INGEZONDEN. SPORT. Noodlijdend Weenen. Voetbal. N. H. V. B. Haven te Nleuwedlep. Burgerlijke Stand der gemeente Helder, Jullanadorp. UIT DEN OMTREK. Bouwmeester-huldiging. Geachte Redactie. In het Raadsoverzicht van •Zaterdag' 29 Ja nuari j.1. komt o.m. voor, dat pndergeteekende de Redactie van de H. C. eén onverdienden trap zou hebben gegeven, door.het becritiseeren mijnerzijds van de correcties der ingezonden stukken, welke door my worden aangeboden en geplaatst. Niets is minder waarIk begrijp al te goed, de moeilijke taak die de verslag gever heeft bij het volgen «ener Raadsverga dering, doch het mo^t dezen dan ook zijn ont gaan, toen door mij bij de discussies werd gezegd: „ik ben de Redactie dankbaar,^voor het opnemen mijner ingekomen stukken. Dit is heel iets anders. Het zou van mij vlegel achtig zijn, die bereidwilligheid met een trap te beloonen. Achtend, J. J. sohoeffelenberger. Helder, 31 Januari 1921. Wij nemen gaarne acte van deze verklaring. De heer Schoeffelenberger spreekt over 't al gemeen nogal rad, en de Raad is helaas niel altijd muisstil, zoodat het best gebeuren kan, dat ons een dergelijke uitlating is ontgaan.- Verslaggever. Niet kunnende beschikken over voldoend cijfermaterieel om de heersohende toestan den in Oostenrijk te kunnen demonstreeren, zorgt daarentegen Duitschland, waar de toe- standen ook nog in en intreurig zijn, voor voldoende gegevens. Zoo deelt de Dresdensche medewerker van de Deutsche AUgemeine Zeitung een en an der mede over een onderzoek naar den licha- melijken toestand van alle kinderen van 6 tot 14 jaar, met inbegrip dus ook van de leer lingen der hooger onderwijsinrichtingen en internaten, op last van het Saksische minis terie ingesteld. Bij de beoordeeling is men uitgegaan van het schema, dat de Kwakers bij de keuze van de behoeftigste kinderen voor de voeding, reeds met succes hebben toegepast. Volgens het Kwakersschema zijn de kin deren verdeeld in vier groepen en wel: a. Kinderen, wier gezondheidstoestand voldoende of nog voldoende is. b. In lichten graad ondervoede kinderen, voor wie extra-voedsel, van medisch stand punt bezien, gewensöht, maar niet dringend noodig is. c. Beslist ondervoede, met name ten aan zien van de lichamelijke ontwikkeling ge wicht en lengte achtergeblevenen, scro- fuleuse1), aan rachitis2) lijdende of in hooge mate bloedarme kinderen. d. In hooge mate ondervoede kinderen, die zich in een bedenkelijken toestand, ont staan door een lange periode van ondervoe ding, bevinden. Hiertoe behooren b.v. chro nisch zieke, in 't bijzonder tuberculose kin deren. Tot 8 November 1920 werden op deze wijze 173.780 kinderen beoordeeld. En 't resultaat? Tot groep a. behoorden 21.102 pet., tot groep b. 28382 pet., tot groep c. 33.942 pet. en tot groep d. 16.574 pet. der onderzochte kinderen. De bij de groepen c. en d. ingedeelde kin deren bedraagt dus ruim 50 pet. Overdenkt U dezen ontzettenden toestand eens even en overweeg dan tevens de moge lijkheid, dat onder deze ook een of meer van Uwe kinderen zich bevonden, zoudt U dan niet innig dankbaar zijn indien die kinderen in de gelegenheid werden gesteld voor eeni .gen tijd voldoende gevoed en verwarmd te worden, zoodat zij weer ©enigszins op nor maal peil zouden kunnen komen. Het hier verder aangehaalde is ontleend aan medische rapporten, die voor zich zelf spreken en een hel licht werpen op de meer dan droevige situatie, waarin het arme Duit- sche kind verkeert. „Vooral bij kinderen treden aan den dag: ondervoeding in hooge mate, een in 't oog loopende achterlijkheid met betrekking tot den groei, een zwakke beenderenbouw tot de ernstigste vormen van rachitis. Beenderen- verweeking en sorofulose (dikwijls samen gaande met ernstige oogziekten, die vaak voor altijd het gezicht benadeelen) om maar te zwijgen van de eindelooze gevallen van maag- en darmstoornissen en de tubercu lose in de kinderjaren met haar gevolgen als klierziekten en veretteringen, gewrichtsziek ten, buikvlies- en hersenvliesontsteking." „Bij mijn waarnemingen in de praktijk en bij het medisch onderzoek op de soholen heb ik vastgesteld, dat het grootste deel der kin deren aan ondervoeding lijdt en dat voorts ongeveer 90 pot. der schoolkinderen, vooral de meisjes, aan bloedarmoede (in hoogen graad) lijden. Flauwten tengevolge van uit putting zijn dikwijls waargenomen. Herhaal delijk heb ik gebrekkigen groei van de borstkas en bijgevolg een onvoldoende ont wikkeling der longen kunnen vaststellen." Waar de toestand in Duitschland al zóó somber is, hoe moet dan''(ie toestand in Oos tenrijk wel zijn, bovenal in de wereldstad Weenen, wiens levensader geheel is afge sneden. Daarom wacht niet te lang met U op te geven om voor eenigen tijd een der slachtoffertjes in Uw gezin op te nemen. Gaarne is het plaatselijk Comité bereid U zoo noodig nadere inlichtingen te verstrek ken. Ook geld en bruikbare onder- en boven- kleeding is zeer welkom. Srofuleuse is klieraohtigheid. Rachitis is z.g. Engelsche ziekte, is en kelziekte, gewrichtsziekte. MARKTBERICHTEN. Broek op Laagendijk, 31 Januari 1921. Grove uien'/ 4.50—6; peen 3.20; roode-kool 5.20—7.40: gele kool 5.40—7.20, kleinere ƒ4 70- witte kool f 3.70—5.90 per 100 K.G. PURMEREND, 1 Febr. 4 stapels fabriekskaas per 50 K.G. ƒ84; R.M. ƒ85; 532 K.G. boter per K.G. ƒ3.30 3.40; 351 runderen: 185 TOtte p. K.G. ll50 1.85; 155 melke en gelde p. stuk ƒ300 850; 9 stieren; 39 paarden ƒ150 500; 40 vette kalveren p. K.G. ƒ2.50 è*2.75; 271 nuchtere id. p. stuk 20 70; 347 vette varkens p. K.G. ƒ1.10 1.30; 76"magere id. p. stuk ƒ38 65; 22 biggen ƒ24 36; 818 schapen, overhouders, ƒ30 100; 20 bokken; kip eieren p. 100 stuks ƒ12.50 k 18.50. Competitiestanden N. H. V. B. Qverzicht. Ie klasse. H.V.V., thans met D. en B. Kossler in de gelederen, heeft zich ©enigszins hersteld van haar echec in de 2e vorige wedstrijden. De geelzwarten wieten in het stadion een gelijk spel te forceeren tegen BI. Wit (33). Drie van de 6 goals ontstonden uit penalty's, waarvan de thuisclub er twee nam. De rust bracht reeds dezen stand. Hoewel BI. Wit daarna in' de meerderheid was, konden zij het, dank zij keurig verdedigen en schitterend werk van Mac Neill, - niet tot een overwinning brengen. V.V.A. won van D.F.C. niet 20; de Dordtenaren gaven slecht partij. Ajax won met groote cijfers van A.F.C. De rood- witten versohenen met 3 invallers waarvan 2 uit de voorhoede, dit was nochtans geen beletsel om toet spel volkomen in handen te nemen. Alleen in de 2e helft hadden de roodhemden wat in te brengen en maakten toen een tegenpunt. Ajax won met' 51 en bezet, door het gelijke spel van de stadgenooten, thans de le plaats: Ajax 17 13 1 8 89—17 27 BI. Wi,t 17 13 1 3 37—16 27 De-spanning Is dus nu des te grooter geworden, Het mooie gelijke spel (00) dat Sparta op eigen grond tegen Spartaan bevocht, heeft de club niet veel geholpen; zij en A.F.C. zullen het volgend seizoen wel in de Overgangsklasse uit komen. Hun posite is nu op het «ogenblik: A.F.C. 16 2 2 12 11—34 6 Sparta 15 2 1 12 13—31 6 Dan volgen V.O.C. en V.V.A. met resp. 12 en 13 punten (met 15 en 16 wedstrijden). V.O.C. trof Haarlem in prachtvorm aan en verloor dan ook met 31. H.B.S. sloeg U.V.V. afdoende 4—0 waren de cijfers. Overgangsklasse. De belangrijkste wedstrijd uit deze afd. de match FeijenoordR.CjH. eindigde in een puntloos gelijk spel, een uitslag welke we wel vermoed hebben en daar Quick de Stormvogels op hun egen grond met 2—0 sloeg en zich daardoor volkomen rehabiliteerde van de nederlaag tegen H.D.V.S., blijft de volgorde op de ranglijst van de 3' mededimgors voor de He plaats diezelfde. 't Gooi en D.E.C wonnen van H.D.V.S. en R.F.C. slechts met den oneven goal, n.1. 10 cn 413. W.F.C. verloor voor de 8e maal, nu dn Den Haag, van AD.O. (21), terwijl de 'hekkesluiter met een 31 nederlaag door S.V.V. naar huis gezonden werd. H.F.C. moet het voortaan zonder den steun stellen van dien beken den international Ben Verweij, die door vertrek naar het buitenland, zijnclub en ook het natio nale elftal niet meer van dienst kan zijn. Hij kwam in één jaar tijds tienmaal voor het Ned. Elftal als links-achter uit, het laatst op de Olym pische spelen te Antwerpen. Het krachtsver- in deze klasse tusschen de mos. 6 tot' en met 11 is uiterst gering en bedraagt in totaal 6 winstpunten. v 2e klasse. 'Afd. A. Bij Purmorsteijn schijnt de fut er uit te zijn; in Zaandam lieten zij zich tenminste door de leiders met groote cijfers (6—0) slaan en doordat ED.O. zich nogmaals eeft punt liet ontfutselen, daaT in Alkmaar 11 het resul taat was, kunnen we Z.F.C. als een der nieuwe overgangers begroeten, hoewel dit theoretisch nog niet juist is. De Zaandammers moeten n.1. uit dé 2 resteerende wedstrijden nog één winstpunt far briceeren, willen ze er zijn; verliezen ze daaren tegen beide matches, dan kan ook E.D.O. de ge lukkige nog worden, als deze _zijn laatste wed strijd weet te winnen. Onderstaande illustreert dit genoegzaam: Z.F.C. 16 10 5 1 34—10 25 E.D.E. 17 8 8 1 30—16 24 Rapiditas won met 21 van Amstel, terwijl Hollandia aan de overwinnigenreeks van Z.V.V. oen einde maakte door de Zaandammers met 32 naar huis te sturen. Z.V.V. had sinds 30 Oct. nog geen match verloren. Afd. B. Hilversum faalde tegen Hercules. In Utrecht werden n.1. de punten gedeeld (11) en daar V.U.C. in Gouda een moeilijke overwinning op Olympia behaalde (32) zijn de bamnioenekansen der Hilversum mers weer aanmerkelijk gedaald: Hilversum 17 12 2 3 3314 26 V.U.C. 14 8 1 34—14 21 Wanneer de Hagenaars dus er in slagen hun nog te spelen 4 wedstrijden te winnen, kunnen ze nog kampioen wordien. Velox en Zeist won van Victrix en Gouda. 8e klasse. Afd. A. Zooala de verwachting was, verloor „Helder" van Steeds Voorwaarts. De Amsterdammers wonnen met 41; een licht punt ie dat de bezoekers er in slaagden de le goal op vreemd terrein te maken. Ln afd. B. wist toe sympathieke Q.S.C. Watergraafsmeer met 52 te slaan; het is jammer dat de Wormerveer- ders zoo laat op dreef gekomen zijn, het vorige seizoen was het net zoo. E.V.C. wist weer eens te winnen; van Zeelandia, de baby uit deze afd.. werd met 3—1 gewonnen. Res. 2e klasse. In de afd. A. leed W.F.C, op egen terrein een 41 nederlaag tegen dé Z.VV.-reservos, Z.F.C. II is in deze afd. uit gespeeld en behaaldg uit 10 wedstrijden 16 pun ten en staat no. 2. Als zij echter hun protest winnen (tegen V.VA. II) kunnen ze nog kam- pio enworden. Afd. B. Hier verdient de groote overwinning van Ajax III vermelding. Zij wonnen van d« Amstel-reserves met 14—0. Uitslagen van Zondag. Tweede klasse B. Krpmmenie: K.V.V.—Go Ahead 0—0. Wormer- veer: W.F.C. IV-H.R.C. II 5-0. Af deeling Helder. Tuindorp: H.R.C. III—Avia II 2—2. Buiten de competitie. Botweg: Helder'II en III—Zeemacht II 8—1. Steeds VoorwaartsHelder 41. Zooals te verwachten wn.3 kwam onze Held. 8e klasser met een nederlaag uit Amsterdam terug. De cijfers vallen nog mee, als men bedenkt, flat van het le elftal slechts aanvoerder Versluijs, God© en Biersteker present waren en do rest aan gevuld was met spelers van hot 2e elftal, en temeer daar St. Voorw. een club is, waar terdege rekening mede gehouden moet worden. Zelfs voor do rust was H„ gesteund door de wind, meer aanvallend dan de Amsterdammers, deed Broekhuizen meermalen fraaie voorzetten en werkte Biersteker als altijd hard, hoewel niet tactisch, en deed Ketner zeer zijn best. Noch tans werd er niet gescoord. De rust bracht een 20 stand voor de thuis club; daarna kreeg de H.-verdediging het zwaar der te verantwoorden; Gode, Maas en Overeem werkten hard en rëturneerden heel' wat, hoewel zij niet beletten konden, dat St. Voorw. keeper Klauw, die hield wat te houden wae, nog tweemaal wisten te verschalken, waardoor H. een zeer ver diend tegenpunt tegenover wist te stellen. Steeds Voorwaarts won mot "41; hoewel de overwinning verdiend was, had 3—2 beter de ver houding geweest. „Helder" heeft van begin tot einde kranig volgehouden. Zeemacht IAvia I. Zondag 30 Januari is een zeer spannende wed strijd gespeeld op de Rijkswerf tuschen Zee macht I en Avia I, waarbij eerstgenoemde hqt onderspit moest delven. Avia, dat bijna nooit uit kan komen mot een volledig elftal, ihad deze keer weer het ongeluk om met vier invallers ta spelen. Het elftal was opgesteld als volgt: Kiljan Ouwerkerk Grosfeld Scheurleer 'Stikvoort Cramer v. Beek Philips© Weert» Enting Sporiken (Scheurleer, Stikvoórt en Cramer waren inval lers.) De scheidsrechter Augustein fluit de beide elf tallen in het veld ©m 2 uur. Ex werd getoet, waarbij Z. voor den wind ging spelen. Beidp elftalen speelden direct al vurig tegen elkaar, totdat op 'n gegeven oogenblik de bal naar de linksbuiten (Feij) werd geschopt, zoodat deze eer. prachtige voorzét geeft en met goed gevolg het Av.ia-dool inkopt, waarbij de keeper 'het voor 't nakijken had. Weer wordt de bal uitgespeeld, waarbij Avia kalm, maar zeer mooi, samen gaat spelen; daar weldra A. bij het deel van Z. gekomen was. de midden-voor de bal stopte maar door den rechts binnen werd weggeschopt en daarbii tegen den back aan corner gaat. De corner wordt door den reohts-buiten mooi voor het doel geplaatst, waar bij de midden-voor het met een hard schot gélyk maakt. Rust 1—1. Na do rust wordt weer direct goed aangepakt, maar ook "door Z. en weet deze cloor teoreken tot aan de backs, waar ze steeds op stuiten. Toch gelukte het de linksbuiten weer een schot op doel te geven, doch tegen de lat aan, dwars voor het doel, waarbij de keeper hem corner slaat. De corner echter was van weinig succes, do rechtshalf weet de bal te krijgen, er mee van door gaande hem overte geven aan de rechts buiten, deze geeft hem met oen prachtig schot over aan de Linksbuiten, die hem mooi voor het doel weet te plaatsen, waarna door den midden voor er n wordt geloopen. Weer wordt de bal uitgespeeld maar geen van beide elftallen had het geluk nog een puntje te maken, totdat de scheids rechter het ende flot, waarbij de stand 1—2 bleef .in 't voordeel van Avia I. De scheidsrechter voldeed goed. Uit de Residentie. De pessimisten hebben nu eens ongelijk gehad, al waren ze eterk in de meerderheid. II.B.S., hoewel nog steedis onvolledig, had er zin iin en het U.V.V.-team werd daarvan het slacht offer. 'De overigens rammelende Kraaien-voor- hoede schopte er nu 4 in tegen Vos. c». geen, wat wel buiten verwachting was. H.V.V. volvoerde het stoute stukje om in het Stadion gelijk te spelen en Blauw Wit een plaats te doen zakken (33)wie zou dot gedacht 'hebben Hetzelfde geldt voor Qudck, dat met een 20 zege uit IJmuiden terugkeerde en nog door Feiienord en R.C.H. geholpen werd, die zoo vrien delijk waren 00 te spelen. A.D.O. won ook, hoewel de tegenpartij, W.F.C., een keurig voorhoede-spel vertoonde; toch etnr digde het met 2—1 voor de Parklaners. V.U.C. werd het vuur na aan de schenen gelegd: te Gouda werd van Olympia met 3—2 gewonnnen; bovendien speelde de concurrent, Hilversum, tegen Hercules gelijk (11) De kans oh terugkeer naar de orvergiaingscompetdtie is daardoor aanmerkelijk gestegen. H.B.S.—U.V.V. 4—0. De laatste wedstrijd van Flip Bonman ie door de Kraaien welverdiend gewonnen. Voor den aan vang weid de sympathieke links-back dn de kleed tent door leden en supporters gehuldigd en hem een (aangenaam leven in Insulinde toegewenscht, Bedde elftallen tellen twee invallers; U.V.V. mist Swarttouw en D. Buitenweg, hij H.B.S. zijn O. van Rappard en de Leve, die beterende ds, door Vermetten (oud-H.D.V.S.) en van Dam ver vangen. Reeds kort na den aftrap geeft Peerie- boom met een goed schot H.B.S. de leiding. U.V.V. speelt zonder geestdrift en daar ook de kraaien alles behalve fraai spelen, wordt het een saaie vertooning. Tegen rust vergroot Peereboom den voorsprong (20) Na de hervatting leeft U.V.V. even. op en moe ten de H.B.S.-achterhoede eenige aanvallen ai- slaan, wat hem goed afgaat. Peereboom stelt dan de Bas in staat er 30 van te maken, terwiil van Slangénburgh voor de vierde zorgt. H.B.S. won dus welverdiend met 4—0; 't is echter jam mer, da/t deze ovorwiningen zoo laat komen. De kampioenskanis is al lang verspeeld. L. MARINEBERICHTEN. De kap. luit. ter zee C. Aronstein is met in gang van 1 April a.s. aangewezen als chef van den Radiodienst der Marine te Amsterdam, ter ver vanging van den kap.-luit. ter ze© J. A. Blond van den Berg. De luit. ter zee le kl. Staverman wordt 1 Febr. te VHssingen belast met het bevel over Hr. Ms. mijnenleger Hydra. Luit. ter zee 2e kl. J. van Leeuwen is ln die directie der marine te Willemsoord overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserdiekschip Zeeland. De off.-mach. 2e kl. R. de Vries wordt' 1 Febr. 1921 gesteld ter besah. en aan boord Hr. Ms. Van Speijk op dien datum vervangen door den off.- mach. 2e kl. A. Pezie, thans ter beschikking. Met ontslag uit den Zeedienst: Met 1 Febr. 1921korporaal-timmerman R. Duijf, seinersmiaat J. Wagenaar. Met 4 Febr. '1921: stoker 1» kl. G. van Wol- feren. Hector, arr. 28 Jan. v. Valparaiso te Callao. Vesta, arr. 28 Jan. v. A'dam n. San Domingo. Aurora, vertr. 25 Jan. v. Jacmel n. Sanohez. Bourne, vertr. 29 Jon. v. A'dam n. Weetk. Z. Amerika en pass. 30 Jan. Dungences. Grynseen, thuiisr., pass. 27 Jan. Flores. Deuchalion, arr. 30 Jan. v. San Juan, P.R. te Hlavre. Minerva, arr. 26 Jan. v. Port Ldimon te San Do mingo. Oranje Nassau, vertr. 27 Jan. v. Ouracao n. Puerbo Cabelo. Prins der Nederlanden, uitr., pass. 30 Jan. Dun- geness. Stuyvesant, vertr. 28 Jan. v. Curaoao n. Puerto Columbia. Alkmaar, v. Jundn in den N. Waterweg, 31 Jan. boordend n. Hamburg. Holland—Amerika Lijn. Amsteldijk, arr. 28 Jan. v. R'dam te Naw-Orleens. Eemdijk, arr. 28 Jan. v. R'dam te San Pedro. Kinderdijk, v. R'dam n. Pacifickust, pass. 27 Jan. St. Miichaels. Stndsdijk, v. New-York n. R'dam, pass. 28 Jan. Scdlly. Themisto, arr. 26 Jan. v. R'dam te Hamburg. Andijk, v. R'dam n. Cuba enz., pass. 29 Jan. Ouessant. Sloterdijk, arr. 28 Jan. v. R'dam te New-York. Westerdijk, arr. 29 Jan. v. Baltimor© te Norfolk. Maasdijk, arr. 30 Jan. v. R'dam te Norfolk. Warszawa, arr. 31 Jan. v. Dantzig te R'dani. HollandAustralië Lijn. Menado, ultr., vertr. 29 Jan. v. Snea. HollandBritsch-Indië Lijn. Vechtdijk, uitr., pass. 27 Jan. Pantellaria. Aldebaran, 28 Jan. v. Calcutta n. Rangoon. IJseldijk, uitr., vertr. 29 Jan. v. Colombo. Aldebaran, vertr. 28 Jan. v. Galoutta n. R'dam. Schiedijk, ihuisr., vertr. 28 Jan. v. Port Said. Banka, thuisr., vertr. 28 Jan. v. Colombo. Holl. O.-Azië Lijn. Borneo, thuisr., vertr. 26 Jan. v. Manilla. Kangean, arr. 29 Jan. v. Yokohama te R'dam. HollandWest-Afrika Lijn. SaituTiLus, uitr., vertr. 27 Jan. v. Las Pol mos. Zaanistroom, uitr., vertr. 29 Jan. v. Dakar n. Bat- hurst, R.G. Amstelstroom, thuisr., vertr. 26 Jan. v. Acer» n. Las Palmas. Hercules, vertr. 28 Jan./v. Lagos n. Accna. Mercurius, uitr., vertr. 28 Jan. v. Bordeaux. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Randfontein, uitr., arr. 31 Jan. te Antwerpen. RotterdamZnid-Amerika Lijn. Alioth, thuisr., vertr. 27 Jan. v. Rosario. Alphard, uitr., pass. 26 Jan. La Roebelle. Mdroch, arr. 27 Jan. v. R'dam te B.-Ayres. Pracyon, uitr., arr. 30 Jan. te Antwerpen, Java—Bengalen Lijn. Ceylon, v. Calcutta m. Batavia, vertr, 26 v. ■Rangoon. -> JavaNew-York Lijn, Peleuis, vertr. 26 Jan. v. New-York n. Java. Tosari, v. New-York n. Java, arr. 24 Jan. te Sabang Karimata, v. Java n. New-York, vertr.' 28 Jan. v. Gibraltar. Deli, v. New-York n. Java, vertr. 29 Jan. v. Suez. Waalwijk, v. Java n. New-York, arr. 27 Jan. te Port Natale Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Euryades, v. Batavia n. A'dam, pass. 28 Jan. Perim Rhesus, v. Singapore n. A'dam, arr. 29 Jan. te Colombo. Eurymedion, v. Japan m. A'dain, pass. 30 Jan. Perim. Maattoon, v. Japan n. A'diam, vertr. 26 Jan. v. Singapore. LEGERBERICHTEN. Aanschaffing eerste uitrusting. Door het hoofdbestuur an de onderoff. vereen, der landmacht „Ons Belang" is den Min. van Oor log verzocht ter gemoédkomiing in de kosten van aanschaffing van kleeding en uitrust'ng bij be vordering tot den rang van sergeant te stellen op f 250,(Thans bedraagt deze tegemoetkoming 150,—.1 Wijziging loonregeling. De loonbedragen, vermeld ln de loontabellen voor volwassen mannelijke, werklieden en voor de jongere werklieden, worden voor de gehuwde mannelijke rijkswerklieden gesteld op ten minste 3,60, 29,70 of 28,35 perweek in eene ge meente der le, 2e of 3e klasse. (Den Helder, Hoorn, Alkmaar behooren tot de 2e klasse.) De dienst jaren, welke nh het bereiken van den 23- jarigen leeftijd als werkman Sn 'e Rijks dienst zijn vervuld' (onverschillig of 'dio vorige dienst tijd al dan niet is doorgebracht bij één der onder het Dep. van Oorlog reesorteerende inrichtingen) komen voor de toekenning van de periodieke 'leonsverhoogingen in aanmerking. Op het loon van werklieden, aan wiie eene schriftelijke aanstel ling (bewijs van dienstverband) is' uitgereikt, en die derhalve verplicht zijn om bij te dragen aan het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren, wiordt 7 ten honderd ingehouden"; aan deze werklieden wordt echter eene vergoeding toegekend ten bedrago van vo renbedoelde inhouding. Werkvrouwen, dio niet in rechtstroek'schen rijksdienst zijn aangesteld, wor den bezoldigd op overeenkomstige wtize als de werklieden in 'e Rijks dienst; deze werkvrouwen kunnen, mits zij als regel per week 30 of meer uren arbeid in dienst van het RLik verrichten, óók den kinderbijslag genieten, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde bepalingen. Bij Kon. besl. is den serg.unaj .-tamboer C. P. Ghrist, van het 21e reg. dnf. te Helder, terzake van langdurigen ddenet, een voortdurend pensi oen toegekend, zulks met ingang van 4 Maart e.k. Bij besl. van den Comm. der le div., is de eerg. A. van den Berg, van hét 21e reg. inf. te Helder, overegplaatet bij het 7e reg. te Amsterdam. le luit.-adj. C. Hoogers is van zijne detacheering bij de artillerieênrichtingen naar zijn garnizoen te Helder teruggekeerd. STOOMT AARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Prins der Nederlanden, aTr. 29 Jan. v. Batavia Bi'lli'ton, uitr., vertr. 30 Jon. v. Suez. Boeton, thuisr., pass. 29 Jan. Sagres Jan Pietersz. Goen, ultr., pass. 27 Jan. Perim, Lombok, thuisr., vertr. 30 Jan. v. Gibraltar. Oranje, uitr., arr. 27 Jan. te Sabang. Radja, thuisr., pass. 28 Jan. Perim. Rembrandt, uitr., pass. 30 Jon. Gibraltar. Saileier, uitr., arr. 30 Jan. te La Palllice. Rotterdamsche Lloyd. Tabanan, thuisr.. pass. 27 Jan. Point de Gallo. Arakan, arr. 29 Jan. v. Portland (O.) te Braka. Buitenzorg, arr. 29 Jan. v. R'dam te Batavia. Garoet, uitr., pass. 30 Jon. Kaap Bon. Goentoer, uitr., arr. 30 Jon. te Southiamptan. Jacatra, ulitr., pass. 30 Jan. Perim. Kawi, uitr., vertr. 29 Jan. v. Colombo. Marken, arr. 30 Jan. v. Antwerpen te R'dam. Patrio, uitr., pos. 30 Jan. Suez. Tambora, thuisr., pass. 30 Jan. Kaap Blonc. Palembang, (nieuw s.e.) arr. 29 Jan. v. VLiesingen te R'dam. Kon. Hollandsche Lloyd. Amstelland, uitr., pass. 28 Jon. Dmigeness. Rrabantia, uitr.. vertr. 29 Jan. v. Rio Janeiro. Eemland, v. Adam n. New-York, pass. 30 Jan. Dungenees. Hollandia, v. New-Orleans n. A'dam, vertr. 30 Jan. v. Oorunna. Limburgia, thuisr., vertr. 30 Jan. v. Lissabon. Rijnland, uitr„ vertr. 29 Jan. v. Rio Janeiro. Frisia, arr. 27 Jan. v. A'dam te New-Orleans. Kon. West-Indische Maildienst. Haarlem, arr. 27 Jan. v. Tooopilla te Valparaiso. Almelo, vertr. 27 Jan. v. Guoyaqull n. Callao. Bacohus vertr. 27 Jan, r. Kingston, J. n. Rio Plata, 1 Februari 1921. Verrokken: St. Philipsland naar New-Gastle. i VISSCHERIJBERICHTEN. 29 Januari 1921. Aangevoerd, door gamaienvifscher»; 45 K.G gekookte garnalen p. K.G. 0.45. 31 Janaari 1921. Aangevoerd door garnalenvdsschers. 170 K.G. gekookte garnalen, p. K.G. 0.46. 1 Februari 1921. V.m. 8 uur niets 'binnen. van 29 tot 31 Januari 1921. BEVALLEN:' H. Goedhart-Kansen, d.; M. Jel- leima-van Barneveld, z.; A. Heisterkamp-Troost, z.; C. H. de Vroome-Bruin, d.; F. van Baaren- de Vries, d.; C. M. Verberne-Brinkman. d. OVERDEDEN: W. Lastdrager-Meier, 83 j.; G. H. Köhnke, 69 j.; E. Haasbroek, 2 mnd.; G. J. Lijding-Bouwerie, 56 j.: P. J. de Gast, 50 j. Van 24 tot en met 31 Januari zjjn van hier verzonden 8 paarden, 8 koeien, 21 schapen en 12 varkens. Anna Paulowna. Dinsdagavond 25 Januari en Zondagavond 30 Januari hield de afdeeling Anna Paulow na van den Bond voor Staatspensionneering eene vergadering in het lokaal van den heer T. van IJzendoorn, den* eersten avond voor gehuwde leden en geintroduceerden, den twee den avond voor ongehnwden leden en tegen éntree. Telkens was de zaal flink bezet. De propaganda-tooneelclub „Door Eendracht Ver- eenigd" nit Wleringerwaard voerde op „Het Gondvischje" drama in 3 bedrijven door W. G. v.-Nouhnis. Dinsdagavond herinnerde de voorzitter, de Heer A. de Boer, aan het 10- jarig bestaan van de tooneelclub, ging na wat zij voor de afdeeling Anna Paulowna heeft gepresteerd, wees op 't prachtige vaandel, dat de club van de leden der afdeeling Wie- ringerwaard heeft ten geschenke ontvangen en sprak den wensch uit dat Staatspension neering mag worden wat het dient te zijn: eene koesterende zon in de woningen en harten van de ouden van dagen. De goede naam die de club reeds heeft, is weder schitterend gehandhaafd. Er werd ver dienstelijk werk geleverd. Op beide avonden werd het spel van 't begin tot het einde met onverdeelden aandacht en onder diepe stilte gevolgd, een bewijs, dat de talrijke aanwezigen ten zeerste werden geboeid. Het woord van dank voor den genotvollen avond, door den voorzitter bij de sluiting ge sproken, verwierf blijkens het iuide applaus aller instemming. De collecte voor 't volks petitionnement bracht Zondagavond f 9.35 op. 32 nieuwe nieuwe leden traden toe, waardoor het ledental der afdeeling 370 bedraagt. Zo-ndag 30 Januari hadden wij het genoegen onze Harmonie-kapel „Kunstzin", onder leiding van den Directeur, den heer G.H. J.v.d.Bogaerde in de concertzaal van den heer C. Vader t© hooren. De heer v.d. Bogaerde heette de aanwe zigen allen hartelijk welkom en sprak daarna een krachtige rede. Spr. noemde vooreerst de oprichters dier Vereeniging „Mannen met moed", dat zij den durf hadden om weder die Harmonie op te riehten, ja, als het war» een vereeniging uit de modder te sleuren. En och, het is ook al als met alle vereenigingen met de oprichting veel liefhebbers (als wij ons goed herinneren waren er bijna 40), maar toen het er eenmaal op aankwam bedankte er spoedig de helft van en bleven er een twintig tal over en dat noemde spr. nu zijn dapper troepje, „Mannen met de ruggegraat", waar hij trotsch, op was. Zy to.ch waren de leden, die, al was het weer ook nog zoo slecht, steeds trouw de repetitie's bijwoonden. Doch de Vereeniging heeft een groot be zwaar en wel op financieel gebied, dhar de Vereeniging gebrek heeft aan eenige nieuwe instrumenten. Spr. vraagt: waarom zonden wij hier in Julianadorp ook geen muziekkorps kunnen hebben, al is het dorp als het ware een aanhangsel der stad Helder, en wat zon het toch gezellig zyn, als wy hier met de fes tiviteiten een stukje muziek kregen te hooren van een eigen Vereeniging. Laten wy hopen, dat, als er aanstonds eenige leden de ingeze tenen eens gaan opzoeken, er zich veel dona teurs voor deze Vereeniging mogen opgeven. Hetgeen deze Vereeniging heeft gepresteerd en de korte studietijd in aanmerking genomen, mogen wy niet anders zeggen, dan dat onze Harmonie tot aller genoegen heeft voldaan. Vooral de Julianawals viel het meest in den smaak. Wy wenschen de vereeniging geluk met zyn kranigen Directeur, en laten wy hopen alsdat deze vereeniging in stadigen bloei mag toenemen. Wy werden ook vergast op verschillende voordrachten welke nogal voldeden. Doch een kleine opmerking mag hier niet achterwege bljjven, nl. dat de café houder voortaan wel wat voor meer tooneel- verlichting mag zorgen. Een gezellig bal tot slot. Texel, 31 Januari. De vergadering van „Nut en Genoegen" j.1. Zaterdag gehouden, was goed bezocht en men had een mooien avond. By de opening sprak de voorzitter een hartelijk woord van welkom tot allen, inzonderheid tot den spreker, Ds. Van Giessen, nit Winschoten en richtte verder het woord tot den afgetreden secretaris, den heer Leo Koning, dien nogmaals hartelijk dank werd gezegd voor alles, wat hy in 26 jaar als secretaris heeft gepresteerd, hem hierbi een gouden lorgnet als stoffelijk blijk van waardeering overhandigende. Op geestige en hartelijke wijze zegde de heer Koning dank voor dit blijk van hoogachting. Nadat de notulen waren gelezen en goed gekeurd, verkreeg Ds. Van Giessèn het woord, die als lezing gaf: „De Oude Admiraal en zyn omgeving". Met onverdeelde aandacht werd naar deze mooie schets van Weruméus Buning geluisterd; de voordracht was boven lof verheven en de spreker deed zich hiermede opnieuw kennen als uitstekend vertolker, zoo wel van het komische als het ernstige nit deze schets. Ook de bijdrage: „Eenadverten tieblad", van Dr. Laurillard, voldeed uitstekend en de daarna nog gegeven korte stukjes werk ten de lachlust in hooge mate op. De voorzitter sprak hierna lfartelyke woor den van dank voor alles, wat ten beste gege ven werd en verheugde zich er over, dat Ds. Van Giessen zich in Oost-Graftdyk zal vesti gen, vanwaar hy by volgende gelegenheden gemakkelijker Texel zal kunnen bereiken. Met een „tot weerziens" in de Februari-ver- gadering, waarin men met eigon krachten zal optreden, werd de vergadering gesloten. Op haar verzoek om ondersteuning heeft de Visschersvereeniging te Texel, van den Minister van Binnenlandsche Zaken het volgend bericht ontvangen: Ik heb de eer U mede te deelen, dat, aan gezien de visschers in Uwe Gemeente, blijkens ter zake door my ingewonnen inlichtingen, niet kunnen worden gerekend te behooren tot de categorie Zuiderzeevis'schers, ten behoeve van wie door my een steunregeling is getroffen, kunnen, zy, mede om der gevolgen wil in deze regeling niet worden opgenomen. Mochten zij steun behoeven, dan dient daarin te worden voorzien door de gewone organen van armenzorg. Met de personen, die onlangs bij het in brand geraken eener vracht-auto ernstige brandwonden bekwamen, gaat het goed. Twee er van hebben het ziekenhuis verlaten en ook de derde zal binnen korten tijd naar huis terug kunnen keeren. LAATSTE BERICHTEN. Washington-, 1 Februari. Een vooraan staande regeeringspersoonlijkheid, een der Amerikaansche economische deskundigen ter vredesconferentie, heeft verklaard, dat Duitschland niet-in staat is de door de Ge allieerden vastgestelde schadeloosstellingen te betalen. Het maximum-cijfer, dat door Duitschland kan worden opgebracht, be draagt 20 milliard dollar. Amsterdam, 1 Februari. In gedeeltelijke tegenspraak met vroegere berichten kan van bevoegde zijde worden gemeld, dat de bruin kolen-ontginningen in Limburg, voorname lijk in Borgenrode en Carisborg, geenszins binnenkort het werk zullen stopzetten. De voorraden bruinkolen in Limburgsche vel den bedragen niet enkele honderdduizenden bonnen, maar nog millioenen. De exploitatie wordt thans weer na een tijdelijke slapte met meer intensiteit voortgezet. Ook bij de tegenwoordige prijzen der kolen blijkt de exploitatie der bruinkolenvelden nog winst gevend. Cflpenhagen, 1 Februari. In de haven van Skagen ligt thans de geheele Zweedsche haringvloot met eene bemanning van 3000 man. Een deel der visschers viel de voorbij gangers op straat lastig, zoodat de politie ingrijpen moest. Een algemeen gevecht ont stond; een groot deel der burgerij kwam de politie ter hulp, ook de visschers kregen hulp. Het gevecht nam een grooten omvang. Alle politieagenten van Skagen zijn ge wond; honderden visschers min of meer zwaar gewond. Een groot aantal is in arrest gesteld. Van verschillende zijden ontving het Co mité medewerking inzake de hulde-betoo- ging aan Louis Bouwmeester. Door den korten tijd van voorbereiding is het evenwel niet mogelijk ge>bleken persoonlijk de bij dragen in te zamelen. Het Comité verzoekt dan ook beleefd hen, die alsnog gelden be schikbaar willen stellen, deze te zenden aan den penningmeester, den heer M. H. Klerk, Kanaalweg 81. i

Heldersche Courant | 1921 | | pagina 3