HELDERSCHE COURANT Tweede Blad, VAN DONDERDAG 27 JANUARI 1921. Gemeenteraad van Helder, Vergadering van Dinsdagmiddag 2 uur. Ked. Waterleiding, f Gasfabriek. - Electriciteitsbedrijf. Reiniging. Centrale Boekhouding. Grondbedrijf. Gemeentelijke Zweminrichting. Afwezig de beer Van Breda; 1 vacature (P. de Geus). Alvorens voort te gaan imet de behande ling der Begrooting deelt de Voorzitter mede, dat de beer Grunwald zich blijken a diens uitlating jegens beun, Voorz., gegriefd beeft gevoeld door eene uitlating van den heer Heijblok als zoude de beer Grunwald niet steeds de waarheid spreken. De Voorz. spreekt naar aanleiding daarvan den wenscb uit, dat de beer Heijblok zijn bewering dien aangaande intrekt. Met bet oog op de goede verhoudingen tusscben de raadsleden is dit wenschelijk. De beer Heijblok, ofschoon van mee ning, dat men de kwestie moet stellen zoo als zij was, en oonstateerend, dat men in bet vuur van zijne redeneering wel eens dingen zegt, die door bun wijze van uitdrukken een verkeerden indruk maken, waardoor verschil van meening kan ontstaan, hand haaft bet door hem in de vorige vergadering gesprokene. Evenwel wil spr. den beer Grunwald gaarne de verzekering geven, dat (bij niet de bedoeling bad den beer Grunwald te betichten van bet spreken eener onwaar heid. De heer Grunwald neemt met deze verklaring'genoegen, waarmede dus bet in cident gesloten is. De beer Bok beeft in de vorige verga dering ten opzichte van den Burgemeester een verzuim gepleegd. Na diens vriendelijke woorden ten opzichte van de raadsleden en den eeonomisohen bloei der gemeente, beeft spr. in zijn wederwoord verzuimd den Bur gemeester en diens gezin de beste wenschen voor bet Nieuwe jaar aan te ibiêden. Dit verzuim wenscht spr jalsnog te herstellen. De Voorzitter dankt den beer Bok voor zijn woorden; bet jvas spr. niet opge vallen, dat de beer Bok dit verzuimd bad. Voortgegaan wordt thans met de behan deling der BEGROOTING. De beer Scboeffelenberger wenscht nog te replioeeren naar aanleiding van bet op de vorige vergadering gespro kene. De Voorzitter wil den beer Scb. dit recht niet onthouden, zou echter gaarne zien, dat de Alg. Beschouwingen niet weder geopend werden en verzoekt dien beer bij de artikelen op een en .ander terug te komen. De beer Scboeff elenber ger kan daaraan niet voldoen; op enkele punten is spr. aangevallen, en daarop wenscht bij; nog in te gaan. De beer Soboeffelenberger ver krijgt alsnu bet woord. Spr. .zal kort zijn. De beer Borkert beeft van spr. gezegd, dat bij onbeslagen ten ijs komt met voorstellen. Deze bewering is onjuist; spr. komt wel de gelijk met concrete voorstellen. Als zoodanig noemt spr. eenige, zooals bet voorstel inzake de drank vrije kermis, vergrooting van de begraafplaats, e.d. Men verweet spr. thans te spreken over een lantaarnpaal, doch dit verwijt is toch niet billijk. Spr. beeft gezegd, dat er bij bet Spuika- naal werklieden luierden. Naar aanleiding hiervan beeft spr. een dreigbrief van de R.-K. Werkliedenvereeniging „St. Paulus" ontvangen om dit woord te herroepen. Spr. beeft er mede bedoeld te zeggen, dat de «kwestie van de uitvoering van dit kanaal niet deugt en geenszins, dat onder de werk lieden luiaards zouden zijn Geroep: Neen, neen, niet terugkrabbelen! De beer Scboef felenb er ger hand haaft zijne woorden door hem in den Raad gesproken. Verder zeide de beer Borkert: bet is uw eigen schuld als gij alleen staat. Maar spr. vraagt: zijn zij die wel voor de s.d.a.p. zitten zooveel bekwamer. De inge zonden stukken van spr. in de Held. Crt. zijn in hoofdzaak de. schuld, dat spr. niet door de s.d.a.p. gecandideerd is. De daarin verkondigde beweringen prikkelen de hee- ren. De heer Heijblok zeide, dat spr. stukken ln de Held. Crt. In spr. voordeel veranderd worden. Het tegendeel is waar, de redactie maakt ze meestal nog minder zacht dan ze zijn. De beer De Zwart becijferde de kosten van bet Spuikanaal op ƒ4.— per inwoner. Ja, als bet klaar was, mijnheer de Voorzit ter, maar dat is het niet. Wie weet wat er nog bijkomt. Bovendien, ƒ4.— voor het Spuikanaal, 3.voor de Brikettenfabriek, enz., dat maakt de belasting toch duur. Het gaat voor spr. evenwel over. den kostprijs van bet Spuikanaal en daar hadden we beter werk voor kunnen hebben. Ook is gezegd, dat spr. zijn eigen ontwerp woningbouw niet gereed kon krijgen. De heer De Zwart, die deze bewering deed, ver zuimde er bij te zeggen, dat bij de huidige rijkspremie geen goedkooper woningen kunnen worden gebouwd. Spr. komt eerst daags met een ander ontwerp. Wat betreft bet verwijt als zoude spr. zich ten opzichte van zijn beweringen omtrent personen stellen onder de bescherming van bet raadslidmaatschap, inplaats van openlijk in de courant te schrijven en daardoor een strafvervolging uit te lokken, antwoordt spr. dat de tijd heeft geleerd, dat spr. ten op zichte van sommige kwesties niet zoo ver van de waarheid was. Spr. heeft de zaak, waarop de beer De Zwart doelde, destijds overwogen; bet proces-verbaal evenwel niet geteekend. Het meest reSele in zijn redeneering en het oonsequentst was nog de heer Verste gen. Men kan trouwens op alle punten te genwoordig de soc.-democraten bestrijden. De heer Verstegen zeide: kijk eens naar Enschede, daar zijn de kosten voor de Rei niging nog hooger dan 'bier; spr. ziet echter liever naar die plaatsen, waar zij goedkoo per zijn. Ook dase bewering raakt kant noch wal. Met bet oog op de verdere behandeling zal spr. bet bij deze korte repliek laten. Als de soc.-dem. zich houden aan hun program, zullen zij tegen deze begrooting moeten stemmen, evenals hun partijgenooten in de Tweede Kamer, op grond van het daarop voorkomen van den post der Burgerwacht. (Interrupties). Spr. laat zich door geen en kele interruptie van de wijs brengen of be- invloedien. Omdat het huidige College nog ■te kort aan het bewind is, zal spr. het steu nen. De soc.-dem. durven niet tegen deze begrooting stemmen, zooals zij trouwens in geen enkel opzicht consequent durven te wezen. De soc.-dem. heeft haar macht uit handen gegeven door achter de 'groene tafel te gaan zitten en zij is totaal de richting kwijt. - Men is nu genaderd tot de artikelen. De heer Grunwald vraagt of het Col lege onderzocht heeft of inderdaad gerekend maig worden op den post Ontvangst van 10.089.88 van „Marineschepen met slang", omdat thans vele schepen uit formatie gaan. De post lijkt spr. spr. wat hoog geraamd. Dit igeldt ook voor den volgenden post 9900.van het Departement van Oorlog, omdat ook het Leger hier verminderen zal. De V o o r z i 11 r antwoordt, dat die ver mindering van die kleinere vaartuigen niet van invloed zal zijn. Het in dienst blijven van de „Gelderland" is van veel grooter belang. Ook van het Leger zal het wel mee vallen. Beter iq het den post te handhaven. De beer Staalman bespreekt den post „Gasverbruik der motoren" (raming 38660). Is bét juist, dat in bet nieuwe plan, dat in voorbereiding is, voorgesteld wordt 'hiervoor Dieselmotoren te gebruiken. Dat wijst dan op veranderd standpunt. Spr. beeft bier ten vorigen jare ook over gesproken en dringt nu aan op een onderzoek of een andere be- drijfkraebt goedkooper zal zijn. De Voorzitter antwoordt, dat de zaak in onderzoek is. Laat men thans dezen post bandhaven; te meer, omdat er waarschijnlijk sprake is, dat bet geheele bedrijf overgaat naar de Provincie. De heer Staalman vraagt waaraan bet verschil te danken is betreffend? den post arbeidsleonen. die van ƒ.4000 in 1919 ge stegen is tot 10000.in 1921. De achturige werkdag en. de verhoogde Iconen zijn daar in hoofdzaak de oorzaak van. Begrooting Waterleiding aangenomen 177.616.92). De beer Staalman 'komt terug op de kwestie van de instelling eener Commissie van onderzoek naar een systeem van bezui niging op de gemeentelijke uitgaven. Door zoo'n Commissie in te stellen zou men in de eerste plaats de burgerij' geruststellen, die in veel opzichten bet gemeentelijk beleid critiseert. Spr. bedoelt geene raadscommis sie en meent, dat er uit de burgerij wel per sonen zijn aan te wijzen, die belangeloos een dergelijk werk op zich willen nemen. Voer de kosten behoeft men dus niet bevreesd te zijn. Spr. wil niet echter in bet openbaar wel eenige namen noemen en dient een desbetreffend voorstel in. De Voorzitter merkt op, dat in schier elke gemeente gesputterd wordt over de duurte. Het College meent, dat bet bier in vergelijking met vele andere gemeenten niet zoo erg is. De Vereeniging van Neder- landsobe Gemeenten (heeft deze kwestie in onderzoek; spr. verwijst naar de artikelen van mr. Van Poelje e.a. in bet orgaan der Vereeniging. Eene Commissie als de beer Staalman bedoelt, zal in ieder geval duur worden voor de gemeente, want daarin die nen toch deskundigen zitting te hebben. Het plan van de Ver. v. Nederl. gemeenten is verschillende zulke deskundigen tezamen te brengen, die dan in de verschillende ge* meenten de toestanden zullen onderzoeken. Laat men liever de resultaten van deze po ging afwachten. Mevrouw Vian der Hulst vraagt boe lang bet zal duren eer zoo'n Commissie' aan het werk gaat. De Voorzitter: De kwestie is in het Deoember-nuimmer van het Orgaan ter sprake gebracht; de directeur is een nogal voortvarend man, die wel spoed achter de zaak zal zetten. Mevrouw V ander Hulst: Dan zal het toch wel lang duren eer den Helder eetoe beurt krijgt. De heer Van L o o is het met mevr. Van der Hulst eens, dat dit te lang zal duren. We zijn allemaal allang dood en begraven eer die Commissie klaar is met baar werk. Ook de heer Baak is van meening, dat hier ter stede wel geschikte menschen zul len worden gevopden-, die belangeloos dezen arbeid willen verrichten. De beer Staalman is door 's Voorzit ters antwoord teleurgesteld. Het gaat bier niet om de vraag of er frauduleus gehandeld wordt; het is spr. alleen te doen om te weten in boever meer economisch gewerkt zou kunnen worden, en waarom wij bijvoorbeeld een Reiniging hebben, die zooveel kost. Ook voor de gemoedsrust der ingezetenen is zoo'n onderzoek goed. Algemeen is men van mee ning, dat inderdaad bezuinigd worden kan en in een Commissie als door spr. bedoeld, zal het publiek uitteraard meer vertrouwen bobben. De heer Zonder van verklaart niet sym pathiek tegenover bet voorstel-Staalman te staan. Ook in de sectie-vergaderingen is de zaak besproken; er is evenwel ook een an dere meening, nJ., dat de samenstelling van een zoodanige Commissie niet zoo vlot zal gaan. Is 'bet niet mogelijk, vraagt spr., de Commissie van Bijstand voor de Reiniging uit te breiden. Door den Directeur worden al pogingen aangewend om tqf bezuiniging te komen. De heer Borkert beschouwt zoo'n'Com missie als een Commissie van oontröle, die boven alle partijen staat. Moet er kritiek ge oefend worden op bet flnanciëel of econo misch beleid, da» behoort zulks tot de com petentie van den Raad. Maar als er oontröle moet worden uitgeoefend om te weten of in derdaad de gevoerde gemeentelijke politiek in de goede richting gaat, kan1 zoo'n Com missie goed werk verrichten. Spr. moet er zich evenwel tegen verzetten indien de be doelingen zijn de ideeën van eene minder heid op deze wijze ingang te doen vinden. Spr. stelt voor, dat het voorstel-Staalman door het College in overweging genomen wordt. De Voorzitter meent, dat over het al gemeen de door het gemeentelijk personeel gepresteerde arbeid voldoende is, zij bet dan, dat niet alles ideaal is. De conclusie, als.zou de Ver. v. Nederl. gemeenten ook van meening zijn, dat economischer ban worden gewerkt, is voorbarig. Ook in andere gemeenten is veel kritiek op de leiding. Spr. gelooft overigens niet, dat hier inder daad deskundigen te vinden zullen zijn "be reid een <iergelijk onderzoek in te stellen. En als het eene Commissie moet worden, die van buiten de gemeente moet worden samengesteld, zal dit zeer duur worden. Dan zouden we jaren noodig hebben om deze onkosten weer in te halen. De groote bezui- nigingen beoordeelt de burgerij i.c. de Raad zelve; 't zit hem wellicht in enkele (kleinig heden. Spr. voelt persoonlijk dan ook niet veel voor zoo'n Commissie. De heer Grunwald: De meening van den beer Staalman is ook in de Commissie voor de Be-drijven een punt van bespreking geweest. Ook daar werd gevreesd voor do booge kosten eener Commissie van buiten. Toen is voorgesteld een lid in de Commissie van Bijstand aan de Commissie toe te voe gen en die.sajnen te stellen uit een ambte naar, een hoofdambtenaar en een paar werk lieden. Als de Raad een dergelijk voorstel wil doen, zal spr. er zich niet tegen verzet ten; een Commissie, die geheel buiten den Raad staat, zal niet veel geven. De Com missie moet zelve de oonclusies trekken. De Raad kan natuurlijk een rapport naast zich neerleggen. Spr. voelt wel voor eene Com missie, indien dit geen hooge kosten voor de gemeente medebrengt. De heer Staalman antwoordt den heer Borkert, dat er inderdaad niets achter zoo'n Commissie zit; spr. heeft inderdaad niets anders bedoeld dan uit zijn woorden viel op te maken. Door de gevoerde discussies is spr. in zijne meening nog versterkt. Om er, zooals de heer Zondervan zeide, hoofden van bedrijven in op te nemen, zou spr. niet wenschen, omdat deze niet in voldoende mate het vertrouwen der burgerij bezitten. We moeten menschen hebben, die er buiten staan, dan eerst zal een onderzoek waarde hebben voor de burgerij. Het zou inderdaad te betreuren zijn, als zoo'n Commissie veel geld kostte; evenwel meent spr., dat er wel lieden gevonden werden, bereid om een on derzoek belangeloos in te stellen. En mocht hun arbeid niet opleveren wat de Raad er zich van voorstelde, welnu, dan is er im mers nog niets overboord. De heef Verstegen: Meer dan ooit is in deze dagen van eoonomischen druk de burger gespitst op het beleid van het Dage- -lijksch Bestuur der gemeente. De kwestie, door den heer Staalman naar voren ge bracht, is lastig. Hier liggen allerlei voet angels en klemmen. Het is uiterst moeilijk in 't openbaar uit te maken wie voor zoo'n onderzoek geschikt is of niet. Als de Raad een halve ton voteerde, ware het wat anders. Een enkel onderzoek 'inzake den ovenbouw der gasfabriek kostte al 3000—, dus over de geheele gemeente uitgestrekt zou een on derzoek inderdaad zeer duur worden. Een andere kwestie is of er personen te vinden zijn, en dit is niet zoo maar uit te maken. Het zou natuurlijk 'dwaasheid zijn een der gelijke hulp, zoo zij bestond, niet te aan vaarden. Spr. stelt voor, deze kwestie uit te stellen tot den volgenden Raad en dan voor af in geheimen Raad de zaak te bezien. Aldus besloten. De heef Boogaard bespreekt den co- kesprijs. In de laatste Commissie-vergade ring is die op 2.— bepaald, maar de han delaren Is hiervan niets bekend. De Voorzitter antwoordt, dat omtrent de winstmarge voor de handelaren nog on derhandeld wordt en dat ook nog maatrege len voor uitvoerverbod moeten worden ge nomen. Anders zouden andere gemeenten profiteeren van eea lagen prijs, die alleen bedoeld is voor de ingezetenen. Aan de.gas fabriek kan men echter cokes krijgen voor ƒ2.—. De heer Boogaard meent, dat hierom trent niets bekend is. De heer Grunwald stelt voor de ra mingen voor cokes en ammoniumsulfaat te verlagen, alsmede den post ondervuren. De Voorzitter zegt, dat alleen de sala rissen en het winstcijfer van invloed zijn op deze begrooting. Alle andere bedragen zijn ramingen en kunnen, .indien noodig, veran derd worden. De cokesprijs is thans ook al verlaagd, dus het bdgrootingscijfer deugt al niet meer. De heer Grunwald repliceert en aoht toch de geraamde winstcijfers te hoog. De heer Tielrooij meent, dat de inkom sten berekend moeten worden naar de uit gaven. De heer Grunwald handhaaft zijn mee ning en zal tegen den post stemmen. De geraamde prijs van 3.40 isvoorhetge- h© el© j a ar te hoog. De heer Staalman heeft ten vorigen jare de te lage raming van de ammonium sulfaat, die met een verliespost sloot, gecri- tiseerd en dankt thans het College, dat men in dit opzicht in de goede richting gegaan is. De kapitaaldienst der gasfabriek wordt gedrukt door het verkeerd beleid van vorige raden. Geroep: Geen algemeene beschouwingen meer! De heer Staalman wil dit alleen even constateeren, en vraagt: komen wij met on zen gasprijs nu niet achter bij andere ge meenten, die niet dien hoogen kapitaal- dienst hebben. Kunnen wij' dien kapitaal- dienst niet verlichten door alles wat niet meer bestaat af te voeren en op eene leening desnoods te brengen. Er komt bijv. nog een bedrag op voor van geamoveerde woningen e.d.,'die toch dienen te worden afgevoerd Spr. vraagt voorts naar beter toezioht op de straatverlichting, speciaal op de electrische lantaarns. Hieromtrent hoort men allerlei narigheden; voor spr. woning b.v. staat een lantaarn, die veertien dagen dag en nacht gebrand heeft. De Voorzitter Zegt, dat de kapitaal- dienst eerst in 1920 zoo zwaar belast werd door de leening van 5 ton. De gasprijs steekt gunstig .af bij tal van andere gemeenten. Wat die electrische lantaarns betreft, hierover is met de P.E.N. gesproken en deze zullen worden nagezien. Maar men bedenke, dat het niet aangaat om zoo'n lantaarn uit te schakelen. Er zijn automatische ontstekin gen aangebracht en wanneer nu zoo'n toestel defect is, inoet dat wachten totdat de P.E.N. iemand zendt. Binnenkort zal dat gebrek wel tot het verleden behooren. De heer Zondervan stelt voor de be paling van den gasprijs weder in handen te geven van den Raad. De heer Boogaard vraagt naar speci ficatie van de kosten der automatische los- inrichting der gasfabriek en meent, dat deze machine beter tijdelijk buiten werking kan worden gesteld met het oog op de heerschen- de werkeloosheid. De heer Staalman meent, dat de gas prijs nog heel moeilijk door den Raad zal kunnen worden geregeld. Behalve dat het veel tijd zal vorderen, zal de Raad toch voor een groot deel vertrouwen moeten stellen in de gegevens van B. en W. Maar het is een middel om in de gunst van het publiek te komen, want dit vraagt naar goedkooper gas. Het College zal nog wel eens weer moe ten zeggen, dat in dit opzicht verschil van inzicht bestaat. Beter is als B. en W. een rapport het licht doen zien, waarin met be cijferingen aangetoond wordt, hoe men aan dit bedrag komt. We zijn den crisistijd nog niet te boven, en het is beter deze zaak nog in handen van het College te laten. De heer De Zwart antwoordt op de op merking inzake de „buiteling" van het Col lege, dat dit betrof een verschil van meening over de berekening van den winstpost. Ge vraagd werd naar gegevens van de Centrale Beekhouding. Spr. heeft daar reeds op aan gedrongen. Het gasverbruik is tengevolge van den hoogeren prijs, dien de meerderheid van het College wilde, thans teruggeloopen. De heer Borkert zegt, dat de bevoegd heid om den gasprijs te bepalen destijds in handen van het College werd gelegd, omdat het voor den Raad moeilijk was dien prijs te berekenen. In October, toen alles zooveel duurder werd, hebben wij van onze bevoegd heid gebruik gemaakt om kritiek te oefenen welke bevoegdheid de heer De Geus be twistte. Daarom is het thans beter de zaak weder aan den Raad te geven. De Voorzitter zou niets liever wen schen, want die gaspriisgeschiedenis is een nachtmerrie voor het College en de Raad kan dit natuurlijk veel beter doen dan wij. Maar laat men toch wachten tot de toestan den wat beter geregeld zijn. Wij krijgen de berekeningen van den Directeur en den Ad ministrateur en als de Raad die wil over nemen, is het spr. goed. De heer Zond ervan handhaaft het voorstel en zet de redenen nader uiteen. Hierover wordt nog nader van gedachten gewisseld. De heer Grunwald geeft den heer Zondervan in overweging het voorstel terug te trekken, omdat het zeer omslachtig zou wezen als de Raad thans de zaak in han den kreeg. De heer Z o n d e r v a n trekt ten slotte zijn voorstel in, omdat er in den Raad thans een andere meening schijnt te heer- sdben dan in October. De heer B o o g aard vraagt naar de noodpenningen en de Voorzitter licht spr. in. (Wij verwijzen naar hetgeen hierom trent van de zijde der C. B. en der directie in ons blad is uiteengezet). 'Over de gedeeltelijke 'straatverlichting ontstaat eene disousie, die tot geen resulta ten leidt, zoodat deze verlichting ongewijzigd blijft. De heer Bok vindt het onjuist, dat men den verliespost voor het Electrisch Bedrijf over wil brengen naar de Gasfabriek, zoodat deze laatste een deel van haar winst afstaat aan het Eleotrisoh Bedrijf. Spr. vindt het beter indien dit geschiedt om het Electrisch Bedrijf op gang te brengen, dat deze post dan over alle bedrijven verdeeld wordt. De heer De Zwart betoogt, dat de ge raamde winstmarge onaangetast blijft en dat de gasfabriek niet zwaarder belast wordt. Alleen wordt een- gedeelte van de winst aan gewend voor het Electrisch Bedrijf. De heer Bok vindt dit standpunt admini stratief niet zuiver, waarmede de 'heer Grunwald het eens is. Wat is er tegen, vraagt deze heer, het verliescijfer gewoon op de begrooting te brengen. Thans krijgen we geen zuiver beeld van de winst der gas fabriek. De heer Adriaanse zegt, dat het hier betrof, de vraag om het Electrisch Bedrijf op gang te breneen. Dat kon hier gevoeglijk, omdat beide bedrijven iu elkander grijpen. De heer De Zwart zet de zaak nader uiteen. De bedoeling is de geraamde 60.000 winst in de gemeentekas te doen vloeien. Anderzijds is er op het Electrisch Bedrijf een verlies van ƒ19000.Deze zijn thans direct uit den winstpost genomen tot dek king van dit tekort; het overblijvende, zijnde dus ƒ41000.komt den kapitaaldienst ten goede. Hetgeen de heer Bok wil, komt feite lijk op hetzelfde neer, want dan moet toch weer een winstpost ad f 19000.geraamd worden uit de gasfabriek en daarmede het verlies gedekt op het Electr. Bedrijf. Boven dien zal het bedrag ad 19000.naar spr. meening wel belangrijk minder worden, om dat wij o. a. reductie krijgen wagens de ko- lenclausule. De heer Grunwald vindt bet standpunt van den,wethouder administratief onjuist. Iedere accountant zal dat met spr. eens zijn en het geeft onzuiver© balansen. De heer Van Os meent, dat men op die manier den verliespost der Reiniging ook wel kan verwerken. Dit betwist de Voorzitter. De Reini ging is geen bedrijf, dat zichzelf kan bedrui pen en dat moet toch. Theoretisch moeten beide bedrijven in de Begrooting komen met als saldo een nulpost, de gasfabriek met winstje electr. met verlies. Maar een verlies zou dit bedrijf nekken en daaróm leek het het College praktisch om van de winst der gasfabriek een gedeelte af te ne men en daarmede het verlies over het andere bedrijf te dekken. De heer Van Os vreest, dat dan over iC jaar de Raad van ons zal zeggen hetgeen wij thans van de vroegere raden zeggen: wat hebben ze stom gedaanl De heer De Zwart zet nogmaals uiteen, dat deze storting aan het Electrisch Be drijf den gasprijs onveranderd laat omdat de winst daarvoor al is vastgesteld op 60.000.—. De heer Van O s: Waaronder die ƒ19.000.is begrepen. De heer De Zwart: Neen, neen, er is nog altijd 60.000.geraamd. En dat wordt gebruikt om den kapitaaldienst te verlich ten. En in plaats dus van die ƒ60.000.nu eerst in de kas te brengen en ze er dan weer uittehalen voor het Electrisch Bedrijf, heb ben wij deze eenvoudiger manier toegepast. De heer Borkert meent, dat de heer Bok deze regeling moest toejuichen. In de vergaderingen is herhaaldelijk besproken hoe wij het Electriciteitsbedrijf op de been zouden helpen. Natuurlijk gaat voor alle be drijven een dergelijke regeling niet op, wel echter voor dit. Het artikel wordt vervolgens aangenomen, en de geheele begrooting goedgekeurd. De heer Zondervan vraagt wanneer wij kunnen rekenen op de stroomlevering van de P.E.N. De Voorzitter antwoordt dat op het oogenblik door een voorloopige bovengrond- sche kabel reeds stroom wordt geleverd door de P.E.N. Half Februari, hoogstens 1 Maart zal dit definitief geregeld zijn. De heer Zonder va'n: En wanneer kan de geheele gemeente geëlectrificeerd zijn. De Voorzitter: Dat is niet in een paar woorden te zeggen. In verschillende nieuw te bouwen woningen wordt overwogen elec- triciteit aan te brengen. Het .vliegkamp heeft bezwaar gemaakt tegen het bovengrondschs net met het oog op de gevaren voor vlie gers. Een en ander maakt, dat deze zaak nog in onderzoek is. De heer Van der Veer vraagt of bij het Rijk niet kan worden aangedrongen op vergoeding omdat nu de omwonenden de dupe worden. Over het aantal aanmeldingen uit Koegras kan de Voorzitter tevreden zijn; spr. hoopt dat alle moeite zal worden gedaan om ook voor 'Koegras verlichting te krijgen. In vergelijking met andere plaatsen in den polder komen -wij, onder den rook eener stad, achteraan en dat is toch te erg. De begrooting wordt aangenomen. De heer Staalman spreekt over den grooten verliespost dien dit bedrijf op de begrooting vormt. Het doet spr. genoegen van het College te vernemen, dat dit reeds aan den direoteur plannen voor reorgani satie heeft opgedragen. Spr. voelt echter meer voor verpachting van het bedrijf. Na eenige discussie wordt ook deze begroo ting goedgekeurd. De heer Grunwald zal over dit be drijf' niet veel meer zeggen, nu spr. ver leden jaar zijn standpunt heeft uiteengezet. 70.000.acht spr. voor dit bedrijf te veel; indien de boekhouding was gebleven als vroeger zou dit veel minder bédragen. Spr. vraagt of de instelling niét gereorganiseerd kan worden zoodat men met minder perso neel kan volstaan. De Voorzitter antwoordt dat men thans een veel beter overzicht heeft over de verschillende onderdeelen dan vroeger. Om precies alles aan te geven in hoever alles duurder is is moeilijk. De salarisverhoogin- gen en de 8-urige werkdag zijn van invloed geweest natuurlijk, Spr. zal eens laten uit werken in hoeverre de Centrale Boekhou ding de bedrijven belast. Naar zoo weinig mogelijk personeel wordt reeds gestreefd. De heer Staalman: De kritiek van den heer Grunwald is niet juist omdat de gas fabriek en waterleiding nog afzonderlijke boekhoudingen hebben. Daaraan kan men dus niet beoordeelen of het instituut te duur is. 't Komt op de resultaten aan en spr. zal daaromtrent gaarne gegevens ontvangen. De schrijver in de Held. Crt. die van oor deel was dat de C. B. meer kostte dan de secretarie was onjuist; de secretarie kost veel meer. De heer Zondervan bespreekt bet late komen van de incasseerders in sommige wijken, waardoor men eenige dagen langer duurder gas moet betalen. Mevrouw V a n d e r H u 1 s t vindt bet veel economischer als men alle bedrijven bij de C. B. onderbracht inplaats van een paar zoo als thans geschiedt. Spr. heeft het oog op de secretarie, het Algemeen Weeshuis, het Zie kenhuis e. d. Men krijgt dan een overzicht. De Voorzitter licht de raadsleden in. Wat de resultaten der O. B. betreft, 'zegt spr., dat alle rekeningen uiteengerafeld worden, zoodat zij een volledig beeld geven van den toestand. De beer Zandervan is abuis; de in casseerders loopen de geheele maand en ko men vrijwel op dezelfde tijden terug. Zoodat wie thans wat langer het duurder gas moet betalen, ook in October langer van bet 'goed- koopere gas geprofiteerd heeft. De beer Zond erv an zegt, dat spr. juist voorbeelden bekend zijn, dat wie 17 No vember betaalden, thans 24 Januari betaal den. De Voorzitter antwoordt mevr. Van der Hulst, dat hoewel de bedoeling was alle bedrijven onder de C. B. -te doen vallen, dit niet wel'doenlijk is ten opzichte van de Se cretarie e.d. In de Held. Crt. werd dit punt besproken, maar daar werd bet systeem wel wat ver doorgevoerd, meent spr. Het Zie kenhuis zal overweging behoeven; achool- behoeften gaan over de Secretarie. In den crisistijd werden die niet aanbesteed; thans is voor bet eerst weer een aanbesteding ge weest van boeken, enz., behalve handwerken. De heer Staalman bedoelde gegevens te verkrijgen omtrent verschillende zaken, zooals onderwijs ed. Kunnen wij daarover eens geen staat krijgen. De beer De Zwart zegt, dat dit altijd gebeurd is, indien die zaken aanhangig ge maakt werden. De begrooting wordt vervolgens aange nomen. Zonder discussie wordt aangenomen de begrooting voor het De heer Staalman vraagt inlichtingen omtrent den zwemmeester. Spr. bedoeling is niet aanmerkingen te maken op den persoon, maar wil alleen, dat de gemeente bij even tueel© verpachting niet verplicht ia dezen man in dienst te houden. De Voorzitter antwoordt, dat de be doeling was een tijdelijk beambte aan te stellen. Op eene vraag van den heer Grunwald antwoordt spr., dat de bedoeling is te pro-

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 5