JACK DE ZANGER NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. No. 5355 DONDERDAG 27 JANUARI 1921 49e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 Interc. Telefoon 50 Poet-Girorekening No, 16066. BUITENLAND. DE OPPERSTE RAAD. Reed» in de eerste vergadering van den Oppersten Raad van Maandag toekende zich de tegenstelling tusschen Frankrijk en En geland af inzake de ontwapeningskwestie, en wel in hoofdzaak over den termijn die aan Duitschland gelaten zoude worden. Vol gens diplomatieken medewerker van Havas, stelden de Engelschen toen voor, om de Duitsohers contradictoir te hooren alvorens hen in gebreke te stellen om de besluiten van den raad te aanvaarden. Briand achtte dit verhoor onnoodiig, daar men te doen heeft met maatregelen, vroeger vastgesteld in overleg met de Duitsche afgevaardigden. De andere delegaties gaven, om uit de moei lijkheden te komen, den middenweg aan, dat men definitieve besluiten zou nemen en aan Duitschland beteekenen, maar het gelegen heid zou geven om zich nader te verklaren over de modaliteiten van de uitvoering. La ter ontstond tusschen dezelfde partijen ver- sohil van meening over het Duitsohe oor logsmaterieel. Engeland stelde zich op het standpunt dat er genoeg wapentuig uitge leverd of vernield was, om Duitschland voortaan onschadelijk te maken, de Fran schen stonden op striktere uitvoering van de militaire bepalingen en het einde was, dat de deskundigen, voor leger, vloot en luchtvaart belast werden met de opdracht, om nate gaan wat er nog ontbrak aan de uitvoering van de jnilitaire bepalingen. Be slist is er dus nog 'niets. Scherper dan deze officieele mededeeling geeft de Ti-mes-correspondent te Parijs aan, hoe de zaken eigenlijk staan. Hij zegt: De Britsche delegatie staat lijnrecht tegen' over de Fransche inzake de ontwapeningS' kwestie, wijl de Franschen, die vaststellen dat de overeenkomst geschonden is, dwin gende maatregelen noodzakelijk vinden, Lloyd George en zijn collega's willen dat meer uitstel zal worden toegestaan. De Brit ten willen nieuwe besprekingen en stellen de afdoening van de kwestie uit tot deze besprokingen 'geëindigd zijn. Dit tversohil was oorzaak dat den eersten dag zoo wei nig is gedaan.' Hulp aan Oost &nr ijk. Men begint in te zien, dat men Oostenrijk niet langer in den steek kan laten, zonder de rust in Europa in gevaar te brengen. Na het eerst lamgeslagen te hebben, is de En tent© nu gedwongen altruïstische over weging zullen daarbij wel niet den door slag gegeven hebben Oostenrijk er weer boven op te helpen. De Opperste Raad benoemde een com missie om voorstellen te bestudeeren Die deskundigen hebben reeds hun opvatting medegedeeld. Zij zijn het er over eens, dat het verstrekken yan een voorschot aan Oos tenrijk van 100 millioen dollar voor het loo- pende jaar onontbeerlijk is, en wel 30 mil lioen voor den aankoop van levensmiddelen, 20 millioen voor den aankoop van levens middelen gedurende den winter en 20 mil lioen voor grondstoffen, een bedrag, waar bij Zie gedurende vier jaren eén van jaar tot jaar verminderde voorschot zal aanslui ten, tot een totaal bedrag van 170 millioen De Fransche gemachtigde te Weenen heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om den Oostenrijkers op het hart te druk ken zich niet aan te sluiten bij Duitschland, aangezien de Entente dit niet zal toestaan. Het verdrag van Sèvres. De Opperste Raad heeft besloten in de volgende maand een Conferentie te doen bij-" FEUILLETON. door HULBERT FOOTNER, voor Nederland bewerkt door J. KUYLMAN. 68) ~°-~ Mary herkreeg haar zelfbeneersching Ik kon je niet alleen laten gaan," pareerde zij. „Ik vond het zoo dwaas van je. Ik kon er niet van slapen of stil bij blijven zitten. Maar voor de rest is alles nog bij hetzelfde." „Maar je bent dan toch maar gekomen!" reide Jack een beetje triomfantelijk, terwiil hij dichter bij haar ging zitten. Zij trok zioh terug. „Dat moet je niet zeg gen," mompelde zij stijf. „Het viel me heusdh niet zoo gemakkelijk te gaan, en het heeft me veel gekost." Op mannenwijze verwonderde Jack er zich over waarom zij gebelgd was. „Ik weet 't," zeide hij, „en ik ben niet van plan je te laten meegaan. Maar ik ben blij. dat je mee wou." Dit maakte de zaak \üet heter. „Ik wou niet," gaf zij scherp ten antwoord. „Ik kwam, omdat ik de eenige was die je helpen kon. Ik ken de Indianen; ze houden van me, en ze zijn ook een beetje bang voor mij. En je kunt ons niet dwingen terug te gaan. Wij hebben onze eigen uitrusting. Als je ons niet mot je mee wilt laten rijden, volgen we je toch." Jack keek (haar verbaasd aan, en verwon derde zich over haar gekwetsten toon. Yan eenroepen, waarop Griekeche en Turksche gedelegeerden aanwezig zullen zijn ter be spreking van het verdrag van Sèvres. Dit zal waarschijnlijk uitloopen op een herziening van dit verdrag, ofschoon Enge land zich daartegen tot nog toe steeds heeft verzet. DUITSCHLAND. De communistische samenzwering. De verkiezingen ln Lippe—Detmold. Bij de verkiezingen voor den Landdag ln Ingezonden mededeeling. Heden Donderdagavond De Afscheidsvoorstelling, Ook heden versterkt Orkest. Aanvang hall acht. meisjes begreep hij nu letterlijk niets. Hoe wel ze in andere opzichten zooveel van el kaar verschilden, schenen ze toch in één opzicht volkomen aain elkaar gelijk te zijn, n.1. hun inconsequentie. Hij probeerde het over een anderen boeg. „Wou je vader hebben dat je ging?" „Nee," zeide zij 9nversahillig. „Hij was erg boos op je." Al aar hij bood toch zelf aan om Davy mee te geven," zeilde Jack onverschillig. ,,Dat was heel iets ander»," zeide zij, zioh in stilte verbazend over de domheid van de mannen. Jack's brein werkte ongeveer een derde zoo snel als dat van Mary. Hij fronste de wenkbrauwen en keek in het vuur. „Als je weggegaan bent zonder 't hem te zeggen," begon hij, „dan zal hij denken dat ik... ja wat moet hij dan wel van me denken! En dat nog wel nadat ik 't hem beloofd had!" Nu was het Mary's beurt om verwonderd te wezen. „Wat heb je dan beloofd?" Jack werd koppig. „Dat kan ik je niet vertellen," zeide hij. „Maar 't is toch iet» wat mij aangaat Ik heb dus 't recht 't te weten." Jack beet zach enkel op de bovenlip. „Jij doet 'n heeleboel dingen, waarvan je mij ook geen uitleg geeft Ik heb 't zelfde recht" Mary staakte haar ondervraging. „Je hoeft je niet bezorgd te maken over wat vader wel denken zal," zeide zij koud. „Ik heb een brief voor hem achtergelaten, waarin ik hem ge zegd heb waar we heengingen, en dat jij er niets van wist." Zij zwegen. Jack staarde in het vuur, zich' ongelukkig afvragend wat er aan de hand was. Nu hadden ze bijna ruzie, en dat ter wijl zij naar hem toe waren gekomen, en Lippe-DatmioiLd is de socialistische meerder heid gebroken. De burgerlijke partijen heb ben een groote overwinning behaald. Een neger-rechter. Berlijn, 26 Jan. Bij de beraadslaging over de begrooting van justitie heeft de cen trumsafgevaardigde Bell gister in den Rijks dag meegedeeld, dat in Nov. en Dec. 1919 een neger-officier te Landau als politierech ter fungeerde. De man nam elke gelegenheid te baat om den blanken beschuldigden zijn verachting te kennen te geven. Thans is het zwartje bijzittend rechter in de rechtbank té Landau. Mijnontploffing. Het aantal dooden bij de ontploffing in de mijn Deutschiand bij Oelsnitz is reeds tot 52 gestegen. Het officieel onderzoek heeft uit' gemaakt, dat de ontploffing is ontstaan door' dien een mijnwerker een mijnlamp had ge opend. Eigenaardige papleramokkelarf). Enkele maanden geleden ls er in Dultsch land, na lange en moeilijke onderhandelin gen een uftvoermomopioilie opgericht voor krantenpapier. De winst door dit monopolie behaald, in verband met de valuta, zou ge- briuiikt worden voor vermindering van den binnenlandschen papierprijs. Maar de ver wachte uitvoer wilde maar niet komen. Op drachten werden geannuleerd met de moti veering dat uit Duitschland veel goedkooper papier werd aangeboden. Hetgeen natuurlijk theoretisch onmogelijk was. Doch volgens de „B. Z. am M." practiscL. toch waar. In de maanden November en December steeg de uitvoer vanclosetpapier naar Nederland op angstwekkende wtize. „Op na tuurlijke wijze was deze geweldige behoefte van onze anders zoo rustige*en deftige buren niet te verklaren." En toen men op onder zoek uitging, bleek, dat de wagons closetpa pier die de Duitsch-Nederlandsche grens bijna dagelijks paseerden, niet de bekende kleine rollen inhielden „die der Abwickliung bestimmter Gesohfifte dienen," doch gewel dige papierrollen van 65 centimeter breedte en nog broeder. Toch waren alle uitvoeroonisenten correct aanwezig. Toen de officier van justitie wilde optreden, was de exporteur nergens te vinden. Een stradivarius gestolen. ENGELAND. Het vergaan van de Engelsche onderzeeër „K5". Met den duikkruiser K 5 zijn, volgens een «nader bericht van de Admiraliteit, 67 man gebleven. Van de zeven officieren, die aan boord waren, is er maar een gespaard ge bleven, de kapitein-luitenant Darke. Deze was met de K 5 als plaatsvervangend com mandant uitgevaren, maar toen het flottielje, hij zoo blij was hen te zien! Om deze onver klaarbare breuk te heelen, stak hij zijn hand uit, en vatte die van Mary. Zij trok haar haastig weg, met onthutsen de plotselingheid. „Heb het hart niet mij aan te raken!" mompelde zij zacht en bevend. Hij begreep er nu heelemaal niets meer van. „Maar, Mary! waarom ben je dan eigen lijk hier gekomen?" „Dèèrvoor niet!" riep zij uit, met oogen vol woede en smart „Je vroeg mij goede vrienden met je te willen zijn. Best! Maar ook niet anders!" „Vrienden geven elkaar de hand, niet waar?" mompelde Jack norsoh. „Je zoudt denken dat ik melaatsch was!" „Je weet heel goed wat ik bedoel," zeide Mary kalmer. Jack keek norsch in het vuur. „Ik zie niet in hoe een man en een vrouw als ze jong zijn, zooals jij ©n ik, niks meer dan vrienden kunnen zijn." „Dat kunnen ze wel," zeide Mary gretig. „Dat zal ik je laten .zien." Jack keek naar haar, begeerlijk en 'zelfver loochenend als zij was, en een groot verlan gen zwol in hem aan. Hartstocht verduis terde zijn blik, en zijn borst hijgde. „Ik zou 't dan niet kunnen," zeide hij heesch, „niet met jóu, Mary!" Zij ontweek hem. „Dan moet ik terug gaan," zeide zij droevig. Jack vergat dat hij van plan was geweest haar terug te zendon. „Neen! Nu nietl" zeide hij haastig. Zij keek hem aan met een elgenaardlgen slik, trotsch, medelijdend en meedoogenloo» tegelijkertijd. „Luister!" beval zij hem kalm. „Een van ons beiden moet de zaak ronder omwegen bespreken. En nu sal ik dat maar wegens het Slechte weer te Tarquay binnen liep, aan wal gezet. Een wereldtentoonstelling te Manchester. Te Manchester is een beweging op touw gezet om, ten eind© handel en industrie op te wekken, een groote internationale wereld tentoonstelling te organiseeren, op voorbeeld van die, welke gehouden 1» te Chicago, Saint Louis en Parijs. Men stelt voor, die tentoon stelling te houden in 1928 of 1924. Men meent dat het plan een groot succes zal blijken, in het bijzonder 'gezien de plaats, die Manches ter inneemt in den wereldhandel en -industrie De diefstallen op de Engelsche spoorwegen. Uit Engelsch-Indlë. Bombay, 24 Jan. Hier heerscht groote opgewondenheid, omdat twee Europeesche jongens een paar heilige duiven gedood had den. De politie, heeft charges op de menigte uitgevoerd. Verscheidene menschen werden gekwetst en eenige in hechtenis genomen. De beurs ls ge/Sloten wegens de opwinding die nog voortduurt en zich zelfs uitbreidt. Nieuwe onlusten ln Brltsch-Indlë. In het district Fyzabad hebben, blijkens een bericht uit AMah&bad nieuwe onlusten plaats gehad en imen verwacht nog meer moeilijkheden. Een extra-trein en automobie len vertrekken uit Lueiknow inaar de plaats der woelingen. Het aahtal betoogers bedraagt tienduizend en duizenden stroomen naar Fyzabad met het uitgesproken doei de politie te vernietigen. De toestand wordt als ernstig beschouwd. De econ. crisis ln Zwitserland. Telegrammen uit Zwitserland aan het Berl. Tbl. zeggen, dat ook daar een zware econo misch© crisis is ontstaan als gevolg van den hoogen stand der Zwitsersche valuta. De Bondspresident Sdbuüthess heeft verklaard, dat het deficit van de handelsbalans 1 imfll- liard franken bedraagt. De uitvoer neemt af, terwijl de invoer uit het buitenland dagelijks grooter wordt. Daar het buitenland ln Zwit serland niet kan koopen tengevolge van de hooge valuta, ligt heel de Zwitsesche indu strie stil. De autoimiobielenfabriek van Picter Plcquard, te Genève, alsook de wereldbe roemde chocoladefabiek van Cailler zijn ge sloten. In hot gebied van de Jura hébben alle horlogefabrieken hun bedrijven moeten sluiten. In de groote steden wordt het aantal werk- loozen steeds grooter. Nooh de staat, nioch d'e ondernemers geven dezen voldoende on dersteuning. De regeering heeft de mogelijk- doen. Ik mag je heel graag,"hier haperde haar stem„ik ik wil erg graag goede vrienden met je zijn. Maar als je zwak en onmanlijk genoeg bent om me het hof te maken, terwijl jij aan een andere vrouw ge bonden bent, dan zal ik je verachten en moet ik gaan!" Jack deinsde terug alsof zijn hem een slag had gegeven, en bleef zwak en verlegen haar aan zitten staren, terwijl die twee vreeselijke woorden zwak en onmanlijk zich in zijn ziel brapdden. In zijn geheele leven was hij nog nooit zoo gekwetst als nu. Zij had zijn tweeiingafgoden kracht en eer een slag toegebracht. Weliswaar maakte hij geen scherp onderscheid tusschen lichaamskracht en geestelijke kracht; bij Jack beteekende eer, het zeggen der waarheid, en ook voor kracht had 'hij den grootsten eerbied. Het meeste pijn deed het hem dat hij voelde dat zij gelijk had. Het was volkomen waar dat iemand de zaken eens bij hun waren naam moest noemen. Dit was de onaangena me gedachte, die hij steeds van zioh gescho ven had. Doch nu zij eenmaal onder derge lijke onaangenaam klinkende woorden was gebracht, kon zij niet verder genegeerd wor den. Mary hield zich bezig met de toebereidse len voor het souper. Klaarblijkelijk wist zij niet goed wat zij deed. Davy kwam terug met zijn stokken. „Ga hem helpen," mompelde zij bevend. Jack gehoorzaamde. Zij ontbeten toen de dageraad over de prai rie begon op te gaan, waarbij Davy'» lucht hartig gebabbel verhinderde dat de toestand acuut werd. Er werd nu niet meer gesproken over teruggaan. Na hst sten gingen zij een paar held onderzocht dein invoer te beperken, ten einde op deze wijze de binnenlandsche indu strie te beschermen, maar de crisis 1b zoo groot, dat deze maatregel wel weinig succes zal opleveren en bovendien misschien wel tegenmaatregelen tengevolge zal hebben. Desondanks zal de regeering aan de volks vertegenwoordiging voorsteden voorloopig de invoeren -gedeeltelijk te beperken. Ook vraagt de rogeering machtiging om de inko mende rechten te verhoogen. Levensmidde len en de meestt noodzakelijke gebruiks-ar- tikelen zullen door deze nieuwe bepalingen niet worden getroffen. N. Rott. CL OOSTENRIJK. De Paus en Oostenrijk. In een brief over den toestand in Oosten rijk zegt de Paus, dat Weenen thans nog sleohts een onthoofde romp is, ten prooi aan ellende en wanhoop. Aan het slot van den brief drukt de Paus den wensch uit, dat de verschillende regeeringen, geleid door hooge beginselen van menschelijkheid en rechts gevoel, de middelen onder de oogen zullen zien om deze op eervolle wijze in practische daden om te zetten. ITALIË. Het bergen van de „Leonardo de Vinei". Nopens het hergen van de „Leonardo de Vinei", het Italiaansche slagschip van 22.380 ton, dat in Augustus 1916 door een ontplof fing te Taranto verloren ging, imeldt het cen traal newsagency aan de Engelsche bladen, dat een dergelijk groot bergingswerk nog nimmer was volbracht. Bet schip was geheel omgeslagen en lag met de kiel naar boven. Onder een geweldige belangstelling van des kundigen uit alle deelen der wereld heeft men het schip weer in normalen stand weten te brengen. Daarna is het met goeden uitslag naar de werf gesleept, wam- het weer geheel in orde zal worden gebracht GRIEKENLAND. Een groote brand. Athene, 26 Jan. De zakenwijk Georgios is getroffen door een grooten -brand, welke drie blokken huizen verwoest heeft en een schade heeft aangericht van vier -miljoen dollars. De oorzaak van de ramp is onbekend. VEREENIGDE STATEN. Wilson en Armenië. In zijm brief -aan den Volkenbond, welkl inhoud in het algemeen aan onze lezers be kend is, zegt president Wilson nopens het Armeenedhe vraagstuk, dat het nutteloos is om te trachten den vrede ln den Kaukasus alleen te herstellen, daar de wanhopige toe stand in Armenië slechts een onderdeel is van het uitgebreide Russische probleem, en dat alleen door volledige en uitgestrekte sa menwerking tusschen de voornaamste mo gendheden een poging tot -het herstellen van den vrede en het vestigen van de onafhan kelijkheid kan worden gedaan, welke kans op klagen biedt Hulp voor Europa. Wij hebben dezer dagen gemeld, dat Ame- rikaansche landbouwers in het Middel-Wes ten 1.000.000 bushels koren hadden aange boden voor de noodlijdenden in Europa. Het blijkt echter, dat de plannen tot hulpver leening nog veel grooter omvang hebben. De bedoelde landbouwers zijn van zins 15.000.000 bushels mais, zijnde het surplus van den oogst van meer dan 1.250.000 land bouwers, ter beschikking te stellen van het Comité voor hulpverleening in Europa, van Ingezonden mededeeling. Alle jeukende huidkwalen als eczema, uitslag, netelroos -actie, winter handen enz., en ook lichte kwalen als zadel pijn, Lnisectenbeten, kloven enz. worden ge heeld door aanwending van Floster's Zalf. Prijs 1.75 per doos, -akxm verkrijgbaar. uur slapen' om de paarden wat te Laten uit rusten. Jack zocht bescherming tegen de muskie ten in Davy's tent. Hij kon niet praten over gewone dingen, en dus keerde hij den knaap den rug toe, doch terwijl Davy dicht naar hemtoe kroop, sloeg hij een arm om Jack's schouder en legde zijn hals op de zijnen, als een aanhalige jachthond. „Zeg, ik ben blij dat ik hier ben," mom pelde hij slaperig. „Alles is nu weer in orde. Ik ben liever -bij jou dan bij iemand anders, wie dan ook Jack. Ik ben blij dat wij vrien den zijn. Jij en ik en Mary zijn een flink stel, hè? We zullen ons niet vervelen, dat moet je maar gelooven!" Hij viel in slaap. Onderwijl lag Jack door het muskieten-gaas naar het prairiegias in het spookachtige licht te staren, en naar de Laagstaand verbleekende sterren, en dacht er over, hoe een vrouw hem had moeten her inneren aan Kracht en Eer. Nu hij eenmaal het rechtmatige hiervan had toegegeven, droeg hij zijn straf als een man. Het was een zeer gekuischte Jack, die uit de tent in het zonlicht trad. En hoewel hij dit niet wist, was hij nog tienmaal meer verliefd op de hand die hem gekastijd had. Zijn blik zocht nu nederig den haren. En Mary? Zij toonde niets van de verachting, die hij zoozeer vreesde; integendeel, haar oogen, die niet konden liegen, werden tot de zijne opgeslagen, smeekend en berouwvol voor de wond die zij hem bad toegebracht. Wordt vervolgd. COURANT ABONNEMENTEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Ct. per 8 mnd. 1.50, franco p. poet 1.70. Buitenl. 2.50 Zondagsblad 8 0.57Vi0.651.05 Modeblad 8 0.95, 1,06. 1.80 Losee nummers'der Courant 4 ct. ADVERTENTIEN: 20 ct. p. regel (gal Jard). Ingez. meded. (kolombr. als redact, tekst) 60 ot. Kleine adv. (gevr., te koop, te huur) v. 1—4 reg. 50 ct„ elke regel meer 10ct. bij vooruitb. (adres: Bur. v. d. bl. en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bew.-ex. 4 ot. Alle prijzen tijd. verh. m. 10% papierduurtetoeel. Men schrijft uit het Rijnland aan de „N. Rott. Ct.". Het ls de regeering gelukt een grooten slag te slaan, onverwachts de communisten in hun militaire voorbereidselen te overrompelen. In vier plaatsen van het Rijnland zijn onverwachts huiszoekingen gehouden en het is gelukt de toekomstige generaals van het roode leger en talrijke bescheiden in handen te krijgen. B(j deze overrompeling is men zper voor zichtig opgetreden. In Elberfeld bijv. hebben de plaatselijke politie en de sipo niets van deze maatregelen geweten. In auto's verscheen on verwachts een vliegende brigade, waarvan kleine afdeelingen zich naar de opgegeven adressen begaven. De overval gelukte zoo volkomen, dat de samenzweerders zelfs geen tijd hadden ge wichtige papieren te verbranden of te ont vluchten. Een half uur later waren ze reeds onder sterk gewapend geleide op weg naar Soest, waar ze met hun medeplichtigen uit Essen, Dusseldorf en Lildeh, in de gevangenis opgeborgen zijn. De nabijheid van het Senne-kamp waarborgt, dat pogingen tot geweldadige bevrijding geen kans tot slagen zullen hebben. Het was hier een openbaar geheim, dat er iets broeide. Doch aan een dergelijke groote organisatie van militairen $ard had niemand gedacht. Algemeen nam men aan, dat de bloedige offers, die ook' de comministen in Maart hebben moeten brengen, de arbeiders van verdere geweldplannen hebben afgeschrikt De nu verijdelde samenzwering was met degelijk militair overleg ineengezet. Het indu striegebied was in districten verdeeld, de bevelhebbers waren benoemd, de stormtroepen werden reeds eenigen tijd bezoldigd De laatste zouden op het juiste tijdstip de kazernes der Sido aanvallen en zoo noodig opblazen. Kleine afdeelingen zouden de verkeersgebouwen be' zetten en invloedrijke personen als gijzelaars in hechtenis nemen. Met de plaatselijke politie dacht men weinig moeite te zullen hebben De noodigo troepen zou men, even als het vorige jaar, uit de fabrieken krijgen, zoo noodig geprest. En het tijdstip van den staatsgreep zou samenvallen met den opmarsch derRussisohe legers naar den Poolschen corridor! Dit plan had zonder verraad der organi satie moeten gelukken! Het Industrie-gebied, bijna geheel ontbloot van troepen, zou door een vermetelen aanslag der communisten in één dag in hun handen geweest zijn. Want het is ondenkbaar, dat de kleine troepjes van de Sipo, in de industriesteden gelegerd, weerstand van belang hadden'kun nen bieden. De Sipo, die op bevel der gealli eerden slechts zwak bewapend is, zou zich onmogelijk tegen een groote overmacht, ver sterkt met de verborgen artillerie, hebben kunnen handhaven. Het is een groot geluk voor het Duitsche Ryk en ook voor de aangrenzende landen, dat dit uitgebreid complot ontdekt is en deze nieuwe, gewelddadigde storing van den binnen- landschen toestand verhinderd kon worden. Het Duitsche Rijk is juist goed op weg zich te consolideeren. Men gaat wennen aan de hooge prijzen, aan de nieuwe, economische toestanden. Ónder een groot deel der arbeiders komt het gezond verstand terug; waar grond stoffen zijn, wordt weer gewerkt. Deze kentering noopte de communisten tot snel handelen. Een'jaar later zou het hen «tellig onmogelijk geweest zijn voldoende aan hangers onder de arbeiders te vinden. Laatste voorstelling van de bui tengewone succesfilm Kunstfilm In 5 acten. In de hoofdrol OLAF FÖNSS. Een wereldberoemde Stradivarius-viool, die vroeger in het bezit van den Duitschen kroon prins was, is in den afgeloopen nacht by een inbraak in Neubabelsberg gestolen. Zij draagt het opschrift: Antonio Stradivari 1713. Er wordt den laatsten tijd dóór zaken menschen in Engeland heftig geklaagd over het verdwijnen van goederen op de spoor wegen en de diefstallen door spoorwegbe ambten zijn zóó talrijk geworden dat Thomas de secretaris van den Bond van spoorweg mannen in een f.e .Notlingham gehouden redevoering ernstig tegen clie dieverijen heeft gesproken. Hij wees er den spoorwegmannen op dat in de eerste plaats, ook in hun eigen belang, noodzakelijk was, dat zij het volkomen vertrouwen van het publiek zouden hebben en allen dus moesten medewerken om aan die diefstallen een einde te maken. D'e „Daily Mail", die in een hoofdartikeltje op "deze rede de aandacht vestigt, zegt dat het natuurlijk onbillijk is te zeggen dat de Engelsche spoorwegmannen onbetrouwbaar zouden zijn, maar merkt toch op dat die diefstallen op de spoorwegen, zonderling- genoeg, bedenkelijk toenemen in het jaar, dat de werklieden de grootste loonsverhooging kregen,- die hun ooit was toegekend. De toe stand is nu van dien aard geworden, dat de minister van binnenlandsche zaken een depu tatie uit de handelswereld daarover zal ont. vangen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 1