het Naburige Oosten en van het Hongers- noodlonds voor China. Hoever, die aan het hoofd staat van eenlge dier commissies, deelde mee, dat het ver voer van die reusachtige graanvoorraden $10.000.000 zal kosten. Het zal waarschijn lijk noodig zijn een afzonderlijke vloot van stoomschepen te charteren voor dat trans port. PLAATSELIJK NIEUWS. Bevestiging Ds. K. H. Walllen. Ds. K. H. Wallien, de nieuw 'beroepen pre dikant bij de Herst. Ev. Luth. Gemeente, alhier, hoopt zich Zondag a.s. des avonds half zes aan zijn nieuwe gemeente te ver binden, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. O. O. G. Visser, van Rotterdam. Ned. Vereenlglng van Huisvrouwen. Dinsdagavond hield de afdeeling Helder van bovengenoemde vereeniging eene open bare vergadering; in het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat, met als spreekster Mevr. van Heerdt tot Eversberg, uit Bloemendaal, over het onderwerpZedelyk-Maatschappelyke Opvoeding. De presidente, Mevrouw Dekker-Klik, opende de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen, - in het bijzonder tot de spreekster. Mevrouw van Heerdt tot Eversberg hierna het woord verkrijgende, meent, dat velen zich de vraag gesteld zullen hebben, wat de ver eeniging van huisvrouwen met dit onderwerp te maken heeft, maar waarop dadelyk geant woord kan worden, dat zulks nauw verband houdt met de huishouding en zóówel moeder als vader aangaat. Door eene beter georgani seerde opvoeding van het kind dienen wy te bevorderen, dat de geheele maatschappelijke evolutie zich zooveel doenlijk zonder horten en stooten kunnen voltrekken. In het buiten land is reeds door de onderwijzers op dir gebied veel gedaan en ook op vele scholen ingevoerd. Wat zien we de laatste jaren vooral Dat er vele misstanden in de samenleving voor komen. Er moet zijn meer maatschappelijk inzicht en meer maatschappelijk plichtsgevoel. Nu vragen wij ons af: moet de school ons hierbij behulpzaam zijn Waarop bevestigend geantwoord dient te worden. Hoewel by ons onderwijs hiervoor geen bepaalde organisatie bestaat, schrijft de wet geving op het gebied van Lager Onderwijs wel voor„Het aanleerfen van alle Christelijke en maatschappelijke deugden". Veel is er door het onderwijs gedaan, maar niet zoozeer tot vorming van burgers in de toekomst. We voelen, dat er eene groote verbetering in de maatschappelijke samenleving komen moet, er moet een groote schoonmaak in de Maat schappij gehouden worden. Een goed mensch- waardig bestaan moet verzekerd zyn, maar dan is hierbij samenwerking noodig tusschen alle politieke en godsdienstige partyen. Het goede, brave burgerschap moet eene algemeene basis zijn, dat op de scholen de kinderen ingeprent moet worden. Zoowel als van de koppensnellers in een of twee gene raties brave menschen gemaakt zyn, kan zulks ook in de maatschappij gebeuren door een mooi, nieuw ideaal in te voeren. Ook de pers kan in deze behulpzaam zyn. In vele landen, tot zelfs in Japan toe, heeft men gevoeld dat er meer voor de opvoeding van het kind gedaan moest worden. Tal van onderwerpen kunnen te berde gebracht worden, welke als richtsnoer tot opvoeding zouden kunnen dienen. Op het gehouden congres in den Haag over de zedelijke opvoeding, welk congres een groot succes is geweest, liepen de meeningen over b.v. Vaderlandsliefde zeer uiteen, maar het slot was, dat dit begrip de kinderen op eenvoudige wyze bijgebracht kon worden, waarmede allen zich konden vereeni gen en waarbij zelfs de Communisten hierover elkander de hand konden reiken. Zoo kan dat ook ten opzichte van meer punten. Dit is zedelyk-maatschappelyke opvoeding, met of zonder godsdienst. De vele soorten onderwerpen zyn in twee schema's te vereenigen, b.v. voor kinderen van 6—14 jaar en van 14—17 jaar. Wanneer men neemt het woord „'zindelijkheid", dan kan dit op verschillende wyzen duidelijk gemaakt worden en zoo zijn er meer. Waar de vrouwen nu niet alleen stemrecht, maar ook stemplicht hebben, willen en moeten wij ook meehelpen om nuttige burgers in de maatschappij te krijgen. Spreekster behandelt voorts de verschillende methodes, welke dö kleinen bijgebracht moeten worden, over het goed en het kwaadhetgeen niet in huis mag gebeuren en ook buiten niet mag geschieden. Voor de onderwyzers(essen), die er voor ge voelen in deze de kinderen te onderwijzen, zou als leiddraad kunnen dienen, bet boekje dat door spr. is geschreven„Toekomstdroom over zedelijke maatschappelijke opvoeding", (uitg. J. W. Boissevain Co., Haarlem, f 1.15.) en waarvan binnenkort' de derde editie zal verschijnen. Samenwerking tusschen ouders en onder wijzers ten opzichte van de opvoeding kan tot heel veel nut leiden. Na de pauze werd gelegenheid gegeven van gedachten te wisselen of vragen te stellen. Een der aanwezige dames vraagt of er een weg gevonden kan worden om het vele huis werk dat de kinderen thans op de scholen krygen te doen verminderen, daar zulks nog hoe langer hoe erger wordt en er geen tijd over om er een uurtje af te nemen voor ca techisatie-onderwijs. Spreekster antwoordt, vernomen te hebben, dat er in deze wel stappen gedaan worden, maar een besluit werd er nog niet genomen. In Zwitserland b.v. wordt slechts 4 uur per dag les gegeven, terwijl daar de onder- wijs-methode veel eenvoudiger is. Nog een der aanwezige dames vraagt of het het niet gewenscht zou zjjn de kinderen op de scholen onderwijs te geven in de ver keersregelen, met het oog op den tegenwoor- digen tjjd. De presidente, dankte vervolgens spreek ster voor haar met aandacht gevolgde rede en hoopt, dat het beoogde onderwijs in de toekomst vruchten moge afwerpen en dat iedereen van her nut daarvan moge door drongen worden. A. G. O. De A. G. O.-avond van Dinsdag j.L was gewijd aan de herdenking van Ludwig van Beethoven. Men kent ze, de A.G.O.-avonden. Geen plaats is er meestal onbezet. En zoo was 't ook dezen avond. Stampvol was de zaal van Casino. En juist in verband met den avond, die nu aangekondigd was: de herdem king van den geboortedag van Beethoven, was de 'groote 'belangstelling dubbel verblij dend. En heit is begrijpelijk, dat de spreker van dezen avond, dr. Ketner, zich daarover verheugde. In zijn inleiding merkte spr. op, dat hert den 16en der vorige maand juist 160 jaar geleden was dat Beethoven te Bonn werd- geboren. Over heel de beschaafde wereld is dit feit heidaoht en meestal op de beste wijze, nJL door een deel van het werk van den groo ten meester ten gehoore te brengen. Beet hoven tooh is een van die grooten, die door zjjn werk duizenden een .genot heeft ge schonken en nog schenkt. Ook A. G. O. heeft daarom gemeend een avond aan zijne her denking te moeten wijden. De herdenking zou, naar spr. ^pmerkte, tweeledig zijn, door te spreken over zijn leven en persoon, en door iets van het werk van Beethoven ten ge hoore te brengen. Spr. dankt bij voorbaat de heeren de Hoogh, Pala en van Vessem voor hunne me dewerking. Bij voorbaat, omdat het meer voorkom^ dat door het bedanken aan het edijde van uitvoering of voorstelling de stem ming, die onder den invloed van het gehoor de gevormd is, wordt verbroken. Spr. gaat dan over tot een korte beschrij ving van v. Beethoven's levensloop. Veel wat spr. hieromtrent mededeelde, zal onze lezers reeds bekend >zijn uit het artikel van de hand van den heer Ketner in ons nummer van 17 December jjL Enkele aanvullende bijzonderheden willen wij hier vermelden. Zoo wees spr. o.a. op het werk Jean Christophe van Romain Roland. Romain Roland, die de menschen uit het duffe en materialistische van hun tijd wilde opheffen en door het beschrijven van het leven van groote mannen wilde opwek ken tot een grootere opvatting van het leven. In Jean Christophe vinden we de jeugd van van Beethoven beschreven, al is er verschil in tijd en plaats. Doch de feiten zijn his torisch. In 1792 vertrok v. Beethoven naar Weenen, het bolwerk van ancien regime, terwijl v. Beethoven een, voor dien tijd, zeer modern mensch was. Verschillende bijzonderheden deelt spr. me de over de bescherming, die v. B. daar van verscheidene hooggepiaatsten genoot, de ri valiteit van Haydn en v. Beethoven eerst genoemde gaf v. Beethoven den bijnaam van „de groote Mogol". Spr. wees op het vrij heidsgevoel dat Beethoven bezielde, op zijn gevoel van eigenwaarde, en gaf bijzonder heden waarin deze eigenschappen naar voren kwamen'. Ook zijn karakter moeilijk voor zichzelf en voor anderen werd, met enkele grepen uit zijn leven belicht. N Groote teleurstellingen zijn v. Beethoven niet gespaard gebleven. Zijn toenemende doofheid was voor hem, die leefde in een we reld van tonen en klanken, een bron van groot en zwaar verdriet. Hoezeer dit hem wel aangegrepen heeft, blijkt wel uit het be roemde Heilgenstadter testament waaruit spr. een fragment voorlas waarin v. Beet hoven op aangrijpende wijze de wereld als het ware smeekt hem niet verkeerd te be- oordeelen. Dit schreef v. Beethoven na de breuk die tusschen de ïtaliaansche gravin Giulietta Guiccardina en hem ontstond, en hij dn een uiterst sombere stemming verkeerde en het plan met zich omdroeg om een einde aan zijn leven te maken. Beethoven kwam dit echter te boven, en werkte met nieuwe kracht. Eenige jaren daarna is hij in het geheim verloofd met The- rese Brunsvik. Ook dit leidde evenwel niet tot een huwelijk en men moet wel tot de con clusie 'komen dat, hoêwel Beethoven meer malen verliefd was en zeker ook in die liefde beantwoord werd, toch geen dier vrouwen den moed had met hem door het leven te gaan. Bij die tegenslagen kwam nog het leed uit eigen familiekring, zooals in het 'hierboven genoemde artikel reeds werd verhaald. Het leven van Beethoven spiegelt zich af in zijn werk. Zijn liefde voor de natuur klinkt ons tegen uit zijn pastorale, het som bere, neerslachtige dat zoo dikwijls uit zijn werk tot ons komt, teekent zijn tegenslag en strijd, scherper en sterker dan woorden het kunnen doen. En zoo heeft ook menigmaal het vroolijke, opgewekte slot a.h.w. een ver tolking van den terugkeer van levensvreugde Het meest bomt dit uit in de 9e symphonie, het loflied op de vreugde (meestal beschouwd als Beethoven's muzikale testament). Het tweede gedeelte van den avond was gewijd aan de uitvoering van eenige kleinere werken van den grooten componist. Eerst werden de romances f dur en g dur ten ge hoore gebraoht. De eerste is aan de bezoekers der marine-concerten wel bekend. Toch wil het ons voorkomen, dat wij den heer Pala meermalen in betere conditie hoorden. Wel licht dat ook de pianobegeleiding hieraan schuld had, waaraan wij echter direot willen toevoegen, dat een gebrek van het instru ment, het haperen van de d, een van de groote oorzaken was. Vooral bij het derde nummer, het trio in D dur was dit natuur lijk bovenmate hinderlijk en voor den bege leider bovendiep enerveerend. Wij hebben in ons nummer van Donderdag j.1. reeds uiteengezet door welke gedachten de meester bij deze compositie werd 'bezield. Ook hier het motief van strijd en overwin nimg. Sterk en aangrijpend is het largo, waarin voornamelijk de cello een geweldige somberheid en droefgeestigheid moet ver tolken. In het presto voelt men dat het leed geleden is en de levensvreugde terugkeert. O.L was de pianobegeleiding bij het laaitste nummer nu en dan te overheersohend; wij merkten boven evenwel reeds op dat een bij zondere oorzaak zijn invloed liet gelden. Er waren wel meer kleinigheden, o.a. bij de oelpartij, die eveneens buiten de schuld van den heer Vessem lagen, terwijl toch zijn spel viel te roemen. Echter was het geheel een bijzonder geslaagde avond, voor de be- zoekèrs zoowel als voor Dr. Ketner en zijn medewerkera Met aandacht werd de spre ker gevolgd en ook tijdens de uitvoering der muziek was het muisstil, zóodat A. G. O. eveneens met bijzondere voldoening op dezen avond kan terug zien. Concert „Inter Nos". Zooals reeds werd medegedeeld, Is voor het concert, dat Maandag a.s. door het dubbel mannenkwartet „Inter Nos", onder Jeiding van den heer Leewens gegeven zal worden, de medewerking verkregen van de beroemde altzangeres Meta Reidel uit Amsterdam. Wij laten hier eenige critieken volgen, die doen zien welk een uitstekende zangeres deze so liste ia Zoo schrijft de „Limburger Koerier" van 23 Nov. 1919: „Wat een 'genot te luisteren naar zoo'n prachtig getimbreeird altgeluid, dat in den geheelen omvang even klankrijk is en waar bij nog komt eene onverbeterlijke dictie. Deze zangeres heeft hare stem volkomen in bare macht, waardoor ze in staat is met warmte en bezieling voor te dragen, zonder de minste overdrijving." De „Dordrechtsdhe Courant" liet zich al dus uit: „M. R. beschikt over een groot, soepel, buigzaam, rijk getimbreerd orgaan, dat over al in het borstreglster immer nobel aandoet. De intonatie van M. R. is absoluut zeker, haai; voordracht Immer suggestief en tooh sober. Wat een juweeltje van uitbeeldings vermogen werd b.v. dat altijd weer pakkende „Nocturne" van Cesar Franck."- „Prov. Gron. Courant": „Van alles wat zij gezongen heeft, zal mij één ding onvergetelijk blijven door de bui tengewoon ontroerende voordrachten er van en dat is „Br ward verachtet". Ik geloof niet, dat ik het ooit zoo mooi van klank en zoo prachtig van expressie heb gehoord." Bet is dus wèl te apprecieeren, dat hot den heer Leewens gelukt is deze zangeres hier te doen optreden. Moge een groot bezoek be wijzen, dat het Heldersche publiek daarvoor dankbaar is! Bouwmeester-huldiging. Aan den oproep, in de „Held. Crt." van Dinsdag geplaatst, om Woensdagavond in de kleine zaal van „Casino" eene bespreking te houden met het voorloopig Comité ter organi seering van een huldebetooging aan Louis Bouwmeester, by diens optreden op Woensdag 9 Febr. a.s. was door eenige heeren gevolg gegeven. Naar uit de besprekingen bleek, is de bedoeling Nederland's grooten tooneel- kunstenaar te huldigen zoo mogelijk door de aanbieding van een geldelijke bijdrage voor het Bouwmeesterfonds. Ofschoon op een avond als deze eene bloemenhulde niet achterwege mag blijven, ligt het in den aardt der zaak dat deze voor een artist als Bouwmeester eerst in de tweede plaats moet komen. Er moeten dus gelden voor bedoeld fonds bijeengebracht worden teneinde den grooten man een stoffelijke bijdrage te kunnen over handigen. Door de aanwezige vereenigingen en particulieren werden reeds bijdragen toege zegd en het Comité doet nu een beroep op allen die voor deze plannen iets voelen om eene bijdrage te schenken. Vooral vereeni gingen die zich op het gebied der kunst bewegen, worden dringend uitgenoodigd zich niet onbetuigd te laten. Zij kunnen hun bijdrage zenden aan den penningmeester, den heer M. H. Klerk, Kanaalweg 81/82 of aan het Bureau der Heldersche Courant; of eene toezegging doen, in welk geval de beschikbaar gestelde bijdragen zullen worden afgehaald. Bouwmeester treedt op in het bekende blijspel „Vriend Fritz". De bedoeling is hem met muziek af te halen van hötel „Bellevue", terwijl de eigenlijke huldiging aan het einde van de voorstelling zal plaatsvinden. Indien er dus vereenigingen of kunstlief hebbers zijn, die eene bijdrage willen geven voor dit doel, worden zij verzocht dit zoo spoedig mogelijk op te geven. Het Comité rekent in dezen vooral op de leden van plaatselijke tooneelvereenigingen, van de kunst avonden e. d. Laten die nu toonen dat zij voor een man als Bouwmeester, die een menschenleeftijd duizenden en tienduizenden met zijn kunst verkwikt en ontroerd heeft, eene gave overhebben, die hem in staat zal stellen onbezorgd te leven en aan zijn nog jeugdig dochtertje eene toekomst te ver zekeren Het Comité bestaat thans uit de heeren: Jos. M. C. Haak, voorzitter, J. Brouwer, secretaris, M. H. Klerk, penningmeesterP. C. de Boer, J. Esselman, A. L. Hazebroek, M. M. Polak en J. F. Schellinger, leden. De Burgemeester, de heer W. Houwing, heeft zich bereid verklaard het eere-voorzit- terschap op zich te neimen. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Zitting van 25 Januari 1921. Uitspraken: Corn. V., Helder. Benaderingen op een anders erf. 1 boete of 1 dag. E. S., lïuisvr. J. O. S., Helder. Heling, 80 boete of 30 dagen. B. B., Helder. Heling. Als voren. J. K., Helder. Heling en diefstal. Als voren. C. K., Helder. Diefstal, 20 boete of 20 dag. A. H., Helder. Diefstal, 26 boete of 26 dag. W. K, Helder. Diefstal. Als voren. B. W. S., wed. B. W., Helder. Schuldheling. Als voren. A. H. N., Helder, minderj. Diefstal. Terug geving aan zijn voogd zonder toepassing van straf. A. de R., Helder. Diefstal. 1 -maand tucht school. BINNENLAND. Alg.Indcx- Voeding»- cijfer middelcn (49 (31 art.) 19*0 1901—10 100 100 Jan. 1911 116 117 Febr. 1912 120 120 Maart 1913 114 112 April 1914 121 122 Mei 1915 170 171 Juni 1916 266 263 Juli 1917 840 318 Aug. 191» 454 888 Sept 1919 849 883 Oct. 1920 825 290 Nov. Deo. Prov. Staten Noord-Holland. Door het overlijden' vian den, heer Nagt- zaam (S.D.A.P.) is een vacature ontstaan in de Staten van Noord-Holland. Opvolger is de heer M. A. Reinalda te Haarlem. Het nieuwe spoorboekje. Met het- oog op de vele wijzigingen, die sedert 26 Ootober 1920 in de bestaande win- terdienstregeling moesten worden aange bracht, is een nieuwe tot 15 Januari 1921 bijgewerkte uitgave verschenen, die vanaf heden overal tegen den gewonen prijs ver krijgbaar is. Om 'teleurstellingen te voorko men, raden wij de reizigers aan zich deze geringe uitgave van 30 cents te getroosten. De toeslag der typografen. Naar aanleiding van de uitspraak der loon- kommissiè in de typografie, werd door de firma v. d. Garde Oo. te Zaltbommel aan een achttal gezellen, waaronder'2 gehuwden, met eenige kinderen, ontslag aangezegd. Indexcijfers van groothandelsprijzen. De dal in# zot zich voort. Het Centraal Bureau voor de Statistiek, dat thans de index-cijfers voor de maand.De cember 1920 en het Jaar 1920 heeft vastge steld, deelt mede, dat de dalende richtuig, welke de algemeene prijsbeweging eenoge maanden geleden is ingeslagen, zich voort gezet heeft Alg. Voedinga- Indcx middelen cijfer. 834 296 829 286 339 293 839 301 843 807 830 297 297 283 266 259 Het algemeene indexcijfer, hetwelk van 100 iin 1901—1910 geleidelijk opliep tot 121 in 1914 en daarna met sprongen omhoog gong tot 340 in 1917, bereikte in 1918 zijn hoogte punt in het cijfer 454, en vervolgens weer terug te .vallen op 349 in 1919 en 235 in 1920. Laatstgenoemd jaar geeft een cijfer te zien, dat zelfs lager is dan in 1917. Dezelfde op merkingen gelden ten aanzien van het index cijfer der voedingsmiddelen e.d.; echter was de stijging niet zoo sterk als die van het algemeene indexcijfer. Gingen in de eerste zeven maanden van 1920 beide indexcijfers zij het dan ook met schommelingen nog «enigszins omhoog. Sedert Augustus daalden zij voortdurend; in December 192Ö waren zy ongeveer gelijk aan de middencijfers van het jaar 1916. Hieruit volgt dus, dat een belang rijke prijsdaling is ingetreden. Zij omvat het meerendeel van de artikelen, waaruit de in dexcijfers zijn samengesteld. De loonen in de typografie. In een deze week gehouden vergadering van het Federatie-district 's-Gravenhage en omstreken der Boekdrukkerijenbonden is een motie aangenomen van den volgenden inhoud. De vergadering, enz., kennis genomen heb bende van de uitspraak van de looncom- missie in het typografisch bedrijf; over wegende, dat, naar hare meening, deze uit spraak in strijd is met de strekking van de collectieve arbeidsovereenkomst, die aan de looncommissie slechts het recht toekent, de loonen te wijzigen, dooh niet het recht geeft, te beslissen over giften of uitkeeringen in eens; gezien den dngunstigen toestand van het bedrijf, besluit deze uitspraak slechts onder ernstig protest te aanvaarden. D e 1 f z ij 1. Op twee scheepswerven alhier zijn wegens slapte in het bedrijf de werk lieden ontslagen. Gisteren hebben zij met andere werklieden gedemonstreerd en het gemeentebestuur voorschotten voor de werk- loozenkas verzocht. Gemengd luchtvaartnleuws. Het volgens het vredesverdrag aan Italië uitgeleverde luchtschip „L. Z. .120", dat ge demonteerd wondt, omdat de nieuwe eige naars er niet mee overweg kunnen, is een ballon van 55.000 kub. meter inhoud, 195 M. lengte, 28.5 M. hoogte en 24 M. diameter. De nuttige last is 32 ton. Het luchtschip is uitgerust met 6 Maybach-motoren en haait 110 K.M. per uur. Deze „L. Z. 120", die thans „Ansonia" heet,- maakte o. m. 3 raids naar Londen en 4 naar Parijs. Bij den Amerikaanschen vliegdienst is een eigenaardige proef met valschermen ge nomen. Twee vliegers, elk uitgerust met eèn rugzak-parachute van het niet veranderde type, gingen op het hovendraagvlak van 'n tweedekker liggen, plat Voorover. Op 1000 meter hoogte trokken de vliegers de soheur- baan van hun parachutezak los, de walscher men woeien oogenblikkelijk open, en trok ken de beide mannen van het vliegtuig weg. Vliegtuig gevallen. Te Garmisch Partenkirohen is een Rum- pler-vliegtuiig tusschen de toeschouwers te land 'gekomen. Twee menschen werden ge dood en 3 kinderen zwaar gewetnd. Een noodlanding. Te SdheUiaigwoude heeft Dinsdag een mil itair vlegtuig, op weg naar Soesterberg, wel- liohit wegens gebrek aan benzine noodlanding gedaain. Het toestel kwam op den kop terecht en sloeg om. De inzittende twee officieren bleven ongedeerd. Het vergaan van de schoener Clara. Een nader bericht van den Deenschen draadloozen dienst meldt nog: De schoener lis Zondagoohtend om halfzes bij hooge zee op de Bolsakklippeni geslagen. De redding boot werd uitgezet, dooh onmiddellijk tegen de wanden van het sohip verpletterd. De be manning slaagde er daarop in, de jol uit te brengen, maar deze werd, met twee mam, Duisterwinkel en v. d. Ploeg, weggeslagen. Toen 's middags om halftwee de Deensohe postboot Niels Holst in de buurt van het wrak kwam zagen de opvarenden, dat de adhit overgebleven leden der bemanning van de Gl'ara zich aan de top van den mast vast klemden. De pogingen tot redding waren zeer moeilijk, maar ten slotte gelukte ze tooh en werden de acht schipbreukelingen aan boord van de Niels Holst gebracht en bij aankomst te Aarhus door de Nederlandschen consul 'ontvangen. Kapitein Ellens was de laatste die het schip verliet. De twee vermiste schepelingen zijn ook gered. Maandagnacht om halftwee klopten twee mannen aan een boerderij bij Kallundborg (op de kust van Seiland). Het bleken de ver miste matrozen Duisterwinkel en v. d. Ploeg te zijn, die twintig uur op zee hadden rond gezwalkt voor zij de kust bereikten. Zij zijn van Kallundborg naar Aarhus overgebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat de schoe ner vermoedelijk verloren is. Een groote mijn. Zaterdagnacht is te Bergen aan Zee, na bij strandpaal 34, een Engelsche mijn van bijzondere grootte aangespoeld, waaruit bij het demonteer en door de militairen niet min der dan 22 bussen sohietkatoen en 100 pond kruit te voorsohijn kwamen. Brandstichting? Dezer dagen is gemeld, dat in verbandl met een brand, welke heeft plaats gehad iQl een perceel aan het Noordeinde in Den Haag.l waarin een filmzaak gevestigd is geweest,! een paar personen zijn aangehouden. Om-I trent deze aanhouding kan thans nog hetl volgende worden gemeld: I Bedoelde brand had plaats in Augustus 1919. De filmzaak was het eigendom vanl twee firmanten, de heeren-8. en W. Deee heeren konden niet goed met elkaar over weg en uit de woorden, gesproken in een twistgesprek tusschen 8. en W., meende de politie te kunnen afleiden, dat het met den brand niet in den haak was geweest. Inmid dels was er ruim een» jaar verstreken; eerst in September j.1. kon het onderzoek aan vangen. Door ijverige nasporingen is het gelukt, in Duitschland de hand te leggen op vijf films, ter waarde van 9000 ƒ10.000, welke fims in Augustus 1919 als verbrand waren opgegeven en waarvoor een brandassurantie-maatschappij schadevergoe ding had uitgekeerd. Voor den uitvoer van deze films naar Duitschland waren docu menten noodig geweest, en deze uitvoerpa- pieren moeten hebben geleid tot de opspo ring van de films en de aanhouding van de beide personen. De beide aangehoudenen, de echtgenoote van de firmant S. en de vroegere bedrijfs leider De W., moeten bekend hebben, zich aan opliohting ten nadeele van de assuran tie-maatschappij te hebben schuldig gemaakt Mevrouw S. zit nog in voorloopige hechte nis. De W., die aanvankelijk ook was opge sloten, als verdacht zich tevens aan brand stichting te hebben sohuldig gemaakt, is uit de voorloopige hechtenis ontslagen. GEMENGD NIEUWS. Moord of zelfmoord. Dinsdagmiddag vond men op een zijweg van het Goudsche Rijpad in de gemeente Alphen aan den Rijn het lijk van den onge veer 25-jarigen Rijksveearts P. van den Berg, wonende te Waddinxveen. Het hoofd van den overledene was doorboord met een kogel. De revolver, waarmede de daad waarschijn lijk is geschied, lag in de onmiddellijke na bijheid van het lijk, terwijl de vingers Krom stonden, precies in den vorm van de kolf van den revolver. Of men hier echter met zelfmoord te doen heeft, wordt betwijfeld, De politie van Alphen a. d. Rijn heeft de plaats, waar de moord plaats vond, nauwkeu rig onderzocht, echter zonder resultaat. En kele personen hadden den veearts wel in den omtrek zien fietsen. Het rijwiel vond men netjes tegen een boom geplaatst Ook was er maar één fietsbandenspoor op het wegje en wel 't spoor van het rijwiel van den veearts. Op het lijk vond men enkele brieven, allen ongeteekend. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Een nieuwe aardappelziekte? Blijkens een mededeeüing van den1 heer C. Fremouw, controleur bij den Phytepatho- logischen dienst te Naaldwijk, heeft zich bij het poofcgoed der vroege aardappelen een tot nu toe ongekende ziekte voorgedaan, die zich ernstig laat aanzien. Deze ziékte is het eerst geconstateerd in^De Streek" (N.-H.) De vol gende verschijnselen' werden waargenomai: Rondom de oogen ontstaan ronde bruine vlekken die hard aanvoelen; de oogen zijn dood. Pootaardappelen met dergelijke vlek-' ken, die voor de voortplanting gebruikt wor den, zullen dus geen spruiten opleveren1 of, indien er nog een oog geopend mocht zijn gebleven, toch zeer weinig. Voor telers is het derhalve van belang dat ze hun partijen pootgoed grondig inspecteeiren, teneinde na te gaan of de ziekte zich ook onder hunnen voorraad voordoet. Men doet goed om, wanneer men vlekken op de knollen vindt, daarvan »>»n den Fhy- top. Dienst bericht te zendén. Nog meer „obligatie-leenlngen". De Botterdamsohe Handels- en Landbouw- 'bank heeft school gemaakt en de onaange name ondervindingen, welke deze Instelling met de politie heeft opgedaan, heeft blijkbaar niet afschrikkend gewerkt, althans enkele maanden is hier opgericht de Vennootschap „Nederland", Handelsbank voor Nederland en Koloniën. Deze „Handelsbank" jwas, in «enigszins bescheidener vorm, een copde van de Rot- terdamsche onderneming. Zij gaf uit een 8 premie-obligatie-leening, groot 650,000 in 100.000 stukjes van 6.60, aflosbaar in tien jaren. In November waren al eenige duizen den van deze papiertjes verkocht De premiön zouden eerder uitloten en glfr teren zou de eerste trekking, onder overstaan van een notaris, plaats hebben, in Bellevue. Dö politie heeft dezö trekking onmogelijk g6- maakt. Nadat 16 nummers waren uitgeHjoot, nam een inspecteur de trommels in beslag. De uitloting 'geschiedde op normale wijze. In een groote bus zaten de nummers, in een kleine de premiën. Als hoofdprijs was aan gekondigd een woning of 20.000 ter keuze van den winner plus 5000 in contanten. Voorts waren er een premie van 16.000 en een aan- x7T'Mednere bedragen, aldalende tot 6. Nadat de trommels in beslag waren geno men heeft de. politie nog even de trekking voortgezet om te zien, of de aangekondigde premiën inderdaad in die 'bus zaten. Dit bleek het_ geval te zijn. De politie meende in den1 opzet van deze obligatie-leenin'g een verkapte loterij te moe ten zien en heeft tegen de vier ondernemers proces-verbaal opgemaakt terzake van over treding der loterij-wet. Uit het verdere onderzoek is gebleken, dat de vier ondernemers absoluut niet kapitaal krachtig 2ijn. Twee van hen exploiteeren een chemisch fabriekje in het voormaliga Watergraafsmeer. Dit fabriekje staat zeer sleoht en het doel van de obligatie-uitgift» was nu het er weer boven op te helpen. De „Handelsbank" hield kantoor in het perceel Keizersgracht 612, waar zij enkele kleine kamers in gébruik had. Ook daar zijn i alle bescheiden, op de onderneming betrek' king 'hebbende m beslag genomen De exploitatie van de zaak schijnt niet al !fo«TX£i!eJ1J^g^eest- De beeren reisden veel steeds tweede klasse, met doel obligatiën 'kantoorbediende had een salaris van 42° per maand. nou'vkSÏÏÏI TT 111 d6n lk>op van dit Jaar niog vier maal te laten trekken.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2