. New York, 28 Jan. De commissie voor de hulpverleening ln Europa heeft de aanbie ding aanvaard van een millioen bushels ko ren van de landbouwers in het Middel-Wes- ten der Unie. Een landbouwers-comité za] een regeling treffen voor het malen en het transport vam het koren. Een petroleumomtplofflng. Memp'hia (Tennessee), 24 Jan. Een groote tankwagen, die petroleum vervoerde, ontplofte, tengevolge waarvan een groote massa brandende -petroleum over de huizen in de nabijheid werd -uitgestort, welke be woond werden door negers, en in brand vlo gen. Vele bewoners der huizen worden ver mist. Men neemt aan, dat meer dan -twintig personen werden gedood; een groot aantal werd gewond. Opstand ln Cuba? Ts Madrid zijn berichten uit Cuba ont vangen, volgens welke de negers op dat ei land zijn opgestaan. De regeering heeft troe pen afgezonden om den opstand te onder drukken. D® krijgswet is afgkondigd. Hst verloren plan van Von Klnck. In het Fransche instituut van het Vereenigde Koninkrijk te Londen heeft luitenant-kolonel Fagalde, militair attaché van het Fransche gezantschap daar te stede, voor een groot ge hoor een lezing gehouden over het onderwerp „Van Charleroi tot de Marne", waarin hy een nauwkeurig overzicht gaf vgn de krygsbedryven die aan den eersten slag aan de Marne vooraf zyn gegaan. Kolonel Fagalde was in staat de offlcieele lezing van het.Fransche hoofdkwartiermede te deelen over die gebeurtenissen. Hy gaf verslag van den slag by Charleroi, die van 21 tot 23 Augustus 1914 duurde en van de gewiehtige conferentie die te Saint Quentin tusschen Sir John French, generaal Joffre, generaal Lanrezao, generaal d'Amade en leden van beide staven gehouden werd. Hy beschreef de ongerustheid op den laatsten dag van Augustus toen de geallieerden uit Laon be richt kregen, dat een legermacht Duitsche cavalerie pas bevel had ontvangen om zich van het district ten N.W. van Noyon uit te ontplooien naar de vlakten ten Zuiden van Laon, welke beweging het vyfde Fransche leger, gedwongen had zyn marschlinie naar het Zuidoosten over te brengen. De overplaat sing van het Fransche hoofdkwartier naar Craonne en Jonchéry volgde dadeiyk daarop. Te Jonchér werd aan kolonel Fagalde ln den nacht van 1 op 2 September de tasch van een Duitsch officier van de 5de cavalerie divisie gebracht, dien een Fransche patrouille *n zyn auto gedood had. In die tasch, die be stemd was om historisch te worden, vond men jets van onschatbare waarde, namelyk een plan met de volledige byzonderheden van den marsch, die den volgendeD dag het heele eerste Duitsche leger onder von Kluck begon. De tasch van den officier, die van zeer groote afmeting was, bevatte behalve voedsel en Deeren, met bloed bevlekte documenten, waar- 't bleek dat hy naar von Kluck'a hoofdkwar- PP1P—mm tier toe was geweest en op den terugweg naar de 5de cavalerie-divisie was, toen hy gedood werd. Maar verstopt onder eten en kleeren vond men verder een kaart waarop al de be wegingen waren aangegeven, die het leger van von Klnck na den lsten September zou ondernemen. De positievan elke kolonne was duidelyk aangeteekend, met hare voor- en achterhoeden, en de nren van vertrek en aankomst op hare bestemming. Van het aller grootste belang was echter de ontdekking dat von Klnck's plan 1 dat reeds aan den Fran- schen staf bekend was, om het dal van de Oise in te rakken, veranderd was in een plan om rechtstreeks op Parys aan te rukken, welke marsch in den ochtend van 2 Sept. zon beginnen Overste (toen kapitein) Fagalde telefoneerde 'onverwyld deze inlichting aan het groote hoofdkwartier en verzond daarna onmiddelyk met een auto de kaart en de andere stukken. H,et telefonisch bericht en de kaart zyn zorg vuldig bewaard, en er kan weinig twyf'el aan bestaan dat aan die ontdekking voornamelyk het succes is te danken geweest van de bewe ging van generaal Gallieni, toen hy een tot dusver aan de Duitschers niet bekend én door hen niet vermoed leger tegen von Klnck's flank wierp, met als gevolg de overwinning aan de Marne en den Duitschen terugtocht naar de Aisne. Verder® verlaging der scheepsvrnchten. De „Times" meldt, dat de Brioche stoom vaartfijnen op Spanje tot een nieuwebelang rijke verlaging der vrachten, als mede tot een nieuwe classificatie der te voeren goederen zyn overgegaan. By de vrachtverlaging heeft het doel voorgezeten, den Engelschen export te bevorderen, en het hoofd te bieden aan de mededinging van het vasteland. Vier der grootste Britsche en Spaansche stoomvaart- maatschappyen hebben bovendien gezamenlyk het systeem vanuitgestelde rabatten aange nomen, krachtens hetwelk 10 °/0 van de be taalde premies telkens na een half jaar zal worden terugbetaald aan firma's, die uitslui tend van de bemiddeling van de bedoelde fijnen gebruik maken. Hetzelfde blad schryft voorts, dat scheep vaartautoriteiten met lange ^ervaring verkla ren, dat zfi nog nooit een tfidperk hebben medègemaakt, waarin de inkrimping van het vervoer zoó ernstig was als thans, en dat dit voor de scheepvaart van nog meer beteekenis is dan de vrachtrerlagiugen. Het eenige goede punt is momenteel de daling in de kolenpry- zen. Alle andere onkosten blyven echter nog even hoog, terwyl de schepen bovendien de havens slechts ten deele geladen verlaten. Verliezen op scheepsreizen zyn thans iets ge woons, en alleen de wenseh, om een regel- matigen dienst te handhaven, voorkomt het opleggen van vrachtschepen op groote schaal. (Wy herinneren er aan, dat in het onlangs door ons gepubliceerde interview met de directie der Holland-Amerika Lyn deze er op wees dat de ongunstige factoren, die zich thans in de scheepvaart doen gevoelen, ver schillende onzer Nederlandsche maatschap- pyen in mindere mate treffen, daar deze, be halve in de vrachtvaart, ook geïnteresseerd zyn by de passagiersvaart, die nog altyd loonend is. Red. Hbld.) GEMENGD NIEUWS. Verdwenen zegels. Bij den zegelverkoop van het hoofdpost kantoor te Amsterdam is, naar het Hdbl. •meldt, op nog niet te verklaren wijze ver dwenen een pak; statistiekzeigels, bevattende vijftien vel van 150 stuks 10. De zaak is in handen van de politie, die ®en omvang rijk ondenzoek instelt. Een dievegge. Bij de familie Van der L., op den stations weg te Rotterdam,- trad Donderdag een Duit sche dienstbode in dienst. Zaterdagochtend al was zij verdwenen, en met haar twee kof fers, vol gestopt met boven- en. onderklee- ding en mantels; eenige gouden en zilveren voorwerpen nam ze ook mee. Toen de fami lie nog sliep, heeft zij door een raam van het sousterrain het huis verlaten, met medene ming van de koffers, en om halfzeven 's mor-' gens stapte zij aan het station D. P. in een trein, die haar naar Duitschland terugbracht. In den loop van den dag bleek ook, dat zij onder een valsohen naam bij de familie Van der L. intrek genomen had; zij heet A. B. en hoort thuis te Burgsteinfurthfin West- falen. Da verleiding was te groot Te Sas van Gent vertoeven verscheidene Belgische vluchtelingen, activisten, hande laars met Duitsohland, gedurende den oor log spionnen, enz. Velen hunner zijn ver oordeeld totzeer zware straffen. Een van hen, veroordeeld tot gevangenisstraf, groote geldboete en zelfs <vreemde combinatie) tot de doodstraf, had de domme roekeloosheid eene bioscoopvoorstelling te Selzaete te gaan bijwonen. Wonder boven wonder werd hij niet opgemerkt. Stoutmoedig geworden door dit succes begaf hij zich onlangs We derom op Belgisch grondgebied. By de grens werd hij door een gendarme aangehouden. Hij had echter het geluk zich nog te kun nen losrukken en, nooit zag men iemand harder loopen om de Nederlandsohe grens te 'bereiken. Valache zllverbons. Herhaaldelijk ia het in de laatste veertien dagen te Rotterdam voorgekomen, dat win keliers, tramoonduoteurs en anderen hier ter stede zilverbons van een rijksdaalder in be taling ontvingen, die valsch bleken te zijn. De valsohe bons werden bij de recherche aan het hoofdbureau van olitie gedeponeerd voor nader onderzoek. Zondagnamiddag betaalde bij een sigaren winkelier op den Binnenweg te Rotterdam een fatsoenlijk gekleed man sigaren met een nieuwen zilverbon van een rijksdaalder. De winkelier twyfelde aan de echtheid van den zilverbon en wees den uitgever er van aan een politie-agent aan, waarop arrestatie volgde. Bij een onderzoek aan den lijve vond men onder de kleeding van den man ver-' borgen 34 splinternieuwe zilverbons van een rijksdaalder, alle vettig aanvoelende en valseh. Verder bleek, dat deze valsohe bons niet gelijk zijn aan die, waarop vroeger de aan dacht is gevestigd; de toen in de dagbladen aangeduide afwijkingen komen op deze bont niet voor. Het is een verbeterde uitgaaf. De nieuwe serie is met de letters J. O. gemerkt; de vorige serie was gemerkt met de letters G. P. De aangehoudene, genaamd W. M. •F., heeft een lithografie- en cartonnagefabriek in de Boekhorststraat te Rotterdam. Op zijn kantoor is een portemonnaie met zes valsohe zilverbons gevonden. Hij ontkent, iets met het maken van val- sche zilverbons van een rijksdaalder uit staande te hebben. Voorloopig is de man op het Hoofdbureau van politie opgesloten. Men meldt nader uit Rotterdam: Inderdaad heeft de aanhouding van den steendrukker Fuykschot, die, zooals we Zater dag reeds meldden, op aanwyzing van den sigarenwinkelier Schwegman aan den Binnen weg te Rotterdam werd gearresteerd, geleid tot de ontdekking van de vervaardigers der valsche zilverbons van f2.50. Een huiszoeking in de werkplaats aan de Boekhorststraat bracht een portemonnaie met nog zes valsche bons aan het licht en een gravuresteen, waarop een bon gegraveerd stond. Zondag morgen vond men in een pakhuis aan de Banierstraat een achttal vellen papier, waarop zilverbons afgedrukt stonden. De bons be hoefden alleen nog te worden afgesneden. In hetzelfde pakhuis kwamen nog twee steénen te voorschyn. Verder werd een onderzoek ingesteld in de drukkery en cartonnagefabriek van F. Slaven burg in de Vyverhofdwarsstraat waar men zeven groote afdrnksteenen in beslag nam, die in alleryl waren schoongeschnurd, doch waarop de bon niettemin nog duidelyk her kenbaar was. De steenen waren zoo groot, dat op elk vel 14 bons tegelyk konden worden afgedrukt. Achter platen karton verborgen vond men nog een overdruksteen, waarop een volledige zilverbon stond. Fuykschot en Slavenburg hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Een opdracht van de Rotterdamsche Handels- en Landbouwbank om een reclamebiljet te vervaardigen dat er uitzag als een zilverbon, had Fuykschot op het idee gebracht. De graveur, die de op dracht had gekregen, had het werkje echter te gevaarfijk gevonden. Daarna had Fuyk schot zyn taak overgenomen. Nadat de waarschuwing van het ministerie van financiën was verschenen hebben de val sche munters de noodig gebleken verbetering op hun steenen aangebracht, en werd de werk plaats getransporteerd naar de drukkery van Slavenburg. Deze laatste was door de kranten van Zater dagavond gewaarschuwd en had tien vellen bons in de kachel gestopt, en de steenen zoo veel mogelyk afgeschuurd. In het geheel, zyn in den Haag en te Rotterdam een paar hon derd valsche zilverbons door de twee com pagnons in omloop gebracht. De winkelier Schwegman wien waarschyn- lyk 'de belooning van' f 500 door het ministerie uitgeloofd zal worden toegekend, was opmerk baar geworden op de bons, doordat ze al te vettig aanvoelden en blauw afgaven. Toen hy Fuykschot daar opmerkzaam op maakte, greep deze den bon weg, en zag Schwegman, dat 's mans nagelriemen dezelfde blauwe kleur vertoonden. Hy riep daarop een agent aan, die den steendrukker arresteerde. WalgettJk optreden. Te Soerabaja stond dezer dagen terecht de myningenieur L. A. B. F. geboren in Enge land, vroeger werkzaam te Moeara Teweh, thans te Bandjermasin, wegens onwettige vrij- heidsberooving en lichameiyke pyniging of mishandeling van een Maleier te Moeara Teweh, in den nacht van 18 op 20 October 1917. Uit de dagvaarding blykt, dat beklaagde den man onder mishandeling van zyn hout vlot heeft gehaald en hem in een prauw heeft gezet, met gebonden handen, waardoor de Maleier te water geraakte, dat "hy hem in de prauw heeft geslagen en hem op het empla cement van Djankang Batoe op het kantOQr gebonden heeft opgesloten en hem voor het oog der aanwezige koelies nog eens geslagen' heeft. Het gruwelykste was echter, dat hy ten slotte een groote aap, een wan wau tegen den man ophitste, dezen gelastende met den aap te vechten in welk gevecht' de man door den aap met nagels en tanden werd toege takeld. Arrestatie van valsche monters. De politie te Roosendaal heeft twee Belgen aldaar gearresteerd, die „op toer" waren met een party valsohe bankbiljetten van f 25 om deze aan den man te brengen. Verschillende winkeliers waren reeds de dupe geworden van hun manoeuvres. Den een na den anderen winkél aan de Dwarskade stapten de Belgen binnen om 'n kleinigheid hier 'n reep chocolade, elders 'n kluw touw te koo- pen, waarvoor dan briefjes van vyf-en-twintig in betaling werden gegeven. Toen zy hun truc ook by zekeren Meesters wilden beproeven hadden de oplichters hun meester gevonden. Deze toch vertrouwde het zaakje niet en liet voorkomen alsof hy' geen geld terug had, waarom hy specie in betaling vroeg. Nauwelyks waren de vreemde klanten ver dwenen of Meesters waarschuwde één van z'n kennisseü in de buurt om*op z'n hoede te zyn. Doch deze was er 'n kwartier tevoren al inge vlogen, naar hem nu by het nazien van het ontvangen biljet bleek. Hy begaf zich onmid- dellyk naar het naby zynd politie-posthuis, van waar twee agenten er aanstonds op uit trokken. By den spoorbaanoverweg stonden de Belgen te wachten, wyi de weg was afgesneden, omdat er een trein passeeren moest. Deze omstandig heid werkte ertoe mee, dat de Belgen zich niet uit de voeten konden maken en dat'zy de poli tie zoo vlug in handen vielen. Om elke poging tot ontvluchten onrfiogelyk te maken werden zy in het posthuis zumar ge boeid en van daar naar het hoofdbureau over gebracht. Het bleken te zyn inwoners van Antwerpen. In hun bezitwerden nog meer dan dertig valsche bankbiljetten gevonden, met de serie- letters B.X., benevens een flink bedrag Hol- landsch geld ontvangen hier en daarvoor de valsche briefjes en een som aan Belgisch geld, zoowel in specie als bankbiljetten. Zy zullen ter beschikking worden gesteld van de justitie te Breda. (Msb.). Dwangarbeid voor prljsopdrjjvers. De Tajecho-Slowaksche republiek gaat den dwangarbeid invoeren voor prijsopdrljvers. Dé regeering heeft een wetsontwerp inge diend, waarin haar vergunning wordt ver leend tot het oprichten van arbeidersafdee- lingenuit veroordeelde prijsopdrijvers. De dwangarbeid kan met gevangenisstraf ge paard gaan. De woekeraars kunnen aan het schoonmaken der straten, aan het laden en lossen en aan het aanleggen van spoor- en tramwegen gezet worden. Zij kunnen ver oordeeld worden tot ten minste een maand en ten hóógste één jaar van deze straf. Na tuurlijk wordt hun werk niet betaald; het is een soort schadeloosstelling aan de ge meenschap, voor wat rij deze ontstolen heb ben. Een dief in een opgerold tapyt By een Keulsche familie verscheen op ze keren avond, na een desbetreffend telegram, een man, ten einde een naar hy beweerde, door de vrouw des huizes gekocht tapyt af te leveren. Het bleek al spoedig, dat hy niet aan het goede adres was. Maar de man verzocht niettemin, het vloerkleed gedurende den nacht in de woning van die famile te mogen laten staan, hetgeen werd goedgevonden. Toen de vrouw des huizes later op den avond toevallig het salon binnenkwam, be merkte zy tot haar ontsteltenis, dat het opge rolde tapyt zich bewoog. Zy liet daarop het typyt openrollen, waaruit een 12-jarigen jon gen te voorschyn kwam. Na eenigen tyd aller lei leugens te hebben opgedischt, bekende de jongen later, dat men hem in het kleed had ingenaaid om voor zyn collega's 's nachts de deur te openen. Een 16-jarige misdadiger. Reeds meermalen werd melding gemaakt van de toeneming der criminaliteit. Telkens vindt men in de bladen voorbeelden ter il lustratie, welke wij natuurlijk niet alle kun nen meedeelen. Een frappant staaltje, het welk de „Matin" thans weer publiceert, moge hier echter worden naverteld. De> rechtbank van Auxerre heeft dezer dagen een knecht van 16 jaar, André Bailly, veroordeeld tot 16 jaar detentie in een straf kolonie. In één maand had dit heertje zich schuldig gemaakt aan 16 inbraken, waarbij hij niet schroomde van zijn wapens gebruik te maken. Reeds op 18-jarigen leeftijd ln een verbe terhuis geplaatst, als chef van een bende, wist Bailly 25 Juli te ontsnappen. Met een twee jaar ouderen kameraad, Bezangon ge naamd, trok hij erop uit en brak in verschil lende plaatsen in. In navolging van de kine- ma-helden, droegen beide bandieten mas kers en waren zij voorzien van een volledige uitrusting inbrekerswerktuigen. Ook aar zelden zij niet zoo noodig van hun revolvers gebruik: te maken. In een cel van de gendarmeriekazerne te Noyers opgesloten, slaagden Bailly en Be- zangon er niettemin in hun boeien te ver breken en te ontkomen om hun handwerk weer op te nemen. Bailly werd 26 Aug. weer gegrepen, nabij Auzerre, zijn makker heeft zich den volgenden dag, na een jacht over heg en steg, doodgeschoten. De vriendin van Bailly, die geregeld ver eerd werd met'de gestolen'juweelen, ia tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. INGEZONDEN. De noodpenningen der muntmeters. ïh ons onderschrift hij de belde Ingezon den' stukjes in het no.van Zaterdag hebben wij aan de ons van bevoegde zijde verstrek te technische inlichtingen omtrent deze noodpenningen als onze meening omtrent de oorzaken der omslachtige verrekening gezegd, dat de bureaucratie, waaraan ook onze gem.-adm. lijdt, daaraan schuld is. Wij ontvangen thans van de zijde der Centrale Boekhouding eepe nadere uiteen zetting, die wij hieronder laten volgen. Wij hadden met onze opmerking meer speciaal het oog op het groot ongerief van het hui dige stelsel der door de geheelte stad ver spreid liggende adm. instellingen, dat van het publiek veel overbodig heen en weer loopen vergt. Het in ons naschrift genoemde aantal noodpenningen van 35000 penningen was voor proefneming of het stelsel in de prak tijk zou voldoen en dit zou kunnen blijken door het het eerst toe te passen hij die munt- gasverbruikers, wier meter nog wekelijks werd oogenomen (zulks dateert nog uit den rantsoeneeringstij'd en is door dat stelsel als vanzelf vervallen). Toen er géén bezwaren vooralsnog bleken, werd besloten tot gelei delijke uitbreiding van het stelsel tot andere muntgasverbrudkers en werd door den Raad gemachtigd tot aankoop van een tweetal- series van 36000. Het behoeft geen betoog, dat die bestelling niet in eens, doch bij gedeelten door den leverancier werd uitgevoerd. Momenteel zijn alzoo 105000 stuks pen ningen in circulatie.. Dit zal echter nog niet voldoende zijn en verdere uitbreiding is aan het Gemeentebestuur in overweging ge geven. Het genoemde aantal van 105000 moet gerantsoeneerd worden1 afgegeven, en de Administratie heeft zich, zoowel ten op zichte der verbruikers als ten opzichte der gasadministratie moeten bepalen tot enkele routen (loopen der opnemers) en niet over de geheele stad verspreid. De overige routen gebruiken alzoo nog 21/" cents-stukken, wat ook geen belemmering geeft. Om het publiek in elk opzicht van dienst te zijn, worden bovendien de meters nog tusschentljds (extra dus) gelicht, om weer andere te kunnen helpen. Zooveel mogelijk wordt met lederen ver bruiker rekening gehouden, of deze diohtbij dan wel veraf woont. De bedoeling is ook (en reeds in beginsel toegepast) om die pen ningen op verschillende punten verkrijgbaar te houden, evenwel kan algeheels voorzie ning op grond van bovenstaande nog niet plaats hebben. (Bovendien hangt in de wachtkamer (Toe gang voor het publiek) eene kennisgeving, dat consumenten omtrent de noodpenningen alle inlichtingen bij den Administrateur kunnen verkrijgen. Klaagde men aanvankelijk over het feit, dat de noodpenningen' in Januari voor 6.7 cent (prijs 4e kwartaal 1920) ln plaats van 5 cent worden verkocht, dan werd klager, meegedeeld, dat hij bedenken moest, dat het gasverbruik wordt geregistreerd van opname tot opname. Die opname is voor lederen muntgasver- bruiker anders, voor den een op 1, voor den ander weer op 10,16, enz., zoodat de pennin gen-prijs i 5 cent voor den laatsten dan ook geldt voor zooveel dagen langer in het daar opvolgend, nieuwe kwartaal, als zijn meter na 1 Januari in het voorafgaand kwartaal werd opgenomen. Waarom hebben die verbruikers rich niet beklaagd, toen do penningen in het 4e kwar taal 1920 duurder werden en zij alzoo profi teerden van dat voordeel? De consequentie is hier zoek. Bovendien wordt bij eiken muntgasver- bruiker, waar de opnemer komt en dien niet thuis treft, een mededeeling bezorgd om aan het kantoor op te geven, wanneer hij aanwe zig zal zijn, om den meter tusschentijds te doen opnemen, alleen en uitsluitend met het doel om den verbruiker te believen om hem zoo spoedig mogelijk te doen profiteeren van den lageren prijs. Dat is een coulance, waar toe de adm. niet verplicht ls, maar die ge schiedt om het publiek to believen. Dat wordt vergeten. Het zal verder duidelijk zijn, dat het niet aangaat om aan alle verbruikers vanaf 1 Januari den prijs van 5 cent in rekening te brengen. Bij een verbruik van 100000 M*. rauntgas, zo-u dat een niet geringe schade voor de gemeente beteekenen. Sommige verbruikers hebben ook dom gedaan. Niettegenstaande er bij het loket op werd gewezen, met bet oog op de te verwachten gasprijsverlaging, zoo min mogelijk pennin gen aan te koopen (hoogstens voor eenige dagen, overeenkomende met het verbruik), drongen zij op grootere hoeveelheid' aan. Een dezer dagen kwam een verbruiker met 160 penningen aandragen, gekocht ad 6.7 cent, die nu restitutie wilde hebben. In dien eenigszins met feiten was na te gaan, dat te goeder trouw was gehandeld, werd een enkele maal hierop ingegaan. De administratie heeft echter gemeend hiermee te moeten stoppen, omdat de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat met die pen ningen op die manier kan worden „ge handeld". Verder is gebleken, dat niettegenstaande er uitdrukkelijk op is gewezen en wordt ge wezen, om geen penningen voor „derden" aan te koopen, zulks toch plaats vindt. Dat daartegen wordt opgetreden naar ver mogen, spreekt vanzelf, de administratie mag niet worden bemoeilijkt, verder hebben de opnemers hunne instructiën dienaan gaande. UIT DEN OMTREK." Callantsoog. Naby strandpaal 18 onder dele gemeente is een myn aangespoeld. Wieringen. Vergadering van bet visschersfonds „Wie- ringen", gehouden op Zondag 23 Januari 1921, des namiddags 3 nnr in 't lokaal van den heer Jb. Bruul. De opkomst was slechts een 20-tal leden. De voorzitter, de heer A. Zomerdyk, opent met een hartelyk welkom de vergadering en verzoekt den secretaris, den heer S. P. de Vries, de notulen der vorige vergadering te willen voorlezen, welke onveranderd, met dank aan den secretaris voor de accuraatheid ervan, worden goedgekeurd. Verschillende ingeko men stukken op gebied van visschery wor den voorgelezen, behandeld en voor kennis geving aangenomen. Hierna geschiedde reke ning van den penningmeester den heer Jb. Cz. Bakker. De rekening nagezien door de heeren Jac. Boersen en M, Kaptein werd in de beste orde bevonden. Het batig saldo der kas bedroeg ongeveer 400 gulden. De reke ning van de vischafslagen waar ongeveer een omzet van f 150.000.— had plaats gehad, was ook volkomen in orde, zoo dat by monde van den heer Boersen, de commissie tot goed keuring adviseerde, onder dankzegging aan den penningmeester voor zyn richtig beheer. Met algemeene stemmen werd dienovereen komstig besloten. Nu volgde bestuursverkiezing. De periodiek aftredende leden de heeren Jb, Bakker Cz., KI. de Haan en Jac. Kaptein werden her kozen en namen het aan. Rondvraag. Deze leverde nog al iets opde volgende be sluiten, door de diverse heeren voorgesteld, werden genomen: le. Tot eere-voorzitter werd benoemd Burgemeester Kolff. t 2e.' Aan de kinderen van wylen het echt paar J. Kooy een ondersteuning van f 1.40 per week tot hun 18e jaar te verleenen. 3e. Aan de wed. C. Keyzer een onder steuning van f 1.per week te verleenen. 4e. Aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland een verzoek te zenden om de keur van het Heemraadschap „Wieringen" te willen wyzigen in dien geest, dat op de dyken van 't Heemraadschap wederom zeegras zal mogen worden gedroogd. Hierna sluiting. Naar wy. vernemen is door Burgemeester Kolff van het R.-K. Armbestuur 17 snees bouwterrein aan den Koningsweg in de Elft aangekocht. Waar op de Ed.Achtb. heer Kolff een villa laat bonwen, en een park laat aanleggen. Ptamerend, 25 Januari 1921. 5 S/tapel* fabriekskaai p. 50 K.G. 78, R.M. 81.50; 5 stapels boerenkaas p. 50 K.G. 82: 727 KG. boter p. K.G. 3.208.30; 476 runneren: 395 vette p. K.G. 1.40—1.86; 171 melke en gelde f 350—850; 10 stieren; 28 paarden f 200—500; 21 vette kalveren p. K.G. 2.402.80: 244 nuch tere ld. 2570; 311 vatte varkens p. K.G. 1.10 1.26; 39 magere 3865; 129 biggen 2436; 886 schapen 30—90; kipeaeren p. 100 «buks 11.6012.50; 34 bokken. De „K V* ln Indlë. Weltevreden, 22 Jan. Het Larudvoogjdelijlc edhtpaar, vergezeld van vioe-admiraal Umb- grove, bezocht de K V en vertoefde gerud- men tyd op den bodem der Zee. Te rekenen van 1 Nov. jj. Is J. M. Ph«ff, gep. kapt. tor zee tit., oud-chef der afd. Hy drografie by het Dep. van Marine, besten digd als lid der Staatscommissie, aan welke is opgedragen te onderzoeken in hoeverre als gevolg van de afsluiting van de Zuider zee te verwachten is, dat tydens storm hooge waterstanden en een grootere golfoploop dan thans het geval is, zullen voorkomen vóór de kust van het vasteland van Noord-Hol land, alsmede vóór de daarvoor geleges

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5