PLAATSELIJK NIEUWS. Bevestiging Ds. K. H. Wallien. Bouwmeester-huldiging. Dubbel-Mannenkwartet „Liter Nos". Deze zang, met de volle, donkere alt van Vereeniging „Pensioenbelang". Neutrale partij. Een Afscheid aan boord Hr. Ms. Gelderland. De grootste snees van Nederland. Het publiek bij het voetballen. Nu vernemen we weer, d«t in België op Een werklooze werkgever. Een practisch communist te Antwerpen. Ter benoeming tot leerares in de Nedér- landsche taal en letterkunde aan de H. B. S. voor meisjes te Arnhem wordt aanbevolen mej. R. Ranneft, te Helder. Met ingang van 16 Febr. is benoemd tot kantoorknecht der posterijen de heer P. Brands, besteller alhier. Zondag werd Ds. K. H. Wallien de nieuw beroepen predikant bij de Herst. Ev. Luth. Gem. alhier bevestigd door den oud-leeraar van die gemeente, Ds. O. O. G. Visser, die als tekstwoord had gekozen 2 Corinthiërs 5 vers 20„Zoo zijn wij nu boden in Christus plaats, want God vermaant door ons; zoo bidden wij nu in Christus plaats, laat U met God verzoenen." Des avonds ten 5 ure deed de nieuwe pre dikant zijn intrede in het overvolle kerkge bouw. „Ziet hder ben ik, gij hebt mij geroe pen, aldus Ds. Wallien, Gij gemeente van Helder hebt mij geroepen, maar als gij mij alleen had geroepen, was ik niet gekomen. Het was God, die mij riep. Ik wil hier achter eenvolgens drie vragen beantwoorden en wel: „Waarom ik hier kom", „Wat ik U zal brengen" en „Wat ik U vraag" en zal dit doen naar aanleiding van Jeremia 1 vs. 7. „Gij zult gaan waarheen Ik U zend en gij zult prediken wat Ik U gelast". In deze prediking vroeg de nieuwe predi kant de medewerking van zijn collega's ter plaatse, d^ voorbede van zijne gemeente en den steun van kerkeraad en vereenigingen. Hij dankte Ds. Visser voor de hartelijke woorden hem dien morgen toegesproken. Ds. Westermainn sprak namens de Alge- meene Kerkelijke Oommissie van het Herst. Ev. Luth. Genootschap een woord van har telijk welkom, Ds. Warners namens de Ned. Herv. Gemeente en ook persoonlijk en hoopte op innige samenwerking. Spr. zou steeds blijven ijveren voor het verbreken van de muren en muurtjes, die de verschil lende kerkgenootschappen van elkander scheidt. Ds. Koster namens de Doopsgezinde gemeente sprak dat men in deze donkere dagen, waarin wij thans leven, niet de gods dienstige verschillen naar voren moeten brengen, die ons van elkanders-scheiden, maar die ons verbinden. Spr. hoopte ook op medewerking van Ds. Wallien op maatschap pelijk terrein. Ds. v. Griethuysen sprak na mens de Kerkeraad te Huisduinen en ook persoonlijk een hartelijk woord van welkom, waarna Ds. Westermann de gemeente ver zocht den nieuwen leeraar toe te zingen Gez. 419 vs. 2. Hiermede was deze plechtigheid afgeloo- pen. Reeds vermeldden wij, dat onze groote tooneelspeler, Louis Bouwmeester, welke hier op Woensdag 9 Februari a.s. optreedt met het gezelschap Heyermans, een van zijn be kende rollen zal spelen, en wel die van de Rebbe in het aardige blijspel. „Vriend Fritz" is de titel van ©en roman der bekende Elzasser schrijvers ErckmannChatrian. Als boek verscheen „l'Ami Fritz" in 1864 en de tooneelbewerking werd voor het eerst in 1877 opgevoerd Ofschoon dus voor het tegenwoor dig publiek wat verouderd, is nochtans het werk van deze bedde schrijvers volstrekt niet „ouderwetsch" in den meer ongunstigen zin van bet woord. Wat Bouwmeester van de rol van dezen rebbe weet te maken, mogen de volgende oordeelvellingen bewijzen: Het Handelsblad: „Den geheelen avond heeft het fijne spel van Bouwmeester mij ver rukt". De Nieuwe Courant: „Het bracht de imen- schen weer in verrukking". De Haagsche Cour.: „Bouwmeester is kos telijk, vol humor, levend en levendig". De Avondpost: „Een van de beste creaties van onzen veteraan,'en .terecht". Het dubbel mannenkwartet „Inter Nos", onder leiding van zijn directeur, den heer A. J. Leewens, heeft zich door zijn optreden bij vroegere gelegenheden bereids een groote mate van populariteit verworven. Nu voor dezen avond de heer Leewens zich de mede werking had weten te verzekeren van eene zangeres als Meta Reidel, was die popula riteit nog gestegen, en een volle zaal was er het verblijdende gevolg van. Mejuffrouw Meta Reidel was voor Helder nog een onbekende; de kennismaking met haar glansrijk, omvangrijk en buitengemeen fraai orgaan doet den wensch voor een spoe dig weerzien opkomen. Haar diepe, kleur rijke stem is van buitengewonen omvang; met 't grootste gemak zong zij de duo-decime van klein-bes tot tweegestreept f, in één en kelen satz van Mahler en de lage bes was even kleurrijk als de hooge f, die zij zonder zichtbare inspanning zong. Haar voordracht, hier en elders, voldeed aan de hoogste eischen van muzikale dictie en ontroerde buitengemeen. De wedergave van de dopr hun eenvoud treffende volksliederen van Mahler uit zijn latere perioden werd daar door tot een puur en verfijnd genot. De drie Fransche liedjes waren: „Les Berceaux" van Faure op woorden van Sully Prudhomme en het „les horizons qui leurrent" werd inder daad tot den lokkenden, verleidelijken roep van de zee, die de oorzaak is, dat de vrou wen weenend achterblijven met hun wiegjes als de mannen naar zee gaan. Voor Helder was dit innige liedje niet zonder symboliek. Victor Hugo's prachtige „Si mes vers avaient des ailes" vond in Hahn een innig, fijnvoelend, componist en in de zangeres een subliem vertolkster van deze broze poëzie. „Mariage des roses" (woorden van Eug. Da vid, muziek van César Franck), was geestig en origineel; inderdaad: exoepté d'aoir aimé qu'est-il donc sur terre? de zangeres mocht het met haar meeste intensiteit den compo nist nazingen. Tenslotte Helene Swarth's Ghasele op muziek van Zagwjjn. Zoo'n gha- sele leent zich zoo uitstekend voor composi tie, en Zagwijn heeft dit begrepen en door voeld toen hij de telkens terugkeerende rijm- groep scandeerde. Else van Brabant's liedje is wat lager bij den grond, niettemin maakte Kuiler er een lieve compositie van. Ook Cath. S. Kiehl's slapende bloempjes een kinderliedje zonder pretenties had in Wulffraat een toondichter gevonden, die den eenvoud der woorden wist te behouden. Meta Reidel, vond een willig gehoor en noopte tot een toegiftje. Zij vond dat in den tekst van Lovendaal's „Schipperinnetje", door het kwartet te zingen volgens de oom positie/van Olman, door haar vertolkt op de wijze van Zweem En oen tweetal fraaie bloemstukken werden haar re®(1® 1k aanvang overhandigd, vertolkend den dank Ti. hulde van een <tonthaar puhUeh. De krachtige persoon van mej. Relde!I mtncn onzes inziens het beste in sterke liederen. ^?t Set was over 't algemeen schitte rend. Enkele Weinigheden daargelaten, een beetje minder gedisponeerd zyn, een paar menschelijke tekortkomingen, - was hun zane beschaafd en hun uitspraak goed. De compositie „Ave Maria" van den chr^teur den heer Leewens, maakt onder de tallooze Ave Maria's, die in den loop'der jaren ge zonnen zijn, een meer dan middelmatig fi guur; en speciaal aan dit eerste en Bern. Diamant's middeleeuwsche Kerstliedje „Ons ffhenaket die avondstaer" als .tweed© num mer, had het kwartet zijn liefde verpand. Vaarwel, o Zomer" van Nico v. d. Linden, ofschoon bekroond op een wedstrijd m Am sterdam, kon ons slechts matig boeien, de componist slaagde er slechts eenmaal in wat temperament aan te brengen, en by Selly ae Jong, de dichteres, moet hij maar met meer te gast gaan, zoolang deze dame m sleepende rijmen dicht, want dat is toch voor een com ponist niet het ware. Beethoven s "^ie Ves per" en het bekende, geliefde „Heimweh van Heim vonden uitstekende vertolking. Na de pauze Jan Prins' prachtige gedicht „de Bruid". Ook een heele onderneming voor den componist, maar Den Hertog maakte er een prachtcompositie van en het Wvartet zo g haar met veel gevoel en voordracht. Tot slot Jac. Perk's sonnet „Dorpsdans uit den Mathilde-cyclus. Het dansmotief was hetl aardig door N. H. Andriessen weergegeven. Maar wij kunnen ons voorstellen, dat Wag- ner liever zelf zijn woorden schreef, al wa ren zijn zinnen dan ook vaak wat monosyl labisch. Zoo'n sonnet is óók al met geschikt voor compositie. Dit is natuurlijk geen verwyt aan het kwartet, dat waarlijk in alle opzichten vol deed. Wij zoiiden nog Olman s aardige Vrijage" vergeten, dit is nu een liedje naar den aard, waar je voor je pleizier een melo- I dietie bijschrijft. En dan het geestige be- denksel van het la-la-refreintje. Beter dan I w.at Zweexs ervan maakte. i Resumeerende: een goede avond; goed j voor de kas, hopen wij, goed voor de popu- j lariteit van „Inter Nos", goed voor ons, om- dat je niet altijd zulken in doorsnee vol- maakten zang hoort. En tot wederziensl Den 27 Januari j.L werd de tweede jaar- lijksche vergadering gehouden der Veree niging „Pensioenbelang" te Helder. Aan ihet jaarverslag, uitgebracht door den len secretaris, den heer W. Bruul, wordt het volgende ontleend betreffende de verrichtin gen der Vereeniging in het jaar 1920. Audiëntie werd gevraagd en verkregen bij Zijne Excellentie den Minister van Fi- nantiën; aan dezen staatsman werd wederom het lot der gepensionneerden geschetst en aangedrongen op het verhoogen van den reeds toegekenden duurtetoeslag van 40 pet. Aangedrongen werd verder, dat aan de weduwen, die geen pensioen, doch slechts een gratificatie genieten, eveneens verhoo ging zou worden toegekend, evenals aan de gepensionneerden was geschied. Ook werd verzocht om den bijslag, die aan de gepen sionneerden van vóór 1913 in het jaar 1919 was toegekend, t. w. 20 pet. van het stan- iaardpensioen, ingevolge de door Z. E. den Minister van Marine in uitzicht gestelde be stendiging daarvan, blijvend aan het pen sioen van die heden toe te voegen en alsdan over het dan verkregen .volle pensioen 40 pet. verhooging toe te kennen. De volgende verzoekschriften werden ge durende 1920 ingediend: 9 April. Om de toe te kennen verhooging van 40 pet. op de pensioenen ook uit te strek ken over de Indische jaren. Dit verzoek werd ingewilligd. 10 April 1920 werd verzocht aan den ge meenteraad, om de pensioenen der door de gemeente gepensionneerden eveneens te verhoogen, evenals dit door het Rijk was geschied; ook dit verzoek werd ingewilligd. 1 Augustus werd verzocht om de 20 pet., die in 1919 werd toegekend als verhooging van het standaardpensioen, aan de gepen sionneerden van vóór 1918 te blijven toe kennen en het alsdan verkregen pensioen met 40 pet. te verhoogen. Dit verzoek werd, na door het Departement van Finanfiën te zijn gerenvoieerd naar het Departement van Marine, door laatstgenoemd Departement van de hand gewezen. Laatstgenoemd verzoek werd 5 October opnieuw ingediend aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en is alsnog aldaar in behandeling. 16 Augustus werd een verzoek ingediend aan het Departement van Finarctiën en aan de Tweede Kamer om verhooging van pen sioenen boven de toegekende 40 pet., of in dien geen vaste verhooging kon worden toe gekend, dit dan te verstrekken in den vorm van duurtetoeslag. 20 Augustus werd verzocht aan de Tweede Kamer, dat, indien weder pogingen in het werk zouden worden gesteld om de pensioe nen te verhoogen, het dan daarheen te lei den, dat bij een eventueel© toekenning, deze meer trapsgewijze zoude geschieden, h.v. de gene met klein pensioen een eenigszins hoo ier percentage toe te kennen dan hen, die met hoog pensioen werden gepensionneerd. 10 September werd ten behoeve van den heer Hoefkens een verzoekschrift aan den gemeenteraad ingediend, ten doel hebbende een wijziging te brengen in het aan genoem den heer toegekend pensioen. 21 November werd verzocht aan Z. E. den Minister van Marine, om de uitkeering van een maand salaris of min. van 100, di© aan de werklieden op 's Rijks werf in 1919 was toegekend, en ook was verstrekt aan d© lie den, die 1 April 1919 wegens 60-jarigen leef tijd van 's Rijks werf waren ontslagen, enz. eveneens toe te kennen aan de 1 o s s e werk lieden, die 1 April 1919, wegens meer dan 60-jarigen leeftijd waren ontslagen. De verzoeken gericht aan de Tweede Ka mer, zijn nog niet behandeld, voor zoover bekend is. De beide laatstgenoemde verzoeken, t. w inzake Hoefkens en de losse werklieden, wer den afgewezen, Een motie werd ingediend door het Be stuur uit naam der leden van „Pensioenbe lang", aan den heer Ketelaar pn hen, die de motie van dezen heer teekenden (t. w. die be treffende het doen vervallen der Pensioen storting door gepensionneerden), houdende den dank van „Pensioenbelang", voor de wijze, waarop door genoemde heeren steeds de belangen der gepensionneerden werden behartigd. Na voorlezing van het jaarverslag werd een woord van opwekking tot de leden ge richt, om te trachten door het verspreiden van berichten betreffende „Pensioenbelang", de zaak der Vereeniging te dienen, door op die wijze meerdere animo tot toetreding op te wekken. Donderdag vergaderde de plaatselijke afdee- ling der Neutrale Partij iQ Bellevue ten einde de aanwezigheid van den algemeenen voorzitter dier party, het kamerlid H. ter Hall, te be nutten tot het bekomen van inlichtingen om trent het werkprogramma der partij en de voorgestelde fusie. Hoewel de vergadering een intiem karakter droeg, waren evenwel de ver tegenwoordigers der liberale partyen alhier uitgenoodigd, waarvan dan ook gebruik was gemaakt. De afdeelingsvoorzitter, de heer Haak, opende de bijeenkomst met een kort woord, er op wjjzende dat men deze samenkomst niet als een politieke vergadering moest beschou wen en dat hij, wanneer de spreker van den avond hiermede accoord ging, gelegenheid zou geven tot het vragen van inlichtingen, doch dat hy. geen politieke discussies zou toelaten. Hierna, was het woord aan den heer Henri ter-Hall. De spr. splitste zyn rede in twee defelen het eerste gaf een overzicht van hetgeen de jonge party sedert hare oprichting had ver richt, terwyl het tweede deel de plannen voor de toekomst, het werkprogramma en de aan sluiting met de overige liberale partijen bloot legde. Uit het gesprokene kregen de hoorders een duidelyk beeld dat de N.P. steeds de aan dacht had gevestigd op zaken van algemeen belang en reeds meermalen in 'slands ver gaderzaal een gewichtigen invloed had uit geoefend in het belang van de vloot, van on derwijs en van de kunst, ja thans weder aan het werk was voor het aanschouwelijk onder wijs in Indië. Doch de spreker merkte terecht op, dat het beginsel „in het isolement ligt my'n kracht" hier op den duur verkeerd zou werken, dus dat het „concordia re sparvae crescunt" hier toepassende, een aansluiting aan geestverwan ten meer practisch zou blijken, in dien zin echter dat, gelijk zulk reeds in de Kamerclub was geschied, ieder der aangeslotenen het recht behield zich voor elke zaak afzonderlijk te kunnen afscheiden. Hierdoor blyft het be ginsel der N.P. „de opvattingen van den af gevaardigde worden niet prijs gegeven voor die eener party" onaangevochten. Nadat door de aanwezigen nog eenige vragen waren gesteld, die door den spreker duidelijk werden beantwoord, sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank aan den afge vaardigde, zoowel voor zijne duidelijke uit eenzetting, als voor het vele, wat hy reeds in het belang voor het algemeen, maar vooral voor Helder had verricht, de vergadering. Men schrijft ons: Maandagmorgen verzamelde zich voor den 'boeg van Hr. Ms. Gelderland de op varenden, om getuig© te zijn van het af scheid van schipper A. Aaldertsz. De Com mandant van dit vaartuig sprak den schei denden schipper toe, dien hij gedurende lVa jaar had loeren kennen; eerst op Hr. Ms. Bellona later aan boord van de „Gel derland". Hoewel het geen -gewoonte is dat een Chef der equipage aan 't eind zijn-er carri-ere wordt toegesproken, meende Z. HoogEd. Gestrenge dit thans niet te mo gen nalaten waar het dezen schipper be trof di© <zoo goed d« kunst verstond met de bemanning om te gaan en het vertrouwen zoowel van officieren alsook van onder officieren en minderen had weten te s ver werven. En de Commandant wenschte *hem met zijn gezin een lang en gelukkig leven toe. Na afloop van deze plechtigheid verza melde de bemanning zich in den „kuil" om hun chef een afscheidscadeau aan te -bie den. De Commandant deelde mede, dat zich een Commmissie had gevormdm hiertoe, waarvan hij Eere-voorzitter was, en gaf daarna het woord aan- den sergeant-schrij ver, van de Putte. Deze zeide, dat reeds voor dat de datum der overplaatsing van schip per Aaldertsz bekend was, het plan was -ge vormd hem te huldigen. Elk lid der beman-' ning gaf zijn volle medewerking aan het welslagen der plannen. Spr. overhandigde nu een gouden horloge met ketting en ins criptie, benevens een pendule met garnituur en een prachtig'bloemstuk. Diep onder den indruk dankte schipper Aaldemtz d© aanwezi gen voor deze blijijken van sympathie. De inscriptie luidt: „Souvenir van de bemanning Hr. Ms. Gelderland 1 Februari 1921 als af tredend Chef der Equipage". Aan boord Hr. Ms. „Gelderland", 31 Jan. 1921. A. ROOK. Men schrijft ons: Tuberculose-bestrtJdingl Vooral in den laatsten tijd worden de in gezetenen opgewekt, de verschillende ver eenigingen, welke zich tot taak stellen de Tuberculose te bestrijden, zoo veel mogelijk financeel te steunen, hetzij door zich aan te melden als lid eener vereeniging of em vlag getjes, vlindertjes of bloempjes te koopen. Deze aansporingen komen permanent op ge geven tijden terug. Anders gaat het met het voeren van plaatselijke actie. Wanneer de financieele toestand der vereenigingen, welke zich niet alleen interesseeren voor lan delijke acties om voor tuberculose land- en plaatsgenooten opname in sanatorium moge lijk.te maken, doch ook moeite doen om de huisverplöging en alles wat hiermede samen gaat, zooals het verstrekken van verster kende middelen, ligtenten en stoelen enz., ter hand nemen, -zoodanig zijn uitgeput, dat de loopende rekeningen groote zorg met zich brengen, moeten wij uitzien naar andere mid delen, om den financdeelen toestand weer be ter te doen worden. Een dézer middelen is het geven van too- neeluitvoeringen, waarvan het batig saldo komt ten goede aan de kas van de vereeni ging, welke voor een dergelijke uitvoering het initiatief neemt Welnu, „Herwonnen -crfw-fll haar telden jongsten Zondag verschillende ongere- TwhS hiiuwien van oen j geldheden heben plaats gehad. Bij eenwedu willen steunen door het bijwonen van uitvoering in het gebouw van den Ned. K.K. I geldheden strijd te Gent had een speler een verschil ga der grensrechters, VrHdfloi 4 Februari as. zal 1 van meening met een der grensreonters, ^taoneelstuk in 8 be- waarbij de speler d© juistheid van zqn op- worden opgevoerd het tooneelstuk in drijven: „De advocaat der armen". Deze uitvoering is in handen van de gun stig bekende spelers, welke het vorige jaar meerdere mooie stukken hebben opgevoerd. Wij hebben reeds een uitvoering mede ge maakt en kunnen het stuk met den meesten nadruk aanbevelen. Het belooft een groot succes te worden voor de spelers en, als ge volg hiervan, moet het worden een ruime bron van inkomsten voor het plaatselijk oomité van „Herwonnen Levenskracht Voorziet U bijtijds van .plaats, slechts 450 plaatsen zijn beschikbaar. Entrée, met inbe grip van plaatselijke belasting, 25 cent. Er bestaat gelegenheid plaatsen te bespreken op den dag der uitvoering h 10 cent extra, van des nam. 46 uur. Helpt ons in de bestrijding der Tubercu lose, dan verricht gij een goed werk en zijn dankbaar de menschen, welke wij kunnen bijstaan, zoomede Het Plaatselijk Oomité. In ons vorig nummer hebben wij ver meld, dat de storing in het ©leotrisch licht op Woensdagavond te wijten was aan het ver branden van een fcafbelhiudsj© aan de Langen- dyk. Men deelt ons nü mede, dat slechts een stroomtransformator in dat kabelhuisje ver brand is. Voor de Arnhemsche rechtbank werd Vrijdag behandeld de zaak tegen J. H. Peperkamp, taxateur te Nijmegen, die tydens de oorlogs jaren den langen tijd onbekend gebleven heler was in tal van groote diefstallen van effecten en kostbaarheden in Nederland gepleegd. Hem was ten laste gelegd dat by in den loop van 1917, 1918 en 1919 een gewoonte heeft gemaakt van het opzettelijk koopen, in ruilen, in pand nemen en verbergen van door misdrijf verkregen effecten, loten en kostbaar heden. De gestolen waarden werden hem o.a. door zekeren Wijnen gebracht, hij kocht of ruilde ze, nam ze in pand of nam ze ten deele ten geschenke aan. Eerst ontving hy een zeker percentage van de opbreDgst, maar later ging beklaagde alles voor zich zelf behouden. Vele effecten werden door beklaagde beleend en coupons ten eigen bate verzilverd. Dit ge schiedde ten deele te Amsterdam, anderdeels te Rotterdam en te Nijmegen. Te Rotterdam b.v. kocht hy gestolen effecten van zekeren Verdyseldonk en van Wynen een £aar kost bare miniaturen, een antieken flacon en andere kostbaarheden. Beklaagde heeft de ten laste gelegde feiten hekend. De president wees hem er op dat hy in een groot aantal belangrijke diefstallen de bemiddelaar is geweest van de dieven om hun buit van de hand te doen. Iemand die in de dievenwereld goed thuis is noemde hem den grootsten snees van Nederland.Droevig noemde de president dit feit, waar Peperkamp tot dusver vertrouwen genoot, vermogend was en niet noodig had door misdrijf aan geld te komen. Beklaagde beweert, dat hy vóór 1917 nim mer connecties had met dieven-handlangers als Wijnen en eorisorten. De gestolen effecten, welke beklaagde' in handen kreeg, bleken af komstig te zyn van een in 1917 te Hpendam in de kerk gepleegden diefstal, waar de brand kast werd geplunderd; voorts van eenbrand- kastdiefstal in 1918 ten kantore van den uit gever J. N. v. Kampen, te Amsterdam gepleegd en van een in Maart 1917 te Rotterdam inde Hugo de Grootstraat gepleegden diefstal. De kostbare miniaturen, flacon en andere antiquiteiten, werden gestolen op het kasteel Nyenrode te Breukelen. Beklaagde deed ze, ofschoon de waarde veel hooger was, voor f175 van de hand. Daarna zijn ze weer voor f700 verkocht. De subst. officier van justitie, mr. Visscher, wees er op, dat beklaagde een rol heeft ge speeld in de groote diefstallen tijdens de oor logsjaren, waarin ook Belgische vluchtelingen waren betrokken. Peperkamp was de handlan ger, door wien de gestolen waarden van de hand konden worden gedaan. Het is voor een man als beklaagde treurig, maar hij is even gevaarlijk als de inbrekers zelf. By een huis zoeking te Nijmegen in beklaagde's woning zijn de effecten, afkomstig van zes groote diefstallen, in beslag genomen. Dank zij de voortvarendheid van den rechter-commissaris mr. Quintus kan tegen beklaagde zooveel be wijs worden opgelegd, dat hij ten slotte be kende den opkooper van het gestolen goed te zijn. In Nijmegen werd Peperkamp reeds lang verdacht de hand to hebben in groots smokkolzaken. Beklaagde werd de oorzaak, dat verschillende jongelieden tot inbraak en dief stal kwamen, omdat zij wisten door bemid deling van beklaagde van het gestolene te kunnen afkomen. Oplegging van een zware straf is noodig. Eisch: 5 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Van Ditzhuyzen, was van oordeel, dat beklaagde in zekeren zin een oorlogsslachtoffer is. Tydens den oorlog is hy door willekeurig optreden van ambtenaren in een stemming van onverschilligheid geraakt en is hy in aanraking gekomen met de grootste schurken in het land en daardoor tot de ge pleegde feiten gekomen. Zooveel mogelijk wil bekl. de veroorzaakte schade vergoeden. PI. verzocht oplegging van een clemente straf Uitspraak 8 Februari. Men schrijft aan de N. Rjott. Crt.: Met de steeds grooter wordende belangstel ling voor voetbal op het vasteland schijnt de sportieve ontwikkeling van het publiek, dat de wedstrijden geregeld bezoekt, geen celii- ken tred te houden, want vrijwel uit alle landen komen berichten, dat het nu/bliek tii dens of na wedstrijden wanordelijkheden heeft gepleegd. In Weenen en Boedapest heeft men enkele malen den scheidsrechter op minder prettige manier trachten te over tuagen, dat zijn opvatting van de spelregels met m overeenstemming was met die van het publiek waarvan zelfs het gevolg iS weest is, dat de Oostenryksohe Voetbalbond enkele terreinen voor eenigen tiid heeft. Uit Italië komen soortve Hv/^ J1 vatting trachtte te bewijzen1 door don grens- rechter in kwestie een paar opstoppers to© te dienen, waarvan er een zoo krachtig aan kwam, dat Let kustgebit van het slachtoffer volkomen werd vernield. Een gedeelte van het publiek ging daarna den scheidsrechter en de grensrechter te lijf en slechs door het krachtig optreden van het bestuur der- ontvangende vereeniging konden de officials er in slagen per automobiel te „ontvluchten". Te Meohelen ging het publiek na afloop van den wedstrijd eveneens de leidend© officials te lijf, een der grensrechters werd ernstig aan gelaat en boenen verwond. De scheidsrechter, d© heer Ghristophe, bereikte met veel moeite de kleedkamer. Een speler van de bezoekende club, die bij den wed strijd werd verwond, werd na afloop op den koop to© nog mishandeld en ten slotte moest het gezelschap in auto's de vlucht nemen. Het record van den dag werd echter ge- slagen bij ©en wedstrijd In Vlaanderen, waarbij een soort krijgsmuziek den wedstrijd opluisterde. Toen een speler der bezoekende vereeniging gewond op den grond bleef lig gen zette de muziek de „Marohe funèbre van Chopin" in! Grenst zooiets niet aan waanzin? De Engelsche bladen maken melding van het volgende teeken des tijds: Een man, die meedeelde al zyn kapitaal verloren te hebben, dat hy in zyn zaken gestoken had, vroeg Donderdag aan den magistraat ly Highgate om hem te willen helpen om werkloozen-on- dersteuning te krygen. Er ontspon zich het volgende gesprek: Magistraat: Maar u is werkgever en geen werknemer. De werklooze werkgever: Ik heb al mjjn kapitaal verloren en ben nu werkloos. De Mag.Ja, maar ik kan niet zeggen, dat u recht hebt op werkloozen-ondersteuning. De w.w.: De arbeidsbeurs nam er genoegen mee en heeft my een papier gegeven en ge zegd, dat ik aan m vragen moest om dat te teekenen. De Mag.: Ik geloof, dat n liever naar de arbeidsbeurs moest teruggegaan en daar alle omstandigheden uiteenzetten. In het centrum der stad hondt een weduwe zich onledig met den verkoop van oude boe ken. Haar winkel is zoowat de bijeenkomst van 'allerhande aanklevers der meest vooruit strevende principen, Belgische en vreemde ultra's". Zy zelve is voorstandster der vrye liefde en haar zoon kleeft de bolsjewistische theorieën aan. Kort geleden kwam een Hollan der van vooraan in de twintig by haar inwonen. Hywerd op kosten van een letterkundig genootschap eerst naar Frankrijk en nu naar België gezonden om een studiereis te doen. Werkelijk begaafd werkt by aan de byzonderd- ste Noord-Nederlandsche tijdschriften mede en verspreidde er zyn communistische gedachten door. In zyn geboorteland werd hy reeds een 2-tal malen veroordeeld, o. m. voor dienstwei gering. De weduwe had vertrouwen in haar kostgast, vertrouwde hem zelfs desleutels van haar brand kast toe. Nu heeft onz£ Hollander Donderdag 1.1. de plaat gepoetst. Hy vergat een klein bedrag, door hem nog verschuldigd, te betalen en geleend geld terug te geven. Buitendien stelde men vast, dat hy voor een huidige waarde van 3000 fr. aan financieele stukken had verdonkeremaand. Daags nadat hy het had afgetrapt, ontving de weduwe, op luxe-papier, waarop zyn naam voluit gedrukt stond, het volgende briefje van onzen eommunistischen letterkundige: Waarde vriendin. Ik ben er uitgeknepen met iets wat me feitelyk niet toebehoort (ge zult wel te wee» komen wat). i Het spijt me warempel, dat ik je dat moest aandoen, maar ik zag er heusch geen gat meer in. Ik zal altyd dankbaar aan je denken en je mag vaak schrijven en mooie aanzichtkaarten zenden. Je zoudt heusch onlogisch zyn met onze principen, moest je me doen vervolgen door een kapitalistenrecht. Daarenboven, als ik betere dagén in de spul zal krygen, zal ik je heusch schadeloos stellen.' Mochten onze gemeenschappelijke principen verwezenlijkt worden wat warempel beter zijn zou ware zulks niet meer noodig. In afwachting, Je trouwe X. X. En men is communist óf men is het niet, er werd geen klacht bij de politie ingediend. „Zulks mocht de loopbaan van zulken slimmen jongen benadeelen," beweerde de weduwe. („Hand. v. Antw."). Een operatie met een zakmes is zéker geen alledaagsch geval en d© oington- ciignoaen, waaronder deze te Weenen is toe gepast, waren ook niet iheel gewoon. Een 21- jarige werkster was wegen gebeime prosti tutie voor vijf jaar uit Weenen verbannen. Daar zy aan (het uitwijzingsbevel geen ge volg had 'gegeven, weni zij door dé politie opgepakt. De jong© dame bleek echter over ongewone krachten te bpsohikken; vijf man waren noodig om haar ibaas te worden. Den volgenden dag, 't was Zondag, slikte zij de noopen en spelden van haar jurk in en wem, toen dit ontdekt was, naar het groote ziekenhuis gebracht, waaruit zij Maandag- oentend echter wist te ontsnappen, 's Avonds werd zij weer opgepikt. Bij haar overbren- £pn|> sprong zij voor een eleotrische traim< doch de koetsier van dat voertuig stopt© smel genoeg, dat haar geen letsel berokkend werd. Dan maar onder een automobiel, zei zij, doch ook deze_ poging tot zelfmoord mislukte. GP het polifie-bureau ging zij zoo te keer, dat men haar een dwangbuis moest aanleggen- Tevens telefoneerde men om een dokter. Toen deze verscheen, had het (meisje jui^ een arm vrij weten te maken en slikte ziJ een harer ringen in, met het gevolg dat zij dreigde te stikken. Van den mond uit kon de ring niet meer verwijderd worden en tijd tot overbrenging naar het ziekenhuis vvafl er met. Vandaar dat de dokter zijn zakmes nam en het meisje een snee gaf in de lucht pijp. Haar longen vulden zich dadelijk met lucht en zij sliikte den ring nu verder door. Nadat de dokter een noodverband had aange legd, werd de ongelukkige naar een kran~* zirmigengesticht gebracht, waar zij verklaa- de, dat men haar toch niet zou kunnen be letten om zelfmoord te plegen.

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 2